• اگر سمپادی هستی همین الان عضو شو :
    ثبت نام عضویت

خسوف

• شروع کننده موضوع

roozbeh101

کاربر جدید
دوستان علاقه مند امروز ساعت 12 شب يك خسوف هست كه 85 % ماه گرفته ميشه و تا 3:14 شب ادامه داره در صورت رصد گزارش رو تو سايت قرار بدين.

neda.m

کاربر خاک‌انجمن‌خورده
نام مرکز سمپاد
فرزانگان 1
شهر
تهران
دانشگاه
شهید رجائی تهران
رشته دانشگاه
مهندسی عمران - ژئوتکنیک
پاسخ : خسوف

من ساعت 12:30 دیدم خبری نبود! مطمئنید دیشب بوده؟

Admin2

لنگر انداخته
عضو کادر مدیریت
مدیر کل
نام مرکز سمپاد
علامه حلی
شهر
تهران
سال فارغ التحصیلی
1389

دوست عزیز روزبه جان برحسب وظیفه میگم. عنوان خبر شما با توجه به متن خبر خیلی مبهم هستش. بنابر قوانین انجمن شما باید عنوان های مناسب انتخاب کنید.

(البته این زوربه دوست عزیز من هستش ، نمیدونم چرا این قدر رسمی حرف زدم!)

mira

کاربر فوق‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
شهید هاشمی نژاد 1
شهر
مشهد
مدال المپیاد
المپیاد نجوم
دانشگاه
دانشگاه تحصیلات تکمیلی در ع
رشته دانشگاه
فیزیک

به نام خداوند گردون سپهر * فروزنده ماه و ناهید و مهر​
درود
ببخشید که یک مقدار دیر شد؛ چند وقتی دارم درس می خونم از وظایفم غافل شده بودم.
خب خبر این ماه گرفتگی را از خبر گزاری مهر می خونیم:

موسسه ژئو فيزيک دانشگاه تهران از وقوع ماه گرفتگي (خسوف) در روز پنج شنبه 10 دي ماه خبر داد.
به گزارش مهر ، بر اساس آخرين دستاوردهاي نجومي شوراي مرکزي تقويم موسسه ژئو فيزيک دانشگاه تهران، در روز پنج شبه 10 دي ماه خسوف (ماه گرفتگي) جزئي رخ خواهد داد.
اين ماه گرفتگي از ساعت 22 و 23 دقيقه شروع مي شود و در ساعت 22 و 53 دقيقه به حداکثر خود مي رسد. در اين هنگام سايه زمين فقط چهار درصد از سطح ماه را مي پوشاند و پس از آن ماه شروع به باز شدن مي کند و در ساعت 23 و 23 دقيقه به پايان مي رسد.
اين «گرفت» جزئي در سراسر ايران قابل رويت است ضمن آنکه در آسيا ، اروپا ، آفريقا و استراليا قابل مشاهده است.

این گرفت واقعا جزئیست. پیشنهاد می کنم یک دوربین داشته باشید.
موفق باشید

درود
نمی دونم چند نفرتون این پدیده را رصد کردند. ولی من یک 35 ثانیه ای به تماشاش نشستم. خب این گرفت حدودا در ساعت 22:35 دقیقه شروع شد؛ توی بازه 22:45 الی 22:53 به اوج رسید. من که بی خیال داشتم شام می خوردم وقتی از اخبار ساعت 22:30 خبرش را شنیدم پس از صرف شام (جای شما خالی) به پشت بام رفتم و با یک جوینده 6*30 به رصد اوج این گرفت پرداختم که واقعا جاتون خالی. گرچه آسمون مشهد نیمه ابری بود(وهست) ولی قسمتی که ماه در آن حظور دشت ابری نبود. نکته عجیب اینجا بود که به نظر من هاله ای ابر مانن قسمت سایه زمین را به ماریای ماه وصل کرده بود! نمی دونم شاید توهم زده بودم. شما هم چنین چیزی دیدین؟
در پایان از رصدگران و عکاسان محترم سمپادی می خواهم که گزارشی از رصد یا تعدادی از عکس هاشون را توی سایت قرار بدن.
با سپاس
راستی نماز آیات یادتون نره. طریقه نماز آیات:
دو رکعت نماز می خوانید در هر رکعت بعد از حمد بسم ا... الرحمن الرحیم می گین و میرین رکوع بلند می شین وآیه اول سوره توحید را می خونین میرین رکوع تا آخر سوره که می رین رکوع و بلند می شین تکبیر می گین و ادامش هم مثل بقیه نمازاست.
موفق باشید

عکس های گرفت 10 دی 88 توسط آقای کامکار:
kamkar_8801101.jpg

kamkar_8801102.jpg

kamkar_8801103.jpg

kamkar_8801104.jpg

× ادغام 3 پست متوالی .

پژمان

کاربر فوق‌فعال
نام مرکز سمپاد
شهید اژه ای
شهر
اصفهان
مدال المپیاد
برای المپیاد زیست مطالعه می کردم.
پاسخ : ماه گرفتگی 10 دی ماه 88

دقیقا چه ساعتی؟

hamidreza.sh

کاربر فوق‌فعال
دانشگاه
دانشگاه يزد
رشته دانشگاه
معماري

دستت درد نکنه بابت عکسا.خوش به حالش هوا براش ابری نبوده من بدبخت رفته بودم برای رصد پنج شنبه کلی یک لنز و یک تلسکوپ و فیلتر ماه و ...جور کرده بودم عکس بگیرم که E اومدیم می بینیم هوا ابریه.ابرشم نامرد این قدر کلفت بود نور ماه انگار اصلا از توش رد نمی شد.در کل تنها کاری که تونستم بکنم این بود که نماز آیات بخونم:((

mira

کاربر فوق‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
شهید هاشمی نژاد 1
شهر
مشهد
مدال المپیاد
المپیاد نجوم
دانشگاه
رشته دانشگاه
فیزیک

به نقل از پژمان :
دقیقا چه ساعتی؟
عکسا را من نگرفتم؛ ولی به نظر عکس آخر مال دقایقی مانده به 23 و عکس سوم مال حدودا 22.47 است
به نقل از hamidreza.sh :
دستت درد نکنه بابت عکسا.خوش به حالش هوا براش ابری نبوده من بدبخت رفته بودم برای رصد پنج شنبه کلی یک لنز و یک تلسکوپ و فیلتر ماه و ...جور کرده بودم عکس بگیرم که E اومدیم می بینیم هوا ابریه.ابرشم نامرد این قدر کلفت بود نور ماه انگار اصلا از توش رد نمی شد.در کل تنها کاری که تونستم بکنم این بود که نماز آیات بخونم:((
مشهد هم هوا نیمه ابری بود؛ ولی لحظات اوج گرفت ماه تقریبا باز شد.

alireza.r

کاربر حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
شهید بهشتی بابل
شهر
بابل
رشته دانشگاه
ریاض-فیزیک
گزارش ماه‌گرفتگی 10 دیماه 1388 ( شهرستان سرايان )

انجمن نجوم پژوهش سراي رازي سرايان، پديده ماه گرفتگي آخرين شب سال 2009 ميلادي را بصورت رصدي خياباني برگزار كرد.
اين برنامه با همكاري اعضاي انجمن و مسئول پژوهش سراي رازي آقاي فنايي در شامگاه پنج شنبه 10 دي ماه 88 و در محل ميدان قدس شهرستان سرايان برگزار گرديد كه مورد توجه علاقه مندان آسمان شب قرار گرفت.
تشكيل هاله اي زيبا و بزرگ اطراف ماه زيبايي خاصي به اين خسوف بخشيده بود.
هاله ماه كه حلقه اي از نور به دور ماه هست در اثر شكست و پراكنش نور توسط بلورهاي يخ در لايه هاي نازك ابرهاي سيروس ايجاد ميگردد و در اصطلاح محلي منطقه سرايان به اين پديده آغل ماه مي گويند و آن را نشان از ريزش باران مي دانند

scorpio

کاربر فوق‌فعال
نام مرکز سمپاد
فرزانگان 1
شهر
مشهد
پاسخ : گزارش ماه‌گرفتگی 10 دیماه 1388 ( شهرستان سرايان )

توی این شهرستان امکانات رصد ماه در خیابان هست بعد تو شهر ما...

clever

کاربر حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
Kerman's Farzanegan high school
شهر
Kerman

اینجا که انجمن نجوم ما شده جای...والا...اصلا رصد برگزار نمی کنن...

mira

کاربر فوق‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
شهید هاشمی نژاد 1
شهر
مشهد
مدال المپیاد
المپیاد نجوم
دانشگاه
رشته دانشگاه
فیزیک

به نقل از alireza.r :
انجمن نجوم پژوهش سراي رازي سرايان، پديده ماه گرفتگي آخرين شب سال 2009 ميلادي را بصورت رصدي خياباني برگزار كرد.
اين برنامه با همكاري اعضاي انجمن و مسئول پژوهش سراي رازي آقاي فنايي در شامگاه پنج شنبه 10 دي ماه 88 و در محل ميدان قدس شهرستان سرايان برگزار گرديد كه مورد توجه علاقه مندان آسمان شب قرار گرفت.
تشكيل هاله اي زيبا و بزرگ اطراف ماه زيبايي خاصي به اين خسوف بخشيده بود.
هاله ماه كه حلقه اي از نور به دور ماه هست در اثر شكست و پراكنش نور توسط بلورهاي يخ در لايه هاي نازك ابرهاي سيروس ايجاد ميگردد و در اصطلاح محلي منطقه سرايان به اين پديده آغل ماه مي گويند و آن را نشان از ريزش باران مي دانند
درود
با سپاس فراوان از تلاش های شما.
به نقل از scorpio :
توی این شهرستان امکانات رصد ماه در خیابان هست بعد تو شهر ما...
اگر شما مشهدی هستین، باید بگم که توی مشهد حتی مدرسه ما هم برنامه های زیاد رصدی داشته؛ رصد آزاد هم که به بهانه های مختلف توسط انجمن نجوم مشهد،آسمان توس، در جند نقطه از شهر مشهد برگزار می شه.
سرایان هم به خاطر ما مشهدی ها رونقی گرفته؛ چرا که ما منجمای آماتور برای رفتن به کویر از این شهر حرکت می کنیم و البته سه قلعه. جالبه بدونین که هر سال کلی از بودجه سه قله صرف فعالیت های رصد گرا می شه؛ چرا که با گسترش کار های ما شهرشون از یک روستا به شهر تبدیل شده و حتی آقای احمدی نژاد دو بار به اینجا سفر کرده اند و خیلی به فعالیت های نجوم آماتوری کمک کردند.

scorpio

کاربر فوق‌فعال
نام مرکز سمپاد
فرزانگان 1
شهر
مشهد

شاید اینطور که میگی باشه...!

mira

کاربر فوق‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
شهید هاشمی نژاد 1
شهر
مشهد
مدال المپیاد
المپیاد نجوم
دانشگاه
رشته دانشگاه
فیزیک

به نقل از scorpio :
شاید اینطور که میگی باشه...!
همین طوری هستش. من بارها به این شهر سفر کرده ام.

scorpio

کاربر فوق‌فعال
نام مرکز سمپاد
فرزانگان 1
شهر
مشهد

خوش به حالت!

alireza.r

کاربر حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
شهید بهشتی بابل
شهر
بابل
رشته دانشگاه
ریاض-فیزیک

توی تاپیک من چه جنجالی راه انداختین

scorpio

کاربر فوق‌فعال
نام مرکز سمپاد
فرزانگان 1
شهر
مشهد

مگه بده؟

alireza.r

کاربر حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
شهید بهشتی بابل
شهر
بابل
رشته دانشگاه
ریاض-فیزیک

اره دیگه بد که شاخ و دم نداره.

تي تي

کاربر فعال
نام مرکز سمپاد
فرزانگان
شهر
مشهد

نميدونم اين ماه گرفتگي ها و خورشيد گرفتگيها كه حتي تو اخبارم ميگن كي اتفاق ميفته كه من تا حالا يه بارم نديدم.

mira

کاربر فوق‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
شهید هاشمی نژاد 1
شهر
مشهد
مدال المپیاد
المپیاد نجوم
دانشگاه
رشته دانشگاه
فیزیک

به نقل از Azalia :
نميدونم اين ماه گرفتگي ها و خورشيد گرفتگيها كه حتي تو اخبارم ميگن كي اتفاق ميفته كه من تا حالا يه بارم نديدم.
توی همین انجمن زمان دقیقشون اعلام می شه. می تونید چک کنید و دفعه ی بعدی را از دست ندید.
سپاس گزارم

elahe

کاربر خاک‌انجمن‌خورده
نام مرکز سمپاد
فرزانگان ١
شهر
بندرعباس
چهره ماه سرخ شد

5 تصویر زیبا از چهره گرفته ماه / چهره ماه سرخ شد!

وقوع یک ماه گرفتگی جزئی شاید رویداد نجومی چندان بزرگی به شمار نیاید اما بدون شک می تواند تصاویر زیبا و دیدنی از خود به جا بگذارد.

به گزارش خبرگزاری مهر، نیمی از جهان می توانند ماه گرفتگی های جزئی و کلی را بر خلاف خورشید گرفتگی کامل مشاهده کنند. ماه گرفتگی جزئی اخیر که از ایران قابل رصد نبود روز شنبه مناطقی از غرب آمریکا تا لبه شرقی آسیا را پوشش داد و فرصت کافی برای تصویربرداری از این پدیده زیبا را برای دوستداران نجوم به وجود آورد.

نشنال جئوگرافیک اعلام کرده بود طی این رویداد سه ساعته زمانی که گرفتگی به اوج خود برسد، چهره ماه به سرخی خواهد گرائید زیرا تصویری که از این کره به زمین می رسد تحت تاثیر شکسته شدن نور خورشید در میان خاکسترهای آتشفشانی برخاسته از آتشفشان مشهور ایسلند باعث تغییر رنگ ماه خواهد شد. پدیده ای که در تصاویر نیز به خوبی آشکار است.
ماه گرفتگی بعدی که از نوع کامل خواهد بود در تاریخ 21 دسامبر 2010 رخ خواهد داد و در 11 جولای نیز آسمان در انتظار یک خورشید گرفتگی کامل قرار دارد.

در ادامه تصاویر زیبایی که از این ماه گرفتگی به ثبت رسیده است را مشاهده می کنید:
551119_orig.jpg

ماه گرفتگی از آغاز تا پایان

551116_orig.jpg

چهره سرخ ماه
551117_orig.jpg

551120_orig.jpg

551118_orig.jpg

بالا