• اگر سمپادی هستی همین الان عضو شو :
    ثبت نام عضویت

جُک های قومیتی

نظرتون درباره ي فرهنگ سازي در اين مورد چيه؟

• موافقم

رای‌ها: 118 48.8%
  • موافق نيستم

رای‌ها: 37 15.3%
  • من فقط به لطيفه ها ميخندم به اين چيزا كار ندارم

رای‌ها: 87 36.0%

• رای‌دهندگان
    242

parastoo.r

کاربر فعال
نام مرکز سمپاد
فرزانگان
شهر
بجنورد
پاسخ : جُک های قومیتی

فک کنم اگه ما هممون همیچین تصمیمی بگیریم واقعا فرهنگ سازی بشه اخه جمعیت سمپادیا ک یکی دوتا نیست.....
اما جایگزین؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟

• لایک
امتیازات: n.a

behrazv

کاربر فوق‌فعال
نام مرکز سمپاد
علامه حلی تهران
شهر
تبریز و تهران
دانشگاه
دانشگاه تورنتو
رشته دانشگاه
علوم مهندسی

ببخشید این چیزی که می گم یه خورده بی ربطه به بقیه بحث، ولی چون فکر نکنم کسی اشاره کرده باشه میگم!

تو موارد خیلی خیلی معدودی، به نظر من باید از قومیت استفاده کرد. یه نمونه می گم:
به یه اصفهانیه می گن با کالسکه جمله بساز، می گه : «این میوه ها که به ما دادی کالِس که!»
خب این به نظر من به هیچ وجه توهین نیست، و نمیشه مثلا به جای اصفهانی از «یکی» یا یه قومیت دیگه استفاده کرد. از نظر من این مسخره کردن لهجه اصفهانی نیست، فقط داره از یه ویژگی خاص این لهجه استفاده می کنه که واقعا وجود داره.

ولی تو بعضی جوک ها واقعا نیازی به استفاده از یه قومیت خاص نیست!

دوباره ببخشید که بین این بحث های ریشه ای و جدی یه مثال کوچک و استثنائی زدم!

كياناز

کاربر فوق‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
فرزانگـان ۱
شهر
اصفهـان
سال فارغ التحصیلی
96
پاسخ : پاسخ : تحريم لطيفه هاي قوميتي

به نقل از nimafo :
اگه یه جایگزین خوب براش انتخاب بشه خیلی عالی میشه
اين جايگزين ميتونه همون غضنفر و قوچ علي و حيف نون باشه...اما اينجوري به بعضي اسما توهين ميشه :-?

fatima !!!!!

کاربر فوق‌حرفه‌ای

ربطی نداره همون اسام خودشون میگن مال چه قومییتایی هست

1- بیشتر تفرقه افکنی و از بین بردن وحدته

2- نمیشه گف من کاری ندارم فقط میخندم بالاخره یه تاثیری داره و دیدگاه مارو نسبت به اونا عوض میکنه هر چند کوچیک

+ و این خیلی کار بدیه

n.a

کاربر فوق‌فعال
نام مرکز سمپاد
دبیرستان فرزانگان ۱ تهران
شهر
تهران

من خودم با جک های قومیتی مخالفم و میدونم که باعث از بین رفتن اتحاد و برداشتهای غلط میشه...
به نظرم این جوک ها یه حالت آماری داره(یا داشته)...یعنی شاید اون موقعی که این جک ها رواج پیدا کرده مثلا بیشترین تعداد افراد بی غیرت توی رشت بوده...یا بیشتر افراد خسیس توی اصفهان...
شاید واسه اون موقع بد نبوده...حتی خوب بوده...ولی واسه الان اصلا خوب نیست که چنین جک هایی ساخته شه...
الان هم گاهی این جک ها باعث میشه که یک سری عادات و یا رفتارهای غلط بعضی ها از بین بره...

leila j00j000

کاربر فوق‌فعال
نام مرکز سمپاد
dabirestan farzanegan4
شهر
طهران

از نظره من اشكال نداره !چون جك ی جورانتقاده‏!ميخندونتت ولي واقعیت تلخيو بيان ميكنه‏!البته نه هرجكی‏!‏بهترنيست جنبمونوببریم بالا‏?‏

ImPiSh

کاربر حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
دبیرستان فـرزانگان یـک
شهر
تهران

اگه همه آدمای باجنبه ای می بودند که مشکل حل بود! بحث اینه که همه که نمی تونن با جنبه باشن! آدم با آدم متفاوته.
تازه خیلی هم به جنبه ربطی نداره. وقتی یه نفر یه صفت بدی رو بهت نسبت می ده، یا به قوم تو نسبت می ده، داره بهت توهین می کنه. اینجا ربطی به جنبه نداره. تو اگه سکوت کنی و هیچی نگی، داری خودتو خراب می کنی.
بعد اصن سوال اینجاست که چرا ما باید با این صفات بد جک بسازیم؟ نمی تونیم یه ذره مخمونو به کار ببریم تا یه سری جکایی بسازیم که هم خنده دار باشن، هم به کسی توهین نشه و گاهی حتی آموزنده هم باشه!
الان اینجوری شده که حتی اگه یه جکی بگیم و نام قومیت مربوط به اونو نیاریم، بازم می فهمیم منظور چیه! دیگه همه این صفات و قومیت هایی که به اونا نسبت می دیم رو میشناسن. به نظرم کلا باید از ساختن جکهایی درباره ی این صفات جلوگیری کنیم. دقیقا نمی دونم چه طور می شه این کار رو یه فرهنگ کرد. خیلی زمان می خواد تا این صفت ها و نسبیت اونا به قومیت ها از ذهن مردم پاک بشه.
یه موضوع دیگه اینکه: حتی اگر بیشتر از نصف مردم یه قومیت، اون صفتیو که ما بهشون نسبت می دیم داشته باشن، بازم یه سریای دیگه هستند که این صفتو ندارند. مشکل اینجاست که مثلا وقتی بفهمین فلانی مال فلان قومیته، خود به خود یه صفت بدی که واسه اونا درنظر گرفتن به یادتون میاد. واقعا فکر می کنین اون فرد چه حسی داره از اینکه مدام راجع به اون اینجوری فکر کنن؟؟!

• لایک

fatima !!!!!

کاربر فوق‌حرفه‌ای

چرا ما باید بیایم به صفاتی که بقیه برای اقوام کشورمون میسازن بخندیم ؟ :| به هم خندیدن هنره ؟ دادان دیدگاه منفی راجع به قومی هنره ؟ :|

• لایک

f-1391

کاربر فوق‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
فرزانگان
شهر
بجنورد
سال فارغ التحصیلی
94
رشته دانشگاه
روانشناسی
پاسخ : پاسخ : تحريم لطيفه هاي قوميتي

همین که یکی به فکر فرهنگ سازی در این زمینست خودش نهایت فرهنگه ولی کسایی که اینجور جوکارو میگن فک میکنن خودشون خیلی بی عیبن ..
من فارسم ولی از همه ی قومیتا حمایت میکنم مخصوصا در این یک زمینه چون هر چی باشه با هم زندگی می کنیم

"...یه روز یه مرده می خوره به نرده برمیگرده ...." همین جکای بی مزه ارزشش از اون جکا بیشتره

• لایک

n.a

کاربر فوق‌فعال
نام مرکز سمپاد
شهر
تهران

به نقل از f-1391 :
"...یه روز یه مرده می خوره به نرده برمیگرده ...." همین جکای بی مزه ارزشش از اون جکا بیشتره
آخه مسئله اینه که وقتی میبینن بهش نمیخندی اون "مرده" رو به "ترکه" یا... تبدیل میکنن...
به نقل از Limooo torsh :
چرا ما باید بیایم به صفاتی که بقیه برای اقوام کشورمون میسازن بخندیم ؟ :| به هم خندیدن هنره ؟ دادان دیدگاه منفی راجع به قومی هنره ؟ :|
من تاریخچه ی جک های قومیتی رو خوندم...در واقع این جک ها اول یه چیزی تقریبا شبیه داستان های ملانصرالدین بوده که پند و اندرز بوده و بعد به دلایل جنگ های داخلی تبدیل شده به یه چیزی برای مسخره کردن همدیگه...
توی جنگ این اصلا چیز عجیبی نیست ولی بعد از اون خیلی عجیبه...اصلا این که تا همین الان هم اینطوریه واقعا عجیبه...
علاوه بر این که تاثیر بدی روی برداشت مردم خودمون میذاره روی مردم کشورهای دیگه هم همین تاثیر بد یا حتی بیشتر رو میذاره...
راه از بین بردنشو بقیه دوستان گفتن ولی زمان زیادی میخواد...و میتونیم اگه واسمون مهمه از خودمون شروع کنیم و بهشون نخندیم...
فکر میکنم اگه کسی چنین جکی رو تعریف کنه و ببینه کسی بهش نمیخنده دیگه تکرارش نمیکنه...(شاید!)

ShapoorII

Erfan
نام مرکز سمپاد
شهید اژه ای 1
شهر
نصف جهان
سال فارغ التحصیلی
1392
مدال المپیاد
علوم و فناوری نانو: نقره (دومین دوره) و طلا (چهارمن دوره)
دانشگاه
علوم پزشکی شهید بهشتی
رشته دانشگاه
داروسازی

اگه بحث سر انتقاد کردن باید رفتارُ مسخره کرد نه شخص و قومیتو
میگن زمانی ک آغا محمد خان دهن روسا رو صاف میکنه و قفقاز آزاد میشه ملت برادر به فکر چاره میفتن دانشکده های ایران شناسیُ تأسیس میکنن مهمترین راهکارشون تفرقه افکنی بین مردم و قومیتها بوده ک جوکهای قومیتیُ رواج میدن از قول ترکها ، (معذرت میخوام) فارسها سگ و وحشی ؛ از قول فارسها (مجددا ببخشید) ترکها کودن و نفهم
اگه ی سال و زمانی ایران تو اوج قدرت بوده بخاطر اتحاد بین مردم اون دوره بوده

منا

کاربر فوق‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
فرزانگان
شهر
بجنورد
مدال المپیاد
ریاضی وشیمی
رشته دانشگاه
مهندسی نفت

بچه ها گفتن جانشین واسه ترک ، لر و رشتی و ... تو جوکها چی باشه
خوب جای اینکه بگین یه ترکه فلان کار رو کرد بگیم یه بابایی این کار رو کرد ی آدم ساده لوح این اتفاق واسش افتاد و...

• لایک

pucy cat

کاربر فوق‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
دبیرستان فرزانگان 4
شهر
تهــران

استفاده از نقطه ضعف مردم براي مسخره کردنشون اصلاکار درستي نيست
مردم يه جامعه بايد پشت هم باشن نه اينکه همديگررو مسخره کنن

Mahtab131

کاربر فعال
نام مرکز سمپاد
فرزانگان
شهر
اهواز
پاسخ : تحريم لطيفه هاي قوميتي

به نقل از Forgive me :
شما كه ادعاي فرهنگ و ادب و علم و...خلاصه مدرنيته ميكني برو اون شعر استاد شهريار مارو بخون.
ببين ، ما افتخار ميكنيم كه ترك هستيم ، كه لهجه داريم ، كه فضولي و شهريار و شمس تبريزي ، نظامي گنجوي و باقر خان و ستار خان ...از مردمش بودن..
آقا ، ما احترام ميذاريم به همه ، به هر قوميت و هر ملتي كه هست ، به فارس ها ، رشتي ها ، لرها ، كردها ،اما از تفرقه خوشمون نمي آد..ما زير سقفي هستيم كه اسمش ايرانه.
اونهايي كه مردم رو متفرق ميكنن ، مشكل از اوناست...
اينم بگم كه ما از زبون مادريمون دفاع ميكنيم ( ياشاسين آنام آذربايجان )
اما شما كه مدعي فرهنگ و تمدني بگو ببينم تمدن آريايي ها چند ساله و براي تركها چقدره؟
من دده قورقود رو كه از افسانه هاي سرزمين آذربايجانه رو نخوندم ، اما يه دونه همون كتاب نشون ميده كه فرهنگ به چي ميگن.
در ضمن شما بيا 2 كلمه تركي حرف زدن ياد بگير.اون وقت هاردت ميسوزه ..چرا فكر ميكنيد كه تركي حرف زدن خيلي آسونه.؟؟؟اتفاقا تركي يكي از پيچيده ترين دستور زبان ها و غني ترين واژگان رو داره.
يه دفعه گفتم بياييد به اين شعر استاد شهريار با تامل دقت كنيم ،
استاد شهريار يه شاعر بين المللي بود و هيچ وقت هم قصد توهين به قوميتي رو نداشته و فرزندانش هم نخواهند داشت ، حالا اين شعر رو بخونيد.
دوستان فارسي زبان منو ببخشن ،
البته تيكه هايي از اين شعر رو براتون مينويسم.
تو ای بیمار نادانی چه هذیان و هدر گفتی
به رشتی کلّه ماهی خور، به طوسی کلّه خر گفتی
قمی را بد شمردی، اصفهانی را بَتَر گفتی
جوانمردان آذربایجان را ترک خر گفتی
تو را آتش زدند و خود بر آن آتش زدی دامن
الا تهرانیا انصاف میکن: .. تویی یا من؟!
•••لا تهرانیا انصاف میکنlor]من مخلص همه ی ترکا هستم ولی ببخشید شما دارید تمدن آریایی ها رو با تمدن ترکها مقایسه میکنید!؟!

n.a

کاربر فوق‌فعال
نام مرکز سمپاد
شهر
تهران

اینجا اصلا بحث این نیست که تمدن کدوم قدمت بیشتری داره...هر چه قدرم که قدمت تمدن ترک ها کم باشه(که من نمیدونم...) یا تمدن آریایی ها زیاد باشه یا اصلا برعکس این نباید که به ترک ها توهین کنیم با این جکا...
نمیشه گفت که تمدن آریایی بهتر از تمدن ترکهاس یا برعکس چون هر کدوم یکسری خوبی هایی داشتن.

Mahtab131

کاربر فعال
نام مرکز سمپاد
فرزانگان
شهر
اهواز

به نقل از mojtaba h :
منم کاملا با این قضیه جک گفتن مخالفم.
مثلا کی گفته ترکا خ.ر.ن اتفاقا الان اقتصاد کشور داره به دست ترکا می چرخه و پولدارترین مردم ایران از ترکان حالا چه جوری اینا خ.ر.ن
بعدشم این برنامه ها همرو دشمن برای ملت ما برنامه ریزی کرده بود که فک کنم به هدفشونم رسیدن.
بله موافقم .ترکها ایرانو در دست گرفتن .در ضمن این جکها نیستن که باعث تفرقه میشن ،رفتار تبعیض آمیزه حکومته.همه میدونن که همه ی در آمده کشور از خوزستانه ولی جز کم امکانات ترین مناطق هم هست.

Mahtab131

کاربر فعال
نام مرکز سمپاد
فرزانگان
شهر
اهواز

به نقل از اروشا :
اینجا اصلا بحث این نیست که تمدن کدوم قدمت بیشتری داره...هر چه قدرم که قدمت تمدن ترک ها کم باشه(که من نمیدونم...) یا تمدن آریایی ها زیاد باشه یا اصلا برعکس این نباید که به ترک ها توهین کنیم با این جکا...
نمیشه گفت که تمدن آریایی بهتر از تمدن ترکهاس یا برعکس چون هر کدوم یکسری خوبی هایی داشتن.
من نگفتم چون ترکها تمدن مهمی نداشتن باید مسخره بشن .
در ضمن آریایی ها اولین و بزرگترین و قدرتمند ترین امپراطوریه جهانو به وجود اوردن و با کمی مطالعه به این نتیجه میرسیم که آریایی ها در جهان باستان به نجابت و شخصیت شهرت داشتند و انسان های برجسته ای بودند که تمدن های یونان و روم با اونها قابل قیاس نبودن ! اگه قرار باشه تمدنی با آریایی ها مقایسه بشه ،تمدن عیلامیه که اونهم برخاسته از ایرانه . تا جایی که من میدونم ترکها اقوامی هم نژاد مغول ها بودند که از آسیای میانه وارد ایران شدند و سلسله های ترک تبار همونطور که همه میدونن قدمت چندانی ندارن و مربوط به دوره های پس از اسلام هستند . به هر حال بنده مخلص هموطنان آذری زبانمون هم هستم.

ShapoorII

Erfan
نام مرکز سمپاد
شهید اژه ای 1
شهر
نصف جهان
سال فارغ التحصیلی
1392
مدال المپیاد
علوم و فناوری نانو: نقره (دومین دوره) و طلا (چهارمن دوره)
دانشگاه
علوم پزشکی شهید بهشتی
رشته دانشگاه
داروسازی

هر نژادی که داریم همه ما ایرانیم بجای تفاوتها به ریشه ها مشترکمون فکر کنیم

raha.pg

کاربر نیمه‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
farz4
شهر
tehran

این شاخصه هایی ک بر اساسشون برا ملت جک میسازن اصلا منطقی نیست........
مثلا این ک میگن اصفهانیا خصیصن فقط برای اینه ک زمان حمله مغول و اینا میگفتن هر چی وسیله مسیله دارین، بذاریدشون جلوی در خونتون و گر نه خونتون رو آتیش میزنیم....... و در صورتی ک اونا همچین کاری نمیکردن... کار درستی هم میکردن.... از حقشون دفاع میکردن.... خیلی هم انسان های شریفی هستن اصفهانیا........

leila j00j000

کاربر فوق‌فعال
نام مرکز سمپاد
dabirestan farzanegan4
شهر
طهران

به نقل از Limooo torsh :
اره تو درست میگی موافقم ولی خب واقعا ی سری چیزا وجود داره بیان واقعیت خنده داره! (:| (:|

بالا