مفهوم جرم

نام مرکز سمپاد
.
شهر
.
سال فارغ التحصیلی
2000
رشته دانشگاه
فیزیک
پاسخ : مفهوم جرم

به نقل از ErfanDK :
آخه اصلا به طور کل بحث نیروهای مجازی و نیروهای گرانشی متفاوته.خوبه خودت هم از کتابا می نویسی.بهتره یه نگاهی هم به نوشته های خودت بندازی.در ضمن تعریف کردن یک لاگرانژی و هامیلتونی برای یک سیستم کلاسیک با تعریف کردنش برای یک سیستم نوین متفاوته. مثلا شما نمی تونید به یک سیستم غیر ایزوله هیچ کدوم از این ها رو نسبت بدین.چون که انرژی این سیستم در هر لحظه معین نیست.

در ضمن به نظر شما،توی فیزیک نوین برای ذرات بدون جرم چطور لاگرانژی تعریف می کنن؟ فکر می کنید نمیشه؟ چرا میشه. ولی مفهوم خود لاگرانژی و هامیلتونی سیستم نوین یا به قول شما کوانتومی با مفهومی که شما تو مکانیک کلاسیک خوندی خیلی فرق می کنه.

سوال رو پرسیدی و خودت از طرف من جواب دادی ؟!!؟ من کی گفتم نمیشه ؟
روابط اصلی الکترودینامیک و البته کرمودینامیک بر اساس لاگرانژین ها بدست اومدن.

مثلا تو میدان کوانتومی داریم :

[tex]\mathbf{L}_{i}=W_{ij}\ddot{q}_{j}+\alpha_{i}=0[/tex]​

که Wij ماتریکس هسی هستش و به عنوان یک مشتق جزئی درجه دوم لاگرانژین سیستم نسبت به درجات آزادی سیستمه.و آلفا کمی با لاگرانژین کامل تفاوت داره.

ضمنا" من نگفتم همونی که لاگرانژ گفته یه راست اومد تو کوانتوم. من گفتم مقدمه اون بوده.

نام مرکز سمپاد
.
شهر
.
سال فارغ التحصیلی
2000
رشته دانشگاه
فیزیک

به نقل از ErfanDK :
آخه اصلا به طور کل بحث نیروهای مجازی و نیروهای گرانشی متفاوته.خ

شاید کمی انتزاعی باشه ولی خیلی از مفاهیم و نظریات از همین تفکر انتزاعی بوجود اومدن.

• شروع کننده موضوع

ErfanDK

کاربر حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
شهید بهشتی
شهر
ارومیه

درسته ولی الان این لاگرانژینی که گفتی ربطی به بحث ما نداره.شاید بهتر باشه در مورد تانسور Stress-Energy صحبت بشه که میشه به کمک اون درباره ی جرم بحث کرد.

benjaminklar

کاربر نیمه‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
شهيد سلطاني
شهر
كرج
مدال المپیاد
علوم و رياضي اول راهنمايي - كامپيوتر دوم دبيرستان
دانشگاه
نامعلوم!
رشته دانشگاه
خدا می دونه!

"مقاومت جسم در برابر تغيير سرعت"
يه چيزي تو همين مايه ها بود كاش دقيقا يادم بود!!

نام مرکز سمپاد
.
شهر
.
سال فارغ التحصیلی
2000
رشته دانشگاه
فیزیک

به نقل از ErfanDK :
درسته ولی الان این لاگرانژینی که گفتی ربطی به بحث ما نداره.شاید بهتر باشه در مورد تانسور Stress-Energy صحبت بشه که میشه به کمک اون درباره ی جرم بحث کرد.

چرا داره. در واقع میخواستم بگم توی کوانتوم مکانیک هم لاگرانژین ها تعریف میشوند.

در مورد اون تانسور هم من کتاب ریندلر رو گشتم فقط توی الکترودینامیک نسبیتی مطرح میشه.

بالا