• اگر سمپادی هستی همین الان عضو شو :
    ثبت نام عضویت

كلمات دخيل

• شروع کننده موضوع

rojin

کاربر حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
فرزانگان 1 تهران
شهر
تهران
مدال المپیاد
مشغول به ریاضی به شد!:دی
دانشگاه
تو ایران صنعتی شریف(در
رشته دانشگاه
قطعا یه چیزی مربوط به ریاضی
خوب!مدتيه كه يه مسئله درباره زبانها(به خصوص زبان پارسي) فكرمو مشغول كرده.
همونطوري كه ميدونيد،زبان پارسي از اون زبانهاييه كه به دلايل تاريخي(مثلا حمله ي اعراب به ايران)خيلي دچار تغيير شده.هممون به وضوح ميبينيم كلمات بسيار بسيار زيادي در زباني كه الان اونو به اسم پارسي ميشناسيم وجود داره كه در اصل پارسي نيست.
حالا بحث اينجاست كه اصولن ورود كلمات يا حروف بيگان به يك زبان براي اون زبان يه حسنه يا يك ضرر و چرا؟؟

ارنواز

کاربر فوق‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
فرزانگان 2 / فرهنگ
شهر
مشهد
دانشگاه
تهران
رشته دانشگاه
باستان شناسی
پاسخ : كلمات دخيل

به نظر من بده، چون باعث میشه ما دیگه زبان اصلی خودمونو نشناسیمو اونو فراموش کنیم.
هر چند واژه های زیادی هم از زبان پارسی به سایر زبان های جهان به ویژه عربی و فرانسوی رفته و این یه چیزیه که نمیشه جلوشو گرفت اما میشه کنترلش کرد.
مثلا همین کاری که الان فرهنگستان می کنه و به جای اصطلاحات بیگانه، واژه های پارسی رو جایگزین می کنه (با وجود مخالفای زیادی که داره) کار ارزشمند و خوبیه.

گردآفريد

کاربر حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
فرزانگان2
شهر
مشهد
دانشگاه
علوم پزشکی مشهد
رشته دانشگاه
داروسازی

ولي بعضي كلماتي كه فرهنگستان مي سازه خيلي مسخره است@ [-(

• لایک
امتیازات: N.M

androctonus

کاربر نیمه‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
شهید سلطانی
شهر
کرج
دانشگاه
شهید بهشتی
رشته دانشگاه
ریاضی ِ محض

[quote author=روژین]
خوب!مدتيه كه يه مسئله درباره زبانها(به خصوص زبان پارسي) فكرمو مشغول كرده.
همونطوري كه ميدونيد،زبان پارسي از اون زبانهاييه كه به دلايل تاريخي(مثلا حمله ي اعراب به ايران)خيلي دچار تغيير شده.هممون به وضوح ميبينيم كلمات بسيار بسيار زيادي در زباني كه الان اونو به اسم پارسي ميشناسيم وجود داره كه در اصل پارسي نيست.
حالا بحث اينجاست كه اصولن ورود كلمات يا حروف بيگان به يك زبان براي اون زبان يه حسنه يا يك ضرر و چرا؟؟
[/quote]
این هرگز بحثي نیست که بشه در حالت ِ کلی بررسی اش کرد. تا این اندازه که باید ورود ِ واژه‌های ِ عربی و ورود ِ واژه‌های ِ اروپایی به زبان ِ فارسی جداگانه بررسی بشن.
به این مسأله خواهیم پرداخت.

[quote author=ارنواز]
به نظر من بده، چون باعث میشه ما دیگه زبان اصلی خودمونو نشناسیمو اونو فراموش کنیم.
[/quote]
این یک نظر ِ احساسی اه. پایه‌ی ِ این نظر احساس ِ تعصب نسبت به زبان اه. تعصب داشتن نسبت به زبان ِ فارسی همون اندازه اون رو ضعیف می‌کنه که عربی‌گرایی.
این نخستین قدم، قدم ِ بزرگي اه. بحث رو ادامه خواهیم داد، تنها اگر این نخستین قدم حضم بشه. پس بسیار مشتاق ام این نظرم رو نقد کنید.

[quote author=رژينا]
ولي بعضي كلماتي كه فرهنگستان مي سازه خيلي مسخره است@ [-(
[/quote]
مسخره به نظر اومدن ِ بسیاري از واژه‌های ِ فرهنگستان به این خاطر اه که ناآشنا اند. زمان ِ فرهنگستان ِ نخست، هنگامي که واژه‌ی ِ «آمار» به جای ِ «احصائیه» گزیده شد، وزیر ِ علوم (!) نامه نوشت که: "آخه این چه واژه‌ی ِ مسخره‌یي اه که گزیدید؟" ولی خب الآن «احصائیه» مسخره‌تر به نظر می‌آد.

ولی خب بسیاري از واژه‌های ِ فرهنگستان‌مون (منظور فرهنگستان ِ سوم اه، که اکنون داره واژه می‌سازه) نامناسب اند.
برای ِ نمونه: فرهنگستان برای ِ «topology» واژه‌ی ِ «هم‌بندی» رو پیش‌نهاد کرده؛ در حالي که «هم‌بندی» اکنون برابر ِ «connectivity» در ریاضیات رایج اه. از نظر ِ لفظی هم من ارتباطي بین ِ «topology» و «هم‌بندی» نمی‌بینم. «τόπος» در به معنای ِ «مکان» اه.

• شروع کننده موضوع

rojin

کاربر حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
فرزانگان 1 تهران
شهر
تهران
مدال المپیاد
دانشگاه
تو ایران صنعتی شریف(در
رشته دانشگاه

چرا كلي نميشه؟
ببينيد،يه دفعه يه بحثي پيش اومد در همين رابطه.نظر شخصي من درباره ورود كلمات بيگانه و پراستفاده شدنشونشون در يك زبان اينه كه باعث از بين رفتنش ميشن.يعني به نظرم وقتي توي يك زبان يه سري كلمه هايي وجود داره اوا افرادي كه به اون زبان صحبت ميكنن ميان از كلمات بيگانه ي معادل با اون استفاده ميكنن،اين يعني زباني كه حرف ميزنن ديگه در اصل اوني كه ادعا ميكنن نيست.تو همين چند تا جمله اي كه من نوشتم ببينيد.كلي كلمه ي بيگانه مثلا عربي هست كه اگر فكر كنم احتمالا معادل فارسيش هست.اما دليل اينكه ازشون استفاده نميكنم اينه كه عرف و معمول زبانم چيز ديگه اي شده.
در مقابل اين حرف،عده اي ديگه معتقدن كه ورود اين كلمات باعث پيشرفت زبان ميشه و در واقع معتقدن زباني كه تغيير نكنه بعد از مدتي عقب افتاده ميشه و از بين ميره.هدف من از اين تاپيك اينه كه شما مدافع كدوم يك از اين دونظريد و چرا؟

روژین د.

کاربر فوق‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
فرزانگان 1 تهران
شهر
تهران
دانشگاه
علوم پزشکی تهران
رشته دانشگاه
پزشکی

ببینید آخه کلمه داریم تا کلمه!
بعضی کلمات هستن که مربوط به تکنولوژی و اینا میشن.
مثلا اس ام اس.
خب دلیلی نداره قتی همه دنیا به اس ام اس بمیگن اس ام اس،ما بگیم پیامک.مثل اینه که مثلا واسه استامینوفن یه اسم دیگه دراریم!
اما وقتی که میتونیم به جای بعضی کلمات بیگانه که هرروز استفاده میکنیم،فارسیش رو به کار ببریم،چرا این کارو نکنیم؟!
مثلا به جای احسنت یا بارک الله یا براوو بگیم آفرین.اینطوری هم زبان حفظ میشه هم عقب نمیمونه.

samet57

کاربر فعال
نام مرکز سمپاد
علامه حلی اراک یونایتد
مدال المپیاد
یلی دوس داشتم برم ولی تو راه بنزینم تموم شد
دانشگاه
دانشگاه تهران
رشته دانشگاه
طب

به نظر من به زبونمون دست نزنیم بهتره
چونما اگه بخوایم همش فارسی باشه باید از بیخ بکنیم بندازیم دور چون حتی کلمه سلام هم که روزانه بارها به کارمیره فارسی نیست
به جای این همه هزینه بی خود بریم شاعران گذشته که محو موندن رو به مردم بشناسونیم

• لایک
امتیازات: A.SH

sk1v

کاربر فوق‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
دبیرستان علامه حلی 3
شهر
تهران

به نظر من کلمات دخیل تو هر زبانی میاد و این اجتناب ناپذیره اما باید مراقب بود که به حد افراط نرسه و زبان آسیب نبینه

• شروع کننده موضوع

rojin

کاربر حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
فرزانگان 1 تهران
شهر
تهران
مدال المپیاد
دانشگاه
تو ایران صنعتی شریف(در
رشته دانشگاه

به نقل از sk1v :
به نظر من کلمات دخیل تو هر زبانی میاد و این اجتناب ناپذیره اما باید مراقب بود که به حد افراط نرسه و زبان آسیب نبینه
ببينيد،آخه من فكر ميكنم همين الانشم رسيده!فقط كافيه يه متن فارسيرو بخونيد،اون وقت اين احتمال هست كه تعداد كلمات عربي و غير فارسيش از فارسياش بيشتر باشه!من ميگم اصن ايني كه ما صحبت ميكنيم ديگه اسمش فارسي نيست!

sk1v

کاربر فوق‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
دبیرستان علامه حلی 3
شهر
تهران

به نقل از روژین :
ببينيد،آخه من فكر ميكنم همين الانشم رسيده!فقط كافيه يه متن فارسيرو بخونيد،اون وقت اين احتمال هست كه تعداد كلمات عربي و غير فارسيش از فارسياش بيشتر باشه!من ميگم اصن ايني كه ما صحبت ميكنيم ديگه اسمش فارسي نيست!
منظور من این بود که نمیشه همه مثل دکتر کزازی حرف بزنن
البته بنظر من ساختن کلمه و جایگزین کردن اون با واژه دخیل کار خوبیه

Your feline

کاربر خاک‌انجمن‌خورده
نام مرکز سمپاد
فرزانگـان
شهر
شهرستان
سال فارغ التحصیلی
105

بنظـر من این بد هست که زبان ما هویت اصلی خودشو از دست بده ولی بعضی از اونا واقعـا باعث بهتر شدن صحبت ها می شـِ و خب الانم رسمیتش بیشتر شده حالا متاسفانه یا خوشبختانه .

گردآفريد

کاربر حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
فرزانگان2
شهر
مشهد
دانشگاه
علوم پزشکی مشهد
رشته دانشگاه
داروسازی

به نظر من ميشه از واژه هايي كه تو فارسي هستن و ميشه جايگزين مترادف غيرفارسيشون كرد استفاده كرد.اما وقتي يه كلمه مال اونوره چرا بايد زور بزنيم كه يه مترادف فارسي واسش پيدا كنيم؟اصلا جالب به نظر نميرسه!!!مثل كروات.

نام مرکز سمپاد
دبیرستان فرزانگان ۱
شهر
تهران
سال فارغ التحصیلی
1394
دانشگاه
دانشگاه تهران
رشته دانشگاه
علوم اجتماعی (انسان‌شناسی)
تلگرام
اینستاگرام

به نقل از gordafarid :
به نظر من ميشه از واژه هايي كه تو فارسي هستن و ميشه جايگزين مترادف غيرفارسيشون كرد استفاده كرد.اما وقتي يه كلمه مال اونوره چرا بايد زور بزنيم كه يه مترادف فارسي واسش پيدا كنيم؟اصلا جالب به نظر نميرسه!!!مثل كروات.
آخه بعضی مترادفای فارسی واقعا جالب نیسن !
مثلا همین کروات ! شنیدم میشه گردن آویز زینتی !
خب خیلی مسخرس ... !
بعضی مترادفای فارسی واقعا قابل قبول نیستن !

روژین د.

کاربر فوق‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
فرزانگان 1 تهران
شهر
تهران
دانشگاه
علوم پزشکی تهران
رشته دانشگاه
پزشکی

به نقل از ریــحــانــه :
خب خیلی مسخرس ... !
ببین کی گفته واقعا به کروات باید بگیم دراز آویز؟! تو شنیدی فقط اما مطمئن که نیستی.
اما چرا به جای حسرت نگیم افسوس؟ چرا به جای تالیف نگیم نوشتن؟! چرا به جای ثانیا نگیم دوم اینکه...(دوما غلطه) و هزار تا مترادف دیگه.

• لایک
امتیازات: rojin
  • شروع کننده موضوع

rojin

کاربر حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
فرزانگان 1 تهران
شهر
تهران
مدال المپیاد
دانشگاه
تو ایران صنعتی شریف(در
رشته دانشگاه

به نقل از ریــحــانــه :
خب خیلی مسخرس ... !
البته من درباره ی خود این کلمه مطمئن نیستم اما حدادعادل یه دفعه تو تلویزیون میگفت خیلی از این کلمه ها رسمی نیستن و همینجوری مردم خودشون درآوردن!
اما یه مطلب تو همشهری بود،درباره ی یه سری کلمه ها که خود فرهنگستان رسمن جایگزین اعلام کرده بود بحث کرده بود،همشون یا بی معنی بودن یا اجزای غیرفارسی داشتن!
من با روژین موافقم.به نظرم تا میتونیم باید از کلمه هایی که همینجوری تو فارسی هست و ما به جاش از عربیا استفاده میکنیم،استفاده کنیم!(ماشالا جمله بندی!)

backslash

کاربر فوق‌فعال
نام مرکز سمپاد
شهید قدوسی
شهر
قم
ورود کلمات زبان های دیگر به پارسی...

بچه ها هممون میدونیم که یه سری کلمه مثل هلیکوپتر و کامپیوتر و...وارد زبون ما شدن و ما هم از اونا استفاده میکنیم
حالا هی میان میگن بالگرد و چرخ بال و رایانه و ... ولی هیچ فایده ای نداره

ولی بعضی مواقع مثل هواپیما از همون اول اومدن کلمه رو جاسازی کردن و این رو گذاشتن و همه هم همیشه میگن هواپیما

به نظر شما ریشه ی ورود این لغات به زبان ما چیه؟؟؟
مشکل از کجاست؟؟؟
چجوری میشه کلمات معادل رو از همون ابتدا جا انداخت و چه چیز هایی روی این قضیه تاثیر داره؟؟؟

SHINE

کاربر حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
فرزانگان2
شهر
تهران
پاسخ : ورود کلمات زبان های دیگر به پارسی...

فرقي نميکنه از اول جا انداخته بشه يا نه
موضوع اينه که افراد زيادي ازش استفاده کنن و رواج بيدا کنه ديگه خودبه خود جا مي افته

معلم ما بارسال ميگفت موقع اونا نيم ساز ننميگفتن يه کلمه عربي ديگه ميگفتن اما ديگه اينقدر معلم ها گفتن نيم ساز که نيم ساز جا افتاد

اما الان خود معلم ادبيات ما مياد معني کلمه بگه عربي معني ميکنه
يا مثلا تو بخوانيم بنويسيم کلمات رو عربي معني کرده
واقعا جاي تاسف داره خب

نميدونم بايد چجوري درستش کرد از بيخ و بن مشکل داره

backslash

کاربر فوق‌فعال
نام مرکز سمپاد
شهید قدوسی
شهر
قم

به نقل از SHINE :
فرقي نميکنه از اول جا انداخته بشه يا نه
موضوع اينه که افراد زيادي ازش استفاده کنن و رواج بيدا کنه ديگه خودبه خود جا مي افته

معلم ما بارسال ميگفت موقع اونا نيم ساز ننميگفتن يه کلمه عربي ديگه ميگفتن اما ديگه اينقدر معلم ها گفتن نيم ساز که نيم ساز جا افتاد

اما الان خود معلم ادبيات ما مياد معني کلمه بگه عربي معني ميکنه
يا مثلا تو بخوانيم بنويسيم کلمات رو عربي معني کرده
واقعا جاي تاسف داره خب

نميدونم بايد چجوري درستش کرد از بيخ و بن مشکل داره

معلما که گفتن نیمساز بچه هایی که داشتن کلمه رو برای بار اول میشنیدن به این اسم شناختن پس میشه همون جا انداختن از اول که وارد شده یحورایی

الان خودشونو بکشن هیچکس نمیاد بگه بالگرد یا چرخ بال ولی همه میگن هواپیما
پس تاثیر داره ....

SHINE

کاربر حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
فرزانگان2
شهر
تهران

به نقل از backslash :
معلما که گفتن نیمساز بچه هایی که داشتن کلمه رو برای بار اول میشنیدن به این اسم شناختن پس میشه همون جا انداختن از اول که وارد شده یحورایی

الان خودشونو بکشن هیچکس نمیاد بگه بالگرد یا چرخ بال ولی همه میگن هواپیما
پس تاثیر داره ....
انکار نميکنم اينو که تاثير داره
اما واسه اون ها هم قبلش ياد گرفته بودن و وقتي نيم ساز رو ميشنيدن خندشون ميگرفت
اما قبل از اين ها بايد اراده کنيم خودمون
تو خودت دوستت رو ببيني ميگي درود به جاي سلام؟؟؟

backslash

کاربر فوق‌فعال
نام مرکز سمپاد
شهید قدوسی
شهر
قم

نه...ولی ربطی نداره
ما داریم در باره ی ورود کلمات حدید توی عصر حاضر میحرفیم
ولی اینکه اسپ شده اسب و پارسی شده فارسی و...
مال تحولات زبان توی دوران های گذشتمونه !!!

بالا