• اگر سمپادی هستی همین الان عضو شو :
    ثبت نام عضویت

مصطفي مستور

shadi joon

کاربر حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
دبيرستان فرزانگان1مشهد
شهر
مشهد
پاسخ : مصطفي مستور

من تقریبا همه کاباشو خوندم!!!!!!!!
محشره! >:D<
همه داستاناش به هم مربوطه!!!!!!!!

Seti

کاربر حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
دبیرستان فرزانگان 1 تهران.
شهر
تهران.
مدال المپیاد
مدال طلای دورۀ بیست و شش المپیاد ادبی.
دانشگاه
دانشگاه تهران
رشته دانشگاه
ادبیات فارسی/ادبیات فرانسه

منم همه کتاباشو خوندم . آره شادی جان شخصیاتش مشترکه و در هر کتاب زوایای شخصیاتای کتابای دیگش هم فاش میشه .
اول از همه روی ماه خداوند راببوس رو دوست داشتم که واقعا زیبا بود . استخوان خوک و دستهای جذامی هم همینطور . عکس نگاریاش هم کم از کتاباش نداره .
نحوه روایت مستور ، فلسفه پنهان در آثارش ( که شدیدا جای بحث داره مثل نظریه وضعیت امور منطقا ممکن ) ، شخصیت پردازی گنگ و پر از نشانه ش همه وهمه خواننده های اهل تفکر رو به خودش جذب میکنه .
دوستی داشتم که مجذوب رمانهای تماما آبکی ایرانی شده بود . من طبق یک سنت قدیمی ( بالا بردن سطح سلیقه دوستانمان <D= ) روی ماه خداوند را ببوس رو بهش پیشنهاد کردم ولی اون بعد خوندنش گف چه فلسفی ! اه اه ! اینه که مستور خوراک فعالیت ذهنه !
فلسفه آثارش شدیدا جای بحث داره . نظریه های تو در تو و شاید درست ، تمامی کتاباشو در بر گرفته . مثلا :

- اگه قرار باشه مرد ها از این دنیا گورشونو گم کنن و برن بهت قول میدم که هرچی جنگ و کشتار و کثافت کاریای دیگه ست رو با خودشون میبرن . دنیا عینهو گوشت خرگوش میمونه . نصف حلال نصف حرام . زن نصفه حلال دنیاس . هرچی کثافت کاری و گندکاری هست توی مرداست . (استخوان خوک و دستهای جذامی ص39 )
- میگه وجود آدمهای حقیقتا آزادش همیشه بر طریق صواب باشند منطقا امکان پذیره و خداوند اگر واقعا قادر مطلق بود میتونست هر وضعیت امور منطقا ممکنی رو محقق کنه . (همان کتاب ص 56 )

این نگاه خاص مستور به خدا ، آفرینش و جهانه که از دلایل محبوبیتش به حساب میاد . اینم فراموش نشه که مصطفی مستور ، از نویسندگانی بود که فروش بالای یک رمانش ( روی ماه خداوند را ببوس ) باعث شد بسیاری از خوانندگان و علاقمندان به کتاب ، مجموعه آثار او را در کتابخانه شخصیشون نگه دارند .

silence

کاربر حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
علامه حلی - شهید قدوسی
شهر
تهران
دانشگاه
شهید بهشتی
رشته دانشگاه
دندانپزشکی

" استخوان خوک و دست های جذامی" و "روی ماه خداوند را ببوس" رو هم خوندم. واقعا قلم مسحورکننده ای داره!

نوشته هاش واقعا امروزی هستن. همون دغدغه ها و دردسرهایی که آدم امروز داره. از عشق لیلی و مجنونی نمی گه به جاش از عشق فاحشه ها می گه ( استخوان خوک و دست های جذامی ) یا یه قالب بسیار تاثیرگذاری از عشقای اینترنتی ( حکایت عشقی بی شین بی قاف بی نقطه ) و علاوه بر این به طور شگفت آوری همه چیز رو ملموس توصیف می کنه! وقتی صحبت از ساختمان خیابان خاوران و ادم هایی که توش هستن می کنه انگار همه شون جلوی چشم آدم ظاهر می شن. انگار که همشونو بارها دیدیم!

Seti

کاربر حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
دبیرستان فرزانگان 1 تهران.
شهر
تهران.
مدال المپیاد
مدال طلای دورۀ بیست و شش المپیاد ادبی.
دانشگاه
دانشگاه تهران
رشته دانشگاه
ادبیات فارسی/ادبیات فرانسه

sayna

کاربر خاک‌انجمن‌خورده
نام مرکز سمپاد
دبيرستان فرزانگان ۱
شهر
تهران
دانشگاه
علوم پزشكى شهيدبهشتى
رشته دانشگاه
پزشكى

من همه ی کتابای مسـتور رو خوندم ! همـرو پشـت سر هم !
به نـظرم واقعن تکراریه ! یعنی زیادی کتاب داره چاپ می کـنه دیگه !
اسامــی ؛ اتفاقا ؛ شخصیتا ؛ خیلی خیلی تکراریه ...

anahid_30s

کاربر فوق‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
دبیرستان فرزانگان یک
شهر
همدان
سال فارغ التحصیلی
1392

روی ماه خداوند را ببوس گرچه یه کمی شعاریه، اما خیلی جاذبه داره.
استخوان خوک و دست های جذامی رو حوصله ـم نگرفت تا آخر بخونم.
من گنجشک نیستم هم خوندم اما زیاد خوب نبود. درواقع متوسط بود.
اما مستور در کل خیلی روان مینویسه.

megan

کاربر فعال
نام مرکز سمپاد
فرزانگان3
شهر
مشهد
دانشگاه
فردوسی
رشته دانشگاه
مهندسی صنایع

تقریبا همه کتاباشو خوندم.داستاناش مکمل هم هستن.روی ماه خدا را ببوس و حکایت عشق بی شین ... رو خیلی دوست دارم.اما بدلیل اینکه داستاناش به دنبال هم و شبیه هستند اسم داستاناش درست یادم نمیاد.

Rashowa

کاربر فوق‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
شهید بهشتی نیشابور
شهر
نیشابور
سال فارغ التحصیلی
1390
دانشگاه
علم و صنعت وArts et Métiers ParisTech
رشته دانشگاه
مهندسی صنایع

من یه بار داشتم می مردم از فلسفی و روحانی بودن!
به پیشنهاد پسر عموم یکی از کتاباشو شبونه خوندم! خیلی عالی بود! آرومم کرد! حس کردم اون چیزی رو که من بهش فکر می کردم و تصورم این بود که هیچ کس بهش فک نمیکنه اون دیده و به قلم کشیدش!
یه هر حال کتاب فوق العاده خوبی بود و واسه همین اگه کتاباش به چشم بخوره قطعا می خرمش! (;

saeide

کاربر فوق‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
فرزانگان کرج (گویا 3)
شهر
کرج
دانشگاه
تهران-شهید بهشتی
رشته دانشگاه
فیزیک-کارشناسی ارشد گرانش

نویسنده خوش قلمیه!
من فضا سازی داستان هاش رو خیلی دوست دارم.یه جورایی خواننده رو ول میکنه وسط داستان طوری که خواننده انگار از اول در متن داستان بوده.این در روی ماه خداوند را ببوس و عاشقی بی عین... به چشم میخوره.البته رمان من گنجشک نیستم ش اونقدر این فضاسازی رو نداشت.تقریبا تا آخرین صفحه داستان نفهمیدم اصل ماجرا چیه و چی میخواد بگه.
در کل اگه قرار باشه رمان ایرانی بخونم مجموعه داستان های مصطفی مستور رو در اولویت قرار میدم.

khormaloooooo

کاربر حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
فرزانگان1 تهران
شهر
تهران
سال فارغ التحصیلی
90
دانشگاه
الزهرا
رشته دانشگاه
بيوتكنولوژي - معارف اسلامی

یه چیزاییش فوقالعادس جوری که من بعد چند تا از داستاناش تا چند روز منگ می موندم..

اما بعضی تیکه هایی داره که حال به هم زنه

مثلا این که مردا شصت بار عاشق می شن و این حقو بهشون می ده رو اصلا درک نمی کنم! یه بار واقعا داشتم دیگه بالا میاوردم!

anahid_30s

کاربر فوق‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
دبیرستان فرزانگان یک
شهر
همدان
سال فارغ التحصیلی
1392

دو تا چیز به حال یادم اومد از مستور:

تقدیم به همه زنان، این تنها ساکنان نیمه روشن زندگی. (یادم نیست اولش تقدیم به بود، برای بود، همه داشت یا نه و....؛ اما بقیش همین بود)

هر انسان، روزنه ای ـست به سوی خدا، اگر اندوهناک شود، اگر بسیار اندوهناک شود .

سیزیف

کاربر فوق‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
فـرزانگان
شهر
مشهد

من هم روی ماه خداوند روببوس روخوندم ازایشون
به نظرم کتاب خوبی بود فقط خوب !به قول یک نفربرای گذروندن یک ساعت متفاوت خوب بود
به نظرم پایان خوبی نداشت ینی یه جورایی گیج میکردخواننده رو وبعد توی ناکجا آباد رهاش میکرد
برگزیده ی جشنواره قلم زرین هم شده گویا:-"
به واقعیت هم نزدیک بود واینکه به نظرم رمان ساده ای یا شاید مثلا شما بیای وبخونی وبگی چقدرسطحی واینا ولی دلت نمیاد بزاریش کنار

mah sa

کاربر حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
فرزانگان 1 شیراز
شهر
شیراز
سال فارغ التحصیلی
1394
رشته دانشگاه
دندانپزشکی

اولين بار پارسال همين تاپيك رو ديدم ك شناختمشون و الان همه كتاباشو خوندم غير از جديدترينش سه گزارش كوتاه در باره نويد و نگار (فك كنم) ب غير از فضاسازى عالى ك بچه ها گفتن ى چيز ديگشو ك خ دوس دارم رسوندن و فهموندن مفاهيم پيچيده در عين سادگى هس .،! واقعا ميشه مفهوم عشق رو از داستان ارزو از كتاب عشق روى پياده رو درك كرد.،! بهترين نويسنده دو دهه اخيره از نظرم

sade shode

کاربر نیمه‌فعال
نام مرکز سمپاد
frz1
شهر
mazandaran

روی ماه خداوند را ببوس:

بنطرم قشنگ بود و بیشتر شبیه فیلمها بود ینی اگه درقالب فیلم باشه قوی تر تاثیرش پیداست چون خیلی از استدلال هایی که بیان میکنه برمبنای چیزهاییکه از طبیعت اون طرف مشاهده میکنه...پرنده ها بازی بچه ها و اینها خب با فیلم قشنگتر پیداست و مفهوم اعتماد کردن با دیدن های اون بیان میشه و اینکه یکجورهایی بیان میکنه خدا اونی نیست که تو با محکم ترین استدلال ها به خودت بقبولونیش بلکه یک حس قلبه هرچند ساده که به تو تلنگر میزنه...بعضی سوال هاش و نحوه پاسخ دادن به اونهاهم جالبه...بنظرم توانایی این را داره که کمی ادم را به فکر واداره!

بالا