• اگر سمپادی هستی همین الان عضو شو :
    ثبت نام عضویت

خلاصه نویسی

• شروع کننده موضوع

saeed

کاربر حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
شهید سلطانی کرج
شهر
کرج
دانشگاه
تهران
رشته دانشگاه
مهندسی فناوری اطلاعات
(قابل توجه دوستان دوم و سوم دبیرستان!)​

سلام!
ایام خرداد نزدیک است. به هر حال فرصتی است که بتوانیم کم کاری های سال تحصیلی گذشته را جبران کنیم. اما من می خواهم به شما راهی نشان دهم تا در آینده در رقابت کنکور یک قدم جلوتر از دوستانتان باشید.
از شما می خواهم که در این ایام خلاصه نویسی کنید. به همین سادگی!
در این متن شما روش هایی برای خلاصه نویسی را خواهید آموخت. این روش ها حاصل تجربه ی شخصی من در مورد خلاصه نویسی "همه" دروس است.

مکان خلاصه نویسی:
عده ای می گویند برگه های نت که به کتاب ها، یا دیوار می چسبانند بهتر است، عده ای بر این عقیده اند که کاغذ های جداگانه آ4 یا آ5 بهتر است، اما شما این خلاصه ها را برای کنکوری می خواهید که یک یا دو سال آینده برگزار می شود! پس برگه های جداگانه به دردی نمی خورد. برای هر درس یک دفترچه یادداشت با قطع بزرگ تهیه کنید. بزرگ بودن قطع دفترچه به این دلیل است که هم جا برای نمودارها و جداول داشته باشد، هم بتواند مطالب پایه و پیش دانشگاهی هر درس را در خود جای دهد.

چگونگی یادداشت:
یک طرف دفترچه را به مطالب پایه اختصاص دهید و طرف دیگر را برای مطالب پیش دانشگاهی.
شروع کنید!

دروس تخصصی:
یک فصل را انتخاب کنید. اول جزوه و سپس کتاب درسی را بخوانید. سپس بر روی یک کاغذ چرک نویس نموداری از ساختار فصل برای درک بهترتان بکشید(شبیه درخت دانش قلم چی). نمودار را به صفحه ی اول فصل تان در دفترچه منتقل کنید. تر و تمیز! حالا به ترتیب پیش بروید، متن کتاب را بخوانید، ابتدا تعاربف، سپس جملات مهم را وارد کنید. پس از آن نوبت به اطلاعات فکر کنیدها و آزمایش کنیدها می رسد. (مهم هستندها!) نمودارها و نتایج تصاویر حاشیه و کنار صفحات را فراموش نکنید. به جزوه برسید، هر چه در کتاب نبود را یادداشت کنید. و در نهایت یک صفحه در انتهای فصل تان در دفترچه خلاصه نویسی خالب بگذارید تا چیزهایی که باعث شده در تست زدن اشتباه کنید را یادداشت کنید(حتی برای بار دوم)

دروس عمومی:
یک درس را انتخاب کنید. دروس مشابه اش را پیدا کنید، مثلا برای زبان فارسی دروس نگارش یا دروس دستورزبان یا دروس املا و به طور مثال برای دینی دروس 5تا9 دینی2 یا دروس 14تا16 دینی3. این دروس را باید کنار هم بنویسید. چون به یک مفهوم می پردازند.
عربی: اول قواعد، سپس کارگاه ترجمه، بعد کلماتی که بلد نیستید، سپس کلمات جمع مکسر، مترادف و متضاد. لغات مستقیما در کنکور نمی آیند ولی در درک کطلب یاریتان می کنند.
دینی: آیات را با متن درس مطابقت دهید، آیات را بین متن درس تقسیم کنید، پیام آیات و اندیشه و تحقیق فراموش نشود. مخاطب آیات مهم اندها!
زبان فارسی: املا، نگارش، بیاموزیم، دستورزبان و ... را جدا کنید. استثناها فراموش نشود!
ادبیات: اعلام را از متن کتاب جدا کنید (مثلا این که در کتاب پیش اسم دختر پیران ویسه چی بود!) سپس اعلامی که از آخر کتاب نمی دانید بنویسید. لغات مهم و توضیحات فراموش نشود. (لغات مهم یعنی لغاتی که معنی کنایی دارند، مثلا متهم گردانید: به شک افتاد، یا به تقریبی: به مناسبتی) کنایه ها هم مهم اند.
زبان:گرامر در کنکور زیاد مورد توجه نیست ولی لازم است که بدانید. لغات مهم و گرامر را یادداشت کنید.

تکنیک ها:
1- جمله ننویسید: جمله نویسی فقط متن را طولانی می کند. سعی کنید از عبارات وصفی و اضافی مشابه یا از فلش و ":" جملات استفاده کنید.
2- مسندها و صفت ها را جدا کنید: تولی و تبری: لازمه ی دینداری (لازمه ی دینداری حقیقی یک مومن تولی و تبری است .)
3- ترکیب و ترتیب کلمات را به هم بریزید تا بهتر حفظ شوید.
4- جملات عجیب بسازید: کمال و گوهر زن و شوهر کرمانی اند! (کمال نامه و گوهرنامه آثار خواجوی کرمانی)
5- معنی برخی از کلمات را در آیات کتاب دینی حفظ کنید! (آسان است!) تـخطَـــوا : می نوشتی
6- برای فرمول ها نمودار بکشید و هر بار یکی از متغییر ها را بر جسب دیگری بدست آورید.
7- فرمول های مشابه را دور بریزید! فقط ذهنتان را پر می کنند و سر جلسه قاطی می شوند!
8- برای تاکید بر نکات و ... از دو رنگ استفاده کنید، هرجا دو رنگ کافی نبود از خط کشیدن زیر کلمه و گیومه و پرانتر استفاده کنید.
9- شکل بکشید. مخصوصا در سینماتیک و دینامیک و نور و الکتروشیمی.
10- برای مقایسه ی دو چیز، آن ها را در دو ستون کنارهم بنویسید. مثلا هیدراسیون و هیدرولیز، یا الماس و گرافیت
11- همه چیز را یک جا جمع کن! مثلا اسم تمام یون ها، شکل ساختار لوییس ترکیبات و یا کلمات ساده ی استثنا در زبان فارسی
12- نمودار توابع معروف در در درس ریاضی را بکش! از تابع گلدانی تا مثلثاتی معکوس
13- جا برای اشتباهاتت بگذار. بعد از اینکه سوال یا تست را از مبحث مربوطه حل کردی و غلط هم بود، نکته آن را (حتی دوباره) به آخر فصل در حد یک جمله اضافه کن.

اما شاید بپرسید که کی این ها را انجام بدهم!؟

با بررسی که در برنامه امتحانی چند مدرسه انجام دادم، برای هر فصل درس تخصصی حدود نیم روز وقت دارید، بخوانید و تمام تمارین کتاب را حل کنید و هم زمان خلاصه بنویسید، در ساعات آخر هم می توانید سوالات سال های گذشته را به راحتی حل کنید.
فراموش نکنید که اگر در این ایام این کارها را انجام ندهید، مجبور خواهید شد در سال پیش دانشگاهی و حتی چند هفته مانده به کنکور این کار را انجام دهید. پس عاقلانه است که ترازو را به جانب کفه ی فردا خم کرد.

ali jahangiri

کاربر فوق‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
شهید قدوسی
شهر
قم
مدال المپیاد
طلای المپیاد دانشجویی -مکانیک
دانشگاه
شریف
رشته دانشگاه
مکانیک
سلام سلام !

خسته نباشید !

نقل قول ازیه بنده خدا :
خلاصه نویسی خوبه یا بد؟
چه روشهایی داره؟ از چی باید خلاصه برداشت؟
واسه چه درسایی مناسبه؟
چجوری تو خلاصه نویسی وسواسی نباشیم؟

بذارید به روالی رو بگم که در طول اون ، شما می تونید بهترین بازدهی رو داشته باشید !

البته طبیعیه که این پست برای کنکوری های 92 مناسب نیست و در واقع ، الان زمان مناسبی برای خلاصه برداری برای کنکوری ها نیست

پس ! خطاب به کنکوری های 93 !

در مرحله ی اول ، استاد سر کلاس درس رو به شما یاد میده !

سعی کنید توی کلاسای مدرسه حضور فعالی داشته باشید و درس رو همون جا یاد بگیرید .

این جوری خیلی جلو میوفتید !

مرحله ی بعدی ، مطالعه ی درس در منزل ـه !

با توجه به اینکه استاد نمی تونه زیاد مثال حل کنه ، لذا ، تمرین بیششتر رو باید توی خونه انجام بدید !

چه جوری ؟!

ساده ـس !

اول از همه جزوه ی استاد رو یه دور مرور می کنید !

بعدش اگر کتاب کمک آموزشی دارید ، اون رو هم میخونید و مثال هاش رو به خوبی حل میکنید !

حالا نوبت به این می رسه که ببینید از این مبحث ، قراره چه جوری تست بیاد !

برای این کار ، یه مقدار تست رو به صورت تشریحی و دونه دونه حل کنید !

تعدادشون نمی خواد زیاد باشه . فقط در حدی باشه که با کلیـت تست ها آشنا بشید

به این تست ها میگن تست آموزشی .

یعنی بدون در نظر گرفتن زمان ، و صرفا برای تثبیت مطالبی که خوندید و یاد گرفتن کاربردشون در حل تست !

مرحله ی بعدی زدن تست های مجموعه ی از اون مبحث ـه !

مثلا 20 تا تست رو یک جا و پشت سر هم بزنید . باز هم نیازی نیس زمان بگیرید .

حالا باید اون تست ها رو بررسی کنید و اگر احیانا نکته ای دارن ، به جزوه ی درستون اضافه کنید .

مرحله ی بعدی ، بعد از انجام این کار ها برای تمام مباحث هر فصل ،

زدن یه آزمون از اون فصل ـه . که حدود 20 تا 30 تا تست از اون فصل رو به صورت زمان دار بزنید و ببینید ، کامل یاد گرفتید یا نه !

این کار ها رو در طول دو سه هفته برای همه دروس ، به خصوص اختصاصی ها ، انجام میدید و احتمالا یه آزمون شرکت میکینید

قلمچی ، گزینه دو ، گاج و ....

اون آزمون رو هم آخر هفته میدید و بررسی میکنید .

حالا شما یه مبحث رو خوب خوندید و تست هاش رو هم زدید و آزمونش رو هم دادید .

الان تقریبا دستتون اومده که از اون فصل چه مطالبیش مهم ـه

حالا وقته اونه که از اون فصل یه خلاصه داشته باشید !

فقط هم مطالبی رو بنویسید که مهم هستن و چارچوب اصلی رو تشکیل میده .

+

خلاصه رو بیشتر برای دروس اختصاصی میشه انجام داد + دروسی مثل عربی و زبان توی عمومی ها . اون هم به صورت نموداری برای قواعد و گرامر و ...

از زیاده نویسی و وسواسی نوشتن خود داری کنید ! بی خودی وقتتون رو میگیره !

اگر امکانش بود یه نمونه از خلاصه برداری رو برای یکی از فصول فیزیک آپ لود میکنم .

+

تابستون بهریتن موقع برای این کاره ! از دست ندیدش !

+

ارزش این کار رو بعد از عید ، نزدیک کنکور ، متوجه میشید ! :D

+

موفق باشید !

skyfullofstars

کاربر حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
فرزانگان کرمان
پاسخ : خلاصه نویسی ؟! چی هس اصن ؟! بیخیل باو !

به نقل از ali jahangiri :
اگر امکانش بود یه نمونه از خلاصه برداری رو برای یکی از فصول فیزیک آپ لود میکنم .
آپ نمی کنید؟
مرسی

ali jahangiri

کاربر فوق‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
شهید قدوسی
شهر
قم
مدال المپیاد
دانشگاه
شریف
رشته دانشگاه
مکانیک

به نقل از 00100 :
آپ نمی کنید؟
مرسی
چشم .
چون باید بازنویسی بشه یه کم حال و حوصله میخواد :D
امتحانات هم تازه تموم شده ! یه نفش بکشیم و بکشید ایشالا میذارم جزوه رو

75_Tania

کاربر فوق‌فعال
نام مرکز سمپاد
فرزانگان
شهر
شیروان
مدال المپیاد
المپیاد؟؟؟چی هس؟؟
دانشگاه
univer safacity_e azade kamelan eslamie shirvan:|
رشته دانشگاه
کاردانی پشت و رو کردن کتلت :|

من وقتی میخوام خلاصه بنویسم بیشتر از کتاب میشه :|

ali jahangiri

کاربر فوق‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
شهید قدوسی
شهر
قم
مدال المپیاد
دانشگاه
شریف
رشته دانشگاه
مکانیک

به نقل از 75_Tania :
من وقتی میخوام خلاصه بنویسم بیشتر از کتاب میشه :|
شاید علت ـش اینه که زود میری سراغ خلاصه نویسی
مراحلی که بالا نوشته شده رو به ترتیب انجام نمیدی
شاید هم خیلی وسواس داری و فکر میکنی مثلا اگر فلان نکته رو ننویسی ، چیزی رو از دست دادی
ادر واقع باید دیدت نسبت به خلاصه نویسی درست بشه
که اصلا چی ـه ؟ چه فایده ای داره ؟ ...
صندلی داغ ـه بچه های 92 ـی که همینجا هستن رو برو و بپرس ببین راه کار ـه اونا چی بوده برای خلاصه نویسی :D

AliRezA.☺

کاربر فوق‌فعال
نام مرکز سمپاد
علامه حلی
شهر
اراک
مدال المپیاد
به ما نميخوري عزيزم...
دانشگاه
تا ببينيم چي ميشه...
رشته دانشگاه
پزشكي... 100 درصد

كاظم ميگه: وقتي همه چيز مهم است هيچ چيز مهم نيست... ;))

#S-:

75_Tania

کاربر فوق‌فعال
نام مرکز سمپاد
فرزانگان
شهر
شیروان
مدال المپیاد
المپیاد؟؟؟چی هس؟؟
دانشگاه
univer safacity_e azade kamelan eslamie shirvan:|
رشته دانشگاه
کاردانی پشت و رو کردن کتلت :|

آقای جهانگیری میشه بی زحمت همون خلاصه نویسی فیزیکو بذارین ببینیم چجوریه(یا ریاضی)

robo.poor

کاربر فوق‌فعال
نام مرکز سمپاد
شهید بهشتی
شهر
دهدشت

خوب خلاصه نویسی کردیم!

بعدش کی اونا رو مطالعه کنیم ؟؟؟

رضوانه

کاربر نیمه‌فعال
نام مرکز سمپاد
نمونه کوثر
شهر
اراک

خلاصه نویسی باید پس از مطالعه کتاب وآنچه دانش آموز از مطالعه فهمیده باشد به طوریکه که مفهوم تغییر نکند

Quf

کاربر فوق‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
حلی
شهر
تهران
خب... دیگه کنکوری ای نیست که ندونه خلاصه نویسی چقدر اهمیت داره!
اینجا، نکات مهم توی خلاصه نویسیو جمع میکنیم
روش هاش و در کل اسلوب خلاصه نویسی!
حتی میتونیم خلاصه هامونو به اشتراک بذاریم

که قدمی باشه به سمت نوشتن خلاصه های خوب!

(راستش نمیدونستم همچین تاپیکی هست یا نه، یه نگاهیم کردم به چشمم نخورد؛ اگر بود، ببخشایید!)

ش:تکراریه.ترکیب میشه.

TMNT

علی‌سینا
نام مرکز سمپاد
شهید دستغیب 1
شهر
شیراز
سال فارغ التحصیلی
1395
دانشگاه
دانشگاه علوم پزشکی شیراز
رشته دانشگاه
پزشکی
پاسخ : خلاصه نویسی

سعی کنیم چیزی که مینویسیم یک جوری باشه که حداقل برای خودمون با یک نگاه همه مطلبو توی ذهنمون تداعی کنه.
مثلا برای "غشا" اگه من برای خودم بنویسم "پروتئین غشا" همه غشا یادم میاد :D .

مورد بعدی خوش خط نوشتنه. حداقل قابل خوندن برای خودمون باشه.

همه چیزا رو لازم نیست بنویسیم. خیلی چیزا واقعا نیازی به نوشتنشون نیست.
:: در آخر هم از این "برای خودمون" ها نتیجه می‌گیریم که خلاصه‌نویسی مثل "آنزیم" ( :D ) اختصاصی عمل میکنه و هر کسی روش خودشو داره که باهاش موفق تره.

esfrwms

کاربر خاک‌انجمن‌خورده
نام مرکز سمپاد
فرزانگان
شهر
رشت
سال فارغ التحصیلی
92
دانشگاه
NSU
رشته دانشگاه
General medicine
پاسخ : خلاصه نویسی

چند تا نکته:
دوستان همون بار اول که درس رو می خونند از هرگونه حرکتی مانند خط کشیدن، فسفری کردن و ... خودداری کنند. مگه دفتر نقاشیه!!!
اگر می خوان خلاصه بنویسند، اشکال نداره ولی فقط خلاصه بنویسند. کتاب رو رونویسی نکنند.
هرچند الان براتون این چیزایی که می خونید خیلی جدید، سخت و نامفهومه ولی به مرور به قدری بدیهی می شود که باور نخواهید کرد. پس وقتتون رو برای نوشتن خلاصه های خیلی خوش خط و باکلاس و ... نگذارید. در آینده نزدیک دیگر آن ها را مطالعه نخواهید کرد.
جمله بندی ، رنگ بندی ، خلاصه های حجیم و ... باعث می شه که در هدف اصلی کار یعنی افزایش مرور اختلال ایجاد بشود. یادتون نره که دارید برای چی این کار رو می کنید.
پیشنهاد جدی من: انجام خلاصه برداری، یادداشت نوشتن در حاشیه و خط کشیدن زیر مطالب رو بزارید برای دور سوم مطالعتون. در ضمن به نظرم همون یادداشت نوشتن در حاشیه کتاب و خط کشیدن کافیه. اگر الزام خاصی نمی بینید خلاصه نویسی در برگه های جداگانه را انجام ندهید.یه چند وقتیه که این موضوع حداقل بین شاگردهای خودم رایج شده بود. لازم دیدم این جا هم بنویسم.
پ.ن: آدم ها با هم فرق می کنند)حداقل در توالی نوکلئوتیدهاشون!( برای همین اگر تا الان از روشی استفاده می کردید که جواب داده و براتون مفیده، می تونید همون روش رو ادامه بدید. فقط همیشه به این موضوع فکر کنید که کاری که می کنید نسبت به هزینه ای )وقت، انرژی و...( که براش می گذارید فایده داره یا نه.

A M I N

لنگر انداخته
نام مرکز سمپاد
BHT
شهر
LNG
سال فارغ التحصیلی
1397
دانشگاه
SBU
رشته دانشگاه
ARC
من بعضی وقتا سعی می کردم خلاصه بنویسم ولی سرعت خلاصه نوشتنم کم بود...

مشکل کجاست؟

نام مرکز سمپاد
فرزانگان
شهر
قم
سال فارغ التحصیلی
97
روش وقت گیری نیست؟ من سعی می کنم یه متن رو بخونم،نهاااایتا یه خط نکات مهم رو بنویسم. یعنی راهنمایی که این کارو میکردم هیچ وقت نمی رسیدم کامل بخونم، و من تا سه دور نخونم،تسلط کافی ندارم.

Aramesh_Z

کاربر فوق‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
فرزانگان امام رضا (ع)
شهر
لاهیجان
سال فارغ التحصیلی
96
رشته دانشگاه
دامپزشکی
روش وقت گیری نیست؟ من سعی می کنم یه متن رو بخونم،نهاااایتا یه خط نکات مهم رو بنویسم. یعنی راهنمایی که این کارو میکردم هیچ وقت نمی رسیدم کامل بخونم، و من تا سه دور نخونم،تسلط کافی ندارم.

یه بار اینکارو بکن ، همون برای دور اولت که داری میخونی ، همزمان خلاصه هم بنویس . درسته وقتتو میگیره ، اما همین نوشتن حین خوندن باعث میشه خیلی بهتر از قبل تو ذهنت بمونه !
مثلا اگه قبلا زیستو باید 3 دور میخوندی با این روش دو دور بزنی ( دور اول با خلاصه نوشتن ، دور دوم دوباره کتابو خوندن و خلاصه هم خوندن ) به اندازه همون 3 دوره شایدم بیشتر ! یه خوبی دیگه ام که داره با این روش سرعتت میاد پایین نکات بیشتری رو میتونی کشف (!) کنی از خط به خط کتاب .

Aramesh_Z

کاربر فوق‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
فرزانگان امام رضا (ع)
شهر
لاهیجان
سال فارغ التحصیلی
96
رشته دانشگاه
دامپزشکی
حالا دیگه این راه حلی بود که برای خودم جواب داده
کلا باید خط به خط بخونی دیگه درسای حفظی رو :"" چه برای نهایی چه کنکور

A M I N

لنگر انداخته
نام مرکز سمپاد
BHT
شهر
LNG
سال فارغ التحصیلی
1397
دانشگاه
SBU
رشته دانشگاه
ARC
چی کار کنم سریع تر خلاصه بنویسم؟

Aramesh_Z

کاربر فوق‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
فرزانگان امام رضا (ع)
شهر
لاهیجان
سال فارغ التحصیلی
96
رشته دانشگاه
دامپزشکی
خب ببینید بستگی داره ، من نمیدونم منظورتون از سرعت کم چیه اما به عنوان مثال اگه یه فصل زیستو بدون خلاصه مثلا یک ساعت میخوندید اما با خلاصه ۲ ساعت و نیم میشه (مفید) خب این دقیقا یکی از خوبیای خلاصه و نکته برداریه. چون باعث میشه بهتر اون متنو بخونید. من به شخصه از خلاصه برداری برای یادگرفتن بیشتر استفاده میکنم تا مرور ! در هر صورت مفیده . اما اگه مثلا وسط درس خسته می شید و حوصلتون نمیکشه دگ خلاصه بردارید ، بهترین راهش اینه که ول کنید و یه درس دگ مثلا ریاضی که خوندنی نیس بخونید بعدش دوباره برگردید سر همین درس

بالا