• اگر سمپادی هستی همین الان عضو شو :
    ثبت نام عضویت

زیبایی؟ ... کدام زیبایی؟!

• شروع کننده موضوع

silence

کاربر حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
علامه حلی - شهید قدوسی
شهر
تهران
دانشگاه
شهید بهشتی
رشته دانشگاه
دندانپزشکی
مدتی پیش به این فکر می کردم که واقعا زیبایی چیه؟! البته احساس می کنم خیلی مسئله مهمی نباشه اما شدیدا کنجکاو بودم بدونم چرا ما یه سری آدم ها رو زیبا می بینیم و یه سری دیگه رو نه؟!

آیا این یه پدیده فطریه که از ابتدای خلقت تو وجود همه انسان ها بوده؟! پس چرا ما فکر می کنیم چشمای مردم شرق آسیا اصلا زیبا نیست و اونا هم دقیقا در مورد ما همین طوری فکر می کنن؟!

یا اصلا فرض کنید یه نفر رو از ابتدای تولدش در یه محیط تنها و دور از اجتماع قرار داده باشیم.به نظر شما آیا اون باز هم اون گلی رو که ما به نظرمون خیلی زیباست زیبا می بینه؟ در کل چی این نگاه به زیبایی رو تعیین می کنه؟ محیط و شرایط زندگی و نظر اطرافیان ما یا فطرت ما و یه چیزی که از شروع زندگی تو وجودمون هست یا شاید هم هر دو مورد...

اول من بیانیه خودمو! در مورد این موضوع می نویسم و خواهش می کنم شما هم در این مورد لطف کنید نظرتون رو بگید...

• لایک
امتیازات: nahid
  • شروع کننده موضوع

silence

کاربر حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
علامه حلی - شهید قدوسی
شهر
تهران
دانشگاه
شهید بهشتی
رشته دانشگاه
دندانپزشکی
پاسخ : زیبایی؟ ... کدام زیبایی؟!

نمی دونم می شه جواب این سوال رو همین طوری به شکل تئوری داد یا نه؟! ولی به نظر می رسه هر دو مورد موثر باشه...

شاید یه جورایی همون داستان وراثت و محیطه! بعضی نگاه ها رو ما از ابتدای زندگی با خودمون به همراه داریم و بعضی رو هم از محیط اطرافمون کسب می کنیم و در نهایت به یه برداشت کلی از مفهومی مثل زیبایی می رسیم.

اما یه چیزی رو نباید یادمون بره که هیچ ویژگی یا خصوصیتی و یا حتی انسانی وجود نداره که همه افراد یک جامعه ( حتی اگه اون جامعه خانواده باشه ) اون رو کاملا تایید کنند! توی محاسبات آماری همیشه می گن مساحت نقطه ایده آل منحنی های آماری صفره! یعنی ایده آل وجود نداره! یا این طور بگیم که ایده آل هر شخص با ایده آل شخص دیگه تفاوت داره و هیچ وقت هیچ وقت ایده آل دو نفر در همه موضوعات با هم یکسان نیست! زیبایی هم یکی از این ایده آل هاست...

همیشه ما باید بدونیم که شکل و قیافه ما نوع برخوردهای اجتماعی ما و حتی اعمال و رفتار ما چیزی نیست که قرار باشه همه یا حتی تعداد کمی آدم اون رو بپسندند یا تایید کنند... پس با توجه به این که زیبایی در نگاه دیگران شکل می گیره بهتره تلاشی برای رسیدن به ایده آل تو این موضوع انجام ندیم چون تلاش بیهوده ایه...

حقیقت اینه که زیبا نبودن عیب نیست; زیبا ندیدن عیبه. هر وقت آدمی رو یا اصلا هر موجود و هر کدوم از کائنات رو دیدیم که احساس کردیم زیبا نیست این رو نشانه ای بدونیم برای این که هنوز از نظر رشد روحی به اون جایی که باید و شاید نرسیدیم و تلاش کنیم که نگاه خودمون رو تغییر بدیم به جای این که با نگاه اشتباهمون دیگران رو مجبور کنیم که ظاهر خودشون رو ( که در هر صورت و به هر شکل بخشی از آفرینش شگفت انگیز خداونده!) برای ما تغییر بدن... در نهایت به قول حافظ:

"بس نکته غیر حسن بباید که تا کسی..................مقبول طبع مردم صاحب نظر شود"

پروفسور احسان

کاربر نیمه‌فعال
نام مرکز سمپاد
شهید بهشتی اهواز

البته به نظر من زیبایی امری کاملا نسبیه درواقع وقتی میگیم چیزی زیباست داریم نا خوداگاه اونو با یه چیزی دیگه مقایسه میکنیم. البته اگر ما چیزای زیبای زیادی در طول یه مدت ببینیم دیگه توقعمون میره بالا و چیزای کمتر زیبا رو زیبا نمیبینیم در صورتیکه اگر قبلا همونارو میدیدیم میگفتیم زیبان!

neda.m

کاربر خاک‌انجمن‌خورده
نام مرکز سمپاد
فرزانگان 1
شهر
تهران
دانشگاه
شهید رجائی تهران
رشته دانشگاه
مهندسی عمران - ژئوتکنیک

موافقم
به نظر منم هر دو تاثير داره. هم محيط و هم اون فطرت. اون فطرت رو تو بچه ها خيلي خوب ميشه ديد. ديدم كه بچه ي خيلي كوچيك از گل خوشش مياد. البته در هر صورت خانواده و محيط يه تاثيرايي روش مي ذارن. ولي باز در حد خودش قابل ملاحظه ست. يه درصد خيلي خيلي زيادي به محيط و اطرافيان بر مي گرده. مثلا من جدا امتحان كردم و ديدم كه مثلا به يكي از دوستام هي مي گفتم رنگ نارنجي رو دوست دارم و خيلي رنگ قشنگيه، بعد از يه مدت متوجه شدم اوني كه علاقه اي به اون رنگ نشون نمي داد، حالا رنگ مورد علاقه ش نارنجيه!
البته يه چيز ديگه اي هم كه هست، اينه كه اكثرا به علاقه ي واقعي شون توجه نمي كنن و اگه ديگران بگن فلان چيز قشنگه، در حالي كه شايد به نظر خودش اصلا قشنگ نباشه، ميگه آره قشنگه! و كم كم فكر مي كنم سليقه اش هم دچار تغييراتي مي شه.
در مورد غذا و ذائقه (درست نوشتم؟!) هم اين هست. مثلا اگه از يه مالزيايي بپرسي كه بهترين و خوشمزه ترين غذاتون چيه، يه چيزي جلوت مي ذارن و كلي تعريف مي كنن كه اگه بخوري حالت بد ميشه! (البته نمي دونم اونا هم راجع به غذاي ايراني هم چين نظري دارن يا نه!)
فكر كنم يه كم از بحث دور شدم!
با پروفسور احسان هم موافقم! در واقع بعد يه مدت چيزا يا كسايي كه به نظرمون زيبا مي اومدن، ديگه اون جذابيت اولشون رو از دست مي دن. ميگن اپوخه ي روزمرگي. يعني دچار روزمرگي مي شن و ديگه به خيلي از چيزا دقت نمي كنن، چون به نظرشون تكراري مياد.

• شروع کننده موضوع

silence

کاربر حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
علامه حلی - شهید قدوسی
شهر
تهران
دانشگاه
شهید بهشتی
رشته دانشگاه
دندانپزشکی

در پاسخ آقای احسان من هم توی نسبی بودن زیبایی بحثی ندارم... ولی سوالم اینه که چی می شه که این تناسب به این شکل برای ما شکل می گیره؟! چرا ما به نظرمون می رسه که آقا یا خانم x از آقا یا خانم y زیباتره؟!

بذارید برای روشن تر شدن روراست تر مثال بزنم ( امیدوارم به کسی برنخوره! مثاله...) تا حالا دیدید کسی از یه بینی بزرگ خوشش بیاد و به نظرش خیلی زیبا باشه؟! من فکر می کنم این تو فطرت همه ماست که این مدل هماهنگی رو دوست داره و می پسنده! فکر کنم به هر کسی هم تو هر جای دنیا بگی اینو تایید کنه! یا برعکس همون طور که خانم ندا گفت بعضی وقتا واقعا نظر اطرافیانمون عقیده ما رو در مورد زیبایی تحت تاثیر قرار می ده! اصلا همینه که پدیده ای به نام مُد به وجود میاد! 10 سال پیش اگه هر کسی با موهای آشفته و سیخ شده تو خیابون می اومد نه تنها هیچ کس اون رو زیبا می دونست بلکه همه بهش می خندیدن ولی امروز همون ویژگی منفی دیروز یه جورایی به معیار مقبولیت یه جوون توی جامعه تبدیل شده! پس بازم هم فطرت و هم محیط!

پروفسور احسان

کاربر نیمه‌فعال
نام مرکز سمپاد
شهید بهشتی اهواز

همونطور که خودتون میگید این زیبایی هم به خود شخص بستگی داره هم به محیط بی جان هم به محیط جاندار(همون جامعه) حالا مثال:
1- شما از یه رنگی خوشتون میاد دوستتون از یه رنگ دیگه به نظر نمیاد این ربطی به محیط داشته باشه. به این میگن سلیقه. در واقع هرکی از اون چیزی که خوشش میاد استقبال میکنه که معرف سلیقشه. حالا بعضیا سلیقه ای دارن که از نظر بقیه به سلیقه ی خودشون نزدیک تره که به اون ادم میگن خوش سلیقه.
2- شما توی یه محیط کاملا راحت و خوب و .... هستین یه سوسک میبینین چندشتون میشه(بدتون میاد چون در اون لحظه برای شما زیبایی نداره). اما اگه یه جای وحشتناک باشین که پرنده پر نمیزنه و همون سوسکو ببینین خیلی خوشحال میشین.(چون میفهمین که حداقل اون هم مثل شما زنده مونده!)
3- بحث مد برمیگرده به جامعه یا همون عرف. وقتی عرف جامعه از یه چیزی بدشون میاد ناخوداگاه سر شما تاثیر میذاره. به تدریج که این تاثیرات کم میشه یعنی شما با عرف درباره چیزی مخالف میشین عرف عوض میشه و سلایق جدید به بازار میاد.
فرق سلیقه و مد اینه که سلیقه شخصیه و مد اجتماعی یعنی منشاشون اینه.

در کل اینا برمیگرده به موضوع نسبی بودن زیبایی.

اما بحث فطری بودن هم مطرح هست چون خالق ما که مقدار کوچکی از خصوصیاتشو درون ما گذاشته زیبایی رو دوست داره پس طبیعیه که ما هم دوست داشته باشیم. حالا زیبایی از نظر خدا چیه؟ اینو نمیتونم صریح جواب بدم ولی میشه از ایات قران و احادیث استنباط کرد. مثلا مظاهر زیبایی دنیوی میتونه طبیعت باشه یا پاکیزگی (که باز خودش نسبیه :) )

الهه.×

کاربر حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
فرزانگان اهواز
شهر
اهواز
سال فارغ التحصیلی
90
دانشگاه
دانشگاه تهران
رشته دانشگاه
مهندسی پزشکی

زیبایی کاملاً نسبیه و فقط بسته به آدم ها و محیط درو و ور فرد

فاطمه طباطبای

کاربر فوق‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
فرزانگان قم
مدال المپیاد
فیزیک-ریاضی

منم با نظر الهه موافقم.البته بستگی داره .چون زیبایی درونی بستگی به محیط داره اما از نظرظاهر مردم اصولا یه نظر دارنم.

مهتا.

کاربر فوق‌فعال

تا حالا هیچ کس زیبایی رو تعریف نکرده.

مهتا.

کاربر فوق‌فعال

البته اگر مسئله برات خیلی مهمه مجله پیام شماره 247، سال بیست و دوم، اانتشارات یونسکو رو بخون نوشته ی قدیمییه ولی کاملترین مقاله هایی رو داشته که من تا حالا دیدم
اسم آن شماره مجله: رمز زیبایی

جوجه

کاربر فوق‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
فرزانگان 2 تهران
شهر
کرج . ری. تهران
سال فارغ التحصیلی
91
دانشگاه
دانشگاه تهران و دانشگاه ع.پ. ایران
رشته دانشگاه
روان شناسي باليني

یه چیز دیگه
من دقیقا یادم نیست خوندم یا شنیدم که هر چیزی که ما توش نسبت 1.618 (همون عدد طلایی ) رو بیشتر ببینیم به نظرمون زیبا تر اه
می خواد مربع با شه یا خونه یا آدم
کسی چیزی راجع بهش می دونه؟

• شروع کننده موضوع

silence

کاربر حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
علامه حلی - شهید قدوسی
شهر
تهران
دانشگاه
شهید بهشتی
رشته دانشگاه
دندانپزشکی
پاسخ : پاسخ : زیبایی؟ ... کدام زیبایی؟!

به نقل از جوجه :
یه چیز دیگه
من دقیقا یادم نیست خوندم یا شنیدم که هر چیزی که ما توش نسبت 1.618 (همون عدد طلایی ) رو بیشتر ببینیم به نظرمون زیبا تر اه
می خواد مربع با شه یا خونه یا آدم
کسی چیزی راجع بهش می دونه؟

پارسال معلم هندسمون در مورد این عدد توضیح داد ولی من الان دقیق یادم نیست فقط یادمه که نسبت بالاتنه به پایین تنه انسان ها همین عدد می شه! و همون طوری که گفتید این عدد طوریه که حس تناسب و هماهنگی خاصی رو به انسان ها منتقل می کنه! یه چیز دیگم این که اون هایی که در این مورد تحقیق کردن معتقدن اعداد طلایی متعددی در طبیعت هست که فقط همین یه دونه فعلا مشخص شده! به هر حال بحث این اعداد طلایی هم خیلی جالبه و نظم و قاعده مندی عجیب خلقت خداوند رو نشون می ده و فکر کنم اگه بیشتر حقایقش کشف بشه جواب این سوال که حس زیبایی چطور به ما منتقل می شه رو تا حدود زیادی بتونه بده!

جوجه

کاربر فوق‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
فرزانگان 2 تهران
شهر
کرج . ری. تهران
سال فارغ التحصیلی
91
دانشگاه
دانشگاه تهران و دانشگاه ع.پ. ایران
رشته دانشگاه
روان شناسي باليني

نه کسی نگفته فقط همین یه دونه مشخص شده
برید راز داوینچی رو بخونید کلی چیز راجع بهش داره
تو خیلی از چیز ها مثال زده که این رعایت می شه
پیدا کنم می ذارم

kaktoos

کاربر نیمه‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
فرزانگان تهران
شهر
تهران
رشته دانشگاه
صنایع

زیبایی یه سری هماهنگیهای خاصه که ذهن هر کس یه جور راجع بهش نطر میده

ashkan

کاربر حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
AlAmE hElLi
شهر
تهران جونم!
مدال المپیاد
physics
دانشگاه
شريف,MIT
رشته دانشگاه
برق

زيباترين چيزها نه ديدني هستند و نه شنيدني ان ها رافقط بايد در دل حس كرد
هلن كلر

fatemeh z

کاربر نیمه‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
فرزانگان 1 تهران
شهر
تهران
مدال المپیاد
ریاضی-کامپیوتر
رشته دانشگاه
ریاضی

به نظر من زیبایی نسبیه...و واقعا به این موضوع اعتقاد دارم.یک خورده هم به نگاه خودمون بستگی داره.اگر بخواهیم کسی رو زیبا ببینیم میتونیم ...

broodfather

کاربر فوق‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
حلی 3
شهر
تهران
مدال المپیاد
دادم ! ;D
دانشگاه
نمیدونم ... اگه خدا بخو�
رشته دانشگاه
اسب سواری با سگ

خوب این که زیبایی فقط به چهره نیست درسته... ولی زیبایی چهره تو این جامعه ای که ما الان داریم حرف اولو میزنه

به نقل از fatemeh z...i :
به نظر من زیبایی نسبیه...و واقعا به این موضوع اعتقاد دارم.یک خورده هم به نگاه خودمون بستگی داره.اگر بخواهیم کسی رو زیبا ببینیم میتونیم ...

واقعا قبول دارم !! ایول !!! خیلی خوف اومدی !!!

amy lee

کاربر حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
فرزانگان
شهر
اهواز
رشته دانشگاه
not decided

به نظر من زیبایی به باطنه آدمه....راجع به اشیائ هم ما میتونیم زشت یا زیبا ببینیمشون!!!!

fatemeh z

کاربر نیمه‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
فرزانگان 1 تهران
شهر
تهران
مدال المپیاد
ریاضی-کامپیوتر
رشته دانشگاه
ریاضی

به نقل از amy lee :
به نظر من زیبایی به باطنه آدمه....راجع به اشیائ هم ما میتونیم زشت یا زیبا ببینیمشون!!!!
مطمئنی که به باطن آدمه؟فقط؟یعنی واقعا ظاهر آدما برات مهم نیست؟

SANJIKA

کاربر فوق‌فعال
نام مرکز سمپاد
فرزانگان
شهر
رشت-قم
دانشگاه
شهید بهشتی
رشته دانشگاه
معماری

به نقل از fatemeh z...i :

آره
در ضمن هیچ کس زیبای مطلق و هیچ کس زشت مطلق نیست.

بالا