• اگر سمپادی هستی همین الان عضو شو :
    ثبت نام عضویت

رمضان

وضعیت
موضوع بسته شده است.

innocent

کاربر فوق‌فعال
نام مرکز سمپاد
فرزانگان (1)
شهر
اهواز
سال فارغ التحصیلی
92
مدال المپیاد
مطالعه (!!!) برای مرحله دوم المپیاد ادبی...که البته قبول نشــدم:دی
رشته دانشگاه
دانشگاه شهید چمران هواز - دانشگاه شیراز
تلگرام
اینستاگرام
پاسخ : رمضان

به نقل از persianboy1373 :
دوست عزیز حرف شما متین
ولی یکم تو این موضوع فرق میکنه...این حرف شما موقعی درست بود که اثر روزه روی بدن رو نادیده بگیریم!
ولی وقتی گرفتن روزه حتی خیلی از پسر های توی سن 17 سال رو طوری ضعیف میکنه که ساعت مطالعه و تمرکزشون کم میشه(دیدم توی دوستام به تعداد زیاد!! خیلی هم راجع بهش حرف زدیم ) دیگه این شامل حرف شما نمیشه...
روی خیلی ها اثر تحلیلی داره و باعث ضعف مفرط میشه، به خصوص توی این فصل...
خیلیا میگن که راهکار دارن و ساعت مطالعه رو میذارن افطار تا افطار اما همون ساعت هم که بعد از افطار میخونن طبیعتا مثل روزای عادی نیست...

عرض کردم که...بستگی به توانایی خود شخص داره در نهایت...
منم برای همین گفتم شرایط غیر عادی و سختی و اینــــا.
به خاطر همین ضعفی که شمامیگین و همین اثرتحلیلی گفتم تعادل برقرار کردن بین این شرایط (کنکور و رمضان یا ..) سختـــه و به قول شما به توانایی شخص بستگی داره.

ernst haeckel

کاربر حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
شهید بهشتی
شهر
بابــــــل
مدال المپیاد
اوایل نجوم بعدشم زیست شناسی
دانشگاه
شهید بهشتی
رشته دانشگاه
پزشکی

* پارسال اوضاعم اینطور بود که قبل ماه رمضون نشستم برنامه ریختم خفن که آقا ما میایم شبا از بعد افطار (حدود 9) تا کله سحر :D بکووووب مبخونیم و صبحشم یخورده میخوابیم و دوباره بخون و خلاصه از اینجور چیزا...

ولی هیچکدوم عملی نشد!
واقعیت اینه که برای یه آدم نرمال رو به تنبل!(مثه شخص شخیص بنده :D :-") اون زمان سحر تا افطار اونقدر خسته کننده هست و شیرینی زولبیا بامیه افطار اونقدر دلنشین که بعد افطار جونی نمیمونه!
منم از اون آدم هایی بودم که فضای شب خیلی خستم میکرد!حتی اگه کل روز رو میخوابیدم نمیتونستم با هدف درس خوندن شب بیدار بمونم!(اهداف دیگه بحثش جداس! :-" :-")
شده بود که شبا به بهونه درس خوندن بیدار بودم ولی بیشتر از درس تو اینترنت و پای کامپیوتر بودم.(به این میگن خود فریفتگی مزمن! :D)

خلاصه لپ مطلب اینکه اگه عادت به شب بیداری و تهجد :D و اینا ندارین سعی کنین با برنامه عادی جلو برین فقط یخورده انعطافش بدین! نه اینکه بشکونیدش!
یعنی با فرض بیدار شدن برای سحر،بخوابین و صبح ساعت 9:30 - 10 بیدار بشین! (صبح دیر بیدار شدن در ایام ماه رمضون کاملا" طبیعیه!)
تا ساعت 2:30 بخونین! بازم تا 4:30 بخوابین. 4:30 تا 8 بخونید! ( بعدش اگه خواستین ماه عسل ببینین!! :D)
بعد افطار هم 9:30 تا 12:30 بخونید! اینا شده روزی 11 ساعت غیر مفید که ما فرض میکنیم7-8- ساعت مفید! بعید بدونم برای ایام ماه رمضون کم باشه

*این رو هم بدونید که بعد چند روز بدن عادت میکنه به شرایط!
حتی ممکنه گاهی ساعت مطالعه به روزی 2-3 ساعت برسه! اصلا" نترسین!

*مطلب بعدی اینکه سعی کنید تا حد امکان در جای خنک به طور مستمر درس بخونین! نوسان زیاد دمایی نداشته باشین.
زمان مطالعتون رو به قسمت های کوچکتر تقسیم کنید تا بازده پایین نیاد! مثلا اگه قبلا 2ساعت مداوم بوده حالا بشه 1 ساعت!
چون قند خون پایینه ،خوندن مداوم ممکنه بازده رو پایین بیاره!
در آخر هم اینکه سعی کنید بین ساعت های مطالعه تست هم بزنید که اون کسالت و خواب آلودگی دور بشه.

persianboy1373

کاربر حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
دبیرستان شهید هاشمی نژاد 1
شهر
مشهد
سال فارغ التحصیلی
1391
دانشگاه
دانشگاه تهران - دانشگاه خواجه نصیرالدین طوسی
رشته دانشگاه
مهندسی نقشه برداری- سیستم های اطلاعات مکانی GIS

منم فکر میکنم پیشنهادات Ernst کاولا منطقی و کارسازه احتمال عملی شدنشون هم زیاده...البته بازم تاکید میکنم اگه کاهش ساعت مطالعه ناراحتتون نمیکنه! چون اتفاق میفته بالاخره...
امیدوارم هر کاری میکنین موفق و راضی باشین سرانجام!!

ail73

کاربر فوق‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
شهید بهشتی بیرجند
شهر
بیرجینیا(بیرجند)
مدال المپیاد
به قول بچه ها راهو باسه بقیه باز گذاشتیم
دانشگاه
شریف(ارشد)-شیراز(کارشناسی)
رشته دانشگاه
مهندسی شیمی-طراحی فرآیند

به نقل از One Minute :
برای چی باید انقدر به خودم سختی بدم ؟ دلیلی نمیبینم روزه بگیرم ! :|
بچه ها ما یه گروه بودیم روزه گرفته بودیم درس میخوندیم و یه تعدادی روزه نگرفته بودن ، باور کنین ما ها که روزه داشتیم بیشتر میخوندیم !!
شما ها روزه بگیرین فقط یه جای مناسب که سرد باشه و دوستاتون هم باشن بخونین . اگه نخوندین !
این که میگم جا دوستاتون برا این که زود نمیرین بخوابین !

فقط حتما سحری بخورین!! بعضی ها بی سحری روزه میگیرن ( عادت دارن یا ندارن ) بالاخره چون میخاین درس بخونین لازمه !

no one

کاربر فوق‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
شهید بهشتی
شهر
اورمیه
دانشگاه
علوم پزشکی تبریز
رشته دانشگاه
پزشکی

به نقل از ali 73 :
بچه ها ما یه گروه بودیم روزه گرفته بودیم درس میخوندیم و یه تعدادی روزه نگرفته بودن ، باور کنین ما ها که روزه داشتیم بیشتر میخوندیم !!
شما ها روزه بگیرین فقط یه جای مناسب که سرد باشه و دوستاتون هم باشن بخونین . اگه نخوندین !
این که میگم جا دوستاتون برا این که زود نمیرین بخوابین !

فقط حتما سحری بخورین!! بعضی ها بی سحری روزه میگیرن ( عادت دارن یا ندارن ) بالاخره چون میخاین درس بخونین لازمه !

خب بعله اگه گروهی بخونید بنا به احساس رقابت و با هم بودن انرژی بدن میره بالا (این یه تحقیق روان شناسی که وقتی تو جمعی و مخصوصا رقابت هستش بدن انرژی های نا خودآگاه رو آزاد می کنه ولی باید سحری بخورید خیلی مهمه)
ولی بعضی ها هم هستن که نمی تونن گروهی درس بخونن! یعنی باید تنها باشن!
ئاسه اونا برنامه ای که گفتم قبلا خوبه!
فقط از گرما مواظب باشید یهو گرمازده نشید! اگه روزه اید و احساس کردید بی حال شدید بشکنید! همون طور که خود قرآن گفته: در اسلام هیچ زیانی و ضرری نیست پس اگه دیدید فشار درسی باعث ضعف بدنتون میشه و کم میارید و بدن نمی کشه حواستون باشه!

1024

کاربر فوق‌فعال
نام مرکز سمپاد
فرزانگان
شهر
قم
مدال المپیاد
یادش به خیر قدیما...
دانشگاه
صنعتی شریف
رشته دانشگاه
بازم ریاضی!

من نود و یکی بودم و پارسال درست مثه شما نود و دویی ها خیلی نگران ماه رمضون بودم.چون از لحاظ بدنی اون قدر ضعیفم که سالای قبل که تمام کارم تو تابستون فقط یه کلاس زبان بود ماه رمضون مجبور میشدم همونو هم تعطیلش کنم.(ضعف خودمو گرمای قمو...فک کنین چی میشه! ~X()
مطمئن بودم اگه روزه بگیرم دیگه نمیتونم درس بخونم ولی به کمک خدا [-o<رمضون پارسال نه تنها درس خوندم بلکه به بهترین ماه رمضون زندگیم تبدیل شد.برنامه مو بر اساس جا به جا کردن شب و روز این جوری تنظیم کردم:
بعد از افطار تا 12 شب ول میگشتم و همه ی سریالای چرتو پرتو میدیدم!(البته اگه شما ول نگردین که چه بهتر!)
بعد تا حدود ساعت 11 صبح و گاهی هم دیرتر درس میخوندم که با احتساب حدود 1 ساعت برا سحری و نماز میشد 10 ساعت مفید!بعد میرفتم میخوابیدم و نزدیک اذان پا میشدمو ماه عسل میدیدم!!(اگه تو ماه رمضون از خیر برنامه های مزخرف تلویزیون بگذرید معرکه س! :>)
نگین نمیشه! من تا اون موقع تجربه شب بیداریو نداشتم و واقعا فک نمیکردم با وجود ضعف جسمیم بتونم یه ماه این طوری دووم بیارم ولی آوردم!و با این که میانگین درس خوندنم تو تابستون 8 ساعت در روز بود خیلی روزا تو ماه رمضون 10 ساعت یا بیشتر درس خوندم.
حتی مامانمم تعجب کرده بود!!

البته اینا همه در صورتیه که مدرسه و کلاس نداشته باشین مدرسه ی ما تو ماه رمضون برامون کلاس حسابان گذاشته بودکه من وقتی دیدم باید بین درس خوندن تو ماه رمضون و کلاس حسابان یکیو انتخاب کنم قید کلاسو زدم!همه ی بچه ها به جز من و یه نفر دیگه اون کلاسو میرفتن و مدرسه گفته بود اجباریه به علاوه معلمش چندان (!!!)خوش اخلاق نبود و تا جایی که یادمه یه سری تهدید هم پشت سرم کرده بود!(آخه قرار بود معلم دیفمون تو سال پیش هم باشه و کلا آدم ترسناکیه! :D)
ولی من با شجاعت(!!! :D)در برابر تهدیدها ایستادگی کردم! :D و خدا رو شکر مشکلی هم پیش نیومد و به حد کافی ریاضیم قوی بود که نیازی به اون کلاس نداشته باشم.
وااااااای چقد حرف زدم!خلاصه این که حتی اگه اهل روزه هم نیستین امسالو حتما حتما روزه دار شین!ناسلامتی امسال خیلی به خدا نیاز دارین مگه نه؟

shirin!

کاربر فوق‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
فرزانگان کاشان
مدال المپیاد
در ارزوی طلاونقره و برنز
دانشگاه
کاشان
رشته دانشگاه
مکانیک

واقن ماه رمضون درس خوندن سخته مخصوصا ماهایی که باید بریم مدرسه
اخه ماها چجوری بخونیم تو گرما بریم بیایم دیه جونی برامون نمیمونه که بخایم درس بخونیم

mohammadpasan1373

کاربر فوق‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
شهید بهشتی
شهر
بیرجند
مدال المپیاد
آقا ما نخوندیم ولی تو برو!!!!خداییش ضرر نمیکنی!
دانشگاه
شریف
رشته دانشگاه
عمران

ب نظرم روزه بر درس اولویت داره...
این ی ماه رو با خدا باشیم 10 ماه دیگه خدا با ماس

shirin!

کاربر فوق‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
فرزانگان کاشان
مدال المپیاد
در ارزوی طلاونقره و برنز
دانشگاه
کاشان
رشته دانشگاه
مکانیک

ما که تصمیم گرفتیم شبا درس بخونیم

mohammadpasan1373

کاربر فوق‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
شهید بهشتی
شهر
بیرجند
مدال المپیاد
دانشگاه
شریف
رشته دانشگاه
عمران

ما ی کتابخونه ای داریم جا خونمون سالِ پیش از 8 صب تا 6 عصر ک موقع افطار بود توش ی کله میخوندیم
اولا چون همه ی رفقا با هم بود...
دوما دماش نزدیک 5 درجه بود...
من با ژاکت میرفتم اونجا...
خیلی موثره دمایِ محیط مطالعه تویِ زمان گرسنگی...

shirin!

کاربر فوق‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
فرزانگان کاشان
مدال المپیاد
در ارزوی طلاونقره و برنز
دانشگاه
کاشان
رشته دانشگاه
مکانیک

ما کتابخونمون تا 1طهره :(

mohammadpasan1373

کاربر فوق‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
شهید بهشتی
شهر
بیرجند
مدال المپیاد
دانشگاه
شریف
رشته دانشگاه
عمران

به نقل از شــــــــــیرین :
ما کتابخونمون تا 1طهره :(
خب مطمئننا کتابخونه های بیشتری هس ک نرفتین....

atefe

کاربر فعال
نام مرکز سمپاد
فرزانگان
شهر
آبادان
رشته دانشگاه
پزشکی

من پارسال روزه هامو کامل گرفتم ولی ماه رمضان به خاطر قوت قلب وانگیزه هایی که گرفته بودم خیلی هم از روزای عادی بهتر درس میخوندم بعد از سحر تا 4 بعد از ظهر درس میخوندم بعد دیگه تقریبا غش میکردم بعد از افطار هم تا اخر شب میخوندم بچه ها مهم ترین چیز اینه که روحیتونو حفظ کنید این نیز بگذرد

Enas

کاربر فوق‌فعال
نام مرکز سمپاد
فرزانگان

مراقب باشید تو ماه رمضون اونقدر برنامه خوابتونو تغییر ندین که بعد نتونین درستش کنین!! من تا یه ماه بعد از ماه رمضون شب 12 می خوابیدم ولی 4 صبح بیدار می شدم و نمی تونستم بخوابم... بعد باز عصر خوابم می گرفت.
زیاد به خودتون سخت نگیرید و خودتونو اذیت نکنین.شما هنوز خیلی وقت دارین. من خودم پارسال که بم اینو می گفتن باورم نمی شد ولی بعد فهمیدم راست می گفتن... اصلا لازم نیست از حالا روزی 11 ساعت درس بخونین!! چه خبره!! 8-9 ساعتم خیلی خوبه. هر چقدر که بدنتون توانشو داره درس بخونین... فقط سعی کنین خودتونو گول نزنین و به بهانه ماه رمضون الکی وقت تلف نکنین!! وقتایی که می تونید درس بخونین از وقتتون خوب استفاده کنید...
اینیم که می گین 4:30 بعدازظهر تا 8 درس بخونین به نظرم غیرممکنه چون این ساعتا دیگه اوج گرسنگیه کی می تونه درس بخونه؟؟!!

Hamid.s

‌Bug
نام مرکز سمپاد
شهید هاشمی نژاد1
شهر
مشهد
دانشگاه
فردوسی
رشته دانشگاه
نرم‌افزار

به نقل از سَعیده :
بچه ها!
اگه مدرسه میرید تو ماه رمضان!همون تکالیف دبیراتون هم انجام بدید بسه،به ساعت مطالعه و ... هم این یه ماه کاری نداشته باشید.
اگه مدرسه نمیرید هم یه برنامه سبک بریزید واسه خودتون،نشینید الان جمع بزنید روزی 7-10 ساعت.روزی 4-5 ساعت بتونید مفید بخونید جلویید بازم.هنوز اول راهه.

برا من که 4-5 ساعت هم سنگینه :-" :))

آقا اگه ساعت خواب تو ماه رمضون به هم بریزه مشکلی پیش میاد؟ آخه من خودم تو این فکرم که ساعت 12-1 شروع کنم تا سحر. بعد برم مدرسه. از اونورم بعد مدرسه تا خود افطار بخوابم :د

F@temeh

کاربر خاک‌انجمن‌خورده
نام مرکز سمپاد
فرزانگـــان
شهر
کاشـــان
مدال المپیاد
مرحله اول ریاضی
دانشگاه
پلی تکنیک
رشته دانشگاه
سخت افزار

اصولا من بعد از ماه رمضون باید دوسه روزو کامل بخوابم تا برنامه ی خوابم بیاد سره جاش :D منم میخوام یه همچین کاری بکنم ولی فک میکرردم کلاس نداریم، ولی انگار کلاس گذاشتن واسمون تو ماه رمضون :| بعد اگه جغدی زندگی کنم صبح ها سره کلاس خواب نیستم؟ :D کسی امتحان کرده ببینه عملیه یانه؟ از بچه های پارسال؟ :-"

zahra.s

کاربر نیمه‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
فرزانگان
شهر
کاشان
دانشگاه
صنعتی اصفهان
رشته دانشگاه
کامپیوتر-نرم افزار

به نظر من از مدرسه برگرده آدم حتی اگه 1 باشه تا 4 هم بخوابه بعد که پاشه تا 8 میتونه بخونه دیگه.میخوابیم هم جون میگیریم هم یادمون میره که گرسنمونه :-" :D
بعد بعد افطارم حتی 10 شرو کنیم تا 12 میشه روزی 6 ساعت.واسه ماه رمضون خوبه دیگه؟
روزاییم که مدرسه نمیریم که صب زود که گرسنه نیستیم میتونیم تا ظهر راحت بخونیم بعدم یه دو ساعت عصر و دو ساعت شب بسه
اگه بتونیم این کارارو بکنیم خوبه.ولی من هنوز خودمم نمیدونم که میتونم یا نه :-"

+ خدا کمک میکنه :)

kasandan s

کاربر حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
فرزانگان
شهر
نیشابور
دانشگاه
پردیس فرهنگیان مشهد
رشته دانشگاه
علوم تربیتی

به نظر من ماها که از نماز ظهر تا افطار ولو رو تختیم پس واسه شب خستگی نمیمونه اگه جایی دعوت نباشیم(که گمون نمیکنم امسال با اینهمه گرونی بجز خونه بزرگای فامیل جای دیگه دعوت باشید)از ساعت 10 تا 3:30که سحره وبعد سحرم تا ساعتای 8یا9بخونیم تازه از روزای معمولی بیشتر خوندیم ...فقط مشکل من کلاساییه که نوشتم ومجبورم برم و وقتمو الکی میگیره :((

samira16

کاربر حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
فرزانگان
شهر
گنبد کاووس
مدال المپیاد
ندارم :-&quot;
دانشگاه
دانشگاه گلستان-گرگان
رشته دانشگاه
مهندسی عمران

آره من امروز همین کارو کردم دیگه!!! تا سحر ولی بیدار بودم چون قبلش نخوابیده بودم بعد سحر خوابیدم ولی کلا 3-4 ساعت خوندم!!!!!!! خیلی وحشتناکه!!شاید چون کم خوابیدم!!! :(

innocent

کاربر فوق‌فعال
نام مرکز سمپاد
فرزانگان (1)
شهر
اهواز
سال فارغ التحصیلی
92
مدال المپیاد
مطالعه (!!!) برای مرحله دوم المپیاد ادبی...که البته قبول نشــدم:دی
رشته دانشگاه
دانشگاه شهید چمران هواز - دانشگاه شیراز
تلگرام
اینستاگرام

من از روز پنج شنیه که شروع کردم روزه رو این مدلـــی می خونم که
شب از 12 میخوابم تا سحر (4)
بعدش سحری و نماز و اینا
حده اکثر 6 شروع می کنم تا طرف 1 :)
این ساعت هم بازدهیم بالاست، هم چون شب خوابیدم سرحالم ، بعد سحری هم هست گرسنه نیستم و این کــه خونه سکوتـه و همـه تو خونـه خوابن به خاطر شب بیداری ;;)
بعد نماز ظهر میخوابم تا عصر، بعد افطار هم از 10 تا 11 ونیم
کــه کلا میشــه هشت ساعت ونیم واسه من مفیدش شش ساعت و خورده ایه چون قبل رمضان هم روزی بیشتر 5 ساعت ونیم شش ساعت نمی خوندم.
تنها مشکل این برنامـه اینه که خوابش زیاده!!(حدودا 10 ساعت!!!)
حالا یا باید بعد نماز ظهر بیشتر بخونم یا بعد نماز بخوابم عصر یکی دو ساعت زودتر بیدار شم! :-?

البته من مدرسه ندارم کلاس هم فقط یک روز در هفتـــه!

وضعیت
موضوع بسته شده است.
بالا