• اگر سمپادی هستی همین الان عضو شو :
    ثبت نام عضویت

تفاوت پایین شهر و بالا شهر

leila j00j000

کاربر فوق‌فعال
نام مرکز سمپاد
dabirestan farzanegan4
شهر
طهران
پاسخ : تفاوت پایین شهر و بالا شهر

راست میگید منم از پسر عمم شنیدم!
وای واقعا ی پایین شهری و بالا شهریو بیاری و ی لباس ی جور تنشون کنی از طرزه صحبتشون معلوم میشه بالا شهری ان یا پایین شهری!!!!!!!!!!!!!

N!00sha

کاربر فوق‌فعال
نام مرکز سمپاد
فرزانگان 2
شهر
Bodapes
دانشگاه
Makdonald
رشته دانشگاه
پزشکی

نمی خوام کسی ناراحت بشه ولی این نظر منه
چی شده که بعضی ها بالا شهرن بعضیا پایین شهر؟
علت عمدش کم بودن تحصیلات هست که منجر به کم بودن در امد ودر نتیجه زندگی در پایین شهر میشه .
وقتی تحصیلات کم باشه فرهنگ هم در اون قشر پایین میشه یعنی طرز حرف زدن طرز راه رفتن طرز غذا خوردن همه و همه تفاوت داره.
عده ای وجود دارن در بالاشهر که تحصیلات کمی دارن ولی در امد بالایی دارن که باعث شده در بالا شهر زندگی کنن دقت کنید با وجود وعض مالی خوب تفاوت فر هنگی زیادی با هم قشراشون دارن که من بهشو ن بازاری می گم
بر عکس در پایین شهرم افرادی وجود دارن با تحصیلات بالا که به خاطر برخی مشکلات در پایین شهرن یا از اول اون جا بودن فرهنگ اونا بالاست ولی استسنا هم باز وجود داره اگه از اول پایین شهری بودن و با فر هنگ اونا خو گرفتن با وجود تحصیلات عالی بازم از نظر فرهنگ پایینن مگر این که خودشون خودشونو درست کنن

Sevda Gholami

کاربر حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
فرزانگان 5
شهر
تهران

تفاوت پایین شهر وبالا شهر:
تحصیلات و پول که باعث همه ی تفاوت ها میشه. :)

Dawn

کاربر فوق‌حرفه‌ای
شهر
تهران

به نظرم شعور اجتماعی که خیلی مهمه ربطی به پایین شهر بالاشهر بودن نداره

maria16

Unknown
نام مرکز سمپاد
1
شهر
طهران
سال فارغ التحصیلی
1398

اصلا ربط به هیچی نداره
من الان یکیو میشناسم که هم پولداره هم سطح فرهنگیش بالاس اما پایین شهره
فقط بخاطر اینکه حوصله اثاث کشی و دنبال خونه گشتن نداره

s.sh.14

کاربر حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
فرزانگان امین
شهر
اصفهان

بالا شهر و پایین شهر بیشتر از نظر اقتصادی دسته بندی میشن
اما تفاوتشون فقط به وضع مالی بر نمی گرده بلکه به نظر من تفاوت فرهنگی هم دارن که خیلی مهمه.
نه اینکه آدمای پایین شهر همیشه فرهنگ پایین تری نسبت به بالا شهری ها دارن
اما خوب اونجا به خاطر نوع زندگی که دارن تفاوت فرهنگی خود به خود ایجاد میشه.
البته نمیشه منکر این شد که هم تو بالا شهر آدمای بی فرهنگ هستن و هم تو پایین شهر آدمای با فرهنگ.
خیلی از آدمای بزرگ جامعه ی خودمون توی محیط های فقیر بزرگ شدن.

saratahmasbi

کاربر فوق‌فعال
نام مرکز سمپاد
فرزانگان
شهر
سارایوو(بوسنی و هرزگوین)
رشته دانشگاه
حقوق

ما بالا شهرمون با پایین شهرمون باهم فرق داره وبرعکس جاهای دیگه هستیم از لحاظ جغرافیایی
مثلا پایین شهرمون ادمای با فرهنگ تر وشخیص تر داره تا بالاشهرمون :)

شب بو

کاربر حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
فرزانگان4|فرزانگان1تهران
شهر
تهران
سال فارغ التحصیلی
96
دانشگاه
تهران
رشته دانشگاه
انسان‌شناسی

به نقل از Unstable :
به نظرم شعور اجتماعی که خیلی مهمه ربطی به پایین شهر بالاشهر بودن نداره

حرفت درسته اما خوب .. جامعه هم باید همین جوری فکر کنه که متاسفانه..عامیت مردم کوتاه فکرمیکنند و اینجوری فکرنمیکنند.

Ehsan.Ansari

کاربر نیمه‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
حلی شماره دار!
شهر
021
دانشگاه
دانشگاه تهران
رشته دانشگاه
مهندسی کشاورزی

هم توی پایین شهر آدمایی با فرهنگِ خیلی بالا داریم
هم توی بالاشهر آدمایی با فرهنگِ خیلی پایین دارم
ولی اگه میانگین گرا نگاه کنیم، فرهنگ و تحصیلات و قدرت مالی با هم در ارتباطن!
یه هرمی وجود داره که نیازهای انسان رو با توجه به اولویت و اهمیت طبقه بندی میکنه و میگه اول باید نیازهای جسمی و فیزیکی رفع بشن تا آدم احساس نیازهای انتزاعی رو پیدا کنه
و حقیقت تلخی که واقعا وجود داره اینه که : کسی که دغدغه ی امروزش پول اجاره خونه ش و شکم همسر و بچه هاشه، خیلی سخته که بتونه به نکات ریزِ فرهنگ شهری و .. توجه کنه. اون مشکل بزرگتری داره :-<

s.sh.14

کاربر حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
فرزانگان امین
شهر
اصفهان

به نقل از Eh$an :
هم توی پایین شهر آدمایی با فرهنگِ خیلی بالا داریم
هم توی بالاشهر آدمایی با فرهنگِ خیلی پایین دارم
ولی اگه میانگین گرا نگاه کنیم، فرهنگ و تحصیلات و قدرت مالی با هم در ارتباطن!
یه هرمی وجود داره که نیازهای انسان رو با توجه به اولویت و اهمیت طبقه بندی میکنه و میگه اول باید نیازهای جسمی و فیزیکی رفع بشن تا آدم احساس نیازهای انتزاعی رو پیدا کنه
و حقیقت تلخی که واقعا وجود داره اینه که : کسی که دغدغه ی امروزش پول اجاره خونه ش و شکم همسر و بچه هاشه، خیلی سخته که بتونه به نکات ریزِ فرهنگ شهری و .. توجه کنه. اون مشکل بزرگتری داره :-<
حرفت درسته اما خیلی از بچه ها توی همون اوضاع اقتصادی سخت با مشکلات زیاد درس می خونن و رشد می کنن و خیلی هاشون آدم موفقی هم میشن چون قدر اون چیزی رو که به دست آوردن بیشتر از بقیه می دونن

ATE

کاربر حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
فرزانگان 5
شهر
تهران
سال فارغ التحصیلی
94

تو کل جهان تهران جزء شهرایی حساب میشه که اختلاف طبقاتی توش بیداد میکنه! همین اختلاف طبقاتی باعث بوجود اومدن فرهنگای مختلف میشه، اصولا بافرهنگ و بی فرهنگ وجود نداره، هرکسی فرهنگ خودشو داره، و فک میکنه خودش درست میگه، توی تهران این مسئله سر موضوع مذهب کاملا به چشم میخوره! عموما (تاکید میکنم عموما) جنوب شهر تهران مذهبی تر از شمال شهر ئه!
ولی بنظر من در کل تو تهران تفاوت فرهنگی و عقیدتی وجود داره که البته نمیشه به کسی هم ایراد گرفت، گرچه یکسری از مردم ثابت کردن که شعور اجتماعی ربطی به وضعیت مالی نداره!

Regulus

کاربر فوق‌فعال
نام مرکز سمپاد
علامه حلی همدان
شهر
همدان
سال فارغ التحصیلی
1392
مدال المپیاد
برنز فیریک دوره 25
رشته دانشگاه
برق

تجربه شخصی من اینه:
تو هردوش ناهنجاریهای اجتماعی به نسبت زیاده...

CC.CO-ED

کاربر فعال
نام مرکز سمپاد
فرزانگان نیشابور
شهر
نیشابور

از نظر فرهنگ و سواد قبول دارم ک مردم در نواحی پایین شهر ضعف دارن ولی همین طور ک همیشه هست ی سری اقلیت ها هم هستن ک شیوه ی برخوردشون مث سایرین نیست و بالا شهری های پولدار و تازه به دوران رسیده ک با ی ثروت باد آورده و بدون اینکه جنبشو داشته باشن دارن تو بالا شهر میپرن،البته اینم اقلیته،به هر حال من با ثثروت و فرهنگ زیاد کار ندارم برای من مهم تر ارزش هاشونه.
مردم پایین شهر بیشتر به فکر همن حتی اگه نون نداشته باشن ب فکر همسایشون هستن در صورتی ک مردم بالا شهر ک تو ی آپارتمان زندگی میکنن اسم همسایه هاشونو نمیدونن.مردم پایین شهر با ی لقمه نون سر میکنن ولی بالا شهری ها هرچی ثروتشون بیشتر باشه حرص و طمعشون هم بیشتر میشه.
ی پایین شهری چ نگرانی داره از دزد؟ولی ی بالاشهری دائما باید مراقب پورشه و بنز و صندوقچه ی خونش باشه.
...وخیلی ارزش های دیگه ک بنظر من پایین شهر قشنگ تره.

NT

کاربر فوق‌فعال
نام مرکز سمپاد
farzanegan
شهر
NEYSHABUR
سال فارغ التحصیلی
1394
دانشگاه
Amirkabir University of Technology
رشته دانشگاه
computer eng.

من فک میکنم تفاوت بین پایین شهر و بالا شهر هرچی ک هست فقط و فقط به دید و نگرش ما نسبت به اونا برمیگرده.....

ShiNinG

کاربر حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
دبیرستان فرزانگان 1
شهر
مشهد

اولا مکان ِ زندگی ِ افراد که بیشتر بر اساس ِ توان مالی انتخاب میشه نمیتونه همه چیزو نشون بده .
اما حقیقتا اگر کمی با ظرافت نگاه کنیم افراد ِ متعلق به یک محیط قرابت ِ بیشتری با هم دارن . اون هم به این خاطر ِ که پول خیلی چیزهارو مشخص می کنه ، خیلی امکانات رو در اختیار میزاره و در مقابل ، توان ِ خیلی چیزهارو هم از افراد میگیره . به عنوان ِ مثال در یک محله ای که افراد ثروتمند تر هستند ، با رسانه های بیشتری هم در ارتباطن و ارتباط بیشتری با دنیای خارج و تحولات فرهنگی و اجتماعی دارن . در مقابل در یک محله ی فقیر نشین مردم بیشتر به فکر ِ سیر شدن شکمشون هستند و متاسفانه نمی تونن خیلی در بند ِ این چیزا باشن .

shawn

کاربر حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
شهید بهشتی شهرری
شهر
شهرری
مدال المپیاد
نقره شیمی

من زیاد توجه نکردم ولی چیزی که متوجه شدم اینه که یه پایین شهری به مراتب کمتر از یه بالاشهری تو زندگی مادی به خودش سخت میگیره :)

scorpin

کاربر نیمه‌فعال
نام مرکز سمپاد
دکتر حسابی
شهر
تهران
مدال المپیاد
المپیاد ریاضی و شیمی

اصلا هیچ ربطی به بچه نداره چون اگه این جوری بود پس شاه های قدیم هم باید فقیر می شدن ؟

amir gh

کاربر فعال
نام مرکز سمپاد
عــلامه حلـــــی
شهر
تهران
دانشگاه
دانشگاه تهران
رشته دانشگاه
مهندسی کامپیوتر

میدونید تو یه شهری مثه تهران به حدی اختلاف وجود داره که اگه موهات رو کامل بزنی و بری پایین شهر میگن زندان بوده اما اگه بری بالای شهر میگن که مده!!!

gogory-8

کاربر جدید
نام مرکز سمپاد
فرزانگان ناحیه۱
شهر
کرمان
دانشگاه
شهید باهنر کرمان
رشته دانشگاه
مهندسی عمران

به نقل از amir gh :
میدونید تو یه شهری مثه تهران به حدی اختلاف وجود داره که اگه موهات رو کامل بزنی و بری پایین شهر میگن زندان بوده اما اگه بری بالای شهر میگن که مده!!!
من باحرف ایشون کاملا موفقم ! :-?امابه نظرم من هر شهری به 3قسمت تقسیم میشه نه به دوقسمت که این سه قسمت میتونه1بالا شهر2مرکزشهر3پایین شهرباش یااین که1بالا شهر2پایین شهر3حاشیه ی شهر
که دراین صورت ما بایدحاشیه ی شهر رو از پایین شهر جدا کنیم چون معمولا کسانی که درحاشیه ی شهر زندگی میکنن کسانی ان که از شهرستان ها وروستاهای اطراف اومدن وتازه وارد شهر شدن بیابراین با قوانین زیاداشنایی ندارندواین باعث میشود که نسبت یه بقیه از فرهنگ پایین تری برخوردارباشند اماپایین شهر به بافت قدیمی شهرمیگویندکه به دلیل افزایش جمعیت وتوصعه ی شهر به سرزمین های اطراف به بافت قدیمی دست زده نشده است وبه همین دلیل قیمت خونه وزمین ارزان تر از جاهای دیگراست وبا توجه به پیشرفت تکنولوژی کشش مردم به سمت قسمت هایی از شهر که پیشرفته تر اند وامکانت بیشتری دا واز تکنولوژی درساخت ساختمان هایش بیشتر استفاده شده است بیشتر است وبالای شهر جایی است که کسانی که پول بیشتری داشتندتا ساختمان های پیشرفته تربسازند واز تکونولوزی بیشتر استفاده کنندزندگی میکنند حالا این افرادمیتوانداز هر نقطه ی شهر به انجا بروند زیرا تنها چیزی که مهم است پول است ونه چیز دیگر بنابر این بالا شهر وپایین شهر از لحاض فرهنگی تفاوت چندانی بایکدیگرندارن واگر هم داشته باشند به دلیل امکانات و...است نه افراد

البته من این روباتوجه به شهرخودم گفتم واز شهر های دیگه خبرندارم ولی فکر کنم اون جاها ام همین طوره راستی اگر غلط املایی توش هست بخشیداملام خوب نیست :-[

nimafo

کاربر فوق‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
888
شهر
888
سال فارغ التحصیلی
888
مدال المپیاد
888
دانشگاه
888
رشته دانشگاه
888

البته بستگي داره فرهنگو دقيقا چي بدوني
و اينكه پايين شهر و بالاشهر دقيقا كجاي يه شهر و اون شهر كجاي يه كشور باشه

ولي در كل چيزايي كه "شايد" تاثير بذارن ميتونه تحصيلات و فرهنگ و آداب خانوادگي و تربيت و ارتباط داشتن و استفاده كردن از رسانه هاي جمعي و... باشه

ولي من چيزي كه تو اصفهان ميبينم تفاوت چنداني نيس.كم

و اينم بگم كه كسايي كه بالاشهر هستن هم جمعيت غير قابل چشمپوشي اي رو دارن كه كلا خيلي از آدابي كه ما از اونا به اسم فرهنگ ياد ميكنيم رو رعايت نميكنن و اصلاً باشون آشنا نيسن.فقط پول دارن! و اون كمبود فرهنگشون زير لباساي قشنگشون مخفي ميشه...

و اين كه به نظرم توي اصفهان سطح فرهنگ عمومي رفته بالا.و كلاً اين اختلاف سطح فرهنگ تا حدودي افت كرده...

همين!
( راسي اين كه هي در مورد شهر اصفهان ميگم طبيعتاً به خاطر اينه كه از جاهاي ديگه خبر ندارم)

بالا