• اگر سمپادی هستی همین الان عضو شو :
    ثبت نام عضویت

انتقاد سازنده

• شروع کننده موضوع HHH
  • تاریخ شروع

آيا شما فرد انتقاد پذيري هستيد؟

• رای‌دهندگان
    43
  • Poll closed .
  • شروع کننده موضوع

HHH

لنگر انداخته
نام مرکز سمپاد
مدرسه
شهر
کرج
انتقاد!
انتقاد چیست؟
طبق معانی فرهنگ لغت: عیب گرفتن . یا نقد کردن

_ من؟ من زودرنجم؟ کی گفته؟! خودت که بدتری! :|

_ها؟ حقش بود، اگر جوابشو نمی دادم پرو می شد! من بد دهن نیستم... [-(

_دست پخت من هیچم ایراد نداره! از شکم سیری اینجوری میگی، وگرنه هر کی خورده میگه عالیه :-w

_ من کی تصمیمو زود تغییر دادم؟ کی گفته من دم دمی مزاجم؟ حرف بی خود زده! نکنه اون دختره دیلاقی(!) گفته؟ X-( اون که روزی یکبار ترکیب خونشونو عوض می کنه!

_...

واکنش شما در مقابل انتقاد چیه؟

مثل این بالایی هاست؟
یا سکوت می کنی؟

هیچ وقت سعی کردی انتقادی رو دوستانه قبول کنی؟
شاید بگی آره شایدم نه!
هیچ می دونستی تقریبا بالای 70 الی 80 درصد انتقاد ها فقط باعث ناراحتی شخص مقابل می شن و شاید اعتماد به نفسشونو کم کنه و البته هیچ تاثیری در اصلاح رفتارشون نداره؟

خب با این اوصاف چرا بازم انتقاد می کنیم و انرژی و وقت خودمونو تلف میکنیم؟

خب راحت بیخیال شیم دیگه!

هیچ می دونستید بالای 50 الی 60 درصد انتقاد هایی که می کنید از روی دوستی نیست و فقط میگیم تا خالی شیم یا شاید روی طرفو کم کنیم؟
(اینا مخاطب عام داره! اگر دوستانی هستن که هم انتقادشون دوستانست و هم انتقاد دیگران رو جدی میگیرن من شخصا عذر کتبی میخوام ازشون :D)

چرا خیلی هامون سعی نمی کنیم با لحن خیلی دوستانه و طبیعی پیشنهاد بدیم تا اینکه با لحن تند انتقاد کنیم؟

به معنی فرهنگ لغتیش دقت کردین؟ عیب گرفتن! یعنی از بیکاری خودت میری عیب بقیه رو پیدا کنی! به قول یک عزیزی اگر اینقدر مشغول خوبی کردن به بقیه بودیم که وقت پیدا کردن بدی بقیه رو نداشته باشیم دنیا گلستون می شد

تا الان روی صحبتم با کسی بود که انتقاد می کرد الان با اوناییم که خواسته ناخواسته با شنیدن انتقاد از دیگران مور مور میشن!

می دونستی شنیدن انتقاد بقیه یکی از راحت ترین راه های پیدا کردن گیر ماشینه زندگیته؟ فقط نمی دونم چرا وقتی بهت می گن
: (( آهای یارو روغن موتورت خالی شده، کلاژت داغونه، ...)) انگار نه انگار......!!!!!!!!!!!

بابا تو که همش دنبال راه های موفقیت و غیره ای و روزی ده تا کتاب روانشناسی موفقیت میخونی خب دو دقیقه جای اون به انتقادی که ازت کردن فکر کن و سعی کن اگر به نظرت درسته اصلاحش کنی!

امید وارم حرفام بتونه کمکی به بعضی از کسایی که تاپیکو می خونن بکنه

تاپیکم یکم زیادی طولانی شد...ولی خداکنه بخونید
راستی یک چیزی بگم و تموم:اونایی که تو انجمن فراسرشت رفت و آمد دارن بدونن که کمتر انتقاد کردن و بیشتر انتقاد پذیرفتن مانیتیسم رو به شدت بالا می بره

namak

کاربر فوق‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
حلی
شهر
تهران
پاسخ : انتقاد سازنده

من معمولا انتقاد نمیکنم از چیزی یا کسی
اگرم بخوام عیب یکی رو بهش گوش زد کنم بهش توصیه میکنم
نه اینکه یکدفعه بگم (مثلا) عین داهاتی ها صحبت میکنی(دیگه مثال از این بهتر پیدا نکردم) :D
البته بیشتر انتقاد های بعضیا از روی حسادته :)

pico

کاربر نیمه‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
شهيد
شهر
سمنان
مدال المپیاد
المپياد فيزيك بسيج و غير بسيج

از نظره من اکثره انتقادهایی که به یه شخص میشه رو شخص از قبل میدونسته ...
چون عیب گرفتن یعنی نشون دادنه ضعفه طرفه مقابل ( در واقع همون صعفی که طرف ازش آگاهه و ازش رنج میبره ) باعث عصبانی شدنش میشه ...

اما کی اعتماد به نفسشو کمتر میکنه ؟

به نظره من اگه انتقاد درست باشه اکثره اوقات اعتماد به نفس رو پایینتر میاره و یک خراشه کوچیک یا بزرگ روی احساساته شخص میذاره ... چون شخص چون دوست نداره ضعیف باشه و از پس ضعف هاش بر نمیاد دچاره نا امیدی نسبت به یک ضعفش میشه وقتی بهش گوشزد کنیم( چه قبول کنه چه رد ) بیشتر دچاره بحران میشه ...

اما عده کمی که از پسه ضعف هاشون بر میان و معمولا انسانهای موفقی هستن (نسبی) دنباله انقاده دیگران میگردن که ببینن کدوم قسمت از ضعف هاشون در واقع توهمه ذهنشون نیست و واقعا وجود داره تا یا برطرفش کنن یا باهاش کنار بیان ..

اینجور آدما در جاهای دیگه از زندگی ارضا هستن و میتونن از خیره بعضی چیزا بگذرن ...

خیلی از ما سمپادیا جزوه دسته سوم نیستسم ...بازم به نظره من..

Your feline

کاربر خاک‌انجمن‌خورده
نام مرکز سمپاد
فرزانگـان
شهر
شهرستان
سال فارغ التحصیلی
105

همین دیگه . خیلیاش از روی مسائلیه غیر از خیر خواهی همین باعث می شه قبول نکنیم . البته قبول دارم ، انتقاد پذیری مطلق رو ادارت هم ندارن !
فرهنگ توجیه از فرهنگ اصلاح قویتره کلن !

physicist

کاربر فوق‌فعال
نام مرکز سمپاد
فرزانگان

اما اگه کسی واقعا خیرخواه باشه و حساب شده حرف بزنه و ایراد دوستشو گوشزد کنه،میتونه خیلی مفید باشه(من یه تجربه دارم.)
پس نباید بی خیال بشیم.باید دقت کنیم و حساب شده حرف بزنیم(البته انتقاد میتونه فقط با حرف زدن نباشه)

• شروع کننده موضوع

HHH

لنگر انداخته
نام مرکز سمپاد
مدرسه
شهر
کرج

به نقل از physicist :
اما اگه کسی واقعا خیرخواه باشه و حساب شده حرف بزنه و ایراد دوستشو گوشزد کنه،میتونه خیلی مفید باشه(من یه تجربه دارم.)
پس نباید بی خیال بشیم.باید دقت کنیم و حساب شده حرف بزنیم(البته انتقاد میتونه فقط با حرف زدن نباشه)

اون جمله یک جور مضحکه در مقابل کسایی بود که می دونن دارن انتقادی می کنن که تاثیر نداره (;

به کل متن توجه کن!
می تونی پیشنهاد بدی با لحن خوب یا انتقاد کنی با لحن بد

fire storm

کاربر حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
فرزانگان 1 ارومیه
شهر
urm
مدال المپیاد
کانگرو & لیگ پایا (ریاضی)
دانشگاه
-
رشته دانشگاه
دندان پزشکی

انتقاد خوبه اگه با راهکار باشه (; دقیقا همون طور که گفتی پیشنهاد نه تمسخر
بهتر بگم عیب گرفتن نباشه به قصد کمک کردن به بهتر شدن وضع باشه وگرنه کار سختی نیست
البته باید طرفتو بشناسی شاید شخصیتش یه جوریه که نمی تونه انتقاد رو قبول کنه ^-^

pico

کاربر نیمه‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
شهيد
شهر
سمنان
مدال المپیاد
المپياد فيزيك بسيج و غير بسيج

به نقل از Fire Storm :
انتقاد خوبه اگه با راهکار باشه (; دقیقا همون طور که گفتی پیشنهاد نه تمسخر
بهتر بگم عیب گرفتن نباشه به قصد کمک کردن به بهتر شدن وضع باشه وگرنه کار سختی نیست
البته باید طرفتو بشناسی شاید شخصیتش یه جوریه که نمی تونه انتقاد رو قبول کنه ^-^
عزیزه من انتقاد نه تمسخره نه پیشنهاد ...
اگه گاهی فقط بخوام به یه نفر بگم این کارت دیوانه کنندست ولی واقعا راهی به جاش نداررم که جولوی پاهاش بذارم ... باید بهش بگم : stop just what's killing me

گاهی عیب گرفتن خودش خیلی کمکه ... به این جمله دقت کن : من در حدی نیستم بهت بگم چیکار کنی ولی واقعا میدونم(میتونم ثابت کنم) کاری که داری میکنی غلطه ...

amir.mr

کاربر فوق‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
طلايه داران
شهر
اهواز
مدال المپیاد
زيست،رياضي...همشونم در حد مرحله اول :D
دانشگاه
شهيد بهشتي
رشته دانشگاه
پزشكي

من که نظر بقیه رو نخوندم،اگه نظرم تکراریه ببخشید:
به نظر من انتقاد یه چیز سلیقه ای میمونه و انتقاد کردن مثل راه رفتن روی لبه ی تیغ...وقتی ادم میخواد از یه نفر انتقاد کنه،باید فاکتورهای زیادی رو در نظر بگیره،از جمله سن فرد،مقامش،درک و فهمش و ...
شما که نمیتونین برای انتقاد کردن،برای همه ی مردم از یه زبان مشترک استفاده کنین...مطمئنا اگه بتونین زبان مناسب اون فرد رو پیدا کنین،انتقادتون میتونه اثر خیلی مثبتی بذاره...
:-? :-? :-?

• لایک
امتیازات: *M.M*

85050093

کاربر حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
دبیرستان فرزانگان امین اصفهان

من به کسی که جنبه انتقاد داشته باشه انتقاد می کنم چون اگه به کسی که انتقادپذیر نیست حرفی بزنی از دشمنانت میشه و همه چیو تقصیر تو میذاره.

من نمی تونم بگم کاملا انتقاد پذیرم.تا حدود ۷۰ درصد اما خوشحال میشم کسی بهم انتقاد کنه

nazaninpary

کاربر فوق‌فعال
نام مرکز سمپاد
فرزانگان 2
شهر
مشهد
مدال المپیاد
به اندازه موهای سرم......
دانشگاه
علوم پیرا پزشکی مشهد
رشته دانشگاه
گفتار درمانی

این نطر منه نمی دونم شاید با نطر فرد دیگه ای شباهت داشته باشه .ببخشید چون من همه نطرات رو نخوندم.
من می گم "کلمه من انتقاد پذیرم"حتی70 درصد دروغه.
چون انتقاد پذیر به کسی می کن که از انتقاد ناراحت نشه و اگه عقل خودش قبول کرد که درسته بهش جامه عمل بپوشونه....
این در حالیه که همه (من فکر میکنم)ناراحت می شن اما سعی میکنن به رو ی خودشون نیارن و بعدا که ناراحتی شون بر طرف شد به این موضوع فکر کنن. البته من واقها این افراد رو که کم هم نیستن مورد ستایش قرار می دم چون بهترین کار رو می کنن.
منم از همین هام هااااااا :D

نام مرکز سمپاد
شهید حقانی
شهر
بندرعــباس
سال فارغ التحصیلی
1392

انتقاد از یک نهاد یا یک گروه خیلی میتونه کار ساز باشه چون اون گروه میخوان کارشون رو طوری پیش ببرن که بی نقض باشه به علاوه احتمالا انتقاد شما در راستای نظر یکی از اون افراد بوده واین باعث میشه کاملا انتقاد کارساز باشه در فرد هموبستگی به انتقاد پذیری فرد داره که میتونه واسه خودش مفید یا مضر باشه

!...Ana...!

کاربر فعال
نام مرکز سمپاد
فرزانگان
شهر
مشهد...!
دانشگاه
همونجایی که آینده باش�

من كلا انتقاد نمي كنم ( خيلي كم )
اگر هم بكنم ، لقمه رو هزار بار دور ِ خودم و طرف مي پيچونم تا اون ناراحت نشه...!
مثلا يه بار كه مي خواستم نظرمو درباره ي نازنين پري بدم كلي هي گفتم آدم هاي اين شكلي و اون شكلي ، آخرش خودش گفت چيزي از حرفام نفهميده...! ها :D

ولي اگه كسي از من انتقاد كنه تا بتونم توجيح مي كنم كه چرا اين طوريم ، البته نه مثل ِ نمونه هاي بالا ، خيلي خاص تر..!...آخه كلا خودمم ويژه ام... :-[

به نقل از nazaninpary :
این نطر منه نمی دونم شاید با نطر فرد دیگه ای شباهت داشته باشه .ببخشید چون من همه نطرات رو نخوندم.
من می گم "کلمه من انتقاد پذیرم"حتی70 درصد دروغه.
چون انتقاد پذیر به کسی می کن که از انتقاد ناراحت نشه و اگه عقل خودش قبول کرد که درسته بهش جامه عمل بپوشونه....
این در حالیه که همه (من فکر میکنم)ناراحت می شن اما سعی میکنن به رو ی خودشون نیارن و بعدا که ناراحتی شون بر طرف شد به این موضوع فکر کنن. البته من واقها این افراد رو که کم هم نیستن مورد ستایش قرار می دم چون بهترین کار رو می کنن.
منم از همین هام هااااااا :D

چرا دروغ مي گي دختر ؟

يكي بخواد از تو انتقاد كنه بايد خودش ُ به آب و آتيش بزنه...!
از نظر ِ من تو ازونايي هستي كه نمي تونم ازشون انتقاد كرد ، به نگاهات ُ و قهر كردنات دقت نكردي ؟
حالا من تو قلبت جايگاه ِ ويژه اي دارم زياد نارحت نمي شي ، بقيه كه...!

smartgirl

کاربر حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
فرزانگان ری
شهر
تهران
سال فارغ التحصیلی
1393
مدال المپیاد
کامپیوتر (البته ب جایی نرسیدم متاسفانه ... )
دانشگاه
خوارزمی، امیرکبیر
رشته دانشگاه
علوم کامپیوتر

یه بار داشتم از یکی پیش یکی دیگه انتقاد میکردم طرف به خودش گرفت ... آخه آدم اینقدر بی جنبه می شه؟
من خودم سعی میکنم از انتقاد بد ناراحت نشم(اگه هم بشم خیلی کم و رو نمیکنم)
سعی هم میکنم از انتقاد استفاده کنم.

AMT

کاربر حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
شهید بهشتی
شهر
نیشاپور
مدال المپیاد
المپیاد علوم آزمایشگاهی-المپیاد زبان-المپیاد ادبی-المپیاد ریاضی 3 دوره-المپیاد شیمی
دانشگاه
علوم پزشکی ایران (ان ش
رشته دانشگاه
پزشکی

انتقاد بسیار چیز خوبیه به شرطیکه باعث اصلاحات بشه یا چیز مهمی رو باهاش حفظ کرد.

namak

کاربر فوق‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
حلی
شهر
تهران

ما اول باید پیش خودمون کلمه ی انتقاد رو معنی کنیم :D
انتقاد= کلمه ای که در فرهنگ لغات پارسی از کلمه ی نقد سر چشمه میگیره و به معنی اشکار کردن عیب چیزی یا کسی و بحث کردن در مورد کسی یا چیزی و اشکار کردن بدی ها و خوبی هایش است :)

نام مرکز سمپاد
دبیرستان فرزانگان ۱
شهر
تهران
سال فارغ التحصیلی
1394
دانشگاه
دانشگاه تهران
رشته دانشگاه
علوم اجتماعی (انسان‌شناسی)
تلگرام
اینستاگرام

این چیزیه که کــــاملا به طرف مقابل بستگی داره .
ینی بعضی افراد هستن که هرچیم بهشون بگی نمیپذیرن . ینی حتی اگه بدونن حرف آدم درسته به شدت رد میکنن .
بعضیا هم هسن که به حرفت فک میکنن ولی همیشه میخوان که از خودشون دفاع کنن حالا بعضی اوقات موفق میشن بعضی اوقاتم نه !
بعضا هم هسن که خیلی شکنندن ! ینی مثلا اگه بهشون بگی " تو خیلی زود رنجی ! " میگن "آره من بدبختم ... من همیشه همینم ! ..."
و البته مدلای دیگه ــَم هس ! ولی اکثرا به نظر من اینجورین ! :D

mamareza

کاربر خاک‌انجمن‌خورده
نام مرکز سمپاد
دبیرستان علامه حلی
شهر
تهران
دانشگاه
آزاد تهران
رشته دانشگاه
دندانپزشکی

باید دید که واقعا منطقی هست یا نه.
اگه منطقی باشه من به شخصه خیلی برام مهمه که چه نقص هایی دارم.

poorya.kh

کاربر خاک‌انجمن‌خورده
نام مرکز سمپاد
شهیـد بهشتی
شهر
نیشابـور
دانشگاه
علم‌وصنعت‌ ایران
رشته دانشگاه
مهندسی‌کامپیوتر

انتقاد پذیری ، چیزی که این روزا من به ندرت تو افراد میبینم
مثلا یه بار که تو صف خودپرداز واستاده بودم ، یه یارو بعد از اینکه کارشو انجام داد به جای اینکه قبضشو بذاره تو جیبش یا بندازه سطل آشغال انداخت رو زمین ، منم بهش گفتم ببخشید آقا اونجا سطل آشغال هست میتونین بندازینش اونجا
یارو همچین داغ کرد که انگار فحش خواهر مادرشو دادم ، به تو چه ؟ اصلا دوست دارم ! و... :|

به نظر شما چرا این روزا مردم فرهنگ و جنبه ی انتقاد رو ندارن ؟!
تو این روزا هم که انتقاد با دولت برابر است با سر به نیست شدن :-<
نظر شما چیه ؟!

بالا