• اگر سمپادی هستی همین الان عضو شو :
    ثبت نام عضویت

برآیند نیروهای جهان

• شروع کننده موضوع
  • مدیر کل

Admin2

لنگر انداخته
عضو کادر مدیریت
مدیر کل
نام مرکز سمپاد
علامه حلی
شهر
تهران
سال فارغ التحصیلی
1389
سلام

خوب یک سوال عجیب و سخت !

به نظرتون برآیند نیروهای جهان چطوره؟ آیا صفره؟

زرينه

کاربر فوق‌فعال
نام مرکز سمپاد
دبيرستان فرزانگان اهواز
پاسخ : برآیند نیروهای جهان

فكر مي كنم سوال كمي گنگه! منظورتون برآيند نيروهاي كل فضاست يا مثلا برآيند نيروهاي جهاني كه ما در حال حاضر توش هستيم و شامل كهكشان راه شيري و منظومه ي شمسي ميشه؟
با اين حال به نظرم توي دستگاه جهاني كه ما توش هستيم اصلا نمي تونه صفر باشه چون كه برآيند نيروي صفر هميشه از يك حالت تعادلي ميان اجزاي تشكيل دهنده يك سيستم حكايت مي كنه و توي زمين خودمون كه بيشمار سيستم خلاف اين حالت پيدا ميشه . نيروي جاذبه ي بين زمين و ماه و بين زمين و خورشيد و ديگر اجرام منظومه شمسي هم كه به روشني اين مسئله رو بيان مي كنه. كلا يكي از پيامد هاي قانون جهاني گرانش نيوتون هم اينه كه اگر فقط يك ذره توي هستي وجود داشته باشه برآيند نيروها صفره. از اون جايي كه ميلياردها ذره دست كم توي منظومه شمسي و راه شيري وجو د داره مطمئنا برآيند نيروهايي كه به هر كدومشون وارد ميشه صفرنمي شه .
ولي قبول داشته باشيد سوال واقعا گيج كننده است! همه ي اطلاعات فيزيكيم همين لحظه زير سوال رفت!

amin.rgh

کاربر فوق‌فعال

به نقل از محمد مطهری :
سلام

خوب یک سوال عجیب و سخت !

به نظرتون برآیند نیروهای جهان چطوره؟ آیا صفره؟

به نظرتون اگه صفر بود چرا در حال انبساطه ؟ خب ، صفر نباید باشه فکر کنم . و باید زیاد باشه شاید به دلیل کوازارا ... مرکز های کهکشان ها . نه ؟

مرضیه

کاربر حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
فرزانگان قم

چو دانی و پرسی سوالت خطاست .
انبساط نباید همون انرژی تاریک باشه .
چون هر جرمی اصولاً باعث انقباض میشه؟

نام مرکز سمپاد
.
شهر
.
سال فارغ التحصیلی
2000
رشته دانشگاه
فیزیک

اصلا نمی توان چنین جواب داد. چون بر آیند نیرو ها رو برای یک جسم در نظر می گیریم ولی جهان مجموعه ای از اجسام است.

physicist

کاربر فوق‌فعال
نام مرکز سمپاد
فرزانگان

به نقل از برنولی :
ما وقتی برآیند نیرو میگیریم که اون نیروها بر یک جسم وارد بشه.
توی «جهان» بی‌شمار جسم وجود داره که به هم نیرو وارد میکنن و بر اونها نیرو وارد میشه.نمیشه از اینها برآیند گرفت.
حالا اگه «جهان» رو یک واحد و یک جسم تصور کنیم،فکر میکنم برآیند میشه صفر،چون طبق برهان خلف باید یه چیزی بیرون از جهان وجود داشته باشه که به جهان نیرو وارد کنه.اما اگه وجود داشته باشه خودش زیرمجموعه ای از جهان به حساب می‌آد،پس فرض خلف باطل و حکم ثابته.و اگه وجود نداشته باشه ولی بتونه نیرو وارد کنه نمیتونم نظر قطعی درباره اش بدم.
اما اگه این جواب سوال شما نیست باید تعریف دقیق تری از جهان ارائه کنید.توی این اثبات،مهم تعریفیه که ما از جهان داریم.من میگم جهان یعنی همه چیز،هرچیزی که هست. خدا و اینها رو هم دارم عضو مجموعه «جهان» حساب میکنم.(از نظرم به صورت فیزیکی،برای روح و مشابهات روح دو حالت وجود داره: یا عضو جهان اند یا عضو جهان نیستند.اگه عضو جهانند که هیچی،اگه نیستند باید بدونیم توانایی وارد کردن نیرو دارند یا نه،که درموردش بحث کنیم.)

از این استدلال با برهان خلف خیلی خوشم اومد و کیف کردم :D

nmejris@zan

کاربر خاک‌انجمن‌خورده
نام مرکز سمپاد
شهيد هاشمي نژاد 1 مشهد
شهر
مشهد
سال فارغ التحصیلی
1391
دانشگاه
فردوسی مشهد
رشته دانشگاه
مهندسی مکانیک

از نظر منم نمیشه کلا برآیندی براش تعریف کرد !! برآیند رو برای نیروهای وارده به یک جسم تعریف میکنیم !! یعنی همون حرفی که برنولی زدش !! :D
در ضمن دوستان یه اشتباهی اون بالا کرده بودن و گفته بودن جهان در حال انبساطه پس میشه نتیجه گرفت برآیند ها صفر نیست !!
طبق تعاریف داریم که هرگاه برآیند نیروهای وارده به جسمی برابر صفر باشه جسم ساکن به سکون خود ادمه میدهد و جسمی که حرکت کند با سرعت ثابت به حرکت خود ادمه می دهد !!
یعنی میشه هم در عین حال که برآیند صفر باشه انبساط هم اتفاق بیاقته ! البته باید انبساط با سرعت ثابت باشه ! که در این زمینه اطلاعاتی ندارم !
کسی میدونه که انبساط جهان سرعتش متغیره یا ثابت !؟!؟ :D

nmejris@zan

کاربر خاک‌انجمن‌خورده
نام مرکز سمپاد
شهيد هاشمي نژاد 1 مشهد
شهر
مشهد
سال فارغ التحصیلی
1391
دانشگاه
فردوسی مشهد
رشته دانشگاه
مهندسی مکانیک

به نقل از برنولی :
اصلا از نظر شما جهان چی هست؟
سوال خوبی بود ! :D
من به شخصه جهان رو یه چیز واحد در نظر نمیگیرم که بشه براش برآیند نیروی های خارجی تعریف کرد !
جهان رو من برای خودم مجموعه ای از اجسام تعریف میکنم که به هم نیرو وارد میکنن اما امکان تعریف برآیند برای این نیرو ها نیست چون نیرو ها بر اجسام مختلفی وارد میشن ! :D
البته این نظری که شما هم میگید که جهان رو کلش رو نسبت به نیروهای خارجیش دربارش نظر بدیم هم درسته اما خب نیرو های خارجی جهان رو شما چی تعریف میکنین !؟ مگه جهان خودش بزرگترین مجموعه ی ممکن از نظر ما نیست ! پس طبیعتا نباید اصلا نیروی دیگه ای از خارج از اون بهش وارد بشه ! :D
فکر کنم یکم ما با تاعریف هم مشکل داریم ! اول بادی بیایم بگیم منظورمون از جهان دقیقا چیه ! :D

arash_anish

کاربر فوق‌فعال
نام مرکز سمپاد
شهید حقانی B.N.D
شهر
بندر عباس
مدال المپیاد
مرحله اول ریاضی (سال اول)
مرحله اول ریاضی و فیزیک (سال دوم)
دانشگاه
تا بینیم چی میشه!!
رشته دانشگاه
هنوز تصمیم نگرفتم

اگه فرضیه ی یکی بودن و یک جسم بودن جهان(در ابتدای پیدایش) رو درست بگیریم ...
در اول نیروی زیادی به جهان (جسم) وارد شده و این جسم ناپایدار شده و بیگ بنگ و انفجار و..... اما بعد از انفجار نیرویی به آن وارد نمیشه ( برآیند نیروها 0 است) چون اگه نیرویی بهش وارد شه این قدر جهان ما منظم نبوده و هر لحظه در حال تغییر و تحول بوده.

sjrezayy

کاربر فعال
نام مرکز سمپاد
دبیرستان علامه حلی
شهر
اراک
دانشگاه
تهران
رشته دانشگاه
برق (الکترونیک)

این سوال بسیار گنگ است
ولی اگر دامنه ی بررسی را کوچکتر کنیم میتوانیم برآیند نیروها را به دست آوریم
ولی به نظر می در زمین (وشاید جهان هستی ) برآیند نیروها صفر است
چون ما و تمام موجودات بیشتر تمایل داریم به ساکن ماندن وساکن بودن

Backstreetboy

کاربر فوق‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
شهید بهشتی
رشته دانشگاه
مهندسی مکانیک

به نقل از برنولی :
در مورد نیروهایی که از داخل جهان بهش وارد میشه نمیتونم نظری بدم.اصلا از نظر شما جهان چی هست؟
جهان که نمیتونه به خودش نیرو وارد کنه!

ErfanDK

کاربر حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
شهید بهشتی
شهر
ارومیه

سوال جالبیه.به نظر من برایند تمام نیروهای جهان می تونه صفر باشه فقط در صورتی که نیرو بر ساختار جهان حاکم باشه.در حالی که این طوری نیست.ساختار و حالت کلی جهان توسط فاکتور های زیادی کنترل میشه و بر آیند همه ی این فاکتور ها جهانی به شکل کنونی به وجود آورده.پس نباید در باره ی این موضوع فقط با در نظر گرفتن نیرو به تنهایی بحث کنیم.خیلی جاها قوانین ذاتی که ما باهاشون زندگی می کنیم صادق نیستن.برای مثال قانون سوم نیوتون در سطح کیهانی و در مواجه با ساختار های بنیادی جهان گاهی دچار نقص میشه.

Backstreetboy

کاربر فوق‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
شهید بهشتی
رشته دانشگاه
مهندسی مکانیک

گاهی دچار نقص نمیشه همیشه دچار نقص میشه.......
مثلا همین عطارد رو ببینین........خیلی معصومه ........بچه چشم پاکیم هست و اصلا به زهره نظر نداره......
ولی چون مدارش میچرخه قانون نیوتون رو نقض کرده!

ErfanDK

کاربر حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
شهید بهشتی
شهر
ارومیه

هیچی قانون نسبیت انیشتین رو نقض نمی کنه! (حداقل در اطرافمون تا شعاع چند 100 پارسکی) در ضمن چطور با چرخیدنش قانون نسبیت رو نقض کرده؟!

نام مرکز سمپاد
.
شهر
.
سال فارغ التحصیلی
2000
رشته دانشگاه
فیزیک

به نقل از Backstreetboy :
گاهی دچار نقص نمیشه همیشه دچار نقص میشه.......
مثلا همین عطارد رو ببینین........خیلی معصومه ........بچه چشم پاکیم هست و اصلا به زهره نظر نداره......
ولی چون مدارش میچرخه قانون نسبیت انیشتین رو نقض کرده!

ErfanDK درست میگه.

اگر مطالعه داشته باشی متوجه می شی که حرکت عطارد نظریه نیوتون رو نقض می کرد. و نسبیت عام اون رو توضیح داد و این یکی از دلایلی بود که باعث شد به نظریه انشتین توجه کنن.

Backstreetboy

کاربر فوق‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
شهید بهشتی
رشته دانشگاه
مهندسی مکانیک

درسته من اشتباه کردم.....حرفم رو اصلاح میکنم......
قانون نیوتون رو نقض میکنه......

arashbm

کاربر نیمه‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
علامه حلی تهران
شهر
تهران
مدال المپیاد
المپیاد نجوم یه هفته خوندم مرحله دوم چهار تا سوال از هفت تا نوشتم
دانشگاه
دانشگاه شهید بهشتی
رشته دانشگاه
فیزیک

قال برادر نیوتن(قدس سره): برایند نیروها داخلی هر مجموعه صفره! (ر. ک. مکانیک کلپنر بخش اندازه حرکت اثباتشم هست! البته یه‌ذره فک کنی بدیهیه!! البته اینم بگبم که انفجار اتمی و هر کوفت و زهر ما نوینی‌هم فرقی تو این قضیه ایجاد نمی‌کنه!)
خلاصه‌ش اینه: هر عملی را عکس العملی هم راستا در جهت عکس است که...

arashbm

کاربر نیمه‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
علامه حلی تهران
شهر
تهران
مدال المپیاد
المپیاد نجوم یه هفته خوندم مرحله دوم چهار تا سوال از هفت تا نوشتم
دانشگاه
دانشگاه شهید بهشتی
رشته دانشگاه
فیزیک

به نقل از Hamilton :
ErfanDK درست میگه.

اگر مطالعه داشته باشی متوجه می شی که حرکت عطارد نظریه نیوتون رو نقض می کرد. و نسبیت عام اون رو توضیح داد و این یکی از دلایلی بود که باعث شد به نظریه انشتین توجه کنن.
حرکت عطارد هیج ربطی به عمل و عکس العمل نداره!! مطالعه!!

Backstreetboy

کاربر فوق‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
شهید بهشتی
رشته دانشگاه
مهندسی مکانیک

به نقل از Arash Badie Modiri :
حرکت عطارد هیج ربطی به عمل و عکس العمل نداره!! مطالعه!!

به قول همون مطالعه که گفتی.......برو مطالعه کن میفهمی که چه طوریه که وقتی مدار عطارد به دور خودش دوران داره قانون نیوتون رو نقض میکنه......

ErfanDK

کاربر حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
شهید بهشتی
شهر
ارومیه

به نقل از Arash Badie Modiri :
قال برادر نیوتن(قدس سره): برایند نیروها داخلی هر مجموعه صفره! (ر. ک. مکانیک کلپنر بخش اندازه حرکت اثباتشم هست! البته یه‌ذره فک کنی بدیهیه!! البته اینم بگبم که انفجار اتمی و هر کوفت و زهر ما نوینی‌هم فرقی تو این قضیه ایجاد نمی‌کنه!)
خلاصه‌ش اینه: هر عملی را عکس العملی هم راستا در جهت عکس است که...
نه قانون سوم نیوتون فقط یه تقریبه و کاملا درست نیست.باید برد رو مفاهیم نسبیتی و بعد با یه تبدیل لورنتزی میشه درستش کرد

بالا