• اگر سمپادی هستی همین الان عضو شو :
    ثبت نام عضویت

جورج اورول

Admin2

لنگر انداخته
عضو کادر مدیریت
مدیر کل
نام مرکز سمپاد
علامه حلی
شهر
تهران
سال فارغ التحصیلی
1389
1984 نوشته جورج اورول

کسی این کتاب رو خونده؟

این کتاب یک رمان سیاسیه که فضای خفقان و سانسور شدیدی از یک امپراطوری رو ترسیم می‌کنه که همه رو تحت نظر داره. بعد یک نفر در حین داستان کم‌کم عقاید متفاوتی پیدا می‌کنه و می‌خواد مخالفت بکنه با سیستم که گیر میافته و ...

من این کتاب رو به سختی خوندم. ترجمه‌ای که من خوندم ترجمه صالح حسینی بود و به نظرم خیلی سنگین ترجمه شده بود. نثر روونی نداشت. خوندن این کتاب رو به علاقه‌مندان سیاست توصیه می‌کنم ولی به نظرم اگر به سیاست علاقه ندارید جذابیتی نداشته باشه براتون.

نظرم در مورد کتاب اینه که خیلی رو جنبه سیاسیش تاکید کرده و ماهیت داستانیش رو خیلی کم رنگ کرده. توضیحات و توصیفاتش در صحنه‌های مختلف هم خیلی بیش از حد نیازه. ولی در کل کتاب خوبی بود و من ۴ ستاره بهش میدم از ۵ ستاره !

نظر شما چیه؟

N.M

لنگر انداخته
نام مرکز سمپاد
فرزانگان یک
شهر
تهران
مدال المپیاد
طلای دوره ۲۷ المپیاد ادبی
دانشگاه
دانشگاه تهران
رشته دانشگاه
ادبیات فارسی
پاسخ : قلعه ی حیوانات

شما کدوم ترجمه شو خوندین ؟

Billy the kid

کاربر فوق‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
فرزانگان 1 | آموزشگاه هنری میدیا
شهر
تهران.
دانشگاه
تهران
رشته دانشگاه
طراحی صنعتی
پاسخ : 1984 نوشته جورج اورول

یکی از وحشتناک ترین کتاب هایی بود که خوندم... توی یه زمانی خوندم که حال روحی داغونی داشتم...به آخر کتاب که رسیدم تا یه ماه دپرس بودم...! ولی کتاب رو خیلی دوست داشتم... اولاش خیلی خسته کننده بود ولی بعدش خیـــلی خوب می شد....! ترجمه اش هم نمی دونم... به نظرم خیلی خوب نبود.... من بهش چاهار و نیم میدم... :D

nimche

کاربر حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
دبیرستان علامه حلی 1
شهر
تهران
مدال المپیاد
مدال طلای بیست و ششمین دوره‌ی المپیاد ادبی
دانشگاه
دانشگاه تهران
رشته دانشگاه
مهندسی معماری و زبان و ادبی

کتاب بینظیریه.یه جور پیشگویی.اوورول یه آس دیگه رو کرده.این بار در پرده ی استعاره نه!نه!اون دیگه تکراری شده.این بار صریح و بی پروا.به شکل پیشگوییهای ترسناک نستروآداموس.
من کتابش رو خوندم.ترجمه ی صالح حسینی.عالیه.نشر نیلوفر.فقط چون به جای تایپ دوباره ورداشتن افست کردنش فونتهاش فونتهای ماشین تایپیای دقیانوسه.یکم چشم آدم رو میزنه
فیلمشم دیدم.فیلمش واسه سال هزار و نهصد و هشتاد و چهاره خودش!یعنی اون سال اکران کردنش.واقعا خوب ساختنش.بینظیر.یه شاهکاره.درسته قدیمیه ولی به طرز بینظیری تونسته فضاهای تاریک رو خوب از آب در بیاره
صحنه ی معروف آخرشم که دیگه معلومه:2*2=5

نسترنگار

کاربر خاک‌انجمن‌خورده
نام مرکز سمپاد
فرزانگان ۱ تهران
رشته دانشگاه
پزشکی بهشتی
پاسخ : جورج اورول

من دو سه سال پیش خوندمش؛ اول که نمیدونستم سیاسیه همین طور رفتم جلو دیدم اصن یه وضی...

من فک میکنم در کل کتاب جالبیه ولی موافقم که باعث میشه آدم حرص بخوره تا آخر داستان از دست همه چی مخصوصا خنگ بودن حیوونا! ~X(

Arghavan S

کاربر فوق‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
---
شهر
تهران
سال فارغ التحصیلی
0

عالیه این کتاب ! و واقعن وحشتناک .
بقیه چیزا رَم بقیه گفتن دیگه ! ر.کـ . بقیه . والاع .

• لایک
امتیازات: N.M

august

کاربر فوق‌فعال
نام مرکز سمپاد
شهید هاشمی نژاد 2
شهر
مشهد

وای پسر وای عجب نویسنده ای یه این اورول عاشقشم
دابل لایک بری همه طرفداراش آخرین کتابی که ازش خوندم دختر کشیش بود البته اگه چیزی از مسیحیت ندونی خیلی گیج میشی ولی من میدونستم خیلی بهم حال البته آخرش آدمو تو یه خلع بی خدایی میذاره ولی خیلی باحاله

• لایک
امتیازات: scare

HANIEH.S

کاربر فعال
نام مرکز سمپاد
فرزانگان3
شهر
تهران
سال فارغ التحصیلی
93
دانشگاه
الزهرا
رشته دانشگاه
مهندسی کامپیوتر نرم افزار
جورج اورول 1984

من اولین کتابی که از اورول خوندم 1984 بود و واقعا از این کتاب لذت بردم.! <D=
هر جمله از کتابو که میخوندم مثل این بود که خودم و جامعه ام رو توی اینه میبینم! :-\
اونقدر این کتاب روم تاثیر گذاشت که وقتی قلعه حیوانات رو خوندم به نظرم زیاد قشنگ نیومد اخه 1984 هم زیادتره که باعث میشه نویسنده حرفشو راحتتر بزنه هم اینکه فضای داستان توی یک جامعه ی کاملا انسانیه و همه مسائل راحت بیان شده!تازه بنظرم اصلا هم سنگین نیست فقط ممکنه اوایل کتاب حوصلتون سر بره که اونم عادیه. :-?? :-?? :-? :-? ???
در کل هر دوتا کتاب خوب بودن ولی من به شخصه با کتاب دختر کشیش اصلا حال نکردم البته بجز چنتا قسمتش مثل جایی که دختره شبا تو پارک میخوابه و گدایی میکنه!
پ.ن. مواظب باشید 1984 رو خوندنی سرتونو به دیوار نکوبین اخه ادم وقتی با حقایق تلخ روبرو میشه دوست داره یه چیزو بکوبه تو دیوار ~X(
h-:

آبی

کاربر فعال
نام مرکز سمپاد
فرزانگان
شهر
تهران
پاسخ : جورج اورول 1984

جرج اورول آدم فوق العاده باهوشیه
دقیقا ماجرا تمام انقلاب ها توی این کتاب خیلی راحت و بی تعارف گفته شده
بعد از خوندن این کتاب(قلعه حیوانات)به ماجراهای سیاسی خندیدم و از اون به بعد تنها چیزی که میگم اینه:
سیاست یه بازی بچه گانه کثیفه که توش بچه ها به طوری سرگرم گل باز ی میشن که تو گل و گند خفه میشن!

behradv

کاربر نیمه‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
علّامه حلّی تهران
شهر
تبریز و تهران
دانشگاه
دانشگاه تورنتو
رشته دانشگاه
علوم مهندسی

به نقل از محمّد :
توضیحات و توصیفاتش در صحنه‌های مختلف هم خیلی بیش از حد نیازه. ولی در کل کتاب خوبی بود و من ۴ ستاره بهش میدم از ۵ ستاره !

1984 یه کتاب پادآرمانیه و اکثر کتابای پادآرمانی نیاز به توضیحات و توضیفات زیاد دارن. چون دارن یه فضا و جامعه ای رو توصیف می کنن که قراره مثلا تو آینده اتفاق بیفته، و برای این که این فضا برای انسان امروز قابل درک باشه، باید اون فضا رو خودشون با جمله ها بسازن.
البته من که شخصا هیج وقت با فضاسازی مشکلی ندارم! ولی به نظرم لازمه ی کتابای اینجوریه.

به نقل از نیمچه :
کتاب بینظیریه.یه جور پیشگویی.اوورول یه آس دیگه رو کرده.این بار در پرده ی استعاره نه!نه!اون دیگه تکراری شده.این بار صریح و بی

آره قراره پیشگویی بوده باشه. ولی آیا به نظرتون واقعا پیشگوییش درست از آب در اومد؟ این کتاب سالی که نوشته شده بود قرار بود اوضاع انسان در سال 1984 باشه. الان 28 سال از اون موقع می گذره، ولی وضعمون تا چه حد به اوضاع کتاب نزدیک هست به نظرتون؟

ویرایش: ای بابا، یه جمع و تفریق ساده هم دیگه نمی تونم بکنم...! مرسی درستش کردم.

• لایک
امتیازات: N.M

nimche

کاربر حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
دبیرستان علامه حلی 1
شهر
تهران
مدال المپیاد
مدال طلای بیست و ششمین دوره‌ی المپیاد ادبی
دانشگاه
دانشگاه تهران
رشته دانشگاه
مهندسی معماری و زبان و ادبی

به نقل از بهراد :
آره قراره پیشگویی بوده باشه. ولی آیا به نظرتون واقعا پیشگوییش درست از آب در اومد؟ این کتاب سالی که نوشته شده بود قرار بود اوضاع انسان در سال 1984 باشه. الان 18 سال از اون موقع می گذره، ولی وضعمون تا چه حد به اوضاع کتاب نزدیک هست به نظرتون؟
1. بیست و هشت سال میگذره!نه هیژده!
2.مهم نیست که پیشگوییش دقیقا درست بوده یا نبوده.یا دقیقا به همون وحشتناکیه یا نه.چون کتاب،رمانه،نه مجموعه پیشگوییهای جورج اورول!مهم دیدشه که به نظرم تقریبا درست از آب دراومده...تازه اگر هم نیومده باشه،هیچ از ارزش کتاب کم نمیشه!

Legend

کاربر خاک‌انجمن‌خورده
نام مرکز سمپاد
علامه حلی بدون شماره!
شهر
طهرون
سال فارغ التحصیلی
93
رشته دانشگاه
مهندسی عمران

من هم 1984 ش رو خوندم هم قلعه حیوانات!

جفتشون خوب بودن! عالی! یعنی من سال اول راهنمایی داداشم برام هدیه گرفت من واقعا باهاش حال کردم!

یه 2 بار دیگه توی 2 ، 3 سال اخیر خوندم و این بار خیلی خوب فهمیدمش! هر چقدر میخوندم یاد خیلی از چیزا می افتادم! یاد جامعه خودمون! یاد شخصیت های داستانی با شباهت هایی که با مسدولین دارن! :D

کلا با خیلی از جوامع صدق میکنه! نویسنده خوبیه! واقعا خوب مینویسه! از نثرشم خوشم میاد!

HANIEH.S

کاربر فعال
نام مرکز سمپاد
فرزانگان3
شهر
تهران
سال فارغ التحصیلی
93
دانشگاه
الزهرا
رشته دانشگاه
مهندسی کامپیوتر نرم افزار

به نقل از نیمچه :
1. بیست و هشت سال میگذره!نه هیژده!
2.مهم نیست که پیشگوییش دقیقا درست بوده یا نبوده.یا دقیقا به همون وحشتناکیه یا نه.چون کتاب،رمانه،نه مجموعه پیشگوییهای جورج اورول!مهم دیدشه که به نظرم تقریبا درست از آب دراومده...تازه اگر هم نیومده باشه،هیچ از ارزش کتاب کم نمیشه!

دقیقا!!!
تازه اگه دقت کنین میتونین بازتاب جامعه خودمونو توی جای جای کتاب ببینین! نمیگم دقیقا همون جوری ولی خیلی از اتفاقاتی که برامون افتاده یا داره میوفته کاملا با نوشته های اورول مطابقت داره! و این یعنی حرفاش یا همون پیشگویهاش درست از اب دراومده!
البته قبول دارم که نه همش!!!

behradv

کاربر نیمه‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
علّامه حلّی تهران
شهر
تبریز و تهران
دانشگاه
دانشگاه تورنتو
رشته دانشگاه
علوم مهندسی

پس برادر بزرگه راس راسی داره نیگامون می کنه؟! :-s :P

خوب آره. منم انکار نمی کنم در حین خوندن کتاب خیلی جاها دیدم که واقعا شباهت های زیادی به جامعه امروزی بشر و اینا داره. ولی، منظور من اینه که نوشته ی جورج اورول احتمالا تا حدود زیادی تحت تاثیر پیشرفت زیاد تکنولوژی و اینا قرار گرفته بوده ( آخه این تکنولوژی هم دست از سر ما و کتابامون بر نمی داره که!).

اولین سیستم مدار بسته حدودای سال 1942 به کار گرفته شد[nb]ویکی پدیا، سیستم تصاویر مداربسته[/nb]؛ کتاب 1984 سال 1949 منتشر شد![nb]به روایتی هم 1948...! :-??[/nb]
یه کم نزدیک نیستن؟! :-? به خصوص اگه در نظر داشته باشیم که از اولین استفاده سیستم مدار بسته، یه مقداری طول می کشه که به طور گسترده مورد استفاده قرار بگیره و مردم شروع به مخالفت و جنبش های ضد تجاوز به حریم خصوصی و اینا راه بندازن!

من نمی گم 1984 قرار بود پیشگویی کاملا دقیقی بوده باشه، یا کلا غلط از آب در اومده. ولی، به نظرم در همون حدی هم که قرار بود آینده را تا حدودی کلی پیشگویی کنه، یه خورده اغراق آمیز بود. البته بازم می رسیم به همون بحث که کتاب داستانه و کلا اغراق و بزرگ نمایی هم یه عنصری از خیلی از داستاناس، ولی می شه گفت بخش بزرگی از این اغراق در مورد 1984 بر میگرده به همون پیشرفت های کنترل مدار بسته و اینا...

پ.ن.1. خارج از بحث: اگه وقت و حوصله زیادی داشتین و خواستین یه کم تلف کنین (!)، مقاله ی نه چندان ماهرانه نوشته شده ی بیل جوی، بنیان گذار شرکت سان مایکروسیستمز، به اسم "چرا آینده به ما نیازی ندارد" رو بخونین[nb]توضیحی در مورد مقاله[/nb]. البته اون قرار نیست داستان باشه، و قراره تا حدود زیادی پیش بینی و اعلام خطر باشه! ولی به طرز نسبتا ترسناکی از عواقب تکنولوژی های امروز، از جمله نانو تکنولوژی و بیوتکنولوژی حرف می زنه. خیلیا در جواب به اون گفته ن آینده خیلی امن تر از چیزیه که حال نشون می ده، چون انسان همونطور که یه تکنولوژی رو خلق می کنه، برای محافظت از عواقب بدش هم چاره اندیشی می کنه....
بگذریم...به ما چه اصلا :-"؟!

پ.ن.2. یکی یه تاپیک مناسب تو جای مناسب برای این تکنولوژی و تاثیراتش و آینده ش بزنه، لطفا! یه مقداری حوصله سر بره بحثش، ولی اونجوری کمتر سرتون رو با این مسائل درد میارم (خودمم علاقه ی خاصی ندارم البته!). من هر جای این انجمن می خوام پست بدم، آخرش می رسم به اون مباحث... اه!

Mr.s5

عضو انجمن شاعران مرده
نام مرکز سمپاد
هاشمی نژاد1
شهر
مشهد
سال فارغ التحصیلی
1402
مدال المپیاد
دوبار
حاجی قلعه حیواناتش هم قشنگه

reyna

MelloW
نام مرکز سمپاد
فرزانگان
شهر
مشهد
سال فارغ التحصیلی
1400
دانشگاه
پردیس هاشمی‌ نژاد مشهد
رشته دانشگاه
آموزش ریاضی
من کتاب تسلیم در برابر پول و دیگر هیچ رو خوندم
شخصیت کتاب خیلی آرمانگرا بود و یطورایی توی پافشاری رو آرمان هاش لجبازی می کرد و با پول میجنگید !
خب این خیلی خوبه و شخصیت منم قبلا اینطوری بود . اما از یه جایی فهمیدم ما اونقدری عمر نمیکنیم که بخوایم خودمونو درگیر هر جنگی بکنیم...!
(البته الانم خیلی به این حرف اعتقادی ندارم :!)
اما حتی شخصیت کتاب اورول هم تسلیم میشه

.Rainbow.

کاربر فعال
نام مرکز سمپاد
فرزانگان
شهر
مشهد
سال فارغ التحصیلی
1396
قلعه حیواناتش دقیقا ایران الانو توصیف کرده =))

بالا