• اگر سمپادی هستی همین الان عضو شو :
    ثبت نام عضویت

همه چیز درباره پیانو

• شروع کننده موضوع

rojin

کاربر حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
فرزانگان 1 تهران
شهر
تهران
مدال المپیاد
مشغول به ریاضی به شد!:دی
دانشگاه
تو ایران صنعتی شریف(در
رشته دانشگاه
قطعا یه چیزی مربوط به ریاضی
پیانو یکی از سازهای صفحه‌کلیددار و مشهورترین آن‌ها است. صدای پیانو در اثر برخورد چکش‌هایی با سیم‌های آن تولید می‌شود. این چکش‌ها در اثر فشرده‌شدن کلیدها (کلاویه‌ها) به حرکت در می‌آیند. سیم‌های پیانو به صفحه‌ای موسوم به «صفحهٔ صدا» متصل شده‌اند که نقش تقویت‌کنندهٔ صدای آن‌ها را دارد.

پیانو به عنوان مادر سازها و کامل‌ترین ساز نیز شناخته می‌شود؛ علت نسبت دادن این لقب‌ها به این ساز آن است که پیانو قادر است محدودهٔ بسیار گسترده‌ای از اصوات را تولید کند در حالی که سایر سازهای اصیل موسیقی تنها بخشی از این محدودهٔ صدا را تولید می‌کنند. پیانو در شکل فعلی‌اش بیش از هفت اکتاو دارد و قادر به تولید فرکانس‌هایی از حدود ۲۰ تا ۵۰۰۰ هرتز می‌باشد، در حالی که در مقام مقایسه ساز ویولن تنها قادر به تولید کمتر از چهار اکتاو و بهترین خواننده‌ها تنها قادر به خواندن کمتر از سه اکتاو صدا هستند.

تاریخچه
پیانو را آقای بارتولومئو کریستوفوری در سال ۱۷۰۹ میلادی در شهر پادووای ایتالیا اختراع کرد. قبل از اختراع پیانو از سازی قدیمی‌تر به نام «هارپسیکورد» (Harpsichord)استفاده می‌شد. تفاوت عمده و مهمی که پیانو با سازهای مشابه قبل از خودش داشت آن بود که در سازهای مشابه قبلی، شدت صدای حاصل از فشرده‌شدن یک کلاویه، مستقل از شدت ضربهٔ واردشده بر کلید پیانو، مقداری ثابت بود، اما در پیانو نوازنده قادر بود با ملایم ضربه‌زدن به کلیدها صدایی نرم‌تر ایجاد کند، یا با ضربات محکم‌تر صدایی درشت‌تر با پیانو تولید کند. همین ویژگی باعث شد که به سرعت پیانو مورد توجه آهنگسازان قرن هجدهم میلادی قرار بگیرد.

نام‌گذاری
نام کامل ساز پیانو، پیانو فورته (Pianoforte) است، که از دو قسمت پیانو به معنی ملایم و فورته به معنی قوی تشکیل شده‌است، و به خوبی منعکس کنندهٔ توانایی این ساز در تولید صداهای ملایم و قوی می‌باشد.

پیانو‌های اولیه ابعاد بزرگ، و شکل خاصی داشتند. آن‌چه که در اصطلاح به آن پیانوی بزرگ گفته می‌شود (و در ایران با نام نادرست پیانویرویال شناخته می‌شود) غالباً بیش از دو متر طول دارد و دارای در بزرگی‌است که برای هرچه‌بهترشدن صدای پیانو، معمولاً در هنگام نواختن ساز این در را در وضعیت نیمه‌باز توسط پایهٔ کوچکی ثابت می‌کنند. انواع دیگر پیانو با نام‌های پیانوی ایستاده یا دیواری (Stand یا Upright) پیانوی چهارگوش (Square) و غیره، ابعاد کوچک‌تری دارند و برای مصارف خانگی یا در اماکن عمومی طراحی شده‌اند.

نحوه صدادهی

چکش‌های پیانوچکش‌های پیانو به واسطهٔ مجموعه‌ای از اهرم‌های ظریف به کلیدهای پیانو متصل می‌شوند. به مجموعهٔ این اهرم‌ها و چکش‌ها عملگر یا Action پیانو گفته می‌شود. وظیفهٔ این مجوعه افزایش شتاب چکش‌ها در برخورد به سیم‌ها، و کنترل عکس‌العمل بازگشتی آن‌ها پس از برخورد به سیم است. معمولاً سر چکش‌ها توسط لایه‌ای از نمد یا الیاف مشابه طبیعی یا مصنوعی پوشانده می‌شود تا کیفیت صدای پیانو را بهبود ببخشد. کیفیت صدای پیانو متأثر از عوامل دیگری نظیر کیفیت صفحهٔ صدا و غیره نیز می‌باشد.

کلیدهای پیانو
۷ کلید سفید در هر اوکتاو پیانو برای ۷ نت دو ر می فا سل لا سی وجود دارد. علاوه بر این کلیدهای سفید کلیدهای سیاه‌رنگی هم بین بعضی از کلیدهای سفید وجود دارد. بین کلیدهای سفیدرنگ می و فا و نیز بین کلیدهای سفیدرنگ سی و دو کلید سیاه‌رنگ وجود ندارد.

هر کلید سیاه‌رنگ در پیانو در حکم نت دیز برای نت مربوط به کلید سفیدرنگ سمت چپ آن (یعنی آن کلید سیاه در سمت راست آن کلید سفید قرار دارد) و در حکم نت بمول برای نت مربوط به کلید سفید‌رنگ سمت راست آن (یعنی آن کلید سیاه در سمت چپ آن کلید سفید قرار دارد) است.

انواع پیانو
پیانو دیواری (Vertical - Upright)
پیانو اسپینت
پیانو کنسول
پیانوی بزرگ
البته پیانو‌های بسیار زیادی در گذشته رایج بوده‌اند. برای مثال پیانوهای گنجه‌ای، صرافی، میزی، میز منشی، دوطبقه و انواع دیگر. ولی امروزه دیگر آنها رواج ندارند و از پیانو‌های پیشرفته تر استفاده می‌شود.

نحوه نواختن پیانو
محل قرارگیری انگشتان دو دست روی کلیدهای پیانو در نواختن آن اهمیت دارد. معمولا در آهنگ‌ها نت اول شماره دارد که انگشت شروع کننده در نواختن آن آهنگ را مشخص می‌کند. در این صورت شماره یک برای انگشت‌های شست دو دست است و به ترتیب سایر انگشت‌ها شماره‌های ۲ تا ۵ را خواهد داشت. شست دست راست روی چهارمین نت دوی پیانو قرار می‌گیرد. البته این مورد در مورد همه آهنگ‌ها عمومیت ندارد و برخی آهنگ‌سازان نت شروع کننده در آهنگشان را شماره نمی‌زنند. در این صورت پیانیست باید خودش محل قرارگیری انگشتانش روی کلیدهای پیانو را با توجه به نوع نت‌های موجود در آهنگ تشخیص دهد.

گاهی پیانیست جای دو دست‌اش را روی کلیدهای پیانو با هم عوض می‌کند و گاهی بدون نواختن کلید پیانو با انگشتان شست دو دستش از سایر انگشتها استفاده می‌کند.

نحوه نت‌نویسی برای پیانو
نت مربوط به چهارمین کلید "دو" در پیانو مربوط به دست راست روی خط پایین پنجمین خط از خطوط موازی موسیقی قرار می‌گیرد. سپس سایر نت‌های دست راست یعنی ر می فا سل لا و سی به ترتیب یک درمیان بین دو خط نت و روی یکی از خطوط نت‌ها جای می‌گیرند. نت دوی دست چپ بین خطوط دوم و سوم نت‌ها است و سایر نت‌های دست چپ یعنی ر می فا سل لا و سی به ترتیب یک درمیان روی یکی از خطوط نت‌ها و بین دو خط نت جای می‌گیرند.

افزودن یک نقطه سیاه جلوی یک نت به معنای اضافه شدن نصف آن نت به آن نت است. افزودن یک نقطه سیاه بالای یک نت به معنای منفصل شدن آن نت از نت بعدی‌اش است و در این صورت پیانیست با رسیدن به آن نت باید کلید مربوط به آن نت در پیانو را با انگشت فشار دهد و سپس انگشتش را از روی کلید پیانو رها کند و بدون متصل نواختن آن نت نسبت به نت بعدی کلید مربوط به نت بعدی را با انگشت فشار دهد. اگر بالای نت‌های یک آهنگ نقطه سیاه نباشد نواختن آن نت‌ها به طور متصل یکی بعد از دیگری باید انجام شود و انفصال بین نت‌ها نباید باشد.

منبع:ویکی پدیا

sina mt

کاربر فوق‌فعال
نام مرکز سمپاد
(مستقیم بری میرسی به آقا)
شهر
لا فیلتر
پاسخ : همه چیز درباره پیانو!

مرسی خیلی جالب بود من میخوام یه پیانویه خوب بخرم یاماها بخرم یا سمیک yamaha or samick

niki

کاربر فوق‌فعال
نام مرکز سمپاد
فرزانگان
شهر
بابل
مدال المپیاد
اینفد مدال دارم که نمیدونم باشون چیکار کنم؟؟
دانشگاه
اگه خدا بخواد بریم یه گورست

به نقل از sina mt :
مرسی خیلی جالب بود من میخوام یه پیانویه خوب بخرم یاماها بخرم یا سمیک yamaha or samick
من بهت پیشنهاد می کنم.سمیک بخر .چون خودم دارم

• شروع کننده موضوع

rojin

کاربر حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
فرزانگان 1 تهران
شهر
تهران
مدال المپیاد
دانشگاه
تو ایران صنعتی شریف(در
رشته دانشگاه

به نقل از niki :
من بهت پیشنهاد می کنم.سمیک بخر .چون خودم دارم
آره سميك خيلي خوبه!منم سميك دارم.

parnian.d

کاربر خاک‌انجمن‌خورده
نام مرکز سمپاد
فرزنگان1 بندرعبّاس
دانشگاه
تهران
رشته دانشگاه
داروسازی

مرسی روژین!+
پیانو دیوونه کننده ست

death

کاربر فوق‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
فرزانگان1 شیراز
شهر
شیراز

به نقل از sina mt :
من falcone دارم تا حالا هم خوب کار کرده برام :)

L.E

کاربر فوق‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
دبیرستان فرزانگان 1 ِ تهران
شهر
تهران

به نقل از بیتا :
من falcone دارم تا حالا هم خوب کار کرده برام :)
آره خوبه هیچیش نشده صداشم خوبه!!!

reza-handsome

کاربر فوق‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
شهید بهشتی
شهر
شهرکرد

مرسی . اطلاعات خیلی توپی بودن
---------------------------------------
اگه میشه اطلاعاتی از پیانیستای بزرگ مثل روبنشتاین و ریچارد کلیدرمن هم بذارید
--------------------------------------------------------------------------------------------------
جای تاپیک تو موسیقیه ولی باید به بخش کلاسیک بره
بهتره :-[

mamalmln

کاربر حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
شهید بهشتی شهر ری
شهر
تهران
مدال المپیاد
فیزیک

تنها مشکلی که پیانو داره عوض کردن کوکشه.مثلا اگه بخوای ایرانی کوکش کنی دهنتان ...... میشود.ولی درکل انقدر مزیت داره که بشه ازش چش پوشید

• شروع کننده موضوع

rojin

کاربر حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
فرزانگان 1 تهران
شهر
تهران
مدال المپیاد
دانشگاه
تو ایران صنعتی شریف(در
رشته دانشگاه

به نقل از گل بهار :
تنها مشکلی که پیانو داره عوض کردن کوکشه.مثلا اگه بخوای ایرانی کوکش کنی دهنتان ...... میشود.ولی درکل انقدر مزیت داره که بشه ازش چش پوشید
تا اون جایی که من میدونم اون ویولونه که کوک ایرانی و کلاسیکش متفاوته!
تا حالا نشنیده بودم پیانو رو هم کوک سنتی کنن!

armita

کاربر خاک‌انجمن‌خورده
نام مرکز سمپاد
دبیرستان فرزانگان ۱
شهر
تهران
دانشگاه
شریف
رشته دانشگاه
‫علوم کامپیوتر‬‎

به نقل از روژین :
تا اون جایی که من میدونم اون ویولونه که کوک ایرانی و کلاسیکش متفاوته!
تا حالا نشنیده بودم پیانو رو هم کوک سنتی کنن!
سازهای ایرانی باید کوکشون عوض شه وقتی دستگاه عوض می‌شه !
با پیانو اگر آدم بخواد موسیقی سنتی بزنه مثلا نت فا کرن لازم داشته باشه باید کوک کلا عوض شه
ولی ویلن لازم نیست چون جای انگشت ها رو آدم تغییر می‌ده به جای کوک :D

• لایک
امتیازات: Dizzy
  • شروع کننده موضوع

rojin

کاربر حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
فرزانگان 1 تهران
شهر
تهران
مدال المپیاد
دانشگاه
تو ایران صنعتی شریف(در
رشته دانشگاه

به نقل از آرمیتا ثابتی اشرف :
سازهای ایرانی باید کوکشون عوض شه وقتی دستگاه عوض می‌شه !
با پیانو اگر آدم بخواد موسیقی سنتی بزنه مثلا نت فا کرن لازم داشته باشه باید کوک کلا عوض شه
ولی ویلن لازم نیست چون جای انگشت ها رو آدم تغییر می‌ده به جای کوک :D
اما هیچ کی تو کلاس پیانوی من واسه سنتی زدن کوک پیانوشو عوض نمیکنه!در عوض من از چند نفر که ویولون میزنم شنیدم که کوک ویولون سنتی و کلاسیک فرق میکنه.

• لایک
امتیازات: L.E

mamalmln

کاربر حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
شهید بهشتی شهر ری
شهر
تهران
مدال المپیاد
فیزیک

آقا چرا چرت می گین. آرمیتا درست می گوید.مشکل عظیمیه که آدم بخاد 100 تا سیم رو دونه دونه عوض کنه که فقط یه آهنگ مثلا دشتی بزنه!اصلا کلا به نظر من پیانو با موسیقی ایرانی سازگار نیست.

• شروع کننده موضوع

rojin

کاربر حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
فرزانگان 1 تهران
شهر
تهران
مدال المپیاد
دانشگاه
تو ایران صنعتی شریف(در
رشته دانشگاه

به نقل از گل بهار :
آقا چرا چرت می گین. آرمیتا درست می گوید.مشکل عظیمیه که آدم بخاد 100 تا سیم رو دونه دونه عوض کنه که فقط یه آهنگ مثلا دشتی بزنه!اصلا کلا به نظر من پیانو با موسیقی ایرانی سازگار نیست.
من موضع شما رو نمیتونم درک کنم دقیقا!الان شما میگی پیانو کوک سنتی داره یا نه؟ویولن چی؟؟

armita

کاربر خاک‌انجمن‌خورده
نام مرکز سمپاد
دبیرستان فرزانگان ۱
شهر
تهران
دانشگاه
شریف
رشته دانشگاه
‫علوم کامپیوتر‬‎

به نقل از روژین :
من موضع شما رو نمیتونم درک کنم دقیقا!الان شما میگی پیانو کوک سنتی داره یا نه؟ویولن چی؟؟
شما با پیانو می‌تونی آهنگ ایرانی بزنی ، اما نمی‌شه آهنگ رو با نت اصلیش زد ! یک سری آهنگ ها هم که کلا رو یک کوک خاص فقط قابل اجران
ویولن لازم نیست کوکش عوض شه چون انگشت هر جا قرار بگیره صدای اون نت در میاد ! یعنی اگر آدم انگشتش رو بین فا و سل بذاره می‌تونه فا کرن و فا دیز و فا سوری (با توجه به فاصله ها!) رو بزنه ! اما تو پیانو نمی‌شه باید کوک سیم رو عوض کرد.

• شروع کننده موضوع

rojin

کاربر حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
فرزانگان 1 تهران
شهر
تهران
مدال المپیاد
دانشگاه
تو ایران صنعتی شریف(در
رشته دانشگاه

شما با پیانو می‌تونی آهنگ ایرانی بزنی ، اما نمی‌شه آهنگ رو با نت اصلیش زد ! یک سری آهنگ ها هم که کلا رو یک کوک خاص فقط قابل اجران
ویولن لازم نیست کوکش عوض شه چون انگشت هر جا قرار بگیره صدای اون نت در میاد ! یعنی اگر آدم انگشتش رو بین فا و سل بذاره می‌تونه فا کرن و فا دیز و فا سوری (با توجه به فاصله ها!) رو بزنه ! اما تو پیانو نمی‌شه باید کوک سیم رو عوض کرد.
اما اصولا قطعات ایرانی که برای پیانو تنظیم میشن بر اساس نیم پرده هستن نه فواصلی که توی سازای دیگه وجود داره.بنابراین،نیازی به کوک دیگه نیست.

armita

کاربر خاک‌انجمن‌خورده
نام مرکز سمپاد
دبیرستان فرزانگان ۱
شهر
تهران
دانشگاه
شریف
رشته دانشگاه
‫علوم کامپیوتر‬‎

به نقل از روژین :
اما اصولا قطعات ایرانی که برای پیانو تنظیم میشن بر اساس نیم پرده هستن نه فواصلی که توی سازای دیگه وجود داره.بنابراین،نیازی به کوک دیگه نیست.
خب مسلما مثل قطعه اصلی نمی‌شن :D

• شروع کننده موضوع

rojin

کاربر حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
فرزانگان 1 تهران
شهر
تهران
مدال المپیاد
دانشگاه
تو ایران صنعتی شریف(در
رشته دانشگاه

خب مسلما مثل قطعه اصلی نمی‌شن :D
قبول دارم.اما من همیشه اینو گفتم.پیانو اصولا یه ساز ایرانی نیست.یه ساز کاملا کاملا کلاسیکه.پس نمیشه و نباید قطعات سنتی ایرانیو که خصوصیات سبکی کاملا کاملا متفاوتیو دارن باهاش زد.

mamalmln

کاربر حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
شهید بهشتی شهر ری
شهر
تهران
مدال المپیاد
فیزیک

به نقل از روژین :
قبول دارم.اما من همیشه اینو گفتم.پیانو اصولا یه ساز ایرانی نیست.یه ساز کاملا کاملا کلاسیکه.پس نمیشه و نباید قطعات سنتی ایرانیو که خصوصیات سبکی کاملا کاملا متفاوتیو دارن باهاش زد.
قطعات ربع پرده دار هم داریم.زیاد هم داریم.البته تعداد افرادی که پیانو ایرانی کار کردن به انگشت های دست هم نمی رسه ولی خب هستن.
اگه علاقه مندی می تونی آهنگ های جواد معروفی,مرتضی محجوب و اینا رو دانلود کنی بفهمی من چی میگم.

• شروع کننده موضوع

rojin

کاربر حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
فرزانگان 1 تهران
شهر
تهران
مدال المپیاد
دانشگاه
تو ایران صنعتی شریف(در
رشته دانشگاه

به نقل از گل بهار :
قطعات ربع پرده دار هم داریم.زیاد هم داریم.البته تعداد افرادی که پیانو ایرانی کار کردن به انگشت های دست هم نمی رسه ولی خب هستن.
اگه علاقه مندی می تونی آهنگ های جواد معروفی,مرتضی محجوب و اینا رو دانلود کنی بفهمی من چی میگم.

قطعات معروفیرو زیاد شنیدم.مثلا پرلوداش.اما اینا هیچ کدوم تنظیم ربع پرده ای نیست.همشون همون تنظیم نیم پرده این.

بالا