• اگر سمپادی هستی همین الان عضو شو :
    ثبت نام عضویت

پارسی را پاس بداریم

• شروع کننده موضوع Pegi
  • تاریخ شروع

ارنواز

کاربر فوق‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
فرزانگان 2 / فرهنگ
شهر
مشهد
دانشگاه
تهران
رشته دانشگاه
باستان شناسی
پاسخ : پارسی را پاس بداریم

به نقل از SaϔnA.M :
اگر راكد بمونه و افعال كم تر از قبل بشن ؛ نگاه كنيد فارسي نسبت به خيلي از زبانا فعلاش كمتره ! يا مثلا زبان ما يه دونه ساخت بيشتر براي افعال آينده نداره ، اكثر زبانا ساخت هاي بيشتري دارن . مشتق سازي واسه واژگان فارسي خيلي كمه . وقتي اينا نباشن يعني زبان در حال رشد نيست ، فعلي بش اضافه نميشه مشتقي به واژگانش اضافه نميشه ...
خب اینکه یه نوع ساخت واسه آینده داره رو نباید به حساب راکد بودن گذاشت؛ چون این از ویژگی های زبانه و ما الان نمی تونیم از خودمون کلمه بسازیم واسه آینده ساختن (چی گفتم!؟ :-")

به نقل از SaϔnA.M :
و يادتون باشه زبان فارسي در راه عقيم شدنه . يعني چي؟ يعني وقتي زبان يك جامعه رشد نكنه ، اون زبان عقيم ميشه . اكثر زبان هاي زنده‌ي دنيا رو نگاه كنيد . متن ادبي ِ 200 سال پيششون رو نمي فهمن . چون زبان تغيير كرده ، افعال بيشتر شدن . اما زبان ما اينجوري نيست . عقيم شدن زبان فارسي به نظر من مهم ترين مشكليه كه الآن اين زبان رو تهديد مي كنه .
اینی شما میگی درسته که مشکله ولی من اینی که زبان های دیگه متون گذشته رو نمی تونن بفهمن رو مزیت نمیدونم؛ اتفاقا اینکه ما میتونیم بفهمیم مزیته. هرچند که زبان پارسی هم تغییراتی داشته نسبت به همون 200 سال قبل.

• لایک
امتیازات: sayna

sayna

کاربر خاک‌انجمن‌خورده
نام مرکز سمپاد
دبيرستان فرزانگان ۱
شهر
تهران
دانشگاه
علوم پزشكى شهيدبهشتى
رشته دانشگاه
پزشكى

خب اینکه یه نوع ساخت واسه آینده داره رو نباید به حساب راکد بودن گذاشت؛ چون این از ویژگی های زبانه و ما الان نمی تونیم از خودمون کلمه بسازیم واسه آینده ساختن (چی گفتم!؟ )
نه نداشتن ساخت آينده به حساب راكد بودن نيست اما خودش يك بديه . بعد هم من نگفتم بيايم كلمه بسازيم دارم ميگم اين تفكر و نحوه نگرش يه جامعه‌س كه طي زمان زبانش رو ميسازه و اين نشون دهنده‌ي ضعف نگرش مائه ( نزنيد منو نظر منه :-اس ) كه 6 -7 نوع ساخت گذشته داريم و يك ساخت آينده . و باز هم اين نگرش ماست كه طي قرن ها زبان رو تغيير ميده .
كلا داشتم ضعفا رو ميگفتم :د
اینی شما میگی درسته که مشکله ولی من اینی که زبان های دیگه متون گذشته رو نمی تونن بفهمن رو مزیت نمیدونم؛ اتفاقا اینکه ما میتونیم بفهمیم مزیته. هرچند که زبان پارسی هم تغییراتی داشته نسبت به همون 200 سال قبل
از يه نظرايي هم خوبه اما نشون ميده زبانم پويا نيست ديگه :د

ارنواز

کاربر فوق‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
فرزانگان 2 / فرهنگ
شهر
مشهد
دانشگاه
تهران
رشته دانشگاه
باستان شناسی

به نقل از SaϔnA.M :
نه نداشتن ساخت آينده به حساب راكد بودن نيست اما خودش يك بديه . بعد هم من نگفتم بيايم كلمه بسازيم دارم ميگم اين تفكر و نحوه نگرش يه جامعه‌س كه طي زمان زبانش رو ميسازه و اين نشون دهنده‌ي ضعف نگرش مائه ( نزنيد منو نظر منه :-اس ) كه 6 -7 نوع ساخت گذشته داريم و يك ساخت آينده . و باز هم اين نگرش ماست كه طي قرن ها زبان رو تغيير ميده .
كلا داشتم ضعفا رو ميگفتم :د از يه نظرايي هم خوبه اما نشون ميده زبانم پويا نيست ديگه :د
من الان به این نتیجه رسیدم که شاد دلیل اینکه کلی ساخت گذشته داریم اینه که گذشتهزمان های مختلف داره ولی آینده آینده ست :D

یه جورایی آره (;
من فکر میکنم این مشکل با ساختهای جدید کم کم درست میشه به شرطی که ملت دست از مسخره بازی بردارن و به فکر زبان باشن (اصلا همینجور شعار :D)

پ.ن : نمیدونم چرا نمیتونم خوب منظورمو برسونم، فکر کنم دانش ادبی ام ته کشیده :-s

• لایک
امتیازات: sayna

parnian.d

کاربر خاک‌انجمن‌خورده
نام مرکز سمپاد
فرزنگان1 بندرعبّاس
دانشگاه
تهران
رشته دانشگاه
داروسازی

من فکر میکنم یکی از دلایل راکد موندن زبانمون فاصله ی نسل هاست و این که هر نسلی دلش میخواد ادبیات خودش رو به بقیه بقبولونه.
مثلاً فرهنگستان واژه میسازه اما اکثر مردم اصلاً حاضر نیستن اون مدل واژه ها رو به کار ببرن. حمایت نمیکنن ازش.
از طرف دیگه، زبان پارسی عامیانه خیلی زایاست! اما نسل بزرگتر از ما حاضر نیست این با طعنه و کنایه حرف زدن رو بپذیره.
در واقع اونایی که به فکر زبان پارسی هستن هم بیشترشون اونقدر آرمانگرا هستن که جلوی رشد زبان رو میگیرن.

hinah

کاربر نیمه‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
فرزانگان کرمون
شهر
دیارمون
دانشگاه
هر جا قسمتم باشه
رشته دانشگاه
ژنتیک یا زنان

درود وسلام مرا پذیرا باشید
چند تا از این کتابای تاریخی یا شعر بخونیم زود راه میافتیم....خیلی باحالن!

یا توی نت معادل کلماتو جستجو کنید میاد براتون (جستجو به جای سرچ) :D
فک کنم عقیم شدن خوب باشه!!!!

من ترجیح میدم متن 2000سال پیش رو بخونم وبنویسم ولی عربی سر کلاس های ما تدریس نشه! X-(

شقایق س.

کاربر فوق‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
فرزانگان - فرزانگان ناحیه یک
شهر
زابل - کرمان
سال فارغ التحصیلی
96
دانشگاه
فردوسي مشهد
رشته دانشگاه
مترجمي زبان فرانسه
بیایید پارسی سخن بگوییم!

درود...
ماها توی سخنان روزانمون واژه های عربی بسیار بکار میبریم،که این خیلی بده!نوشتن این متن به زبان پارسی هم یکم دشوار بود،چون بسیاری از واژه های پارسی در گفتگو های روزانه ی ما جا نیوفتاده،ایده ی شما پیرامون این که فرهنگ پارسی سخن گفتن رو جا بندازیم چیه؟

خوشحال میشم ایده هاتون رو بدونم،ولی به زبان شیرین پارسی! ;;)

N.M

لنگر انداخته
نام مرکز سمپاد
فرزانگان یک
شهر
تهران
مدال المپیاد
طلای دوره ۲۷ المپیاد ادبی
دانشگاه
دانشگاه تهران
رشته دانشگاه
ادبیات فارسی
پاسخ : بیایید پارسی سخن بگوییم!

حرفِ خاصّي ندارم؛ فقط يه سؤاليه كه خيلي وقته برام به وجود اومده. زبانِ ما همون قدر كه واژگان عربي داره، يه كم كمتر يا بيشتر واژه‌ي فرانسوي/انگليسي و ... داره. چرا خيليا فقط به عربيش بند مي‌كنن؟ بعد اين كه خيلي از كلماتي كه ما به كار مي‌بريم و فك مي‌كنيم عربين، تو عربي يا معني نمي‌دن يا معني ديگه‌اي دارن. زبان فارسيه آقا، فارسي. و مثل هر زباني، كلمه‌هاي خارجيم توش وارد شدن. لازم نيست همه رو حذف كنيم و به كراوات بگيم دراز آويزِ زينتي و به پيتزا كش لقمه، در حالي كه كلماتِ رايجي نيستن اصلاً به نظر من! :-??

× يه بنده خدايي مي‌گفت يه عدّه جوگير اومدن، گفتن ايميل انگليسيه و از اين به بعد مي‌گيم پست الكترونيك. و حواسشون نبود كه هم پست انگليسيه و هم الكترونيك!

Arghavan S

کاربر فوق‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
---
شهر
تهران
سال فارغ التحصیلی
0

و علاوه بر این ، تاپیک تکراریه فک کنم :-"

• لایک
امتیازات: N.M

شقایق س.

کاربر فوق‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
شهر
زابل - کرمان
سال فارغ التحصیلی
96
دانشگاه
فردوسي مشهد
رشته دانشگاه
مترجمي زبان فرانسه

به نقل از ارغوان اس. :
و علاوه بر این ، تاپیک تکراریه فک کنم :-"
گشتم نبود! :-??

• لایک
امتیازات: ail73

N.M

لنگر انداخته
نام مرکز سمپاد
فرزانگان یک
شهر
تهران
مدال المپیاد
دانشگاه
دانشگاه تهران
رشته دانشگاه
ادبیات فارسی

شقایق س.

کاربر فوق‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
شهر
زابل - کرمان
سال فارغ التحصیلی
96
دانشگاه
فردوسي مشهد
رشته دانشگاه
مترجمي زبان فرانسه

من اونو ندیدم،ببخشید! :D
ولی خوب موضوعش کمی متفاوته.

Mahtab131

کاربر فعال
نام مرکز سمپاد
فرزانگان
شهر
اهواز

اعراب به ما آموختند به جای واژه ی خوراک بگوییم غذا که خود به ادرار شتر میگویند.به ما آموختند برای شمارش خود بجای تن از نفر استفاده کنیم که خود برای شمارش شتر آن را به کار می برند . به ما آموختند به واق واق سگ بگوییم پارس که نام سرزمین و زبانمان است .
آیا هنگام آن نرسیده که خود را از این همه نا آگاهی رها کنیم!؟!

Admin2

لنگر انداخته
عضو کادر مدیریت
مدیر کل
نام مرکز سمپاد
علامه حلی
شهر
تهران
سال فارغ التحصیلی
1389

نادر : معادل فارسی کلمات زیر رو بنویسید؛ نهضت.
ترمه : جنبش.
- گارانتی.
- تضمین، ضمانت.
- گفتم معادل فارسی نه عربی!
- خانوممون گفته...
- دیگه هیچ وقت این جمله رو نگو، چیزی که غلطه، غلطه؛ مهم نیست کی گفته! واسه گارانتی بنویس، پشتوانه.
- خانوممون نمره کم میکنه ازم.
- مهم نیست، بذار کم کنه ...

N.M

لنگر انداخته
نام مرکز سمپاد
فرزانگان یک
شهر
تهران
مدال المپیاد
دانشگاه
دانشگاه تهران
رشته دانشگاه
ادبیات فارسی

جواب پست بالاي منُ كسي نداد. چرا همه انقدر حسّاسن رو كلمه‌هاي عربي/شبه عربي زبان ما، در حالي كه به فرانسويا و انگليسيا و ... حسّاس نيستن؟ فقط لطفاً جوابتون، از اين جواباي كپي پيستي مث پست 131 نباشه!

• لایک
امتیازات: WORM

WORM

کاربر حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
فرزانگان 1 تهران
شهر
تهران
دانشگاه
امیر کبیر
رشته دانشگاه
برق

به نقل از Mahtab131 :
اعراب به ما آموختند به جای واژه ی خوراک بگوییم غذا که خود به ادرار شتر میگویند.به ما آموختند برای شمارش خود بجای تن از نفر استفاده کنیم که خود برای شمارش شتر آن را به کار می برند . به ما آموختند به واق واق سگ بگوییم پارس که نام سرزمین و زبانمان است .
آیا هنگام آن نرسیده که خود را از این همه نا آگاهی رها کنیم!؟!

اعراب پ دارن که به ما یاد بدن به واق واق سگ بگیم پارس؟
آخه چرا یه چیزی مینویسین تیزهوشیتون زیر سوال بره
هر چی تو فیس بوک مینویسن که درست نیست آخه

• لایک
امتیازات: N.M

Admin2

لنگر انداخته
عضو کادر مدیریت
مدیر کل
نام مرکز سمپاد
علامه حلی
شهر
تهران
سال فارغ التحصیلی
1389

به نقل از نرگس¹ :
جواب پست بالاي منُ كسي نداد. چرا همه انقدر حسّاسن رو كلمه‌هاي عربي/شبه عربي زبان ما، در حالي كه به فرانسويا و انگليسيا و ... حسّاس نيستن؟ فقط لطفاً جوابتون، از اين جواباي كپي پيستي مث پست 131 نباشه!
به همون دلیل که ما دوست داریم با یک دکتر یا مهندس درست حسابی بشینیم حرف بزنیم معاشرت داشته باشیم اما چندان علاقه ای به معاشرت با یک کارگر نداریم.

sayna

کاربر خاک‌انجمن‌خورده
نام مرکز سمپاد
دبيرستان فرزانگان ۱
شهر
تهران
دانشگاه
علوم پزشكى شهيدبهشتى
رشته دانشگاه
پزشكى

به نقل از محمّد :
به همون دلیل که ما دوست داریم با یک دکتر یا مهندس درست حسابی بشینیم حرف بزنیم معاشرت داشته باشیم اما چندان علاقه ای به معاشرت با یک کارگر نداریم.
به نظر من الان اینجا بحث زبانه نه فرهنگ . اگر از نظر فرهنگ ، فرق عرب و فرانسوی مثل کارگر و مهندسه ، به نظر من توی زبان این طور نیست . یعنی زبان عرب ، زبان خیلی خیلی قوی‌ای هست . البته یک بحثی اینجا پیش میاد که ؛ به نظر شما واژه های دخیل روی فرهنگ جامعه تاثیری میگذاره ؟

Admin2

لنگر انداخته
عضو کادر مدیریت
مدیر کل
نام مرکز سمپاد
علامه حلی
شهر
تهران
سال فارغ التحصیلی
1389

من که زبان شناس نیستم. من نوعی از عرب جماعت خوشم نمیاد و این خوش نیامدن رو با گیردادن به کلماتشون توی زبانم نشون میدم.

N.M

لنگر انداخته
نام مرکز سمپاد
فرزانگان یک
شهر
تهران
مدال المپیاد
دانشگاه
دانشگاه تهران
رشته دانشگاه
ادبیات فارسی

خب پس شايد بهتر باشه درباره ي چرايي بحث نكنيم، درباره ى درستي بحث كنيم. درسته كه من نوعي چون از عرب خوشم نمياد، در برابر زبانشونم همچين واكنشي از خودم نشون بدم؟!

شقایق س.

کاربر فوق‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
شهر
زابل - کرمان
سال فارغ التحصیلی
96
دانشگاه
فردوسي مشهد
رشته دانشگاه
مترجمي زبان فرانسه

به نقل از نرگس¹ :
خب پس شايد بهتر باشه درباره ي چرايي بحث نكنيم، درباره ى درستي بحث كنيم. درسته كه من نوعي چون از عرب خوشم نمياد، در برابر زبانشونم همچين واكنشي از خودم نشون بدم؟!
موضوع این نیست که همه ی ما از اعراب بدمون میاد که نمیخوایم فارسی حرف بزنیم!همیشه که اینطور نیست...

زبان عربی بنابه دلایلی بیشتراز زبونای دیگه وارد زبون ما شده!بخوایم توی جملاتمون دنبال واژه های عربی بگردیم بیشتر از نصف واژه های جملاتمون عربین!
الان بیشترین خطر برای از بین رفتن زبونمون از طرف عربیه!

• لایک
امتیازات: WORM
بالا