• اگر سمپادی هستی همین الان عضو شو :
    ثبت نام عضویت

جايگاه زبان تركي و ساير زبانها

• شروع کننده موضوع

elahe

کاربر خاک‌انجمن‌خورده
نام مرکز سمپاد
فرزانگان ١
شهر
بندرعباس
جملات فارسي 67% ابهام توليد مي كنند.(يعني يك خارجي كه فارسي را ياد گرفته، به سختي مي تواند در ايران صحبت كرده و يا جملات فارسي را درك كند مگر آنكه مدت زيادي در همان جامعه مانده و به صورت تجربي ياد بگيرد ) كه اين براي يك زبان ضعف نسبتا بزرگي است.
- جملات عربي 8 تا 9% ابهام توليد مي كنند.
- معكوس پذيري(ترجمه ي كامپيوتري) كليه ي زبانها به جز زبانهاي عربي و فارسي امكان پذير بوده و براي عربي خطاي موردي 45% و براي فارسي 100% است. يعني زبان فارسي را نمي توان با فرمولهاي زبان شناسي به زبان ديگري تبديل كرد.
زبان تركي را شاهكار زبان معرفي كرده اند كه براي ساخت آن از فرمولهاي بسيار پيچيده اي استفاده شده است. خانم “نيكيتا هايدن” متخصص و زبان شناس مشهور آلماني در موسسه ي اروپايي ((يورو توم)) گفته است: ” انسان در آن زمان قادر به توليد اين زبان نبوده و موجودات فضايي اين زبانم را خلق كرده و يا خداوند به پيامبران خود عاليترين كلام ارتباطي را داده است.
هم اينك زبان تركي در بيشتر پروژه هاي بين المللي جا باز كرده است. به مطالب زير كه برگرفته از مجله ي New science چاپ آمريكا و مجله ي International Languages
چاپ آلمان است، توجه نماييد:
- كليه ي ماهواره هاي هواشناسي و نظامي اطلاعات خود را به زبانهاي انگليسي، فرانسوي و تركي به پايگاههاي زميني ارسال مي كنند.
- پيچيده ترين سيستم عامل كامپيوتري os2/8 و معمولي ترين windows زبان تركي را به عنوان استاندارد پايه ي فنوتيكي قرار داده اند.
- كليه ي اطلاعات ارسالي از رادارهاي جهان به 3 زبان انگليسي، فرانسوي و تركي علايم پخش مي كنند.
- كليه ي سيسستم هاي ايونيكي و الكترونيكي هواپيماهاي تجاري از سال 1996 به 3 زبان انگليسي، فرانسوي و تركي در كارخانه ي بوئينگ آمريكا مجهز مي شوند.
- كليه ي سيستم ها و سامانه هاي جنگنده ي قرن 21 “جي- اس- اف” كه به تعداد هفت هزار فروند در حال توليد است، به 2 زبان انگليسي و تركي طراحي شده اند.
همه ي اين مطالب نشان دهنده ي استاندارد بودن و بين المللي شدن و اهميت ژئوپوليتيكي زبان تركي است. متاسفانه زبان رسمي ما(فارسي) از هيچ قاعده ي فنولوجيكال نيز پيروي نمي كند و داراي ساختار تك ديناميكي است. اما زبان تركي با در نظر گرفتن تمام وجوه به عنوان سومين زبان زنده ي دنيا شناخته شده است، طي يك دستورالعمل اجرايي در تاريخ مه 1992 رسما از طريق همين موسسات به سازمان بين المللي يونسكو اعلام شده كه زبان تركي در كليه ي دانشگاهها و دبيرستانهاي اروپا و آمريكا جزو درسهاي رسمي شود و اين مسئله هم اكنون در كليه ي دانشگاههاي اروپا و دانشگاههاي مطرح آمريكا اجرا شده و دومين زباني است كه در حال تهيه ي تافل مهندسي دانشگاهي براي آن هستند. اما زبان فارسي رتبه ي 261 را به خود اختصاص داده است آن هم نه به عنوان زبان، بلكه به عنوان لهجه كه اين زبان را با ساختاري كه بتوان جمله سازي مفهومي ايجاد كند، شناخته اندو و اگر روي اين مسئله كار جدي نشود، در يادگيري مثلا زبان انگليسي، تركي يا فرانسوي مشكل عمده اي ايجاد كرده و مي كند و مي بينيم كه فارسي زبانان براي يادگيري زبان انگليسي با مشكل عمده اي مواجه هستند، ولي ترك زبانان با مشكل يادگيري و تلفظ مواجه نيستند. اين مسئله به رفتارهاي مغز انسان برمي گردد كه خود داراي بحثهاي دامنه داري است و اينكه بسياري از جملات فارسي بر اساس عادت شكل گرفته اند نه براساس فرمول ساخت و با اين وضعيت فرمول پذيري آن امكان ندارد

Adulterer

کاربر فوق‌فعال
نام مرکز سمپاد
شهيد هاشمي نژاد 1
شهر
مشهد
مدال المپیاد
المپياد زبان انگليسي
دانشگاه
پيام نور هفشجان عليا
رشته دانشگاه
آبياري گياهان دريايي
پاسخ : جايگاه زبان تركي و ساير زبانها

منبعش چيه؟؟؟؟؟؟؟؟

• شروع کننده موضوع

elahe

کاربر خاک‌انجمن‌خورده
نام مرکز سمپاد
فرزانگان ١
شهر
بندرعباس

انگاری خبرگزاری مهر

ms96

کاربر فعال
نام مرکز سمپاد
شهید بهشتی
شهر
شهرکرد
دانشگاه
امیرکبیر تهران
رشته دانشگاه
مهندسی شیمی

من نمیدونم کسی اینارو مجبور میکنه این همه دروغ واسه هیچ و پوچ بنویسن؟
این جوک ساله یا مقاله؟
"كليه ي اطلاعات ارسالي از رادارهاي جهان به 3 زبان انگليسي، فرانسوي و تركي علايم پخش مي كنند."!!!! جلّ الخالق!!!
اونی که اینو نوشته نمیدونسته حدودا 200 کشور تو دنیا هست بعد زبان فارسی رتبش 261 شده؟!
"زبان تركي با در نظر گرفتن تمام وجوه به عنوان سومين زبان زنده ي دنيا شناخته شده است، طي يك دستورالعمل اجرايي در تاريخ مه 1992 رسما از طريق همين موسسات به سازمان بين المللي يونسكو اعلام شده كه زبان تركي در كليه ي دانشگاهها و دبيرستانهاي اروپا و آمريكا جزو درسهاي رسمي شود و اين مسئله هم اكنون در كليه ي دانشگاههاي اروپا و دانشگاههاي مطرح آمريكا اجرا شده و دومين زباني است كه در حال تهيه ي تافل مهندسي دانشگاهي براي آن هستند." آخه کدوم احمقی این اراجیفو باور میکنه؟
"اما زبان فارسي رتبه ي 261 را به خود اختصاص داده است آن هم نه به عنوان زبان، بلكه به عنوان لهجه كه اين زبان را با ساختاري كه بتوان جمله سازي مفهومي ايجاد كند، شناخته اند." به به ! پس از این به بعد به زبان فارسی با4000 سال قدمت بگیم لهجه فارسی! اونوقت مثلا بر طبق نظرات دوستان در اینجا باید به کردی و لری بگیم زبان! آخه شما که نمیدونی اینا زبان فارسی اند ولی با گویش لری، کردی یا ... چرا نظر میدی؟
محض اطلاع شما بگم که اتفاقا زبان ترکی یکی از به هم ریخته ترین زبان هاست که مثل لحاف چهل تکه میمونه. مقادیر زیادی فارسی و عربی و انگلیسی توش هست و ضمنا هیچ وقت در تاریخ برای خودش یه خط مستقل نداشته و هنوز هم نداره.(کاملا برعکس فارسی)
حتی خاستگاه دقیق این زبان و همچنین نژاد ترک هم مشخص نیست و انگار یه جایی در چین مرکزی و مغولستان است.
"فارسي زبانان براي يادگيري زبان انگليسي با مشكل عمده اي مواجه هستند."
دلیل مشکل برخی فارس زبانان در یادگیری زبانهای دیگه تنبلی خودشون و مهم تر از همه متدهای قدیمی و معمولا غلط آموزش و یادگیری زبان است.
برای آنهایی که این مقاله را با قصدهای شوم نوشته و انتشار میدهند بسیار متاسفم. این همه غربی ها عاشق زبان و ادبیات ما هستند بعد خود ما مدام با شیوه های مختلف قصد نابودیش را داریم. از این که چنین چیزی را در سمپادیا میبینم شوکه شدم. افسوس.

الهه خانوم قبل از نوشتن هر مقاله ای و یا انتشار اون اول به منبع و دوم به اجازه نشر توجه کنید. چرا که حتی خبرگزاری های معتبر هم منابع خوبی نیستند چه رسد به سایرین.

əlireza

کاربر خاک‌انجمن‌خورده
نام مرکز سمپاد
..
شهر
..
سال فارغ التحصیلی
1392
دانشگاه
---

به نقل از ms96 :
پس از این به بعد به زبان فارسی با4000 سال قدمت بگیم لهجه فارسی!

محض اطلاع شما بگم که اتفاقا زبان ترکی یکی از به هم ریخته ترین زبان هاست که مثل لحاف چهل تکه میمونه. مقادیر زیادی فارسی و عربی و انگلیسی توش هست و ضمنا هیچ وقت در تاریخ برای خودش یه خط مستقل نداشته و هنوز هم نداره.(کاملا برعکس فارسی)

حتی خاستگاه دقیق این زبان و همچنین نژاد ترک هم مشخص نیست و انگار یه جایی در چین مرکزی و مغولستان است.

"فارسي زبانان براي يادگيري زبان انگليسي با مشكل عمده اي مواجه هستند."
دلیل مشکل برخی فارس زبانان در یادگیری زبانهای دیگه تنبلی خودشون و مهم تر از همه متدهای قدیمی و معمولا غلط آموزش و یادگیری زبان است.

سلام

خب من خبر ندارم که این مقاله چقدر درسته و...
ولی در مورد حرفای شما!

میشه ازون قدمت 4000 ساله به ما هم بگین؟!آخه میگن کتیبه های دوران هخامنشیان(اولین و قدرمندترین حکومت پارس)تا دوران داریوش(نمیدونم کدوم داریوش)به زبان ایلامی نوشته شده..یعنی شما قدمت زبانتون رو دوبرابر کردین دوست عزیز!

زبان ترکی به هم ریخته ترین زبانه؟!خب بهتره یکم در مورد زبان ما تحقیق کنید..زبان ترکی یکی از با قاعده ترین زبانهاست..
درسته برخی کلمات فارسی عربی و انگلیسی و فارسی وارد زبان ما شده و این خیلی خیلی طبیعیه و این کلمات مقادیر زیاد نیستند و در غنای افعال و کلمات ترکی هیچند!

صرفا جهت اطلاع شما میگم که زبان ترکی زیر شاخه ای زبان های اورال آلتائیکه..همه زبانهای اورال آلتائیک قواعد صرفی و نحوی یکسان دارند...ساختار جمله یکسان دارند..صرف ضمیر یکسان دارند

زبان فارسی هم نوشتار مستقل نداره...همین الانم از نوشتار عربی استفاده میکنه!

زبان ترکی هم تا زمان آتاتورک از نوشتار عربی استفاده میکردن ولی دیگه نوشتار لاتین رو جایگزین کرده(به خاط نارسایی که نوشتار عربی با آواهای زبان ترکی داشت..)

خاستگاه زبان ترکی و قوم ترک هم کاملا مشخصه!برعکس آریاییها که هر کدوم از مورخین یه چیز دیگ میگن!

ms96

کاربر فعال
نام مرکز سمپاد
شهید بهشتی
شهر
شهرکرد
دانشگاه
امیرکبیر تهران
رشته دانشگاه
مهندسی شیمی

به نقل از علیرضا! :
سلام

خب من خبر ندارم که این مقاله چقدر درسته و...
ولی در مورد حرفای شما!

میشه ازون قدمت 4000 ساله به ما هم بگین؟!آخه میگن کتیبه های دوران هخامنشیان(اولین و قدرمندترین حکومت پارس)تا دوران داریوش(نمیدونم کدوم داریوش)به زبان ایلامی نوشته شده..یعنی شما قدمت زبانتون رو دوبرابر کردین دوست عزیز!

زبان ترکی به هم ریخته ترین زبانه؟!خب بهتره یکم در مورد زبان ما تحقیق کنید..زبان ترکی یکی از با قاعده ترین زبانهاست..
درسته برخی کلمات فارسی عربی و انگلیسی و فارسی وارد زبان ما شده و این خیلی خیلی طبیعیه و این کلمات مقادیر زیاد نیستند و در غنای افعال و کلمات ترکی هیچند!

صرفا جهت اطلاع شما میگم که زبان ترکی زیر شاخه ای زبان های اورال آلتائیکه..همه زبانهای اورال آلتائیک قواعد صرفی و نحوی یکسان دارند...ساختار جمله یکسان دارند..صرف ضمیر یکسان دارند

زبان فارسی هم نوشتار مستقل نداره...همین الانم از نوشتار عربی استفاده میکنه!

زبان ترکی هم تا زمان آتاتورک از نوشتار عربی استفاده میکردن ولی دیگه نوشتار لاتین رو جایگزین کرده(به خاط نارسایی که نوشتار عربی با آواهای زبان ترکی داشت..)

خاستگاه زبان ترکی و قوم ترک هم کاملا مشخصه!برعکس آریاییها که هر کدوم از مورخین یه چیز دیگ میگن!

ماد نام یکی از اقوام ایرانی تبار که در سده ۱۷ پیش از میلاد در سرزمینی که بعدها به نام ماد شناخته‌شد، نشیمن گزید(ویکی)
راجع به زبان ترکی در اشتباهید.
درسته که زبان فارسی امروزی نیز بسیار ناخالصی دارد ولی اصلا با زبان ترکی قابل مقایسه نیست.
زبان فارسی حتی تا چند قرن بعد از اسلام نیز به صورت بسیار خالص مورد استفاده بود و آن را به خط پهلوی می نوشتند؛ حال آنکه خطوط مختلف دیگری نیز در همان دوران و پیش از آن صرفا برای نگارش فارسی مورد استفاده قرار میگرفت.(مثل خط اوستایی) حال اگر شما نوشتار مستقلی در طی تاریخ بشر برای زبان ترکی معرفی کنید که فقط ترک ها از آن استفاده می کردند، من حرف هایم را پس میگیرم.
من نگفتم ترکی به هم ریخته ترینه؛ گفتم یکی از به هم ریخته ترین هاست.
نژاد ترک های ساکن در ترکیه امروزی هم این طوری که گفتین نیست.برخی میگن از چین مرکزی و مغولستان اومدن، برخی میگن ریشه آریایی دارن ولی زبانشون تغییر پیدا کرده که اسامی جغرافیایی آن مناطق در نقشه های قبل از قرون5 و 6 که به فارسی هستند حرفشونو تایید میکنه. البته بهترین نظریه اینه که مردم فعلی این سرزمین ها حاصل اختلاط نژادهای آریایی(ایرانی ها و یونانی ها)و ترک ها هستند ."بررسی دی‌ان‌ای در ترکیه نشان می‌دهد که مردم ترکیه نوادگان مردم مختلف ساکن آناتولی مانند یونانی، ارمنی، قفقازی (آسیانی) و کرد می‌باشند که در سده‌های معاصر ترک‌زبان شده‌اند و از لحاظ ژن از نژاد ترک (زردپوست مغول‌سان)بهره بسیار کمی برده‌اند.(ویکی)"
"زبان ترکی هم تا زمان آتاتورک از نوشتار عربی استفاده میکردن ولی دیگه نوشتار لاتین رو جایگزین کرده(به خاط نارسایی که نوشتار عربی با آواهای زبان ترکی داشت..)" اینو خودمم میدونستم.
"خاستگاه زبان ترکی و قوم ترک هم کاملا مشخصه!برعکس آریاییها که هر کدوم از مورخین یه چیز دیگ میگن!" من اصلا راجع به آریایی ها حرفی نزدم. اصلا هم قصد ندارم بگم که من آریاییم و ... از این حرفا. نژادپرست هم نیستم!

"خب من خبر ندارم که این مقاله چقدر درسته و... " بی خیال بابا! خوش حال میشم اگه نظرتونو در مورد مقاله اصلی بگین تا ببینم اصلا باید به این بحث ادامه بدیم یا نه!

دوسِت دارم چون نظرمو خوندیو جوابمو دادی. ممنون.

əlireza

کاربر خاک‌انجمن‌خورده
نام مرکز سمپاد
..
شهر
..
سال فارغ التحصیلی
1392
دانشگاه
---

به نقل از ms96 :
ماد نام یکی از اقوام ایرانی تبار که در سده ۱۷ پیش از میلاد در سرزمینی که بعدها به نام ماد شناخته‌شد، نشیمن گزید(ویکی)
راجع به زبان ترکی در اشتباهید.
درسته که زبان فارسی امروزی نیز بسیار ناخالصی دارد ولی اصلا با زبان ترکی قابل مقایسه نیست.
زبان فارسی حتی تا چند قرن بعد از اسلام نیز به صورت بسیار خالص مورد استفاده بود و آن را به خط پهلوی می نوشتند؛ حال آنکه خطوط مختلف دیگری نیز در همان دوران و پیش از آن صرفا برای نگارش فارسی مورد استفاده قرار میگرفت.(مثل خط اوستایی) حال اگر شما نوشتار مستقلی در طی تاریخ بشر برای زبان ترکی معرفی کنید که فقط ترک ها از آن استفاده می کردند، من حرف هایم را پس میگیرم.
من نگفتم ترکی به هم ریخته ترینه؛ گفتم یکی از به هم ریخته ترین هاست.
نژاد ترک های ساکن در ترکیه امروزی هم این طوری که گفتین نیست.برخی میگن از چین مرکزی و مغولستان اومدن، برخی میگن ریشه آریایی دارن ولی زبانشون تغییر پیدا کرده که اسامی جغرافیایی آن مناطق در نقشه های قبل از قرون5 و 6 که به فارسی هستند حرفشونو تایید میکنه. البته بهترین نظریه اینه که مردم فعلی این سرزمین ها حاصل اختلاط نژادهای آریایی(ایرانی ها و یونانی ها)و ترک ها هستند ."بررسی دی‌ان‌ای در ترکیه نشان می‌دهد که مردم ترکیه نوادگان مردم مختلف ساکن آناتولی مانند یونانی، ارمنی، قفقازی (آسیانی) و کرد می‌باشند که در سده‌های معاصر ترک‌زبان شده‌اند و از لحاظ ژن از نژاد ترک (زردپوست مغول‌سان)بهره بسیار کمی برده‌اند.(ویکی)"
"زبان ترکی هم تا زمان آتاتورک از نوشتار عربی استفاده میکردن ولی دیگه نوشتار لاتین رو جایگزین کرده(به خاط نارسایی که نوشتار عربی با آواهای زبان ترکی داشت..)" اینو خودمم میدونستم.
"خاستگاه زبان ترکی و قوم ترک هم کاملا مشخصه!برعکس آریاییها که هر کدوم از مورخین یه چیز دیگ میگن!" من اصلا راجع به آریایی ها حرفی نزدم. اصلا هم قصد ندارم بگم که من آریاییم و ... از این حرفا. نژادپرست هم نیستم!

"خب من خبر ندارم که این مقاله چقدر درسته و... " بی خیال بابا! خوش حال میشم اگه نظرتونو در مورد مقاله اصلی بگین تا ببینم اصلا باید به این بحث ادامه بدیم یا نه!

دوسِت دارم چون نظرمو خوندیو جوابمو دادی. ممنون.

یه بار ج نوشتم پرید!

در مورد اینکه مادها آریایی هستن یا نیستن نظریات متفاوتی هست(مثلا ام.دیاکانوف و زهتابی یه چیزی و پیرنیا و.. یه چیز دیگ)حالا من با این کاری ندارم که بودن یا نبودن!
ولی مادها حکومتشون رو بر روی تمدن عیلامیها و هخامنشیان رو تمدن ماد پایه گذاری کردن

و این خیلی جالبه که نه ماد و نه هخامنشیان(تا زمان داریوش چندم؟!) از زبان فارسی استفاده نمیکردن(کتیبه ها اینو نشون میده)

کتیبه ها به زبان عیلامی و خط میخی نوشته شده...زبان عیلامی یکی زبانهای اورال آلتائیکه مثل زبان ترکی...حالا بعضی از مورخین میگن که عیلامیها ترک بودن..من با این کاری ندارم که ترک بودن یا نبودن ولی این اثبات شده که اورال آلتائیک بودن و با اقوام شرق دریای خزر نزدیکی هایی داشتن...

و اینکه میگین زبان فارسی قدمت 4هزار ساله داره کاملا بی اساسه..نهایتا قدمت 2500 ساله داره..

مگه من گفتم زبان ترکی با فارسی قابل قیاسه!اصلا قابل مقایسه نیست...زبان ترکی کجا زبان فارسی کجا...یکی اورال آلتائیکه یکی هند و اروپایی ...اصلا شاخه های دوتا زبان فرق میکنه

از چ لحاظی زبان ترکی به هم ریخته ست؟!از لحاظ قواعد که یکی ازز باقاعده ترین زبانهاست

خاستگاه زبان ترکی هم کاملا مشخصه غرب و شمال غرب چین

در طول تاریخ ترکها هم بر چین و هم بر روسیه حکومت کردن به خاطر همین ترکه خیلی گسترده شدن و از آسیا تا اروپا گسترده شدن
مردم ترکیه هم از نژاد ترک هستن

و اینکه میگن دی ان ای بررسی کردم و اینا همش کشکه!همه نژادها باهم ترکیب میشن و این یه چیز کاملا طبیعیه..توو این ترکیب یکی از بین میره و...

ms96

کاربر فعال
نام مرکز سمپاد
شهید بهشتی
شهر
شهرکرد
دانشگاه
امیرکبیر تهران
رشته دانشگاه
مهندسی شیمی

به نقل از علیرضا! :
یه بار ج نوشتم پرید!

در مورد اینکه مادها آریایی هستن یا نیستن نظریات متفاوتی هست(مثلا ام.دیاکانوف و زهتابی یه چیزی و پیرنیا و.. یه چیز دیگ)حالا من با این کاری ندارم که بودن یا نبودن!
ولی مادها حکومتشون رو بر روی تمدن عیلامیها و هخامنشیان رو تمدن ماد پایه گذاری کردن

و این خیلی جالبه که نه ماد و نه هخامنشیان(تا زمان داریوش چندم؟!) از زبان فارسی استفاده نمیکردن(کتیبه ها اینو نشون میده)

کتیبه ها به زبان عیلامی و خط میخی نوشته شده...زبان عیلامی یکی زبانهای اورال آلتائیکه مثل زبان ترکی...حالا بعضی از مورخین میگن که عیلامیها ترک بودن..من با این کاری ندارم که ترک بودن یا نبودن ولی این اثبات شده که اورال آلتائیک بودن و با اقوام شرق دریای خزر نزدیکی هایی داشتن...

و اینکه میگین زبان فارسی قدمت 4هزار ساله داره کاملا بی اساسه..نهایتا قدمت 2500 ساله داره..

مگه من گفتم زبان ترکی با فارسی قابل قیاسه!اصلا قابل مقایسه نیست...زبان ترکی کجا زبان فارسی کجا...یکی اورال آلتائیکه یکی هند و اروپایی ...اصلا شاخه های دوتا زبان فرق میکنه

از چ لحاظی زبان ترکی به هم ریخته ست؟!از لحاظ قواعد که یکی ازز باقاعده ترین زبانهاست

خاستگاه زبان ترکی هم کاملا مشخصه غرب و شمال غرب چین

در طول تاریخ ترکها هم بر چین و هم بر روسیه حکومت کردن به خاطر همین ترکه خیلی گسترده شدن و از آسیا تا اروپا گسترده شدن
مردم ترکیه هم از نژاد ترک هستن

و اینکه میگن دی ان ای بررسی کردم و اینا همش کشکه!همه نژادها باهم ترکیب میشن و این یه چیز کاملا طبیعیه..توو این ترکیب یکی از بین میره و...
با این که نظرتو راجع به مقاله اصلی نگفتی اما من بازم جوابتو میدم... واسه بار آخر.
این که گفتی عیلامی ها زبانشون هم خانواده زبان ترکی بوده و اینا ... سوتی بود در حد لالیگا.
عیلامی ها از بین النهرین برخاستند و همون اطراف هم منقرض شدن.اصلا هم ربطی به اقوام کوچ نشین ساکن در چین مرکزی ندارند که در آن زمان آن منطقه تحت نفوذ امپراطوری چین بوذه. اگه جومونگو دیده باشی اون وحشی های جنوب غربی که حتی امپراطوری هان چند صد سال بعد باهاشون میجنگه احتمالا اجداد ترک ها هستند. این کجا و آن کجا.

عیلامیان آریایی نبودند زبان عیلامی، زبانی تکخانواده است. برخی احتمال خویشاوندی آن را با زبان‌های دراویدی(دراویدی ها ساکنان بدوی جنوب هند بودند) مطرح کرده‌اند ولی این نظریه مورد پذیرش همه محققان نیست.همچنین می‌توان همانندی‌های بسیار اندک و غیر قابل اتکا (تا کنون) میان این زبان و زبان‌های گوتیان، هالدیایی‌ها، هوری‌ها و کاسیان هندواروپایی یافت(ویکی)
منابع:
Jump up ↑ • David W. McAlpin: Proto-Elamo-Dravidian. The Evidence and its Implications. The American Philosophical Society, Philadelphia 1981. ISBN 0-87169-713-0
Jump up ↑ http://starling.rinet.ru/Texts/elam.pdf
Jump up ↑ محسنی، محمد رضا ۱۳۸۹: "پان ترکیسم، ایران و آذربایجان"، ص 180

مادها حکومتشونو روی تمدن عیلامی ها بنا کردند؟؟! چی میگی؟ فقط چون اقتدار مادها همزمان با انحطاط عیلامی ها بود؟ یادت باشه که آشوری ها عیلامی ها رو منقرض کردند و مادها آشوری ها را. مادها اصلا کاری با عیلامی ها نداشتند.

بسیاری از مورخان باستان، به صراحت، مادها را «آریایی» خوانده‌اند.[۳][۴][۵] واژگان بازمانده از گویش مادی [مانند: Farnah (= فر)؛ Paradayda (= پردیس)؛ Vazraka (= بزرگ)؛ Vispa (= همه)؛ Spaka (= سگ)؛ Mitra (= مهر)؛ Xshayathia (= شاه)][۶][۷]؛[۸] در زبان پارسی باستان، و نیز تصریح «استرابون» به «آریایی» بودن زبان مادها و پیوند و همسانی آن با زبان‌های پارس و بلخ و سغد و سکاها[۹][۱۰] و نیز کلام داریوش بزرگ ـ که زبان مادها و پارس‌ها را در یک گروه قرار می‌دهد،[۱۱] نشانهٔ از «آریایی» بودن زبان مادهاست.

بناهای مذهبی (معابد) یافته شده در سکونت‌گاه‌های مادها[۱۲] و نیز نام‌های خاص مادی که با اسامی دینی آریایی ترکیب شده‌اند (مانند: Mazdakku، Bagparna، Auraparnu، Artasiraru، Bagdatti، Bagmashda) به آشکارا تعلق مذهبی قوم ماد را به اندیشه‌ها و آیین‌های دینی هندوایرانی (آریایی) و شاید زرتشتی، نشان می‌دهد.[۱۳]
(این شماره هایی رو که میبینی منابع مختلف فارسی و لاتینن که تو ویکی پیداشون میکنی. این قدر زیادن که نمیارمشون چون ملت خسته میشن همشو بخونن.)

برخی از زبانشناسان معتقدند که زبان کردی به طور قطع از بازماندگان زبان مادی است.[۶۶][۶۷] اما با این حال برخی دیگر زبان‌های ایران مرکزی را نیز بازمانده زبان مادها می‌دانند.[۶۸]
جمله ی بالا که باز هم از ویکی هست یعنی زبان مادها یک زبان مستقل آریایی و یکی از کهن ترین ریشه های زبان فارسی امروزیه.
اما قبول دارم که زبان دوم هخامنشیان زبان عیلامی بوده.
"مگه من گفتم زبان ترکی با فارسی قابل قیاسه!اصلا قابل مقایسه نیست...زبان ترکی کجا زبان فارسی کجا...یکی اورال آلتائیکه یکی هند و اروپایی ...اصلا شاخه های دوتا زبان فرق میکنه"شما منظور من از مقایسه رو نفهمیدی. منظورم از لحاظ خلوص و تاریخ بوده.
"از چ لحاظی زبان ترکی به هم ریخته ست؟" از این لحاظ که مخلوط عجیب و غریبی از:فارسی، عربی،انگلیسی، یونانی و ... ست و بخش خیلی کوچکی از آن نیز ترکی اصیل است. چنین چیزی در مورد زبان فارسی نیز صادق است ولی خیلی کم رنگ تر. به گونه ای که بیش از 95 درصد آن را عربی و فارسی سره و تنها کمتر از 5 درصد آن را ورودی های سایر زبان ها چون انگلیسی و فرانسوی تشکیل میدهد که برای بسیاری از آنها واژه های مناسب معادل وجود دارد.
"مردم ترکیه هم از نژاد ترک هستن" مخالفم. این قدر دلیل و مدرک واسش تو اینتر نت هست که حوصلتو سر میبره.
"و اینکه میگن دی ان ای بررسی کردم و اینا همش کشکه" باشه DNA رو بی خیال، فقط تو درست میگی!!

نکته آخر این که من کاملا بی طرفانه اینا رو گفتم؛ باور بکنی یا نکنی خودم هم یه رگ و ریشه ترک دارم اگه شجره نامه رو بگردی. ولی شما از تبریز حق داری این حرفارو بزنی.هر چی میخوای تو کله این ملت فرو کنی که بابا، به کشور یکپارچت و زبان زیبای فارسی افتخار کن؛ باز میگن چرا تو مدرسه جای فارسی به ما ترکی درس نمیدن!!!!

əlireza

کاربر خاک‌انجمن‌خورده
نام مرکز سمپاد
..
شهر
..
سال فارغ التحصیلی
1392
دانشگاه
---

به نقل از ms96 :
با این که نظرتو راجع به مقاله اصلی نگفتی اما من بازم جوابتو میدم... واسه بار آخر.
این که گفتی عیلامی ها زبانشون هم خانواده زبان ترکی بوده و اینا ... سوتی بود در حد لالیگا.
عیلامی ها از بین النهرین برخاستند و همون اطراف هم منقرض شدن.اصلا هم ربطی به اقوام کوچ نشین ساکن در چین مرکزی ندارند که در آن زمان آن منطقه تحت نفوذ امپراطوری چین بوذه. اگه جومونگو دیده باشی اون وحشی های جنوب غربی که حتی امپراطوری هان چند صد سال بعد باهاشون میجنگه احتمالا اجداد ترک ها هستند. این کجا و آن کجا.

عیلامیان آریایی نبودند زبان عیلامی، زبانی تکخانواده است. برخی احتمال خویشاوندی آن را با زبان‌های دراویدی(دراویدی ها ساکنان بدوی جنوب هند بودند) مطرح کرده‌اند ولی این نظریه مورد پذیرش همه محققان نیست.همچنین می‌توان همانندی‌های بسیار اندک و غیر قابل اتکا (تا کنون) میان این زبان و زبان‌های گوتیان، هالدیایی‌ها، هوری‌ها و کاسیان هندواروپایی یافت(ویکی)
منابع:
Jump up ↑ • David W. McAlpin: Proto-Elamo-Dravidian. The Evidence and its Implications. The American Philosophical Society, Philadelphia 1981. ISBN 0-87169-713-0
Jump up ↑ محسنی، محمد رضا ۱۳۸۹: "پان ترکیسم، ایران و آذربایجان"، ص 180

مادها حکومتشونو روی تمدن عیلامی ها بنا کردند؟؟! چی میگی؟ فقط چون اقتدار مادها همزمان با انحطاط عیلامی ها بود؟ یادت باشه که آشوری ها عیلامی ها رو منقرض کردند و مادها آشوری ها را. مادها اصلا کاری با عیلامی ها نداشتند.

بسیاری از مورخان باستان، به صراحت، مادها را «آریایی» خوانده‌اند.[۳][۴][۵] واژگان بازمانده از گویش مادی [مانند: Farnah (= فر)؛ Paradayda (= پردیس)؛ Vazraka (= بزرگ)؛ Vispa (= همه)؛ Spaka (= سگ)؛ Mitra (= مهر)؛ Xshayathia (= شاه)][۶][۷]؛[۸] در زبان پارسی باستان، و نیز تصریح «استرابون» به «آریایی» بودن زبان مادها و پیوند و همسانی آن با زبان‌های پارس و بلخ و سغد و سکاها[۹][۱۰] و نیز کلام داریوش بزرگ ـ که زبان مادها و پارس‌ها را در یک گروه قرار می‌دهد،[۱۱] نشانهٔ از «آریایی» بودن زبان مادهاست.

بناهای مذهبی (معابد) یافته شده در سکونت‌گاه‌های مادها[۱۲] و نیز نام‌های خاص مادی که با اسامی دینی آریایی ترکیب شده‌اند (مانند: Mazdakku، Bagparna، Auraparnu، Artasiraru، Bagdatti، Bagmashda) به آشکارا تعلق مذهبی قوم ماد را به اندیشه‌ها و آیین‌های دینی هندوایرانی (آریایی) و شاید زرتشتی، نشان می‌دهد.[۱۳]
(این شماره هایی رو که میبینی منابع مختلف فارسی و لاتینن که تو ویکی پیداشون میکنی. این قدر زیادن که نمیارمشون چون ملت خسته میشن همشو بخونن.)

برخی از زبانشناسان معتقدند که زبان کردی به طور قطع از بازماندگان زبان مادی است.[۶۶][۶۷] اما با این حال برخی دیگر زبان‌های ایران مرکزی را نیز بازمانده زبان مادها می‌دانند.[۶۸]
جمله ی بالا که باز هم از ویکی هست یعنی زبان مادها یک زبان مستقل آریایی و یکی از کهن ترین ریشه های زبان فارسی امروزیه.
اما قبول دارم که زبان دوم هخامنشیان زبان عیلامی بوده.
"مگه من گفتم زبان ترکی با فارسی قابل قیاسه!اصلا قابل مقایسه نیست...زبان ترکی کجا زبان فارسی کجا...یکی اورال آلتائیکه یکی هند و اروپایی ...اصلا شاخه های دوتا زبان فرق میکنه"شما منظور من از مقایسه رو نفهمیدی. منظورم از لحاظ خلوص و تاریخ بوده.
"از چ لحاظی زبان ترکی به هم ریخته ست؟" از این لحاظ که مخلوط عجیب و غریبی از:فارسی، عربی،انگلیسی، یونانی و ... ست و بخش خیلی کوچکی از آن نیز ترکی اصیل است. چنین چیزی در مورد زبان فارسی نیز صادق است ولی خیلی کم رنگ تر. به گونه ای که بیش از 95 درصد آن را عربی و فارسی سره و تنها کمتر از 5 درصد آن را ورودی های سایر زبان ها چون انگلیسی و فرانسوی تشکیل میدهد که برای بسیاری از آنها واژه های مناسب معادل وجود دارد.
"مردم ترکیه هم از نژاد ترک هستن" مخالفم. این قدر دلیل و مدرک واسش تو اینتر نت هست که حوصلتو سر میبره.
"و اینکه میگن دی ان ای بررسی کردم و اینا همش کشکه" باشه DNA رو بی خیال، فقط تو درست میگی!!

نکته آخر این که من کاملا بی طرفانه اینا رو گفتم؛ باور بکنی یا نکنی خودم هم یه رگ و ریشه ترک دارم اگه شجره نامه رو بگردی. ولی شما از تبریز حق داری این حرفارو بزنی.هر چی میخوای تو کله این ملت فرو کنی که بابا، به کشور یکپارچت و زبان زیبای فارسی افتخار کن؛ باز میگن چرا تو مدرسه جای فارسی به ما ترکی درس نمیدن!!!!

بهتره ی بار دیگ پست منو بخونی..

من هیچوقت نگفتم که زبان عیلامی یکی از زبانهای ترکی هستش!گفتم که بعضی از مورخین این احتمالو میدن...حرف من با اونی که شما میگین زمین تا زیر زمین فرق داره

شما بهتره که کتاب تاریخ باستان ایران رو بخونی ببینی که پیرنیا در مورد عیلامیها چی میگه!پیرنیا به صراحت میگه زبان عیلامی جز زبانهای اورال آلتائیکه و آثاری که در اطراف گرگان پیدا شده قرابت خیلی نزدیکی با آثاریه که از عیلامیه به جا مونده!

در مورد مادها هم گفتم که بعضی از مورخین میگن که مادها آریایی نیستن...من اینو نقل قول میکنم از اون مورخین..!

نمیدونم کتیبه ای از از مادها مونده یا نه...ولی احتمالا به همون زبان عیلامی بوده...پار ها هم ازین زبان تا یه زمانی توو کتیبه هاشون استفاده کردن...

در کل میشه گفت که پارسها تمدنشون بر تمدن عیلامیها پایه گذاری کردن...(نظر شخصیه این..میتونید قبول داشته باشین یا نداشته باشین)

حالا من نمیگم و نمیخوام بحث کنم که عیلامیها ترک بودن یا نبودن..یا همینطور مادها...خود من هم نمیدونم چی بودن...اگه بخوایم بحث کنیم یه تاپیک جدا میخواد با یه بحث جدا که واقعا من نه وقت اینو دارم که برم تحقیق کنم نه منابعشو دارم... واسه این بحث هم لازم نیس که بدونیم چی بودن

این روشنه که کتیبه های ماد ها و پارسها(تا یه زمانی )به زبان عیلامی نوشته شده...شما قراره اینجا به بگی که زبان فارسی چجوری قدمت 4هزار ساله داره!همین

شما باید اینو بگین که این زبان شناسهاتون از کجا فهمیدن که زبان مادها فارسی بوده..از کدوم کتیبه ها؟از کدوم سنگ نوشته؟کدوم چرم نوشته؟!رو هوا که نمیشه حرف زد

اسم شهر و منطقه و اینا در طول تاریخ همیشه عوض میشه..مثلا اسم شهر خودمون..از اورمیه شده رضائیه و بعد ارومیه!حالا شما هی بیا بگو که رضائیه یا ارومیه ریشه آریایی داره(مثلا گفتم اینو)

این حرف واقعا خنده داره...زبان ترکی بیش از 40هزار تا فعل داره که همه اونا ریشه اصلی دارن و بر اساس قاعده صرف میشن

به زبان ترکی ما(منظورم منطقه آذربایجانه) کلماتی از زبان فارسی و عربی و انگلیسی و روسی وارد شده و این کلمات خیلی کم هستن..این یه چیز خ خ طبیعیه..ترکی همنشینی خیلی طولانی با زبان عربی و فارسی داشته...فقط اندک کلماتی وارد شده...اگه ترکی بلدی بشین یکی از برنامه های شبکه های آذربایجان رو نگاه کن ببین در یه برنامه چندتا کلمه فارسی و عربی استفاده میکنن...واقعا حرف خنده داریه

مخلوط عجیب! :)) :)) میخوای زبان فارسی رو بزرگ کنی چرا زبان ترکی رو پایین میکشی؟! :)) خوبه نگفتی ترکی لهجه فارسیه :))

ترکی زبان بزرگیه...ترکی سومین زبان با قاعده دنیاس...همه افعالش ریشه داره...به جز یک فعل همه افعال ترکی با قاعده مشخصی صرف میشن
ساختار آوایی بینظیری داره

95% فارسی عربی و فارسی دره ست...خب چند درصدش عربیه؟70%؟80%؟ از زبان فارسی عربی رو بکش بیرون..چیزی میمونه آیا؟زبان فارسی با زبان عربی زنده ست

توو اینترنت خ چیزا هست...فقط اونایی که آزمایش دی ان ای رو بررسی میکنن بشون بو بیان از منم یه ازمایش بگیرن ببینم نژادم چیه :))

همه فکر میکنن که بیطرفانه حرف میزنن..کاری ندارم که شما چ ریشه دارین..من تبریزی نیستم..من اورموی ام

بهتره توهین نکنی دوست عزیز..

:)) یعنی اگه من به زبان فارسی افتخار کنم کشور یکپارچه میمونه؟! :))

فرض کن من به زبان پارسی افتخار کردم...چ ربطی به یکپارچه موندن کشور داره؟!الان مثلا کانادا و کشورهای دیگه که چندتا زبان رسمی دارن کشور یکپارچه ندارن؟

ms96

کاربر فعال
نام مرکز سمپاد
شهید بهشتی
شهر
شهرکرد
دانشگاه
امیرکبیر تهران
رشته دانشگاه
مهندسی شیمی

حماقت میکنم که با وجود تلف کردن این همه وقت و با این وجود که گفته بودم کامنت قبلی آخرینه بازم ادامه میدم اما دیدم انگار حسابی سرگرم شدی پس بازم مینویسم!

شما تو دو تا پست قبل گفتین:"کتیبه ها به زبان عیلامی و خط میخی نوشته شده...زبان عیلامی یکی زبانهای اورال آلتائیکه مثل زبان ترکی...حالا بعضی از مورخین میگن که عیلامیها ترک بودن..من با این کاری ندارم که ترک بودن یا نبودن ولی این اثبات شده که اورال آلتائیک بودن و با اقوام شرق دریای خزر نزدیکی هایی داشتن"
یعنی راجع به زبان عیلامیها مطمئنید که از خانواده زبان های ترکیه ولی راجع به نژاذشون نامطمئنید.
در حالی که تو پست قبل گفتین:"بهتره ی بار دیگ پست منو بخونی..
من هیچوقت نگفتم که زبان عیلامی یکی از زبانهای ترکی هستش!گفتم که بعضی از مورخین این احتمالو میدن...حرف من با اونی که شما میگین زمین تا زیر زمین فرق داره."

که این دو گفته بیان میکنند که متاسفانه بکی از آنها دروغ است.

"در مورد مادها هم گفتم که بعضی از مورخین میگن که مادها آریایی نیستن...من اینو نقل قول میکنم از اون مورخین"
آخه چرا اینقدر لجاجت میکنی؟ دوباره حرفمو تکرار میکنم(به منابع و اعتبارشون دقت کن.)
<<بسیاری از مورخان باستان، به صراحت، مادها را «آریایی» خوانده‌اند.[۳][۴][۵] واژگان بازمانده از گویش مادی [مانند: Farnah (= فر)؛ Paradayda (= پردیس)؛ Vazraka (= بزرگ)؛ Vispa (= همه)؛ Spaka (= سگ)؛ Mitra (= مهر)؛ Xshayathia (= شاه)][۶][۷]؛[۸] در زبان پارسی باستان، و نیز تصریح «استرابون» به «آریایی» بودن زبان مادها و پیوند و همسانی آن با زبان‌های پارس و بلخ و سغد و سکاها[۹][۱۰] و نیز کلام داریوش بزرگ ـ که زبان مادها و پارس‌ها را در یک گروه قرار می‌دهد،[۱۱] نشانهٔ از «آریایی» بودن زبان مادهاست.

نام شاهان و سرداران ماد که در متون آشوری و یونانی و پارسی‌باستان ذکر گردیده‌اند (مانند: فْرَوَرتی، اوُوَخْشَترَ، اَرشْتْی‌وَییگَ، شیدیرپَرنَ، تَخمَ‌سپادَ و…) همگی به آشکارا «آریایی» هستند.[۱۴][۱۵]>>

منابع:Jump up
3 ↑ هردوت [VII/۶۲؛ فرای، ریچارد،: «میراث باستانی ایران»، ترجمهٔ مسعود رجب‌نیا، انتشارات علمی و فرهنگی، ۱۳۶۸، ص ۴ و ۴۱۱]
4 ↑ استرابون [XV/۲٫۸؛ پیرنیا، حسن: «تاریخ ایران باستان»، انتشارات افراسیاب، ۱۳۷۸، ص ۱۶۰]
5 ↑ موسا خورنی [I/۲۹؛ فرای، همان‌جا]
6↑ محسنی، محمد رضا ۱۳۸۹: "پان ترکیسم، ایران و آذربایجان" انتشارات سمرقند، ص ۱۳۲
7 ↑ دیاکونوف، ا. م.: «تاریخ ماد»، ترجمهٔ کریم کشاورز، انتشارات علمی و فرهنگی، ۱۳۸۰، ص ۶-۶۵
8 ↑ لغت‌نامهٔ دهخدا، مقدمه، ص۱۰؛ فقیه، ص۱۷۲
9↑ محسنی، محمد رضا ۱۳۸۹: "پان ترکیسم، ایران و آذربایجان" انتشارات سمرقند، ص ۱۳۳
Jump up ↑ [XV/۲٫۸10 ؛ پیرنیا، حسن: «تاریخ ایران باستان»، انتشارات افراسیاب، ۱۳۷۸، ص۱۶۰]
11 ↑ کتیبهٔ DPg؛ بریان، پی‌یر: «تاریخ امپراتوری هخامنشیان»، ترجمهٔ مهدی سمسار، انتشارات زریاب، ۱۳۷۸، ص۴۰۸ و ۴۰۶
12 ↑ سرفراز، علی‌اکبر و فیروزمندی، بهمن: «مجموعه دروس باستان‌شناسی و هنر دوران تاریخی»، تدوین حسین محسنی و محمدجعفر سروقدی، انتشارات مارلیک ـ جهاد دانشگاهی هنر، ۱۳۷۳، ص۶۴، ۵۸،۵۵
13 ↑ کمرون، جرج: «ایران در سپیده‌دم تاریخ»، ترجمهٔ حسن انوشه، انتشارات علمی و فرهنگی، ۱۳۶۵، همان‌جا؛ بویس، مری: «تاریخ کیش زرتشت»، جلد دوم، ترجمهٔ همایون صنعتی‌زاده، انتشارات توس، ۱۳۷۵، همان‌جا
14 ↑ کمرون، جرج: «ایران در سپیده‌دم تاریخ»، ترجمهٔ حسن انوشه، انتشارات علمی و فرهنگی، ۱۳۶۵، ص ۱۱۰، ۱۱۷، ۱۳۲؛
15↑ بویس، مری: «تاریخ کیش زرتشت»، جلد دوم، ترجمهٔ همایون صنعتی‌زاده، انتشارات توس، ۱۳۷۵، ص ۶-۳۲؛ کتیبهٔ DB,II/۳۳]

جالبه که یکی از منابع هم همون کتاب پیرنیاست که شما گفتی!!

"نمیدونم کتیبه ای از از مادها مونده یا نه...ولی احتمالا به همون زبان عیلامی بوده...پار ها هم ازین زبان تا یه زمانی توو کتیبه هاشون استفاده کردن..."
"این روشنه که کتیبه های ماد ها و پارسها(تا یه زمانی )به زبان عیلامی نوشته شده...شما قراره اینجا به بگی که زبان فارسی چجوری قدمت 4هزار ساله داره!همین"

من بازم حرفامو تکرار میکنم(تو هم دوباره به منابع و اعتبارشون که در بالا گفتم دقت کن.)
<<واژگان بازمانده از گویش مادی [مانند: Farnah (= فر)؛ Paradayda (= پردیس)؛ Vazraka (= بزرگ)؛ Vispa (= همه)؛ Spaka (= سگ)؛ Mitra (= مهر)؛ Xshayathia (= شاه)][۶][۷]؛[۸] در زبان پارسی باستان >> نشانه فارسی بودن زبان مادهاست و اینکه این زبان اولین ریشه زبان فارسی امروزیست.امیدوارم حالا فهمیده باشی چجوری زبان فارسی 4000 سال قدمت داره.(لازم نیست که دوباره با این همه مدرک بگم مادها17 قرن پیش از میلاد حکومتشونو پایه ریزی کردن که؟!)(البته باید یه کم ریاضی هم بلد باشی!!)

از طرف دیگه داریم:-<<عیلامیان آریایی نبودند زبان عیلامی، زبانی تکخانواده است. برخی احتمال خویشاوندی آن را با زبان‌های دراویدی مطرح کرده‌اند[۸] ولی این نظریه مورد پذیرش همه محققان نیست.[۹] همچنین می‌توان همانندی‌های بسیار اندک و غیر قابل اتکا (تا کنون) میان این زبان و زبان‌های گوتیان، هالدیایی‌ها، هوری‌ها و کاسیان هندواروپایی یافت[۱۰]>>

منابع:
Jump up ↑ محسنی، محمد رضا ۱۳۸۹: "پان ترکیسم، ایران و آذربایجان"، ص ۱۸۰

"در کل میشه گفت که پارسها تمدنشون بر تمدن عیلامیها پایه گذاری کردن...(نظر شخصیه این..میتونید قبول داشته باشین یا نداشته باشین)"
البته که قبول ندارم:-<<هخامنشیان، در آغاز پادشاهان بومی پارس و سپس انشان بودند ولی با شکستی که کوروش بزرگ بر ایشتوویگو واپسین پادشاه ماد وارد آورد و سپس گرفتن لیدیه و بابل، پادشاهی هخامنشیان تبدیل به شاهنشاهی بزرگی شد. از این رو کوروش بزرگ از نوادگان(شاه انشان کیمن،کوروش یکم،کمبوجیه یکم) را بنیانگذار شاهنشاهی هخامنشی می‌دانند.>>
متن بالا از ویکی به وضوح گفته که اصلا و ابدا پارسها با عیلامی ها کاری نداشتن.

"شما باید اینو بگین که این زبان شناسهاتون از کجا فهمیدن که زبان مادها فارسی بوده..از کدوم کتیبه ها؟از کدوم سنگ نوشته؟کدوم چرم نوشته؟!رو هوا که نمیشه حرف زد
"
<<به گفته هرودوت، در زمان پادشاهی دَهیوکه، دعاوی را که می نوشتند، نزد وی می فرستادند. سپس او درباره آنچه نزدش آورده شده بود، داوری می کرد و داوری‌هایش را بازپس می فرستاد. تنها شاهد مستقیمی که نشان می دهد مادها خط را می‌شناختند، تکه‌ای سیمین است که در تپه نوشیجان کشف شده و بخش‌هایی از دو نشانه خط میخی بر آن به جا مانده، اما شناسایی نوع خط میخی و زبان آن ناممکن است. به باور دیاکونف خط میخی پارسی باستان (خطی که برای کتیبه هایشان به کار می بردند)، در اصل نوآوری مادها بوده>>
همچنین در ویکی داریم:
<<زبان مادی زبان مادها بوده‌است. این زبان به همراه زبان‌های سکایی، اوستایی و پارسی باستان و خوارزمی باستان از جمله زبان‌های باستانی ایرانی بودند.

از زبان‌های ایرانی باستان چهار زبان آن شناخته شده‌است: مادی، سکایی، اوستایی و پارسی باستان. از زبان مادی و سکایی که یکی در غرب ایران و منطقه فرمان روایی ماد و دیگری در شمال، از مرزهای چین تا دریای سیاه، از جمله بین اقوام پارت و ساکنان سغد، رایج بوده، تنها کلمات و عباراتی درآثار دیگران برجای مانده‌است. اما از زبان‌های اوِستایی و پارسی باستان مدارک بسیار در دست است. زرتشت کتاب خود را به زبان اوِستایی نوشته‌است>>

و باز هم داریم:
<<در کتیبه‌های پارسی باستان واژه‌هایی دیده می شوند که بر خلاف قواعد آوایی پارسی باستان است، که این واژه‌ها را باید مادی دانست:[۱۰]
مادی پارسی باستان معنی
aspa asa سگ
zana dana نژاد
xšāça xšāθra شاه
vispa visa همه
zūrah dūrah فریب، بدی
vazṛka vadṛka بزرگ
pati-zbay pati-zay اعلام کردن
hufrasta hufrašta خوب مواخذه شده
vinasta vinšta تباهی، آسیب
>>
منابع:
↑ رضایی باغ‌بیدی، تاریخ زبان‌های ایرانی،
↑ اشمیت، راهنمای زبان‌های ایرانی.

"اسم شهر و منطقه و اینا در طول تاریخ همیشه عوض میشه..مثلا اسم شهر خودمون..از اورمیه شده رضائیه و بعد ارومیه!حالا شما هی بیا بگو که رضائیه یا ارومیه ریشه آریایی داره(مثلا گفتم اینو)"
خُب به من چه؟!

"این حرف واقعا خنده داره...زبان ترکی بیش از 40هزار تا فعل داره که همه اونا ریشه اصلی دارن و بر اساس قاعده صرف میشن"
چطور ممکنه؟ اونم در حالی که تعداد افعال در زبان ترکی جمعا 2400 تاست؟!!؟

95% فارسی عربی و فارسی دره ست...خب چند درصدش عربیه؟70%؟80%؟ از زبان فارسی عربی رو بکش بیرون..چیزی میمونه آیا؟زبان فارسی با زبان عربی زنده ست
یکی از معدود چیزایی تو دنیا که راجع بهش اطمینان دارم اینه که بالای 50% فارسی امروزی فارسی سره هست.تو که اطلاع نداری بیخودی نگو "فارسی با زبان عربی زنده ست."

"توو اینترنت خ چیزا هست...فقط اونایی که آزمایش دی ان ای رو بررسی میکنن بشون بو بیان از منم یه ازمایش بگیرن ببینم نژادم چیه"

من که گفتم؛ DNA غلطه و فقط شما درستی!!!
به هر حال اگه میخوای بدونی با DNA چه معجزاتی میشه کرد به مقالات بیشمار تو اینترنت سر بزن.(که نویسنده خیلی هاشون هم اساتید بهترین دانشگاه های جهان اند.)حالا اگه میخوای علمو مسخره کنی هم که دیگه ...

"همه فکر میکنن که بیطرفانه حرف میزنن..کاری ندارم که شما چ ریشه دارین"
قضاوت ار بر عهده خوانندگان این متن و کامنت هایش می گذاریم.

"من تبریزی نیستم..من اورموی ام"
من هم نگفتم اصالتا تبریزی هستید که. گفتم:"از تبریز" چرا که خودتان در پروفایلتان محل سکونتتان را "تبریز و ارومیه" بیان کرده اید.

"بهتره توهین نکنی دوست عزیز"

من که توهینی ندیدم.به هر حال اگر به کسی توهینی کرده ام، از ایشان و خداوند درخواست بخشش دارم.
(بگذریم که شما کل صفحه را از :)) لبریز کرده اید.)

"یعنی اگه من به زبان فارسی افتخار کنم کشور یکپارچه میمونه؟!
فرض کن من به زبان پارسی افتخار کردم...چ ربطی به یکپارچه موندن کشور داره؟!الان مثلا کانادا و کشورهای دیگه که چندتا زبان رسمی دارن کشور یکپارچه ندارن؟
"

1. من گفتم:" به کشور یکپارچت و زبان فارسی افتخار کن." نگفتم که زبان فارسی باعث داشتن یه کشور یکپارچه هست!
زبان فارسی زبانیه که همه میدونن سالهاست که تعداد زیادی اروپایی را شیفته خودش کرده تا جایی که مثلا فرانسوی ها اسم بچه هایشان را میگذارند "سعدی"! (مثلا "سعدی کارنو رو تو اینترنت سرچ کن."

شما به جای اینکه مقاله اصلی رو بخونی که چه قدر ابلهانه هست(مثلا اینکه گفته بعضی دانشمندا به این نتیجه رسیدن که زبان ترکی از فضا اومده!!!!!!!!!!!!) گیر دادی به این که قدمت زبان فارسی 4000 سال نیست، 3000 ساله؟ افسوس.
به جای این همه دری وری گفتن و اون همه تعریف از زبان ترکی("ترکی زبان بزرگیه...ترکی سومین زبان با قاعده دنیاس...همه افعالش ریشه داره...به جز یک فعل همه افعال ترکی با قاعده مشخصی صرف میشن ،ساختار آوایی بینظیری داره")منابعتو رو کن .وگرنه بهتره دیگه بس کنی. هم من ،هم خودت و هم بقیه مردم خسته شدن.

əlireza

کاربر خاک‌انجمن‌خورده
نام مرکز سمپاد
..
شهر
..
سال فارغ التحصیلی
1392
دانشگاه
---

دوست عزیز
زبان عیلامی یک زبان التصاقی و جز زبانهای اورال آلتائیکه...دقیقا نژادشون هم اورال آلتائیکه

زبان ترکی یک زبان اورال آلتائیکه

ریاضی نیست که از طرفین اورال آلتائیک رو حذف کنیم بشه: زبان ترکی=زبان عیلامی !

نمیدونم چرا منظور منو در این قسمت متوجه نمیشید :rolleyes: هردوی اونچیزی که من گفتم یکی بود :-??

"در کل میشه گفت که پارسها تمدنشون بر تمدن عیلامیها پایه گذاری کردن...(نظر شخصیه این..میتونید قبول داشته باشین یا نداشته باشین)"
البته که قبول ندارم:-<<هخامنشیان، در آغاز پادشاهان بومی پارس و سپس انشان بودند ولی با شکستی که کوروش بزرگ بر ایشتوویگو واپسین پادشاه ماد وارد آورد و سپس گرفتن لیدیه و بابل، پادشاهی هخامنشیان تبدیل به شاهنشاهی بزرگی شد. از این رو کوروش بزرگ از نوادگان(شاه انشان کیمن،کوروش یکم،کمبوجیه یکم) را بنیانگذار شاهنشاهی هخامنشی می‌دانند.>>
متن بالا از ویکی به وضوح گفته که اصلا و ابدا پارسها با عیلامی ها کاری نداشتن.

ای بابا..

کتیبه هایی که از هخامنشیان مونده به زبان عیلامیه(تا زمان داریوش)...اگه ارتباطی بین پارسها و عیلامیها نیست چرا کتیبه هاشونو به زبان عیلامی مینوشتن؟حتما یه ارتباطی بینشون هست دوست عزیز

به باور دیاکونف خط میخی پارسی باستان (خطی که برای کتیبه هایشان به کار می بردند)، در اصل نوآوری مادها بوده>>

شدیدا اشتباه و تحریفه!مگه اینکه بگه که خود ماد ها هم از زبان عیلامی استفاده میکردند

دیاکانوف میگه:
"بدون شک پارسیان از زمان ورود خود به این ایالت در 900ق.م از زبان عیلامی به عنوان زبان دولتی و ادارات استفاده نموده و اساسا تابع ایلامیان بودند...و بی شک الفبای میخی خود را نیز بر اساس بر اساس الفبای میخی عیلامی و با اقتباس از آن پدید آوردند" تاریخ ماد،ترجمه کریم کشاورز،1377،صص 580-581

از طرف دیگه داریم:-<<عیلامیان آریایی نبودند زبان عیلامی، زبانی تکخانواده است. برخی احتمال خویشاوندی آن را با زبان‌های دراویدی مطرح کرده‌اند[۸] ولی این نظریه مورد پذیرش همه محققان نیست.[۹] همچنین می‌توان همانندی‌های بسیار اندک و غیر قابل اتکا (تا کنون) میان این زبان و زبان‌های گوتیان، هالدیایی‌ها، هوری‌ها و کاسیان هندواروپایی یافت[۱۰]>>

زبان عیلامی جز زبانهای التصاقیه..آیا منظور از تکخانواده همون التصاقیه؟!

ادامه دارد

YaSaMiN126

کاربر فعال
نام مرکز سمپاد
فرزانگان1
شهر
تبریز

به نظر من چون تعداد کسانی که فارسی زبانن کمن مث افغانستان و... و کشورای ضعیفی هستن(به غیر از ایران) باعث شده به زبان فارسی که یکی از بهترین زباناس توجه کم تر بشه! :(
من خودمم ترک زبانمم و بیشتر ترکی حرف میزنم ولی زبان اصلیمون فارسیه و زبونای دیگم مث کردی وترکی و... هم زبانای کشورن !
هیچ فرقی بین زبانا وجود نداره ما هممون ایرانی هستیم و بس! :-w

ms96

کاربر فعال
نام مرکز سمپاد
شهید بهشتی
شهر
شهرکرد
دانشگاه
امیرکبیر تهران
رشته دانشگاه
مهندسی شیمی

به نقل از علیرضا! :
دوست عزیز
زبان عیلامی یک زبان التصاقی و جز زبانهای اورال آلتائیکه...دقیقا نژادشون هم اورال آلتائیکه

زبان ترکی یک زبان اورال آلتائیکه

ریاضی نیست که از طرفین اورال آلتائیک رو حذف کنیم بشه: زبان ترکی=زبان عیلامی !

نمیدونم چرا منظور منو در این قسمت متوجه نمیشید :rolleyes: هردوی اونچیزی که من گفتم یکی بود :-??

ای بابا..

کتیبه هایی که از هخامنشیان مونده به زبان عیلامیه(تا زمان داریوش)...اگه ارتباطی بین پارسها و عیلامیها نیست چرا کتیبه هاشونو به زبان عیلامی مینوشتن؟حتما یه ارتباطی بینشون هست دوست عزیز

شدیدا اشتباه و تحریفه!مگه اینکه بگه که خود ماد ها هم از زبان عیلامی استفاده میکردند

دیاکانوف میگه:
"بدون شک پارسیان از زمان ورود خود به این ایالت در 900ق.م از زبان عیلامی به عنوان زبان دولتی و ادارات استفاده نموده و اساسا تابع ایلامیان بودند...و بی شک الفبای میخی خود را نیز بر اساس بر اساس الفبای میخی عیلامی و با اقتباس از آن پدید آوردند" تاریخ ماد،ترجمه کریم کشاورز،1377،صص 580-581

زبان عیلامی جز زبانهای التصاقیه..آیا منظور از تکخانواده همون التصاقیه؟!

ادامه دارد

من معنی التصاقی رو نمیفهمم ولی تک خانواده یعنی اینکه جزو هیچ خانواده بزرگتری نیست؛ یعنی جزو زبانهای آلتائیک(که یه خانواده بزرگ تره) نیست...
آخه نمیدونم عیلامی ها چه ربطی به ترکها داشتن. این همه نوشتم دریغ از یه نگاه سرسری که شما به نوشته هان بندازی. دیگه مچ دستم هنگ کرد و شما هنوز تو خونه ی اولید.
من همه حرفامو با مدرک میزنم ؛درست یا غلطش گردن نویسنده. تحریفی هم در کار نیست. همه اینا رو از ویکی برداشتم؛ خودتون هم میتونین بخونین.
فعلا هم وقت کل کل ندارم باقیش واسه بعد.

راستی واسه بار اِنُم!! داریم:

از طرف دیگه داریم:-<<عیلامیان آریایی نبودند زبان عیلامی، زبانی تکخانواده است. برخی احتمال خویشاوندی آن را با زبان‌های دراویدی مطرح کرده‌اند[۸] ولی این نظریه مورد پذیرش همه محققان نیست.[۹] همچنین می‌توان همانندی‌های بسیار اندک و غیر قابل اتکا (تا کنون) میان این زبان و زبان‌های گوتیان، هالدیایی‌ها، هوری‌ها و کاسیان هندواروپایی (و نه ترک ها!!) یافت[۱۰]>>

منابع:
Jump up ↑ محسنی، محمد رضا ۱۳۸۹: "پان ترکیسم، ایران و آذربایجان"، ص ۱۸۰
البته نوشتار مادها به طور گسترده به خط عیلامی بوده(گرچه برخی نیز معتقدند خط جداگانه ای نیز داشته اند.) ولی از زبان عیلامی استفاده نمیشده.بلکه:

واژگان بازمانده از گویش مادی [مانند: Farnah (= فر)؛ Paradayda (= پردیس)؛ Vazraka (= بزرگ)؛ Vispa (= همه)؛ Spaka (= سگ)؛ Mitra (= مهر)؛ Xshayathia (= شاه)][۶][۷]؛[۸] در زبان پارسی باستان >> نشانه فارسی بودن زبان مادهاست و اینکه این زبان اولین ریشه زبان فارسی امروزیست.

<<در کتیبه‌های پارسی باستان واژه‌هایی دیده می شوند که بر خلاف قواعد آوایی پارسی باستان است، که این واژه‌ها را باید مادی دانست:[۱۰]
مادی پارسی باستان معنی
aspa asa سگ
zana dana نژاد
xšāça xšāθra شاه
vispa visa همه
zūrah dūrah فریب، بدی
vazṛka vadṛka بزرگ
pati-zbay pati-zay اعلام کردن
hufrasta hufrašta خوب مواخذه شده
vinasta vinšta تباهی، آسیب
>>
منابع:
↑ رضایی باغ‌بیدی، تاریخ زبان‌های ایرانی،
↑ اشمیت، راهنمای زبان‌های ایرانی.

نام شاهان و سرداران ماد که در متون آشوری و یونانی و پارسی‌باستان ذکر گردیده‌اند (مانند: فْرَوَرتی، اوُوَخْشَترَ، اَرشْتْی‌وَییگَ، شیدیرپَرنَ، تَخمَ‌سپادَ و…) همگی به آشکارا «آریایی» هستند.[۱۴][۱۵]>>

منابع:Jump up
3 ↑ هردوت [VII/۶۲؛ فرای، ریچارد،: «میراث باستانی ایران»، ترجمهٔ مسعود رجب‌نیا، انتشارات علمی و فرهنگی، ۱۳۶۸، ص ۴ و ۴۱۱]
4 ↑ استرابون [XV/۲٫۸؛ پیرنیا، حسن: «تاریخ ایران باستان»، انتشارات افراسیاب، ۱۳۷۸، ص ۱۶۰]
5 ↑ موسا خورنی [I/۲۹؛ فرای، همان‌جا]
6↑ محسنی، محمد رضا ۱۳۸۹: "پان ترکیسم، ایران و آذربایجان" انتشارات سمرقند، ص ۱۳۲
7 ↑ دیاکونوف، ا. م.: «تاریخ ماد»، ترجمهٔ کریم کشاورز، انتشارات علمی و فرهنگی، ۱۳۸۰، ص ۶-۶۵
8 ↑ لغت‌نامهٔ دهخدا، مقدمه، ص۱۰؛ فقیه، ص۱۷۲
9↑ محسنی، محمد رضا ۱۳۸۹: "پان ترکیسم، ایران و آذربایجان" انتشارات سمرقند، ص ۱۳۳
Jump up ↑ [XV/۲٫۸10 ؛ پیرنیا، حسن: «تاریخ ایران باستان»، انتشارات افراسیاب، ۱۳۷۸، ص۱۶۰]
11 ↑ کتیبهٔ DPg؛ بریان، پی‌یر: «تاریخ امپراتوری هخامنشیان»، ترجمهٔ مهدی سمسار، انتشارات زریاب، ۱۳۷۸، ص۴۰۸ و ۴۰۶
12 ↑ سرفراز، علی‌اکبر و فیروزمندی، بهمن: «مجموعه دروس باستان‌شناسی و هنر دوران تاریخی»، تدوین حسین محسنی و محمدجعفر سروقدی، انتشارات مارلیک ـ جهاد دانشگاهی هنر، ۱۳۷۳، ص۶۴، ۵۸،۵۵
13 ↑ کمرون، جرج: «ایران در سپیده‌دم تاریخ»، ترجمهٔ حسن انوشه، انتشارات علمی و فرهنگی، ۱۳۶۵، همان‌جا؛ بویس، مری: «تاریخ کیش زرتشت»، جلد دوم، ترجمهٔ همایون صنعتی‌زاده، انتشارات توس، ۱۳۷۵، همان‌جا
14 ↑ کمرون، جرج: «ایران در سپیده‌دم تاریخ»، ترجمهٔ حسن انوشه، انتشارات علمی و فرهنگی، ۱۳۶۵، ص ۱۱۰، ۱۱۷، ۱۳۲؛
15↑ بویس، مری: «تاریخ کیش زرتشت»، جلد دوم، ترجمهٔ همایون صنعتی‌زاده، انتشارات توس، ۱۳۷۵، ص ۶-۳۲؛ کتیبهٔ DB,II/۳۳]

sh.kh1377

کاربر فوق‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
دبیرستان فرزانگان 1
شهر
تهران
مدال المپیاد
نقره ی زیست دوره هجده و طلای دوره نوزده

"الان" واقعا فک می کنین فارسی یه زبانه؟ واقعا یه لهجه است! دلیل نمیشه به خاطر اینکه نقصتونو جبران کنین بیایین بگین ترکی رتبه 3 رو نداره. شاید فارسی یه زمانی یه زبان بود ، ولی الان دیگه نیست ! 80 درصد کلماتش تقریبا عربیه! من اینو از روی تعصب هم نمیگم!
ترکی یه زبان کاملا غنی هستش و به نظرم اینجا کسی که زبان شناس نیست و حتی دو کلمه ترکی بلد نی ، بگه به هم ریختس :|
درضمن ماجرای این کتیبه ها هم کاملا درسته ، فقط یکم تحقیق کنین ، بد نی !
لطفا روی هوا تز ندین :-"

ms96

کاربر فعال
نام مرکز سمپاد
شهید بهشتی
شهر
شهرکرد
دانشگاه
امیرکبیر تهران
رشته دانشگاه
مهندسی شیمی

به نقل از Shaghayegh.Kh :
"الان" واقعا فک می کنین فارسی یه زبانه؟ واقعا یه لهجه است! دلیل نمیشه به خاطر اینکه نقصتونو جبران کنین بیایین بگین ترکی رتبه 3 رو نداره. شاید فارسی یه زمانی یه زبان بود ، ولی الان دیگه نیست ! 80 درصد کلماتش تقریبا عربیه! من اینو از روی تعصب هم نمیگم!
ترکی یه زبان کاملا غنی هستش و به نظرم اینجا کسی که زبان شناس نیست و حتی دو کلمه ترکی بلد نی ، بگه به هم ریختس :|
درضمن ماجرای این کتیبه ها هم کاملا درسته ، فقط یکم تحقیق کنین ، بد نی !
لطفا روی هوا تز ندین :-"
مرگ بر نژادپرستان پان ترک که مثل مور و ملخ در حال تکثیر اند و این کره خاک آلود کثیف رو هر روز کثیف تر میکنن... و متاسفانه تو ایران به شدت فعال اند و شما هم همه خصایص اونها رو دارین!!!
من این همه مدرک و منبع آوردم برای اثبات حرفام بعد میگین از خودم "تز" ندم؟!
مقایسه زبان ها از پایه و اساس غلطه؛ هر زبانی برای خودش مهم و زیباست و اینکه "ترکی رتبه 3 رو داره" کاملا بی معنیه.
متن اصلی رو ندیدین که میگه ترکی از فضا اومده و از این حرفا...؟ اونوقت اون درسته؟ چرا شما واسه حرفاتون دلیل نمیارین نژادپرستا؟
البته نگران نیستم چون هیچ وقت و هرگز به اهدافتون نمی رسین. با آرزود ظهور منجی جهان و نابودی نژادپرستی.

sh.kh1377

کاربر فوق‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
دبیرستان فرزانگان 1
شهر
تهران
مدال المپیاد

به نقل از ms96 :
مرگ بر نژادپرستان پان ترک که مثل مور و ملخ در حال تکثیر اند و این کره خاک آلود کثیف رو هر روز کثیف تر میکنن... و متاسفانه تو ایران به شدت فعال اند و شما هم همه خصایص اونها رو دارین!!!
من این همه مدرک و منبع آوردم برای اثبات حرفام بعد میگین از خودم "تز" ندم؟!
مقایسه زبان ها از پایه و اساس غلطه؛ هر زبانی برای خودش مهم و زیباست و اینکه "ترکی رتبه 3 رو داره" کاملا بی معنیه.
متن اصلی رو ندیدین که میگه ترکی از فضا اومده و از این حرفا...؟ اونوقت اون درسته؟ چرا شما واسه حرفاتون دلیل نمیارین نژادپرستا؟
البته نگران نیستم چون هیچ وقت و هرگز به اهدافتون نمی رسین. با آرزود ظهور منجی جهان و نابودی نژادپرستی.
آقا لطفا درست صحبت کنین و مرگ بر و اینا نگین ، منم بخوام بگم بهترشو میتونم بگم فقط شخصیت خودم رو حفظ میکنم ، فقط یه ذره منطقی حرف بزنین! مشکل من اصلا رتبه 3 و اینا نیست! شما میگی خیلی زبون بی قاعده ای هست ، میگم زبونی رو که بلد نیستین ، درباره اش نظر ندین ، وگرنه من نگفتم کدوم زبون بهتره کدوم نیست ! میگم ترکی خیلی هم با قاعده است ، حالا با رتبه اینا هم کاری ندارم!
اهدافو! چه جوّی میدی باوووو! منطقی حرف بزن!
فقط شما که درباره زبان نظر میدی برو یکم ادب و تربیت هم یاد بگیر که به کسی موروملخ نگی و نگی دارن این کره رو کثیف میکنن !
اصلا اشتباه من بود که اومدم با آدمای بی منطقی که بدون اطلاع از چیزی نظر میدن ، حرف زدم !

ms96

کاربر فعال
نام مرکز سمپاد
شهید بهشتی
شهر
شهرکرد
دانشگاه
امیرکبیر تهران
رشته دانشگاه
مهندسی شیمی

آقا لطفا درست صحبت کنین و مرگ بر و اینا نگین ، منم بخوام بگم بهترشو میتونم بگم فقط شخصیت خودم رو حفظ میکنم ، فقط یه ذره منطقی حرف بزنین! مشکل من اصلا رتبه 3 و اینا نیست! شما میگی خیلی زبون بی قاعده ای هست ، میگم زبونی رو که بلد نیستین ، درباره اش نظر ندین ، وگرنه من نگفتم کدوم زبون بهتره کدوم نیست ! میگم ترکی خیلی هم با قاعده است ، حالا با رتبه اینا هم کاری ندارم!
اهدافو! چه جوّی میدی باوووو! منطقی حرف بزن!
فقط شما که درباره زبان نظر میدی برو یکم ادب و تربیت هم یاد بگیر که به کسی موروملخ نگی و نگی دارن این کره رو کثیف میکنن !
اصلا اشتباه من بود که اومدم با آدمای بی منطقی که بدون اطلاع از چیزی نظر میدن ، حرف زدم !
آره، من بی ادبم، بی منطقم، بی اطلاع ام، اصلا هر چی که تو بگی ام. ولی مثل شما نژادپرست و تاریخ تحریف کن که نیستم! شما که علامه تشریف دارید، با ادب و باتربیت و با منطق هم هستید، متن اصلی رو بخونید، بعدش به این عبارت " به هم ریختگی" گیر بدین.
به هر حال اگر مایه رنجش کسی شدم از ایشان و خداوند پوزش می طلبم.

sh.kh1377

کاربر فوق‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
دبیرستان فرزانگان 1
شهر
تهران
مدال المپیاد

به نقل از ms96 :
آره، من بی ادبم، بی منطقم، بی اطلاع ام، اصلا هر چی که تو بگی ام. ولی مثل شما نژادپرست و تاریخ تحریف کن که نیستم! شما که علامه تشریف دارید، با ادب و باتربیت و با منطق هم هستید، متن اصلی رو بخونید، بعدش به این عبارت " به هم ریختگی" گیر بدین.
به هر حال اگر مایه رنجش کسی شدم از ایشان و خداوند پوزش می طلبم.
آقا من نه نژاد پرستم نه چیزی! از نژاد پرست ها هم خوشم نمیاد .فقط به عنوان یه نفر رو که ترکی رو کامل بلده اومدم و میگم زبانش با قاعده اس ! دیگه هم بحثی ندارم واقعا . چون وقتی بلدم ترکی رو ، میتونم معقولانه نظر بدم
بعله شما مایه رنجش شدین با حرفاتون که اینقدر تند هستن :|

ms96

کاربر فعال
نام مرکز سمپاد
شهید بهشتی
شهر
شهرکرد
دانشگاه
امیرکبیر تهران
رشته دانشگاه
مهندسی شیمی

آقا من نه نژاد پرستم نه چیزی! از نژاد پرست ها هم خوشم نمیاد .فقط به عنوان یه نفر رو که ترکی رو کامل بلده اومدم و میگم زبانش با قاعده اس ! دیگه هم بحثی ندارم واقعا . چون وقتی بلدم ترکی رو ، میتونم معقولانه نظر بدم
بعله شما مایه رنجش شدین با حرفاتون که اینقدر تند هستن :|
ببخشید ولی اگر من مایه رنجش شدم، الهه.م که گفته ترکی از فضا آمده یا شما که گفته اید ""الان" واقعا فک می کنین فارسی یه زبانه" و به بیش از دویست میلیون کاربر این زبان(فارسی و اردو) توهین کرده اید چی؟باید به هر کس دیگه ای از هر جای دنیا که اینا رو میخونه حق بدین به شما بگه نژادپرست!
من نمیفهمم واسه چی بحث میکنین؟ کاملا واضحه که نویسنده متن اصلی(الهه.م) این متن رو از یه سایت پان ترکیست برداشته اورده اینجا و هر چی تونسته گفته. بعد شما گییییییییییر میدین که من یه جایی گفتم ترکی به هم ریخته هست.(جالبه که من فارسی رو هم اینگونه برشمردم!)

sh.kh1377

کاربر فوق‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
دبیرستان فرزانگان 1
شهر
تهران
مدال المپیاد

خب من نگفتم فارسی زبان نیست! گفتم الان 80 درصد کلماتش عربیه ! نکنه اینم انکار میکنین؟! من از این لحاظ گفتم و به نظرم این نژاد پرستی نیست که فارسی "الان" با عربی زیاد فرقی نداره کلماتش :|

بالا