• اگر سمپادی هستی همین الان عضو شو :
    ثبت نام عضویت

بابا نوئل ، عمو نوروز ، حاجی فیروز

• شروع کننده موضوع

dr.eniac

لنگر انداخته
نام مرکز سمپاد
شهید بهشتی نیشابور
دانشگاه
علوم‌پزشکی مازندران
رشته دانشگاه
دندان‌پزشکی
بازم روزای زمستون و در هم آمیختن نوروز ایرانیا و کریسمس مسیحیا

همتون میدونین که استوره های نوروز باستانی ما ، عمو نوروز و حاجی فیروز و استوره کریسمس هم بابا نوئل !

دو سال قبل یه عده از بچه های مدرسه ما با لباس حاجی فیروز و عمو نوروز رفته بودن تو شهر تا واکنش مردم رو ببینن !
نتیجش فوق العاده جالب بود !

همه بچه ها به مامان و باباشون میگفتن مامان ، بابا ، ببین بابانوئل اومده !؟!

.
.
.

میخوام بدونم چرا ؟
چرا اینقدر ما باید این افسانه های قشنگ و با معنی خودمون رو فراموش کرده باشیم که فرزندانمون با دیدن اون شخصیتا یاد بابانوئل بیفتن ؟

یه عکس باحال هم پیدا کردم از این واقعه جالب که میزارم ببینین :

yalda.jpg

پ.ن : عمو نوروز
حاجی فیروز

نام مرکز سمپاد
دبیرستان فرزانگان امین
شهر
اصفهان
مدال المپیاد
یه زمانی واسه شیمی/ نجوم میخوندم
پاسخ : بابا نوئل ، عمو نوروز ، حاجی فیروز

بچه ها نمیشناسن چون هیچ جا هیچ اثری ازشون نیست! بابا نوئل رو حداقل بچه ها توی کارتون های خارجی میبینن، اونایی که ماهواره دارن هم کلی جشن های مسیحیا رو میبینن، ولی ما واسه سال نو مون خیلی بترکونیم یه ثانیه شمار تلویزیون میذاره و بعد هم توپ در میشه و سال نو مبارک! همین! مامان بابا ها باید بیشتر در مورد این چیز ها به بچه هاشون بگن من آخرین باری که حاجی فیروز دیدم مهد کودک بودم و باید باهاش عکس میگرفتیم و من یادمه از ترس سکته کرده بودم از بس اون بشر سیاه بود! و دیگه هیچی! حالا توی کریسمس مسیحیا تو رستوران ها و مرکز خرید هاشونو وسط خیابون و تو دبستان ها و ... واسه ما فقط بچگیا تو یه سری قصه ها بود که واسه مون میخوندن.

HHH

لنگر انداخته
نام مرکز سمپاد
مدرسه
شهر
کرج

موافقم با حرف پگاه بشدت!

ما حتی فرهنگ نوروزیمون هم داریم کم کم شبیه کریسمس میکنیم
می گید نه؟! میگم چرا!

توی فرهنگ نوروزی برای در کنار هم بودن کانون خانواده که همیشه از سنت های خوب ایرانی ها بوده می گفتن که در لحظه سال تحویل باید خانواده توی خونه خودشون و کنار هم باشن

و بعدش میرفتن خونه مادر بزرگ پدر بزرگ ها
ولی الان چی؟
الان دو ساله که تو کرج شروع کردن لحظه سال تحویل رو تو میدون های اصلی شهر هم جشن میگیرن!!!!!
نمیگم بده
ولی وقتی هر سنتی پایه ای داره
میتونیم سنتی رو نگه داریم و بهش افتخار کنیم
چرا عوضش کنیم؟

تازه
میان مثلا حاجی فیروز بهمون نشون بدن جای گذاشتن تئاتر خیابونی یا همچین چیزی ، فوقش یک برنامه کودک که خود بچه ها هم رقبت نمیکنن بببیننش میسازن

و... :-<

ibtkm

کاربر خاک‌انجمن‌خورده
نام مرکز سمپاد
علامه حلی
شهر
تهران
دانشگاه
دانشگاه تهران

اقا من یه چیزی بگم . الان دیگه چیز های باستانی قدیمی برای نسل های جدید هیچ جذابیتی نداره!

شما جدا از "رستم و سهراب " خوشت میاد؟ نمی گم بده! می گم ادم حوصله ی خوندن و دیدنش رو نداره!

شما فرض کن "رستم و سهراب" و "تام و جری!!" گذاشتن جلوت! انصافا کدوم رو انتخاب می کنی؟! خب معلومه دیگه! "تام و جری" . برای شما چه جذابیتی داره یکی میاد خودش رو سیاه می کنه میاد اواز می خونه؟! نسل ها نسبت به نسل قبلیشون تغییر پیدا می کنند و این تغییر هی گسترده تر می شه!

نام مرکز سمپاد
دبیرستان فرزانگان امین
شهر
اصفهان
مدال المپیاد

به نقل از ibtkm :
اقا من یه چیزی بگم . الان دیگه چیز های باستانی قدیمی برای نسل های جدید هیچ جذابیتی نداره!

شما جدا از "رستم و سهراب " خوشت میاد؟ نمی گم بده! می گم ادم حوصله ی خوندن و دیدنش رو نداره!

شما فرض کن "رستم و سهراب" و "تام و جری!!" گذاشتن جلوت! انصافا کدوم رو انتخاب می کنی؟! خب معلومه دیگه! "تام و جری" . برای شما چه جذابیتی داره یکی میاد خودش رو سیاه می کنه میاد اواز می خونه؟! نسل ها نسبت به نسل قبلیشون تغییر پیدا می کنند و این تغییر هی گسترده تر می شه!

شاید طرز جلوه دادنش بده! چطور من از اکثر فیلمایی که میخواد ایران باستانو نشون بده بدم میاد ولی از تروی و اسکندر و اسپارتاکوس بدم نمیاد؟ بعدشم کریسمس هم جزو عقاید قدیمی مسیحیاس، اونا جوری جلوه ش میدن که جذاب باشه واسه مردم، ما اینو بلد نیستیم تنها هنرمون از رستم و سهراب یه درس طولانیه توی فصل اول همه ی کتاب ادبیات ها

• شروع کننده موضوع

dr.eniac

لنگر انداخته
نام مرکز سمپاد
شهید بهشتی نیشابور
دانشگاه
علوم‌پزشکی مازندران
رشته دانشگاه
دندان‌پزشکی

پویا جان مقیست اصلا هماهنگ نیست !
تام و جری طنزه ، رستم و سهراب حماسی !
بچه هامون چقدر جومونگ نیگا میکردن ؟ همینو نمیشد فیلم رستم و سهراب بسازن ؟
ملتمون چقدر مختار تازی رو نگاه میکنن ؟ نمیشد همینو درباره بهرام چوبین میساختن ؟

نمیدونم فیلم درچشم باد اون قسمت دروازه شمرونشو دیدی یا نه !
از نظر من فوق العاده بود ! (جایی که مبارک میخوند : اینجارو تهرونش میگن ، دروازه شمرونش میگن ، آسه برو آسه بیا تا گربه شاخت نزنه .... )

همین شخصیت مبارک
کم طنز بود ؟ انصافا برای بچه های مهد کودکی همین الان میتونی بری ببینی چقدر جذابیت داره !

من حرفم اینه ! ببینین کارمون به کجا رسیده که بابانوئل 400 ساله میاد جای حاجی فیروز چندهزار سالمونو میگیره !

پ.ن :

دوستان بابا نوئل یه کشیش ترک بوده که شب کریسمس به فقیرا کمک میکرده ! همین !

HHH

لنگر انداخته
نام مرکز سمپاد
مدرسه
شهر
کرج

بازم دم پگاه گرم
پگاه گل گفتی :D

ببین وقتی ایرانی جماعت هنوز نتونسته یک فیلم درست از رستم و سهراب بسازه منم طبعا نمیرم خزعولاتی که الان ساختن رو ببینم
نمیگم کارگردانا نمیتونن بسازن

میخوام بگم باید بذاری که بسازن
نه6 سال حبس و ... :(

ویرایش میکنم: دم دکتر هم داغ و سوزان

(آب سرد بیارم براتون؟)

ibtkm

کاربر خاک‌انجمن‌خورده
نام مرکز سمپاد
علامه حلی
شهر
تهران
دانشگاه
دانشگاه تهران

به نقل از Dr.Eniac :
پویا جان مقیست اصلا هماهنگ نیست !
تام و جری طنزه ، رستم و سهراب حماسی !
بچه هامون چقدر جومونگ نیگا میکردن ؟ همینو نمیشد فیلم رستم و سهراب بسازن ؟
ملتمون چقدر مختار تازی رو نگاه میکنن ؟ نمیشد همینو درباره بهرام چوبین میساختن ؟

نمیدونم فیلم درچشم باد اون قسمت دروازه شمرونشو دیدی یا نه !
از نظر من فوق العاده بود ! (جایی که مبارک میخوند : اینجارو تهرونش میگن ، دروازه شمرونش میگن ، آسه برو آسه بیا تا گربه شاخت نزنه .... )

همین شخصیت مبارک
کم طنز بود ؟ انصافا برای بچه های مهد کودکی همین الان میتونی بری ببینی چقدر جذابیت داره !

من حرفم اینه ! ببینین کارمون به کجا رسیده که بابانوئل 400 ساله میاد جای حاجی فیروز چندهزار سالمونو میگیره !

پ.ن :

دوستان بابا نوئل یه کشیش ترک بوده که شب کریسمس به فقیرا کمک میکرده ! همین !
بحث سر مقایسه نبود! من منظورم از "تام و جری" این بودش که تو بخوای یه فیلمی رو نیگاه کنی بین این دو گزینه کدومش رو انتخاب می کنی و بدیهتا "تام و جری"

جدا از باستانی بودن یا نبودن انسان ها از چیز های جذاب خوششون میاد. حتی اگه واقعا جذاب نباشه . خیلی ها دیگه حاجی نوروز و ... دیگه براشون جذابیتی نداره.

شما یه بابا نویل رو تصور کن که تو یه شب برفی خوشگل مشگل! میاد . جدا از هر چیزی ادم دلش باز می شه. شما حاجی فیروز رو می بینی از زندگی نا امید می شی! یاد بدبختی هات میفتی! جدا.

HHH

لنگر انداخته
نام مرکز سمپاد
مدرسه
شهر
کرج

نوچزززززززززززززززززززز!
جدا اینکه تصور کنی یک پیر مرد مهربون بهت یک شکلات بده تو بچگی و یک دلقک سیاه خنده دار برات شعر بخونه جالب نیست؟
شاید اگر بچگیت یکی اینکارو میکرد الان بهترین خاطرت رو در همون لحظه خلاصه میکردی!

نام مرکز سمپاد
دبیرستان فرزانگان امین
شهر
اصفهان
مدال المپیاد

به نقل از ibtkm :
شما یه بابا نویل رو تصور کن که تو یه شب برفی خوشگل مشگل! میاد . جدا از هر چیزی ادم دلش باز می شه. شما حاجی فیروز رو می بینی از زندگی نا امید می شی! یاد بدبختی هات میفتی! جدا.

:)) :))

ولی خب میشه هم عمو نوروز رو تصور کرد که اول یه صبح بهاری میاد و درختا پر از شکوفه و پرنده ها دارن میخونن و صدای ساز و نی ...

• لایک
امتیازات: HHH
  • شروع کننده موضوع

dr.eniac

لنگر انداخته
نام مرکز سمپاد
شهید بهشتی نیشابور
دانشگاه
علوم‌پزشکی مازندران
رشته دانشگاه
دندان‌پزشکی

به نقل از ibtkm :
بحث سر مقایسه نبود! من منظورم از "تام و جری" این بودش که تو بخوای یه فیلمی رو نیگاه کنی بین این دو گزینه کدومش رو انتخاب می کنی و بدیهتا "تام و جری"

جدا از باستانی بودن یا نبودن انسان ها از چیز های جذاب خوششون میاد. حتی اگه واقعا جذاب نباشه . خیلی ها دیگه حاجی نوروز و ... دیگه براشون جذابیتی نداره.

مسئله باستانی بودن نیست !
اگه میخوای بخندی میری مبارک و حاجی فیروز میبینی دلت باز میشه ! به قول نقالا :
رو مسخرگی پیشه کن و مطربی آموز​

معنی همین جمله معروفشون جز شادیه ؟
همین دل آدمو باز میکنه جون تو !

بابا نوئل تو یه شب برفی میاد از تو دودکش هدیه میندازه بعدش هم میره و کسی نمیبینتش !
یه بار دیگه تعریف حاجی فیروزو بخون :

"حاجی فیروز از پیام آوران نوروز است که در آخرین روزهای سال با آرایش عجیب به کوچه و خیابان می‌زند و با ترانه خواندن، رقصیدن، تنبک زدن و بازی در آوردن موجب شادی مردمان می‌شود."

ibtkm

کاربر خاک‌انجمن‌خورده
نام مرکز سمپاد
علامه حلی
شهر
تهران
دانشگاه
دانشگاه تهران

به نقل از Dr.Eniac :
مسئله باستانی بودن نیست !
اگه میخوای بخندی میری مبارک و حاجی فیروز میبینی دلت باز میشه ! به قول نقالا :
رو مسخرگی پیشه کن و مطربی آموز​

معنی همین جمله معروفشون جز شادیه ؟
همین دل آدمو باز میکنه جون تو !

بابا نوئل تو یه شب برفی میاد از تو دودکش هدیه میندازه بعدش هم میره و کسی نمیبینتش !
یه بار دیگه تعریف حاجی فیروزو بخون :

"حاجی فیروز از پیام آوران نوروز است که در آخرین روزهای سال با آرایش عجیب به کوچه و خیابان می‌زند و با ترانه خواندن، رقصیدن، تنبک زدن و بازی در آوردن موجب شادی مردمان می‌شود."
انصافا تو شادمان می شوی؟!

• شروع کننده موضوع

dr.eniac

لنگر انداخته
نام مرکز سمپاد
شهید بهشتی نیشابور
دانشگاه
علوم‌پزشکی مازندران
رشته دانشگاه
دندان‌پزشکی

به نقل از ibtkm :