• اگر سمپادی هستی همین الان عضو شو :
    ثبت نام عضویت

ماده تاریک و انرژی تاریک

وضعیت
موضوع بسته شده است.
  • شروع کننده موضوع

clever

کاربر حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
Kerman's Farzanegan high school
شهر
Kerman
این تاپیک در مورد ماده ی تاریک و انرژی تاریک هست...
من چند تا مطلب میزارم...شما هم اگه چیزی میدونین...بگین...

• شروع کننده موضوع

clever

کاربر حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
شهر
Kerman
پاسخ : ماده تاربک و انرژی تاریک

به نام خدا...

انرژي تاريك

گرچه انيشتين ثابت كيهاني را بزرگترين اشتباه خود خواند اما شايد اين عامل يكي از بزرگترين دستاوردهاي مطالعات او باشد. اندازه گيريهايي كه در سال 1998 گزارش شدند نشان مي دهند كه جهان با سرعت بيشتر و بيشتري رو به گسترش است. به علاوه، سرعت گسترش همانطور كه در نسبيت عام با ثابت كيهاني محاسبه شده بود، افزايش يافته است.

تا قبل از انتشار گزارشات، ستاره شناسان همگي فكر مي كردند كه از سرعت گسترش به دليل وجود گرانش بين كهكشانها، كاسته شده است. اندازه گيريها نشان دادند كه انفجارهاي ابر نواختر در كهكشانهاي دور دست، كم نور تر از آن هستند كه انتظار مي رود بنابراين كهكشانها دورتر از آن هستند كه ما تصور مي كنيم. اما اين كهكشانها فقط در صورتي مي توانند چنين فاصله دوري از ما داشته باشند كه افزايش سرعت گسترش از گذشته آغاز شده باشد.

ستاره شناسان به اين نتيجه دست يافته اند كه افزايش سرعت گسترش كائنات وابسته به عاملي است كه بر خلاف گرانش عمل مي كند. اين عامل ممكن است ثابت كيهاني و يا چيزي به نام انرژي تاريك باشد. دانشمندان هنوز به يك تئوري براي وجود انرژي تاريك نرسيده اند اما آنها مي دانند كه چقدر از آن احتمالا در دنيا وجود دارد. مقدار انرژي تاريك كائنات حدودا دو برابر مقدار ماده در آن است.

ماده در جهان شامل دو نوع است: ماده مرئي و ماده اسرار آميزي به نام ماده تاريك. دانشمندان از تركيب بندي ماده تاريك بي اطلاعند. اما اندازه گيريهاي حركت ستارگان و ابرهاي گاز در كهكشانها دانشمندان را وادار به باور نمودن وجود چنين ماده اي كرده است. اين اندازه گيريها نشان داده اند كه جرم كهكشانها چندين بار بيشتر از جرم اجرام مرئي در آنها است. همه اين مشاهدات بيانگر اين هستند كه مقدار ماده تاريك در كائنات 30 برابر ماده مرئي در آن است.

• شروع کننده موضوع

clever

کاربر حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
شهر
Kerman

مقدمه
حدود 200 میلیارد کهکشان که هر کدام دارای تقریبا 200 میلیارد ستاره است بوسیله تلسکوپها قابل تشخیص است. اما این تعداد فقط 4 درصد از محل گیتی را تشکیل می‌دهد. حدود 73 درصد از جهان از ماده دیگری ساخته شده است که «انرژی تاریک» (dark matter) نامیده می‌شود. هیچ کس نمی‌داند که ماهیت این ماده ناشناخته چیست، اما مقدار این نوع ماده از تمام اتمهای موجود در تمام ستارگان موجود در کل کهکشانهای قابل شناسایی گستره فضا بسیار بیشتر است.

به نظر می‌رسد این نیروی عجیب ، اجزای جهان را با سرعت فزاینده‌ای از یکدیگر دور می‌کند، در حالی که نیروی گرانش با این نیرو مقابله کرده و از سرعت این گسترش می‌کاهد. این اکتشافها بوسیله رصدخانه مداری که کاوشگر ناهمسانگرد ریز موج ویلکینسون (WMAP) نامیده می‌شود، انجام شده است. این کاوشگر افت و خیزهای ناچیز موجود در پرتوهای ریز موج پس زمینه کیهانی را اندازه می‌گیرد که در اثر پژواکهای میرای انفجار بزرگ بوجود آمده است ... .

انبساط جهان
این یافته‌ها به مشاجرات فراوانی که در مورد جهان ، عمر جهان ، سرعت انبساط آن و ترکیب آن جریان داشت پایان داد. با استفاده از نتایج دو تحقیق ذکر شده ، اخترشناسان امروز بر این باورند که سن جهان 13.7 میلیارد سال با تقریب چند صد هزار سال است. بر اساس اطلاعات موجود ، جهان با سرعت شگفت آور 71 کیلومتر در ثانیه در مگا پارسک در حال انبساط است. (پارسک یک واحد اخترشناسی است و تقریبا برابر 3.26 میلیون سال نوری است).

به نظر می‌رسد که چیزی در فضا نهفته است و همانند نوعی نیروی ضد گرانشی عمل می‌کند.‌ این نیرو باعث می‌شود که بجای آنکه جهان متراکم شود و اجزای آن به یکدیگر نزدیک شود، انبساط می‌یابد. از حدود بیست سال پیش حدس می‌زنند که در جهان ماده تاریک وجود دارد، چرا که در آن زمان دریافتند که جهان به گونه‌ای عمل می‌کند که انگار بسیار سنگینتر از چیزی است که واقعا به نظر می‌رسد.

دانشمندان برای توجیه پدیده مشاهده شده همه احتمالات ممکن را در نظر گرفتند از جمله وجود سیاهچاله‌ها ، کوتوله‌های قهوه‌ای و ذرات غیرقابل شناسایی که از نظر ماهیت با انواع معمولی اتمها تفاوت دارند. اما هیچ کدام از آنها نتوانست جرم بسیار زیاد مشاهده شده را توجیه کند.

اغاز داستان انرژی تاریک:
داستان انرژی تاریک از سال 1998 آغاز شد. در آن زمان دانشمندان دریافتند که بسیاری از کهکشانهای دور دست با سرعتی بسیار بیشتر از آنچه که محاسبات موجود پیش بینی کرده‌اند، از یکدیگر دور می‌شوند. تحقیقاتی که روی انواع ویژه‌ای از ابر نواخترها (Supernova) انجام شد، بیانگر آن بود که محاسبات انجام شده اشتباهی نداشت، به عبارت دیگر محاسبات دقیقا نشان دهنده آن بود که سرعت انبساط جهان لحظه به لحظه در حال افزایش است و از سرعت این انبساط کاسته نمی‌شود.

به نظر می‌رسد کشف بعضی از انواع نیروهای غیرمنتظره غیرقابل شناسایی که باعث می‌شوند ساختار فضا بطور مرتب از یکدیگر فاصله گرفته و از هم دور شوند، موءید مشاهدات هالدین (JBS Haldane) دانشمند انگلیسی است که سالها پیش صورت گرفته است. وی می‌گوید: «جهان عجیبتر از چیزی است که فکر می‌کنیم، جهان حتی عجیبتر از چیزی است که بتوان فکرش را کرد.»

یک بار دیگر پرسشهای اساسی بسیاری در مورد ماهیت جهان مطرح شده است: ماهیت فضا ، زمان ، انرژی و ماده چیست؟ اکنون یک بار دیگر زمان آن فرا رسیده است که نظریه پردازان تفسیری بر این مشاهدات ارائه دهند و در مرحله بعد آزمایشاتی را طراحی کنند که موید نظریه‌های آنان باشد.

بنابراین دانشمندان یکبار دیگر توجه خود را معطوف همان پدیده‌ای کرده‌اند که برای اولین بار شاهدی بر انفجار بزرگ (Big Bang) محسوب می‌شد، یعنی تابش پس زمینه ریز موج کیهانی. این تابشها اولین پرتوهای پس از تولد جهان محسوب می‌شوند. دانشمندان در صددند با انجام آزمایشهای متعددی در چند رشته مختلف از جمله آزمایشهای صورت گرفته در جنوبگان و استفاده از بالونهای در ارتفاعهای بسیار بالا تصویر دقیقتری از کیهان بدست آورند. به نظر می رسد جهان باید شامل چیز دیگری به غیر از این اتمهای معمولی باشد و به همین نام ماده تاریک برای آنان انتخاب شد. ماده تاریک بطور یکنواخت در تمام جهان پراکنده شده و در فضاهای خالی مخفی شده است. ماهیت ماده تاریک هنوز بصورت یک راز است

mehran

کاربر فوق‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
شهید بهشتی
شهر
نیشابور
دانشگاه
صنعتی شریف
رشته دانشگاه
علوم کامپیوتر

از اطلاعاتتون ممنون! خیلی خیلی مفید بود! <D=
اما قبلا به طور مفصلی در این باره بحث شده بود:
ماده ی تاریک؟!
خوب بود که این اطلاعاتو اونجا پست می‌کردید... :D

• شروع کننده موضوع

clever

کاربر حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
Kerman&#39;s Farzanegan high school
شهر
Kerman

به نقل از مهران محمودی :
از اطلاعاتتون ممنون! خیلی خیلی مفید بود! <D=
اما قبلا به طور مفصلی در این باره بحث شده بود:
ماده ی تاریک؟!
خوب بود که این اطلاعاتو اونجا پست می‌کردید... :D
ممنون...
مرسی که گفتین...فکر کردم تاپیکش هنوز درست نشده...ولی اون توی انجمن فیزیکه...این مبحث مربوط به اختر فیزیکه...اگه مدیر صلاح دونست( :Dاملاشو نمیدونم)...حذفش کنه...

mira

کاربر فوق‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
شهید هاشمی نژاد 1
شهر
مشهد
مدال المپیاد
المپیاد نجوم
دانشگاه
دانشگاه تحصیلات تکمیلی در ع
رشته دانشگاه
فیزیک

درود
تذکر: اولا لازم نیست که آغاز کار بگین توی این تاپیک می خواین چی کار کنین. از همون اول برین سراغ اصل مطلب.
در ضمن غلط املایی هم داشتین.

نه. همین جا باشه. شاید اون را هم آوردیم زیرمجموعه نجوم.

• شروع کننده موضوع

clever

کاربر حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
شهر
Kerman

به نقل از mira :
درود
تذکر: اولا لازم نیست که آغاز کار بگین توی این تاپیک می خواین چی کار کنین. از همون اول برین سراغ اصل مطلب.
در ضمن غلط املایی هم داشتین.

املا هم بعضی اوقات خیلی سخت میشه...ولی سعی می کنم درستشون کنم...
باشه...ممنون که گفتین...

nmejris@zan

کاربر خاک‌انجمن‌خورده
نام مرکز سمپاد
شهيد هاشمي نژاد 1 مشهد
شهر
مشهد
سال فارغ التحصیلی
1391
دانشگاه
فردوسی مشهد
رشته دانشگاه
مهندسی مکانیک

به نقل از mira :
از آخرش هم که هردوشون موندن ! :D
اگه میشه منبع مطالبتون رو هم بگین !
ممنون خانم کلور!

×× دست زدن در پست ملّت بدون ذکر دلیل عملیست قبیح محمد رضا جان !! :D
پست ویرایش میکنی حداقلش میتونی علت بنویسی !

××غلط املایی و گذاشتن دو عدد علامت تعجب.

• شروع کننده موضوع

clever

کاربر حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
شهر
Kerman

درست یادم نمیاد...اما از daneshname.roshd.ir فکر می کنم...

mira

کاربر فوق‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
شهید هاشمی نژاد 1
شهر
مشهد
مدال المپیاد
المپیاد نجوم
دانشگاه
رشته دانشگاه
فیزیک

به نقل از نــيما :
از آخرش هم که هردوشون موندن !! :D

×× دست زدن در پست ملت بدون ذکر دلیل عملیت قبیح محمد رضا جان !! :D
پست ویرایش میکنی حداقلش میتونی علت بنویسی !
بله. حوصله رفتن و درست کردنش نرفتم.

حالا مگه چی کار کردم نیما جون؟ بازم ببخشید اگر ناراحت شدی. ولی راست می گی دلیل ویرایش را باید بنویسم. حتما از این به بعد توجه می کنم اولیش را هم الآن انجام می دم.
با سپاس + یه +

nmejris@zan

کاربر خاک‌انجمن‌خورده
نام مرکز سمپاد
شهيد هاشمي نژاد 1 مشهد
شهر
مشهد
سال فارغ التحصیلی
1391
دانشگاه
فردوسی مشهد
رشته دانشگاه
مهندسی مکانیک

به نقل از mira :
بله. حوصله رفتن و درست کردنش نرفتم.

حالا مگه چی کار کردم نیما جون؟ بازم ببخشید اگر ناراحت شدی. ولی راست می گی دلیل ویرایش را باید بنویسم. حتما از این به بعد توجه می کنم اولیش را هم الآن انجام می دم.
با سپاس + یه +
××غلط املایی و گذاشتن دو عدد علامت تعجب
من یادم میمونه که پست هام چی بوده !! (;
به جز غلز املایی و نگارشی فرق های دیگه ای هم کرده !! (;
حیف که رفیقمی ها !! :D
این رو هم من نباید به تو که خودت مدیری میگفتم !! برای کاربرا خیلی مهمه که بدونن چرا پست یکی دیگه ویرایش شده ! :D
در ضمن برای دوتا علامت تعجب دیگه جوون من پست ویرایش نکن !! :D
من عادت دارم علامت تعجب دوبل بزرام !!
ممنون از فعالیت فوق العاده ات . >:D<

• شروع کننده موضوع

clever

کاربر حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
شهر
Kerman

به نام خدا...

16 شهریور 1387
دانشمندان با تحلیل نور کهکشانهای کوتوله ای که بدور کهکشان راه شیری در حال چرخش هستند، کشف کرده اند که جرم کمینه برای کهکشانها در جهان ، 10 میلیون برابر جرم خورشید می باشد . این جرم می تواند کوچکترین واحد ساختاری از ماده ی تاریک اسرارآمیز باشد ، به ماده ی نامرئی ماده ی تاریک گفته میشود .

تجمع ستاره هایی که در این واحد های ساختاری شکل می گیرند، کهکشان ها را پدید می آورند . حتی با وجود اینکه در حدود 6/5 تمام مواد موجود در جهان را ماده ی تاریک تشکیل می دهد با این حال دانشمندان شناخت بسیار کمی در مورد خواص میکروسکوپی این ماده دارند. Louis Strigari- از دانشگاه کالیفرنیا - در این باره می گوید : با شناخت این جرم کهکشانی کمینه ، ما می توانیم درک بهتری از چگونگی رفتار ماده ی تاریک داشته با شیم ، واین آگاهی برای شناخت اینکه که چگونه جهان و زندگی که ما می شناسیم بوجود آمده است بسیار ضروری و لازم است.

ماده ی تاریک رشد ساختار ها را در جهان کنترل می کند.بدون این ماده کهکشان های مشابه کهکشان راه شیری ما بوجود نمی آمدند.دانشمندان می دانند که چگونه گرانش ماده ی تاریک ماده ی معمولی را جذب می کند و موجب می شود که کهکشان ها تشکل شوند. آنها همچنین گمان می کنند که کهکشانهای کوچک در طی زمان با یکدیگر ادغام می شوند تا کهکشان های بزرگتری همچون کهکشان راه شیری ما را بوجود آورند.

کوچکترین کهکشان های شناخته شده ، کهکشان های کوتوله نام دارند و درخشندگی آنها بسیار زیاد و در حدود 1000 تا 1 میلیون برابر درخشندگی خورشید می باشد. دست کم 22 عدد از این کهکشان های کوتوله شناخته شده اند که کهکشان راه شیری را دور می زنند. دانشمندان UCI ،18 عدد از آنها را با استفاده از داده های بدست آمده بوسیله ی تلسکوپ Keck در هاوایی و تلسکوپ Magellan در شیلا ، با هدف محاسبه ی جرم آنها مورد بررسی قرار دادند. با تحلیل نور ستارگان در هر کهکشان ، انها مشخص کردند که ستارگان سریع چگونه حرکت می کنند. با استفاده از سرعت آنان ، آنها جرم هر کهکشان را محاسبه کردند.

محققین انتظار دارند این جرم ها تغییر کنند، درخشانترین کهکشان ها بیشترین وزن و کم نروترین کهکشان کمترین وزن را دارند. اما بطور شگفت آور تمامی کهکشان های کوتوله جرم مشابه ای در حدود 10 میلیون برابر جرم خورشید دارند.

Manoj Kaplinghat ، پروفسور دستیار ستاره شناسی و فیزیک و نویسنده در UCI ، این یافته ها را با استفاده از یک شبیه سازی ذهنی که در آن انسان ها نقش ماده ی تاریک را بازی می کنند ، توضیح می دهد.

Kaplinghat می گوید : فرض کنید شما یک موجود بیگانه هستید که بر فراز زمین پرواز می کنید و محیط های شهری را از طریق میزان تراکم نور در شب تشخیص می دهید. از درخشندگی نورها ، شما ممکن است گمان کنید که برای مثال بیشتر انسان ها در لس آنجلس زندگی می کنند تا مومبایی ، اما این وضعیت درست نیست.

وی گفت : آنچه ما کشف کرده ایم بسیار گسترده تر است و مشابه اینست که بگوییم تمامی محیط های شهری ، حتی آنهایی که در شب بطور واضحی برای موجود بیگانه مرئی هستند ، جمعیتی در حدود 10 میلیون دارند.

از آنجاییکه کهکشان های کوتوله بیشتر ماده ی تاریک هستند - نسبت ماده ی تایک نسبت به ماده ی معمولی به بزرگی 10000 به یک است – کشف کمترین جرم یک خاصیت بنیادی از ماده ی تاریک را آشکار می کند.

James Bullock نویسنده و مدیر مرکز UCI برای کیهان شناسی در این باره می گوید : ما هیجان زده شده ایم زیرا این کهکشانها واقعا نامرئی هستند ، اما شامل میزان چشمگیر و عظیمی از ماده ی تاریک هستند. این به ما کمک می کند تا ذراتی را که ماده ی تاریک را می سازند بهتر درک کنیم و این برخی چیزها را در مورد چگونگی شکل گیری کهکشان ها در جهان به ما یاد می دهد .

دانشمندان می گویند توده های ماده ی تاریک ممکن است وجود داشته باشند که شامل ستاره ها نشوند. تنها توده های ماده ی تاریکی که آنها می توانند درحال حاضر مستقیم آشکارسازی کنند آنهایی هستند که توسط ستارگان روشن می شوند

دانشمندان امیدوارند در مورد خواص میکروسکوپی ماده ی تاریک در زمانی که تصادم هادرون در سوئیس در اواخر امسال ایجاد می شود چیزهایی را یاد بگیرند. این دستگاه دو پرتو از هسته را در یک حلقه در جهت های مخالف شتاب می دهد و سپس بشدت آنها را باهم برخورد می دهد تا شرایط اولیه را دقیقا پیش از بیگ بنگ بازآفرینی کند. با انجام این کار دانشمندان امیدوارند ذرات ماده ی تاریک را در آزمایشگاه برای اولین بار خلق کنند.

منبع: www.nightsky.ir

mira

کاربر فوق‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
شهید هاشمی نژاد 1
شهر
مشهد
مدال المپیاد
المپیاد نجوم
دانشگاه
رشته دانشگاه
فیزیک

به نقل از نــيما :
من یادم میمونه که پست هام چی بوده !! (;
به جز غلز املایی و نگارشی فرق های دیگه ای هم کرده !! (;
حیف که رفیقمی ها !! :D
این رو هم من نباید به تو که خودت مدیری میگفتم !! برای کاربرا خیلی مهمه که بدونن چرا پست یکی دیگه ویرایش شده ! :D
در ضمن برای دوتا علامت تعجب دیگه جوون من پست ویرایش نکن !! :D
من عادت دارم علامت تعجب دوبل بزرام !!
ممنون از فعالیت فوق العاده ات . >:D<
خب پس می دونی که غلط املایی داشت.
درسته؛ ولی یکی دو بار پیش اومده که دلیل ویرایشش را ننوشتم(از قصد) . دیگه تکرار نمی شه.
ok
خواهش می کنم دوست عزیز + یه +

راستی خانم کلور:
از اینکه ادامه مطلب را هم گذاشتید کمال تشکر را دارم. + یه +. مطالب آموزنده ایست.

• شروع کننده موضوع

clever

کاربر حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
شهر
Kerman

به نقل از mira :
راستی خانم کلور:
از اینکه ادامه مطلب را هم گذاشتید کمال تشکر را دارم. + یه +. مطالب آموزنده ایست.
خواهش می کنم....مرسی...

khamoosh

کاربر نیمه‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
هاشمی نژاد1
شهر
مش‍‌‌هَد
دانشگاه
علوم پزشکی مشهد
رشته دانشگاه
پزشکی

جالب بود.
من قبلا مطالعاتى راجع به اين بحث كرده بودم اما با خوندن نظرات شما سوالاتم 2برابر شد!

astronomer_girl

کاربر فوق‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
فرزانگان سمنان
شهر
سمنان

ما پارسال یه مقاله داشتیم واسه همایش مدرسه که راجع به ماده تاریک بود. خیلی جالب بود یه جا خوندم که چند وقت پیش ماده تاریک روی یه فیلم عکاسی ردش جا مونده!

mira

کاربر فوق‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
شهید هاشمی نژاد 1
شهر
مشهد
مدال المپیاد
المپیاد نجوم
دانشگاه
رشته دانشگاه
فیزیک

به نقل از khamoosh :
جالب بود.
من قبلا مطالعاتى راجع به اين بحث كرده بودم اما با خوندن نظرات شما سوالاتم 2برابر شد!
سوالاتتون را می تونید بپرسید.
به نقل از astronomer_girl :
ما پارسال یه مقاله داشتیم واسه همایش مدرسه که راجع به ماده تاریک بود. خیلی جالب بود یه جا خوندم که چند وقت پیش ماده تاریک روی یه فیلم عکاسی ردش جا مونده!
می شه منبعتون را ذکر کنید.

astronomer_girl

کاربر فوق‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
فرزانگان سمنان
شهر
سمنان

mira

کاربر فوق‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
شهید هاشمی نژاد 1
شهر
مشهد
مدال المپیاد
المپیاد نجوم
دانشگاه
رشته دانشگاه
فیزیک

ild53emtf

کاربر نیمه‌فعال
نام مرکز سمپاد
دبیرستان 1 فرزانگان تهران
شهر
تهران

وااااای این خیلی جالبه من قبلا هم یه چیزی در مورد این ماده تاریک خونده بودم و تقریبا چیزیم نفهمیدم اما کلا خیییییییییلی چیزه جالب و عجیبیه!!!!!!!! ای کاش زودتر یه چیزایی در موردش پیدا کنن!!!!
من کلا چیز زیادی از نجوم نمی دونم ولی عجیب نیست که تازه متوجه این شدن (1998)!!!!

وضعیت
موضوع بسته شده است.
بالا