• اگر سمپادی هستی همین الان عضو شو :
    ثبت نام عضویت

سهمیه های کنکور چطوریاست؟

علیمپو

بچّه سنّی
نام مرکز سمپاد
حلی۲
شهر
تهران
سال فارغ التحصیلی
1396
من یه چیزی بگم این وسط، چند بار گفتین کسی که هیئت علمیه درآمد خیلی بالایی داره. اصلاً این‌طور نیست. هیئت علمی داریم که ماهی ۴-۵ تومن می‌گیره، هیئت علمی داریم که ماهی ۲۰ تومن می‌گیره. صرف هیئت علمی بودن دلیل نمی‌شه یکی درآمدش بالا باشه! بستگی به مرتبه‌ی علمی‌ـش داره.

ایلیا

لنگر انداخته
نام مرکز سمپاد
حلی
شهر
تهران
سال فارغ التحصیلی
97
مدال المپیاد
تلاشی بیهوده در المپیاد زیست شناسی!
دانشگاه
هنر تهران
رشته دانشگاه
عکاسی
4-5 تومن هم به نسبت متوسط درامد ملت کم نیستا! :))
کلیت بحث رو من کاری ندارم، اما در مورد منطقه بندی ازونجایی که خودم منطقه 3 ام و قراره استفاده کنم ازش و اینا، نمیگم 100 درصد حقه، ولی باور کنید خیلی فرق میکنه داستان بین جایی مثل همین دهات ما که 20-30 کیلومتر با تهران فاصله داره، امکانات افتضاح کمه، کلاسا همه 40-50 نفری تو فضای کوچیک، معلما یکی درمیون میان، مدرسه کتابخونه نداره ازمایشگاه نداره هیچی نداره! خود شهر باز کلا یه کتابخونه داره که با تایم کم کار میکنه که عملا کارایی نداره، همینا محرومیت یا برخوردار بودنو مشخص میکنه دیگه، نه؟ پس با این حساب امتیازی که من الان دارم به عنوان منطقه 3 احتمالا حقمه.
یه دید دیگه ای هم میتونه باشه شبیه همین ایثارگری و اینا که ما چون تو این منطقه واقعا اذیت شدیم (باز از نظر امکانات تفریحی فولان هرچی) این یه پوئنیه که دادن بهمون عوضش! که خب اینو من تاکید خاصی روش ندارم، منطقیش همون پارگراف اوله.

Diyar

کاربر حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
shahid beheshti
شهر
بجنورد
اولاً حقوق يه استاد هيئت علمي به طور ميانگين ٥ مليون در ماهه
من خودم خوب بابام هیئت علمیه در جریان حقوق هاشون هستم که بیشتر ازین مقداره و حجم کارشون هم کمتره:))
یک دانشگاه دولتی معمولی سطح پایین مثل جهاد و این ها ماهیانه 8 تومن پایه حقوق کسیه که صرفا هیئت علمیه و واحدی برنداشته و اگه تدریس هم بکنن حقوقشون بالاتر میره.
و اینکه به ازای هر مقاله ای که بنویسن بهشون مقدار قابل توجهی پول میدن.
و خوب اینجوری باشه باید به معلم ها هم سهمیه بدن!بخوایم مقایسه کنیم اتفاقا هیئت علمی از همشون بدتره.
و اینکه حداقل جوری که خود بنیاد شهید گفته کسایی که با سهمیه قبول میشن جزو اون 100 نفر نوشته شده تو دفترچه نیستن و جدا از بقیه کلاس هستن.
واقعا هر جور هم حساب کنی همه سهمیه ها یک مشکلی دارن و امتیازهای دیگه ای به افرادی که شامل سهمیه هستن الان داده بشه خیلی بهتره که علمی هم نباشه!
چرا كسي از سهميه ي جنسيت حرف نمي زنه
واقعا خوب یاد آوری کردید کنکور پارسال از بین رتبه های کشوری زیر 1000 حدود 720 نفر پسر بودن و 280 نفر دختر و ازونجایی که پذیرش 50 50 بود از بچه های مدرسه ما با 400 پزشکی مشهد رو نیاوردن و دخترهایی بودن که با رتبه 700 پزشکی مشهد رو آوردن!دقیقا علت اینکه پذیرش دانشگاه رو با توجه به فراوانی قبول شده ها نمیسنجن خیلی مسخرست!

آخرین ویرایش:

علیمپو

بچّه سنّی
نام مرکز سمپاد
حلی۲
شهر
تهران
سال فارغ التحصیلی
1396
4-5 تومن هم به نسبت متوسط درامد ملت کم نیستا! :))
درآمد «زیادی» نیست. الآن یه بچه‌ی ۱۸ ساله که طلای زیست داره، با تدریس المپیاد همین حدودا در میاره. یه آدم ۲۵ ساله با تدریس کنکور ماهی ۳۰-۴۰ تومن در میاره. یه آدم ۴۰ ساله با تدریس کنکور ماهی ۱۰۰ تومن در میاره. استدلال این بود که «اینا که دارن این همه پول در میارن، دیگه چرا باید به بچه‌شون سهمیه بدن؟»، در واقع می‌گفتن که ۴-۵ تومن بیشتر از حقشونه.

Delusional

کاربر فعال
نام مرکز سمپاد
اژه اي نجف آباد
شهر
نجف آباد
سال فارغ التحصیلی
96
دانشگاه
صنعتی اصفهان
رشته دانشگاه
مهندسی کامپیوتر
من خودم خوب بابام هیئت علمیه در جریان حقوق هاشون هستم که بیشتر ازین مقداره و حجم کارشون هم کمتره:))
یک دانشگاه دولتی معمولی سطح پایین مثل جهاد و این ها ماهیانه 8 تومن پایه حقوق کسیه که صرفا هیئت علمیه و واحدی برنداشته و اگه تدریس هم بکنن حقوقشون بالاتر میره.
و اینکه به ازای هر مقاله ای که بنویسن بهشون مقدار قابل توجهی پول میدن.
و خوب اینجوری باشه باید به معلم ها هم سهمیه بدن!بخوایم مقایسه کنیم اتفاقا هیئت علمی از همشون بدتره.
و اینکه حداقل جوری که خود بنیاد شهید گفته کسایی که با سهمیه قبول میشن جزو اون 100 نفر نوشته شده تو دفترچه نیستن و جدا از بقیه کلاس هستن.
واقعا هر جور هم حساب کنی همه سهمیه ها یک مشکلی دارن و امتیازهای دیگه ای به افرادی که شامل سهمیه هستن الان داده بشه خیلی بهتره که علمی هم نباشه!

واقعا خوب یاد آوری کردید کنکور پارسال از بین رتبه های کشوری زیر 1000 حدود 720 نفر پسر بودن و 280 نفر دختر و ازونجایی که پذیرش 50 50 بود از بچه های مدرسه ما با 400 پزشکی مشهد رو نیاوردن و دخترهایی بودن که با رتبه 700 پزشکی مشهد رو آوردن!دقیقا علت اینکه پذیرش دانشگاه رو با توجه به فراوانی قبول شده ها نمیسنجن خیلی مسخرست!
والا مثل اينكه باباي شما هيئت علمي پول سازي هستند!
از روي تجربه شخصي ميگم هيئت علمي پزشكي (!) با سمت استاد با ٢٠ سال سابقه در دانشگاه دولتي رتبه بالا ٨ ميگيره حالا شما حساب كن استاديار و دانش يار چي مي گيرن اونم رشته هاي غير پزشكي
ثانيا من كه فكر نمي كنم ساعت كارشون كم باشه. چيزي كه خودم ديدم ٨ صبح تا ٣ بعد از ظهر هست كه ميشه ٨ ساعت و نسبت به خيلي ها بيشتره

ولي نهايتا به نظرم سهميه هيئت علمي هم عادلانه نيست (گرچه از نظر شدت و حجم بي عدالتي ايثارگران خيلي بيشتر از تسهيلات كوچك هيئت هلمي است)
*
خودم ميتونم استفاده كنم ولي فكر نمي كنم اخلاقي باشه، پدر گرامي هم گفتن اگه استفاده كردي ديگه پات رو توي خونه نذار:D
این تاپیک پر شده از کسانی که فقط دارن از سهمیه خودشون دفاع میکنن و میزنن تو سر اون یکی سهمیه ((: چنتایی هیئت علمی دارن همو لایک میکنن چنتایی مناطق چنتاییم ایثارگران...
خدا هممونو به راهِ راست هدایت کنه...الهـی آمین! مسئولین رو هم...
و البته کسی که یه جانبازُ با یه معتاد در یه سطح میدونه!بیشتر به راهِ راست.
+پاشید برید سر کنکورتون.عوضِ این کارا... این حرفا واستون رتبه و نون آب نمیشه...
با خط اولتون كاملا موافقم. اگر كسي به بي عدالتي اعتراض داره بايد به همه نوعش معترض باشه
جانباز و معتاد رو كسي مساوي ندونست. توجه كنيد كه گفتند:
شرايط فرزند معتاد ميتونه به بدي شرايط فرزند يك جانباز باشه (از نظر مالي، روحي، خانوادگي و...)

آخرین ویرایش:

Diyar

کاربر حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
shahid beheshti
شهر
بجنورد
شرايط فرزند معتاد ميتونه به بدي شرايط فرزند يك جانباز باشه (از نظر مالي، روحي، خانوادگي و...)
ولی پدر ایشون دارن به جامعه آسیب میرسونن و خدمتی نکردن که هیچی خیانت هم کردن!

Delusional

کاربر فعال
نام مرکز سمپاد
اژه اي نجف آباد
شهر
نجف آباد
سال فارغ التحصیلی
96
دانشگاه
صنعتی اصفهان
رشته دانشگاه
مهندسی کامپیوتر

CPHM

کاربر حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
اژه اي
شهر
اصفهان
سال فارغ التحصیلی
95
مدال المپیاد
مرحله دو فيزيك و شيمي
دانشگاه
University of Oxford
رشته دانشگاه
Theoretical physics
ولی پدر ایشون دارن به جامعه آسیب میرسونن و خدمتی نکردن که هیچی خیانت هم کردن!
فكر كنم اون بحث سهميه دادن به فرزند به خاطر فضل پدر خيلي وقت پيش تموم شد.
بحث بر سر اين بود كه فرزند جانباز ممكنه شرايط سختي داشته باشه و به خاطر شرايطش بهش سهميه داد. پس اينكه چه عاملي باعث شرايط بد شده نامربوطه و سختي فرزند جانباز متعالي نيست و سختي فرزند معتاد كثيف نيست!

پي نوشت:
البته گفتند كه همه دارن از سهميه خودشون دفاع مي كنند والا من كه شخصا از چيزي به خاطر منافع شخصي دفاع نكردم و چند نفر ديگه هم به نظر نمي رسيد چنين كاري بكنند! به نظرم خودتون هم بايد جواب پس بديد درباره اين نظرتون خانم @مهرنوش.و !!!

Diyar

کاربر حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
shahid beheshti
شهر
بجنورد
يعني حقشه اون فرزند؟!
تقاص پدر رو فرزند بده؟!
من واقعا گفتم 1000 بار مخالف هر گونه سهمیه علمی هستم نمیدونم چرا داریم در این مورد بحث میکنیم؟
خیر هم فرزند یک ایثارگر و همچنین فرزند یک شخص معتاد هر 2شون حقشون نیست که تقاص پدر رو بدن اما پدرهاشون باهم قابل مقایسه نیستند و شخص ایثارگر قطعا حق بیشتری در رسیدگی به وضعیتش هست چون که ایشون در راه یک کشور جنگیدن و نه در راه خوش گذرانی و هوس های بد و بی پایه!

CPHM

کاربر حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
اژه اي
شهر
اصفهان
سال فارغ التحصیلی
95
مدال المپیاد
مرحله دو فيزيك و شيمي
دانشگاه
University of Oxford
رشته دانشگاه
Theoretical physics
من واقعا گفتم 1000 بار مخالف هر گونه سهمیه علمی هستم نمیدونم چرا داریم در این مورد بحث میکنیم؟
خیر هم فرزند یک ایثارگر و همچنین فرزند یک شخص معتاد هر 2شون حقشون نیست که تقاص پدر رو بدن اما پدرهاشون باهم قابل مقایسه نیستند و شخص ایثارگر قطعا حق بیشتری در رسیدگی به وضعیتش هست چون که ایشون در راه یک کشور جنگیدن و نه در راه خوش گذرانی و هوس های بد و بی پایه!
رسيدگي به وضعيت كه امري واضح است و كسي نگفت به جانباز ها رسيدگي نشه، بحث بر سر خود جانباز نيست ولي....

Diyar

کاربر حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
shahid beheshti
شهر
بجنورد
رسيدگي به وضعيت كه امري واضح است و كسي نگفت به جانباز ها رسيدگي نشه، بحث بر سر خود جانباز نيست ولي....
خوب و متاسفانه رسیدگی نکردن درست به جانباز هارو خواستن با دادن سهمیه علمی ماست مالی کنن بره قضیه رو!
و به جای اینکه سر این چیزها بحث بشه خیلی بهتره آدم درسش رو بخونه کاری که از دست ماها برنمیاد.

نيـــــاىْ

کاربر حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
فرزانگان امین 1
شهر
اصفهان
دانشگاه
علوم پزشکی اصفهان
رشته دانشگاه
پزشکی
قبل از هرچيز من يه توضيح بدم (:
من مامانم "پزشك" عه و هيئت علمي دانشكده پزشكيه، و حقوق ثابتش [ چيزي كه توي حكم مياد ] ٥ مليونه بدون حساب چيزي كه براي دارايي و ماليات و اين چيزا بايد بده بدون حساب كارانه و حقوقي كه از بيمارستان [ و نه دانشگاه ] دريافت ميكنه، من از سهميه هيئت علمي استفاده نكردم -نياز نداشتم - و خانوادم ميخواستن اصفهان بمونم. در نتيجه شخص من بدون هيچ سهميه اي دارم زندگيمو ميكنم درسمو ميخونم. لذا من هيچ نفعي نبردم و دفاع نميكنم از هيچي ((: صرفاً از روي منطقم صحبت ميكنم.
مورد دوّم اينكه شما مياي وارد دانشگاه ميشي ميبيني به وزارتخونه بيشتر بايد اعتماد كني يا بنياد شهيد، وقتي سي درصد ظرفيت با سهميه ايثارگران پر ميشه يني براي دانشكده اي كه ١٠٠ نفر ظرفيت دانشجوي جديدالورود داره ٣٠ نفر ايثارگرانن، بعد بنياد شهيد بياد بگه نه اينا جاي كسيو نگرفتن كدوم عقل سليمي ميخواد بپذيره؟
مسئله اصلي اينه كه پيامد اين سهميه دهي ها چي هست.
غير از اينه كه حقّ كسايي كه درس خوندن گرفته ميشه؟ غير از اينه كه مردم عادّي حق دارن از سرويس كسايي استفاده كنن كه قابل اعتماد و با سوادن و خيلي از بچه هاي سهميه اي اين اعتماد و سواد رو كسب نميكنن كه نتيجش توي رشته اي مث پزشكي ميشه زنده موندن يا نموندن يه نفر؟ غير از اينه كه اساس اين سهميه دهي ها اشتباهه؟ چون همينجا به درستي مثال زدن بچه ها كه كسايي كه پدر معتاد دارن، وضعيت زندگي بد دارن، آيا اونا به اندازه ي بچه ي جانباز ٥ درصدي استحقاق ندارن وارد دانشگاه شن؟ كشوراي ديگه والدين موظفن از موقع به دنيا اومدن فرزندانشون براشون حسابي باز كنن كه بعد از بزرگ شدنش خرج تحصيلش بشه. سيستم هايي هستن كه وام ميدن به دانشجو و دانشجو بعد از پايان تحصيلش بخشي از درامد كار كردنشو به دولت برميگردونه [ اينجوري بيكار نموندن فارغ التحصيلان هم تضمين ميشه ]، ورود به دانشگاه بر اساس پر كردن اپليكيشن هاييه كه نمره ي مدرسه فقط يكي از عوامل ورود به يه دانشگاهه، بچه ها بر اساس سوابق پژوهشيشون ارزيابي ميشن، بر اساس سوابق كارهاي اجتماعيشون، مهارت هاي فرديشون ، كارهايي كه به صورت داوطلبانه انجام دادن، خلّاقيت هاي فرديشون و غيره. هيچ جاي دنيا بچه ي كسي كه به جنگ رفته از خدمات اينجوري تحصيلي برخوردار نيست، بلكه براي خود سربازهايي كه برميگردن از جنگ خدماتي مثل تحصيل رايگان درنظر گرفته ميشه. هيچ كشور درستي از دنيا بچه ي يه استاد دانشگاه شانس قانوني بيشتري براي ورود به دانشگاه نداره [ ميتونه از خدمات ديگه اي استفاده كنه، استفاده ي رايگان از سرويس هاي دانشگاهي كه پدر يا مادر استادش هستن يا جزء استف هستن جزء اين خدمات هست ]. هيچ جايي نميان ببين كي تو پايتخت بزرگ شده كي توي روستا. به خاطر اينكه سيستم گزينش دانشجو در هيچ كجاي دنيا به مسخرگي ايران نيست.
تمام اينا بي انصافي و بي عدالتيه، به خاطر سيستمي كه از بيس غلطه، فقط نسبت به سهميه هاي مختلف حدّ و اندازه ي ظلمي كه ميشه فرق ميكنه.

Diyar

کاربر حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
shahid beheshti
شهر
بجنورد
من هم چیزی غیر این نگفتم فقط خواستم بگم که تو هیئت علمی هم بی عدالتی هست همین!
مرسی نیایش که خیلی خوب توضیح دادی در مورد بقیه جاها هم

نام مرکز سمپاد
فرزانگان زینب:)
شهر
تهر
سال فارغ التحصیلی
95
دانشگاه
علامه طباطبایی
رشته دانشگاه
روان شناسی
یه چیزی .
توی ضایع شدن حق در رابطه با تناسب رتبه و رشته/دانشگاه قبولی که شکی نیست . اما دیدم که چند بار گفته بودید افرادی پزشک یا هر چی مملکت میشن که توانایی لازمو ندارن . کنکور ملاک خوبی واسه توانایی مثلا پزشک یا مهندس یا ... بودن نیست . کنکور یه آزمون با منابع نیمه مزخرفه فقط :-"

نيـــــاىْ

کاربر حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
فرزانگان امین 1
شهر
اصفهان
دانشگاه
علوم پزشکی اصفهان
رشته دانشگاه
پزشکی
یه چیزی .
توی ضایع شدن حق در رابطه با تناسب رتبه و رشته/دانشگاه قبولی که شکی نیست . اما دیدم که چند بار گفت;ه بودید افرادی پزشک یا هر چی مملکت میشن که توانایی لازمو ندارن . کنکور ملاک خوبی واسه توانایی مثلا پزشک یا مهندس یا ... بودن نیست . کنکور یه آزمون با منابع نیمه مزخرفه فقط :-"
کنکور ملاک خوبی نیست ولی تنها ملاکیه که وجود داره.

علیمپو

بچّه سنّی
نام مرکز سمپاد
حلی۲
شهر
تهران
سال فارغ التحصیلی
1396
«پدرشون رفته جنگ، جانباز شده، تو خونه شرایط سختی دارن، نمی‌تونن درس بخونن، پس بهشون ۳۰٪ صندلیای دانشگاه رو بدیم بیان درس بخونن. اصلاً اگه پدرشون نبود دانشگاهی بود که ملت توش درس بخونن؟»
با همین استدلال:
«پدرشون رفته جنگ، جانباز شده، تو خونه شرایط سختی دارن، رو روح و روانشون تاثیر منفی گذاشته، مشکلات روحی دارن، کمبود دارن، از بقیه عقب‌ترن، کسی باهاشون ازدواج نمی‌کنه. پس بهشون ۳۰٪ دختر/پسر آی مملکت رو اختصاص بدیم برای ازدواج. اصلاً اگه پدرشون نبود دختر یا پسری بود تو این مملکت؟»

NAUTICA

کاربر فوق‌فعال
نام مرکز سمپاد
علامه
شهر
تبریز
سال فارغ التحصیلی
95
بله هستم و به پدرم افتخار میکنم که رتبه کنکورشون بعد از اینکه در سنِ 15 سالگی اسیر شدن و تا سن 24 سالگی اسیر بودن،همون سالی که برگشتن در حالیکه فقط 4ماه به کنکور باقی مونده بوده رتبه کنکورشون 2 رقمی کشور میشه. و پزشکی بهشتی خوندن... و در طولِ اسارتشون به زبان هایِ آلمانی،فرانسه،عربی و انگلیسی تسلط کامل پیدا کردن.
من به داشتنش افتخار میکنم و اینکه پستِ اولمم دقیقاً شرایط خودم بود چیزی که هیچ کدوم از شماها درکی ازش ندارید!
و تلاشمم میکنم تا مثلِ خودش بشم و به جامعه ای که حتی بلد نیست یک تشکر خشک و خالی کنه،اندک خدمتی و آنجه از توانم برمیاد انجام بدم....
لازم به ذکره که بگم ایشون تا قبل از اسارتشون تویِ منطقه 3 درس میخوندن و در طول دانشگاهشون همیشه نمره اول رو اوردن.
الان سوختی؟ :/ چی ازت کم میشه واقعا؟ :/
الان شما دختر پزشکی ... شما سختی ای کشیدی به خاطر اسیر بودن بابات؟که قراره 20 برابر رتبت بهتر بشه (تو هر رتبه ای چه دو رقمی چه 4 رقمی)
شما از وقتی بودی که تو ناز و نعمت بزرگ شدی ... پس فردا نتایج که بیاد یکی با رتبه 2300 تو تایپک انتخاب رشته مینویسه بچه ها بنطرتون داروسازی بابل قبول میشم؟بعد ایشون فقط با 5 تا سواله که الان روز و شبش تبدیل شده به جهنم که قبول میشم یا نه .
بعد یکی ( نه مطلقا شما) با خیال اسوده پزشکی شو گذاشته زیر سرش دغدغه اینو داره الان بهشتی میشم یا ایران.

اینجا هیشکی بدبخت تر از من نیست که منطقه 3 زندگی میکنم منطقه 2 محسوب میشم برین از خدا بترسین:D

آخرین ویرایش:

عَنّآب ؛؛)

کاربر نیمه‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
فرزانگان۱
شهر
تهران
سال فارغ التحصیلی
1396
مدال المپیاد
برنز کامپیوتر ۹۵
دانشگاه
صنعتی شریف
رشته دانشگاه
علوم کامپیوتر
ببینید، من شخصا قبول دارم بی عدالتیه.
ایثارگرانم حتی اگر وجودش بی عدالتی نباشه، مقدارش هس.
امّا یک انسانِ ناعادل بسیار ارجحه بر یک انسانِ گاو.
و من شخصا هر سهمیه ای داشتم تا قطره آخرشو استفاده میکردم.

نام مرکز سمپاد
فرزانگان زینب:)
شهر
تهر
سال فارغ التحصیلی
95
دانشگاه
علامه طباطبایی
رشته دانشگاه
روان شناسی
کنکور ملاک خوبی نیست ولی تنها ملاکیه که وجود داره.
نه واسه شایستگی پزشک و مهندس و فلان خوب بودن . صرفا برای پذیرفته شدن ملاکه. مقایسه ی این چند نفری که گفتند درست نبود به نظرم .

علیمپو

بچّه سنّی
نام مرکز سمپاد
حلی۲
شهر
تهران
سال فارغ التحصیلی
1396
به واسطه‌ی پدربزرگ سهمیه‌ای نمی‌شه داشت؟ اگه نمی‌شه داشت که حداقل امیدواری موجود اینه که تا چندین سال دیگه سهمیه‌ی ایثارگران حذف می‌شه.
+ البته اگه مدافعین‌حرم رو جزء ایثارگران حساب نکنن. :‌)‌)

بالا