• اگر سمپادی هستی همین الان عضو شو :
    ثبت نام عضویت

مشاوره انتخاب رشته دبیرستان (متوسطه)

زار

کاربر حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
.
شهر
.
سال فارغ التحصیلی
0
سلام خوبین؟
قبلنم گفتم اما حالا مشکل خیلی جدی شده...یکی از همکلاسیام ب موسیقی و آهنگسازی علاقه داره،خیلی زیاد.خانوادش اما ب شدت مخالفن و میگن باید تو دبیرستان خودمون تجربی بخونه.اینجا هنرستان موسیقی و اینا نداره و اکثر کسایی ک جدی کنکور هنر میخوان بدن میرن گرافیک
اما این خودش میگ تو مدرسه عادی بره تجربی اما واسه کنکور هنر بخونه و همزمان کلاس موسیقی بره،چون جو هنرستان های اینجا خیلی خوب نیستو اکثرا بدون هدف رفتن و خلاصه هدفشون درس خوندن نیست...تدریس هاهم خوب انجام نمیشه انگار
اینم در نظر بگیرین ک دوستم تاحالا کوچکترین آموزشی واسه موسیقی ندیده بازم بخاطر مخالفت خانوادش...داداششم نذاشتن بره سمت علاقشو الان3ساله پشت کنکوره
دیگ اینک پیش مشاورم رفتن اما اونم طرف خانوادشو گرفته و گفته این چیزا آینده نداره...مشاور مدرسمونم همینارو بش میگ...درکل حامی مهمی نداره
خیلیم باهاش حرف زدیم ک این تصمیمش الکی نباشه اما خیلی جدی بهش فکر کرده و انگیزه رو داره،استعدادو نمیدونم!
حالا شما بگین چطوری خانوادشو راضی کنه و اینک روشی ک انتخاب کرده واسه کنکورو اینا درسته؟خواهش میکنم اگ تجربه یا پیشنهادی دارین دریغ نکنین بحث آینده ی آدمه
ممنونم و خیلی ببخشید ک انقد طولانی شد باید همه چیزو میگفتم سوال دیگه ای هم داشتید بگید
سعی کردم تاپیک مرتبط باشه
سلام و خوبین دوباره(;
خانوادش موافقت کردن مثلا،ولی بشرطها و شروطها:-"
(فک کنم بیشتر هدفشون این بوده ک خودش پشیمون شه:-?)
گفتن میذارن کنکور هنر بده و کلاس بره،پیانو
اما دبیرستانو تو مدرسه خودمون باشه و اگرم سال اول قبول نشد باید کنکور تجربی بده،،،البته احتمال اینم هس ک سال آخر بره دبیرستان عادی
حالا ب قول خودش از هیچ بهتره:rolleyes:

Nerd_Girl

کاربر فوق‌فعال
نام مرکز سمپاد
فرزانگان
شهر
_
سال فارغ التحصیلی
95
سلام و خوبین دوباره(;
خانوادش موافقت کردن مثلا،ولی بشرطها و شروطها:-"
(فک کنم بیشتر هدفشون این بوده ک خودش پشیمون شه:-?)
گفتن میذارن کنکور هنر بده و کلاس بره،پیانو
اما دبیرستانو تو مدرسه خودمون باشه و اگرم سال اول قبول نشد باید کنکور تجربی بده ،،البته احتمال اینم هس ک سال آخر بره دبیرستان عادی
حالا ب قول خودش از هیچ بهتره:rolleyes:
باتوجه به اینکه خودم هم قبلا شرایط دوستتون رو داشتم پیشنهاد می کنم دوستون بهتره اول مدتی بره کلاس موسیقی و بیشتر باهاش آشنا بشه شاید چیزی که فکر میکنه نباشه و فقط یه علاقه ی سطحی و زود گذر باشه
به نظرم برای کنکور هنر نیاز نیست کسی بره هنرستان. با کلاسای هنری هم میشه برا کنکور عملی آماده شد

wdr

کاربر حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
hElLi
شهر
tEh
سال فارغ التحصیلی
86
یه سوال من امسال باید انتخاب رشته کنم
فعلا بین ریاضی و انسانی موندم(اگه مسخره نمی کنید) بگم که دلم می خواهدتوی هر کاری که هستم مفید باشم و به مردم خدمت کنم(شعر نمیگم چون دور و برم زیاد دیدم آدم هایی رو که مجبورن برای گذروندن زندگیشون از سطل آشغال وسیله جمع کنند تا شاید یه پولی بهشون برسه و به نظرم حق یه انسان توی کشورش این ظلم و رهایی نیست)
و اما اصل مطلب
من اگه برم انسانی احتمالا می رم روانشناسی یا علوم اجتماعی ( زیاد شغل هاشو نمیشناسم اگه میشه معرفی کنید)
اگه هم برم ریاضی دلم می خواد برم هوا فضا یا معماری یا شاید هم مکانیک یا کامپیوتر
و یه موضوع دیگه بابام نظرش اینه برم هنر و فیلمنامه نویسی یا طراحی لباس بخونم
میشه راهنماییم کنین
راستش واقعا گیج شدم

سلام
من چون شما تو تاپیک هام نظر دادین دلم میخواد فضولی کنم با اجازه تون...البته اگر خوشتون نیومد کلا نادیده بگیرید
به نظر من استعداد مهمتر از علاقه است. همچین بعید هست کسی واقعا توی چیزی مستعد باشه ولی بهش کاملا بی علاقه باشه. به نظر من استعداد واقعی خودتون(اون استعدادی که واقعا از بقیه مردم سر تر هستش) رو پیدا کنید و سعی کنید علاقه تونم ببرید به اون سمت. و اگر بازم علاقه ی زیادی به کاری غیر اون دارید، اون کار رو هم به عنوان فعالیت جانبی دنبال کنید

مثلا من استعدادم توی حل مسئله است. همچنین توی پیش بینی اینده و نقشه های استراتژیک کشیدن. فلذا با اینکه توی ریاضی و بقیه زمینه های مهندسی هم استعداد و علاقه داشتم، ولی تصمیم گرفتم به جای یاد گرفتن خیلی تخصصی یک کار، چنتا کارو در حد کار راه انداز یاد بگیرم تا بتونم یه تیم از متخصص هاشو دور هم جمع کنم و یه شرکت چند تخصصی تشکیل بدم.

اما کنارش هرچقدر وقت اضافی بیارم میذارم روی تخصصهایی که بهشون علاقه دارم(مثل برنامه نویسی...طراحی جامدات...یا حتی طراحی مدار دیجیتال).

و یا مثلا من علاقه ی زیادی داشتم به بازیگری و خوانندگی و همین فیلمنامه نویسی(حتی یه فیلمنامه رو شبکه 5 قبول کرد بسازم و بخره ازم). ولی قبول کردم که استعداد انچنانی تو این حوزه ها ندارم(در برابر شاخ های این حوزه). فلذا از پیگیری تخصصیش منصرف شدم، ولی همیشه گذاشتمشون یه گوشه ی ذهنم و بالاخره یه روز که پولم زیاد بود و نمیدونستم چکار کنم، حتما یه استودیو شخصی میزنم و فیلمنامه مینویسم و فیلم میسازم!

خواستم کلا یه خط بنویسم...داستان نوشتم

mitokondry

مرغابی شیطون
نام مرکز سمپاد
فرزانگان
شهر
دامغان
سال فارغ التحصیلی
1401
دانشگاه
دانشگاه ایران
رشته دانشگاه
داروسازی
به نظر من استعداد مهمتر از علاقه است. همچین بعید هست کسی واقعا توی چیزی مستعد باشه ولی بهش کاملا بی علاقه باشه. به نظر من استعداد واقعی خودتون(اون استعدادی که واقعا از بقیه مردم سر تر هستش) رو پیدا کنید و سعی کنید علاقه تونم ببرید به اون سمت. و اگر بازم علاقه ی زیادی به کاری غیر اون دارید، اون کار رو هم به عنوان فعالیت جانبی دنبال کنید
اگه استعداد ادم تو دوتا چیز باشه و بینهایت عاشق هر دو استعدادش باشه چی؟
مثلا من هم تو کارهای سینمایی(مثل:بازیگری و کارگردانی و فیلمنامه نویسی) استعداد دارم و واقعا هم بهش علاقه دارم. از طرفی هم بینهایت به پرستاری و پزشکی علاقه دارم و تعریف نباشه استعدادم دارم ولی واقعا نمی دونم چ کنم. از طرفی هم تو ریاضی توانایی دارم و به این فکر میکنم که برم ریاضی تا بعدش روان شناسی بخونم(اینم جزو علایقمه)
پدرم واقعا با بازیگری مخالفه برا همین فعلا بیخیالشم تا بزرگ شم و ی خرده استقلال پیدا کنم تا حداقل کلاسشو برم
الان واقعا گیجم و نمی دونم که برم ریاضی یا تجربی:-??:-??

آخرین ویرایش:
نام مرکز سمپاد
فرزانگان
شهر
تهران
سال فارغ التحصیلی
1400
بعنی به مخالفت(دیسلایک) کردن علاقه نداری فقط توش استعداد داری؟ :)) (مزاخ!)
با نود درصد عقاید و نظرات شما بقدری مخالفم ک نمیتونم بی تفاوت از کنارش بگذرم.وگرنع نع ادم دیس دادنم نه شرکت در بحث ها
-----------
ولی کم نیستن کسایی که استعداد دارن ولی علاقه نه!

wdr

کاربر حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
hElLi
شهر
tEh
سال فارغ التحصیلی
86
اگه استعداد ادم تو دوتا چیز باشه و بینهایت عاشق هر دو استعدادش باشه چی؟
مثلا من هم تو کارهای سینمایی(مثل:بازیگری و کارگردانی و فیلمنامه نویسی) استعداد دارم و واقعا هم بهش علاقه دارم. از طرفی هم بینهایت به پرستاری و پزشکی علاقه دارم و تعریف نباشه استعدادم دارم ولی واقعا نمی دونم چ کنم. از طرفی هم تو ریاضی استعداد دارم و به این فکر میکنم که برم ریاضی تا بعدش روان شناسی بخونم(اینم جزو علایقمه)
پدرم واقعا با بازیگری مخالفه برا همین فعلا بیخیالشم تا بزرگ شم و ی خرده استقلال پیدا کنم تا حداقل کلاسشو برم
الان واقعا گیجم و نمی دونم که برم ریاضی یا تجربی:-??:-??

اولا من مشاور نیستم... گفتم تاکید کنم که کسی با طناب من نیفته داخل چاه
ولی چنتا چیزو که به ذهنم میرسه میگم

اول اینکه ادم 100% توانایی داره نه بیشتر! یعنی باید تقسیم کنه که میخوام 80% بذارم واسه پزشکی. 20% میذارم واسه بازیگری. اینکه کسی فکر کنه من یه پزشک عالی میشم و کنارش یه بازیگر عالی هم میشم، خیال خام هست!
از نظر من یه نفر نمیتونه تو چنتا چیز عالی باشه(اگرم مثال واسش دارید احتمالا استثنا هستش)

دوم اینکه، به نظرم یکمی استعدادهاتون رو دارید دست بالا میگیرید! من باشم اینطوری حساب میکنم:
استعداد ریاضی: آیا من تو مدرسه مون ریاضیم از همه بهتره؟ اگر نه، نفر چندم ریاضی مدرسه ام؟
استعداد بازیگری: آیا من از فلان زن بازیگر بهتر بازی میکنم؟! هیچ متخصص این حوزه ای تا حالا تایید کرده منو؟ گفته تو از فلانی بهتری؟
استعداد پزشکی یا پرستاری: ایا من زیستم از همه بهتره؟ مطالعات زیستم اینقدر هست که با معلممون بحث کنم؟ هیچ ایده ی جدیدی هست تو این حوزه به ذهن من برسه شبیه کارایی که ادمهای بزرگ تو این حوزه انجام دادن و میدن؟

مخلص کلام اینکه استعداد رو باید به صاحب استعدادهای اون حوزه سنجید(ترجیحا توسط یه صاحب نظر توی اون حوزه). بعد اگر دیدیم واقعا حرفی داریم واسه گفتن، اونزمان بگیم اقا من استعداد فلان دارم. وگرنه اگر بخوایم توی هر چیزی که خوب هستیم اسمشو بذاریم استعداد، یقینا نفر 1 میلیون به بعد میشیم توی اون حوزه!

wdr

کاربر حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
hElLi
شهر
tEh
سال فارغ التحصیلی
86
با نود درصد عقاید و نظرات شما بقدری مخالفم ک نمیتونم بی تفاوت از کنارش بگذرم.وگرنع نع ادم دیس دادنم نه شرکت در بحث ها
-----------
ولی کم نیستن کسایی که استعداد دارن ولی علاقه نه!

حیف اهل بحث نیستی وگرنه میگفتم خب مثال بزن یکم بحث کنیم (;

mitokondry

مرغابی شیطون
نام مرکز سمپاد
فرزانگان
شهر
دامغان
سال فارغ التحصیلی
1401
دانشگاه
دانشگاه ایران
رشته دانشگاه
داروسازی
اولا من مشاور نیستم...
صحبتاتون که به مشاورا میخوره:D
استعداد بازیگری: آیا من از فلان زن بازیگر بهتر بازی میکنم؟! هیچ متخصص این حوزه ای تا حالا تایید کرده منو؟ گفته تو از فلانی بهتری؟
فک کنم اینکه ادم خودشو با یه خانم بازیگر مقایسه کنه یه خورده زیادی اعتماد به نفسه چون مسلما ی خانم بازیگر بعد از گذروندن ی دوره حرفه ایی توی فیلم بازی کرده
اولا من مشاور نیستم... گفتم تاکید کنم که کسی با طناب من نیفته داخل چاه
ولی چنتا چیزو که به ذهنم میرسه میگم

اول اینکه ادم 100% توانایی داره نه بیشتر! یعنی باید تقسیم کنه که میخوام 80% بذارم واسه پزشکی. 20% میذارم واسه بازیگری. اینکه کسی فکر کنه من یه پزشک عالی میشم و کنارش یه بازیگر عالی هم میشم، خیال خام هست!
از نظر من یه نفر نمیتونه تو چنتا چیز عالی باشه(اگرم مثال واسش دارید احتمالا استثنا هستش)

دوم اینکه، به نظرم یکمی استعدادهاتون رو دارید دست بالا میگیرید! من باشم اینطوری حساب میکنم:
استعداد ریاضی: آیا من تو مدرسه مون ریاضیم از همه بهتره؟ اگر نه، نفر چندم ریاضی مدرسه ام؟
استعداد پزشکی یا پرستاری: ایا من زیستم از همه بهتره؟ مطالعات زیستم اینقدر هست که با معلممون بحث کنم؟ هیچ ایده ی جدیدی هست تو این حوزه به ذهن من برسه شبیه کارایی که ادمهای بزرگ تو این حوزه انجام دادن و میدن؟

مخلص کلام اینکه استعداد رو باید به صاحب استعدادهای اون حوزه سنجید(ترجیحا توسط یه صاحب نظر توی اون حوزه). بعد اگر دیدیم واقعا حرفی داریم واسه گفتن، اونزمان بگیم اقا من استعداد فلان دارم. وگرنه اگر بخوایم توی هر چیزی که خوب هستیم اسمشو بذاریم استعداد، یقینا نفر 1 میلیون به بعد میشیم توی اون حوزه!
درکل ممنون باعث شد ی جرقه تو ذهنم بخوره<D=:-b

• لایک
امتیازات: wdr

wdr

کاربر حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
hElLi
شهر
tEh
سال فارغ التحصیلی
86
فک کنم اینکه ادم خودشو با یه خانم بازیگر مقایسه کنه یه خورده زیادی اعتماد به نفسه چون مسلما ی خانم بازیگر بعد از گذروندن ی دوره حرفه ایی توی فیلم بازی کرده

اگر بانوی عمارت رو دیده باشی، فخرالزمان اولین تجربه ی بازیگریش بود! ستایش هم همین بود! خیلی بازیگرای دیگه هم اولین تجربه شون یه کار بزرگ بود. به نظرم اینا استعداد واقعی داشتن. و خوبه با اینها مقایسه کنی خودتو. وگرنه یه بازیگری که بعد از 10 سال تازه دیده شده، شاید بیشتر اکتسابی بوده تا استعدادی!(و اگر تو توی دسته دوم باشی یعنی استعداد انچنانی توش نداری)

درکل ممنون باعث شد ی جرقه تو ذهنم بخوره=D:-b

خوبه منم دقیقا دنبال همین هستم توی این بحث ها
موفق باشی

Bunny

کاربر فعال
نام مرکز سمپاد
فرزانگان
شهر
جیرفت
سال فارغ التحصیلی
1401
من خودم کلا ریاضی رو بیشتر از تجربی دوست دارم.اما هر موقع که اسمشو تو خونه میارم جنگ جهانی میشه.هر کی از طرف اظهار نظر میکنه که ریاضی فلان ریاضی بهمان فقط تجربی.
خیلی مسخرس که چی؟؟ول کنین بابا ریاضی به این خوبی،گلی،نازی....x:
وقتی هم داشتم این تاپیکو میخوندم، دلایلی رو که بقیه گفته بودن رو گفتم بماند که حرفام تو نطفه خفه شد.خدا بیامرزه پدر اون چند صد نفری رو که رفتن ریاضی و بدبخت شدن تا مامان و خاله ی من بتونن اونا رو مثال بزنن.~X(
حالا اونا بدبخت شدن، منم حتما حتما عین اونا میشم؟؟؟؟
و یه چیز دیگه که رشته مامانم انسانی بوده!!!!!!! اما چون توش موفق نشده فکر میکنه دیگه منم موفق نمیشم

مامان منم دقیقا عین مامان ایشون فکر میکنن.میگه من که مرکز استان بودم هیچ معلم درست حسابی نداشتم حالا تو میخوای بری ریاضی؟؟
خودش مهندسی برقی چیزی قبول شد(کلا یه مهندسی بود) ولی چون دوست نداشت نرفت، جاش رفت زبان...
میگه همه گفتن برو مهندسی من چون خودم دلم نمیخواستم نرفتم.شیطونه میگه یاد آورش کن این حرفو.(<

reyhaneh24

کاربر حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
فرزانگان
شهر
سمنان
سال فارغ التحصیلی
1402
مدال المپیاد
دو تا برنز کارآفرینی
دانشگاه
علامه طباطبایی
رشته دانشگاه
روانشناسی
بالاخره بعد دو سال نوبت ماهم به این تاپیک رسید :-"
جون هر کی دوست دارین میشه کمک کنید لطفا
و نظرتونو بگین :(

من رشته انسانی رو دوست دارم
و علاقه دارم و احساس میکنم توانایی هام هم تو این زمینه بیشتره

اما از طرفی
رشته هایی که دوست دارم
روانشناسی ، اقتصاد ، مدیریت و ...

رو از هر سه رشته دبیرستان میشه رفت

و خیلیا میگن اگه از بقیه رشته ها بری بهتره

به خصوص همون روانشناسی که علاقه اصلیمه :-"

برای قبولی این رشته ها با کنکور تجربی
با رتبه ۴ رقمی هم میشه دانشگاه های خیلی خوب اورد

اما با انسانی باید رتبه دو رقمی و یا حداکثر سه رقمی اورد

که رتبه دو رقمی تو هر رشته ای سخته
هر چقدر هم که داوطلباش نسبت به تجربی کمتر باشه

و از طرف دیگه
میگن حتی برای دانشگاه هم بهتره
و پایه زیست تو روانشناسی
و ریاضی تو اقتصاد و مدیریت و ... قوی میشه

و از یه لحاظ دیگه هم
میگن برو تجربی
که هم تنوع رشته بیشتره و حتی ممکنه به یه رشته تجربی هم علاقه مند شی
و یا اگرم پشیمون شدی تغییر رشته از تجربی به انسانی راحت تره تا برعکسش

و خب ، در نهایت شاید منطقی تر باشه که رفت همون تجربی

اما میترسم
خیلی میترسم:-s
از اینکه برم و بعدا شیمون بشم و بفهمم اشتباه کردم

00000000

کاربر فوق‌فعال
نام مرکز سمپاد
...
شهر
...
سال فارغ التحصیلی
1234
بالاخره بعد دو سال نوبت ماهم به این تاپیک رسید :-"
جون هر کی دوست دارین میشه کمک کنید لطفا
و نظرتونو بگین :(

من رشته انسانی رو دوست دارم
و علاقه دارم و احساس میکنم توانایی هام هم تو این زمینه بیشتره

اما از طرفی
رشته هایی که دوست دارم
روانشناسی ، اقتصاد ، مدیریت و ...

رو از هر سه رشته دبیرستان میشه رفت

و خیلیا میگن اگه از بقیه رشته ها بری بهتره

به خصوص همون روانشناسی که علاقه اصلیمه :-"

برای قبولی این رشته ها با کنکور تجربی
با رتبه ۴ رقمی هم میشه دانشگاه های خیلی خوب اورد

اما با انسانی باید رتبه دو رقمی و یا حداکثر سه رقمی اورد

که رتبه دو رقمی تو هر رشته ای سخته
هر چقدر هم که داوطلباش نسبت به تجربی کمتر باشه

و از طرف دیگه
میگن حتی برای دانشگاه هم بهتره
و پایه زیست تو روانشناسی
و ریاضی تو اقتصاد و مدیریت و ... قوی میشه

و از یه لحاظ دیگه هم
میگن برو تجربی
که هم تنوع رشته بیشتره و حتی ممکنه به یه رشته تجربی هم علاقه مند شی
و یا اگرم پشیمون شدی تغییر رشته از تجربی به انسانی راحت تره تا برعکسش

و خب ، در نهایت شاید منطقی تر باشه که رفت همون تجربی

اما میترسم
خیلی میترسم:-s
از اینکه برم و بعدا شیمون بشم و بفهمم اشتباه کردم
زیست دوست داری یا نه؟نشستن سر کلاسی که
دوست نداری بشینی اونم تو دبیرستان اصلا کار آسونی نیست.
به رشته های تاپ فک میکنی؟خانوادت قانع شدن که اونارو قرار نیست بخونی؟
یه دفعه نری تجربی بعد پدرمادرت بگن حتما ما ازت پزشکی و دندون پزشکی و دارو میخوایم .
کلا رفتن تجربی این ریسکو داره که یه دفعه این اتفاق بیفته.
من تجربه ای در زمینه ی اینکه کدوم بیشتر بهت کمک میکنه ندارم نمیتونم بگم کدوم برای آیندت بهتره.
ولی خب این ریسکارو قبل از تجربی رفتن در نظر بگیر.
ببین تا سه سال دیگه معلوم نیست چی میشه ایا همچنان با چهار رقمی بتونی روانشناسی دانشگاه خوب بیاری یا نه.یه زمانی اکثر رتبه برترای ریاضی برق میخوندن الان اکثرا میرن کامپیوتر .ممکنه تا سه سال دیگه رقابت واسه روانشناسی تو تجربی نسبت به الان بیشتر شه تو همه ی احتمالاتو در نظر بگیر بعد تصمیمتو بگیر

نام مرکز سمپاد
فرزانگان
شهر
..
سال فارغ التحصیلی
2020
سلام
من 13 سالمه و هنوز به دبیرستان نرسیدم
میتونید راهنمایی من رو بپذیرید یا نه
اگه به انسانی علاقه دارید و استعداد خوبی هم در این رشته دارید برید رشته انسانی
البته قبل از همه باید به این نتیجه برسید که من میتونم انجامش بدم و توی کنکور رتبه 2 تا 3 رقمی بیارم یا نمیتونم انجامش بدم
و البته باید به این هم فکر کنید که ممکنه با افزایش سنتون علایق شما تغییر کنه و اگه هم تغییر نکنه اگه برید تجربی تنوع رشته بیشتری وجود داره و با تلاش میتونید رشته مورد علاقتون رو قبول بشید

در هر حال باید چند تا سوال از خودتون بپرسید:
1_من میتونم توی رشته انسانی رتبه 2 یا 3 رقمی بیارم و قبول بشم؟؟
2_این تصمیم من نسبت به رشته(روانشناسی) قطعیه یا با رفتن به رشته تجربی و کسب تجربیات جدید علاقم تغییر میکنه؟؟

من خودم مایل هستم که رشته تحصیلی دانشگاهیم مهندسی هوا و فضا باشه و رشته دبیرستانم ریاضی، اما خانواده میگن که تجربی بهتره
اما من ترجیح میدم توی رشته‌ای که دوست دارم تحصیل کنم تا سال ها حسرت اینو بخورم که اگه میرفتم رشته مورد علاقم کلی تجربیات جدید کسب میکردم

امیدوارم کمکتون کرده باشم، و آرزو میکنم که توی رشته ای که دوست دارید قبول بشید و در آینده موفق و البته شاد و خوشبخت باشید:RedHeart
عزیزم یه شعار هست میگه به حرف خانوادت توجه نکن ، اونا که نمیان برای تو زیست شناسی و درسای زیست پاس کنند ، پس برو سمت علاقت ، اگه بری رشته ای که دوست نداری بزور میخونی درسارو و زیاد متوجه نمیشی الان تو کلاس ما زیادن اینطوری موفق باشی

00000000

کاربر فوق‌فعال
نام مرکز سمپاد
...
شهر
...
سال فارغ التحصیلی
1234
سلام
من 13 سالمه و هنوز به دبیرستان نرسیدم
میتونید راهنمایی من رو بپذیرید یا نه
اگه به انسانی علاقه دارید و استعداد خوبی هم در این رشته دارید برید رشته انسانی
البته قبل از همه باید به این نتیجه برسید که من میتونم انجامش بدم و توی کنکور رتبه 2 تا 3 رقمی بیارم یا نمیتونم انجامش بدم
و البته باید به این هم فکر کنید که ممکنه با افزایش سنتون علایق شما تغییر کنه و اگه هم تغییر نکنه اگه برید تجربی تنوع رشته بیشتری وجود داره و با تلاش میتونید رشته مورد علاقتون رو قبول بشید

در هر حال باید چند تا سوال از خودتون بپرسید:
1_من میتونم توی رشته انسانی رتبه 2 یا 3 رقمی بیارم و قبول بشم؟؟
2_این تصمیم من نسبت به رشته(روانشناسی) قطعیه یا با رفتن به رشته تجربی و کسب تجربیات جدید علاقم تغییر میکنه؟؟

من خودم مایل هستم که رشته تحصیلی دانشگاهیم مهندسی هوا و فضا باشه و رشته دبیرستانم ریاضی، اما خانواده میگن که تجربی بهتره
اما من ترجیح میدم توی رشته‌ای که دوست دارم تحصیل کنم تا سال ها حسرت اینو بخورم که اگه میرفتم رشته مورد علاقم کلی تجربیات جدید کسب میکردم

امیدوارم کمکتون کرده باشم، و آرزو میکنم که توی رشته ای که دوست دارید قبول بشید و در آینده موفق و البته شاد و خوشبخت باشید:RedHeart
خیلی الان زود نیست واسه گفتن اینکه واقعا چی میخوای؟
این فرایند انتخاب رشته مخصوصا واسه کسی که میخواد بره ریاضی یه داستانیه.تقریبا تا زمانی که تو لیسانس بگیری و آیا کار پیدا کنی یا نکنی ادامه داره که تصمیمت درسته یانه.
به عنوان آدمی که پدرش در اومد راضی کنه خانوادشو بیاد ریاضی بهت توصیه میکنم از الان روش کار کنی من خودم تمام سه سال دوره اولم دوییدم واقعا تا قانع شدن که بیام ریاضی

reyhaneh24

کاربر حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
فرزانگان
شهر
سمنان
سال فارغ التحصیلی
1402
مدال المپیاد
دو تا برنز کارآفرینی
دانشگاه
علامه طباطبایی
رشته دانشگاه
روانشناسی
زیست دوست داری یا نه؟نشستن سر کلاسی که
دوست نداری بشینی اونم تو دبیرستان اصلا کار آسونی نیست.
به رشته های تاپ فک میکنی؟خانوادت قانع شدن که اونارو قرار نیست بخونی؟
یه دفعه نری تجربی بعد پدرمادرت بگن حتما ما ازت پزشکی و دندون پزشکی و دارو میخوایم .
کلا رفتن تجربی این ریسکو داره که یه دفعه این اتفاق بیفته.
من تجربه ای در زمینه ی اینکه کدوم بیشتر بهت کمک میکنه ندارم نمیتونم بگم کدوم برای آیندت بهتره.
ولی خب این ریسکارو قبل از تجربی رفتن در نظر بگیر.
ببین تا سه سال دیگه معلوم نیست چی میشه ایا همچنان با چهار رقمی بتونی روانشناسی دانشگاه خوب بیاری یا نه.یه زمانی اکثر رتبه برترای ریاضی برق میخوندن الان اکثرا میرن کامپیوتر .ممکنه تا سه سال دیگه رقابت واسه روانشناسی تو تجربی نسبت به الان بیشتر شه تو همه ی احتمالاتو در نظر بگیر بعد تصمیمتو بگیر

حقیقتا، ماجراش خیلی مفصله
من اصلا فکر رو نمیکردم یه روزی کارم به اینجا برسه:-"

من یکسال داشتم المپیاد زیست میخوندم:)

اول سال خیلی سفت و محکم
اومدم گفتم میخوام برم تجربی تا از خطرات احتمالی دو دل شدن و اینکه مشاورا بخوان مخمونو بزنن در امان بمونم:خنده

اما دقیقا همونچیزی که نمیخواستم یا شاید ازش میترسیدم اتفاق افتاد

از یه جایی به بعد دیدم دیگه نمیتونم
و دیدم هی دارم به انسانی علاقه مند میشم

و هی این تیکه ها و نشونه ها کنار هم میومد و
میدیدم که نه !
انگار که من تو این مدت داشتم خودم روگول میزدم
و علاقه واقعیم چیزه دیگه ایه

زیستو دوست داشتم واقعا
و هنوز هم دارم ( اما یکمی کمتر:) )
اما به هر حال بازم اون چیزی نبود که واقعا علاقه واقعیم باشه !

دیدم از فلسفه ، تاریخ ، جامعه شناسی و ... خوشم میاد
و تو خودم و گذشته امم نگاه کردم دیدم
انگار همیشه این علاقه و استعداده بوده و هیچ وقت نمیدیدمش:)

و خلاصه کهه
بعد از ماه هاااااااا کلنجار رفتن با خودم
بالاخره به این نتیجه رسیدم که علاقه واقعیه من انسانیه
و انگار که برا اون ساخته شدم!

اما بازم میترسم

که نکنه یه وقت بازم این علاقه هه عوض شه !
و اینکه خب
بالاخره ادمه دیگه
میتونه یه روز از همه چیزایی که عاشقش بوده متنفر شه
و یا اینکه شکست تو مسیر علاقه خیلی سخت تر از
تو مسیر های دیگه است !

اینکه برم انسانی و موفق نشم خیلی برام سخت تره
و کلی فکرای بد سراغم میاد
اینکه من دیگه نه استعدادی دارم نه امیدی نه انگیزه ای نه علاقه ای و ....

اما اگه تو یه یه مسیر نسبتا متعادل قدم برداری
و تمام تلاشتو کنی
حتی اگه موفق هم نشی بازم ته دلت میگی

یه مسیر ( مسیر علاقه ات ) هم هنوز هست و امید داری که اگه اینجا برای من نیست
حتما یه جای دیگه ای وجود داره !

اما اونطوری نه!

و خانواده !

نه بابا
من باید یقه پدر و مادرم رو بگیرم و بهشون التماس کنم که توروخدا بگو من چی برم !
اونا هیچی نمیگن
و درواقع تمام اختیار اینا با منه و میگن هر چی دوست داری برو
چه برسه بخوان توقع فلان رشته مخصوص رو داشته باشن :-"

این حرف هایی رو هم که گفتم
حرفای مشاور ها یا کسایی که ازشون مشورت گرفته بودم بود.

Acwmw:'

کاربر حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
فرزانگان 1
شهر
سیبری
سال فارغ التحصیلی
2020
دانشگاه
Kmu
رشته دانشگاه
پزشکی
یک کلام
اقا برید ریاضی و تامام :))
منم اشتباه کردم تغییرش دادم=((

00000000

کاربر فوق‌فعال
نام مرکز سمپاد
...
شهر
...
سال فارغ التحصیلی
1234
حقیقتا، ماجراش خیلی مفصله
من اصلا فکر رو نمیکردم یه روزی کارم به اینجا برسه:-"

من یکسال داشتم المپیاد زیست میخوندم:)

اول سال خیلی سفت و محکم
اومدم گفتم میخوام برم تجربی تا از خطرات احتمالی دو دل شدن و اینکه مشاورا بخوان مخمونو بزنن در امان بمونم:خنده

اما دقیقا همونچیزی که نمیخواستم یا شاید ازش میترسیدم اتفاق افتاد

از یه جایی به بعد دیدم دیگه نمیتونم
و دیدم هی دارم به انسانی علاقه مند میشم

و هی این تیکه ها و نشونه ها کنار هم میومد و
میدیدم که نه !
انگار که من تو این مدت داشتم خودم روگول میزدم
و علاقه واقعیم چیزه دیگه ایه

زیستو دوست داشتم واقعا
و هنوز هم دارم ( اما یکمی کمتر:) )
اما به هر حال بازم اون چیزی نبود که واقعا علاقه واقعیم باشه !

دیدم از فلسفه ، تاریخ ، جامعه شناسی و ... خوشم میاد
و تو خودم و گذشته امم نگاه کردم دیدم
انگار همیشه این علاقه و استعداده بوده و هیچ وقت نمیدیدمش:)

و خلاصه کهه
بعد از ماه هاااااااا کلنجار رفتن با خودم
بالاخره به این نتیجه رسیدم که علاقه واقعیه من انسانیه
و انگار که برا اون ساخته شدم!

اما بازم میترسم

که نکنه یه وقت بازم این علاقه هه عوض شه !
و اینکه خب
بالاخره ادمه دیگه
میتونه یه روز از همه چیزایی که عاشقش بوده متنفر شه
و یا اینکه شکست تو مسیر علاقه خیلی سخت تر از
تو مسیر های دیگه است !

اینکه برم انسانی و موفق نشم خیلی برام سخت تره
و کلی فکرای بد سراغم میاد
اینکه من دیگه نه استعدادی دارم نه امیدی نه انگیزه ای نه علاقه ای و ....

اما اگه تو یه یه مسیر نسبتا متعادل قدم برداری
و تمام تلاشتو کنی
حتی اگه موفق هم نشی بازم ته دلت میگی

یه مسیر ( مسیر علاقه ات ) هم هنوز هست و امید داری که اگه اینجا برای من نیست
حتما یه جای دیگه ای وجود داره !

اما اونطوری نه!

و خانواده !

نه بابا
من باید یقه پدر و مادرم رو بگیرم و بهشون التماس کنم که توروخدا بگو من چی برم !
اونا هیچی نمیگن
و درواقع تمام اختیار اینا با منه و میگن هر چی دوست داری برو
چه برسه بخوان توقع فلان رشته مخصوص رو داشته باشن :-"

این حرف هایی رو هم که گفتم
حرفای مشاور ها یا کسایی که ازشون مشورت گرفته بودم بود.
اگه از الان فک کنی موفق نمیشی بعدا میخوای چیکار کنی؟
این همه آدم میمونن پشت کنکور همچنان با انگیزه برای سال بعدش میخونن بعد تو هنوز دبیرستان نرفته فک میکنی قراره شکست بخوری؟
بعدم شکست خوردی فدای سرت میمونی سال بعدش میخونی..
حتی‌اگه شکستم بخوری باز این شانسو داشتی تو مسیر علاقت پیشروی کنی
اگه شرایط خاصی نداری برو دنبال علاقت انقد فکرای منفی نکن

f.h.f

کاربر فوق‌فعال
نام مرکز سمپاد
شهید سلطانی
شهر
کرج
سال فارغ التحصیلی
1400
دانشگاه
Kntu
نظرتون درباره تغییر رشته از تجربی به ریاضی در سال دوازدهم چیه آیا امکانش هست و این که میشه موفق شد

Mou.sham

کاربر فعال
نام مرکز سمپاد
شهیدبهشتی(لارستان)
شهر
لار
سال فارغ التحصیلی
1399
مدال المپیاد
سخته
دانشگاه
شهیدباهنرکرمان
رشته دانشگاه
مهندسی عمران
نظرتون درباره تغییر رشته از تجربی به ریاضی در سال دوازدهم چیه آیا امکانش هست و این که میشه موفق شد
سلام بنظر من امکان موفقیت هست ولی تلاشی چندین برابر بقیه می طلبه چون درسایی هست که نخوندیشون که البته تابستون هم باید بخونی و امتحان بدی برای تغییر رشته

بالا