• اگر سمپادی هستی همین الان عضو شو :
    ثبت نام عضویت

بانو کاساندان٬یگانه زن در زندگی کوروش بزرگ

• شروع کننده موضوع

مهتاب

کاربر حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
فرزانگان
دانشگاه
BUMS
رشته دانشگاه
Med
kasandan.jpg

بانو کاساندان دختر فرناسپه از شاهدختان خاندان هخامنشی بود. وی از تبار هخامنشیان بود و از اصالت ایرانی برخوردار بود. او همسر و همراه و همفکر همیشگی بزرگ مردی به نام کوروش کبیر بود. کورش در طول زندگی خود فقط یک زن اختیار کرد و او کاساندان نام داشت.

پس از کورش بزرگ او نخستین شخصیت قدرتمند کشور بزرگ ایران بود. کاساندان ملکه 28 کشور آسیائی بود كه کورش بزرگ بر آنها پادشاهی می کرده است. مورخین یونانی و گزنفون از وی با نیکی و بزرگ منشی یاد می کرده اند.

کاساندان ملکه ایران ۵ فرزند با نام های کمبوجیه ، بردیا ، آتوسا ، رکسانه و ارتیستونه داشت.

پسر بزرگ کاساندان و کورش، کمبوجیه دوم، جهانگشایی کرد و مصر را به امپراتوری هخامنشیان افزود. بردیا نیز مدتی کوتاه بر تاج تخت نشست. اما آتوسا را بی‌شک باید با دیدی دگر نگریست. چرا که دختر کورش بودن چنان «جایگاه ویژه ای» به او بخشید که داریوش بزرگ او را به همسری خویش برگزید. و فرهیختگی و درایت آتوسا در تمام طول تاریخ زبانزد شد.

بی شک کاساندان مادری بزرگ بود که چنین فرزندان بزرگی پرورش داد که هر یک نامی نیک در تاریخ دارند. وی همچنین همسری نمونه بود چرا که در همه مراحل سخت دوشادوش کوروش کبیر حضور داشت و همراه همیشگی او بود.

کاساندان قبل از کورش درگذشت و بعد از او کورش در اندوهی فراوان ماند و برای همیشه و به احترام همسرش تنهایی را برگزید. کوروش کاساندان را بسیار دوست میداشت.

نوشته های تاریخی نشان می دهد كه كوروش نه تنها در امور سپاهیگری دارای نبوغ نظامی و در جهانگشایی و كشور داری بسیار انسان دوست و نوع پرور بوده بلكه در امور خانوادگی نیز یكی از وفادارترین مردان روزگار بوده است.
هنگام مرگ کاساندان در بابل ۶ روز عزای عمومی اعلام شد. در مرگ این بانوی بزرگ همچنان اختلاف نظر وجود دارد برای نمونه آقای غیاث آبادی آورده اند که :

درگذشت کاساندان، بانوی کورش: 21 اسفند ایرانی، 26 آدار آرامی، 19 مارس میلادی، . (شماره این روز را به دلیل تخریب متن کتیبه نمی‌توان خواند. اما به احتمال در روز پیش از آغاز سوگواری بوده است که با شش روز سوگواری، یک دوره هفت روزه تکمیل می‌شده است).

مقبره کاساندان در پاسارگاد ، در کنار آرامگاه کوروش بزرگ می‌باشد

منبع : وب خودم ( اگه لازم داشتین آدرسشو بهتون میدم )

shayan-emperor

کاربر فوق‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
میرزاکوچک خان
شهر
رشت
سال فارغ التحصیلی
1394
مدال المپیاد
:-"
پاسخ : بانو کاساندان٬یگانه زن در زندگی کورو&#

قشنگ و زیبا و ادبی بود!!! +++

Anit

کاربر فعال
نام مرکز سمپاد
دبیرستان فرزانگان 1
شهر
تهران
مدال المپیاد
نقره المپیاد ریاضی

چه زنه خوبی!
+

ALIreza_VIP

کاربر نیمه‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
شهید حقانی
شهر
میخواستم فیلدش پر شه
دانشگاه
آزاد قلعه قاضی
رشته دانشگاه
ابیاری صحیح لیمو در روز 7 تابستان

به این جور نوشته میگن نوشته تاریخی
نه ادبی !!!!!
خیلی خوب بود و خوبه که ما ها به کوروش علاقه داریم و کارهای اون رو مورد بررسی و تقلید قرار میدیم
البته من میدونستم ولی دمت گرم که اینجا گذاشتی تا همه ببینن
+ هم که روشاخش هست

• شروع کننده موضوع

مهتاب

کاربر حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
فرزانگان
دانشگاه
BUMS
رشته دانشگاه
Med

به نقل از ALIreza_VIP :
به این جور نوشته میگن نوشته تاریخی
نه ادبی !!!!!
خیلی خوب بود و خوبه که ما ها به کوروش علاقه داریم و کارهای اون رو مورد بررسی و تقلید قرار میدیم
البته من میدونستم ولی دمت گرم که اینجا گذاشتی تا همه ببینن
+ هم که روشاخش هست

ببخشید من نمی دونستم... نو شته های تاریخی رو کجا میذارن ؟

ALIreza_VIP

کاربر نیمه‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
شهید حقانی
شهر
میخواستم فیلدش پر شه
دانشگاه
آزاد قلعه قاضی
رشته دانشگاه
ابیاری صحیح لیمو در روز 7 تابستان

http://www.sampadia.com/forum/index.php/board,229.0.html
بععععععله اینجا میزارن

ISO9002

کاربر فوق‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
شهید قدوسی
دانشگاه
صنعتی امیرکبیر

من سابقا هم این رو گفتم. خیلی خوبه که ما زندگی نامه کوروش کبیر رو به عنوان یکی از الگوها و اساطیر تاریخی ایرانیان مورد تحلیل و بررسی قرار بدیم. ولی اعتقاد دارم که کوروش و عمکرد کوروش اونقدر بزرگ بوده و هست که نیازی نیست که ما تاریخ دلخواه خودمون رو برای کوروش کبیر ثبت کنیم. من این چنین مضامینی رو که کوروش تنها یک همسر داشت و او کاسادان بود و ... رو زیاد در وبلاگ ها و برخی سایتها دیدم. با توجه به فرهنگ اجتماعی امروز ما حقیقتا چنین مردی با این ویژگی مورد علاقه ما خواهد بود.

اما حقیقت تاریخ ممکنه متفاوت با این موضوع باشه. در برخی از منابع تاریخی آمده که کوروش کبیر بعد از فتح ماد با دختر آستیاگ ازدواج میکنه.

البته این موضوع حتی اگر هم حقیقی باشه، هیچی چیزی از ارزش کوروش کبیر برای ما کم نخواهد کرد چون چنین امری در جامعه آنروز ایران امر ناپسندی نبوده حال آنکه داریوش کبیر هم چندین همسر اختیار کرد.

سیاوش

کاربر خاک‌انجمن‌خورده
نام مرکز سمپاد
شهید بهشتی
شهر
شهرکرد
سال فارغ التحصیلی
92
دانشگاه
صنعتی شریف
رشته دانشگاه
مهندسی کامپیوتر- نرم افزار
اینستاگرام
پاسخ : بانو کاساندان٬یگانه زن در زندگی کوروش بزرگ

متن جالبی بود! ممنون

ولی جاش اینجا نبود!

pofila

کاربر نیمه‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
فرزانگان 2 تهران
شهر
تهران
مدال المپیاد
شیمی D:
دانشگاه
سنعتی شریف
رشته دانشگاه
مهندسی مکانیک

سه گانه پارسیان ومن نوشته ی آر مان آرین رو بخون
عالی بود ممنون

Fallen

کاربر فوق‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
شهید هاشمی نژاد 1
دانشگاه
صنعتی شریف
رشته دانشگاه
مهندسی شیمی

این باید تو تاپیک تاریخ و فرهنگ باشه مشخصه دیگه این نه یه کتابه نه معرفی یک نویسنده!

در حین کپی پیست یه نگاهی به اسم انجمنم بندازین بد نیس!

• شروع کننده موضوع

مهتاب

کاربر حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
فرزانگان
دانشگاه
BUMS
رشته دانشگاه
Med

به نقل از King Dain II :
این باید تو تاپیک تاریخ و فرهنگ باشه مشخصه دیگه این نه یه کتابه نه معرفی یک نویسنده!

در حین کپی پیست یه نگاهی به اسم انجمنم بندازین بد نیس!
میدونم جاش اشتباهه ... چکار کنم نمیتونم من که منتقلش کنم !

Fallen

کاربر فوق‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
شهید هاشمی نژاد 1
دانشگاه
صنعتی شریف
رشته دانشگاه
مهندسی شیمی

به نقل از Sir ISO9018 :
من سابقا هم این رو گفتم. خیلی خوبه که ما زندگی نامه کوروش کبیر رو به عنوان یکی از الگوها و اساطیر تاریخی ایرانیان مورد تحلیل و بررسی قرار بدیم. ولی اعتقاد دارم که کوروش و عمکرد کوروش اونقدر بزرگ بوده و هست که نیازی نیست که ما تاریخ دلخواه خودمون رو برای کوروش کبیر ثبت کنیم. من این چنین مضامینی رو که کوروش تنها یک همسر داشت و او کاسادان بود و ... رو زیاد در وبلاگ ها و برخی سایتها دیدم. با توجه به فرهنگ اجتماعی امروز ما حقیقتا چنین مردی با این ویژگی مورد علاقه ما خواهد بود.

اما حقیقت تاریخ ممکنه متفاوت با این موضوع باشه. در برخی از منابع تاریخی آمده که کوروش کبیر بعد از فتح ماد با دختر آستیاگ ازدواج میکنه.

البته این موضوع حتی اگر هم حقیقی باشه، هیچی چیزی از ارزش کوروش کبیر برای ما کم نخواهد کرد چون چنین امری در جامعه آنروز ایران امر ناپسندی نبوده حال آنکه داریوش کبیر هم چندین همسر اختیار کرد.

وقتی رفتار اعضای شورا ینجوریه از بقیه انتپاظر نمیره!آخه برادر من بگو بیان منتقش کنن چه ربطی به اینجا داره؟!بعد اومدی سخنرانیم کردی؟!متاسفم!

• شروع کننده موضوع

مهتاب

کاربر حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
فرزانگان
دانشگاه
BUMS
رشته دانشگاه
Med

به نقل از King Dain II :
وقتی رفتار اعضای شورا ینجوریه از بقیه انتپاظر نمیره!آخه برادر من بگو بیان منتقش کنن چه ربطی به اینجا داره؟!بعد اومدی سخنرانیم کردی؟!متاسفم!

تا حالا که منتقل نشده ولی میشه.... من ممنون هستم ازش واقعا نظر خوبی داد و حرفاش حقیقت ... تاسف هم دلیلی نداره !

Fallen

کاربر فوق‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
شهید هاشمی نژاد 1
دانشگاه
صنعتی شریف
رشته دانشگاه
مهندسی شیمی

به نقل از **mahtab** :
تا حالا که منتقل نشده ولی میشه.... من ممنون هستم ازش واقعا نظر خوبی داد و حرفاش حقیقت ... تاسف هم دلیلی نداره !

یه مشکل اساسی اینجا هس که شما یه کلمه تو حرفایس منو میخونی و بعد جبهه میگیری من برای این تاسف خوردم که باید به کسایی که میتونن منتقلش کنن صحبت کنه.

• شروع کننده موضوع

مهتاب

کاربر حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
فرزانگان
دانشگاه
BUMS
رشته دانشگاه
Med

به نقل از King Dain II :
یه مشکل اساسی اینجا هس که شما یه کلمه تو حرفایس منو میخونی و بعد جبهه میگیری من برای این تاسف خوردم که باید به کسایی که میتونن منتقلش کنن صحبت کنه.

جدا ؟ خب بازم تاسف دلیلی نداره اونم برای شما مگه شما چکاره ای ؟ ولی خب این حرص خورن یا غرزدنتون به خاطر حس مسئولیت بالا قابل تحسینه !

ISO9002

کاربر فوق‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
شهید قدوسی
دانشگاه
صنعتی امیرکبیر
پاسخ : بانو کاساندان٬یگانه زن در زندگی کوروش بزرگ

به نقل از King Dain II :

من کاری نمیتونم بکنم. مدیر این انجمن که نیستم. ناظم و یا مسئول انتقال موضوعات و جاروبرقی اسپم هم نیستم. من فقط عضوی از شورا هستم. کار اجرایی ندارم.

شما هم بحث رو منحرف نکنید. اونهایی که وظیفشونه میان و منتقل میکنن. هر کسی اومد منتقل کنه این پست منم حذف کنه.

Fallen

کاربر فوق‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
شهید هاشمی نژاد 1
دانشگاه
صنعتی شریف
رشته دانشگاه
مهندسی شیمی

به نقل از **mahtab** :
جدا ؟ خب بازم تاسف دلیلی نداره اونم برای شما مگه شما چکاره ای ؟ ولی خب این حرص خورن یا غرزدنتون به خاطر حس مسئولیت بالا قابل تحسینه !

بله واقعنم هیچکارم!دیگه چیز نمیگم بزارین تاپیکای ورزشیم همینجا بزنن!

به نقل از Sir ISO9018 :
من کاری نمیتونم بکنم. مدیر این انجمن که نیستم. ناظم و یا مسئول انتقال موضوعات و جاروبرقی اسپم هم نیستم. من فقط عضوی از شورا هستم. کار اجرایی ندارم.

شما هم بحث رو منحرف نکنید. اونهایی که وظیفشونه میان و منتقل میکنن. هر کسی اومد منتقل کنه این پست منم حذف کنه.

ببخشید من فکر کردم وظیفه ی اجراییم دارن. :)

parasto jooon

کاربر فوق‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
فرزانگان
شهر
مشهد
دانشگاه
مشهد
رشته دانشگاه
پزشکی

به نقل از Sir ISO9018 :

درسته که حتی اگر این جوری هم نبوده باشه از ارزش کوروش کبیر کم نمیشه...اما حداقل مثه پیامبر شما n تا زن نداشته بعد با هزار تا دلیل و مدرک مزخزف این همه زن داشتنشو توجیه کنن و اجازه ی چند همسری به آقایون بدن....

a_mat_1995

کاربر فوق‌فعال
نام مرکز سمپاد
شهيد بهشتي
شهر
اردبیل
دانشگاه
صنعتی شریف
رشته دانشگاه
علوم کامپیوتر

به نقل از parasto jooon :
درسته که حتی اگر این جوری هم نبوده باشه از ارزش کوروش کبیر کم نمیشه...اما حداقل مثه پیامبر شما n تا زن نداشته بعد با هزار تا دلیل و مدرک مزخزف این همه زن داشتنشو توجیه کنن و اجازه ی چند همسری به آقایون بدن....
فكر كنم كوروش هم از توهين به ديگران خوشش نميومد(اينو براي دفاع از چند همسري محمد(ص) نگفتم چون بايد يه متخصص ديني (يا همون ملا :D)جواب بده به خاطر اين پست دادم كه يكم مودب باشي)
(من بعد از پست دادن نميام ببينم كه كسي جواب داده يا نه اگه كاري داشتي پ.خ بده)

MELANI

کاربر فعال
نام مرکز سمپاد
فرزانگان
شهر
گرگان
رشته دانشگاه
فیزیک

ولی من تو کتاب کوروش کبیر خوندم که اسم زن کوروش اسنپوی بوده و دختر آرتمبارس بوده!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

بالا