• اگر سمپادی هستی همین الان عضو شو :
    ثبت نام عضویت

مشاوره انتخاب رشته دبیرستان (متوسطه)

نام مرکز سمپاد
فرزانگان
شهر
قم
سال فارغ التحصیلی
97
پاسخ : انتحاب رشته در دبیرستان

ولی من با این که میدونم فیزیک هسته ای خوندن تا حدود زیادی دشواره،محدودیت داره،رتبه خوب میخواد بعدشم اگه نتونی بری نیروگاه باید بشی معلم با استاد دانشگاه که من خیلی بدم میاد فقط به خاطر ویژگی های شخصیم به راهم ادامه میدم
مگه اون خانم دکتر و مهندسی که ما ساختیم آدم فضایین؟ مگه این درسا از کحا اومدن
چنتا انسان تشکیل اجتماع دادن
اراده و تلاش و علاقه تمام چیزیه که لازم داریم

abk

کاربر فعال
نام مرکز سمپاد
ش.م
شهر
TBZ

ممنون از پاسخ دوستان.اما من با این حرفا قانع نشدم.لطفا با توجه به شرایط من پاسخ بدین

abk

کاربر فعال
نام مرکز سمپاد
ش.م
شهر
TBZ

لطفا جواب بدین.کلا میخوام بدونم چطوری میتونم علاقمو کشف کنم؟

فرنود

کاربر جدید
نام مرکز سمپاد
دبیرستان
شهر
تهران
مدال المپیاد
خیر
رشته دانشگاه
مهندسی مکانیک

راستش رو بخواین فکر کنم نظر من براتون بتونه کمک خوبی باشه چون هم رشته ریاضی خوندم و لیسانس مهندسی مکانیک گرفتم و شغلم مرتبط با رشتمه و هم اینکه الان دارم واسه کنکور پزشکی سال بعد می خونم، نه این که از ریاضی ومهندسی بدم بیاد! نه دوست دارم تجربه کنم تجربی رو هم :) و محیط بیمارستان و ... رو هم کار کنم( واسه دل خودم نه واسه پولش).

هرکسی باید ببینه چی می خواد از آیندش؟!! اگه پول می خوای، اگه کار با کلاس می خوای، اگه محیط کاری پر جنب و جوش و پر رفت و آمد و جذاب می خوای، اگه می خوای بازار کار خوبی داشته باشه رشتت، اگه اونقدر وضعت خوبه که می تونی و می خوای که واسه دل خوش خودت بخونی، اگه به تواناییت تو اون رشته اطمینان داری،اگه آرزوی رفتن و تحصیل تو خارج رو داری(چه رشته ای امکانش موجوده یعنی) اگه تو یه رشته می تونی با کمک خانوادت که تو اون رشته کار می کنن تو هم بتونی ازشون تو کار پیدا کردن کمک بگیری! همینه اینا چیزایی هستن که باید در نظر بگیری و تک تکشون مهمه.

پس باید خوب تحقیق کنی و بدونی که آخرین تصمیم گیرنده خودتی و بس.

همه رشته ها خوبن! تو چی دوس داری؟!!!!!!
علف باید به دهن بزی شیرین بیاد نه ماست فروش چون ماست فروش هیچ وقت نمی گه ماستم ترشه!

abk

کاربر فعال
نام مرکز سمپاد
ش.م
شهر
TBZ

اطرافیان من اونقدر گفتن که تو علاقم شک دارم.میگن علاقه بعدا عوص میشه.اونی که الان بهش علاقه داری شاید بعدا نداشته باشی.یا میگن تو از کجا میدونی که مثلا به رشته کامپیوتر علاقه داری؟ تو فقط به بازی کردنش علاقه داری.که اصلا اونطوری نیست.
کلا سردرگم شدم! :(

sadafak

کاربر نیمه‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
فرزانگان دو
شهر
تهران
رشته دانشگاه
پزشکی

بنظر من اول باید راجب همه‌چی رشته‌ها تحقیق کنین:درسایی که شامل میشه،درآمدش،موقعیت اجتماعی‌ش،بازار کارش،سختی‌ها و محدودیت‌های قبول شدن و درس خوندن توش چه کنکور چه توی دانشگاه و... نظر چندتا آدم رو هم که رفتن تو اون رشته بپرسین و سعی کنین بین این آدما هم دانشجو باشه هم کسی که درسش تموم شده و شاغل‌ه.بعد با یه دید کلی و هدفمند تصمیم بگیرین.نکلیف هدف تجربیا که خب تا حدود زیادی مشخصه :-" ولی حتی ریاضیا هم بنظرم هدفمند انتخاب کنن یعنی نگید مهندس شیم حتی اون رشته‌ای رو هم که میخواید بخونید مشخص کنین خیلی کمک میکنه تو انگیزه و تلاشتون.یعنی از همین الان مثلا به خودتون بگین من مهندس برق میخوام بشم یا مهندس پتروشیمی میخوام بشم یا میخوام مهندسی مکانیک بخونم(مثال بود صرفا :-").شما تو هر راهی برید هرچقدم مشکل و سختی باشه اگه انتخاب اولیه‌تون درست باشه و به چیزی که انتخاب کردین ایمان و علاقه داشته باشین تحمل اون سختی‌ها خیلی براتون آسون میشه.. ;;)
بعد یچیز دیگه هم بگم راجع به سخت‌تر قبول شدن تو کنکور تجربی و اینا:بنظر من این نباشه که بخاطر ترس ازین مسئله برید ریاضی.الان شما تازه سال اول هستید و تو هر درسی هرچقدم ضعیف باشید زمان کافی دارید برای جبران و تقویت اون درس به شرط اینکه هدف خاصی داشته باشین نه اینکه هرچی پیش آید خوش آید...

yeganeh_ta

کاربر جدید
نام مرکز سمپاد
فرزانگان
شهر
شیروان

بابا من فعلا از همه تو امپاس ترم.من دوم تجربی ام.عاشق رشته دانشگاهی فیزیک محض از ریاضی فیزیک و کاردرمانی از تجربی.
اقا من چه کنم..هم کاردرمانی رو بسیار دوست میدارم هم فیزیک.برا فیزیک باید درس زیاد بخونم تو دبیرستان ولی برا کاردرمانی لازم به درس خوندن زیاد نیست....البته ححم درسا برام مهم نیست البته تو ریاضی...چه کنم..کمک #-o # -o # -o

nmejris@zan

کاربر خاک‌انجمن‌خورده
نام مرکز سمپاد
شهيد هاشمي نژاد 1 مشهد
شهر
مشهد
سال فارغ التحصیلی
1391
دانشگاه
فردوسی مشهد
رشته دانشگاه
مهندسی مکانیک

چند تا توصیه کلا برای انتخاب رشته میکنم شاید به درد کسی خورد ... :D

1 - اگر بین تجربی و ریاضی علاقه ی خودتون رو نمیتونین به درستی تشخیص بدین و ارجحیت خاصی ندارین ، قطعا توصیه میکنم که برین ریاضی ! بعد ها به جون من دعا خواهین کرد در این باره ! :D
رشته های تجربی و پزشکی اکثرا در حال حاضر به خاطر شرایط جامعه مجبورن حداقل تخصصشون رو بگیرن و تازه احتمالا 30 سالگی درسشون رو تموم کنن ! اما خب مهندسی شما بعد از 4 سال درس خوندن و لیسانس گرفتن هم میتونین واقعا وارد بازار کار بشین ! تازه قبولی توی رشته های پزشکی به مراتب سخت تر از مهندسی هست تقریبا ... :D

2 - دختر ها ! اگر قصد خروج از کشور رو ندارین به این اراجیف که فلان رشته پول توش نیست و آینده نداره و ... توجه نکنین ! اصولا از شما توی جامعه ما انتظار این نمیره که بخواید الزما توی تامین هزینه ها و مخارج به مرد کمک کنین. پس برین توی زندگی تون دنبال علاقه هاتون ! فیزیک و ریاضی محض دوست دارین یا رشته های هنری تفاوتی نداره ! سعی کنین به جای ما مرد ها هم شما از زندگی تون لذت ببرین.

3- توی انتخاب رشته دبیرستان و حتی دانشگاه عده ای مشاور گرامی میان و میگن که ببین توی کدوم درس قوی تری و ... ! کاملا چرت میگن ! واقعیت مهم تر از اینکه توی چه درسی قوی تر هستین ، اینه که دوست دارین در آینده جایگاه شغلی تون چی باشه ! بیشتر عمر شما رو احتمالا کارتون تشکیل میده ، واقعا درس زیست و ریاضی دبیرستان ملاک خوبی برای انتخاب رشته نیست ! به کار مورد علاقه تون موقع انتخاب رشته توجه کنین.

4- خیلی از پدر و مادر ها ما ، آرزوی این رو داشتن که دکتر یا مهندس بشن ! اما به هر دلیلی تحصیلات دانشگاهی ندارن و یا توی رشته ای متفاوت با اون چیزی که علاقه شون بوده درس خوندن ! اصولا در این حالت خییلی وقت ها طرف میخواد اشتباهات زندگی خودش رو توی بچه هاش اصلاح کنه ! یادتون نره زندگی شماست ! هیچ کس هم بهتر از شما صلاح شما رو نمیدونه !

5 - توی سن دوم دبیرستان متاسفانه یادمه خیلی ها صرف اینکه از واژه ی مهندس بیشتر خوششون میومد یا دکتر انتخاب رشته میکردن ! احمقانه انتخاب رشته نکنین خواهشا ! :D

موفق باشید :)

happiestchemist

ملکه ی شیشه ای
نام مرکز سمپاد
فرزانگان
شهر
4d
سال فارغ التحصیلی
1390
مدال المپیاد
دارم.
دانشگاه
تهران
رشته دانشگاه
داروسازی

به نقل از نــيما :

1 - اگر بین تجربی و ریاضی علاقه ی خودتون رو نمیتونین به درستی تشخیص بدین و ارجحیت خاصی ندارین ، قطعا توصیه میکنم که برین ریاضی ! بعد ها به جون من دعا خواهین کرد در این باره ! :D
رشته های تجربی و پزشکی اکثرا در حال حاضر به خاطر شرایط جامعه مجبورن حداقل تخصصشون رو بگیرن و تازه احتمالا 30 سالگی درسشون رو تموم کنن ! اما خب مهندسی شما بعد از 4 سال درس خوندن و لیسانس گرفتن هم میتونین واقعا وارد بازار کار بشین ! تازه قبولی توی رشته های پزشکی به مراتب سخت تر از مهندسی هست تقریبا ... :D

2 - دختر ها ! اگر قصد خروج از کشور رو ندارین به این اراجیف که فلان رشته پول توش نیست و آینده نداره و ... توجه نکنین ! اصولا از شما توی جامعه ما انتظار این نمیره که بخواید الزما توی تامین هزینه ها و مخارج به مرد کمک کنین. پس برین توی زندگی تون دنبال علاقه هاتون ! فیزیک و ریاضی محض دوست دارین یا رشته های هنری تفاوتی نداره ! سعی کنین به جای ما مرد ها هم شما از زندگی تون لذت ببرین.

3- توی انتخاب رشته دبیرستان و حتی دانشگاه عده ای مشاور گرامی میان و میگن که ببین توی کدوم درس قوی تری و ... ! کاملا چرت میگن ! واقعیت مهم تر از اینکه توی چه درسی قوی تر هستین ، اینه که دوست دارین در آینده جایگاه شغلی تون چی باشه ! بیشتر عمر شما رو احتمالا کارتون تشکیل میده ، واقعا درس زیست و ریاضی دبیرستان ملاک خوبی برای انتخاب رشته نیست ! به کار مورد علاقه تون موقع انتخاب رشته توجه کنین.

4- خیلی از پدر و مادر ها ما ، آرزوی این رو داشتن که دکتر یا مهندس بشن ! اما به هر دلیلی تحصیلات دانشگاهی ندارن و یا توی رشته ای متفاوت با اون چیزی که علاقه شون بوده درس خوندن ! اصولا در این حالت خییلی وقت ها طرف میخواد اشتباهات زندگی خودش رو توی بچه هاش اصلاح کنه ! یادتون نره زندگی شماست ! هیچ کس هم بهتر از شما صلاح شما رو نمیدونه !

5 - توی سن دوم دبیرستان متاسفانه یادمه خیلی ها صرف اینکه از واژه ی مهندس بیشتر خوششون میومد یا دکتر انتخاب رشته میکردن ! احمقانه انتخاب رشته نکنین خواهشا ! :D

با بند 1 و 2 مخالفم

س__ارا

کاربر فوق‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
فرزانگان سنندج
شهر
سنندج
سال فارغ التحصیلی
93
مدال المپیاد
شیمی
دانشگاه
همدان
رشته دانشگاه
دندانپزشکی

ببینید بچه ها ، من منکر ارزش جایگاه اجتماعی بعضی مشاغل و پول و ... نیستم.به هیچ وجه!
منتها شما قراره 70 سال عمر کنید مثلا.وقتی وارد دانشگاه میشد 20 سالتونه و تا فوق لیسانس و دکتری بگیرید یا تخص و اینها حدود 30 سالتون هست.[nb]حتی بیشتر[/nb] و خوب تقرییا بعدش نصف عمرتون صرف کار کردن توی اون رشته خواهد شد.[nb]به هر حال حرف من نسب به اونایی هستش که تصمیم دارن کار کنن ، چه دختر و چه پسر[/nb]و خوب این یعنی نصفی از زندگیتون که کلی اتفاقای مختلف هم توش رخ میده.
و شما تصور کنید که هیچ گونه علاقه ای به شغلتون ندارید. و این عذاب آور خواهد بود.
به شدت بهتون توصیه میکنم علاوه بر در نظر گرفتن شرایط شفلی و ... در آینده ، فاکتور علاقه رو حتما دخیل کنید.اینجوری نباشه برید تو رشته ای که بعد ها از رشته های دانشگاهیش و مشاغلش متنفر یا کاملا بی علاقه باشید.واقعا انختاب اشتباهیه.

من خودم علاقه اولم انسانی بود ، نرفتم! علاقه دومم ریاضی بود ، نرفتم ! و رفتم سر علاقه سومم که تجربی بود.
و خوب در نظر بگیرید با این وجود که تجربی جز علایقم بود به هر حال - هر چند کمتر - و الان هم دارم رشته ی خوبی میخونم از نظر شغل و اینها ، و نسبتا به رشته مم علاقه مند هستم ، اما باز گاهی میشینم حسرت میخورم که ای کاش ریاضی رفته بودم مثلا و سر و کله زدن با مسائل رو به توی سر خودم زدن برای حفظ آناتومی ترجیح میدم. و خوب از لحاظ شغلی هم جالب تر بود برام یک مهندس نرم افزار باشم مثلا.
و خوب تازه شما در نظر بگیرید من نسبت به تجربی و بعدش دندانپزشکی متنفر یا کاملا بی علاقه نیستم.

و وای به روزی که کسی توی دانشگاه و دبیرستان از رشته ش بدش بیاد...

در ضمن شما مطمئن باشید تو هر رشته ای اگر واقعا تلاش کنی و سطح علمیت بالا باشه ، و لایق باشی ، قطعا یه جایی کار پیدا میشه.

یه ذره دقت کنید توی انتخاب رشته.اما دیگه خودتون رو دقت کُش نکنید ! نهایتا سال سوم اگر خیلی لازم بود تغییر رشته بدید.
اما سعی کنید همین اان تصمیم درستی بگیرید.

نام مرکز سمپاد
فرزانگان امین
شهر
اصفهان
سال فارغ التحصیلی
1390

به نقل از نــيما :

به نقل از بره ناقلا :
با بند 1 و 2 مخالفم

من با بند ۱ موافقم. اما با بند ۲ به شدت مخالفم! ربطی به دختر یا پسر بودن نداره! قطعا کار مهمه! رشته‌ای بخونید که بتونید باهاش به استقلال اقتصادی برسید. درواقع حرفم اینه که شرایط کاری رو هم حتما در کنار علاقه در نظر داشته باشید. چون ۲ تا مسئله هست این وسط! اول اینکه ممکنه یه دختری نخواد ازدواج کنه و بخواد مستقل و تنها زندگی کنه. در این شرایط خب قطعا باید کار خوبی داشته باشه که بتونه استقلال اقتصادی پیدا کنه. مسئله‌ی دوم هم اینکه شاید یه دختری اصلا نخواد کار کنه و فقط بخواد درس بخونه. یعنی شاید تابع فکر جامعه باشه که خرج زندگی با مرده و این حرفا(که حالا من کاری با درست و غلطش ندارم). ولی اگر یه روزی یه اتفاقی واسه‌ی همسر این آدم بیفته چی می‌شه؟! مثلا همون اول کاری طرف فوت کنه! الان این خانوم باید چی کار کنه!؟ می‌دونین چقدر از خانوما از زندگیشون عمیقا ناراضین ولی به خاطر نداشتن استقلال مالی مجبورن زندگی وحشتناکشونو تحمل کنن؟!
قطعا کار مهمه. بحث سر این نیست که خانوما باید کار کنن یا نه. بحث سر اینه که باید حتما توانایی کار کردن و پول درآوردن رو داشته باشن تا اگر زمانی احتیاج شد، بتونن حداقل از پس زندگی خودشون بربیان.

با بند ۱ هم موافقم به این دلیل که ریاضی برای همه‌جور سلیقه‌ای رشته داره و کلا زودبازده‌تر هم هست.

happiestchemist

ملکه ی شیشه ای
نام مرکز سمپاد
فرزانگان
شهر
4d
سال فارغ التحصیلی
1390
مدال المپیاد
دارم.
دانشگاه
تهران
رشته دانشگاه
داروسازی

قبول شدن توی تجربی هم سخت نیست. بر پایه این افکار نباید برن ریاضی.
شما میتونین رشته ای مثل فیزیوتراپی و علوم ازمایشگاهی رو به راحتی قبول بشین. و پیدا کردن کار خیلی راحت تر از رشته های فنی هست.درامد خیلی بالایی ندارن ولی حرف من اینه روی این حساب نرید ریاضی

نام مرکز سمپاد
فرزانگان امین
شهر
اصفهان
سال فارغ التحصیلی
1390

به نقل از بره ناقلا :
قبول شدن توی تجربی هم سخت نیست. بر پایه این افکار نباید برن ریاضی.
شما میتونین رشته ای مثل فیزیوتراپی و علوم ازمایشگاهی رو به راحتی قبول بشین. و پیدا کردن کار خیلی راحت تر از رشته های فنی هست.درامد خیلی بالایی ندارن ولی حرف من اینه روی این حساب نرید ریاضی
نکته‌ش اینجاست که بیش‌تر سمپادی‌هایی که می‌رن تجربی به عشق پزشکی-دندون-دارو می‌رن و نه بقیه‌ی رشته‌ها. یعنی همون چیزایی که خیلی تو چشمن رو می‌خوان اغلب. (اگر غیر از این باشه و بدونن چی دوست دارن هم که اصلا شامل حرف نیما نمی‌شن که داره درمورد آدمای بلاتکلیف صحبت می‌کنه که براشون ریاضی و تجربی فرق زیادی نداره.) در حالی که خب ریاضی هزار تا مهندسی داره که یه سریشونو من خودم نمی‌دونم دقیقا چی هستند :D ولی به هرحال مهندسی هستند و برای کسی که براش فرقی نمی‌کنه چی می‌خونه و صرفا دنبال اسم مهندسیه خب خیلی مناسبن! ظرفیتاشونم ماشالا خیلی بالائه! واسه همین قبول شدن تو رشته‌ی مهندسی کلا راحته! حتی اگر هر مهندسی نخواد آدم و صرفا مهندسی‌های پرطرفدار رو بخواد باز هم با توجه به ظرفیت‌ها قبولی خیلی راحت‌تره تا پزشکی و دندون و ... . الان با رتبه‌ی ۲۰۰۰ می‌شه پزشکی دولتی قبول شد جای خوبی؟ خب با ۲۰۰۰ ریاضی می‌شه مهندسی‌های دانشگاه اصفهان قبول شد! و دانشگاه اصفهان دانشگاه نسبتا خوبیه.
حرف نیما برای کسانی هست که علاقه‌ی خاصی به چیزی ندارند ها! نه که بگه کلا بیاید ریاضی! گفته اگر نمی‌دونین چی دوست دارین و چی می‌خواین و بلاتکلیف هستید بیاید ریاضی. کسانی که با علاقه می‌رن تجربی که بحشون خب جداست و کارشون هم صحیحه کاملا چون می‌دونن چی می‌خوان و چی کار می‌خوان بکنن.
الان ۲-۳ سالی هم هست که به شدت طرفدارهای تجربی زیاد شده. و این شرایط قبولی رو سخت تر هم می‌کنه. الان دبیرستان شهید‌ اژه‌ای اصفهان که هیچ موقع بیشتر از ۱ کلاس تجربی اونم کم‌جمعیت نداشته۲، ۳ تا کلاس تجربی پرجمعیت داره و در مقابلش ۲ تا کلاس خیلی کم جمعیت ریاضی! مدارس دیگه‌ی اصفهان رو هم خبر دارم که توزیع بین ریاضی و تجربیشون به همین شکل هست کمابیش.

nassim#m

کاربر فعال
نام مرکز سمپاد
فرزانگان

علاقه_علاقه_علاقه بسسسیار مهم هست و راهنمای آدمه ک ب چ سمتی بره..غیر ممکنه ک از 80 تا دانش آموز سال دوم یه دبیرستان 60نفر پزشکی رو واقعن دوست داشته باشن..خودتونو گول نزنین بیخود وفیلم هم بازی نکنین ک شما هم علاقه مند هسین :D

یادتون باشه شما اگه بهترین پزشک یا مهندس هم باشین اما علاقه ای ب کارتون نداشته باشین قطعن لذت نمی برین از زندگیتون.حالا هرقدر هم میخواید درآمد داشته باشین...

واسه اینکه بفهمین ب چ علاقه دارین مطالعه کنین درباره ی رشته ها ..خودتون رو تو اون رشته تصور کنید ببینید چ درس هایی رو باید بخونید وچ کارهایی باید انجام بدین..فک کنین واقعن از خوندن ریاضیات وحل مسایل سخت لذت میبرید یا خسته میشید و ب خودتون فحش میدین و...
طبیعی هم هست ک علایقتون تا بیست سالگی حتی تغییر کنه و اون موقع تازه خودتون روبشناسید ..جای سرزنش نداره اصلن..الان هم از ترس تغییر نگاه آیندتون خودتون رو محدود نکنید بنظرم .. اگه با خودتون روراست باشین بهترین تصمیم رو خواهید گرفت :D

##با بند 2 نیما موافقم واقعن..موضع نگیرید دربرابرش..ازنظرمن کاملن منطقیه حالا تبصره میخوره اما از بیخ غلط نیس قطعن :D
##ریاضی _تجربی_هنر _یا هر رشته ای ک انتخاب میکنین و ادامه میدین خوبه اما سعی کنین درست زندگی کردن رو بیشتر یاد بگیرین ونقش های مهم تری ک الان دارین و درآینده خواهید داشت...موفق باشیم همگی :D

yeganeh_ta

کاربر جدید
نام مرکز سمپاد
فرزانگان
شهر
شیروان

به نقل از نــيما :

باهات موافقم شدیدا...درسته الان رشتم تجربیه ولی ساله دیگه میرم ریاضی..

happiestchemist

ملکه ی شیشه ای
نام مرکز سمپاد
فرزانگان
شهر
4d
سال فارغ التحصیلی
1390
مدال المپیاد
دارم.
دانشگاه
تهران
رشته دانشگاه
داروسازی

به نقل از مهســـــــــــــا :
نکته‌ش اینجاست که بیش‌تر سمپادی‌هایی که می‌رن تجربی به عشق پزشکی-دندون-دارو می‌رن و نه بقیه‌ی رشته‌ها. یعنی همون چیزایی که خیلی تو چشمن رو می‌خوان اغلب. (اگر غیر از این باشه و بدونن چی دوست دارن هم که اصلا شامل حرف نیما نمی‌شن که داره درمورد آدمای بلاتکلیف صحبت می‌کنه که براشون ریاضی و تجربی فرق زیادی نداره.) در حالی که خب ریاضی هزار تا مهندسی داره که یه سریشونو من خودم نمی‌دونم دقیقا چی هستند :D ولی به هرحال مهندسی هستند و برای کسی که براش فرقی نمی‌کنه چی می‌خونه و صرفا دنبال اسم مهندسیه خب خیلی مناسبن! ظرفیتاشونم ماشالا خیلی بالائه! واسه همین قبول شدن تو رشته‌ی مهندسی کلا راحته! حتی اگر هر مهندسی نخواد آدم و صرفا مهندسی‌های پرطرفدار رو بخواد باز هم با توجه به ظرفیت‌ها قبولی خیلی راحت‌تره تا پزشکی و دندون و ... . الان با رتبه‌ی ۲۰۰۰ می‌شه پزشکی دولتی قبول شد جای خوبی؟ خب با ۲۰۰۰ ریاضی می‌شه مهندسی‌های دانشگاه اصفهان قبول شد! و دانشگاه اصفهان دانشگاه نسبتا خوبیه.
حرف نیما برای کسانی هست که علاقه‌ی خاصی به چیزی ندارند ها! نه که بگه کلا بیاید ریاضی! گفته اگر نمی‌دونین چی دوست دارین و چی می‌خواین و بلاتکلیف هستید بیاید ریاضی. کسانی که با علاقه می‌رن تجربی که بحشون خب جداست و کارشون هم صحیحه کاملا چون می‌دونن چی می‌خوان و چی کار می‌خوان بکنن.
الان ۲-۳ سالی هم هست که به شدت طرفدارهای تجربی زیاد شده. و این شرایط قبولی رو سخت تر هم می‌کنه. الان دبیرستان شهید‌ اژه‌ای اصفهان که هیچ موقع بیشتر از ۱ کلاس تجربی اونم کم‌جمعیت نداشته۲، ۳ تا کلاس تجربی پرجمعیت داره و در مقابلش ۲ تا کلاس خیلی کم جمعیت ریاضی! مدارس دیگه‌ی اصفهان رو هم خبر دارم که توزیع بین ریاضی و تجربیشون به همین شکل هست کمابیش.
اخه دو طیف ادم بین ریاصی و تجربی میمونن.
ادم های بی هدف،
ادماهای پرتلاش ولی علاقمند به هر دو رشته ولی با اطلاع کم.

من خودم جز گروه دوم بودم. واقعا علاقم به همه درسا باهم برابر بوده و هست، تاریخ رو به اندازه فیزیک و اون رو به اندازه شیمی دوست داشتم و در هر درسی هم میتونستم موفق باشم.
اگر موقع انتخاب رشته به من که در مورد توانایی های خودم شک داشتم که ایا میتونم قبول بشم یا نه، میگفتن برو ریاضی به دلیل این که بالاخره یه مهندسی ای قبول میشی، ایا اگر میرفتم و بعد حتی میرفتم برق شریف به خاطر جو، ایا خوب بود?

به نظرم موقع انتخاب رشته برید با فارع التحصیلای کنکوری پارسالتون حرف بزنین، ببینین ادمهایی امثال شما ، درچه حدی قبول شدن، خودتونو دست پایین نگیرید. ولی اگر واقعا شانس قبولیتون پایینه و هدفتونم مهندس شدنه خوب پس همون ریاصی و مهندسی .
ولی مثلا ادم های قبولی ضعیف ما تو تحربی رفتن رشته های پایین پیراپزشکی، الان درامد در حد ماهی 2تومن دارن ولی مثلا مهندسی های عجیب غریبمون نمیدونم ایا کاری پیدا خواهند کرد یا نه، مسلما اصلا خوب نیست که ادم قانع به درامد یکی دومیلیونی باشه ولی برای یک دختر حداقل، خیلی بد نیست

(من پیشنهادم به کسانی که همه درسارو با هم دوست دارن اینه بیان داروسازی چون ما همممممه چیز داریم، هرچیزی،،،درس های علوم پایه ای مثل 1ریاضی فیزیک، شیمی ، زیست شناسی مولکولی و از اون سمت درس های پزشکی ، هم بالینی داریم هم رشته هایی مثل اقتصاد و مدیریت و کلا هرچیزی که هرجایی هست ما یه چیزی مرتبط بهش داریم.

ولی اگر میاییدغر غر نکنین پول نداره و حیف شدیم و فلان. بیایید احتمال بالا حیف میشین :D. )

hosseinhbh

کاربر نیمه‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
هاشمی نژاد1
شهر
mashhad
سال فارغ التحصیلی
97
رشته دانشگاه
پزشکی

به نقل از نــيما :

اگر هر فرد میتونست با چهار سال درس خواندن تو رشته های مهندسی کار کنه که دیگه این همه مهندس بیکار نبود کسی میتونه درس رشته های مهندسی رشد کنه که ادامه تحصیل حتما داشته باشه و از طرفی حقوق یک مهندس صفر هیچ وقت به حقوق یک پزشک صفر نمیرسه و یک مهندس برای موفقیت نیاز به جربزه داره اینو گفتم که فک نکنید مهندس شدن مفتکیه و سختی رشته پزشکیو نداره تقریبا مثل همه !!

NiXi

کاربر فوق‌فعال
نام مرکز سمپاد
فرزانگان
شهر
آمل
سال فارغ التحصیلی
95
مدال المپیاد
روزی روزگاری زیست..
دانشگاه
بابل
رشته دانشگاه
پزشکی

یه چیزی می خواستم بگم بهتون، بینین الان هی میشنویم فلان پل ساخته شده، شیبش درست محاسبه نشده ماشین پرت میشه ا ز بالاش، پایین، طرف وکیله اما نمیتوونه از موکلش دفاع کنه، به نظر من یکی از دلایلش اینه که هرکی درسش خوبخ و به زور دارن میفرستو تجربی، یهسری ام الکی تو جو تجربی ان، بابا برین سمت علاقه تون، نه یه علاقه ی ززود گذرا.. . یه چیز عاقلانه و دور از حرف وحدیثدیگران.
بابت غلط املایی ها عذر میخوام، نمیتونم با این صفحه تایپ کنم.

نام مرکز سمپاد
فرزانگان امین
شهر
اصفهان
سال فارغ التحصیلی
1390

به نقل از بره ناقلا :
به نظرم موقع انتخاب رشته برید با فارع التحصیلای کنکوری پارسالتون حرف بزنین، ببینین ادمهایی امثال شما ، درچه حدی قبول شدن، خودتونو دست پایین نگیرید. ولی اگر واقعا شانس قبولیتون پایینه و هدفتونم مهندس شدنه خوب پس همون ریاصی و مهندسی .
ولی مثلا ادم های قبولی ضعیف ما تو تحربی رفتن رشته های پایین پیراپزشکی، الان درامد در حد ماهی 2تومن دارن ولی مثلا مهندسی های عجیب غریبمون نمیدونم ایا کاری پیدا خواهند کرد یا نه، مسلما اصلا خوب نیست که ادم قانع به درامد یکی دومیلیونی باشه ولی برای یک دختر حداقل، خیلی بد نیست
اینکه خب راه درست انتخاب رشته‌ست اصلا :D منتها اینقدر اینو گفتم به این و اون و باز گوش نکردن آدم می‌گه دیگه راه‌های ساده‌تر بگه :))

ولی جدا از شوخی واقعا واقعا علاقه‌تون رو بذارید در درجه‌ی اول. علاقه به درس (ریاضی-فیزیک-شیمی-...) نه ها! علاقه به رشته‌های آینده. ولی به کار هم فکر کنید. به هرحال آدم باید نون شبش رو بتونه دربیاره تا به علایقش برسه! :D

Frmesk

کاربر نیمه‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
فرزانگان
شهر
تهران
سال فارغ التحصیلی
1395
مدال المپیاد
زیست
دانشگاه
دانشگاه تهران
رشته دانشگاه
زیست‌شناسی/ نوروساینس

اگه یه دانش آموز رشته ی تجربی به رشته های علوم پایه و تحقیقاتی بیشتر علاقه داشته باشه،بازارکار و درآمد هم تا حدودی براش مهم باشه به نظرتون کار درستیه بره پی علاقه ش؟

یا اینکه نره و بره یکی از اون سه تا رشته رو برداره و شرایط تغییر میکنه و بعدها متوجه میشه جویندگی علم به کارش نمی آد و غیره. :rolleyes:

بالا