• اگر سمپادی هستی همین الان عضو شو :
    ثبت نام عضویت

قبل از خلقت

Leo

لنگر انداخته
نام مرکز سمپاد
شهید بهشتی
شهر
-
سال فارغ التحصیلی
1399
سلام دوستان ، من چند مدتي هست كه اين سوال مغزمو مشغول كرده
فرض كنيد هيچي نيست ، خوب چي هست؟
سوالمو بد پرسيدم ! اگه بخوام به اسم تاپيك مربوطش كنم ، بايد بگم كه قبل از اينكه خدا دنيا رو آفرينش !!! كنه ، جهان چه شكلي بود؟(البته سوالم اشتباهه !! چون چيزي كه نباشه ، شكل هم نداره !!)
آخه من نميفهمم ، يه سوال ديگه هم دارم ، نيستي يعني چي؟
اون موقع اون دنيا (كه البته هنوز خلق نشده بود)تاريك بود؟
روشن بود؟
چه مدلي بود؟
فرض كنيد خلا هم نبود..
پس چي بود؟
خدا كجا بود؟
تو دنيا بود؟
آخه اون موقع ، دنيا هم نبود!!!
من كه گيج گيجم!
ببخشيد كل جملاتم پارادوكس داشت
این سوال مطلقا هیچ جوابی نمیتونه داشته باشه!
اشتباهی که برخی افراد مرتکب میشن اینه که یه توده انرژی تصور می کنن تو یه فضای تاریک!
که این تصور غلطه! چون فضای تاریک چیزیه که وجود داره! حتی اگه خلا هم باشه بازم وجود داره!
از طرفی هم چون الان تقریبا میشه گفت کشف شده که تو خلا چون یه ماده به نام ماده تاریک هست(dark matter) فضا به شکل سیاه دیده میشه!
و اگر ما میخوایم جهان قبل از آفرینش(بیگ بنگ) رو تصور کنیم باید یه توده انرژی رو تصور کنیم(که البته من نمیدونم میشه دید یا نه!) بدون هیچ زمینه ای!
که مغز ما "فعلا" توانایی این کار رو نداره!
و مهم تر از همه ی اینها: قبل از آفرینش(بیگ بنگ) زمان و مکان مفهومی نداشتت و صرفا بعد از واقعه معنی پیدا کردن!
پس بحث سر اینکه قبل از بیگ بنگ مکان و زمان چطور بوده،به دلیل اینکه اصلا مکان و زمانی نبوده، از پایه غلطه!
پ.ن: توده انرژی قابل دیدنه؟ اگه هست یکی بگه لطفا :)

• لایک
امتیازات: smza

dr.namingstuff

کاربر فوق‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
دبیرستان علامه حلی 1 تهران
شهر
تهران
سال فارغ التحصیلی
98
اشتباهی که برخی افراد مرتکب میشن اینه که یه توده انرژی تصور می کنن تو یه فضای تاریک!
که این تصور غلطه! چون فضای تاریک چیزیه که وجود داره! حتی اگه خلا هم باشه بازم وجود داره!
از طرفی هم چون الان تقریبا میشه گفت کشف شده که تو خلا چون یه ماده به نام ماده تاریک هست(dark matter) فضا به شکل سیاه دیده میشه!
و اگر ما میخوایم جهان قبل از آفرینش(بیگ بنگ) رو تصور کنیم باید یه توده انرژی رو تصور کنیم(که البته من نمیدونم میشه دید یا نه!) بدون هیچ زمینه ای!
و مهم تر از همه ی اینها: قبل از آفرینش(بیگ بنگ) زمان و مکان مفهومی نداشتت و صرفا بعد از واقعه معنی پیدا کردن!
پس بحث سر اینکه قبل از بیگ بنگ مکان و زمان چطور بوده،به دلیل اینکه اصلا مکان و زمانی نبوده، از پایه غلطه!
ماده تاریک صرفا یه نامه. به این معنی نیست که واقعا سیاهه که.

stanly1

کاربر فوق‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
شهید دستغیب(قبلا)
شهر
شیراز-الان کیف(پایتخت اوکراین)

CPHM

کاربر حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
اژه اي
شهر
اصفهان
سال فارغ التحصیلی
95
مدال المپیاد
مرحله دو فيزيك و شيمي
دانشگاه
University of Oxford
رشته دانشگاه
Theoretical physics
ميشه از اين پست به عنوان غير علمي ترين پست تاريخ ياد كرد
چند نكته براي تامل:
١- فضاي تاريك : لفظ تعريف نشده در فيزيك
٢- خلا: عدم وجود ماده
٣- چيزي كه در خلا وجود داره : ميدان ها و انرژي تاريك و ماده تاريك
٤- ماده تاريك سياه نيست
٥- اسمش ماده تاريك هست چون با دستگاه هاي عادي شناسايي نميشه و مثل ماده عادي نيست و وجودش به علت تاثيرات گرانش كه تنها متعلق به ماده موجود نبوده پيش بيني ميشه
٦- انرژي و ماده هم أرز هستند و يك توده انرژي نداريم بلكه در هم تنيده با ماده است
٧- مغز ما توانايي تصور انرژي رو نداره چون انرژي مثل نور يا طناب هاي پيچيده توي هم نيست بلكه ميشه به شكلي از جرم تعبيرش كرد
٨- قابل ديدن بودن معيار وجود يا عدم وجود نيست (اتم را نمي توان ديد و تنها اثرات ان را مي توان اندازه گيري كرد)

Leo

لنگر انداخته
نام مرکز سمپاد
شهید بهشتی
شهر
-
سال فارغ التحصیلی
1399
ميشه از اين پست به عنوان غير علمي ترين پست تاريخ ياد كرد
چند نكته براي تامل:
١- فضاي تاريك : لفظ تعريف نشده در فيزيك
٢- خلا: عدم وجود ماده
٣- چيزي كه در خلا وجود داره : ميدان ها و انرژي تاريك و ماده تاريك
٤- ماده تاريك سياه نيست
٥- اسمش ماده تاريك هست چون با دستگاه هاي عادي شناسايي نميشه و مثل ماده عادي نيست و وجودش به علت تاثيرات گرانش كه تنها متعلق به ماده موجود نبوده پيش بيني ميشه
٦- انرژي و ماده هم أرز هستند و يك توده انرژي نداريم بلكه در هم تنيده با ماده است
٧- مغز ما توانايي تصور انرژي رو نداره چون انرژي مثل نور يا طناب هاي پيچيده توي هم نيست بلكه ميشه به شكلي از جرم تعبيرش كرد
٨- قابل ديدن بودن معيار وجود يا عدم وجود نيست (اتم را نمي توان ديد و تنها اثرات ان را مي توان اندازه گيري كرد)
آها ممنون :)
میشه اگه جواب سوال رو میدونی بدی؟ :|
چون اینطور که معلومه جواب من در حد مهد کودک بوده :-"

CPHM

کاربر حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
اژه اي
شهر
اصفهان
سال فارغ التحصیلی
95
مدال المپیاد
مرحله دو فيزيك و شيمي
دانشگاه
University of Oxford
رشته دانشگاه
Theoretical physics
آها ممنون :)
میشه اگه جواب سوال رو میدونی بدی؟ :|
چون اینطور که معلومه جواب من در حد مهد کودک بوده :-"
خیر نمی تونم چون تفکر غالب در فیزیک اینه که قبل از بیگ بنگ معنی نداره و یا سوال اشتباه هست یا در حیطه علم نیست.

tizechamoosh

Hasty Khoshg Daman
نام مرکز سمپاد
فرزانگان
شهر
اراک
سال فارغ التحصیلی
1395
رشته دانشگاه
مهندسی عمران
اینستاگرام
خیر نمی تونم چون تفکر غالب در فیزیک اینه که قبل از بیگ بنگ معنی نداره و یا سوال اشتباه هست یا در حیطه علم نیست.
اگه بیگ‌ بنگ‌ ی سفید چاله باشه چی‌؟

***Paradise

کاربر فوق‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
فرزانگان
شهر
shk
سال فارغ التحصیلی
0000
مدال المپیاد
متاسفانه به مدال نرسید :(
رشته دانشگاه
پزشکی
یه موضوعی که هست اینه که ما یه جز خیلی کوچیکی از یه کل هستیم و قطعا هیچ وقت نمیتونیم به درک کامل از تمام جهان برسیم و هر کدوممون باید سعی کنیم تا قسمتی از جهان را که قابلیتشو داریم درک کنیم
اما اگر نظر شخصیمو بخوام بگم به نظرم طبق اون چیزایی که فهمیدم قبل از بیگ بنگ فقط یه ذره بوده همین ! یا شایدم مثلا یه ستاره بوده ! یا نمیدونم ممکنه با توجه به اینکه میگن جهان بعد از بیگ بنگ ابتدا منبسط میشه و بعدش منقبض شاید قبل از بیگ بنگ هم یک بار این اتفاق افتاده باشه

Mehrka

MEHRKA
نام مرکز سمپاد
فرزانگان
شهر
دوردورا
سال فارغ التحصیلی
1400
مدال المپیاد
...
دانشگاه
...
رشته دانشگاه
...
پاسخ : قبل از خلقت

آخه مگه نميگيم خدا جسم نيست؟
خدا نور هم نيست.
پس خدا ماده هم نيست.
پس خدا نميتونه فضا اشغال كنه...
مگه نه؟
در مورد اینکه میگین خداوند نور نیس باید بگم که خداوند در ایه ای از قران گفته که من نور اسمانها و زمینم.

Z_sampad

SAMPADIIIIIIII
نام مرکز سمپاد
انرژی اتمی
شهر
شهرری-تهران
سال فارغ التحصیلی
1400
دانشگاه
به امید خدا : شریف
شما کدوم فیزیکدانی که هنوز نظر هاوکینگ رو در مورد بوجود اومدن بیگ بنگ نمیدونی

mohaq

کاربر حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
شهید سلطانی
شهر
کرج
سال فارغ التحصیلی
1390
دانشگاه
دانشگاه باقرالعلوم (علیه السّلام) - قم
رشته دانشگاه
دانش اجتماعی مسلمین
در مورد اینکه میگین خداوند نور نیس باید بگم که خداوند در ایه ای از قران گفته که من نور اسمانها و زمینم.

احتمالا منظور از نور، این نوری که ما میشناسیم نیست.
خیلی ها میگن، این یه تمثیله. یعنی چون حقیقت خدا قابل فهم نیست، خدا خودش رو به نور تشبیه کرده.
تقریبا اکثر آیات مربوط به بهشت و جهنم و ... هم از همین سنخه. یعنی تمثیل.

البته وقتی میگیم تمثیله، نه اینکه اصلا وجود نداره یا توهّمیه. بلکه به این معناست که برای ما قابل درک نیست.

فرض کنید میخواید لذّت جنسی رو برای یک بچّه ی پنج ساله، توضیح بدید. بهش میگید لذّت جنسی یه مدل شکلات خیلی خوش مزه است.

mohaq

کاربر حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
شهید سلطانی
شهر
کرج
سال فارغ التحصیلی
1390
دانشگاه
دانشگاه باقرالعلوم (علیه السّلام) - قم
رشته دانشگاه
دانش اجتماعی مسلمین
سلام دوستان ، من چند مدتي هست كه اين سوال مغزمو مشغول كرده
فرض كنيد هيچي نيست ، خوب چي هست؟
سوالمو بد پرسيدم ! اگه بخوام به اسم تاپيك مربوطش كنم ، بايد بگم كه قبل از اينكه خدا دنيا رو آفرينش !!! كنه ، جهان چه شكلي بود؟(البته سوالم اشتباهه !! چون چيزي كه نباشه ، شكل هم نداره !!)
آخه من نميفهمم ، يه سوال ديگه هم دارم ، نيستي يعني چي؟
اون موقع اون دنيا (كه البته هنوز خلق نشده بود)تاريك بود؟
روشن بود؟
چه مدلي بود؟
فرض كنيد خلا هم نبود..
پس چي بود؟
خدا كجا بود؟
تو دنيا بود؟
آخه اون موقع ، دنيا هم نبود!!!
من كه گيج گيجم!
ببخشيد كل جملاتم پارادوكس داشت

شاید این مسأله در علوم مختلف، پاسخ های مختلفی داشته باشه.
امّا بر مبنای فلسفه‌ی اسلامی، همیشه خدایی بوده و این خدا همیشه یک سری مخلوقات داشته.
صرفا مدعا رو گفتم.

برای اثباتش، یک بحث فلسفی طولانی نیازه، نظیر:
اثبات خدا، صفات خدا، چیستی زمان و مکان و ... .

بالا