• اگر سمپادی هستی همین الان عضو شو :
    ثبت نام عضویت

یاد بگیریم محدود کنیم تا محدود نشویم

• شروع کننده موضوع HHH
  • تاریخ شروع
  • شروع کننده موضوع

HHH

لنگر انداخته
نام مرکز سمپاد
مدرسه
شهر
کرج
*مادرش گوشیشو گرفته! چرا؟ چون استفاده های ناجوری از گوشی موبایلش کرده! (واضحه؟؟)

*معلمش صدای حرف بیاد برمیگرده سمت همون یک نفر و می گه :"ساکت!" چرا؟ چون در 90 درصد موارد خودش حرف زدنش رو محدود نکرده و مدام جو کلاس رو بهم ریخته! حقشه حالا بکشه !

* حجاب اجبرایه ! و فلان خانوم می دونه که حجاب اجباریه! و با مانتوی شِبه بلوزِ تنگِ بدن نما میاد تو خیابون ، میان می گیرن می برنش چرا؟ چون مخالف عرف جامعه عمل کرده و خودش رو نتونسته محدود کنه (اگر میخواد لباس جور دیگه بپوشه برای تغییر محدودیت تلاش کنه این راهش نیست)

* براش مودم اینترنت وصل می کنن و بهش می گن می تونی باهاش سرگرم باشی ! ولی از زندگیت نیفتی
بعد از یک ماه مودم رو قطع می کنند و بفهمن کافینت هم رفته تنبیهش می کنن
چرا؟ چون توانایی برنامه ریزی و ساعت بندی برای استفاده از اینترنت نداشته و از همه کارش زده به خاطر اینترنت

* بهش می گن اینجا بیمارستانه و تو پرستار ! باید از فلانی و فلانی دستوربگیری و فقط این کارارو در مورد این بیمار بکنی

ولی پرستار ما از محدودش فراتر می ره و یک سری از امتیازاتش رو میگیرن!

* ....

محدودیت ها همیشه وجود دارند

این شمایی که می تونی:

1- باهاشون کنار بیای و خودت رو باهاشون تطابق بدی تا تورو از اون محدود تر نکنن

2-اگر حس می کنی محدودیتی که برات گذاشتن به ناحقه با منطق حلش می کنی و برای تغییرش تلاش کنی

3-اینقدر پاتو از مرزت فراتر بذاری تا محدود و محدود ترت کنن! اینقدر که حس کنی نمی تونی نفس بکشی

بله!

همیشه ما می تونستیم با منطق و توافق همه جانبه کم کم محدودیت هارو به نقع خودمون عوض کنیم

بشیم بچه ی مورد اطمینان پدر/ بشیم شاگرد مورد احترامی که معلم ازش ناراضی هم بشه چشم پوشی می کنه / بشیم کارمندی که از مدیر احترامش واجب تره

این افراد کم کم حتی همون خط و مرز های گذشته هم براشون بی معنی میشه چون یاد گرفتن قبل از اینکه با زور چیزی بهشون بفهمونی خودشون با منطق مسائل رو حل کنن

حالا مسئله رو با دید کلی تر و اجتماعی تر نگاه کن

چرا باید بگن مردم ما فقط با زور می شه حالیشون کرد همه چیو؟

چرا شمای نوعی تا با زور بهت نفهمونن این کارت اشتباهه قبول نمی کنی؟

چرا وقتی می گن باید فلان چیز در کشور فرهنگ سازی بشه به این فکر میفتیم که باید حتما یکی که اقتدار و زور داره فرهنگ سازی کنه؟

sayna

کاربر خاک‌انجمن‌خورده
نام مرکز سمپاد
دبيرستان فرزانگان ۱
شهر
تهران
دانشگاه
علوم پزشكى شهيدبهشتى
رشته دانشگاه
پزشكى
پاسخ : یاد بگیریم محدود کنیم تا محدود نشویم

کاملا موافقم !
امـا بعضی وقـتا محدودیتا ؛ منطقی نیست و ما هم نمی تونیم با منطق حلش کـنیم !
من ترجیح می دم تو این موارد کنار بیام ! امـا بعضـیا نمیان ! فکر می کــن لجبازی کـنن بهـتره ! واسـه همینه که باید زور بالا سرشون باشـه ؛ تا اون لجبازی رو نکنن ...

MHD.H

کاربر فوق‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
علامـه حلـی
شهر
تهران
مدال المپیاد
كامپيوتر ، فيزيك (در حال مطالعه)
دانشگاه
ایشالله صنعتى شریف
رشته دانشگاه
نرم افزار

البته محدودیت تا حدی خوبه و بیشتر از اندازش باعث عقده میشه
البته خودمون هم باید محدود باشیم تا بی جنبه نشیم
البته نباید بزاریم که کسی ما رو محدود کنه و باید خودمون خودمون رو محدود کنیم

• شروع کننده موضوع

HHH

لنگر انداخته
نام مرکز سمپاد
مدرسه
شهر
کرج

به نقل از laf :
البته محدودیت تا حدی خوبه و بیشتر از اندازش باعث عقده میشه
البته خودمون هم باید محدود باشیم تا بی جنبه نشیم
البته نباید بزاریم که کسی ما رو محدود کنه و باید خودمون خودمون رو محدود کنیم

شايد اصطلاح بد انتخاب شده

محدوديت منظورم همون قانون هاي هر جاييه

خواسته نا خواسته هرجا بري يه سري قانون وجود داره

حالا بعضي مواقع اين قوانين دست و پا گيرن ولي براي عوض شدنشون هزار تا راه وجود داره كه عمرا راهش بي قانوني نيست

بايد با منطق اون قانون يا محدوديت رو عوض كرد يا از بين برد

كه اگر عوض بشه بازم در حالت مقابل محدوديت قبلي يه محدوديت جديد حساب مي شه

mamareza

کاربر خاک‌انجمن‌خورده
نام مرکز سمپاد
دبیرستان علامه حلی
شهر
تهران
دانشگاه
آزاد تهران
رشته دانشگاه
دندانپزشکی

حرفات رو در مورد محدودیت برا خودمون رو کامل قبول دارم.

ولی در مورد مردم خودمون نه.
قبول ندارم که فقط مردم ما اینجوری هستن.همه همین جوری هستن اگه چیزی به میلشون نباشه...ولی سران کشور های دیگه راه های دیگه هم بلدن...ولی سران کشور ما نه.

• لایک
امتیازات: TMNT
  • شروع کننده موضوع

HHH

لنگر انداخته
نام مرکز سمپاد
مدرسه
شهر
کرج

بابا کلی از این ها مثاله فقط :-?

من اینو به مردم خودمون محدود نمی کنم

چون نه همه ی مردم ما اینجورین و نه همه ی مردم جاهای دیگه اینجوری نیستن (الان معلومه چی گفتم!نه؟ :D )

کلی از مثال هامم مبالغه و اغراق آمیز بود شاید

بعضی ها هم اصن قبولش نداشتن

ولی لپ کلام اینه که وقتی می تونی با احترام به محدودیت هایی که فکری پشتش بوده اطمینان رو جلب کنی و فردای روز

اعتماد به تو اینقدر زیاد شه که محدودیت هارو خودت تعیین کنی! پس چرا که نه؟ ها؟ :D

mamareza

کاربر خاک‌انجمن‌خورده
نام مرکز سمپاد
دبیرستان علامه حلی
شهر
تهران
دانشگاه
آزاد تهران
رشته دانشگاه
دندانپزشکی

به نقل از Captain. Pisko :
بابا کلی از این ها مثاله فقط :-?

من اینو به مردم خودمون محدود نمی کنم

چون نه همه ی مردم ما اینجورین و نه همه ی مردم جاهای دیگه اینجوری نیستن (الان معلومه چی گفتم!نه؟ :D )

کلی از مثال هامم مبالغه و اغراق آمیز بود شاید

بعضی ها هم اصن قبولش نداشتن

ولی لپ کلام اینه که وقتی می تونی با احترام به محدودیت هایی که فکری پشتش بوده اطمینان رو جلب کنی و فردای روز

اعتماد به تو اینقدر زیاد شه که محدودیت هارو خودت تعیین کنی! پس چرا که نه؟ ها؟ :D
به نظرم که دلیلش ناتوانی تو کنترل خود هستش.

یا اینکه گاهی اوقات احساس میکنیم اگه محدودیت رو بشکنیم همیشه از این محدودیت خارج میشیم.

parnian.d

کاربر خاک‌انجمن‌خورده
نام مرکز سمپاد
فرزنگان1 بندرعبّاس
دانشگاه
تهران
رشته دانشگاه
داروسازی

تو چندتا مورد باهات بدجور موافقم. به خصوص در رابطه با محدودیت های خانوادگی.

اما یه جاهایی اینکه خودتو تطبیق بدی ستمه به خودت. اگه اینجوری باشه و هیچ وقت هیچکی نگه "آقا من این محدودیت رو اصلا" نمیخوام. قبولش ندارم" هیچ وقت هیچی عوض نمیشه!
قانونه؟ باشه. اگه اشتباهه باید عوض شه. و گفتنش هم اینجورجاها معمولا" باید عملی باشه...

نام مرکز سمپاد
شهید حقانی
شهر
بندرعــباس
سال فارغ التحصیلی
1392

قوانین چه درست چه غلط اجرا کردن و نکردنشون تضاد نداره یعنی اگه انجام ندی ۲۰تومن جریمه میشی انجام بدی ۲۰ تومن نمیدن از همین رو قوانین حدود و محدودن بیشتر خب فراتر رفتن در یک حالته که اونم یواشکی و پنهانیه یعنی رشوه پنهانی داده میشه استفاده نادرست از موبایل پنهانیه و... (در جایی م۳ استفاده نادرست از اینترنت بیماری و اعتیاد و وابستگیو و... هست ) وقتی مشخص میشه از حدود بیشدر پا گذاشتیم جریمه میشیم .

نظر شخصیم اینه که قانون رو قانون گذار میزاره اما ما باید اجرا کنیم اگه زورمون برسه باید اشکالات رو بگیم اگه هم نمیرسه پیشنهاد میکنم سره سبزمان با باد ندهیم:D

• لایک
امتیازات: HHH
  • شروع کننده موضوع

HHH

لنگر انداخته
نام مرکز سمپاد
مدرسه
شهر
کرج

ببینید من شاید محدودیت رو بد تعریف کردم

قضیه حفظ شخصیته

یعنی اینقدر خوب باشی که بدونن حتی پشت کار بدت هم دلیلیه

یعنی اینقدر مورد اعتماد باشی که هیچ کی حق نده به خودش که بخواد تو رو محدود کنه

محدودیت هاتو خودت مشخص می کنی

قبل از اینکه کسی جرعت کنه بگه تو نباید فلان کارو می کردی

parnian.d

کاربر خاک‌انجمن‌خورده
نام مرکز سمپاد
فرزنگان1 بندرعبّاس
دانشگاه
تهران
رشته دانشگاه
داروسازی

به نقل از Captain. Pisko :
ببینید من شاید محدودیت رو بد تعریف کردم

قضیه حفظ شخصیته

یعنی اینقدر خوب باشی که بدونن حتی پشت کار بدت هم دلیلیه

یعنی اینقدر مورد اعتماد باشی که هیچ کی حق نده به خودش که بخواد تو رو محدود کنه

محدودیت هاتو خودت مشخص می کنی

قبل از اینکه کسی جرعت کنه بگه تو نباید فلان کارو می کردی
این دقیقا" همون قسمتیه که باهات موافقم. ولی تو پست اول یه سری محدودیت اجتماعی هم مطرح کردی.
مثلا" نمونه ی زنده ش منم :D از داداشم هم محدودیت هام کمتره. چون خودم انقدر واسه خودم گذاشتم که دیگه اگه بخوام برم بیرون فقط کلید رو بردارم و بگم "من رفتم"
خیلی حس خفنیه که بهت اعتماد داشته باشن و تو جواب اعتمادشون رو بدی. اونم اینجوری که وقتی آزادی خودتو گم نکنی. /m\

oo00oo

کاربر حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
علامه حلی1
شهر
تهران
مدال المپیاد
نچ!
دانشگاه
بقیت الله
رشته دانشگاه
دندان پزشکی

ما که نتونستیم هیچوقت خودمون رو محدود کنیم و روز به روز سود جو و سو استفاده گر تر میشیم.
و همیشه هم در نهایتش محدود شدیم :( :((
اما ای کاش یاد میگرفتم از اون بچگی :D

fatima !!!!!

کاربر فوق‌حرفه‌ای

خب ببین الان که بزرگتر شدی و خودت درک و فهم داری میتونی شروع کنی ماهی رو هر وقت از آب بگیری تازه است . من کاملن موافقم اگه آدما حقوق خودشونو بشناسن و به حقوق خودشون ودیگران احترام بذارن کسی دیگه نمیتونه به خودش جرات بده تا کار نادرستی انجام بده .
ولی یه حقیقتی هست که میگه هر چی آدما بیشتر محدود شن بیشتر میل به کسب اون چیز تو وجودشون رشد میکنه ! این نکته نباید فراموش شه ! #-o #-o

نام مرکز سمپاد
دبیرستان فــرزانگان ۳
شهر
طــهـران
سال فارغ التحصیلی
1395
دانشگاه
علوم پزشکی البرز
رشته دانشگاه
پزشکی

محدودیت داریم تا محدودیت.... یک سری محدودیت ها با عقل همه جور درمیاد و اون عده ای هم که پاشونو فراتر میذارن میدونن که دارن تجاوز میکنن اما این کار رو انجام میدن. ولی دسته ای از محدودیت ها فقط با عقل عده ای جور درمیاد که اکثرا متعصب هستند(درهر زمینه ای)
مثلا توی همین بحث حجاب دونوع محدودیت تعریف میشه : اولش اینه که تو بدنتو با لباس مناسب بپوشونی . این نشان از شخصیت انسانه و اصلا یکی از چیزهایی که ما رو از حیوان جدا میکنه داشتن پوششه و خب البته این با عقل همه جور درمیاد... اما یه نوع دیگه از محدودیت در زمینه ی حجاب اینه که حتما فلان مدل لباس بپوش یا فلان لباس رو نپوش(حتی در کشور های خارجی مربط به بحث روبنده) و این اصلا محدودیت درستی نیست. و خب اینجا دو دسته وجود دارن : عده ای که قبولش دارن و عده ای که قبولش ندارن و این دسته هم دو راه دارن: یا اینکه بپذیرن اونو و یا اینکه باهاش مقابله کنند...نه از سر لجبازی بلکه برای اصلاحش.
البته این نظر شخصی منه که بعضی از محدودیت ها بیخود هستند و ما نباید خودمونو بهشون محدود کنیم.
محدود کردن خود به چیزهای غیر اساسی یعنی یجورایی تلف کردن زندگی

shadiiii

کاربر حرفه‌ای
شهر
میان2اب
دانشگاه
ارومیه-نازلو
رشته دانشگاه
دامپزشکی

منم هميشه اين سوال تو ذهنم بود كه چرا تو يه فضاي بزرگتر مث جامعه بايد زور بالا سرمون باشه يا جريمه :-?

جديدا فهميدم بيشترين دليلش برميگرده به اينكه ما( منظور بيشتر و شايد بعضي ادمان كلا) ياد نگرفتيم بايد به خودمون احترام بذاريم
مثلا وقتي پليس هس بخاطر ترس يا احترام خلاصه هرچيزي غير از احترام به شخصيت سلامتي و جون خودمون قوانين رو رعايت ميكنيم
يا تو كلاس بخاطرمعلم شايد حرف نزنيم ولي چند درصد بخاطر احترام به شخصيت خودش نظم رو رعايت ميكنه
به نظرم اسم تاپيك عاليه
اگه محدود نكنيم خودمون رو محدودمون ميكنن و اين محدود شدن ممكنه حتي شخصيتمون رو زير سوال ببره يا انقد محدودمون كنه كه چيزي از من براي تك تك ما معنا نداشته باشه

Agent 47

کاربر حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
شهید بهشتی
شهر
تهران
دانشگاه
شهید بهشتی
رشته دانشگاه
علوم کامپیوتر

حجاب رو نباید رعایت کنی اگه رعایت کنی به زور حجاب رو از رو سرت بر میدارن. پس چون نباید ضخصیتت زیر سؤال بره بهتره حجاب رو رعایت نکنی و اعتراض هم نکنی. حرفای شما تو این مورد هم صدق میکنه دیگه؟ :D (دوران رضا شاه)

speed

کاربر حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
شهید بهشتی
شهر
میاندوآب
دانشگاه
تبریز
رشته دانشگاه
علوم کامپیوتر

به نقل از Agent 47 :
حجاب رو نباید رعایت کنی اگه رعایت کنی به زور حجاب رو از رو سرت بر میدارن. پس چون نباید ضخصیتت زیر سؤال بره بهتره حجاب رو رعایت نکنی و اعتراض هم نکنی. حرفای شما تو این مورد هم صدق میکنه دیگه؟ :D (دوران رضا شاه)
خب آره...مسئله اینه که اگه بخای جامعه محدودت نکنه باید خودت رو اونطور که جامعه می خواد محدود کنی...
ینی درکل با جامعه همسو باشی...اون زمون هم اوناییکه خودشون رو محدود کردن از بیرون رفتن (منظورم خانوماست) جامعه واسه حجابشون محدودشون نکرد.
پس مسئله ای که پیش میاد اینه که تو چه زمینه ای خودمون رو محدود کنیم ...
چون انسان ذاتا آزادی طلب هست پس بعد ایجاد محدودیت ها باید راهکار ها یا چیزای دیگه ای باشن که جای این محدودیت ها رو بگیرن...
خب حالا واسه اون جایگزین ها پیشنهاد بدین...

نارمیلا

کاربر حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
مکطب فرزانگان
شهر
M2A

عاقا بعضی محدودیت ها دیگه خیلی محدودیته بخدا راس میگم

1tA

کاربر فوق‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
دبیرستان فرزانگان یک
شهر
تهران
سال فارغ التحصیلی
1397

خـب یه سری کارا برامون عـادت میشه و باعث میشه ک از اون حد و مرز رد شیم ! و مجبور بشن ک محدودمون کنن !
نمونش همین استفاده از نت ! میشه گف یه جورایی واقعا معتـادش میشی اگه نتونی خودتو کنترل کنی !
و این ک اگه جنبه ی انجام هر کـاری رو داشته باشی و حد ِ ـشو نگه داری نیازی نیست ک دیگه محدودت کنن !

h.f

جــــــــــــلاد لـــــاغر :>
نام مرکز سمپاد
F1 TEH
شهر
چه فرقی میکنه کجای دنیام
سال فارغ التحصیلی
94
دانشگاه
شهید بهشتی

اینا همه درسته ولی همون مثالی که زدی (مانتوی تنگ و ...) اینا همه ناشی از محدودیت بیش از حده وگرنه تو دروه ای که حجاب آزاد بود چرا مردم اینجوری آرایش نمیکردن ؟ وقتی محدودیت زیاد باشه این اتفاقا می افته و طرف دیگه شعور خود فرد و اینکه تا چ حد سوئ استفاده گره . جامعه ی ما معمولا مردم سوئ استفاده گرن از همه چی و کسی که اینجوری نباشه ساده لوح میشه مثلن اینکه کسی تو خیابونی که جا نیست یه ماشین رد شه پارک میکنه بعد ک جریمه اش میکنن فحش میده از بالا تا پایین رو ... مردم ما یاد نگرفتن که قانون یعنی وحی هرکسی که قانون رو رعایت نکنه داره حق یه سری آدم دیگه رو زیرپا میزاره ...

بالا