• اگر سمپادی هستی همین الان عضو شو :
    ثبت نام عضویت

داستانی تاریخی ... واقعی و جالب

• شروع کننده موضوع

زورو

کاربر فوق‌فعال
نام مرکز سمپاد
فرزانگان شهسوار
شهر
شهسوار
مدال المپیاد
اهلش نیستم
دانشگاه
ایشاا... تهران - شریف
رشته دانشگاه
فرقی نمی کنه ... مهم شریفه
در لغت نامه ی دهخدا زیر عنوان «پانته آ» بر اساس روایت «گزنفون» آمده است که هنگامی که مادها پیروزمندانه از جنگ شوش برگشتند، غنائمی با خود آورده بودند که بعضی از آنها را برای پیشکش به کورش بزرگ عرضه می کردند.

در میان غنائم زنی بود بسیار زیبا و به قولی زیباترین زن شوش به نام پانته آ که همسرش به نام « آبراداتاس» برای مأموریتی از جانب شاه خویش رفته بود . چون وصف زیبایی پانته آ را به کورش گفتند ، کورش درست ندانست که زنی شوهردار را از همسرش بازستاند.

و حتی هنگامی که توصیف زیبایی زن از حد گذشت و به کورش پیشنهاد کردند که حداقل فقط یک بار زن را ببیند، از ترس اینکه به او دل ببازد، نپذیرفت. پس او را تا باز آمدن همسرش به یکی از نگاهبان به نام «آراسپ» سپرد . اما اراسپ خود عاشق پانته آ گشت و خواست از او کام بگیرد، بناچار پانته آ از کورش کمک خواست..

کوروش آراسپ را سرزنش کرد و چون آراسپ مرد نجیبی بود و به شدت شرمنده شد و در ازای از طرف کوروش به دنبال آبراداتاس رفت تا او را به سوی ایران فرا بخواند. هنگامی که آبرداتاس به ایران آمد و از موضوع با خبر شد، به پاس جوانمردی کوروش برخود لازم دید که در لشکر او خدمت کند.

می گویند هنگامی که آبراداتاس به سمت میدان جنگ روان بود پانته آ دستان او را گرفت و در حالی که اشک از چشمانش سرازیر بود گفت: «سوگند به عشقی که میان من و توست، کوروش به واسطه جوانمردی که حق ما کرد اکنون حق دارد که ما را حق شناس ببیند. زمانی که اسیر او و از آن او شدم او نخواست که مرا برده خود بداند ونیز نخواست که مرا با شرایط شرم آوری آزاد کند بلکه مرا برای تو که ندیده بود حفظ کرد. مثل اینکه من زن برادر او باشم.»

آبراداتاس در جنگ مورد اشاره کشته شد و پانته آ بر سر جنازه ی او رفت و شیون آغاز کرد. کوروش به ندیمان پانته آ سفارش کرد تا مراقب باشند که خود را نکشد، اما پانته آ در یک لحظه از غفلت ندیمان استفاده کرد و با خنجری که به همراه داشت، سینه ی خود را درید و در کنار جسد همسر به خاک افتاد و ندیمه نیز از ترس کورش و غفلتی که کرده بود ، خود را کشت.

هنگامی که خبر به گوش کوروش رسید، بر سر جنازه ها آمد. از این روی اگر در تصویر دقت کنید دو جنازه ی زن می بینید و یک مرد و باقی داستان که در تابلو مشخص است. کاش از این داستان های غنی و اصیل ایرانی فیلم هایی ساخته میشد تا فرزندان کوروش، منش و خوی اصیل ایرانی را بیاموزند.

cyrus1.jpg

dr.eniac

لنگر انداخته
نام مرکز سمپاد
شهید بهشتی نیشابور
دانشگاه
علوم‌پزشکی مازندران
رشته دانشگاه
دندان‌پزشکی
پاسخ : داستانی تاریخی ... واقعی و جالب

خدا نكنه برادر
اينا اگه فيلم بسازن تو گردن كورش كبير هم يه پلاك ميذارن كه اسم منجي روش حك شده و از اون كمك ميخواد.........
فيلمايي كه اينا در مورد تاريخ ميسازن همش الكيه و بيخوده

بهتره سفارششو بدن هاليوود بسازه چون خيلي ارزش داره

shangool

کاربر فوق‌فعال
نام مرکز سمپاد
شهید بهشتي كاشان
شهر
كاشان
دانشگاه
شیراز
رشته دانشگاه
فیزیک

رسانه ي ميلي همش از «تهاجم فرهنگي» دم مي زنه. اما خودش تا حالا يه بار هم نشده كه يه فيلم درست و حسابي و غير سياسي از فرهنگ اصيل ايراني و حتي اسلامي بسازه.(حداقل من يادم نمياد هم چين كاري شده باشه) اگه ما يه رسانه ي آزاد داشتيم يا لا اقل هم اين رسانه ي ميلي يه كم فكر فرهنگ مردم بود و از اين كارا مي كرد ما الان يه فرهنگ بزرگ و قدرت مند داشتيم و الان به جاي اين كه مورد «تهاجم فرهنگي» قرار بگيريم خودمون فرهنگمون رو به دنيا صادر مي كرديم.
به هر حال داستان قشنگي بود و من الان كه خوندمش افتخار مي كنم كه يه ايراني ام.

ISO9002

کاربر فوق‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
شهید قدوسی
دانشگاه
صنعتی امیرکبیر

سیمای ایران در زمینه تولیدات فرهنگی و تاریخی و اغنای فرهنگ داخلی ملت، بسیار ضعیف عمل می کنه. من امیدوارم که سیما هیچ موقع فیلمی از کوروش نسازه. حداقل الان. چون با این ضعفی که اینها در ساخت آثار تاریخی دارند، سوژه ای مثل کوروش کبیر حیفه که حروم بشه.

اینها در سیما تاریخ رو هرطور که میخوان نشون میدن. من سریال سالهای مشروطه از بزرگترین خیانتها به تاریخ معاصر ایران میدونم که تا میشد توش دروغ به خورد ملت داده شد.

اونوقت میان تو سر خودشون میزنن که مردم چرا رو آوردن به فارسی1. خب با این سیما حق دارند.

البته من منکر زحمات هنر مندان متعهد به تاریخ و آیین ایرانی-اسلامی این کشور نیستم. ولی باید ضعف ها کمی بهبود پیدا کنه.

dr.eniac

لنگر انداخته
نام مرکز سمپاد
شهید بهشتی نیشابور
دانشگاه
علوم‌پزشکی مازندران
رشته دانشگاه
دندان‌پزشکی

ايزو جان متاسفانه دارن فيلم كوروش كبير رو ميسازن
به كارگرداني كارگردان در چشم باد ( اسمش نوك زبونمه ولي نمياد )
قراره پر هزينه ترين سريال تاريخ كشور بشه

ISO9002

کاربر فوق‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
شهید قدوسی
دانشگاه
صنعتی امیرکبیر

به نقل از Dr.Eniac :
ايزو جان متاسفانه دارن فيلم كوروش كبير رو ميسازن
به كارگرداني كارگردان در چشم باد ( اسمش نوك زبونمه ولي نمياد )
قراره پر هزينه ترين سريال تاريخ كشور بشه

شنیده بودم اینو ولی رو هوا بود. من کارهای جعفری جوزانی رو به شخصه کاملا قبول دارم. واقعا تنها کارگردانی هست که میتونه کمی خوب تاریخ رو نشون بده و در چشم باد یه سر و گردن از سایر سریالهای سیما بالاتر بود. خدا رو شکر ندادنش به این کارگردان یوسف پیامبر.

البته فکر کنم قرار نیست سریالی ساخته بشه. بنا هست یک فیلم سینمایی ساخته بشه.

dr.eniac

لنگر انداخته
نام مرکز سمپاد
شهید بهشتی نیشابور
دانشگاه
علوم‌پزشکی مازندران
رشته دانشگاه
دندان‌پزشکی

خداييش من زيباترين فيلمي كه از جنگ ايران و عراق ديدم و زيبايي جنگو توش واقعا حس كردم با همه سختي و آسوني هايي كه داره همين در چشم باد بود
اولش عالي شروع شد اما كم كم ضعيف شد
آره فيلم سينمايي بود

• شروع کننده موضوع

زورو

کاربر فوق‌فعال
نام مرکز سمپاد
فرزانگان شهسوار
شهر
شهسوار
مدال المپیاد
اهلش نیستم
دانشگاه
ایشاا... تهران - شریف
رشته دانشگاه
فرقی نمی کنه ... مهم شریفه

به نقل از eqsan :
جالب بود ولی کمی عکس گنگه!
این که خیلی تابلوهه :D
اونیکه دارن روووش یه چی می کشن همون شوهر پانته آ خانوووم :D اوون خانم که لباس سبز پوشیده کنارش لم داده همون مرحوم پانته آست . بغلیش هم همون مرحوم خدمتکار پانته آ خدا بیامرزه که از طرف کورش منصوب شده . اوون لشکری که دست راسته لشکر کوروش ایناست که کوروش خودش یه شنل ارغوانی پوشیده :D

longman

کاربر فوق‌فعال
نام مرکز سمپاد
شهیدحقانی
شهر
بندرعباس
مدال المپیاد
میریم برا طلا شیمی اگه خدا بخواد
دانشگاه
معلوم نی
رشته دانشگاه
شیمی خواهیم خواند

کسی از اون فیم کوروش که انگلیس می سازه خبر نداره
پر خرج ترین فیلم انگلیس
نکنه یکین

ISO9002

کاربر فوق‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
شهید قدوسی
دانشگاه
صنعتی امیرکبیر

صبر کن ببینم. این نوشته که مادها پیروز مندانه از جنگ شوش بازگشتند. خب وقتی کوروش شاه ایران زمین شد که ماد رو شکست داد و اپراتوریش منحل کرد. خب چطور میشه که در زمان سلطنت کوروش مادها پیروزمندانه از جنگ شوش برگردند؟

dr.eniac

لنگر انداخته
نام مرکز سمپاد
شهید بهشتی نیشابور
دانشگاه
علوم‌پزشکی مازندران
رشته دانشگاه
دندان‌پزشکی

به نقل از ISO9002 :
صبر کن ببینم. این نوشته که مادها پیروز مندانه از جنگ شوش بازگشتند. خب وقتی کوروش شاه ایران زمین شد که ماد رو شکست داد و اپراتوریش منحل کرد. خب چطور میشه که در زمان سلطنت کوروش مادها پیروزمندانه از جنگ شوش برگردند؟
حرفي از امپراتوري ماد زده نشده فقط گفته مادها (منظور اهالي قبيله ماد كه درون ارتش كورش بودن)
چون ميدوني كه هر ارتش از يه قبيله بوده و قبايل رو در ارتش هاي متفاوت نميگذاشتن

ISO9002

کاربر فوق‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
شهید قدوسی
دانشگاه
صنعتی امیرکبیر

البته گزنفون کلا از این سوتی ها تو تاریخ نویسیش داره. بعضی وقتا تقدم و تاخر وقایع رو اشتباه کرده. بعضی جاها کارهای بعضی افراد رو اشتباها به بعضی دیگه نسبت داده. زندگی نامه هم که مثلا در مورد کوروش کبیر نوشته زیاد به نظر نمیاد که اساسش درست باشه چون کلا با گفته ها هرودوت متفاوته.

dr.eniac

لنگر انداخته
نام مرکز سمپاد
شهید بهشتی نیشابور
دانشگاه
علوم‌پزشکی مازندران
رشته دانشگاه
دندان‌پزشکی

به نقل از ISO9002 :
البته گزنفون کلا از این سوتی ها تو تاریخ نویسیش داره. بعضی وقتا تقدم و تاخر وقایع رو اشتباه کرده. بعضی جاها کارهای بعضی افراد رو اشتباها به بعضی دیگه نسبت داده. زندگی نامه هم که مثلا در مورد کوروش کبیر نوشته زیاد به نظر نمیاد که اساسش درست باشه چون کلا با گفته ها هرودوت متفاوته.
ايزو جان كجاش با هرودوت متفاوته ؟
ميشه يه مثال بزني
چون من خودم آنچنان تفاوتي نديدم
تفاوتش در سطح تفاوت انجيل هاست (در نثر نه در معنا و مفهوم)

ISO9002

کاربر فوق‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
شهید قدوسی
دانشگاه
صنعتی امیرکبیر

به نقل از Dr.Eniac :
ايزو جان كجاش با هرودوت متفاوته ؟
ميشه يه مثال بزني
چون من خودم آنچنان تفاوتي نديدم
تفاوتش در سطح تفاوت انجيل هاست (در نثر نه در معنا و مفهوم)

با تو دیگه چرا این حرفو میزنی؟ اصلا روایتشون از زندگی کوروش کبیر از کودکی تا بزرگسالی کاملا متفاوته.
من الان خونه نیستم. تا شب که رفتم خونه باید کتابامو ورق بزنم تا تفاوتاشو دقیق برات بنویسم.

اصلا در روایت گزنفون هیچ دشمنی بین کوروش و هارپاگ وجود نداره. که این اساسا با روایت هرودوت فرق میکنه. روایت کتزیاس هم کمی مثل هرودوت. از نظر تاریخی بیشتر به نظر میاد که گزنفون آرمان شهر فکری خودش رو در غالب کوروش بسط داده و خیلی به وقایع دقیق تاریخی توجه نداشته.

dr.eniac

لنگر انداخته
نام مرکز سمپاد
شهید بهشتی نیشابور
دانشگاه
علوم‌پزشکی مازندران
رشته دانشگاه
دندان‌پزشکی

به نقل از ISO9002 :
با تو دیگه چرا این حرفو میزنی؟ اصلا روایتشون از زندگی کوروش کبیر از کودکی تا بزرگسالی کاملا متفاوته.
من الان خونه نیستم. تا شب که رفتم خونه باید کتابامو ورق بزنم تا تفاوتاشو دقیق برات بنویسم.

اصلا در روایت گزنفون هیچ دشمنی بین کوروش و هارپاگ وجود نداره. که این اساسا با روایت هرودوت فرق میکنه. روایت کتزیاس هم کمی مثل هرودوت. از نظر تاریخی بیشتر به نظر میاد که گزنفون آرمان شهر فکری خودش رو در غالب کوروش بسط داده و خیلی به وقایع دقیق تاریخی توجه نداشته.
نه نه نه
داستان كودكيشون كه كاملا يكسانه
داستان بزرگسالي و فتح ماد هم كاملا يكسانه جز همون آستياگ كه هرودوت فقط به بركناريش اشاره ميكنه ولي گزنفون توضيح كامل ميده
اصلا هيچكدوم از كينه و نفزت كورش با هار پاك نگفتن اتفاقا هرودوت ميگه كه هارپاگ براي فتح ماد به كورش كمك كرد(داستان خرگوشو نقل ميكنه)
اين تاريخ نويسا اكثرا از كتب همديگه اقتباس ميكردن و فقط داستان رو تغيير اندكي ميدادن يا نه همچي در معنا و روايت يكيه.......

ISO9002

کاربر فوق‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
شهید قدوسی
دانشگاه
صنعتی امیرکبیر

به نقل از Dr.Eniac :
نه نه نه
داستان كودكيشون كه كاملا يكسانه
داستان بزرگسالي و فتح ماد هم كاملا يكسانه جز همون آستياگ كه هرودوت فقط به بركناريش اشاره ميكنه ولي گزنفون توضيح كامل ميده
اصلا هيچكدوم از كينه و نفزت كورش با هار پاك نگفتن اتفاقا هرودوت ميگه كه هارپاگ براي فتح ماد به كورش كمك كرد(داستان خرگوشو نقل ميكنه)
اين تاريخ نويسا اكثرا از كتب همديگه اقتباس ميكردن و فقط داستان رو تغيير اندكي ميدادن يا نه همچي در معنا و روايت يكيه.......

بابا چرا بیخودی حرف می زنی؟ دیگه اینکه این یارو کتابش هست. لازم نیست تو بگی چی گفته. من شب به صورت دقیق میذارم. منظورم از رابطه ی کوروش و هارپاگ کینه و نفرت نبود. یعنی همون که هارپاگ کوروش رو می سپره به یک چوپان. لفظ دشمنی شاید زیاد مناسب نبود.

اصلا روایت کودکی این دوتا برای کوروش کاملا متفاوته. شباهتشون اینه که نام پدر و مادر و اصل و نصب کوروش رو یکسان گفتند.

dr.eniac

لنگر انداخته
نام مرکز سمپاد
شهید بهشتی نیشابور
دانشگاه
علوم‌پزشکی مازندران
رشته دانشگاه
دندان‌پزشکی

به نقل از ISO9002 :
بابا چرا بیخودی حرف می زنی؟ دیگه اینکه این یارو کتابش هست. لازم نیست تو بگی چی گفته. من شب به صورت دقیق میذارم. منظورم از رابطه ی کوروش و هارپاگ کینه و نفرت نبود. یعنی همون که هارپاگ کوروش رو می سپره به یک چوپان. لفظ دشمنی شاید زیاد مناسب نبود.

اصلا روایت کودکی این دوتا برای کوروش کاملا متفاوته. شباهتشون اینه که نام پدر و مادر و اصل و نصب کوروش رو یکسان گفتند.
بي صبرانه منتظرم بري كتابشو بخوني و با ذكر صفحش اينو به من اثبات كني
من فكر كردم تو هارپاك رو با آستياگ اشتباه گرفتي كه لفظ دشمني رو به كار بردي
تا جايي كه من ميدونم هيچكدومشون نگفتن كه هارپاك دشمن كورش بوده چون هر دو روايت خورانده شدن گوشت پسر هارپاك به خودش توسط آستياگ و كينه هارپاك از آسياگ رو نقل كردن و گفتن كه هارپاك به كورش تو فتح ماد كمك ميكنه و اصلا به حوس انداختن كورش هم توسط اون انجام شده

ISO9002

کاربر فوق‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
شهید قدوسی
دانشگاه
صنعتی امیرکبیر

به نقل از Dr.Eniac :
بي صبرانه منتظرم بري كتابشو بخوني و با ذكر صفحش اينو به من اثبات كني
من فكر كردم تو هارپاك رو با آستياگ اشتباه گرفتي كه لفظ دشمني رو به كار بردي
تا جايي كه من ميدونم هيچكدومشون نگفتن كه هارپاك دشمن كورش بوده چون هر دو روايت خورانده شدن گوشت پسر هارپاك به خودش توسط آستياگ و كينه هارپاك از آسياگ رو نقل كردن و گفتن كه هارپاك به كورش تو فتح ماد كمك ميكنه و اصلا به حوس انداختن كورش هم توسط اون انجام شده

گفتم که لفظ دشمنی درست نبود. ولی همچنان میگم که روایت این دو کاملا متفاوته. حتما برات متنش رو میذارم

dr.eniac

لنگر انداخته
نام مرکز سمپاد
شهید بهشتی نیشابور
دانشگاه
علوم‌پزشکی مازندران
رشته دانشگاه
دندان‌پزشکی

به نقل از ISO9002 :
گفتم که لفظ دشمنی درست نبود. ولی همچنان میگم که روایت این دو کاملا متفاوته. حتما برات متنش رو میذارم
اشكالي نداره من منتظر ميمونم
احتمالا امشب بريم جايي ولي تا فردا بعد از ظهر ميام اميدوارم تا اون موقع بنويسيش چون من از بحث با شما لذت ميبرم به آدم خيلي چيزا ياد ميده...

Legend

کاربر خاک‌انجمن‌خورده
نام مرکز سمپاد
علامه حلی بدون شماره!
شهر
طهرون
سال فارغ التحصیلی
93
رشته دانشگاه
مهندسی عمران

خدا وکیلی این ها همه ی داستان هارو برای خودشون تحریف می کنند!!!!!

بالا