• اگر سمپادی هستی همین الان عضو شو :
    ثبت نام عضویت

بهترین سلسله ی ایران

کدام بهترين سلسله‌ي ايراني است ؟

• پیش از تاریخ

رای‌ها: 6 4.3%
  • ماد

رای‌ها: 10 7.1%
  • هخامنشی

رای‌ها: 117 83.6%
  • اشکانی

رای‌ها: 21 15.0%
  • ساسانی

رای‌ها: 20 14.3%
  • بنی امیه

رای‌ها: 0 0.0%
  • عباسی

رای‌ها: 3 2.1%
  • طاهری

رای‌ها: 2 1.4%
  • صفاری

رای‌ها: 1 0.7%
  • سامانی

رای‌ها: 5 3.6%
  • آل زیار

• آل بویه

رای‌ها: 6 4.3%
  • غزنوی

• سلجوقی

• خوارزمشاهی

• ایلخانیان

• تیموریان

• صفویه

رای‌ها: 29 20.7%
  • افغان

• افشاریه

رای‌ها: 12 8.6%
  • زندیه

رای‌ها: 23 16.4%
  • قاجار

• پهلوی

رای‌ها: 14 10.0%

• رای‌دهندگان
    140

به نام

کاربر نیمه‌فعال
نام مرکز سمپاد
شهيد اژه اي اصفهان
شهر
اصفهان
پاسخ : بهترین سلسله ی ایران

يا حضرت فيل
گكي اينا ر ومي خونه؟

longman

کاربر فوق‌فعال
نام مرکز سمپاد
شهیدحقانی
شهر
بندرعباس
مدال المپیاد
میریم برا طلا شیمی اگه خدا بخواد
دانشگاه
معلوم نی
رشته دانشگاه
شیمی خواهیم خواند

من ساسانیان رو انتخاب کردم چون در هر نظر یه قدرت واقعی بودن.
هخامنشیان خیلی فوقالعاده بودن اما فوقش دوسه تا شاه خوب داشتن بقیه همچین چیزی نبودن.کوروش اومد همه جا رو گرفت بعد از فوتش پسرش مصرو گرفت بعد شورش شد داریوش همه چی رو دوباره ساخت اما بعد وارد یک روند نزولی شد.اشکانیان هم خیلی قوی بودن ولیاز نظر علمی و فناوری کمی ضعیف بودن همچنین اهل تهاجم نبودن.ولی با قدرت روم رو که اون زمان تو اوج بود در هم کوبیدن ولی در اواخر دیگه خراب کردن.کشور در آستانه فروپاشی بود.
اما ساسانیان کشور و از وضعیت فروپاشی نجات دادند از نظر صنعت و علمی و فناوری پیشرفت کردند.(اینکه اسم دانشمندی از اون زمان نیست برا اینه که این دوستان عربه ما با عرب بازی دهن مملکتو ...)بعد مثل اشکانیان نبودن که بیشتر حالت مدافع داشته باشن بلکه اکثرا مهاجم بودن و عموما دست بالا رو در جنگ داشتن قلمروشون هم خیلی از اشکانیان بزرگ تر بود.از نظر نظامی ساسانیان لشگر آماده داشتن اما هخامنشیان موقع جنگ یه لشگر از مردم ردیف می کردن می زدن به دشمن.(البته جز 10000 نفر جاوید)
در اواخر هم که در زمان خسرو جون تقریبا به هخامنشیان رسیدن(به این معنی نیست که خسرو خوب بوده بلکه یعنی توانشون بسیار زیاد بوده بیش از هخامنشیان چون ساسانیان با روم جنگیدن که مسلما از قدرت دولت های زمان هخامنشی خیلی قوی تر بوده تازه اونا رو هم فقط کوروش داریوش شکست دادند.
آخر هخامنشی هم اگه وضع خوب بود جلوی اسکندر با 30000 نفر رو می گرفت کشور فروپاشیده بود
سربازان ساسانی:
1.jpg

و اینم کاتافرکت
2.jpg

6.JPG

1120cavalry2.jpg

این پایینی ها هم گارد جاوید هخامنشی
immortal-guard.JPG

اینم یه زن کماندار در زمان اشکانی(قابل توجه خانوم ها )
Amazon_Parthian_Shot.jpg

این پایینی چند ساسانی که اون وریه زنه(وسطی چه سلاح خفنی داره)
Sasanian_Caval.jpg

امپراطور روم دربرابر شاهنشاه بزرگ ایرانیان
bishapur_relief_2_1.JPG

ISO9002

کاربر فوق‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
شهید قدوسی
دانشگاه
صنعتی امیرکبیر

به نقل از soroosh.farshchin :
ببین دوست عزیز من وقتی میشنوم رضاخان رو انگلیسیا آوردن و بردن زورم می گیره!
ببین کسی که بتونه تو نخست وزیری 5 نفر قدرت خودشو از دست نده و در عرض دو سال از یک سرباز ساده بودن برسه به بالاترین درجه نظامی کشور بدون که بی شک استعدادهای بالایی داره!
در ضمن من اینو قبول دارم که رضاخان یک آدم بسیار دیکتاتور بوده و یکی از ویژگی های دیکتاتور اینه که بعد از به قدرت رسیدن کناریهای خودشو سر به نیست می کنه که نکنه ی وقت بخوان توطئه کنن روش!
بنابرین رضاشاه ون همچین آدمی بود،با اومدن(حمله)به ایران نتونست مقابله کنه چون دور و بریاش وفادار نبودند!
حالا اینکه رضاشاه قدرت نظامی داشته اما یار وفادار نداشته!

به نظر من یکی از زمان هایی که اوج قدرت ایران بوده همین دوره مخصوصا پهلوی دوم بوده!
چرا؟
یه بار دیگه هم گفتم تو جشنی که رئیس جمهور 96 کشور بزرگ جهان شرکت کنند،قدرت اون کشور رو نشون می ده!

برای اون کمونیستها هم که گفتی باید بگم اگه همین ها نبودند انقلاب پیروز نمی شد!
چرا؟چون که قبل انقلاب همه با هم هم صدا بودند ولی ...بعد انقلاب بعضی ها به قول هاشون عمل نکردند!

در باره مطلبی هم که گفتی شاه رو آدم حساب نمی کردند من قبول ندارم!
شاه ایران عملا در امور اجرایی دخالت نمی کرد مثه رهبر الان!
شما برو تاریخ بخون!ببین این کار بر عهده کی بود؟! این کار بر عهده نخست وزیر بود عزیزم نه شاه!!!
الان رئیس جمهور کشورای دیگه میان ایران می رن پیش رهبر همشون؟!
نه!نمی رن!بعضی ها میرن برای احترام بهش و زمان شاه هم همونطور!
با این تفاوت که الان رئیس جمهور سوریه میاد اون موقع آمریکا!

بنده به شما توصیه می کنم که تاریخو بخونید. البته نه از داخل اینترنت و ویکی پدیا یا حرفای بابابزرگ و مامان بزرگ. احساس میکنم که شما داری الان همینطوری میبافی به هم. بدون اینکه حرفات منطق و سندیت تاریخی داشته باشه. تاریخ اونم از نوع معاصرش بافتنی نیست. نیاز به اظهار نظر من و تو هم نیست. به هر حال هم خیلی اسناد موجوده و هم قراردادها و هم کتابهای خاطرات اون افرادی که دور و بر یک گروه بودن.

این که رضا شاه در ده سال اول حکومتش نوکر حلقه به گوش انگلیسی ها بوده نه من درش شک دارم و نه منابع تاریخ. شما برو یک مقدار اول زندگی نامه این بابا بخون. اصلا ببین این قزاق کی بود و چه کاره بود. چی شد که یه قزاق بی سواد سر از وزارت دفاع در آورد. و نکته جالب که خودت اشاره کردی که در سه سال آخر حکومت احمد شاه چندین نخست وزیر با افکار و عقاید مختلف و بعضا متضاد عوض شدن ولی کرسی وزارت دفاع در تمام اینا ثابت بوده. و اونم برای یک قزاق بی نام نشان. شما برو ببین این قزاق کی بود و ببین که این سید ضیاء کی بود و چطور با این قزاق همدست شد و اصلا چطور اینها کودتا کردن. اگر تمام اسناد تاریخ رو و تمام اسناد اینتلیجنت سرویس رو که معمولا بعد چند دهه از حالت سری خارج میشه رو قبول نداری لااقل عقل که داری یک مقدار روی این وقایع فکر کن. فکر نمیکنم حتی خود اون قزاق هم شکی در انگلیسی بودنش داشته باشه.

در مورد بردنش هم که نیاز به گفتن نداره. خب بردنش دیگه. این هم اسناد داره. شما اسناد نخست وزیر وقت رو بخون ببین که کی بردش و کی دنبال شاهزاده قجری میگشت و کی نهایتا محمدرضا رو جاش نشوند. نمیشه که کل تاریخ مستند رو انکار کنی و بعد هم یه تاریخ رویایی برای خودت ببافی.

یک سری سرفصل تاریخی بهت میدم برو از منابع معتبر مطالعه کن بعد بیا صحبت کنیم:

کودتای سوم اسفند 1299
سال های آخر حکومت احمد شاه
کابینه دولت در سالهای آخر حکومت احمد شاه.
انحلال 1919 و قرارداد نفتی رضا شاه با انگلستان
ماجرای جانشینی محمدرضا به جای رضاخان میرپنج

اینم یک مطلب برای دیگران:
کودتای سوم حوت ۱۲۹۹ کودتایی نظامی بود که توسط سیدضیاءالدین طباطبائی (رجل سیاسی و موسس روزنامه حامی انگلستان به‌نام رعد) و کلنل رضا خان میرپنج (بعدها «رضاشاه پهلوی») اجرا شد که زمینه را برای تشکیل سلسله پهلوی فراهم آورد. در نتیجه مذاکرات و هماهنگی‌های به عمل آمده بین سیدضیاءالدین طباطبایی و رضاخان، در روز سوم اسفند، قوای قزاق وارد تهران شده و ادارات دولتی و مراکز نظامی را اشغال کردند. نزدیک به صد تن از فعالان سیاسی و رجل سرشناس بازداشت و زندانی شدند. احمدشاه و محمدحسن میرزا (ولیعهد) به کاخ فرح‌آباد گریختند و سپهدار رشتی (نخست‌وزیر) به سفارت انگلستان در تهران پناهنده شد. بسیاری بر این باورند که کودتای سوم اسفند، اقدام دولت بریتانیا برای کنترل اوضاع ایران و جلوگیری از نفوذ و حمله احتمالی بُلشویکها بوده‌است. نتیجه کودتا، رئیس‌الوزرایی سیدضیاءالدین و وزیر جنگ و فرمانده کل قوا شدن رضاخان بود. (تازه همینم که ویکی پدیاست ناقص نوشته برای مطالعه بیشتر میتونه به مطالعه اسناد کودتای 1299 مراجعه کنی.)

اگر این کودتا نمیشد این قزاق بیشتر از همون میر پنج خطاب نمیشد و تا آخر عمرش هم یک قزاق میموند. بعضیا راست میگن که اگر این قزاق درصدی در سال 1320 نزد مردم محبوبیت داشت که نداشت، موقعی که می بردنش یک نفر از مردم صداش در میومد ولی در نیومد و گویا مردم از بردن شاهشون خوشحالم شدن.

IVERSON

کاربر فوق‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
شهید بهشتی نیشابور
شهر
نیشابور
دانشگاه
فردوسی
رشته دانشگاه
محیط زیست

به نقل از ISO9002 :
بنده به شما توصیه می کنم که تاریخو بخونید. البته نه از داخل اینترنت و ویکی پدیا یا حرفای بابابزرگ و مامان بزرگ. احساس میکنم که شما داری الان همینطوری میبافی به هم. بدون اینکه حرفات منطق و سندیت تاریخی داشته باشه. تاریخ اونم از نوع معاصرش بافتنی نیست. نیاز به اظهار نظر من و تو هم نیست. به هر حال هم خیلی اسناد موجوده و هم قراردادها و هم کتابهای خاطرات اون افرادی که دور و بر یک گروه بودن.

این که رضا شاه در ده سال اول حکومتش نوکر حلقه به گوش انگلیسی ها بوده نه من درش شک دارم و نه منابع تاریخ. شما برو یک مقدار اول زندگی نامه این بابا بخون. اصلا ببین این قزاق کی بود و چه کاره بود. چی شد که یه قزاق بی سواد سر از وزارت دفاع در آورد. و نکته جالب که خودت اشاره کردی که در سه سال آخر حکومت احمد شاه چندین نخست وزیر با افکار و عقاید مختلف و بعضا متضاد عوض شدن ولی کرسی وزارت دفاع در تمام اینا ثابت بوده. و اونم برای یک قزاق بی نام نشان. شما برو ببین این قزاق کی بود و ببین که این سید ضیاء کی بود و چطور با این قزاق همدست شد و اصلا چطور اینها کودتا کردن. اگر تمام اسناد تاریخ رو و تمام اسناد اینتلیجنت سرویس رو که معمولا بعد چند دهه از حالت سری خارج میشه رو قبول نداری لااقل عقل که داری یک مقدار روی این وقایع فکر کن. فکر نمیکنم حتی خود اون قزاق هم شکی در انگلیسی بودنش داشته باشه.

در مورد بردنش هم که نیاز به گفتن نداره. خب بردنش دیگه. این هم اسناد داره. شما اسناد نخست وزیر وقت رو بخون ببین که کی بردش و کی دنبال شاهزاده قجری میگشت و کی نهایتا محمدرضا رو جاش نشوند. نمیشه که کل تاریخ مستند رو انکار کنی و بعد هم یه تاریخ رویایی برای خودت ببافی.

یک سری سرفصل تاریخی بهت میدم برو از منابع معتبر مطالعه کن بعد بیا صحبت کنیم:

کودتای سوم اسفند 1299
سال های آخر حکومت احمد شاه
کابینه دولت در سالهای آخر حکومت احمد شاه.
انحلال 1919 و قرارداد نفتی رضا شاه با انگلستان
ماجرای جانشینی محمدرضا به جای رضاخان میرپنج

اینم یک مطلب برای دیگران:
کودتای سوم حوت ۱۲۹۹ کودتایی نظامی بود که توسط سیدضیاءالدین طباطبائی (رجل سیاسی و موسس روزنامه حامی انگلستان به‌نام رعد) و کلنل رضا خان میرپنج (بعدها «رضاشاه پهلوی») اجرا شد که زمینه را برای تشکیل سلسله پهلوی فراهم آورد. در نتیجه مذاکرات و هماهنگی‌های به عمل آمده بین سیدضیاءالدین طباطبایی و رضاخان، در روز سوم اسفند، قوای قزاق وارد تهران شده و ادارات دولتی و مراکز نظامی را اشغال کردند. نزدیک به صد تن از فعالان سیاسی و رجل سرشناس بازداشت و زندانی شدند. احمدشاه و محمدحسن میرزا (ولیعهد) به کاخ فرح‌آباد گریختند و سپهدار رشتی (نخست‌وزیر) به سفارت انگلستان در تهران پناهنده شد. بسیاری بر این باورند که کودتای سوم اسفند، اقدام دولت بریتانیا برای کنترل اوضاع ایران و جلوگیری از نفوذ و حمله احتمالی بُلشویکها بوده‌است. نتیجه کودتا، رئیس‌الوزرایی سیدضیاءالدین و وزیر جنگ و فرمانده کل قوا شدن رضاخان بود. (تازه همینم که ویکی پدیاست ناقص نوشته برای مطالعه بیشتر میتونه به مطالعه اسناد کودتای 1299 مراجعه کنی.)

اگر این کودتا نمیشد این قزاق بیشتر از همون میر پنج خطاب نمیشد و تا آخر عمرش هم یک قزاق میموند. بعضیا راست میگن که اگر این قزاق درصدی در سال 1320 نزد مردم محبوبیت داشت که نداشت، موقعی که می بردنش یک نفر از مردم صداش در میومد ولی در نیومد و گویا مردم از بردن شاهشون خوشحالم شدن.
واستون متاسفم!
من با کسی بحث می کنم که توهین نکنه!
با کسی که فقط توهین کردن بلده ترجیح می دم بحث نکنم!
مشکل من و شما اینه که شما کتابهایی که من مطالعه می کنم رو نمی خونی و منم کتابهایی که شما می خونی!رو قبول ندارم!
شما میایید می گید رضا شاه رو انگلیس آورد و... با استناد به خاطرات سید ضیا و ... منم می گم جمهوری اسلامی رو انگلیس آورده با استناد به کتابی که شاه نوشته!
منابع زیاده!
منم با استناد حرف زدم!
کتابهایی که من خوندم خیلی یه طرفه به مسئله نگاه نکرده!یعنی طرفدار صرف شاه و ... نبوده.
هر حرفی زدم از رو این کتابها بوده:

معمای هویدا از دکتر عباس میلانی ،ایران بین دو انقلاب ترجمه گل محمدی،کوتای 28 مرداد از مهندس بازرگان
الانم دارم کتاب شاه رو می خونم!

فقط اینو بدون که اگه چهارتا کتاب خوندی دلیل نمیشه یک سیاستمدارو تاریخ شناس خفنی!
آفرین که خوندی!

یه پیشنهاد دوستانه هم بهت می کنم که حرف مخالفتم بخون تا بتونی درک درستی داشته باشی!
نه کتاب های موافق تو و نه کتاب های مخالف تو راست نمی گن!جفتشو باید بخونی تا بتونی واقعیت رو بفهمی!
خودتم می دونی که امام همیشه رادیو بی بی سی گوش می کرد قبل از خوابش!

هر وقت به این درجه رسیدی که بتونی حرف مخالفتو قبول کنی که روش فکر کنی بیا تا بحثو ادامه بدیم!

ISO9002

کاربر فوق‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
شهید قدوسی
دانشگاه
صنعتی امیرکبیر

به نقل از soroosh.farshchin :
واستون متاسفم!
من با کسی بحث می کنم که توهین نکنه!
با کسی که فقط توهین کردن بلده ترجیح می دم بحث نکنم!
مشکل من و شما اینه که شما کتابهایی که من مطالعه می کنم رو نمی خونی و منم کتابهایی که شما می خونی!رو قبول ندارم!
شما میایید می گید رضا شاه رو انگلیس آورد و... با استناد به خاطرات سید ضیا و ... منم می گم جمهوری اسلامی رو انگلیس آورده با استناد به کتابی که شاه نوشته!
منابع زیاده!
منم با استناد حرف زدم!
کتابهایی که من خوندم خیلی یه طرفه به مسئله نگاه نکرده!یعنی طرفدار صرف شاه و ... نبوده.
هر حرفی زدم از رو این کتابها بوده:

معمای هویدا از دکتر عباس میلانی ،ایران بین دو انقلاب ترجمه گل محمدی،کوتای 28 مرداد از مهندس بازرگان
الانم دارم کتاب شاه رو می خونم!

فقط اینو بدون که اگه چهارتا کتاب خوندی دلیل نمیشه یک سیاستمدارو تاریخ شناس خفنی!
آفرین که خوندی!

یه پیشنهاد دوستانه هم بهت می کنم که حرف مخالفتم بخون تا بتونی درک درستی داشته باشی!
نه کتاب های موافق تو و نه کتاب های مخالف تو راست نمی گن!جفتشو باید بخونی تا بتونی واقعیت رو بفهمی!
خودتم می دونی که امام همیشه رادیو بی بی سی گوش می کرد قبل از خوابش!

هر وقت به این درجه رسیدی که بتونی حرف مخالفتو قبول کنی که روش فکر کنی بیا تا بحثو ادامه بدیم!

من به کسی توهین نکردم. هنوزم میگم که داری میبافی. اینی که تو داری میگی تاریخ ایران نیست. لطفا شانه خالی نکنید از بحث. در مورد اون چیزهایی که گفتم مورد به مورد باید جواب بدید. وقتی شما بدون توجه به گفته های من میاید و یه سری جمله مینویسی این یعنی بافتن. این یعنی اینکه شما نمیخوای بحث کنی. میخوای تا آخرش حرف خودتو بزنی.

شما از کجا میدونی که من کتاب های مخالف رو نخوندم. اول که گفتم خود انگلیسی ها در اسناد اینتلیجنت سرویس گفتن که در کودتای 1299 چه کردن. نیاز به بحث نیست. شما مراجعه و مطالعه کن. از منابع جمهوری اسلامی هم استفاده نکن.

در مورد اینکه میگی جمهوری اسلامی رو انگلیسی ها آوردن هم هردو اون مطالبی رو که گفتی رو خودندم به اضافه صدتا کتاب دیگه اونها رو نقد کرده. بله شاه همیشه توهم توطئه داشت که انگلیسی ها بردنش. اولا اگر مملکتی دستش بود که انگلیسی ها تونستن تا اراده کردن ببرنش خب خیلی رک بگم که خاک برسرش با این مملکت داریش.
اما جالبه که فقط شاه و اطرافیانش این توهم داشتن و بدون هیچ دلیل منطقی ای. دلایلشونم امثال همین بی بی سی گوش دادن امامه که خب معلومه یه نفر از اون سر دنیا اخبار مملکتش رو پیگیری میکنی و طبیعتا نه با کبوتر نامه رسان بلکه با یه شبکه بین المللی که در دست رس هست. منم بعضا از سایت بی بی سی استفاده کردم. خب من انگلیسی ام؟
روند انقلاب در ایران یک تاریخ کاملا مشخصی داره. شاه ادعا میکنه که چطور یک روحانی میتونه اینطور یک همچین انقلابی رو در ایران ترتیب بده و بعد هم نتیجه میگیره که حتما دستی در کاره. خب این ادعا نشون میده که شاه سابق ایران اندکی در مورد جوامع سیاسی و کنش ها و واکنشهای انتقلابی اصولا تحلیلی نداشته. حکومت این شاه یک حکومت کودتا بوده. یعنی سابقه انقلاب رو داشته به شکل خفیف تر. همچنین با اون دیکتاتوری بی سابقه شاه اصلا دور از تصور نبود انقلاب در ایران. وقتی این آقا میاد و حزب رستاخیز ملی ایران رو تشکیل میده و میگه همه ی مردم و سیاسیون باید عضو این حزب بشن و اگر نمیشن گذرنامه شون صادر میشه و از ایران برن. در اون جو ارعاب و وحشت که هر کس از هر حزب غیر از رستاخیز حرف بزنه به جرم نقشه علیه امنیت ملی می گرفتن و در زندان های ساواک شکنجه می کردن. در کشوری که قانون مشروطه کاملا کنار گذاشته شده بود. شنیدم که گفتید شاه ایران مثل رهبر فعلی بوده. گویا شما با ماجرای ترور محمدرضا و متمم قانون اساسی خیلی آشنا نیستید. حتما سعی کنید که مطالعه کنید که بعد از اون واقعه عملا تمام امور اجرایی مملکت دست شاهنشاه آریامهر افتاد و نفوذ شاه در امور اجرایی خیلی بیشتر از حدود قانون مشروطه شد. احیانا گفتن انقلاب شاه و مردم نگفتن انقلاب نخست وزیر و مردم. یا اساسا حزب رستاخیر ملی مال خود شاه بود نه مال نخست وزیر. نخست وزیری هم یک پست تشریفاتی بود که هر موقع شاهنشاه اراده میفرمودن بر میداشتن و یکی دیگه میذاشتن.
چند بار در مورد جشن های 2500 ساله گفتید و از اون به عنوان مایه اقتدار نام بردید. بله باید بگم که حماقت مقتدرانه ای بود. به قول یه خبرنگار آمریکایی این پسر قزاق فکر کرده بود که شاه کجاست؟ در مملکتی که رقم سرانه هر نفر 250 دلار بود شاه بیاد و 500 میلیون دلار خرج یک مراسم بکنه و سران کشورهای دیگر رو دعوت بکنه و در اوج تشریفاتی که درعمرشون در کشورشون هم ندیده بودن یه چند روز بده بخورن. برای معرفی ایران نیاز به هزینه کردن 8 درصد درآمد دولت در اون زمان نبود. شاید درست متوجه نشید ولی فرض کنید که جمهوری اسلامی بخواد مراسمی بگیره و 8 درصد تولید ناخالص رو خرج کنه. یعنی خرج کردن معادل 64 میلیارد دلار در حال حاضر. یعنی خرج کردن کل پول نفت یک سال کشور در حال حاضر. بعد از اون ماجرا یک نشریه سوئیسی شاه ایران رو جزء سه فرمانروای خائن جهان معرفی کرد درحالی که مردم کشور در فقر غوطه می خوردن یک همچین هزینه صرفا برای عیاشی خودش و چهار تا مثل خودش ترتیب بده. شاه میخواست خودش رو به کوروش بزرگ ربط بده که یک اعتباری پیدا کنه و حکومت ظالمانه و دیکتاتوری حقیرانه خودش رو با شوکت و شکوه کوروش مقایشه کنه.
البته در مورد اقتصاد رانتیر دوران پهلوی دوم حرف برای گفتن زیاد هست. که در ادامه بحث خواهد شد.

خب حالا در یک همچین کشوری که سابقه حداقل سه چهار شبه انقلاب رو در صد سال گذشته خودش داشت، خیلی دور از ذهن بود که انقلاب بشه؟ امام یک شبه پیداش نشد که این آقا شک کنه. چطور این آقا نمی فهمه که روند انقلاب ایران بعد از اون مقاله موهن در مورد امام که به دستور خودش نوشته شده بود، یک دفعه سرعتش چند برابر شد. چطور فکر نمیکنه که با آدم کشی های ساواک بود که هر چهلم به چهلم مردم یک شهر میرختن بیرون. آیا مردم تمام ایران رو انگلستان ریخت بیرون؟ حتی ابوالحسن بنی صدر هم اعتقاد داره این صرفا توهم شاه بود و با حکومتی که اون بر مردم کرده بود وقوع یک انقلاب کاملا منطقی بود.
مسئله ی مهم بعدی اینجاست که انگلستان بعد از کودتای 1299 به منافع جدیدی در ایران رسید. قرار نفتی 1919 درسته که پاره شد ولی قرارداد جدیدی بسته شد که سهم ایران از نفت حدود 11 درصد بود. البته حدود 2 درصد از 1919 بیشتر بود.

دقت کنید:
بدین ترتیب بعد از کودتای 1299 برای صاحب منصبان انگلیسی تقاضای ده قطعه نشان شیروخورشید و برای ژنرال آیرونساید نیز نشان درجه اول شیر وخورشید با حمایل سبز تقاضا شد كه دولت به پاس عملی شدن كودتا به آنها اعطا نمود.

دقت کنید:
محمدرضا پهلوی در سفری که سالها بعد و در اوایل سلطنتش به انگلستان داشت، به عنوان یک خواهش شخصی درخواست نمود تا اسناد طبقه بندی شده مرتبط با روی کار آمدن پدرش را ببیند.
شکست شاهانه. ماروین زونیس. عباس مخبر. طرح نو. زمستان ۱۳۷۰

همچنین مراجعه کنید به:
خاطرات تاج الملوك آيراملو همسر اول رضا شاه
سر اردشير (جی) ريپورتر، سرويس اطلاعاتى بريتانيا و ايران
سر شاپور (جی) ريپورتر، سرويس اطلاعاتى بريتانيا و ايران (دوره محمدرضا پهلوی)

دقت فرمایید:
در سال ۱۹۰۷ یعنی ۱۳ سال پیش از کودتا، سیاست‌مداران انگلیسی به این نتیجه رسیدند که «ایران به مرد نیرومندی نیاز دارد که مانع از تکه پاره شدن آن در نتیجه ضعف‌های داخلی گردد. ولی تا کنون چنین مردی پیدا نشده‌است.»
منبع: United Kingdom, Foreign Office,Persian NO.۱, ۱۹۰۹, vol۱۰۵,no.۹۳,p.۹۶
احیانا که نمیخواید منابع خارجی و لاتین و اصلی خود دولت بریتانیا رو انکار کنید.

دقت کنید:
در اوایل سال ۱۹۲۰، چنین فردی پیدا شد.
منبع: شکست شاهانه. ماروین زونیس. عباس مخبر. طرح نو. زمستان ۱۳۷۰

در اواخر سال ۱۹۲۰ میلادی، انگلستان تصمیم گرفت، بخاطر مخارج زیاد، نیروهایش را از شمال ایران خارج کند. به همین مناسبت ژنرال لرد آیرونساید، فرمانده نیروهای متفقین در شمال روسیه به ایران آمد تا بر این نقل و انتقال نظارت کند. ورود آیرونساید مصادف شد با شکست قوای قزاق از جنگلی‌ها و عقب نشینی آنها به منطقه آقابابا در شمال قزوین. رضاخان، در این زمان از افسران ارشد قوای قزاق بود. این قوا تحت فرماندهی افسران روسی و در راس آنان استاروسلسکی قرار داشت. پلیس جنوب (تحت حاکمیت انگلستان) و ژاندارمری، دیگر قوای متمرکز نظامی ایران را تشکیل می‌دادند. نورمن، وزیر مختار انگلستان در ایران، به اشاره آیرونساید، احمدشاه را قانع کرد که افسران روس را از ایران اخراج نماید و بجای آنان، سردار همایون، یک افسر ضعیف را به فرماندهی قوای قزاق بگمارد.

اردشیر ریپورتر اصرار دارد که عامل معرفی رضاخان به آیرونساید، شخص او بوده‌است. ولی آیرونساید در خاطرات خود به چنین معرفی ای اشاره نمی‌کند. او طی دوره‌ای که سردار همایون فرماندهی اسمی قوای قزاق را داشته‌است بارها از اردوی آنان بازدید می‌کند و به این نتیجه می‌رسد که «رضاخان مسلما بهترین است» و «فرمانده قزاقها (سردار همایون) مخلوقی بی فایده و ضعیف است».

منبع: انگلیسیها در میان ایرانیان. سر دنیس رایت. ذبیح الله منصوری. ۱۳۵۷. احیانا اینها که کتب جمهوری اسلامی نیست. چشمهات رو باز کن.

باز هم دقت کنید:
آیرونساید پس از این شناخت از رضاخان اعتقاد یافت که «نباید این سربازان و افسران را در اینجا نگه داشت. بلکه باید راهشان را به سوی تهران، پیش از آنکه من از صحنه خارج شوم باز گذاشت. درواقع یک دیکتاتور نظامی در ایران، تمام اشکالات کنونی ما را حل خواهد کرد.» به این ترتیب رضاخان مقام فرماندهی نیروهای قزاق را بدست آورد. در این موقع، صرفنظر از اینکه برنامه کودتا بدست آیرونساید طراحی شده باشد و یا بدست رضاخان، هردو مذاکرات خصوصی در مورد جزئیات را آغاز نموده بودند. آیرونساید می‌نویسد «رضاخان عجله دارد که وارد عمل شود. او از بیکاری خسته شده‌است.»
ملاقات نهایی میان رضاخان و آیرونساید در ۲۳ دیماه ۱۲۹۹ در گراندهتل قزوین برگزار شد. از میان همقطاران رضاخان تنها سرهنگ باقرخان مویان از این ملاقات باخبر شد و از انگلیسی‌ها کلنل هنری اسمایت. آیرونساید می‌نویسد:«اول می‌خواستم تعهد کتبی از او بگیرم. ولی به این تنیجه رسیدم که فایده‌ای ندارد. اگر بخواهد قول‌هایی را که به ما داده زیر پا بگذارد، ادعا خواهد کرد که آنها را تحت فشار داده‌است. دو مطلب را برایش به خوبی روشن کردم. یکی اینکه به خیال نیافتد که خود مارا از پشت سر مورد حمله قرار دهد و دیگر اینکه پس از ورود به تهران، شاه را به هیچ وجه از سلطنت بر ندارد.

منبع: همان

اصولا با این همه منفعتی که بعد از کودتا و به مرور بعد از روی کار آمدن رضا خان میرپنج نصیب انگلستان شد و این همه منابع معتبر شکی در انگلیسی بودن این قزاق نیست.

ولی من از شما می پرسم که انگلستان بعد از جمهوری اسلامی چه منفعتی برده؟ نفت مارو برده؟ که نبرده چون اسناد خرید و فروش و قیمت و میزان استخراج فعلی حتی در اسناد اوپک هم موجوده.
مملکت به دست مستشاران انگلیسی اداره میشه؟ که خب اینم نیست.

در آخر هم بگم من هم برای شما متاسفم. مثل پیرمردها مرتجع فکر میکنی که شب و روز شدن الانم دست انگلیسی هاست. اگر میخوای بحث کنی باید به همه مواردی که نوشتم جواب بدی. اگر میخوای بدون درنظر گرفتن اونها دوباره همینطوری تاریخ رو به هم ببافی بگو که بحث نکنیم. یادت باشه که من از منابع غیر از جمهوری اسلامی برات مطلب گذاشتم. شما هم از کتاب های غیر از محمدرضا و هویدا و هم قطارانش مطلب بذار و ادعا کن. خب معلومه که شاه بی کفایت ایران فکر می کنه که انگلیسی ها بردنش. انگار که واقعا کوربوده و مردم رو در خیابانهای شهرهای ایران ندیده.

IVERSON

کاربر فوق‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
شهید بهشتی نیشابور
شهر
نیشابور
دانشگاه
فردوسی
رشته دانشگاه
محیط زیست

بببین برادر من،من اینو توهین حساب می کنم!
اول چندتا مسئله رو بگم بعد ادامه می دم!
منبا کسی بحث می کنم که این امکان رو به خودش بده که داره اشتباه می کنه!
اگه خیلی به خودت مطمئنی که کاملا حرفت بی چون و چرا درسته من باهت بحث نمی کنم!چون بحث به نتیجه ای نمی رسه!
دوم من همه جا گفتم که هیچ فردی رو نمی شه پیدا کرد که گل بی عیب باشه!
در هر دولتی و هر فردی هم عیب هست و هم خوبی!
من بعضی از کارای امام رو هم اشتباه می دونم هر چند کم ولی خب!
و شاهنشاه رو هم همینطور!
من نمی تونم خیلی اینجا رک حرف بزنم!اگه تمایل داری بحث رو ادامه بدیم از تو پروفایل من آی دی منو بردار تا بحث رو بهتر و کامل تر ادامه بدیم!
البته اگه اون مسائلی که گفتم و رعایت می کنی!برای هر چی گفتی جواب دارم اما تر جیح می دم به دلایلی که خودت می دونی اینجا نگم!!!
منتظرم.

parasto jooon

کاربر فوق‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
فرزانگان
شهر
مشهد
دانشگاه
مشهد
رشته دانشگاه
پزشکی

این نظر من...با نظر هر دوتاتون رضاشاه هر کسی که بوده اگر خودش به قدرت رسیده یا انگلیسا یا هر کس دیگه......این آدم دلیل پیشرفت ایرانه مطمئن باشین اگه رضاشاه بیشتر از 16 سال حکومت می کرد...به نظر من ایران اینی نبود که میبینیم.....هر چقدر هم که اسم دیکتاتور روش بذاریم مدرس تو دوران سلطنت رضا شاه 3بار (اگر اشتباه نکنم) نماینده ی مجلس شد با این که مشکل براش درست میگرد.....(این وضعیت رو حتی الان می تونین ببینین؟؟)
فقط اگر آلمان قدرت اول دنیا میشد(پیروزی آلمان و متحداش تو جنگ جهانی دوم) این ایرانی که میبینین وجود نداشت.....کاش..

ISO9002

کاربر فوق‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
شهید قدوسی
دانشگاه
صنعتی امیرکبیر

به نقل از parasto jooon :
این نظر من...با نظر هر دوتاتون رضاشاه هر کسی که بوده اگر خودش به قدرت رسیده یا انگلیسا یا هر کس دیگه......این آدم دلیل پیشرفت ایرانه مطمئن باشین اگه رضاشاه بیشتر از 16 سال حکومت می کرد...به نظر من ایران اینی نبود که میبینیم.....هر چقدر هم که اسم دیکتاتور روش بذاریم مدرس تو دوران سلطنت رضا شاه 3بار (اگر اشتباه نکنم) نماینده ی مجلس شد با این که مشکل براش درست میگرد.....(این وضعیت رو حتی الان می تونین ببینین؟؟)
فقط اگر آلمان قدرت اول دنیا میشد(پیروزی آلمان و متحداش تو جنگ جهانی دوم) این ایرانی که میبینین وجود نداشت.....کاش..

کلا چون شما جواب بحث هارو ندادی من چیز جدیدی نمیتونم بگم. ولی در کل اصولا اگر اسکندر مقدونی هم به ایران حمله نمی کرد ایران اینی نبوده که الان هست!
مدرس هم همونیه که چند سال زندانی شد و در یکی از دوره ها بهش گفتن یه دونه رایم نیاوردی گفت خودم که به خودم رای دادم.

parasto jooon

کاربر فوق‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
فرزانگان
شهر
مشهد
دانشگاه
مشهد
رشته دانشگاه
پزشکی

به نقل از ISO9002 :
کلا چون شما جواب بحث هارو ندادی من چیز جدیدی نمیتونم بگم. ولی در کل اصولا اگر اسکندر مقدونی هم به ایران حمله نمی کرد ایران اینی نبوده که الان هست!
مدرس هم همونیه که چند سال زندانی شد و در یکی از دوره ها بهش گفتن یه دونه رایم نیاوردی گفت خودم که به خودم رای دادم.
ببین تو تاریخ معاصر تو می تونی حرف از این بودن و نبودن بزنی......من دارم می گم این مرد عامل پیشرفت ایران بوده.....به این دلیل می گم ایران این نبود چون اون موقع دیگه شیخ ها جرئت نمی کردن دهنشونو باز کنن چه برسه به این که یکیشون بخواد ایرانو دستش بگیره.....این کاری بود که محمدرضاشاه نتونست انجام بده...

yasna

کاربر فوق‌فعال
نام مرکز سمپاد
فرزانگان 1 تهران
مدال المپیاد
زیست
رشته دانشگاه
پزشکی یا شایدم ژنتیک یا شایدم ......

ببینین! من اصلا در مورد اینکه حکومت پهلوی رو کی اورد و کی برد بحث نمی کنم! چون می دونم که نتیجه نمی گیریم! ولی در زمان پهلوی ایران خیلی پیشرفت کرد! شما تصور کنید که حکومت ایران رو از دست قاجار گرفت! اون موقع سواد در حد صفر بوده! جغرافی خوندن رو یه سری مردم کفر می دونستن! بعد به این جا رسید که با شمای دانشجو توی یه سری کشور ها ( مثلا ژاپن!) بسیار با احترام و عزت رفتار می کردن! نه مثل الان که آدم تو یه سری کشور ها "ایرانی بودن" اسمشو نبره! تو دانشگاه صنعتی آریا مهر( همون شریف خودمون) درس خوندن افتخار داشته! نه مثله حالا که... ( خیلی از آشنا ها مون شریفی بودن، خیلی هم top و توپ، رفتن اون طرف براشون تره هم خورد نکردن!! در حالی که اون زمان اولا آریا مهر دانشجو از کشور های دیگه می پذیرفته، بعدشم این که فارغ التحصیل شدن از صنعتی شریف افتخار داشته!!)
همین کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان ( که بانو فرح باعث ساخت اون بودن و هستن!) این موقعیت رو توی ایران به وجود اورد که بچه های ایرانی بتونن یه جایی داشته باشن برای اینکه فکر کنن و بیاموزن و استعداد هاشون پرورش پیدا کنه! اگه یه لحظه فکر کنی می بینی که این بعد دوران قاجار یعنی ... ایول!
والله! :D

IVERSON

کاربر فوق‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
شهید بهشتی نیشابور
شهر
نیشابور
دانشگاه
فردوسی
رشته دانشگاه
محیط زیست

به نقل از گلناز! :
ببینین! من اصلا در مورد اینکه حکومت پهلوی رو کی اورد و کی برد بحث نمی کنم! چون می دونم که نتیجه نمی گیریم! ولی در زمان پهلوی ایران خیلی پیشرفت کرد! شما تصور کنید که حکومت ایران رو از دست قاجار گرفت! اون موقع سواد در حد صفر بوده! جغرافی خوندن رو یه سری مردم کفر می دونستن! بعد به این جا رسید که با شمای دانشجو توی یه سری کشور ها ( مثلا ژاپن!) بسیار با احترام و عزت رفتار می کردن! نه مثل الان که آدم تو یه سری کشور ها "ایرانی بودن" اسمشو نبره! تو دانشگاه صنعتی آریا مهر( همون شریف خودمون) درس خوندن افتخار داشته! نه مثله حالا که... ( خیلی از آشنا ها مون شریفی بودن، خیلی هم top و توپ، رفتن اون طرف براشون تره هم خورد نکردن!! در حالی که اون زمان اولا آریا مهر دانشجو از کشور های دیگه می پذیرفته، بعدشم این که فارغ التحصیل شدن از صنعتی شریف افتخار داشته!!)
همین کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان ( که بانو فرح باعث ساخت اون بودن و هستن!) این موقعیت رو توی ایران به وجود اورد که بچه های ایرانی بتونن یه جایی داشته باشن برای اینکه فکر کنن و بیاموزن و استعداد هاشون پرورش پیدا کنه! اگه یه لحظه فکر کنی می بینی که این بعد دوران قاجار یعنی ... ایول!
والله! :D
دقیقا.اتفاقا یه سری عکس هم دارم من از دانشجوهای خارجیش!

yasna

کاربر فوق‌فعال
نام مرکز سمپاد
فرزانگان 1 تهران
مدال المپیاد
زیست
رشته دانشگاه
پزشکی یا شایدم ژنتیک یا شایدم ......

اگه میشه اون عکس هاتو بذار!
آره دیگه نباید اینقدر هم یه طرفه به قضیه نگاه کرد! چی می خواستین پهلوی وقتی اومد، یهو ایران رو می کرد قدرت جهانی از هر نظر؟
نظامی های زمان شاه خیلی توپ بودن! اگه اونا نبودن که تا قبل از انقلاب عراق خوزستان رو آسفالت کرده بود! همون طور که دیدین پس از اعدام های تیمسار ها و سر لشگر ها، عراق جرئت کرد به ایارن حمله کنه!

ISO9002

کاربر فوق‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
شهید قدوسی
دانشگاه
صنعتی امیرکبیر

من جواب سروش جان رو دادم و چندین صفحه در موردش نوشتم تا نهایتا به جایی رسید که جواب نداد. تا اینکه به جایی رسید که حالا میگید که من کاری ندارم که رضاخان رو کی آورد و کی برد. مطمئنم که اگر بحث اقتصاد رانتیر دوران پهلوی رو هم با شما شروع کنم نهایتا میگید من کاری ندارم که اقتصاد دوران پهلوی چجوری بوده و نبوده ولی فلان... و یه بحث جدید راه می اندازید.

ببینید دوستان بحث باید منطقی، عاقلانه و عالمانه باشه. گفتن حرفای پراکنده و احساسی رو همه بلدن. از این جور حرفا و از این جور برتری های شعارگونه برای جمهوری اسلامی هم زیاده. خیلی زیاد.

باید پله پله بریم. بحث تا این جا بود که ما گفتیم رضاخان رو انگلیسی ها آوردن و اونام بردن. حالا یا شما اینو قبول دارید که هیچ میریم سر بحث بعدی یا قبول ندارید که باید حرفهای مستند من رو مورد به مورد رد کنید. بعد اگر در این مورد قانع شدید میریم سراغ اقتصاد دوران رضاخان.
لطفا از پراکنده گویی و بی پایه و احساسی حرف زدن هم خودداری کنید. ما با بحث روی جزئیات به جایی نمیرسیم. اول مشکلمون سر کلیات حل بشه بعد اگر خواستیم میریم سر جزئیات.

death

کاربر فوق‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
فرزانگان1 شیراز
شهر
شیراز

ببینید هیچکی نمیگه حکومت پهلوی بی نقض بوده ولی خدایی این همه کار کرده برای مملکت !
همین شیراز ! هر چی داره از زمان شاه هست ! دانشگاه شیراز مثلا ! اون موقع استاد های آمریکایی داشته و علم روز رو دانشجو ها میخوندن ! یعنی دانشجو های دانشگاه شیراز باسواد بودن ! شما ممکنه بگی الان هم دانشگاه شیراز خیلی خوبه ! بخاطر اینه که پایه گذاریش صحیح بوده ! کدوم دانشگاهی که تو این سی سال تاسیس شده به گرد پای دانشگاه شیراز میرسه ؟! الانم دانشگاه خوبیه چون افرادی که اونجا تحت نظر استاد های آمریکایی تحصیل کردن دارن اونجا درس میدن ! شما نمیتونی تو علم خودکفا باشی ! باید از همه علم یاد بگیری ! حتی اگه اون فرد دشمنت باشه ! الان جامعه پره افراد مدرک داره بیسواده ! به خاطر وجود استاد های بیسواد ! اینا همه مشکلای جامعس ! فقط که حجاب و قرآن نیست ! حجاب و قرآن در کنار مشکلات دیگن نه اینکه به تنهایی مشکلن !

ISO9002

کاربر فوق‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
شهید قدوسی
دانشگاه
صنعتی امیرکبیر

به نقل از بیتا :
ببینید هیچکی نمیگه حکومت پهلوی بی نقض بوده ولی خدایی این همه کار کرده برای مملکت !
همین شیراز ! هر چی داره از زمان شاه هست ! دانشگاه شیراز مثلا ! اون موقع استاد های آمریکایی داشته و علم روز رو دانشجو ها میخوندن ! یعنی دانشجو های دانشگاه شیراز باسواد بودن ! شما ممکنه بگی الان هم دانشگاه شیراز خیلی خوبه ! بخاطر اینه که پایه گذاریش صحیح بوده ! کدوم دانشگاهی که تو این سی سال تاسیس شده به گرد پای دانشگاه شیراز میرسه ؟! الانم دانشگاه خوبیه چون افرادی که اونجا تحت نظر استاد های آمریکایی تحصیل کردن دارن اونجا درس میدن ! شما نمیتونی تو علم خودکفا باشی ! باید از همه علم یاد بگیری ! حتی اگه اون فرد دشمنت باشه ! الان جامعه پره افراد مدرک داره بیسواده ! به خاطر وجود استاد های بیسواد ! اینا همه مشکلای جامعس ! فقط که حجاب و قرآن نیست ! حجاب و قرآن در کنار مشکلات دیگن نه اینکه به تنهایی مشکلن !

ببینید شما الان اصلا به پست قبل من توجه نکردید. من گفتم پراکنده گویی نکنید و حرف بی پایه و غیر مستند هم نزنید. شما الان داری در مورد 37 سال یا به نوعی 55 سال حکومت یک سلسله با یک دانشگاه اونم یا یکسری جملات شعارگونه بحث میکنید. این بحث نیست. پراکنده گوییه. اگر منم بخوام از این موارد بگم زیاده. فراموش نکنید که بحث 37 سال حکومته نه یه دانشگاه. مسخره است که ما با یک دانشگاه و یه پل و یه سری حرف کوچه بازاری بخوایم در مورد 37 سال حکومت یه نفر نظر بدیم. اگر بخواید اینطوری بحث کنید من وقتش رو ندارم. حداقل تا بعد از کنکور.

ISO9002

کاربر فوق‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
شهید قدوسی
دانشگاه
صنعتی امیرکبیر

من توقع دارم که بحث شما یه بحث علمی در اقتصاد و سیاست و دیپلماسی باشه نه حرفهایی که تو کوچه و بازارم می شنویم. ما نیومدیم که حرف بزنیم.اومدیم بحث علمی و مستند تازیخی کنیم.

NESA

کاربر حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
فرزانگان 1 مشهد
شهر
مشهد

من از اول بحث نخوندم ولی به نظرم سلسله ی هخامنشی بهترین بود و دلایل واضحه همون طور که همه کمابیش شنیدن و میدونن و بعد از اون حکومت پهلوی! البته دوران دفاع مقدس و رهبری امام هم بد نبود، چون اکثر مردم شاد و راحت بودند!

hidden

کاربر فوق‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
سلطان شهیدان
شهر
کرج
دانشگاه
تهران
رشته دانشگاه
دارو
پاسخ : پاسخ : بهترین سلسله ی ایران

به نقل از Niosha :
رضا خان پدر آبادانی ایران بود ( اینو یکی از دوستام از استادش شینده که همش تو تاریخه )

ببین تاریخ یه چیزی در حد نظر شخصیه ... ویل دورانتشم از رو تعصب نظر میداد چه برسه به استاده دوستت

و اینکه نظر اکثریت چی باشه تاریخو رقم میزنه

(منظورم اصلا به رضا خان نبود ...کلا میگم به این جور حرفها نباید استناد کرد مگر از روی اجبار وقتی سندی وجود نداره)

hidden

کاربر فوق‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
سلطان شهیدان
شهر
کرج
دانشگاه
تهران
رشته دانشگاه
دارو

به نقل از longman :
در اواخر هم که در زمان خسرو جون تقریبا به هخامنشیان رسیدن(به این معنی نیست که خسرو خوب بوده بلکه یعنی توانشون بسیار زیاد بوده بیش از هخامنشیان چون ساسانیان با روم جنگیدن که مسلما از قدرت دولت های زمان هخامنشی خیلی قوی تر بوده تازه اونا رو هم فقط کوروش داریوش شکست دادند.
آخر هخامنشی هم اگه وضع خوب بود جلوی اسکندر با 30000 نفر رو می گرفت کشور فروپاشیده بود
فکر میکنم اون سواره نظام زره پوش مخصوص پارت هاست ...فکر نمیکنم ساسانیان اینجوری بوده باشن

شما میگی اواخر قدرت ساسانیان در حده هخامنشیان بوده ؟ با اون قدرت در برابر لشکر اعراب بدون نظم و بدون سلاح شکست خورد ( لشکری که اکثرشو افراد عادی تشکیل میدادن نه جنگجویان تعلیم دیده)

هخامنشیان در اواخر کلی اختلاف داشت و خیلی از ایلات شورش کرده بودن ...بعدشم جلوی بزرگ ترین امپراتور تاریخ ( حداقل بزرگترین زمان خودش) شکست خورد نه جلوی اعراب

ساسانیان یه پادشاه خیلی شاخ نداشت ...انوشیروان خوب بود (بهترینه سلسله ی خودشون) ولی در سطح کمبوجیه هم نمیشد

نام مرکز سمپاد
شهید حقانی
شهر
بندرعــباس
سال فارغ التحصیلی
1392

اول صفویه( چون اصفهان را آباد کردند)
دوم هخامنشی (نمیدونم چرا)
سوم افشاریه( چون نادر از رضا خان هم ترس ناک تر بوده میگن دنیا خوفناکتر از نادر ندیده)

بالا