• اگر سمپادی هستی همین الان عضو شو :
    ثبت نام عضویت

روش های نویز گیری

• شروع کننده موضوع

aghasina

کاربر فوق‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
Qom Nodet
شهر
قم
سلام. دوست دارم این تاپیک به یه تاپیک مرجع تبدیل بشه. در مورد راه های تجربی نویز گیری در مدارات الکترونیک . مخصوصا روباتیک که نویز ها خیلی اذیت میکنن.

دوستان هر چی تجربه دران بریزن وسط!! (;

من خودم هم بعد از اولین پست ، پست میدم.

ali_azid

کاربر فعال
نام مرکز سمپاد
شهید اژه ای
شهر
اصفهان
مدال المپیاد
المپیادم چیه؟؟؟
دانشگاه
آزاد قزوین
رشته دانشگاه
برق-الکترونیک
پاسخ : روش های نویز گیری

سلام.
بهتره که راجع به نویز دقیق تر صحبت کنیم.چون که لغتی که بین همه وجود داره اینه که مدار نویز میگیره و کار نمی کنه.

• شروع کننده موضوع

aghasina

کاربر فوق‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
Qom Nodet
شهر
قم

خب دوستان هر چی دارید بیریزید وسط دیگه .!

امید بخشنده

کاربر حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
شهید اژه ای
شهر
اصفهان
دانشگاه
آزاد
رشته دانشگاه
نرم افزار

بله ، تبريک ميگم که خفن ترين الکترونيکی ايران اينجاست ... علی آزيدهاک با سابقه بسيار طولانی در الکترنيک کسی که الکترنيک اسپادنا بود و الان مسئول الکترنيک small size مطمئن باشيد تمامه سؤالتون رو جواب ميده ، خواهش ميکنم استفاده کنيد دوستان،اين موقعيت گير نمياد به خدا

امید بخشنده

کاربر حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
شهید اژه ای
شهر
اصفهان
دانشگاه
آزاد
رشته دانشگاه
نرم افزار

خواهش ميکنم , کم کسی در فروم الکترنيک نيستا .......

• شروع کننده موضوع

aghasina

کاربر فوق‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
Qom Nodet
شهر
قم

یادمه یکی از تیم ها وقتی مدار های ولتاژش رو روشن میکرد موتور ها هی می پریدن. یعنی یه ولتاژ مزاحمی (یا یه کوفته دیگه) باعث میشد هر چند ثانیه تمام موتور ها یکی یا دو دور بزنه . بنظظرتون این اگه برا کسه دیگه پیش بیاد باید چجور رفعش کنه؟

ali_azid

کاربر فعال
نام مرکز سمپاد
شهید اژه ای
شهر
اصفهان
مدال المپیاد
المپیادم چیه؟؟؟
دانشگاه
آزاد قزوین
رشته دانشگاه
برق-الکترونیک

به نقل از aghasina :
یادمه یکی از تیم ها وقتی مدار های ولتاژش رو روشن میکرد موتور ها هی می پریدن. یعنی یه ولتاژ مزاحمی (یا یه کوفته دیگه) باعث میشد هر چند ثانیه تمام موتور ها یکی یا دو دور بزنه . بنظظرتون این اگه برا کسه دیگه پیش بیاد باید چجور رفعش کنه؟

سلام.
مشکلی که دوست عزیزمون گفته به احتمال زیاد از این ناشی میشه که وقتی شارژر شروع به شارژ می کنه جریان زیادی می کشه (در شارژر خازن های ما که حدود 3 آمپر هست)برای همین در تغذیه افت ولتاژ ایجاد میشه و این افت ولتاژ باعث ناپایدار شدن سیستم میشه.
بهترین چاره کار استفاده از خازن ظرفیت بالا در تغذیه(بین + و - مدار) هست.به این طریق مدار نسبت به تغییرات بسیار مقاوم میشه.

• شروع کننده موضوع

aghasina

کاربر فوق‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
Qom Nodet
شهر
قم

سلام . ولی این تیم هم عین ما سره راه خروجی رگولاتورشون یه ظرفیت پایین و یه ظرفیت بالا گذاشته بود که ولتاژ با پایدار ترین حالت به مدار وارد بشه . ولی ما های ولتاژمون مشکل نداشت. با وجود اینکه روی برد درایور هامون بود . نمیدونم والا!! دلیله دیگه ای میتونه داشته باشه؟

ali_azid

کاربر فعال
نام مرکز سمپاد
شهید اژه ای
شهر
اصفهان
مدال المپیاد
المپیادم چیه؟؟؟
دانشگاه
آزاد قزوین
رشته دانشگاه
برق-الکترونیک

طبق تجربه های ما علت اصلی از همان منبع ولتاژ ایجاد میشه .
برای مثال یادم میاد که مدار شارژ ما یک زمانی باعث ایجاد ناپایدار شدن رگولاتور میشد و ولتاژ تغذیه برای چندین میکرو ثانیه به حدود 8 ولت میرسید و باعث سوختن یک آی سی گران قیمت در مدار میشد.
اثرات شارژر در حد چندین میکرو ثانیه ظاهر میشه و بهترین کار استفاده از خازن در نزدیکی شارژر و رگولاتور و بقیه آی سی هاست.

• شروع کننده موضوع

aghasina

کاربر فوق‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
Qom Nodet
شهر
قم

سلام . فکر کنم ما بهترین حالت رو انجام دادیم . مدار شارژمون رو تغذیش رو با همه جدا گرفتیم . فکر کنم به خاطر همین بوده مشکلی برامون پیش نیومده بود و حرفتون رو تصدیق میکنم.

ali_azid

کاربر فعال
نام مرکز سمپاد
شهید اژه ای
شهر
اصفهان
مدال المپیاد
المپیادم چیه؟؟؟
دانشگاه
آزاد قزوین
رشته دانشگاه
برق-الکترونیک

به نقل از aghasina :
سلام . فکر کنم ما بهترین حالت رو انجام دادیم . مدار شارژمون رو تغذیش رو با همه جدا گرفتیم . فکر کنم به خاطر همین بوده مشکلی برامون پیش نیومده بود و حرفتون رو تصدیق میکنم.
بله.اگر که تغذیه ها جدا بشن که دیگه کل مشکلات حل میشه .فکر کردین تفاوت PLC با کنترلر کننده های معمولی چیه؟
یکی از تفاوتش اینه که تمامی ورودی خروجی هاش ایزوله شده.هم در حفاظت از خرابی کمک میکنه هم در کاهش نویز پذیری.

• شروع کننده موضوع

aghasina

کاربر فوق‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
Qom Nodet
شهر
قم

سلام . یه بحث دیگه از نویز گیری هم بگیم .

علی آقا ما اون روبات اولیمون موتور اسپین بکش رو کل روبات نویز میانداخت . ولی با یه خازن سره راه موتور نویز کم شد .
اول اینکه چرا موتور نویز داشت ؟(با l293 درایو کرده بودیم) بعدش اینکه چگونه باید پیشگیری کرد؟!(نکنه اینم سره همون قضیه منبع مشترکه)

ali_azid

کاربر فعال
نام مرکز سمپاد
شهید اژه ای
شهر
اصفهان
مدال المپیاد
المپیادم چیه؟؟؟
دانشگاه
آزاد قزوین
رشته دانشگاه
برق-الکترونیک

سلام.معمولاً این تاثیرات از اونجا ناشی میشه که وقتی که موتور جریان میکشه،افت ولتاژ رخ میشه.افت ولتاژ هم در کار رگولاتور خدشه ایجاد میکنه.وقتی خازن میگذاریم از این تغییرات ناگهانی جلوگیری میشه.اگر منبع مشترک دارید تنها راه استفاده از همان خازنه.

• شروع کننده موضوع

aghasina

کاربر فوق‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
Qom Nodet
شهر
قم

ولی با این که خازن هم گذاشتیم هنوز یه نویز کوچولویی داشت . فکر کنم باید با ظرفیت خازن بازی میکردیم . درسته؟

hasangolab

کاربر حرفه‌ای
شهر
قم
مدال المپیاد
ترکیبیات علیپور خوندم!
دانشگاه
Massachusetts Institute of Technology
رشته دانشگاه
Electrical Engineering

به نقل از ali_azid :
سلام.معمولاً این تاثیرات از اونجا ناشی میشه که وقتی که موتور جریان میکشه،افت ولتاژ رخ میشه.افت ولتاژ هم در کار رگولاتور خدشه ایجاد میکنه.وقتی خازن میگذاریم از این تغییرات ناگهانی جلوگیری میشه.اگر منبع مشترک دارید تنها راه استفاده از همان خازنه.
البته با این توضیحات فهمیدم چی شد!
ما یه خازن روی خود موتور گذاشته بودیم که بازم این قضیه درست نشد! (چرا؟ چون بلافاصله موتورو روشن می کردیم و اجازه نمی دادیم خازن شارژ بشه)
ولی وقتی که برنامه تغییر کرد و با کمی تاخیر موتور روشن می شد فرصت به خازن برای شارژ داده می شد و...
منتها خازن روی موتور هم خیلی کوچیک بود! ( ۱۰ میکرو بود فک کنم.)

• شروع کننده موضوع

aghasina

کاربر فوق‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
Qom Nodet
شهر
قم

نه . اونطور که یادمه خیلی بیشتر از این حرف ها بود.

ali_azid

کاربر فعال
نام مرکز سمپاد
شهید اژه ای
شهر
اصفهان
مدال المپیاد
المپیادم چیه؟؟؟
دانشگاه
آزاد قزوین
رشته دانشگاه
برق-الکترونیک

بله ، با ظرفیت بازی کنید ببینید نتیجه میده یا نه.

liliano

کاربر فوق‌فعال
نام مرکز سمپاد
فرزانگان2
شهر
تهران
دانشگاه
دانشگاه تهران
رشته دانشگاه
علوم مهندسی_مکانیک جامدات

hحساس می کنم ما با دیود و یه سری ادوات دیگه این مشکل رو رفع کردیم؟؟؟؟

فاطمه م.

فاطمه م.
نام مرکز سمپاد
فرزانگان چهاردانگه
شهر
تهران
سال فارغ التحصیلی
95
مدال المپیاد
ادبی
دانشگاه
پلی تکنیک تهران
رشته دانشگاه
علوم کامپیوتر

در این بین جای فیلتر های مقاومت-خازنی رو خالی میبینم ! فیلتر های معروف مقاومت خازنی که به فیلترهای RC معروف هستند و برای محدود کردن بازه ی فرکانسی خاص و یا عبور بازه ی فرکانسی خاص کاربرد زیادی دارن.
این فیلتر ها به سه دسته ی

High pass (بالاگذر) : فرکانسی بیشتر از "فرکانسی که شما مشخص میکنید" رو عبور میدن و فرکانس های کمتر از "فرکانس مشخص شده" فیلتر میشن.
Low pass (پایین گذر): فرکانسی کمتر از "فرکانسی که شما مشخص میکنید" رو عبور میدن و فرکانس های بیشتر از "فرکانس مشخص شده" فیلتر میشن.
Band pass (میان گذر) : متشکل از دو فیلتر پایین گذر و بالاگذر هستن که فرکانس بین "فرکانس های مشخص شده" رو عبور میدن و بجز اون رو فیلتر میکنن. البته فیلتر های مقاومت-سلف-خازنی یا همون RLC ها هم این خاصیت رو دارن.

تقسیم میشن.

برای آشنایی با فیلترهای پایین گذر بخونید اینجا رو.
برای آشنایی با فیلترهای بالاگذر بخونید اینجا رو. (متاسفانه منبع فارسی مناسبی برای این یکی پیدا نکردم.)

شنیدم که فیلترهایی هم هستن به نام فیلترهای میان ناگذر، چیزی راجبشون نمیدونم، اگه کسی باهاشون کار کرده ممنون میشم راجبشون توضیحی بده.

amparisay

کاربر فوق‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
علامه حلی
شهر
تهران
سال فارغ التحصیلی
1386
مدال المپیاد
ندارم
دانشگاه
علم و صنعت
رشته دانشگاه
برق
تلگرام
اینستاگرام

فیلتر میان نگذر، به جز یه باند خاص، همۀ فرکانس ها رو عبور میده و بهش میگن فیلتر Band stop.

بالا