• اگر سمپادی هستی همین الان عضو شو :
    ثبت نام عضویت

:: نیوتن اشتباه کرد! / جاذبه توهم است ::

• شروع کننده موضوع Seti
  • تاریخ شروع
وضعیت
موضوع بسته شده است.
  • شروع کننده موضوع

Seti

کاربر حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
دبیرستان فرزانگان 1 تهران.
شهر
تهران.
مدال المپیاد
مدال طلای دورۀ بیست و شش المپیاد ادبی.
دانشگاه
دانشگاه تهران
رشته دانشگاه
ادبیات فارسی/ادبیات فرانسه
:: نیوتن اشتباه کرد! / جاذبه توهم است ::

یک ریاضیدان هلندی - آمریکایی با برگزاری یکسری کنفرانسها و به لرزش درآوردن دنیای آکادمیک اظهار داشته که نیوتن اشتباه کرد و قانون جاذبه تنها یک توهم است.

به گزارش خبرگزاری مهر، این فیزیکدان و ریاضیدان 48 ساله هلندی - آمریکایی که "اریک ورلیند" نام دارد با ادعای بسیار شگفت انگیزی، تئوری جاذبه را که یکی از مهمترین قوانین فیزیک است به چالش کشید.

این ریاضیدان اولین دانشمندی نیست که قانون جاذبه نیوتن را به بحث کشیده است. در حقیقت دانشمندان دیگری نیز در گذشته تردیدهایی را نسبت به این قانون نشان داده بودند اما اکنون این فیزیکدان با اشاره به داستان کودکانه "لباس پادشاه" تاکید کرد: "پادشاه برهنه است. از مدتها قبل همه می دانستند که جاذبه وجود ندارد اما اکنون لحظه ای رسیده است که باید آن را داد بزنیم."

به گفته این دانشمند، جاذبه چیزی نیست جز اثر بصری یک علت نامرئی که در یک سطح واقعیت عمیق تر از ظاهر عمل می کند.

براساس گزارش نیویورک تایمز، تئوری ورلیند بیان می کند: "جاذبه وجود ندارد. تمام آن یک توهم است. جاذبه چیزی نیست جز شکلی از بی نظمی، یک عارضه جانبی از یک تمایل طبیعی به سمت آشفتگی."

ورلیند تازه ترین دانشمند از سری دانشمندانی است که از 30 سال قبل در حال رد قسمت به قسمت تئوری جاذبه نیوتن هستند.

در دهه 70 جاکوب بکنشتاین و استفان هاوکینگ ارتباط میان سیاه چاله ها و ترمودینامیک را کشف کردند. در دهه 90 "تد یاکوبسن" سیاه چاله ها را مثل هولوگرامها (تصاویر سه بعدی که برای امنیت کارتهای اعتباری استفاده می شوند) نشان داد و خاطر نشان کرد که تمام آن چیزی به درون سیاه چاله های جهان کشیده می شوند همانند اطلاعات چاپ شده بر روی یک هولوگرام بر روی سطح خارجی سیاه چاله ها حضور دارد.

اریک ورلیند، مولف فرمول جبری ورلیند و ارائه دهنده این تئوری جدید یک برادر دوقلوی همسان به نام هرمن دارد.
زندگی این دو برابر به مدت طولانی همسان بود. این دوقلوها دو ریاضیدان بسیار برجسته هستند. هر دو در سال 1988 از دانشگاه اوتریخت هلند فارغ التحصیل شدند و هر دو برای ادامه تحصیلات خود در دانشگاه پرینستون به آمریکا رفتند و با دو خواهر ازدواج کردند و پس از مدتی هر دو طلاق گرفتند و تنها از اینجا به بعد مسیر زندگی آنها از هم جدا شد. به طوری که هرمن در پرینستون ماند و اریک تصمیم گرفت برای نزدیک بودن به فرزندانش به آمستردام برود.

تابستان گذشته درحالی که برای تعطیلات به جنوب فرانسه رفته بود یک دزد لپ تاپ، کلیدهای خانه و پاسپورت وی را به سرقت برد.

این دانشمند تعریف کرد: "مجبور شدم یک هفته بیشتر در آنجا بمانم و در این یک هفته به تئوری نیوتن فکر کردم و دریافتم که نیروی جاذبه تنها شکلی از بی نظمی و یا یک عارضه جانبی از تمایل طبیعی بشر به سمت آشفتگی است. تصور کنید که در یک روز گرم و شرجی موهای شما فر می خورد این تنها به این دلیل است که موهای شما راههای بیشتری برای پیچ خوردن در اختیار دارند تا صاف ماندن و بنابراین به سمت فر شدن می روند. بله. پادشاه برهنه است. این را همه می دانسیم اکنون زمان آن رسیده که آن را با صدای بلند فریاد بزنیم."

Ehsan.IN$PIRE

کاربر حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
شهید هاشمی نژاد 1
شهر
مشهد
مدال المپیاد
زیست میخونم!؟ نه بابا مارو چه به مدال المپیاد
پاسخ : :: نیوتن اشتباه کرد! / جاذبه توهم است ::

حالا در کل این چیزایی که گفته یعنی چی؟؟ دلایلش یکم نامفهومه...

khoshi

کاربر حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
حلی3
شهر
تهران
مدال المپیاد
تلاش!

به نقل از A]-[()()RA :
حالا در کل این چیزایی که گفته یعنی چی؟؟ دلایلش یکم نامفهومه...
آره
منم چیزی نفهمیدم

Pegi

کاربر فوق‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
فرزانگان
شهر
اصفهان

:O :-\
براساس گزارش نیویورک تایمز، تئوری ورلیند بیان می کند: "جاذبه وجود ندارد. تمام آن یک توهم است. جاذبه چیزی نیست جز شکلی از بی نظمی، یک عارضه جانبی از یک تمایل طبیعی به سمت آشفتگی."
این که نشد تعریف! تعریف دقیق تری ندادن؟
پس این همه قوانینی که بر اساس گرانش تعریف شدند هم باید توهم باشن؟!
----------
منبع؟

• شروع کننده موضوع

Seti

کاربر حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
شهر
تهران.
مدال المپیاد
دانشگاه
دانشگاه تهران
رشته دانشگاه

همم بهم میل شده بود !

راستش خودمم چیزی نفهمیدم اما چون کنجکاو شدم گداشتم مگه کسایی که تخصصشون فیزیکه منو راهنمایی کنن !

منا

کاربر فوق‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
فرزانگان
شهر
بجنورد
مدال المپیاد
ریاضی وشیمی
رشته دانشگاه
مهندسی نفت

"جاذبه وجود ندارد. تمام آن یک توهم است. جاذبه چیزی نیست جز شکلی از بی نظمی، یک عارضه جانبی از یک تمایل طبیعی به سمت آشفتگی."

این جمله دقیقا یعنی چی؟!
من یه جا خونده بودم که تئوری انیشتن در مورد جاذبه و اینا به کل تصوراتی که ما از جاذبه اریم!یا بقولی همون جاذبه ای که نیوتن کشف کرد رو رد می کنه!

• شروع کننده موضوع

Seti

کاربر حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
شهر
تهران.
مدال المپیاد
دانشگاه
دانشگاه تهران
رشته دانشگاه

به نقل از GABRIELE :
"جاذبه وجود ندارد. تمام آن یک توهم است. جاذبه چیزی نیست جز شکلی از بی نظمی، یک عارضه جانبی از یک تمایل طبیعی به سمت آشفتگی."

این جمله دقیقا یعنی چی؟!
من یه جا خونده بودم که تئوری انیشتن در مورد جاذبه و اینا به کل تصوراتی که ما از جاذبه اریم!یا بقولی همون جاذبه ای که نیوتن کشف کرد رو رد می کنه!

همم منم همین نظرو دارم . به نظرم جاذبه ساخته ذهن ماست و دلیلی برای چیزی که لزوما نیرو نیست . شاید واقعا کشش اجسام به طرف زمین ، تحت تاثیر نیرویی نباشه !

Backstreetboy

کاربر فوق‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
شهید بهشتی
رشته دانشگاه
مهندسی مکانیک

اوصلا هرچیزی که جرم داشته باشه به واسطی جرمش (اینرسیش!!!!) جاذبه ایجاد میکنه دور خودش!!!......
من که حرفشو قبول ندارم!......
حرفش فقط نظریه است و دلیلم براش نیاورده.......هر کسی میتونه با آوردن یه داستان چیزی رو ثابت کنه!......این که نشد دلیل!

N.M

لنگر انداخته
نام مرکز سمپاد
فرزانگان یک
شهر
تهران
مدال المپیاد
طلای دوره ۲۷ المپیاد ادبی
دانشگاه
دانشگاه تهران
رشته دانشگاه
ادبیات فارسی

http://www.sampadia.com/forum/index.php/topic,45323.0.html
تکراریه من اول زدم!

امیر : درسته.....منم دیدمش......ولی جاش به نظرم اینجا یا تو سنماتیکه......ولی چون من مدیر متفرقه نیستم نمیتونستم اون تاپیک شما رو منتقلش کنم یا بقفلم!

منا

کاربر فوق‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
فرزانگان
شهر
بجنورد
مدال المپیاد
ریاضی وشیمی
رشته دانشگاه
مهندسی نفت

آره اینو تو دوم خوندیم که هر جسمی به جسم دیگه نیرو وارد می کنه!

ErfanDK

کاربر حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
شهید بهشتی
شهر
ارومیه

خوب به نظر من این طرف زیاد تو فکر دزدیه شدن وسایلش بوده جنون گرفته.من رد نمی کنم تئوریه که بتونه گرانش رو توضیح بده.ولی در حال حاظر هیچ نظریه ای به اندازه ی نسبیت عام، دقیق تر گرانش رو توضیح نمیده و پیش بینی هاش هم بهترینه( حتی برای سیاه چاله ها هم که نمی شد تحلیلی بررسی کرد جدیدا با نسبیت عددی Numerical Relativity تونستن خیلی پیشرفت کنن)
با این حال اگر بگیم که گرانش یک توهمه،این یکی رو دیگه کاملا مشکل دارم.گرانش بسیار بنیادی تر از 3 نیروی دیگه است.برای مثال اگر گرانش توی فضای 5 بعدی آورده بشه، وجود نیروی الکترومغناطیسی رو پیش بینی می کنه.و این نشون میده که گرانش خیلی فراتر از چیزی هست که در حال حاظر می دونیم.

Shayan-Sh

کاربر فعال
نام مرکز سمپاد
شهید سلطانی کرج
شهر
کرج
مدال المپیاد
برنز المپیاد فیزیک
دانشگاه
دانشگاه تهران
رشته دانشگاه
پزشکی

این جوری که معلومه این آقا می‌خواد بگه گرانش نتیجه‌ی قانون دوم ترمودینیامیکه! اینو دیگه نمیشه قبول کرد.

Analia

کاربر فوق‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
فرزانگان
شهر
مشهد/تهران
سال فارغ التحصیلی
1392
دانشگاه
صنعتی شریف
رشته دانشگاه
مهندسی عمران

یعنی چی؟ مگه میشه؟ اون فیزیکدانه حتماً چت زده !بر فرض بگو ما می خوایم به زمین بچسبیم برای همین این جوریه، در مورد اجسام بیجان چی می خوای بگی ؟ چرا زمین اونارو به طرف خودش می کشه؟

SMA

کاربر نیمه‌فعال
نام مرکز سمپاد
شهید سلطانی
شهر
کرج

نه بابا بی خیال جاذبه وجود داره
{-8

ErfanDK

کاربر حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
شهید بهشتی
شهر
ارومیه

نه مدلش مزخرفه اصلا قبولش نکردن. مثل تئوریه CPH خودمون که Made in Iran هست! :))

• شروع کننده موضوع

Seti

کاربر حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
شهر
تهران.
مدال المپیاد
دانشگاه
دانشگاه تهران
رشته دانشگاه

به نقل از ErfanDK :
نه مدلش مزخرفه اصلا قبولش نکردن. مثل تئوریه CPH خودمون که Made in Iran هست! :))

CPH ؟!

ErfanDK

کاربر حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
شهید بهشتی
شهر
ارومیه

به نقل از ستایش !! :
من هم اطلاعاتی در مورد جزئیاتش ندارم پس نمی تونم نظر بدم ولی مشهوره! :)) :D یه سرچی تو گوگل بکنید پیدا میشه

Sampadik

کاربر خاک‌انجمن‌خورده
نام مرکز سمپاد
فرزانگان 1
شهر
تــهران

یعنی چی بی نظمی؟؟

s.h

کاربر فوق‌فعال
نام مرکز سمپاد
شهید سلطانی کرج
شهر
کرج

این چیزی که این مرده میگه خیلی وقت پیش گفته شده یک نظریه ای موجود است به نام اشوب کوانتومی و امده یه سری معادلات خفن ریاضی نوشته و امده به گرانش ربطش داده و این نتیجه را کسب کرده یه موضوع پیچیده ی ریاضی است خلاصه.
از این جور موارد زیاد است خودتونو زیاد درگیر نکنید.

• لایک
امتیازات: Seti

sepehr.s

کاربر فوق‌فعال
نام مرکز سمپاد
هاشمی نژاد 2
شهر
مشهد
مدال المپیاد
برنز دوره چهارم المپیاد نانو

خوب شما بگید !!! قبول دارین که یک نیرو هست !!! حالا این آقا اومده اسمشو گزاشته آَشفتگی !

وضعیت
موضوع بسته شده است.
بالا