• اگر سمپادی هستی همین الان عضو شو :
    ثبت نام عضویت

آيا عالم همواره در حال انبساط خواهد بود ؟

• شروع کننده موضوع

taraneh

کاربر نیمه‌حرفه‌ای
شهر
ارومیه
مدال المپیاد
مطالعه برای المپیاد نجوم (فعلا مرحله 2!)

جنبش انبساطي ، يا به عبارت ديگر از همديگر دور شدن كهكشانها به هر حال رو به كند شدن است ، زيرا جزاير جهاني متعدد ، در واقع به سمت يكديگر جذب مي شوند و در نتيجه حركت انبساطي آنها كندتر مي شود . اكنون پرسش فقط اين است كه آيا زماني تمام اين حركت متوقف خواهد گرديد و اين عالم در هم فرو خواهد پاشيد. اين مسئله بستگي كامل به تراكم ماده در جهان هستي دارد. هر چه اين تراكم بيشتر باشد ، نيروهاي جاذبه بين كهكشانها و ساير اجزاي گيتي ، بيشتر بوده و به همان نسبت حركت آنها با شدت بيشتري متوقف خواهد شد. در حال حاضر چنين به نظر مي رسد كه تراكم جرم ، بسيار كمتر از آن است كه زماني عالم در حال انبساط را ، به توقف در آورد.
به هر حال اين امكان وجود دارد كه هنوز جرمهاي بزرگ ناشناخته اي از قبيل سياهچاله هاي اسرارآميز يا ابرهاي گازي شكل تاريك وجود داشته باشد و نوترينوها كه بدون جرم محسوب مي شوند ، جرمي هر چند كوچك داشته باشند. اگر اين طور باشد در اين صورت حركت كيهان زماني ، شايد 30 ميليارد سال ديگر ، متوقف خواهد شد، در آن زمان ، كهكشانها با شتابي زياد ، حركت به سوي يكديگر را آغاز خواهند كرد تا در نهايت به شكل يك گوي آتشين عظيم ، با يكديگر متحد شوند. آن زمان شايد مي بايد روي يك انفجار اوليه جديد ديگر و تولد يك عالم جديد حساب كنيم.
با توجه به سطح كنوني دانش بشر و ميزان پژوهشهاي انجام شده ، بايد اين طور فرض شود كه عالم تا ابديت ، همچنان انبساط خواهد يافت.

نيكيا

کاربر جدید
نام مرکز سمپاد
فرزانگان بندرعباس
پاسخ : آيا عالم همواره در حال انبساط خواهد بود ؟

طبق نظرات بعضي از دانشمندا همونجوري كه عالم اولش از يك نقطه شروع شده وبعدش انبساط پيدا كرده بالاخره شايد يه روز منقبض بشه وهمچيزدوباره همون نقطه هه بشه.

Game Over

کاربر نیمه‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
شهید قدوسی
شهر
شیراز
دانشگاه
شیراز
رشته دانشگاه
مهندسی نفت
پاسخ : آيا عالم همواره در حال انبساط خواهد بو

به نقل از نيكيا :
طبق نظرات بعضي از دانشمندا همونجوري كه عالم اولش از يك نقطه شروع شده وبعدش انبساط پيدا كرده بالاخره شايد يه روز منقبض بشه وهمچيزدوباره همون نقطه هه بشه.
البته طبق گفته ی ماجده خانوم آخرت جهان کاملا وابسته به جرم است هریک از سه حالت انبساط دائمی،انقباض و سکون برای جهان قابل پیش بینی است

13

کاربر حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
علامه_کرمان
شهر
کرمان
سال فارغ التحصیلی
88
رشته دانشگاه
عمران

البته اصلا معلوم نیست که ایا جهان منقبض میشه یا نه!
برای این موضوع 3 نوع جهان تعریف میکنن
باز
بسته
مسطح
که هر 3 وابسته به جرمن.سعی می کنم جرمشو پیدا کنم و اینجا بنویسم
پیدا کردن این حد این جرم توسط دانشمندان کار سختی نیست اما پیدا کردن این جرم کار سختیه چون این جرم فقط محدود بهد کهکشانها نمیشه و ما علاوه بر اون ماده تاریک وانزی تاریکم هست که رصدشون همون طور که از اسمشون پیداست کار سختیه
اگه کسی به این وضوع جدا علاقه داره کتاب تاریخچه زمان رو بهش پیشنهاد میکنم

mira

کاربر فوق‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
شهید هاشمی نژاد 1
شهر
مشهد
مدال المپیاد
المپیاد نجوم
دانشگاه
دانشگاه تحصیلات تکمیلی در ع
رشته دانشگاه
فیزیک

به نقل از 13 :
البته اصلا معلوم نیست که ایا جهان منقبض میشه یا نه!
برای این موضوع 3 نوع جهان تعریف میکنن
باز
بسته
مسطح
که هر 3 وابسته به جرمن.سعی می کنم جرمشو پیدا کنم و اینجا بنویسم
پیدا کردن این حد این جرم توسط دانشمندان کار سختی نیست اما پیدا کردن این جرم کار سختیه چون این جرم فقط محدود بهد کهکشانها نمیشه و ما علاوه بر اون ماده تاریک وانزی تاریکم هست که رصدشون همون طور که از اسمشون پیداست کار سختیه
بیشتر توضیح بدین لطفا. کاربران عزیز چرا مباحث نجومی رو ول کردین؟

clever

کاربر حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
Kerman's Farzanegan high school
شهر
Kerman

به نقل از 13 :
بله درسته...فصل 3 (جهان گسترش یابنده)...این کتاب ...صفحه ی 55 تا 75 به صورت مفصل در این مورد توضیح داده...
من اگه وقت کردم حتما خلاصشو اینجا میزارم...

13

کاربر حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
علامه_کرمان
شهر
کرمان
سال فارغ التحصیلی
88
رشته دانشگاه
عمران

به نقل از mira :
بیشتر توضیح بدین لطفا. کاربران عزیز چرا مباحث نجومی رو ول کردین؟
شرمنده
یادم رفت این رو اضافه کنم
تحقیقات نشون داده اگه چگالی جهان
>27-^10*5 باشه بسته.= تخت . و اگه کمتر باشه بازه
واحد عدد گفته شده هم kg/m^3 هستش
تا اونجایی که یادمه این امار مال کتاب پس از نخستین 3 دقیقه است

mira

کاربر فوق‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
شهید هاشمی نژاد 1
شهر
مشهد
مدال المپیاد
المپیاد نجوم
دانشگاه
رشته دانشگاه
فیزیک

این جهان بسته، تخت و باز همون کروی، مسطحه و استوانه ایه. درسته؟

راستی می دونستین قرآن هم در این رابطه زیاد صحبت کرده؟

13

کاربر حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
علامه_کرمان
شهر
کرمان
سال فارغ التحصیلی
88
رشته دانشگاه
عمران

البته انبساط جهان فقط حجمی نه جرمی!چه جهان حال حاضر باز باشه یا بسته سیارات و ستارات پیوسته متولد میشن ومیمیرن

mira

کاربر فوق‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
شهید هاشمی نژاد 1
شهر
مشهد
مدال المپیاد
المپیاد نجوم
دانشگاه
رشته دانشگاه
فیزیک

به نقل از 13 :
البته انبساط جهان فقط حجمی نه جرمی!چه جهان حال حاضر باز باشه یا بسته سیارات و ستارات پیوسته متولد میشن ومیمیرن
مسلما. انبساط جرمی معنا نداره.

clever

کاربر حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
Kerman's Farzanegan high school
شهر
Kerman

به نقل از zahra96 :
من عاشق این جور بحث هام درباره ی جهان و فضا و زمان و... خیلی جالبه فکر کنین با انبساط جهان موجودات جدیدی هم توی سیاره های جدید خلق بشن!!
بله...دقیقا جهان ما مثل سطح بادکنکی هست که با باد کردن نقاطش از هم فاصله میگیرن...سطح بادکنک زیاد میشه ولی جرمش زیاد نمیشه...

N.M

لنگر انداخته
نام مرکز سمپاد
فرزانگان یک
شهر
تهران
مدال المپیاد
طلای دوره ۲۷ المپیاد ادبی
دانشگاه
دانشگاه تهران
رشته دانشگاه
ادبیات فارسی

من شنیدم که 3تا حالت امکان داره . یا همون که قبلاً گفتن ، بعد از یه مدت منقبض شاید بشه و بشه همون نقطه .
حالت بعدی اینه که سرعتِ انبساط کمتر و کمتر بشه تا وقتی که جهان کلاً ساکن شه ( نه انقباض و نه انبساط )
یکیم اینکه همینطوری تا بینهایت منبسط شه .

اما چیزی نمیدونم :-"

s.l.v.n

کاربر حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
شهید حقانی
شهر
بندرعباس
مدال المپیاد
نقره زیست شناسی
دانشگاه
دانشگاه علوم پزشکی شیراز
رشته دانشگاه
پزشکی

به نقل از ماجده :

جنبش انبساطي ، يا به عبارت ديگر از همديگر دور شدن كهكشانها به هر حال رو به كند شدن است ، زيرا جزاير جهاني متعدد ، در واقع به سمت يكديگر جذب مي شوند و در نتيجه حركت انبساطي آنها كندتر مي شود . اكنون پرسش فقط اين است كه آيا زماني تمام اين حركت متوقف خواهد گرديد و اين عالم در هم فرو خواهد پاشيد. اين مسئله بستگي كامل به تراكم ماده در جهان هستي دارد. هر چه اين تراكم بيشتر باشد ، نيروهاي جاذبه بين كهكشانها و ساير اجزاي گيتي ، بيشتر بوده و به همان نسبت حركت آنها با شدت بيشتري متوقف خواهد شد. در حال حاضر چنين به نظر مي رسد كه تراكم جرم ، بسيار كمتر از آن است كه زماني عالم در حال انبساط را ، به توقف در آورد.
به هر حال اين امكان وجود دارد كه هنوز جرمهاي بزرگ ناشناخته اي از قبيل سياهچاله هاي اسرارآميز يا ابرهاي گازي شكل تاريك وجود داشته باشد و نوترينوها كه بدون جرم محسوب مي شوند ، جرمي هر چند كوچك داشته باشند. اگر اين طور باشد در اين صورت حركت كيهان زماني ، شايد 30 ميليارد سال ديگر ، متوقف خواهد شد، در آن زمان ، كهكشانها با شتابي زياد ، حركت به سوي يكديگر را آغاز خواهند كرد تا در نهايت به شكل يك گوي آتشين عظيم ، با يكديگر متحد شوند. آن زمان شايد مي بايد روي يك انفجار اوليه جديد ديگر و تولد يك عالم جديد حساب كنيم.
با توجه به سطح كنوني دانش بشر و ميزان پژوهشهاي انجام شده ، بايد اين طور فرض شود كه عالم تا ابديت ، همچنان انبساط خواهد يافت.
اینی که میگی سرعت کم میشه از کجا آوردی :-w
نه تنها سرعت گسترش جهان هستی کم نمیشه بلکه در حال زیاد شدن است :D
خوب دلیلش بر میگرده به ماده تاریک اونه که باعث میشه جهان هستی گسترش پیدا کنه و سرعتش بیشتر بشه هنوز که هنوزه
فکر کنم دو ساله که دارن روش بحث میکنن و هنوز درست نمیدانند چیه و یک عامل ناشناخته است ولی میدونن که وجود داره

سمپادی_ss

کاربر حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
.
شهر
.

یه موضوعی هست به نــام چگـالی بحــران [nb]سرنوشت عالم در حقیقت بستگی به عددی دارد که در علم کیهان‌شناسی به آن چگالی بحرانی گفته می‌شود. چگالی بحرانی در واقع نشان دهنده مقدار جرمی است که می‌بایست در جهان موجود باشد تا انبساط متوقف و به انقباض تبدیل شود. :D
[/nb]
حـــالا اگه این چگالی بحـران مـا بیشتر از چگــالی جهــان باشه؛انبساط عالم تا بینهایت و سرعت افزاینده ست
اگه چگــالی بحـران برابر چگالی جهـآن باشه؛ انبساط یه روزی متوقف میشه
اگه چگـالی بحـران کمتر از چگالی جهـــــــــان باشه؛انبساط روزی متوقف و تبدیل به انقباض می شه [nb]یا همون بیگ کرانچ خودمون[/nb]

× حـالا دقیق مشخص نیست کدوم یک از اینا تحقق پیدا میکنه؛ همه چیز بستگی به نسبت چگالی بحران به چگالی جهــان داره.
نظریه دوم مربوط میشه به نظریه " جهــــــــــــــــــان پــــــــــــــایدار "
یعنی :
•جهان آغاز و انجام ندارد.
•جهان همیشه به صورتی بوده و خواهد بود که اکنون به چشم می‌آید.

فکر کنم اینو خود انیشتین گفته بود؛ بعد هم خودش ردش کرد :-"

سیزیف

کاربر فوق‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
فـرزانگان
شهر
مشهد

به نقل از mira :
این جهان بسته، تخت و باز همون کروی، مسطحه و استوانه ایه. درسته؟> من که نمیدونم حداقل چراباید شکلاشون اینطوری باشه؟<

راستی می دونستین قرآن هم در این رابطه زیاد صحبت کرده؟
جریان این ماده تاریک چی هست ؟ اطلاعات مقدماتی لطفا :-"

×× Blue : ارجاعتون میدم به این تـــاپیک :-"
mosquit:Oاونوقت سوال پیش میاد ثابت کیهانی چی هست؟:-"

سمپادی_ss

کاربر حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
.
شهر
.
بالا