• اگر سمپادی هستی همین الان عضو شو :
    ثبت نام عضویت

سوال و اشکالات زیست

Iliap

کاربر جدید
نام مرکز سمپاد
شهیدبهشتی ۲
شهر
زنجان
سال فارغ التحصیلی
1404
خب یه سوال از زیست دهم گوارش
ببینید، اولین کاری که باید انجام بشه تا چربی ها گوارش پیدا کنن، تبدیل کردنشون به قطره‌های ریزه و این اتفاق در اثر نمک های صفراوی و لسیتین میوفته و حرکات مخلوط کننده روده باریک
خب
ولی ما تو معده هم لیپاز داریم که!ولی چربی ها ریز نیستن که لیپاز معده بتونه روشون اثر کنه!پس این لیپازه چغندره؟؟؟
الان سوال اینجاست که گوارش چربی ها از کجا آغاز میشه؟از روده باریک یا معده؟یا اصلا لیپاز معده چیکار می‌کنه؟
دوستان، در رابطه با این متن، مگه لیپاز از فهرست آنزیم های معده در کتاب درسی حذف نشده؟ کتاب درباره آنزیم های معده فقط پیش ساز پروتئازها رو اشاره کرده.
با توجه به این، میتونیم بگیم همه آنزیم های گوارشی معده (فارغ از لیزوزیم که گوارشی نیست) به صورت غیرفعال ترشح می شوند؟ آخه از یه طرف کتاب فقط پروتئازها رو اشاره کرده از یه طرف اول پاراگراف گفته یاخته های اصلی غدد، آنزیم های معده را ترشح می کنند. پیش ساز پروتئازهای معده را به طور کلی پپسینوژن می نامند.
آخه چون تیتر زدهآنزیم های معده، میتونیم استنباط کنیم که به جز پروتئازها، آنزیم های گوارشی دیگه هم داریم یا چون فقط پروتئاز ها رو گفته، ما هم تنها آنزیم های گوارشی رو پروتئازها بگیریم؟

melina03

کاربر خاک‌انجمن‌خورده
نام مرکز سمپاد
فرزانگان1
شهر
مشهد
سال فارغ التحصیلی
1404
دوستان، در رابطه با این متن، مگه لیپاز از فهرست آنزیم های معده در کتاب درسی حذف نشده؟ کتاب درباره آنزیم های معده فقط پیش ساز پروتئازها رو اشاره کرده.
با توجه به این، میتونیم بگیم همه آنزیم های گوارشی معده (فارغ از لیزوزیم که گوارشی نیست) به صورت غیرفعال ترشح می شوند؟ آخه از یه طرف کتاب فقط پروتئازها رو اشاره کرده از یه طرف اول پاراگراف گفته یاخته های اصلی غدد، آنزیم های معده را ترشح می کنند. پیش ساز پروتئازهای معده را به طور کلی پپسینوژن می نامند.
آخه چون تیتر زدهآنزیم های معده، میتونیم استنباط کنیم که به جز پروتئازها، آنزیم های گوارشی دیگه هم داریم یا چون فقط پروتئاز ها رو گفته، ما هم تنها آنزیم های گوارشی رو پروتئازها بگیریم؟
جمله کتاب تا جایی ک یادمه گفته بود یاخته های اصلی انزیم ترشح میکنن.. بعد گفته پیش ساز پروتئاز معده پپسینوژنه... جایی نگفته تنها انزیم های معده پروتئاز هان..
پس بعید میدونم بشه اینطوری بگیم.

Becoming

کاربر خاک‌انجمن‌خورده
عضو کادر مدیریت
مدیر داخلی
نام مرکز سمپاد
Frz
شهر
Sari
سال فارغ التحصیلی
1398
رشته دانشگاه
دواسازی
واسه کنکور هیچ کاری با رفرنس‌های پزشکی و گایتون و کمپبل نداشته باشید
متن کتاب رو بخونید و مرجع بدونید
حتی اگر جمله‌ای توی کتاب باشه و غلط باشه _اگررر اصلاحیه رسمی واسش نیاد_ برای کنکور همون غلطه درسته 😐👩🏻‍🦯

*100RA*

لنگر انداخته
نام مرکز سمپاد
جایی که اگه اورژانس اجتماعی بیاد چارتا اتوبوس آدم جمع میکنه میبره
شهر
تبریز
سال فارغ التحصیلی
1404
مدال المپیاد
ندارم متاسفانه
20230325_142007_oacp.jpg

سلام
دوستان بنظرتون این جمله ای که هایلایت زدم درسته؟
بنظرم اشتباهه چون معده فقط یه نوع ماهیچه نداره که !
باز اگه میدونید نظر بدید ممنون

MarMari

کاربر فوق‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
فرزانگان
شهر
شهسوار
سال فارغ التحصیلی
1402
مدال المپیاد
زهی خیال باطل
دانشگاه
البرز
رشته دانشگاه
داروسازی
20230325_142007_oacp.jpg

سلام
منظورش که از چین خوردگی احتمالا همون فرو رفتگی‌هایی هست که در واقع غدد معده رو ایجاد کرده که خب تقریبا میشه گفت نسبت به سطح داخلی معده عمودی هستن. شکل صفحه‌ی ٢١ کتاب درسی هم تقریبا بیانگر چنین چیزیه.

نام مرکز سمپاد
Farz ll
شهر
Kerman
سال فارغ التحصیلی
1402
دانشگاه
Teh
رشته دانشگاه
Nursing
20230325_142007_oacp.jpg

سلام
😂 از دی گوارش نخوندم ولی اشتباه داری میگی ها... یه شکلی توی کتاب زیست 10 هست بالای متنی عه ک داره یاخته های کناری و اصلی معده رو توضیح میده( شکله سه لایه ی معده رو نشون داده)اونجا چین خوردگی های سطح داخلی معده عمدتا عمودی دیده میشن... منظور ماهیچه ی خاصی نیست... چین خوردگی های موقت مد نظره

*100RA*

لنگر انداخته
نام مرکز سمپاد
شهر
تبریز
سال فارغ التحصیلی
1404
مدال المپیاد
ندارم متاسفانه
منظورش که از چین خوردگی احتمالا همون فرو رفتگی‌هایی هست که در واقع غدد معده رو ایجاد کرده که خب تقریبا میشه گفت نسبت به سطح داخلی معده عمودی هستن. شکل صفحه‌ی ٢١ کتاب درسی هم تقریبا بیانگر چنین چیزیه.
😂 از دی گوارش نخوندم ولی اشتباه داری میگی ها... یه شکلی توی کتاب زیست 10 هست بالای متنی عه ک داره یاخته های کناری و اصلی معده رو توضیح میده( شکله سه لایه ی معده رو نشون داده)اونجا چین خوردگی های سطح داخلی معده عمدتا عمودی دیده میشن... منظور ماهیچه ی خاصی نیست... چین خوردگی های موقت مد نظره
فک کنم من با ماهیچه ها اشتباه گرفتم 🙄
یه سوال دیگه : همین چین خوردگی ها فقط برای مخاطه یا زیر مخاط هم چین خوردگی داره؟

MarMari

کاربر فوق‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
فرزانگان
شهر
شهسوار
سال فارغ التحصیلی
1402
مدال المپیاد
زهی خیال باطل
دانشگاه
البرز
رشته دانشگاه
داروسازی
یه سوال دیگه : همین چین خوردگی ها فقط برای مخاطه یا زیر مخاط هم چین خوردگی داره؟
در واقع سلول‌های پوششی مخاط معده هستن که در بافت پیوندی همون لایه فرو رفته و در کل به زیر مخاط ارتباطی پیدا نمی‌کنه. البته اینی که دارم میگم مربوط به معده‌ست. توی شکل سابق کتاب، زیر مخاط رو پایین همین بافت پیوندی سست کشیده بود که چین‌خورده نبود.

Sanaii

کاربر نیمه‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
فرزانگان
شهر
؟؟؟آباد
سال فارغ التحصیلی
1400
رشته دانشگاه
دامپزشکی
20230325_142007_oacp.jpg

سلام
این رو به خاطر شکل ۷ کتاب درسی میگه فکر میکنم

*100RA*

لنگر انداخته
نام مرکز سمپاد
شهر
تبریز
سال فارغ التحصیلی
1404
مدال المپیاد
ندارم متاسفانه
آره منم منظورم معدس
در واقع سلول‌های پوششی مخاط معده هستن که در بافت پیوندی همون لایه فرو رفته و در کل به زیر مخاط ارتباطی پیدا نمی‌کنه. البته اینی که دارم میگم مربوط به معده‌ست. توی شکل سابق کتاب، زیر مخاط رو پایین همین بافت پیوندی سست کشیده بود که چین‌خورده نبود.
چون بعضی از منابع میگن فقط مخاطه بعضیا میگن زیر مخاط هم هست معلم یه چیز دیگه میگف کلا از اول برام سوال بود
ممنون 🙏

Sanaii

کاربر نیمه‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
فرزانگان
شهر
؟؟؟آباد
سال فارغ التحصیلی
1400
رشته دانشگاه
دامپزشکی
از لحاظ علمی رو نمیدونم و تو کتابم چیزی نگفته اما من فکر می‌کنم از اونجایی که چین خوردگی های معده موقتیه و با پر شدن معده باز میشن و با خالی شده معده ،حجم معده کم میشه ،میتونیم بگیم کل دیواره معده مخاط زیر مخاط ماهیچه و لایه بیرونی چین میخورن.
نکته اصلی تفاوت چین خوردگی های معده با چین های روده باریکه ، اون نکته عمودی بودن چین های معده رو هم احتمالا تو سوال ها با چین های حلقوی رو مقایسه میکنن

Sanaii

کاربر نیمه‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
فرزانگان
شهر
؟؟؟آباد
سال فارغ التحصیلی
1400
رشته دانشگاه
دامپزشکی
سلام دوستان.
چطور از روی کتاب درسی میتونیم ادعا کنیم که مجرای صفراوی با عبور از پشت لوزالمعده و جلوی بزرگ سیاهرگ زیرین بهمجرای مشترک با لوزالمعده می پیونده؟
بخش اول رو قبول دارم ولی بخش دوم رو پرسپکتیو شکل درسی اصلا مشخص نمیکنه این جلو و عقب بودن رو.
این نکته مال شکل ۱۱ فصل۴ یازدهمه،
البته طبق این شکل مجرای صفراوی جلوی لوزالمعده ست ولی طبق شکل کتاب دهم رو مطمئن نیستم تا الان فکر میکردم مجرای صفراوی پشت لوزالمعده ست
کسی درستشو میدونه ؟

MarMari

کاربر فوق‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
فرزانگان
شهر
شهسوار
سال فارغ التحصیلی
1402
مدال المپیاد
زهی خیال باطل
دانشگاه
البرز
رشته دانشگاه
داروسازی
کسی درستشو میدونه ؟
خب توی عکسی که کبد و مجاری صفراوی و لوزالمعده رو نشون داده، مجرای صفرا رو کم‌رنگ‌ کشیده که نشون بده داره از پشت لوزالمعده عبور می‌کنه و نهایتا به مجرای لوزالمعده می‌پیونده.

*100RA*

لنگر انداخته
نام مرکز سمپاد
شهر
تبریز
سال فارغ التحصیلی
1404
مدال المپیاد
ندارم متاسفانه
یه سوال :
لایه مخاط لوله گوارش شبکه عصبی داره؟

نام مرکز سمپاد
Farz ll
شهر
Kerman
سال فارغ التحصیلی
1402
دانشگاه
Teh
رشته دانشگاه
Nursing
یه سوال :
لایه مخاط لوله گوارش شبکه عصبی داره؟
تا جایی که ذهنم یاری کنه نه... شبکه ی عصبی روده ای توی زیر مخاطه و لایه ی ماهیچه ای عه( بین 2 تا ماهیچه ی حلقوی و طولی).... اما توی مخاط عصب رو داریم چون بلاخره یه سری گیرنده ها هستن که یه جوری مرتبط شن به مغز

Sanaii

کاربر نیمه‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
فرزانگان
شهر
؟؟؟آباد
سال فارغ التحصیلی
1400
رشته دانشگاه
دامپزشکی
خب توی عکسی که کبد و مجاری صفراوی و لوزالمعده رو نشون داده، مجرای صفرا رو کم‌رنگ‌ کشیده که نشون بده داره از پشت لوزالمعده عبور می‌کنه و نهایتا به مجرای لوزالمعده می‌پیونده.
آره ولی شکل فصل ۴ یازدهم انگار جلوتره ولی فک کنم کتاب من ناواضحه

MarMari

کاربر فوق‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
فرزانگان
شهر
شهسوار
سال فارغ التحصیلی
1402
مدال المپیاد
زهی خیال باطل
دانشگاه
البرز
رشته دانشگاه
داروسازی

Sanaii

کاربر نیمه‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
فرزانگان
شهر
؟؟؟آباد
سال فارغ التحصیلی
1400
رشته دانشگاه
دامپزشکی

_Hani_

کاربر حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
فرزانگان2
شهر
اسلامشهر
سال فارغ التحصیلی
1405
دهان، محل شروع گوارش شیمیایی و مکانیکی است.
این جمله کاملا درسته. مکانیکی که مشخصه، شیمیایی هم تجزیه نشاسته تا حد دی ساکارید مالتوز رو داریم.
اما
با توجه به متن کتاب درسی
درسته یا نادرست؟

Pedzo

کاربر جدید
نام مرکز سمپاد
حلی یک
شهر
تهران
سال فارغ التحصیلی
1405
سلام بله تو کتاب درسی هم زده