• اگر سمپادی هستی همین الان عضو شو :
    ثبت نام عضویت

ترغیـب به کتـابخوانی

• شروع کننده موضوع

کاربران حذف شده

لنگر انداخته
خیلی از ماها آدم هایی هستیم که اکثر اوقات هرچیزی که حس و حالش نباشه رو به بهانه نداشتن وقت و جملاتی مثل اینکه"وقت ندارم"[صرفا از روی تنبلی که خودمون میدونیم!] میپیچونیم و کنار میذاریم. اما حقیقت امر اینجاست که توی جامعه نیاز هست افراد در زمینه های مختلفی توانایی داشته باشند و به جای این تنبلی کردن کمی جون بکنند!
مطالعه یکی از راه های افزایش توانایی اون هم به صورت دو پینگی هست(!) و خوب ما خیلی ها رو دور و برمون میبینیم که هر دقیقه که دستشون خالیه سریع لای کتابشون رو باز می کنند.
نکته ای که این وسط هست اینکه مهم نیست ما چی بخونیم، مهم اینکه سعی کنیم بخونیم، خوندن هرچیزی به دنبالش علاقه بیشتر به دیدن متن رو داره و شما رو ترغیب میکنه تا هرچه بیشتر کتاب و مقاله بخونید و این دقیقا چیزی هست که باعث میشه افراد یه جامعه از نظر توانایی و اطلاعات متفاوت از یکدگیر باشند.
کسی رو ندیدم تا به حال که مطالعه کرده باشه و آدم بی سوادی باشه، شما از هر کتابی یک عبارت و یا یک برداشت هم کنید میتونه توی فرهنگ اجتماعی، یا دید منطقی و یا هرچیز دیگه ای که توی شخصیت یک فرد هست تاثیر بگذاره..
سعی کنید اگر هم کم کتاب می خونید حداقل چیز هایی رو که باید بخونید حتما بخونید، این اصلا جالب نیست که مثلا وقتی حرف از رمان میاد، اثرات بزرگی مثل بینوایان و یا جنگ و صلح و ... رو نخونده باشید، و یا تو حوضه علم و فلسفه صفر و یک که کتاب های کم حجمی هستند رو نخونده باشید و ...
این موضوع هم که چطور بخونیم باید بگم واقعا زمان برای مطالعه زیاد هست، راه مدرسه، اگه صبحا حوصله ندارید موقع برگشت و یا قبل از خوابیدن، نیم ساعت هم وقت بزارید در روز به نظرم کافی هست.
خواهش میکنم حتما مطالعه داشته باشید..این صحبت یک دوست هست به شما..دوست دارم روی موضوع خوندن کتاب اندکی بحث هم داشته باشیم، از نحوه مطالعه همدیگه باخبر بشیم..قطعا تاثیر گزار هست.

آخرین ویرایش:

سیاوش

کاربر خاک‌انجمن‌خورده
نام مرکز سمپاد
شهید بهشتی
شهر
شهرکرد
سال فارغ التحصیلی
92
دانشگاه
صنعتی شریف
رشته دانشگاه
مهندسی کامپیوتر- نرم افزار
اینستاگرام
پاسخ : ترغیـب به کتـابخوانی

با پاراگراف اول حرفات که موافقم شکی نیست .
یعنی همه ی ما کاری مثه مطالعه را که انجام نمی دیم میگیم وقت نیست. ولی وقت داریم بشینیم پای تلویزیون ماهواره فارسی 1 نگاه کنیم . وقت داریم بشینیم 2 ساعت با تلفن حرف بزنیم و .....
مهم هم نیست که چی بخونیم . مثلا هر کسی خوندن را با یه کتاب شروع میکنه یکی با یه رمان که خیلیا میگن قشنگه شروع میکنه مثه هری پاتر یکی هم با یه هدیه ی دوست که بهش یه کتاب داده وارد دنیای مطالعه میشه . و کم کم به کتاب علاقه مند میشه.
ولی با این تیکه از حرفت کاملا مخالفم :
سعی کنید اگر هم کم کتاب می خونید حداقل چیز هایی رو که باید بخونید حتما بخونید، این اصلا جالب نیست که مثلا وقتی حرف از رمان میاد، اثرات بزرگی مثل بینوایان و یا جنگ و صلح و ... رو نخونده باشید، و یا تو حوضه علم و فلسفه صفر و یک که کتاب های کم حجمی هستند رو نخونده باشید و ...
چه کسی گفته حتما باید جنگ و صلح خوند؟؟؟؟
مثلا یه نفر که هیچی تا حالا کتاب نخونده بخواد بشینه جنگ و صلح بخونه که زده میشه ازش !
چه کسی میشگه حتما باید کتاب فلسفی خوند؟؟؟
شاید من نوعی فقط دوست دارم جنایی بخونم . فقط این خوندنه مهمه یعنی اینکهجنایی بخونم کم کم یه کلاسیک و یه فلسفی هم میخونم.
اما راه مطالعه به نظر من بهترین روش مطالعه که وقت آدم را هم نمی گیره 30 دقیقه قبل از خوابه . هم رو آدم تاثیر خوبی میزاره هم راحت تر آدم خوابش میبره .
:)

afroDt

کاربر فوق‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
دبیرستان فرزانگان 1
شهر
تهرانــــــــــ

خب بچه ها...

هی میگیم فرهنگ سازی فرهنگ سازی پس بیایم از خودمون شروع کنیم...

اینجا موقعیت های فرضی بسازیم ( یا حتی واقعی!) بعد اون ادم ها رو به کتاب خوندن ترغیب کنیم...

ینی مثلا پیشنهاد بدیم که با چه کتابی شروع کنند و اینا...

خودم یه موقعیت بگم...

یه دختر از مدرسه ی معمولی که اصلا حوصله نداره کتاب طولانی بخونه...

در روز مقدار زیادی درس میخونه...

و تنها کتاب هایی که تا حالا خونده رمان های نوجوانان با مفهوم روان شناسی بوده!( مثل ردیف اخر میز اخر ...( یادم نی اسم کتابه! :D)

حالا ترغیبش کنین!

++ ببخشید بابت ویرایش ( البته خودی ـی تو :-") من یه توضیحیُ بدم ! فرق این تاپیک با تاپیکِ از کجا شروع کنم اینه که اون تاپیک برای کسیه که خودش میخواد شروع کنه ! برای هدف دادن بهشه !
اما این تاپیک برای کساییه که {بیشتر دور و برمون میبینیم و} کتابخون نیستن و تصمیمشم ندارن حتی ! این برای ترغیب کسایی که حس خوبی نسبت به کتابخونی ندارن به این کاره !

rainman

کاربر حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
شهيد بهشتي
شهر
نيشابور

به نقل از afroDt :
یه دختر از مدرسه ی معمولی که اصلا حوصله نداره کتاب طولانی بخونه...

در روز مقدار زیادی درس میخونه...

و تنها کتاب هایی که تا حالا خونده رمان های نوجوانان با مفهوم روان شناسی بوده!( مثل ردیف اخر میز اخر ...( یادم نی اسم کتابه! :D)

حالا ترغیبش کنین!
شازده كوچواو+كي پنير مرا جابجا كرد

الان از اينا كوتاه تر به ذهنم نرسيد باور كنين...
:D

ولي فكر كنم اول بايد اينجور اقشار به كتابخوني ترغيب كنيم،

بعد كتاب معرفي كنيم...

اون بحثم اينجا داره دنبال ميشه

N.M

لنگر انداخته
نام مرکز سمپاد
فرزانگان یک
شهر
تهران
مدال المپیاد
طلای دوره ۲۷ المپیاد ادبی
دانشگاه
دانشگاه تهران
رشته دانشگاه
ادبیات فارسی

به نقل از Rainman :
شازده كوچواو+كي پنير مرا جابجا كرد

الان از اينا كوتاه تر به ذهنم نرسيد باور كنين...

ولي فكر كنم اول بايد اينجور اقشار به كتابخوني ترغيب كنيم،

بعد كتاب معرفي كنيم...

اون بحثم اينجا داره دنبال ميشه
این دوتا الان مگه رمان با مفهوم روانشناسی نبودن ؟! :D
من پیشنهاد میکنم رمانای ساده ی کوتاه ، ولی معروف مثلاً مسخُ بخونه . و البته درخت زیبایِ منـم میدم بهش بخونه ! :D
به نظرم از یه موقعیت سخت تر شروع کنیم ! مثلاً همون یه زن خانه دار که تو خونه شونم فقط کتاب آشپزی یافت میشه . علایقشم آشپزی و هنره .

پ.ن : اون بحث کلیه . کلن درباره ی فرهنگ سازی . این درباره ی ترغیب مردم به کتابخونیه !

L.E

کاربر فوق‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
دبیرستان فرزانگان 1 ِ تهران
شهر
تهران

این تاپیکت زهرا خیلی شبیه اون تاپیک از کجا باید شوروع کنیم نرگسه!
فک کنم این دوتارو با هم ادغام کنی بهتر باشه نرگس!

N.M

لنگر انداخته
نام مرکز سمپاد
فرزانگان یک
شهر
تهران
مدال المپیاد
دانشگاه
دانشگاه تهران
رشته دانشگاه
ادبیات فارسی

فک نکنم . اون یه جورایی برای کساییه که دوست دارن کتابخون شن و نمدونن چجوری و از کجا ؛ توی این یه ردو در نظر میگیریم که مثلاً کتاب نمیخونه و قصدم نداره بخونه . بعد راهِ ترغیبشُ میگیم

afroDt

کاربر فوق‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
دبیرستان فرزانگان 1
شهر
تهرانــــــــــ

به نقل از نرگس² :
من پیشنهاد میکنم رمانای ساده ی کوتاه ، ولی معروف مثلاً مسخُ بخونه . و البته درخت زیبایِ منـم میدم بهش بخونه ! :D
به نظرم از یه موقعیت سخت تر شروع کنیم ! مثلاً همون یه زن خانه دار که تو خونه شونم فقط کتاب آشپزی یافت میشه . علایقشم آشپزی و هنره .

پ.ن : اون بحث کلیه . کلن درباره ی فرهنگ سازی . این درباره ی ترغیب مردم به کتابخونیه !
هووووم... با درخت زیبای من موافقم نرگس!

در مورده اون خانومه هم...به نظرم بهتره بیشتر همسن یا کوچیکترامون رو مخاتب قرار بدیم..

من هیچ کتابی برای بزرگسالان نمیشناسم اخه... :| :| :-?

N.M

لنگر انداخته
نام مرکز سمپاد
فرزانگان یک
شهر
تهران
مدال المپیاد
دانشگاه
دانشگاه تهران
رشته دانشگاه
ادبیات فارسی

برای همسنا کار راحت تره آخه ! برای همین میگم که یکیُ بگیم که سخت تر میاد سمتِ کتاب !

nimche

کاربر حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
دبیرستان علامه حلی 1
شهر
تهران
مدال المپیاد
مدال طلای بیست و ششمین دوره‌ی المپیاد ادبی
دانشگاه
دانشگاه تهران
رشته دانشگاه
مهندسی معماری و زبان و ادبی

بنده "بارون درخت نشین" و "دوست بازیافته" رو حتما توصیه میکنم.چون جواب گرفتم ازشون.به هرکی اینا رو توصیه کردم طرف دیگه چسبیده به کتابخونی و ادبیات....
روون هستن.تا حدی جذاب.فضاهای قابل درک و ترجمه های مهدی سحابی!اندازه هاشونم اونقدی نیست.
حتما توصیه میشه.فرمول جادوویی هست برای مخصوصا اول راهنماییها

afroDt

کاربر فوق‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
دبیرستان فرزانگان 1
شهر
تهرانــــــــــ

به نقل از نرگس² :
برای همسنا کار راحت تره آخه ! برای همین میگم که یکیُ بگیم که سخت تر میاد سمتِ کتاب !
حالا فعلن یه چارتا همسن ترغیب کنیم... :-w

به نقل از نیمچه :
بنده "بارون درخت نشین" و "دوست بازیافته" رو حتما توصیه میکنم.چون جواب گرفتم ازشون.به هرکی اینا رو توصیه کردم طرف دیگه چسبیده به کتابخونی و ادبیات....
روون هستن.تا حدی جذاب.فضاهای قابل درک و ترجمه های مهدی سحابی!اندازه هاشونم اونقدی نیست.
حتما توصیه میشه.فرمول جادوویی هست برای مخصوصا اول راهنماییها

با بارون درخت نشین موافقم...در مورد اون یکی هم نظری ندارم!

بچه ها دلیل بیارین ، این شخصیت که من گفتم واقعیه... میخام راهکاراتون رو روش عملی کنم!

• لایک
امتیازات: N.M

rainman

کاربر حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
شهيد بهشتي
شهر
نيشابور

به نقل از نرگس² :
بنده به طور تخصصي نمي تونم نوع كتاب مشخص كنم...
^#^
بعدم با توجه به اين من اينطور برداشت نكردم كه طرف ديگه رمان با موضوع روانشناسي نمي خواد:
به نقل از afroDt :
تنها کتاب هایی که تا حالا خونده رمان های نوجوانان با مفهوم روان شناسی بوده!( مثل ردیف اخر میز اخر ...( یادم نی اسم کتابه! :D)

حالا ترغیبش کنین!
نكته ديگه:
به نقل از نرگس² :
بسيار خب من اشتباه متوجه شدم...
X_X
فقط اگه اسم تاپيك عوض شه با مسما تره:

به طور مپال ترغيب به كتابخواني يا...

و كماكان با تشكر
h-:

afroDt

کاربر فوق‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
دبیرستان فرزانگان 1
شهر
تهرانــــــــــ

به نقل از Rainman :
بنده به طور تخصصي نمي تونم نوع كتاب مشخص كنم...
^#^
بعدم با توجه به اين من اينطور برداشت نكردم كه طرف ديگه رمان با موضوع روانشناسي نمي خواد:نكته ديگه:بسيار خب من اشتباه متوجه شدم...
X_X
فقط اگه اسم تاپيك عوض شه با مسما تره:

به طور مپال ترغيب به كتابخواني يا...

و كماكان با تشكر
h-:
اقا خو انجمن کتب و مجلاته! :D

دیگه...

حالا من که دس رسی ندارم... اگه مدیر انجمن صلاح میدونن...

+ هوی نرگس با توام! :D

+ هوی زهرا تو انجمن به این با فرهنگی ، تو تاپیک فرهنگ سازی درست حرف بزن :D

N.M

لنگر انداخته
نام مرکز سمپاد
فرزانگان یک
شهر
تهران
مدال المپیاد
دانشگاه
دانشگاه تهران
رشته دانشگاه
ادبیات فارسی

+ اسمِ تاپیکُ عوض کردم ! :)
+ پیشنهاد میدم هر موردیُ که مشخص کردیم ، اول ژانرای مناسب برای ترغیبشو بگیم بعد وارد جزییات و اسم کتاب و ... بشیم ! :)

afroDt

کاربر فوق‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
دبیرستان فرزانگان 1
شهر
تهرانــــــــــ

به نقل از نرگس² :
+ اسمِ تاپیکُ عوض کردم ! :)
+ پیشنهاد میدم هر موردیُ که مشخص کردیم ، اول ژانرای مناسب برای ترغیبشو بگیم بعد وارد جزییات و اسم کتاب و ... بشیم ! :)
+ هوی نرگس پیشنهادت را پذیرفتیم! :D

+چه + ـا ی خوشگلی! :D

خب بچه ها از همین تریبون به تاپیک شکل میدم!

یه دختر حدودا 15-16 ساله!

محصلِ مدرسه ی معمولی!

تاحالا کتاب زیاد نخونده و به علت این که خیلی درس میخونه حوصله ی کتاب خوندن هم نداره!

چن تا کتاب تا حالا خونده...اونم کتابای با ژانر ِ روان شناسی...مثِ ته کلاس ردیفِ اخر صندلیِ اخر!

حالا میخام کمکم کنین اینُ یه کتاب خونِ حرفه ای کنم!

الان بگین اولین کتابایی که بهش معرفی میکنین چه ژانر هایی دارن؟

که بعد واردِ بقیه ی بحث ها بشیم! :)

• لایک

L.E

کاربر فوق‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
دبیرستان فرزانگان 1 ِ تهران
شهر
تهران

من خودم وختی ته کلاس و.... خوندم بعدش تونستم کتابای طولانی تری بخونم!
مثلا به نظر من تو این سن یه سی کتابایی مث جین ایر عاشقانه هایی که خارجین!
یا برباد رفته و اینا رو می تونه بخونه!

afroDt

کاربر فوق‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
دبیرستان فرزانگان 1
شهر
تهرانــــــــــ

به نقل از گُــلی :
من خودم وختی ته کلاس و.... خوندم بعدش تونستم کتابای طولانی تری بخونم!
مثلا به نظر من تو این سن یه سی کتابایی مث جین ایر عاشقانه هایی که خارجین!
یا برباد رفته و اینا رو می تونه بخونه!
گلی الان منظورت اینه که بعدش میری سراغِ ژانر عاشقونه؟

برباد رفته 1200 صفس عزیزم... :D

یواش یواش! :D

بچه ها ژانر مشخص کنین دلیل بیارین بعد کتاب معرفی کنین! :D

N.M

لنگر انداخته
نام مرکز سمپاد
فرزانگان یک
شهر
تهران
مدال المپیاد
دانشگاه
دانشگاه تهران
رشته دانشگاه
ادبیات فارسی

به نقل از afroDt :
+ هوی نرگس پیشنهادت را پذیرفتیم! :D

خب بچه ها از همین تریبون به تاپیک شکل میدم!

یه دختر حدودا 15-16 ساله!

محصلِ مدرسه ی معمولی!

تاحالا کتاب زیاد نخونده و به علت این که خیلی درس میخونه حوصله ی کتاب خوندن هم نداره!

چن تا کتاب تا حالا خونده...اونم کتابای با ژانر ِ روان شناسی...مثِ ته کلاس ردیفِ اخر صندلیِ اخر!
+ با تشکر :D :D

من داستانای عاشقانه رو توصیه میکنم . البته فانتزیم برای این سن نباید فراموش شه ، اما ازونجایی که اولاً کتابای فانتزی معروف حجیم ـَن و نمیرسه بخونه ، دوماً کتابای روانشناسی یجورایی لطیفن و به عاشقانه ها میخورن :D پس اول عاشقانه {یِ درست حسابی} توصیه میشه :D

afroDt

کاربر فوق‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
دبیرستان فرزانگان 1
شهر
تهرانــــــــــ

به نقل از نرگس² :
+ با تشکر :D :D

من داستانای عاشقانه رو توصیه میکنم . البته فانتزیم برای این سن نباید فراموش شه ، اما ازونجایی که اولاً کتابای فانتزی معروف حجیم ـَن و نمیرسه بخونه ، دوماً کتابای روانشناسی یجورایی لطیفن و به عاشقانه ها میخورن :D پس اول عاشقانه {یِ درست حسابی} توصیه میشه :D
مرسی نرگس بابت پست ِ درس حسابی!

منم با عشقی موافقم! :D

+ اونایی که کتابای ژانر روانش شناسی میخونن واقع نگر هستن به نظرم( ینی میخان جریانِ داستان تو زندگی واقعیشون هم اتفاق بیُفته! واس همین به نظرم عشقی مناسب تره!

حالا یه عشقی ِ جذابِ دارای صفاحاته کم؟ :-?

که البته درس حسابی هم باشه! یه نثرِ روون هم داشته باشه... کتابِ قلمبه سلمبه به درد ادمایی که کتابِ ژانر روان شناسیِ رمان ها کودک نوجوان میخونن نمیخوره!

• لایک

N.M

لنگر انداخته
نام مرکز سمپاد
فرزانگان یک
شهر
تهران
مدال المپیاد
دانشگاه
دانشگاه تهران
رشته دانشگاه
ادبیات فارسی

به نقل از afroDt :
مرسی نرگس بابت پست ِ درس حسابی!

منم با عشقی موافقم! :D

+ اونایی که کتابای ژانر روانش شناسی میخونن واقع نگر هستن به نظرم( ینی میخان جریانِ داستان تو زندگی واقعیشون هم اتفاق بیُفته! واس همین به نظرم عشقی مناسب تره!

حالا یه عشقی ِ جذابِ دارای صفاحاته کم؟ :-?

که البته درس حسابی هم باشه! یه نثرِ روون هم داشته باشه... کتابِ قلمبه سلمبه به درد ادمایی که کتابِ ژانر روان شناسیِ رمان ها کودک نوجوان میخونن نمیخوره!
صفحاتش بنظرم خیلی فرق نمیکنه . مهم یه کتاب عشقیه که جذابیتش بالا باشه و قلمبه سلمبه ام نباشه به قول تو ! :D
خب ... کتاب پیشنهاد بدیم یا نه ؟

+ من یه پیشنهادیُ بگم . به این مرحله که رسیدیم ، که ژانر کتاب معلوم شده و باید تک تک اسم ببریم کتابارو ؛ به نظر من محدودیت بذاریم . یعنی بعد چهار پنج پستِ معرفی کتاب میریم سراغ نمونه ی بعدی ! همم ؟

بالا