• اگر سمپادی هستی همین الان عضو شو :
    ثبت نام عضویت

پارادوکس و انواع آن

• شروع کننده موضوع

hasangolab

کاربر حرفه‌ای
شهر
قم
مدال المپیاد
ترکیبیات علیپور خوندم!
دانشگاه
Massachusetts Institute of Technology
رشته دانشگاه
Electrical Engineering
فايده پارادوکس ها
1 ) ايجاد انگيزه براي گسترش مرزهاي دانش؛
۲ ) تعميق بينش؛
۳ ) تعميم شيوه هاي استدلال؛
۴ ) افزايش دقت؛
۵ ) وضع قوانين زبان شناختي جديد.

بعضي پارادوكسها که متضمن تناقض اند صادق به نظر مي رسند وحتي اين ايده را به ذهن نزديك مي كنند كه چرا تناقضها را نپذيريم!درمنطق پيراسازگار (paraconsistent) مي توان تناقض داشت و بر خلاف رياضيات کلاسيک، چنين نيست كه از تناقض هر چيزي نتيجه شود.

پارادوكس اسمارانداچ

فرض كنيد A يكي از عبارات ممكن، كامل و . . . باشد. در اين صورت ” همه چيز A است“ ايجاب مي كند که “~A نيز A باشد”. مثلاً ‌وقتي مي گوييم ” همه چيز ممكن است“ ، نتيجه مي شود كه ” غير ممكن نيز ممكن است“ ، يا از ” هيچ چيز كامل نيست “ اين كه ” كامل نيز كامل نيست “ مستفاد مي شود.

پارادوكس آرايشگر

در دهكده اي فقط يك آرايشگر وجود دارد. او فقط ريش كساني را مي تراشد كه ريش خود را نمي تراشند. سوال اين است كه ريش خود ريش تراش را چه كسي مي تراشد؟ اگر او ريش خود را نتراشد، بايد نزد ريش تراش يعني خودش، برود تا ريشش را بتراشد و اگر ريش خود را بتراشد، نبايد توسط ريش تراش يعني خودش، ريشش تراشيده شود.

پارادوكس جزيرة وحشي ها

در جزيره اي قبيله اي وحشي زندگي مي كردند كه دو خدا، خداي راستي و خداي دروغ داشتند. آنها هر كس را كه به جزيره مي آمد قرباني مي كردند، به اين ترتيب كه از وي سوالي مي پرسيدند، اگر راست مي گفت او را قرباني خداي راستي و اگر دروغ مي گفت، او را قرباني خداي دروغ مي كردند. روزي شخصي وارد جزيره شد. او را گرفتند و از او پرسيدند” سرنوشت تو چه خواهد بود؟“ آن شخص جواب داد ” شما من را قرباني خداي دروغ خواهيد كرد.“ با اين جواب وحشي ها مستاصل شدند زيرا خواه راست گفته باشد و خواه دروغ بايد هم قرباني خداي راستي شود و هم قرباني خداي دروغ!

پارادوكس سقراط

نقل شده است كه ســـــقراط روزي گفته است:” چيزي كه مي دانم اين اسـت كه من هيـچ چيز نمي دانم “.

پارادوكس تابلو

اين پارادوكس در ۱۹۱۳ توسط رياضيدان انگليسي جردن (P. E. B. Jourdain) ارائه شد:
تابلوئي داريم كه در يك طرف آن
”جمله پشت اين تابلو راست است.“ و در طرف ديگر آن ”جمله پشت اين تابلو دروغ است.“ نوشته شده است!

پارادوكس اژدها

چگونه مي توانيم راجع به چيزي كه وجود ندارد صحبت كنيم، وقتي كه مي گوييم ” اژدهاي هفت سر وجود ندارد.“

پارادوكس دار غيرمنتظره

به يك زنداني گفته مي شود كه او در يكي از روزهاي بين شنبه و پنجشنبه به دار آويخته خواهد شد، اما تا روز به دار آويخته شدن، وي نخواهد دانست كه كدام روز اعدام مي شود.او روز پنجشنبه به دار آويخته نمي شود، زيرا اگر او تا چهارشنبه زنده باشد مي فهمد كه اعدام در روز پنحشنبه صورت خواهد گرفت، اما به او گفته شده است كه وي از روزي كه به دار كشيده مي شود پيشاپيش آگاه نيست. او روز چهارشنبه نيز اعدام نمي شود زيرا اگر تا سه شنبه زنده بماند، با توجه به اين كه بنا به استدلال بالا روز پنجشنبه اعدام نمي شود، مي فهمد كه روز چهارشنبه اعدام انجام خواهد شد. استدلال مشابه نشان مي دهد كه او در هيچيك از روزهاي ديگر نيز نمي تواند اعدام شود.اما در روزي غير از پنجشنبه جلاد وارد مي شود و وي را اعدام مي كند.

Admin2

لنگر انداخته
عضو کادر مدیریت
مدیر کل
نام مرکز سمپاد
علامه حلی
شهر
تهران
سال فارغ التحصیلی
1389
پاسخ : پارادوکس و انواع آن

مطلب جالب و واقعا مفیدی بود. من که لذت بردم از خوندنش. تا آخرش هم خوندم. هم خلاصه بود هم مفید.
در ضمن بابت رنگ بندی خوبتون ممنون. باعث شد مطالب توی ذهنم تفکیک بشن !

نیوشا نویدی

کاربر جدید

پارادوكس بوچوفسكي کامل نیست؟ نه؟

sampadcity.com

کاربر فوق‌حرفه‌ای
شهر
قم

جالب بود.

به قول محمد مختصرو مفید

odyssey

کاربر نیمه‌حرفه‌ای

جالب بود! پارادوکس اژدها یه جوریه! آخه این یکی از ویژگی های زبانه که در مورد چیزهایی که وجود ندارند سخن می گوییم! این دیگه پارادوکس نیست که!!!

trustme

لنگر انداخته
نام مرکز سمپاد
شهید بهشتی
شهر
کاشان
سال فارغ التحصیلی
1387
دانشگاه
دانشگاه خواجه نصیر طوسی
رشته دانشگاه
مهندسی مکانیک

پارادوكس بوچوفسكي

فرض كنيد شما فقط دو برادر داريد كه هر دو از شما مسن تر هستند. در اين صورت جملة به ظاهر غلط ذيل، راست است:
؟؟؟
ناکامله !

cowboy

کاربر حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
شهید بهشتی
شهر
مياندوآب
مدال المپیاد
کمی ریاضی و کامپیوتر
دانشگاه
شریف
رشته دانشگاه
نرم افزار

منم یه پارادکسی دیده بودم تو یه مجله
پارادکس زنون در مورد حد
اگه پیداش کنم کامل میذارم خلاصش:

آشیل اسطوره ی باستان با یه لاک پشت مسابقه میده البته این مساله صورتای مختلفی داره

eAJ

کاربر فوق‌فعال
نام مرکز سمپاد
Allame helli-Tehran

آها، همون پارادوکس که باید نصف شو بره بد همینجور نصف میره وو اینها؟
بابا اینکه پارادوکس نیست، شبه پارادوکس هستش...سه سوته حل می شه، آسونه!

atefeh

کاربر حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
خوشبختانه فرزانگان قم!
مدال المپیاد
نمی گم ریا نشه

خیلی قشنگه
این پارادوکس عجب چیزه باحالیه

fzgm

کاربر فوق‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
فرزانگان 1 تهران
شهر
تهران
مدال المپیاد
ریاضی،کامپیوتر(کوتاه)،ادبیات،شیمی(تنوع؟!)
دانشگاه
دانشگاه تهران
رشته دانشگاه
علوم مهندسی

خیلی جالب بود! :D

• شروع کننده موضوع

hasangolab

کاربر حرفه‌ای
شهر
قم
مدال المپیاد
ترکیبیات علیپور خوندم!
دانشگاه
Massachusetts Institute of Technology
رشته دانشگاه
Electrical Engineering

این عجیبه که توی برنامه طوری الگوریتما رو نوشتم که یه پارادوکس ایجاد شد! جوری شده بود که برنامه هربار یه نتیجه می داد!

• لایک
امتیازات: ma.k

mathematician

کاربر فعال
نام مرکز سمپاد
فرزانگان امین اصفهان

خیلی خیلی جالب بود. ممنون.

sunshine

کاربر فوق‌فعال

اين پارادوكسا خوبن ولي من پارادوكس برتراند رو خيلي دوست دارم، يه مسئله ي احتمال كه از سه راه مختلف به سه تا جواب مختلف ميرسه كه هر سه تا جواب هم درسته.
سوال اينه كه اگه يه مثلث متساوي الاضلاع رو تو يه دايره محاط كنيم و اندازه ي ضلع مثلث رو L بگيريم، احتمال اينكه اندازه ي وتر دلخواهي كه رسم مي كنيم از L بزرگتر باشه چقدره؟!

Aliovski

کاربر حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
علامه حلی
شهر
تهران
سال فارغ التحصیلی
1401
نقل شده است كه ســـــقراط روزي گفته است:” چيزي كه مي دانم اين اسـت كه من هيـچ چيز نمي دانم “.
یه پارادوکس مثل این:
سقراط میگه که:"همه ی یونانیان دروغ میگویند"
خب حالا ایشون خودشون اصل و نسبش یونانیه
دروغ میگه که یونانیا دروغ میگن؟ینی یونانیا راس میگن،پس راس میگه که یونانیا دروغ میگن پس...
و این لوپ ادامه دارد :D

Mr.AB

کاربر نیمه‌فعال
نام مرکز سمپاد
علامه حلی 1
شهر
ری
سال فارغ التحصیلی
4001
اگر بشه که در مورد اینکه ای پارادوکسا از چه چیزایی برمیان صحبت کرد مفید تره مثل خود ارجاعی و....

نام مرکز سمپاد
فرزانگان امین ۱
شهر
اصفهان
سال فارغ التحصیلی
1397
رشته دانشگاه
بیوتکنولوژی
بالایی ها همه اسپم هستن :D مخصوصا کامنت مطهری حالا نمیدونم پاک کنم یا نه.
به دنبال یه بهانه بودم این تاپیک بیارم بالا چون مطلب جالبی بیان کرده
به دستم رسید.
پارادکس موفقیت:
زمانی که فرد یه موفقیتی به دست میاره. با افرادی زیادی آشنا میشه و موقعیت هایی ایجاد میشه که قبلا براش آرزو بوده. درخواست های خیلی زیاد که ما رو به بقیه معرفی کن و از این قبیل حالا اگه بخواد همه رو راضی کنه. زمانی که صرف طلایی شدن و موفق بودن کرده از دستش میره. خلاصه به شکست منجر میشه.
حالا منم یه جوری سعی کردم اسپم نباشه :))

بالا