• اگر سمپادی هستی همین الان عضو شو :
    ثبت نام عضویت

کتاب خوندن خوب یا اتلاف وقت؟

به نظر شما کتاب خوندن کار مهمیه ( از غذا خوردن واجب تر) یا اتلاف وقته؟

• کار خیلی خیلی مهم و خوبیه

رای‌ها: 89 80.2%
  • کار بیهوده ای هست

رای‌ها: 4 3.6%
  • هیچ کدام

رای‌ها: 18 16.2%

• رای‌دهندگان
    111
  • شروع کننده موضوع

سیاوش

کاربر خاک‌انجمن‌خورده
نام مرکز سمپاد
شهید بهشتی
شهر
شهرکرد
سال فارغ التحصیلی
92
دانشگاه
صنعتی شریف
رشته دانشگاه
مهندسی کامپیوتر- نرم افزار
اینستاگرام
پاسخ : کتاب خوندن خوب یا اتلاف وقت؟

به نقل از f.m :
راستش با حرف های شما کمی نظرم نسبت به اون ها مساعد تر شد ولی واقعا چه لزومی داره که 7 تا کتاب 500 صفحه ای رو فقط برای تخیل بخونیم؟؟!!
واقعا وقت ما محدود تر از این حرفاست خیلی
چرا هی میگی 7 تا کتاب 500 صفحه ای ؟ خوب یه دفعه بگو هری پاتر :D

شما میگید وقت ما محدوده حرفتون کاملا درسته!
ولی فقط یه نگاه به کار هایی که توی یک هفته انجام میدی بندازی متوجه میشی که خیلی جاهای دیگه هست که وقت بیشتری از انسان تلف میشه (; ولی کتاب خوندن در مقابل اون کارا هیچه!!!
البته بگم که کتاب خوندن اصلا اصلا اصلا وقت تلف کردن نیست!

اما اینکه 7 تا کتاب 500 صفحه ای بخونی برای تخیل!
بازم میگم تخیل خیلی به درد میخوره که این همه وقت گذاشتن هم براش کمه!

نام مرکز سمپاد
شهید هاشمی نژاد 1
شهر
مشهد
سال فارغ التحصیلی
90
دانشگاه
خوارزمی
رشته دانشگاه
علوم کامپیوتر- علوم تصمیم و مهندسی دانش
تلگرام
اینستاگرام

به نام خدا

به نقل از f.m :
راستش با حرف های شما کمی نظرم نسبت به اون ها مساعد تر شد ولی واقعا چه لزومی داره که 7 تا کتاب 500 صفحه ای رو فقط برای تخیل بخونیم؟؟!!
واقعا وقت ما محدود تر از این حرفاست خیلی
تخیل همیشه در زندگی بشر وجود داشته، به طور مثال همین اسطوره هایی که هر فرهنگی برای خودش داره، شما نمی تونی یه فرهنگ، قوم یا گروه رو پیدا کنی که بدون اسطوره باشن و این خودش برای اثبات ارزش تخیل از خیلی هم بیشتره. رمان های تخیلی هم یکی از راه های شناسوندن یا به وجود آوردن همین اسطوره هاست، پس می شه نتیجه گرفت که خوندن کتاب های تخیلی نه تنها بد و اتلاف وقت نیست، بلکه کاری بسیار خوبه <D= و بهتر از اون <D= <D= نوشتن کتاب فانتزیه، که می شه با استفاده از اون اسطوره های ملی مون رو به بقیه هم معرفی کنیم.

f.m

کاربر فوق‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
فرزانگان1 مشهد
شهر
مشهد
مدال المپیاد
شيمي
دانشگاه
علوم پزشکی مشهد
رشته دانشگاه
پزشکی

اولا بهتره یه چیزی براتون روشن شه این که من اصلا با خودن کتاب مخالف نیستم
بحث من سر نوع کتاب هست
بعضی از دوستان تخیلی رو با اسطوره ای اشتباه گرفتند
کتاب تخیلی مثل هری پاتر که دوستان خیلی اصرار دارن من نام ببرم_واسه این نام نمیبرم چون نمیخوام جبهه خاصی بوجود بیاد و تنها منظورم هری پاتر نیست چه بسا کتاب هایی شدید تر از هری پاتر_ با شاهنامه زمین تا اسمون تفارت داره
تعریف اسطوره: داستان هایی که بر بستری از واقعیت جریان دارند
چه بسا خیلی ها داستان های رستم رو واقعی میدونن البته تا حدی
پس این که ما بخواهیم این دو تا رو مقایسه کنیم کار درستی نیست
خب دوستان گفتند تخیلی واسه این خوبه کهذهن رو باز میکنه و حتی باعث میشه اختراعاتی اتفاق بیفته و غیره
بله اون میشه کتاب های نویسندگانی مثل ژول ورن که علمی تخیلی هست
و در مورد وقتی که ما تو هر روز تلف میکنیم منم قبول دارم ولی همون وقت رو میشه به خوندن کتاب های مفید تر گذروند

نام مرکز سمپاد
حلی
شهر
کرمان
سال فارغ التحصیلی
1393
مدال المپیاد
شیمی
رشته دانشگاه
پزشکی

سیاوش جون خودت با کدوم گزینه موافقی؟

• شروع کننده موضوع

سیاوش

کاربر خاک‌انجمن‌خورده
نام مرکز سمپاد
شهید بهشتی
شهر
شهرکرد
سال فارغ التحصیلی
92
دانشگاه
صنعتی شریف
رشته دانشگاه
اینستاگرام

به نقل از f.m :
اولا بهتره یه چیزی براتون روشن شه این که من اصلا با خودن کتاب مخالف نیستم
بحث من سر نوع کتاب هست
بعضی از دوستان تخیلی رو با اسطوره ای اشتباه گرفتند
کتاب تخیلی مثل هری پاتر که دوستان خیلی اصرار دارن من نام ببرم_واسه این نام نمیبرم چون نمیخوام جبهه خاصی بوجود بیاد و تنها منظورم هری پاتر نیست چه بسا کتاب هایی شدید تر از هری پاتر_ با شاهنامه زمین تا اسمون تفارت داره
تعریف اسطوره: داستان هایی که بر بستری از واقعیت جریان دارند
چه بسا خیلی ها داستان های رستم رو واقعی میدونن البته تا حدی
پس این که ما بخواهیم این دو تا رو مقایسه کنیم کار درستی نیست
خب دوستان گفتند تخیلی واسه این خوبه کهذهن رو باز میکنه و حتی باعث میشه اختراعاتی اتفاق بیفته و غیره
بله اون میشه کتاب های نویسندگانی مثل ژول ورن که علمی تخیلی هست
و در مورد وقتی که ما تو هر روز تلف میکنیم منم قبول دارم ولی همون وقت رو میشه به خوندن کتاب های مفید تر گذروند
معلومه که مخالف نیستین وگر نه گزینه ی 2 رای میدادین. (;
من نگفتم تخیلی همون اسطوره ای هستش ولی این 2تا سبک شباهت های خیلی زیادی با هم دیگه دارن.
کسی نگفت هری پاتر با شاهنامه یه سبک داره×!!!
شما کتاب ارباب حلقه ها را چه سبکی براش در نظر میگیرین ؟
فانتزی یا اسطوره ای؟
منم با مقایسه ی هری پاتر و شاهنامه مخالفم! :)
اما بحث اصلی از اینجا شروع میشه :
بله گفتم که ذهن را باز میکنه و دلیل مهمتر هم این بود که با عث میشه آدم تو زندگیش نا امید نشه این خودش خیلی مهمه (;
نوشته های ژول ورن فقط باعث اختراع یا کشف نشده!
مثلا همین کتاب هری پاتر در اون هری از یه شنل نامرئی استفاده میکنه که وقتی میپوشدش نامرئی میشه. وجود همچین چیزی غیره ممکنه ولی فک کنم دانشمندا همچین چیزی ساختن (;

به نقل از only physics :
سیاوش جون خودت با کدوم گزینه موافقی؟

!!!!!!!!!!!!!!!!!!
:O
معلوم نیست ؟
با اولیه دیگه :D

f.m

کاربر فوق‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
فرزانگان1 مشهد
شهر
مشهد
مدال المپیاد
شيمي
دانشگاه
علوم پزشکی مشهد
رشته دانشگاه
پزشکی

به نقل از GFLASH :
معلومه که مخالف نیستین وگر نه گزینه ی 2 رای میدادین. (;
من نگفتم تخیلی همون اسطوره ای هستش ولی این 2تا سبک شباهت های خیلی زیادی با هم دیگه دارن.
کسی نگفت هری پاتر با شاهنامه یه سبک داره×!!!
شما کتاب ارباب حلقه ها را چه سبکی براش در نظر میگیرین ؟
فانتزی یا اسطوره ای؟
منم با مقایسه ی هری پاتر و شاهنامه مخالفم! :)
اما بحث اصلی از اینجا شروع میشه :
بله گفتم که ذهن را باز میکنه و دلیل مهمتر هم این بود که با عث میشه آدم تو زندگیش نا امید نشه این خودش خیلی مهمه (;
نوشته های ژول ورن فقط باعث اختراع یا کشف نشده!
مثلا همین کتاب هری پاتر در اون هری از یه شنل نامرئی استفاده میکنه که وقتی میپوشدش نامرئی میشه. وجود همچین چیزی غیره ممکنه ولی فک کنم دانشمندا همچین چیزی ساختن (;
منظورم دقیقا شما نبودید دیگران هم هستن
در رابطه با ارباب حلقه ها من کتاب رو نخوندم فیلمش رو فقط بعضی قسمت ها رو دیدم اون هم میشه گفت تخیلیه البته من اطلاع ندارم شاید اسطوره یک کشور باشه
این که چه جوری با خوندن کتاب تخیلی امید دار میشید برام سواله؟! من شخصا بیشتر احساس پوچی میکنم
مطمئنا ژول ورن تنها نویسنده کتاب علمی تخیلی نیست اون یه مثال بود ولی اینکه هری پاتر رو کتاب علمی تخیلی بحساب بیاریم درست نیست
این که تو کتاب از یه چیزی نام برده بشه که قابل اختراع شدنه با کتب علمی تخیلی فرق داره
نمیدونم تا حالا کتاب های ژول ورن رو خوندید یا نه؟ مثلا پاریس در قرن بیستم هست فکر میکنم که درمورد اسانسور مینویسه
منم میام مثلا درمورد ماشین زمان میگم این که نشد علمی تخیلی

afroDt

کاربر فوق‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
دبیرستان فرزانگان 1
شهر
تهرانــــــــــ

الان يه سوال هست...هيچ كس به گزينه ي دو راي نداده...
پس الان ما چرا داريم دليل مياريم؟؟ كه كيو قانع كنيم؟

f.m

کاربر فوق‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
فرزانگان1 مشهد
شهر
مشهد
مدال المپیاد
شيمي
دانشگاه
علوم پزشکی مشهد
رشته دانشگاه
پزشکی

به نقل از afroDt :
الان يه سوال هست...هيچ كس به گزينه ي دو راي نداده...
پس الان ما چرا داريم دليل مياريم؟؟ كه كيو قانع كنيم؟
بحث در مورد نوع کتاب هست نه صرفا کتاب
اون که معلومه

• شروع کننده موضوع

سیاوش

کاربر خاک‌انجمن‌خورده
نام مرکز سمپاد
شهید بهشتی
شهر
شهرکرد
سال فارغ التحصیلی
92
دانشگاه
صنعتی شریف
رشته دانشگاه
اینستاگرام

به نقل از f.m :
منظورم دقیقا شما نبودید دیگران هم هستن
1-در رابطه با ارباب حلقه ها من کتاب رو نخوندم فیلمش رو فقط بعضی قسمت ها رو دیدم اون هم میشه گفت تخیلیه البته من اطلاع ندارم شاید اسطوره یک کشور باشه
2-این که چه جوری با خوندن کتاب تخیلی امید دار میشید برام سواله؟! من شخصا بیشتر احساس پوچی میکنم
3-مطمئنا ژول ورن تنها نویسنده کتاب علمی تخیلی نیست اون یه مثال بود ولی اینکه هری پاتر رو کتاب علمی تخیلی بحساب بیاریم درست نیست
این که تو کتاب از یه چیزی نام برده بشه که قابل اختراع شدنه با کتب علمی تخیلی فرق داره
نمیدونم تا حالا کتاب های ژول ورن رو خوندید یا نه؟ مثلا پاریس در قرن بیستم هست فکر میکنم که درمورد اسانسور مینویسه
منم میام مثلا درمورد ماشین زمان میگم این که نشد علمی تخیلی
1-این تعریف تالکین تو یکی از سایت های فانتزی :
عده‌ای جان روئالد تالکین و حماسه‌ی ارباب حلقه‌هایش را برابر با فردوسی و شاهنامه‌اش می‌دانند، او نیز به خلق حماسه‌ای دیگر دست زد؛ در سرزمینی که خودش آن را آفرید‌، ارباب حلقه‌ها بیشتر به سبک فانتزی نزدیک است اما استوره و حماسه نیز در آن موج می‌زند.
پس این کتاب با اینکه تخیل درش نقش داره اما هم اسطوره ای هست هم حماسی (;

2- این را یه بار قبلا گفتم
کتاب های تخیلی یا به اصطلاح فانتزی مهمترین تاثیری که روی خوانندشون دارن اینه که قوه ی تخیل خواننده خیلی رشد میکنه و باعث میشه که اون فرد هیچوقت دیگه تو زندگی خودش نا امید نباشه چون همیشه براساس اصل ادبیات فانتزی که هیچ چیزی غیر ممکن نیست اون شخص امید داره.

3- من کی گفتم هری پاتر کتاب علمی تخیلیه؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟
من میگم فقط کتاب های علمی تخیلی نیستن که باعث یه اختراع میشن!!!!
بلکه خود کتاب های ژانر تخیلی ( خالی ) هم اختراع میشه (;

نه هیچ وقت از کتاب های ژول ورن خوشم نیومد فقط فیلماشونو دیدم (;

miss.M

کاربر فوق‌فعال
نام مرکز سمپاد
فرزانگان 2
شهر
تهران
دانشگاه
دانشگاه تهران
رشته دانشگاه
علوم کامپیوتر

ژانر علمی-تخیلی اثری است که در صورت حذف علم از آن ساختار آن از هم بپاشد. تعریف‌های مختلفی از این ژانر وجود داد، از جمله تعریف جالبی که می‌گوید: «اثری علمی-تخیلی است که ناشرش بگوید علمی-تخیلی است!» اما شاید پرطرفدارترین آنها تعریف اخیر باشد، حتی اگر دانش امروز پاسخی برای پرسش‌های چرایی و چگونگی مطرح شده را نداشته باشد.

ابهامی که وجود دارد مربوط به زمانی است که عنصر خیال چنان با توجیه‌های علمی در هم می‌آمیزد که جدا کردن آن ممکن نیست و ماهیت علمی بودن اثر زیر سوال می‌رود. البته چنین ابهامی معمولاً در آثار علمی-تخیلی نویسان شاخص مانند آسیموف یا آرتور. سی. کلارک وجود ندارد.

در اثر علمی-تخیلی نویسنده فکر خود را رها می‌کند تا به آینده برود و آنچه را در اثر پیشرفت علمی امکان‌پذیر شده‌است را به تصویر بکشد. در اثر علمی تخیلی نویسنده گاهی تمایلات و آرزوهای انسان‌ها و گاهی بیم‌ها و ترس‌های آنها را بیان می‌کند.

+اينو از توي ويكي پديا پيداش كردم.
+نمي دونم كه وقوع يك موضوع علمي-تخيلي در دنيايي كه خودش تخيلي هست امكان علمي-تخيلي بودن كل داستان رو توجيه مي كنه يا نه!
+اكثرا" اسطوره با كلمه ي ملي يا ملت هماهنگ مي شه.چون در تعريف اسطوره هم موضوع اصلي واقعي بودن يا نبودنش نيست؛بلكه بيش تر بيان كننده ي باور ها و نوع بينش اكثريت مردم يه كشوره.
+هيچ وقت دو تا كتاب رو نمي شه مقايسه كرد.مخصوصا" دو تا كتابي كه روش گردآوري شون كاملا" با هم متفاوته. توي هري پاتر تفكر يه نفر دخيل بوده ولي توي شاهنامه تفكر يه ملت كه فردوسي اون رو بيان كرد.من براي اين شاهنامه رو مثال زدم(از جهت اينكه هر دو تخيل درشون وجود داره)كه بگم تخيل فقط جنبه ي سرگرمي نداره.گاهي براي پيدا كردن يه راه حل ،يه موقعي براي فرار از نااميدي،گاهي براي بيان يك انديشه يا نوعي تفكر همگاني.تخيل يه ابزاره!

N-hidden

کاربر فعال
نام مرکز سمپاد
فرزانگان 1
شهر
تهران

به نظره من كتاب خوندن خيلي ديد آدم رو باز مي كنه... فكر كنم يه كار خوب اين باشه كه وقتي ميريم كتابخونه يا كتاب فروشي از مسئول اونجا بخوايم كتاب خوب معرفي كنه... ولي اگرم كتاب بد خونديم فاجعه نيست! حداقل آدم مي فهمه چي بده!!

meli

کاربر خاک‌انجمن‌خورده
نام مرکز سمپاد
دبیرستان فرزانگان 1 تهران
شهر
تهران
مدال المپیاد
برنز کشوری کامپیوتر
دانشگاه
صنعتی شریف
رشته دانشگاه
علوم کامپیوتر

کتاب خوندن خیلی بهتر از کتاب نخوندنه!!!!

جدی میگم...

بستگی داره آدم کتابو با چی مقایسه کنه...

ولی در هر صورتت کتاب ضرری نداره...

همه جور کتابی خوبه :)

babak_eb

کاربر فوق‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
شهید اژه ای ۱
شهر
اصفهان
سال فارغ التحصیلی
91
رشته دانشگاه
روانشناسی
اینستاگرام

من کتاب خیلی دوست دارم *-:
همه جور کتابی هم میخونم (;
فکر میکنم وقت هایی که غذا میخوریم و کتاب میخونیم از عمرمون کم نمیشه :)

Your feline

کاربر خاک‌انجمن‌خورده
نام مرکز سمپاد
فرزانگـان
شهر
شهرستان
سال فارغ التحصیلی
105

یه نویسنده ، نمی دونم کی بود ولی کلن گفتن " اگه می خوای نویسنده خوبی بشی زیاد بخون " و من شاید خیلی وقتها برای بهتر نوشتن می خونم گرچه به دردم هم نخورده و چیزایی که می نویسم از هیچ سبک هیشکی پیروی نکرده و حاضرم برای یه کتاب خوب هر هزینه ای رو بدم اما اکثر کتابهای خصوصا داستانی رو یکم از اولش می خونم ریتمش که دستم اومد چند صفحه آخرشو هم می خونم . نمی دونم شاید با اینکه اینهمه سرعت انتقال اطلاعات بالا رفته ساعت ها نشستن و آروم آروم کتاب ورق زدن شاید یکم بنظرم وقت تلف کنی می یاد .

lindaa

کاربر فوق‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
فرزانگان
شهر
ابرشهرقدیم (نیشابور)

خب بستگی داره چی بخونیم!
کتابی بخونیم که بدردمون بخوره یانه!
ولی به نظر من کتابخوندن اصلا اتلاف وقت نیست!
من کسی رو میشناسم که از بچه گی خیلی کتاب میخوند و الان هم که دانشجو هست داره کتاب میخونه وطرز فکرش واقعاوسیع تر از افراد دیگه هست!

نام مرکز سمپاد
دبیرستان فرزانگان ۱
شهر
تهران
سال فارغ التحصیلی
1394
دانشگاه
دانشگاه تهران
رشته دانشگاه
علوم اجتماعی (انسان‌شناسی)
تلگرام
اینستاگرام

من هر وقت بتونم کتاب میخونم ! کاملا با گزینه ی 1 موافقم ! ینی ولم کنن مثلا تو نمایشگا کتاب کل پولای زندگیمُ میدم واسه خریدن کتاب !
علاوه بر این که آدم با سبکای مختلف آشنا میشه یه سری نویسنده هارَم میشناسه ! هم سبکشونُ ، هم تفکرشونُ هم نسبتا عقایدشونُ ...
دید آدمم خیلی تغییر میکنه . مثلا شازده کوچولو بخونی عواطفت بیدار میشه ، یک عاشقانه ی آرام بخونی زندگیت نظم پیدا میکنهُ هدفدار میشه ... البته از نظرمن . :)
به نظرم درصد بزرگی از پیشرفت آدم تو زندگی به کتاب خوندن برمیگرده !
البته فقط نباید نشستُ کتاب خوندُ کل زندگی رُ تلف کرد !
تو جامعه ـَم باید گشت تا یه کتابُ کاملا درک کرد !
:)

روژین د.

کاربر فوق‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
فرزانگان 1 تهران
شهر
تهران
دانشگاه
علوم پزشکی تهران
رشته دانشگاه
پزشکی

به نظر من تا حد معقولش اتلاف وقت نیست.
علاوه بر همه چیزایی که گفتین (و گفتم!) ، آدم چیز یاد میگیره و با عقاید آشنا میشه و اینا، دوست داشتنو به چشم تفریح نگاه کردن هم خیلی مهمه! من هری پاتر نخوندم فقط به خاطر قوه تخیلم که! خوندمش چون وقتی میخوندمش ازش لذت میبردم!

aida_hn

کاربر فعال
نام مرکز سمپاد
farzanegan1
شهر
kerman
رشته دانشگاه
عمران

از نظر من کتاب خوندن ی امر مهم تو زندگی هر انسانه چرا ک ب جهت گیری فکری عقیدتی انسان کمک میکنه همچنین اگ آدم کتاب های خوب بخونه علاوه بر بالا رفتن اطلاعات عمومیش سطح فرهنگ و سوادشم بالا میره
اتلاف وقت فقط باعث تحلیل رفتن ذهن انسان میشه

Parinaz.

پری‌ناز
نام مرکز سمپاد
فرزانگان قزوین
شهر
قزوین
سال فارغ التحصیلی
1394
دانشگاه
آزاد تهران جنوب
رشته دانشگاه
طراحی لباس

"وقتی میشه فیلم دید چرا الکی وقت گذاشت واسه یه سری نوشته کسل کننده که چشماتم ضعیف میکنه..."
این جمله ها رو که میشنوم میخوام سرمو بکوبونم به دیوار:/
شاید این افراد به جز کتاب درسی هیچ چیز دیگه ای نخونده باشن. و اصلا هم حاضر نیستن قبول کنن که کتاب خوندن میتونه هدفش تفریح باشه حداقل.
یه بار حماسه ی کرپسلیو با خودم برده بودم مدرسه چون طاقت نداشتم برم خونه بقیشو بخونم.
تک تک افراد پایه(بعضا با زل زدن های طولانی) پرسیدن اون چیه داری میخونی؟[کلاسمون پررفت و آمده!]. نصفشون گفتن "حوصله داریا" "به چه دردت میخوره؟" "خوشحالیا". بعضیاشون هم علاوه بر مسخره کردن یه جورایی گفتن که "ببین، وقتشو با کتاب خوندن هم میخواد تلف کنه، کتاب خارجی میخونه، هار هار هار. فهمیدیم کلاس داری"( :| بسیار این مشکل رو دارم با موسیقی هم :|)
واقعا نمیدونم چرا جو مدرسه ما باید تماماً این باشه:/
و یه موضوع اینجاست که افراد چون فکر میکنن با مثلا یه فیلم موزیکال خیلی راحت تر میشه وقت گذروند، دیگه حوصله ی کتاب خوندن هم ندارند "اگه شب خوابم نبره یکی از کتابای بابامو میخونم تا خوابم بگیره! "

سیزیف

کاربر فوق‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
فـرزانگان
شهر
مشهد

:D
به نظر من هم کتاب خوندن خیلی میتونه مفید باشه برای مثال من خودم طرز رفتاردرست دربرابرافرادوموقعیتااینارو بیشترشو ازشخصیت های کتابایادگرفتم
آدمو تربیت میکنه کتاب خوب
کتاب بد روهم که خوندنش ضرری نداره به نظرم مگه اینکه خیلی خسته کننده هم باشه که دراین صورت نمیخونم ـش!
میتونه آدمو با ساختارکتاب خوب وعقاید یک فردفرهیخته وکلی مطالب دیگه ـم آشنا کنه حتی !
مسلما یک کتاب 700 صفحه ای علمی تخیلی بهتر ازدیدن سریال ها وفیلم های تکراری وبی محتواهست

بالا