• اگر سمپادی هستی همین الان عضو شو :
    ثبت نام عضویت

اعتماد به نفس یا غرور؟

• شروع کننده موضوع
نام مرکز سمپاد
فرزانگان امین
شهر
اصفهان
سال فارغ التحصیلی
1390
من بارها گفتم، حسرت هیچ چیزو تو این 1 سال کنکورم نمی خورم. من خیلی خوب خوندم اما خیلی بد جلسه امتحان رو مدیریت کردم. و این فقط و فقط یک دلیل داشت: نداشتن اعتماد به نفس...
متاسفانه خیلی از سمپادیها، به حکم این که سالهای دبیرستان با حداقل درس خوندن، حداکثر نتیجه رو گرفتن، فکر می کنن کنکورو هم به همون شیوه میشه پشت سر گذاشت. و این همون غرور کاذب سمپادیه که متاسفانه گریبانگیر خیلیها هست و من به عینه چه تو سال بالاییهامون و چه تو سال خودمون آدمهایی رو دیدم که ضربه سختی از این غرور بیجا خوردن. یادتون باشه کنکور خیلی با سالهای قبل متفاوته. برای کنکور، تلاش و پشتکاره که حرف اولو می زنه.نه هوش. و هوش فقط باعث میشه تلاشتون زودتر به نتیجه برسه.همین!
من میگم: اعتماد به نفس بالایی داشته باشید...شما می تونید به هر هدفی تو زندگیتون برسید.کافیه اینو واقعا بخواهید...
حالا می رسیم به سوال اساسی: مرز این غرور بیجا و اعتماد به نفس مثبت کجاست؟
من بهتون میگم: غرور اینه که بگین من حتما رتبه زیر 100 کنکور میشم. اعتماد به نفس اینه که بگین: من میخوام رتبه زیر 100 کنکور بشم، پس براش تلاش می کنم و چون تلاش می کنم، حتما به نتجه می رسم.
من متاسفانه مرز این خرور کاذب و اعتماد به نفس به جا رو خیلی دیر فهمیدم... و همین سر جلسه کنکور باعث شد بدجوری دست و پامو گم کنم...
از همین الان بهتون می گم: هدفتون رو کوچک انتخاب نکنید چون تواناییهاتون بی نهایته.اعتماد به نفس داشته باشید و به اندازه بزرگی هدفتون، تلاش کنید.
اینو هم یادتون باشه: کسی که رتبه زیر 50 میشه، واسه رتبه 1 درس خونده، اونی که زیر 200 میشه واسه دورقمی خونده و ... . یه جورایی یعنی آدم به کمتر مساوی هدفش میرسه نه بیشتر... پس هدفتون رو کوچک انتخاب نکنید :)

Behzad N.M

کاربر حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
شهید هاشمی نژاد 1 مشهد
شهر
مشهد
دانشگاه
فردوسی مشهد
رشته دانشگاه
مهندسی صنایع
پاسخ : اعتماد به نفس یا غرور؟

سرکار خانوم مهسا.ش من تمام حرفایی رو که زدی قبول دارم به جز قسمت آخر

این چیزیه که من سال ها باهاش مخالفت کرده و می کنم
قبلا می گفتن برای 22 بخون که 20 بشی ولی من اگه برای 20 بخونم 20 میشم و اگه برای 17 بخونم 17

این چیزا رو به خودمون تلقین کردیم که شده
همون طور که گفتید توانایی های انسان نا محدوده پس هیچ دلیلی نداره اگه یه چیزی هدفش شده و براش تلاش می کنه بهش نر3

یه نمونه از خودم : امتحان ادبیات امسال رو گفتم به زور 10 میشم پاس میکنم چون هیچی نخوندم سر کلاس هم گوش نکردم
خیلی راخت شدم 18 البته حالا جو گیر نشید بگید پس درس نخونیم خودش درست میشه انشاا...

نه
برای کنکور 99 درصد شما هستید و 1 درصد عوامل دیگه م3 معلم و کتاب
از این 99 درصد خودتون 98 درصد پشتکاره 1 درصد هوش
یعنی اگه شما بدون هوش و پشتکار رتبه 10 هزار بیارید با هوش تنها به 4 هزار یه مقدار این ور و اونور میرسید
با پشتکار تنها به 3هزار یا 2هزار
با هردوی این ها خیلی خیلی خوب می شید
پشتکار محدوده ی شما رو مشخص می کنه که مثلا زیر 100 بشی یا زیر 1000 ولی هوش شما رو بهبود می بخشه و جایگاه نهایی تون رو مشخص می کنه

هوه چقدر حرف زدم....

• شروع کننده موضوع
نام مرکز سمپاد
فرزانگان امین
شهر
اصفهان
سال فارغ التحصیلی
1390

:)
من هم مثل شما فکر می کردم...اما چیزی که دیدم خیلی متفاوته با این...
تو سال بالاییهامون خیلی خیلی خیلی اینو دیدم. کنکور فرق داره با بقیه آزمونها.
همیشه نیازه که آدم تسلطش بیشتر باشه از تسلط لازم واسه رتبه ای که میخواد بهش برسه.
چون کنکور همه همه ش تسلط درسی نیست.
به نقل از بهزاد ن.م :
یه نمونه از خودم : امتحان ادبیات امسال رو گفتم به زور 10 میشم پاس میکنم چون هیچی نخوندم سر کلاس هم گوش نکردم
خیلی راخت شدم 18 البته حالا جو گیر نشید بگید پس درس نخونیم خودش درست میشه انشاا...
امتحانای مدرسه و کلا امتحانای تشریحی خیلی فرق می کنن ها...

Behzad N.M

کاربر حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
شهید هاشمی نژاد 1 مشهد
شهر
مشهد
دانشگاه
فردوسی مشهد
رشته دانشگاه
مهندسی صنایع

معمولا تو بازه های 50 تایی فرقی بین اطلاعات و تسلط روی مطالب نیست

یعنی کسی که رتبه ی 40 میشه با کسی که یک میشه فرق زیادی نداره
تنها فرقشون اینه که کسی که یک شده مدیریت آزمون داشته،اعتماد به نفس داشته و از هوشش درست استفاده کرده

ما هم کسایی رو در سال های قبل داشتیم که همه می گفتن باید رتبه تک رقمی بشن ولی نشدن

ولی هیچ چیز دلیل هیچ چیز نیست !!!

• شروع کننده موضوع
نام مرکز سمپاد
فرزانگان امین
شهر
اصفهان
سال فارغ التحصیلی
1390

شاید حق با شما باشه. ولی من خیلی خیلی خیلی اینو تو مسائل مختلف دیدم. المپیاد، رباتیک، کنکور...
و به همین دلیل شاید نمی تونم هب غیر از این فکر کنم...
پارسال یه نفر اینو به من گفت و من نپذیرفتم. اما الان بهش ایمان آوردم. شاید اشتباه باشه...

Behzad N.M

کاربر حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
شهید هاشمی نژاد 1 مشهد
شهر
مشهد
دانشگاه
فردوسی مشهد
رشته دانشگاه
مهندسی صنایع

شاید اسپم حساب بشه ولی لازمه که دوباره بگم :

هیچ چیز دلیل هیچ چیز نیست !!!

سومپاد

کاربر حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
فرزانگان
شهر
میاندوآب
مدال المپیاد
المپیاد ریاضی ابتدایی که اول شدم :دی اول مسابقات احکام شهرستان اول مسابقات نمایش در شهرستان
دانشگاه
علوم پزشکی اردبیل
رشته دانشگاه
رادیولوژی

همیشه هم اینطور نیست مهسا خانم خوب حتما اینطور نیست که آدم به کمتر مساوی هدفش برسه خوب ممکنه یکی واسه 3رقمی بخونه 3رقمی هم بشه که خیلیا هماینطور بودن درسته غرور همیشه دردسرسازه به خصوص تو سال کنکور که اصلا نباید سراغش رفت ولی اون حرف اخر شما.......

• شروع کننده موضوع
نام مرکز سمپاد
فرزانگان امین
شهر
اصفهان
سال فارغ التحصیلی
1390

به نقل از سومپاد :
همیشه هم اینطور نیست مهسا خانم خوب حتما اینطور نیست که آدم به کمتر مساوی هدفش برسه خوب ممکنه یکی واسه 3رقمی بخونه 3رقمی هم بشه که خیلیا هماینطور بودن درسته غرور همیشه دردسرسازه به خصوص تو سال کنکور که اصلا نباید سراغش رفت ولی اون حرف اخر شما.......
خب سه رقمی داریم تا سه رقمی!!!!
من واسه بازه های کوچکتر مثال زدم.
و به طور کلی منظورم اینه که آدم باید همه همه تلاششو بکنه.حتی اگه میخواد رتبه ش 2000 شه باز باید همه تلاششو بکنه.نه اینکه بره بیینه رتبه 2000 چه درصدهایی داره ئ اینا.

• شروع کننده موضوع
نام مرکز سمپاد
فرزانگان امین
شهر
اصفهان
سال فارغ التحصیلی
1390

زندگی من از زمانی آغاز شد که تصمیم گرفتم هرگز از آنچه میتوانم کمتر نباشم.
آنتونی رابینز

saeide

کاربر فوق‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
فرزانگان کرج (گویا 3)
شهر
کرج
دانشگاه
تهران-شهید بهشتی
رشته دانشگاه
فیزیک-کارشناسی ارشد گرانش

اعتماد به نفس شامل چیزای دیگه ای هم هست:
وقتی دیدین کسی از شما بهتره خودتونو نبازید.هر جا هم شکست خوردید با جدیت از جاتون بلند شید و از شکست نترسید!

جیران

کاربر فوق‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
فرزانگان خرم آباد
مدال المپیاد
المپیاد شیمی و زبان

به نقل از مهســـــــــــــا :
خب سه رقمی داریم تا سه رقمی!!!!
من واسه بازه های کوچکتر مثال زدم.
و به طور کلی منظورم اینه که آدم باید همه همه تلاششو بکنه.حتی اگه میخواد رتبه ش 2000 شه باز باید همه تلاششو بکنه.نه اینکه بره بیینه رتبه 2000 چه درصدهایی داره ئ اینا.

دقیقا همینا درستو خیلی تاثیر میذارن
من زانو نمیزنم حتی اگر سقف آسمان کوتاهتر از قامتم باشد "کوروش کبیر"

بالا