• اگر سمپادی هستی همین الان عضو شو :
    ثبت نام عضویت

روش های مطالعه ادبیات

• شروع کننده موضوع
  • مدیر کل

Admin2

لنگر انداخته
عضو کادر مدیریت
مدیر کل
نام مرکز سمپاد
علامه حلی
شهر
تهران
سال فارغ التحصیلی
1389
ادبیات : قسمت های حفظیش که حفظیه. کاریش نمیشه کرد. اما قسمت های قرابت معنایی به نظرم باید کمی مطالعه داشت. توی سراسری که شعرهای کتاب زیاد استفاده نمیشه و بیشتر شعرهایی میاد که درک معناشون کمی سخته. با معلمتون مشورت کنید تا تعدادی کتاب معرفی کنه که شعرهای سخت-معنا داشته باشه. اونها رو مطالعه کنید. پوردستمالچی تنها پیشنهادی که داشت برای ادبیات این بود که شب ها نیم ساعتی کتاب های شعر حافظ و مولانا بخونید!

فهمیدن معنی یک بیت شعر مستلزم اینه که بتونید از حالت شعری درش بیارید و به جمله عادی تبدیل کنید. بعضی بیت ها تبدیل کردنشون به جمله عادی سخته. یعنی ممکنه چندجور تبدیل بشه. برای همین تسلط نسبتا خوبی برای فهمیدن معناش لازمه. بعضی ها با سروهم بندی کلماتش سعی میکنند به جواب برسند اما خب اینم همیشه جواب نمیده و راه جالبی نیست.

این سوال سراسری امسال بود :
مفهوم بیت «سعدیا گرچه سخندان و مصالح گویی به عمل کاربرآید به سخن دانی نیست» به همه ابیات به جز بیت .... متناسب است
1. زبهر سود کسان گو نه بهر شهرت خویش که قول بی غرضان در جهان سمر گردد
2. حافظ خام طمع شرمی از این قصه بدار عملت چیست که فردوس برین میخواهی
3. قول و عمل چیست جز ترازوی دینی قول و عمل ورز و راست دار زبانه
4. قول را نیست ثوابی چو عمل نیست برو ایزد از بهر عمل کرد ترا وعده ثواب

این سوال هم باید معنی کلمه ( سمر ) بدونید. هم درست بخونید (ورز) و هم شعر رو درست تبدیل به جمله کنید.

اصولا باید تو این چندسال سطح ادبیاتتون به جایی رسونده میشد که بتونید اینها رو بفهمید. ولی خب ... به نظر من به جز تابستون و کمی از پاییز ، وقت دیگه ای نخواهید داشت روی این زمینه کار کنید. پس دست به کار بشید.

ninja

کاربر حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
فرزانگان
شهر
شهرکرد
دانشگاه
اصفهان
رشته دانشگاه
پزشکی
پاسخ : چگونه مفهومی بخونیم؟

من ادبياتم خيلي ضعيفه!کلاباهاش حال نميکنم،زيادم اهل شعرنيستم،الان يک هفتست وقتموگذاشتم روادبيات3آخرم بازنفهميدم،کلاحس ميکنم حفظ ميکنم من چه کنم؟:-((

نام مرکز سمپاد
فرزانگان امین
شهر
اصفهان
سال فارغ التحصیلی
1390

:)
بچه ها اصلا از ادبیات نترسید.من ادبیاتم خوب نبود.حتی تو جامعهای سنجش که دم کنکور بود یه بار زدم 55% و یه بار 64%!!!!
اما درست دم آخر چون همه درسامو خونده بودم 2هفته آخر فقط ادبیات خوندم.
واسه قرابت معنایی پیشنهاد اکید من اینه: قرابت معنایی دکتر هامون سبطی از نشر دریافتو بگیرید و بشینید از همین الان بخونید!(من در 3 روز خوندمش!شما باید به طور تدریجی بخونید!شبی چند صفحه.)مطمئن باشید عالی جواب میگیرید!کاملا روش خوندن شعرو معنی کردن و پاسخ داد نبه سوالات قرابت معناییو توضیح داده.
تاریخ ادبیات و املا و لغت هم که دیگه مفهومی خوندن نیست!اگه سوالی درمورد خوندنشون دارید بپرسید.ولی جاش اینجا نیست مسلما با توجه به عنوان تاپیک!
کلا یه چیزی که هست اینه که هی میگن سوالات در سالهای اخیر کاملا مفهومی شده وباید مفهومی درس بخونید.این کلمه به شدت گنگ و مبهمه!!
در مورد دینی مثلا به این مفهومه که شما باید آیه ها رو که میخونید با متن درس بتونید بینشون ارتباط برقرار کنید.باید توی آیات دنبال روابط علت و معلولی بگردید.اینکار خیلی مفیدتر از حفظ کردن خالی آیاته.البته در نهایت حتما آیاتو حفظ کنید.کاری که من نتونستم بکنم!
واسه عربی و زبان من هیچ ایده ای درمورد مفهومی خوندن ندارم!چون ذاتا آسونن.البته عربی من تا خود کنکور با سوالات متن مشکل داشتم که سر کنکور هم کار دستم داد :( فکر میکنم مفهومی خوندن تو این بخشه که معنی داره.سعی کنید حتما از کسی یاد بگیرید روش پاسخگوی به این سوالاتو.
به نقل از ninja :
من ادبياتم خيلي ضعيفه!کلاباهاش حال نميکنم،زيادم اهل شعرنيستم،الان يک هفتست وقتموگذاشتم روادبيات3آخرم بازنفهميدم،کلاحس ميکنم حفظ ميکنم من چه کنم؟:-((
صبور باشید!تازه شروع کردید!به مرور زمان درست میشه اگه تلاش کنید خودتون.

ninja

کاربر حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
فرزانگان
شهر
شهرکرد
دانشگاه
اصفهان
رشته دانشگاه
پزشکی

ببخشيدمهساجان شماسومي هستي يا کنکوردادي؟

نام مرکز سمپاد
فرزانگان ۲
شهر
کرج
سال فارغ التحصیلی
1401
مدال المپیاد
Physics
دانشگاه
SUT
رشته دانشگاه
Physics
نمیدونم.کلی.
هر آزمون تغییر میکنه غلط هام.یعنی مثلا یه آزمون آرایه ها ، یه آزمون دستور ، یه آزمون املا.

برای خوندن ادبیات یه لگو و میزان ثابتی داشته باش که با زمان و میزان سختی و حجم‌درسا تغییر نکنه
برای قرابت مطالعه آزاد شعر با تفسیر

برای آرایه کتاب مشاوران و تمرین هر آریه به طور جدا (تازه میتونی تو شعرایی که می خونی برای غرابت تحلیل آرایه هم بکنی )

برای املا من خودم تو کتاب خیلی سبزم نوشته کلمات مهم املایی رو یه دور می خونم و پنجشنبه ی آزمون دوره میکنمشون یا یه دور از روشدن مینویسم

برای معنی هم متن درس رو بخون و معنی ها رو هم بخون و با هم تطبیقشون بده و تست بزن بعد اینکه کامل خوندیشون و اگه یه کلمه چنتا معنی داشت حتما همشونو حفظ کن

نام مرکز سمپاد
فرزانگان ۲
شهر
کرج
سال فارغ التحصیلی
1401
مدال المپیاد
Physics
دانشگاه
SUT
رشته دانشگاه
Physics