• اگر سمپادی هستی همین الان عضو شو :
    ثبت نام عضویت

انتقال بنزین (3 امتیاز)

وضعیت
موضوع بسته شده است.
  • شروع کننده موضوع

!!...me

کاربر حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
دبیرستان فرزانگان ۲ تهران
دانشگاه
صنعتی شریف
رشته دانشگاه
مهندسی کامپیوتر-نرم افزار
نقشه ی شهر های یک کشور در شکل ِ زیر داده شده . در این شکل هر دایره متناظر یک شهر و پاره خط های بین آنها متناظر ِ جاده های بین ِ شهر هاست ! هر شهر یه مخزن بنزین داره ... همه ی این مخزن ها در ایتدا تهی هستن به جز یک شهر دلخواه به نام شهر مبداء که مخزن آن 30 لیتر بنزین داره . در شهر مبداء ماشینی قرار داره که میتونه حداکثر 3 لیتر بنزین ُ حمل کنه ، و برای رفتن از هر شهر به شهر ِ مجاور یک لیتر از این بنزین ُ مصرف میکنه. ماشین میتونه مقداری از بنزینی ُ که حمل میکنه در مخزن ِ یه شهر خالی کنه ، یا از مخزن بنزین آن شهر مقداری بنزین برای حمل برداره. آیا میتونیم با انتخاب شهر ِ مبداء مناسب 30 لیتر بنزین موجود در مخزن ِ اون شهر ُ به وسیله ی ماشین طوری بین شهر ها پخش کنیم که پس از بازگشت ماشین به شهر مبداء ، در مخزن بنزین هر شهر ، حداقل یه لیتر بنزین مونده باشه ؟

+ راه حل ِ کامل ... مثل ِ همیشه ! :D

• لایک
امتیازات: lof

8131

کاربر جدید
نام مرکز سمپاد
علامه طباطبایی
شهر
بناب
پاسخ : انتقال بنزین (3 امتیاز)

(من XR@y هستما!!! چون واسم این انجمن بسته شده با این پست میدم!!!) :D

نمیشه!!!

فک کنم بدیهی باشه که اگه قراره شهر مبدا باشه یا C یا B باید باشه!!!

اگه C باشه واسه اینکه به f یه لیتر بنزین برسه! باید تو 5G لیتر رسونده بشه!(چون واسه هر رفت آمد و بنزین دهی به شهر مجاور 3 لیتر بنزین مصرف میشه!!!) حالا 3 تا از این 5 تا واسه بنزین دهی f هست! یکی واسه خود g و یکی واسه برگشتن!!!

واسه اینکه به g 5 لیتر برسه باید 5 بار از b رفت و آمد شه! که هر بار 3 لیتر مصرف میشه! (تا اینجا 15 تا) واسه اینکار باید b 15 لیتر بنزین داشته باشه که واسه بنزین رسونی از c به b میشه 45 لیتر!!!!!!! پس نمیشه!

حالا اگه مبدا B باشه: واسه اینکه به f بنزین برسه باید ل 5 لیتر داشته باشه (مث حالت قبل) و واسه بنزین رسونی به g 15 لیتر مصرف میشه(مث حالت قبل) حالا اگه 15 لیتر هم مث این حالت به e صرف بشه دیگه بنزینی نمیمونه واسه شهرای دیگه!!! پس اینم نمیشه

پس کلا نمیشه!!! :D

بازم میگم من XR@y هستم! اگه درست بود به XR@y باید داده بشه! مرسی

error

کاربر حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
فرزانگان امین 1
شهر
اصفهان
مدال المپیاد
قبلنا تفننی میخوندم :D
دانشگاه
شریف
رشته دانشگاه
IT

فک کنم اگه مبدا b باشه بشه
اول کار 3 لیتر بنزین رو پر میکنه میره g 1 لیتر مصرف میکنه ا لیتر خالی میکنه دو باره بر میگرده b این کارو دوبار انجام میده الان تو g 2 لیتر بنزین است و تو b و24لیتر
حالا دوباره 3 ل بر میداره میره g و2لیتر بنزین داره اونجا 1 لیتر از مخزن g برمیداره میشه 3 به نقطه f میره 1لیتر خالی میکنه و به b برمیگرده
به همین ترتیب برای شهرهایی که دو جاده فاصله دارن این کارو میکنیم در اخر تو هر شهر 1 لیتر بنزین میمونه

• شروع کننده موضوع

!!...me

کاربر حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
دانشگاه
صنعتی شریف
رشته دانشگاه

به نقل از konkoori :
(من XR@y هستما!!! چون واسم این انجمن بسته شده با این پست میدم!!!) :D

نمیشه!!!

فک کنم بدیهی باشه که اگه قراره شهر مبدا باشه یا C یا B باید باشه!!!

اگه C باشه واسه اینکه به f یه لیتر بنزین برسه! باید تو 5G لیتر رسونده بشه!(چون واسه هر رفت آمد و بنزین دهی به شهر مجاور 3 لیتر بنزین مصرف میشه!!!) حالا 3 تا از این 5 تا واسه بنزین دهی f هست! یکی واسه خود g و یکی واسه برگشتن!!!

واسه اینکه به g 5 لیتر برسه باید 5 بار از b رفت و آمد شه! که هر بار 3 لیتر مصرف میشه! (تا اینجا 15 تا) واسه اینکار باید b 15 لیتر بنزین داشته باشه که واسه بنزین رسونی از c به b میشه 45 لیتر!!!!!!! پس نمیشه!

حالا اگه مبدا B باشه: واسه اینکه به f بنزین برسه باید ل 5 لیتر داشته باشه (مث حالت قبل) و واسه بنزین رسونی به g 15 لیتر مصرف میشه(مث حالت قبل) حالا اگه 15 لیتر هم مث این حالت به e صرف بشه دیگه بنزینی نمیمونه واسه شهرای دیگه!!! پس اینم نمیشه

پس کلا نمیشه!!! :D

بازم میگم من XR@y هستم! اگه درست بود به XR@y باید داده بشه! مرسی

اول : بالاخره شهر مبداء مناسب از نظر شما کودومه؟
دوم : این 5 لیترا رو نمیفهمم ! یعنی شما میگی برای انتقال بنزین ُ ذخیره ی 1 لیتر بنزین تو شهرایی که با مبداء دو تا جاده فاصله دارن 5 لیتر بنزین میخوایم ؟؟ :-??

به نقل از error :
فک کنم اگه مبدا b باشه بشه
اول کار 3 لیتر بنزین رو پر میکنه میره g 1 لیتر مصرف میکنه ا لیتر خالی میکنه دو باره بر میگرده b این کارو دوبار انجام میده الان تو g 2 لیتر بنزین است و تو b و24لیتر
حالا دوباره 3 ل بر میداره میره g و2لیتر بنزین داره اونجا 1 لیتر از مخزن g برمیداره میشه 3 به نقطه f میره 1لیتر خالی میکنه و به b برمیگرده
به همین ترتیب برای شهرهایی که دو جاده فاصله دارن این کارو میکنیم در اخر تو هر شهر 1 لیتر بنزین میمونه

من چی بگم الان ؟ :D یه حساب سرانگشتی بزن ... حله !
+ بسی بسیـــار به جواب نزدیکی ! :D

error

کاربر حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
فرزانگان امین 1
شهر
اصفهان
مدال المپیاد
دانشگاه
شریف
رشته دانشگاه
IT

به نقل از !!...me :
من چی بگم الان ؟ :D یه حساب سرانگشتی بزن ... حله !
+ بسی بسیـــار به جواب نزدیکی ! :D
خب الان یعنی چی؟
من گفتم اگه نقطه ی b باشه به این طریق
توضیح بیشتر باید بدم؟

• شروع کننده موضوع

!!...me

کاربر حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
دانشگاه
صنعتی شریف
رشته دانشگاه

به نقل از error :
خب الان یعنی چی؟
من گفتم اگه نقطه ی b باشه به این طریق
توضیح بیشتر باید بدم؟

یعنی حساب کن ببین اینی که گفتی کلاً چقدر بنزین میشه ... :-"

error

کاربر حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
فرزانگان امین 1
شهر
اصفهان
مدال المپیاد
دانشگاه
شریف
رشته دانشگاه
IT

میشد 36 لیتر
پس اصلا امکان نداره :D

Sarina_ahm

کاربر فوق‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
فرزانگان امين یکـــ
شهر
جَهــان / ٢
سال فارغ التحصیلی
92
دانشگاه
علوم پزشكى اصفهان
رشته دانشگاه
پزشكى
تلگرام
اینستاگرام

امکان داره ها!
اگه منبع b باشه با سه لیتر بنزین میشه رفت به a و برگشت و یه لیتر هم بنزین به a انتقال داد
با شش لیتر بنزین هم میشه کاری کرد که دو لیتر بنزین توی g بمونه و بعد سه لیتر دیگه بنزین زد و وقتی به g میرسیم شده دولیتر یه لیتر دیگه هم میزنیم تا بریم f یه لیتر بنزین بذاریم و برگردیم به g و با یه لیتر باقیمونده به مبدا
سه تا میزنیم g رو پر میکنیم
بعد 5 تا سه لیتر میزنیم و میریم تا c و برمیگردیم تا 5 لیتر توی c بمونه بعد 3 لیتر آخر و میزنیم میریم تا c یه لیتر دیگه هم میزنیم e رو پر میکنیم و میایم
از 4 لیتر مونده تو c 3 تارو میزنیم میریم d رو پر میکنیم و میایم
و با آخری برمیگردیم به منبع

• شروع کننده موضوع

!!...me

کاربر حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
دانشگاه
صنعتی شریف
رشته دانشگاه

به نقل از error :
میشد 36 لیتر
پس اصلا امکان نداره :D

<D=
به نقل از *sRina * :
امکان داره ها!
اگه منبع b باشه با سه لیتر بنزین میشه رفت به a و برگشت و یه لیتر هم بنزین به a انتقال داد
با شش لیتر بنزین هم میشه کاری کرد که دو لیتر بنزین توی g بمونه و بعد سه لیتر دیگه بنزین زد و وقتی به g میرسیم شده دولیتر یه لیتر دیگه هم میزنیم تا بریم f یه لیتر بنزین بذاریم و برگردیم به g و با یه لیتر باقیمونده به مبدا
سه تا میزنیم g رو پر میکنیم
بعد 5 تا سه لیتر میزنیم و میریم تا c و برمیگردیم تا 5 لیتر توی c بمونه بعد 3 لیتر آخر و میزنیم میریم تا c یه لیتر دیگه هم میزنیم e رو پر میکنیم و میایم
از 4 لیتر مونده تو c 3 تارو میزنیم میریم d رو پر میکنیم و میایم
و با آخری برمیگردیم به منبع

برای انتقال یه لیتر به شهری که یه جاده فاصله داره ؛ مثلا یه a ؛ همون طور که خودتونم اشاره کردین 3 لیتر میخوایم ... برای اونایی که 2 تا فاصله دارند هم 9 تا (که بازم خودتون گفتین ) اون 5 تا 3 لیتر هم نمیخواد !! :D ...یعنی میتونین به همون روشی که به F انتقال دادین به E و D هم انتقال بدین ...

پس 3 تا 3 تایی داریم ُ 3 تا هم 9 تایی = 36 لیتر ...> انتقال ممکن نیست !

+ اشکال شما هم اینه که فک کنم 30 رو ندیدین ، چون همینا که من bold کردم به خودی خود شد 30 لیتر ، دیگه نمیتونی ادامه بدی ! :D
+امتیاز ...> error ، قفل !

• لایک
امتیازات: lof
وضعیت
موضوع بسته شده است.
بالا