• اگر سمپادی هستی همین الان عضو شو :
    ثبت نام عضویت

یک سوال احتمال

• شروع کننده موضوع

PARADISE

کاربر فوق‌فعال
نام مرکز سمپاد
FARZANGAN
شهر
DEZFUL
مدال المپیاد
RIAZI MOGHADAMATI(86), RIAZI(88)
دانشگاه
شهيد چمران
رشته دانشگاه
عمران
اگه روي يه تاس ارقام 1 1 2 2 3 3 باشه و روي تاس ديگري ارقام 1 2 3 4 5 6 .اين تاس ها را با هم مي ريزم.فضاي نمونه برابر چه عدديست؟

جوابي كه دبيرم به اين سوال به ظاهر ساده داد منو قانع نكرد(البته جوابي هم كه من پيشنهاد دادم اونو قانع نكرد).خلاصه بعد از يه ساعت كلنجار رفتن به نتيجه اي نرسيديم.
ازتون خواهش مي كنم جواباي پيشنهاديتون رو با دليل قانع كننده برام بنويسين.

Rashowa

کاربر فوق‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
شهید بهشتی نیشابور
شهر
نیشابور
سال فارغ التحصیلی
1390
دانشگاه
علم و صنعت وArts et Métiers ParisTech
رشته دانشگاه
مهندسی صنایع
پاسخ : یک سوال احتمال

من منطورتو نفهمیدم!
ولی اون چیزی که فهمیدم اینه که فضای نمونه در یکی از تاس ها 3 است و در دیگری 6 .
خوب حالا این تاس ها چه نسبتی با هم دارن؟ یعنی یکی می شه یکان یکی دیگه دهگان؟ یا یکی به توان اون یکی یا جمعشون یا چی؟

زرينه

کاربر فوق‌فعال
نام مرکز سمپاد
دبيرستان فرزانگان اهواز

فضاي نمونه برابر چه عددي است يعني چه؟؟
اگه منظور تعداد عضوهاي فضاي نمونه بوده جواب ميشه :6*6.
فضاي نمونه كلا ميشه 36 تا زوج مرتب. نه؟

• شروع کننده موضوع

PARADISE

کاربر فوق‌فعال
نام مرکز سمپاد
FARZANGAN
شهر
DEZFUL
مدال المپیاد
دانشگاه
شهيد چمران
رشته دانشگاه
عمران

منظورم اينه كه فضاي نمونه رو به صورت چند زوج مرتب ميتونيم بنويسيم؟يعني مجهول تعداد زوج مرتب هاس.

زرينه

کاربر فوق‌فعال
نام مرکز سمپاد
دبيرستان فرزانگان اهواز

جواب ميشه 36 -به عددها كه كار نداريم وجوه تاس رو در نظر مي گيربم.

• شروع کننده موضوع

PARADISE

کاربر فوق‌فعال
نام مرکز سمپاد
FARZANGAN
شهر
DEZFUL
مدال المپیاد
دانشگاه
شهيد چمران
رشته دانشگاه
عمران

به نقل از زرينه :
جواب ميشه 36 -به عددها كه كار نداريم وجوه تاس رو در نظر مي گيربم.
خب نظر منم همينه.ولي دبيرم ميگه جوابش ميشه 18=3*6 .استدلالش اينه كه چون 3زوج مرتب تكراري داريم بايد حذفشون كنيم(چون تو مبحث مجموعه ها خونديم كه تكرار يه عضو بي اثره و فضاي نمونه هم يه مجموعس).البته تو پيدا كردن احتمال هيچ مشكلي پيش نمي اد(36/2=18/1).ولي با همه ي اين حرفا نميتونم اون 3وجهو ناديده بگيرم!!

Rashowa

کاربر فوق‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
شهید بهشتی نیشابور
شهر
نیشابور
سال فارغ التحصیلی
1390
دانشگاه
رشته دانشگاه
مهندسی صنایع

به نقل از PARADISE :
خب نظر منم همينه.ولي دبيرم ميگه جوابش ميشه 18=3*6 .استدلالش اينه كه چون 3زوج مرتب تكراري داريم بايد حذفشون كنيم(چون تو مبحث مجموعه ها خونديم كه تكرار يه عضو بي اثره و فضاي نمونه هم يه مجموعس).البته تو پيدا كردن احتمال هيچ مشكلي پيش نمي اد(36/2=18/1).ولي با همه ي اين حرفا نميتونم اون 3وجهو ناديده بگيرم!!
به نظر من دبیرتون درست می گه!
وقتی تو می گی تو تاس ما 1 و 2 و3 هست یعنی اینکه ما فقط این ها رو می تونیم تو زوج مرتب هامون قرار بدیم!
الان بزرگترین مشکل ما اینه که صورت سوال رو به درستی ندارم و با توجه به شرایط موجود هر دو جواب ممکنه و فقط به نحوه صورت سوال بستگی داره!

• شروع کننده موضوع

PARADISE

کاربر فوق‌فعال
نام مرکز سمپاد
FARZANGAN
شهر
DEZFUL
مدال المپیاد
دانشگاه
شهيد چمران
رشته دانشگاه
عمران

به نقل از رشید شاملی :
به نظر من دبیرتون درست می گه!
وقتی تو می گی تو تاس ما 1 و 2 و3 هست یعنی اینکه ما فقط این ها رو می تونیم تو زوج مرتب هامون قرار بدیم!
الان بزرگترین مشکل ما اینه که صورت سوال رو به درستی ندارم و با توجه به شرایط موجود هر دو جواب ممکنه و فقط به نحوه صورت سوال بستگی داره!
لطفن توضيح بده كه چرا اون 1 2 3 رو ناديده گرفتي.دبيرم ميگه فقط در صورتيكه اون 3 وجه با رنگ ديگه اي متمايز شن جواب 36 ميشه.

Rashowa

کاربر فوق‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
شهید بهشتی نیشابور
شهر
نیشابور
سال فارغ التحصیلی
1390
دانشگاه
رشته دانشگاه
مهندسی صنایع

دقیقن منم همینو می خواستم بگم!
مثلن اگه 1 و 2 و3 اولیت قرمز باشه و اونای دیگه قرمز می شه 6 حالت و لی اگه دوبار 1 و و2و3 باشه و همش مثلن قرمز اونوقت می شه 3 حالت!

• شروع کننده موضوع

PARADISE

کاربر فوق‌فعال
نام مرکز سمپاد
FARZANGAN
شهر
DEZFUL
مدال المپیاد
دانشگاه
شهيد چمران
رشته دانشگاه
عمران

به نقل از رشید شاملی :
دقیقن منم همینو می خواستم بگم!
مثلن اگه 1 و 2 و3 اولیت قرمز باشه و اونای دیگه قرمز می شه 6 حالت و لی اگه دوبار 1 و و2و3 باشه و همش مثلن قرمز اونوقت می شه 3 حالت!
ولي در حقيقت اون 3 وجه وجود دارن.نبايد به اين راحتي ناديدشون گرفت.

desiree

کاربر فوق‌فعال
نام مرکز سمپاد
فرزانگان
شهر
کرمان

اگه تاس 1 و2 درنظر بگیریم میشه 36 ولی اگه دوتا تاس یکسان باشن کمتر میشه

زرينه

کاربر فوق‌فعال
نام مرکز سمپاد
دبيرستان فرزانگان اهواز

به نقل از PARADISE :
سوال شما تمرين كتابه.. اون حرفي كه من زدم رو دبيرمون تصديق كرده.
به معلمتون بگو كه شما دارين فضاي نمونه رو بررسي مي كنين براي همين هر وجه تاس يه مولفه اي زوج مرتب ها ميشه. و چون وجه ها متمايز اند زوج مرتب ها هم متمايزاند.
با اين حال من فكر مي كنم اگه به سوالاي نهايي نگاه كني و سوال مشابهي پيدا كني بهتر باشه به پاسخ نامه نهايي
اتكا كني...! زوره ديگه كاريش نميشه كرد! حالا بگرد ببين سوالي پيدا ميشه يا نه! پيدا كردي به ما هم بگو.!

• شروع کننده موضوع

PARADISE

کاربر فوق‌فعال
نام مرکز سمپاد
FARZANGAN
شهر
DEZFUL
مدال المپیاد
دانشگاه
شهيد چمران
رشته دانشگاه
عمران

به نقل از زرينه :
سوال شما تمرين كتابه.. اون حرفي كه من زدم رو دبيرمون تصديق كرده.
به معلمتون بگو كه شما دارين فضاي نمونه رو بررسي مي كنين براي همين هر وجه تاس يه مولفه اي زوج مرتب ها ميشه. و چون وجه ها متمايز اند زوج مرتب ها هم متمايزاند.
با اين حال من فكر مي كنم اگه به سوالاي نهايي نگاه كني و سوال مشابهي پيدا كني بهتر باشه به پاسخ نامه نهايي
اتكا كني...! زوره ديگه كاريش نميشه كرد! حالا بگرد ببين سوالي پيدا ميشه يا نه! پيدا كردي به ما هم بگو.!
سوال كتاب با اين سوال متفاوته.وقتي داشتيم رو سوال كتاب بحث ميكرديم و به نتيجه ي مشابهي نرسيديم ,من اين سوالو طرح كردم.ولي باز هيچكدوممون قانع نشديم.ضمنن سوالاي امتحان نهايي 2سال گذشته رو نگاه كردم ولي سوالي مشابهش پيدا نكردم. :(

@Sigm

کاربر حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
شهید بهشتی
شهر
گنبد کاووس
مدال المپیاد
...
رشته دانشگاه
...

خوب این که معلومه برابر 18 میشه.
ولی اگه یکی از 3 یا 2 یا 1 ها روی تاس شماره 1 با اون یکی 3 یا 2 یا 1 روی همین تاس فرق داشته باشه جواب میشه 36 .

• شروع کننده موضوع

PARADISE

کاربر فوق‌فعال
نام مرکز سمپاد
FARZANGAN
شهر
DEZFUL
مدال المپیاد
دانشگاه
شهيد چمران
رشته دانشگاه
عمران

به نقل از کیوان.م :
خوب این که معلومه برابر 18 میشه.
ولی اگه یکی از 3 یا 2 یا 1 ها روی تاس شماره 1 با اون یکی 3 یا 2 یا 1 روی همین تاس فرق داشته باشه جواب میشه 36 .
لطفن توضيح بده.(خسته شدم انقدر اين جمله رو نوشتم :(()

saye3000

کاربر حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
فرزانگان قم
شهر
قم
دانشگاه
تهران
رشته دانشگاه
پزشکی

به نقل از PARADISE :
ولي در حقيقت اون 3 وجه وجود دارن.نبايد به اين راحتي ناديدشون گرفت.
خب اون 3 وجه وجود دارن.اما زوج مرتب های تکراری می سازن.برای چی باید به حساب بیاریمشون؟

@Sigm

کاربر حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
شهید بهشتی
شهر
گنبد کاووس
مدال المپیاد
...
رشته دانشگاه
...

به نقل از PARADISE :
لطفن توضيح بده.(خسته شدم انقدر اين جمله رو نوشتم :(()
توضیح:
اگر وجهاش همرنگ باشه یعنی اعداد تکراری وجه های شبیه به هم داشته باشن فضای نمونه میشه 6 * 3 :
{(1,1)(1,2)(1,3)(2,1)(2,2)(2,3)(3,1)(3,2)(3,3)(4,1)(4,2)(4,3)(5,1)(5,2)(5,3)(6,1)(6,2)(6,3)}

ولی اگه وجه هاش فرق داشته باشه میشه 6 * 6 :
{(1,1)(1,2)(1,3)(1,4)(1,5)(1,6)(2,1)(2,2)(2,3)(2,4)(2,5)(2,6)(3,1)(3,2)(3,3)(3,4)(3,5)(3,6)(4,1)(4,2)(4,3)(4,4)(4,5)(4,6)(5,1)(5,2)(5,3)(5,4)(5,5)(5,6)(6,1)(6,2)(6,3)(6,4)(6,5)(6,6)}

ولی اگه یه جور دیگه حساب کنی یه 36 تا و یا 64 تا هم بوجود میاد.

• شروع کننده موضوع

PARADISE

کاربر فوق‌فعال
نام مرکز سمپاد
FARZANGAN
شهر
DEZFUL
مدال المپیاد
دانشگاه
شهيد چمران
رشته دانشگاه
عمران

به نقل از کیوان.م :
توضیح:
اگر وجهاش همرنگ باشه یعنی اعداد تکراری وجه های شبیه به هم داشته باشن فضای نمونه میشه 6 * 3 :
{(1,1)(1,2)(1,3)(2,1)(2,2)(2,3)(3,1)(3,2)(3,3)(4,1)(4,2)(4,3)(5,1)(5,2)(5,3)(6,1)(6,2)(6,3)}

ولی اگه وجه هاش فرق داشته باشه میشه 6 * 6 :
{(1,1)(1,2)(1,3)(1,4)(1,5)(1,6)(2,1)(2,2)(2,3)(2,4)(2,5)(2,6)(3,1)(3,2)(3,3)(3,4)(3,5)(3,6)(4,1)(4,2)(4,3)(4,4)(4,5)(4,6)(5,1)(5,2)(5,3)(5,4)(5,5)(5,6)(6,1)(6,2)(6,3)(6,4)(6,5)(6,6)}

ولی اگه یه جور دیگه حساب کنی یه 36 تا و یا 64 تا هم بوجود میاد.
مرسي از توضيحت.ولي حرف من اينه كه در صورتي 18 ميشه كه اينا فقط عدد باشن و تاسي در كار نباشه!اونوقت فقط در صورتي 36 ميشه كه اون 3 عدد ,متمايز باشن(مثلن 3 عدد تكراريو با ابي بنويسيم).ولي چون اون 3 عدد در واقع 3وجه تاسن,يعني متمايزند وبايد فضاي نمونه 36 بشه.در واقع تاس مثل يه مكعبه (3بعدي)كه مي خوايم اونو رو يه صفحه(2بعدي) رسم كنيم.مسلمن اونو يه جوري ميكشيم كه از يه مربع متمايز باشه,يعني اگه اون تصويرو نشون كسي بديم ميفهمه كه يه مكعبه نه مربع.پس فضاي نمونه ي تاسو هم بايد جوري بنويسيم كه وجود اون 3 وجهو بشه تشخيص داد.يعني مثلن براي ايجاد تمايز 2رنگ براي وجوه تكراري در نظر گرفت...

Rashowa

کاربر فوق‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
شهید بهشتی نیشابور
شهر
نیشابور
سال فارغ التحصیلی
1390
دانشگاه
رشته دانشگاه
مهندسی صنایع

بر اساس قانون کتاب جبر و احتمال دبیرستان فضای نمونه می شه18=3*6 و شکی در اون نیست.
قوانین احتمال می گه که اگه با هم تفاوت نداشته باشن فقط یک بار حساب می شن!
این برهان کاملن روشن و قاطع است و احتیاجی به توضیحم نداره!
امید وارم که سوال برات حل شده باشه چون خیلی سادست!

×پست بنده به دلیل ناراحتی بزخی از کابران توسط خودم ویرایش شد.باشد که دیگر تکرار نشود :D

زرينه

کاربر فوق‌فعال
نام مرکز سمپاد
دبيرستان فرزانگان اهواز

به نقل از PARADISE :
مرسي از توضيحت.ولي حرف من اينه كه در صورتي 18 ميشه كه اينا فقط عدد باشن و تاسي در كار نباشه!اونوقت فقط در صورتي 36 ميشه كه اون 3 عدد ,متمايز باشن(مثلن 3 عدد تكراريو با ابي بنويسيم).ولي چون اون 3 عدد در واقع 3وجه تاسن,يعني متمايزند وبايد فضاي نمونه 36 بشه.در واقع تاس مثل يه مكعبه (3بعدي)كه مي خوايم اونو رو يه صفحه(2بعدي) رسم كنيم.مسلمن اونو يه جوري ميكشيم كه از يه مربع متمايز باشه,يعني اگه اون تصويرو نشون كسي بديم ميفهمه كه يه مكعبه نه مربع.پس فضاي نمونه ي تاسو هم بايد جوري بنويسيم كه وجود اون 3 وجهو بشه تشخيص داد.يعني مثلن براي ايجاد تمايز 2رنگ براي وجوه تكراري در نظر گرفت...
كاملا موافقم.

بالا