• اگر سمپادی هستی همین الان عضو شو :
    ثبت نام عضویت

ریاضی صندلی داغ کنکور ریاضی

• شروع کننده موضوع
  • مدیر

Strangers

کاربر فوق‌حرفه‌ای
عضو مدیران انجمن
نام مرکز سمپاد
علامه حلی۱
شهر
همدان
سال فارغ التحصیلی
0000
سلام
خدمت سرکار خانوم مهسا سلیمانی رتبه ۵۱ منطقه ۲ کنکور ۱۴۰۲ دانشجوی برق شریف هستیم.
@moonshine

Smohammadreza

کاربر فوق‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
حلی یک
شهر
تهران
سال فارغ التحصیلی
0
مدال المپیاد
نقره فیزیک
سلام وقت به خیر.
چجوری استمرار رو درس خوندنو حفظ کردید؟ و اینکه استراتژی خاصی برا تست زدن داشتید تو ازمون هاتون(و کنکور)؟

*100RA*

لنگر انداخته
نام مرکز سمپاد
1
شهر
تبریز / میاندوآب
سال فارغ التحصیلی
1404
سلام
جسارتا این رتبه منطقه ایه یا کشوری؟
و اینکه چه رشته ای؟

Denebolah

کاربر فوق‌فعال
کنکوری 1403
نام مرکز سمپاد
frzIV
شهر
thrn
سال فارغ التحصیلی
1403
سلام
تبریک و دمتون گرم :‌)
با شیمی چطور بودین؟ دوسش داشتین؟ اگه نه چطوری باهاش کنار اومدین؟ و منابعتون چی بود براش؟

نام مرکز سمپاد
فرزانگان
شهر
بندرعباس
سال فارغ التحصیلی
1402
رشته دانشگاه
برق
سلام وقت به خیر.
چجوری استمرار رو درس خوندنو حفظ کردید؟ و اینکه استراتژی خاصی برا تست زدن داشتید تو ازمون هاتون(و کنکور)؟
سلام؛ وقت شما هم بخیر.

من در پانسیون مطالعاتی درس می‌خوندم و واقعیت این هست که تجربه نشون داده بود من در خونه استمرار ندارم و نمی‌تونم ساعت مطالعه‌ام رو حفظ کنم؛ بنا بر این باید گفت تا حد زیادی نیروی خارجی مؤثر بوده؛
اما برای مدتی که توی خونه درس می‌خوندم، پایبند کردن خودم به یک سری قوانین باعث می‌شد تا بتونم ساعت مطالعه‌ام رو حفظ کنم و حتی افزایش بدم. (برای مثال نبودن گوشی در اطرافم، تعیین بازه زمانی/تعداد تست مشخص و رعایت قوانینی که در پانسیون برقرار بود و ...)
مورد دیگر هم که به شدت تأثیرگذار هست روی استمرار در درس خوندن، حفظ روحیه هست به نظرم.
باید روحیه‌تون رو حفظ کنید. (مثلاً برای من صحبت با برخی افراد، حذف یک سری ویژگی‌ها در خودم مثل مقایسه کردن خودم با اطرافیان، استراحت‌های هر از چند گاه و ... جواب بوده!)

به صورت کلی بگیم:
- دنبال تست‌های ساده یا تست‌هایی بگرد که زمان زیادی برای حل نیاز ندارند. این‌قدر این کار رو انجام بده که برات عادت بشه و در تشخیص تست‌های مناسب برای حل، مهارت پیدا کنی.
- روی هیچ تستی، زمان زیادی رو صرف نکن.
- طوری سوال‌ها رو انتخاب و حل کن که حداقل یک دور تا آخر دفترچه بری و هر سوال رو حداقل یک بار دیده باشی.

اگر دانش‌آموز رشته ریاضی هستی:
- برای ریاضیات ترتیب‌های مختلف رو امتحان کن و بهترین رو انتخاب کن. (مثلاً اول هندسه و گسسته رو بزن و بعد برو سراغ حسابان یا ...)
گاهی ترتیب خود دفترچه باعث میشه بازده ما پایین‌تر از چیزی باشه که واقعاً می‌تونه باشه.
(در نظر داشته باش که این فقط برای ریاضیات اوکیه و البته درس‌هایی که توی کنکور با هم در یک دفترچه قرار دارند!)

نام مرکز سمپاد
فرزانگان
شهر
بندرعباس
سال فارغ التحصیلی
1402
رشته دانشگاه
برق
نام مرکز سمپاد
فرزانگان
شهر
بندرعباس
سال فارغ التحصیلی
1402
رشته دانشگاه
برق
سلام
تبریک و دمتون گرم :‌)
با شیمی چطور بودین؟ دوسش داشتین؟ اگه نه چطوری باهاش کنار اومدین؟ و منابعتون چی بود براش؟
سلام؛ ممنونم :‌]

من اصلاً با شیمی کنار نمی‌اومدم؛ مخصوصاً حفظیات!

شیمی من واقعاً اوضاع خوبی نداشت؛ درصدهام نوسانی بود و روی مطالب (به خصوص حفظیات!) تسلط کافی نداشتم.
۳-۴ ماه باقی مانده تا کنکور تصمیم گرفتم یه شروع جدی داشته باشم.
در اون مدت دیگه کتاب‌های تست رو کنار گذاشتم و از تست‌های ارسالی دبیر کمک گرفتم. (در نظر داشته باش که کتاب‌های تست حداقل ۱ دور حل شده بودند؛ یعنی نمیشه گفت کلاً کنار گذاشتم‌شون.)
به این صورت که متن کتاب و درسنامه کتاب فیل رو دقیق می‌خوندم و بعد تست‌هایی که گفتم رو حل می‌کردم؛ تست‌ها حالت جمع‌بندی داشتند و باعث می‌شدند من نگاه کلی‌ و واضحی نسبت به هر فصل و هر مبحث پیدا کنم.
مورد دیگر هم اینکه طولانی مدت شیمی می‌خوندم؛ یعنی مثلاً روزانه ۶-۸ ساعت رو به این کارهایی که گفتم اختصاص می‌دادم. به نظرم این‌طور میزان بازدهی شیمی خوندنم بیشتر می‌شد. (البته منظورم ۳-۴ ماه هر روز ۶-۸ ساعت نیست؛ 😅 این تا جایی بود که به تسلط کافی برسم.)
و همچنین برای حفظیات عبارات درست و نادرست حل می‌کردم و متن کتاب رو روخوانی می‌کردم؛ به صورت شبانه.

منابع هم هر سه پایه مبتکران بود.

Retr026

:)
نام مرکز سمپاد
هاشمی نژاد 1
شهر
مشهد
سال فارغ التحصیلی
1404
مدال المپیاد
کامپیوتری بودم
تلگرام
سلامممم
منابعتون چیا بودن و کدوم کتابا رو پیشنهاد میکنین؟

• شروع کننده موضوع
  • مدیر

Strangers

کاربر فوق‌حرفه‌ای
عضو مدیران انجمن
نام مرکز سمپاد
علامه حلی۱
شهر
همدان
سال فارغ التحصیلی
0000
سلام
ساعت مطالعه تون به طور میانگین چقدر بود
چند درصد از تایم هفتگی رو به تست اختصاص می‌دادید
کدوم آزمون ازمایشی از نظر شما مناسب تره
با چه ترازی آزمون آزمایشی رو شروع کردید و طی چه بازه زمانی ای رشد تراز داشتید؟
ساعت خواب تون مناسب بود؟
از کلاس های کدوم موسسه استفاده کردین؟ چند درصد زضایت داشتید؟
نهایی هارو از کی خوندین و چطور جمع کردین؟
نقطه قوت تون توی آزمون ها کدوم درس بود؟
چطور آزمون هارو تحلیل می‌کردید
مرور با تست یا مرور از جزوه؟
نتیجه آخر در جد انتطار تون بود یا بهتر از حد انتظار؟

نام مرکز سمپاد
فرزانگان
شهر
بندرعباس
سال فارغ التحصیلی
1402
رشته دانشگاه
برق
سلامممم
منابعتون چیا بودن و کدوم کتابا رو پیشنهاد میکنین؟
سلام

منابع من این‌ها بوده:

ریاضی‌ دهم: نشر الگو + میکروگاج
حسابان ۱: خیلی سبز + میکروگاج
حسابان ۲: آی‌کیو جامع

هندسه ۱ و ۲: خیلی سبز پایه + آی‌کیو جامع
هندسه ۳: خوشخوان + آی‌کیو جامع

گسسته: خوشخوان

آمار و احتمال: آی‌کیو

شیمی هر ۳ پایه : مبتکران (بهمن بازرگانی)

فیزیک هر ۳ پایه: من فقط با دبیر خودمون پیش می‌رفتم که تدریس و تست کاملاً برعهده خودشون بود.
(البته خیلی سبز یازدهم رو کار کردم که به نظرم برای منبع اول خوبه؛ یا اگر به تسلط نسبی رسیده باشی، برای افزایش سرعت حل تست هم منبع خوبی محسوب میشه.)
+ نردبام
--------------------------
من به جز این منابعی که کار کردم راجع به منابع دیگر اطلاع کافی ندارم، پس نمی‌تونم پیشنهاد بدم؛ اما این‌ها رو دوست داشتم:

هندسه و گسسته خوشخوان
ریاضیات میکرو (ریاضی دهم و حسابان)
نردبام فیزیک (البته این برای کنکور فکر نمی‌کنم خیلی کمک‌کننده باشه!)

نام مرکز سمپاد
فرزانگان
شهر
بندرعباس
سال فارغ التحصیلی
1402
رشته دانشگاه
برق
سلام
ساعت مطالعه تون به طور میانگین چقدر بود
روزهای مدرسه بین ۵-۷ ساعت
روزهای تعطیل بین ۱۰ تا ۱۳ ساعت
(اون اواخر به ۱۴-۱۵ ساعت هم می‌رسید)
چند درصد از تایم هفتگی رو به تست اختصاص می‌دادید
مقدار بسیار زیادی؛ قطعاً بالای ۸۰ درصد (البته بدون توجه به زمان مدرسه و کلاس‌ها)
کدوم آزمون ازمایشی از نظر شما مناسب تره
من قلم‌چی و ماز رو شرکت کردم.
قلم‌چی واقعاً موردعلاقه من نبود. (چه از نظر نوع و سطح سوالات و چه حتی شیوه برگزاری آزمون‌ها!)
ماز اما کلاً جالب‌تر رفتار می‌کنه و خب، گاهاً امکانات خوبی هم در اختیار دانش‌آموز قرار میده.

به هر حال معمولاً قلم‌چی به خاطر جامع آماری‌اش مورد تأکید بیشتری قرار می‌گیره؛ هرچند که امنیت آزمون ماز بالاتر هست و در نهایت رتبه‌های من در ماز به رتبه کنکورم نزدیک‌تر بود.

به نظر من ماز جالب‌تر هست؛ اما روتین کنکور جا انداخته که ماز نمی‌تونه تنها آزمونی باشه که شما شرکت می‌کنید.
به نظرم خوبه که قلم‌چی باشه و در کنارش سوالات ماز رو هم حل کنید.
با چه ترازی آزمون آزمایشی رو شروع کردید و طی چه بازه زمانی ای رشد تراز داشتید؟
ترازهای من در سال یازدهم حدوداً ۵۷۰۰ بود و اصلاً به ۶۰۰۰ نمی‌رسید. دوازدهم رو هم با ۶۰۰۰ و خورده‌ای شروع کردم.

تابستان یازدهم به دوازدهم
ساعت خواب تون مناسب بود؟
در کل به نظرم خواب کافی داشتم؛ حدوداً ۶ ساعت.
اما اون اواخر کم شده بود که باعث می‌شد خیلی خسته بشم در طول روز.
از کلاس های کدوم موسسه استفاده کردین؟ چند درصد زضایت داشتید؟
من تا حد زیادی با دبیرهای خودمون پیش می‌رفتم؛ فقط ۳-۴ ماه آخر کلاس‌های حل آزمون جامع استاد ایزدپناه رو شرکت می‌کردم (به صورت آنلاین) که زیر نظر موسسه ایران زمین برگزار می‌شد.
کلاس‌ها واقعاً مطلوب بودند. ترجیح خودم این بود که از ابتدای سال با استاد کار می‌کردم؛ اما خب دیر آشنا شدم.
نهایی هارو از کی خوندین و چطور جمع کردین؟

به صورت کلی میشه گفت توی خود فرجه‌ها می‌خوندم.

برای دروس اختصاصی تا حد زیادی تسلط داشتم؛ پس تشریحی خوندن به اون صورت کار سختی نبود و خب میشه گفت توی خود فرجه امتحان می‌خوندم. (البته برای فیزیک از کمی قبل‌تر شروع کردم)

اما برای عمومی‌ها خیلی بهم فشار اومد؛ چون فرجه‌ها کافی نبود و متأسفانه من هم از قبل زمانی برای مطالعه درست نگذاشته بودم. (البته دینی رو از یک هفته قبل شروع به خوندن کردم)
---------------
می‌تونست بهتر باشه؛ اما به نظرم خوب جمع شد با توجه به زمانی که گذاشتم.
البته خیلی خیلی بستگی به شیوه خوندن شما داره؛ متأسفانه دوستانی رو دیدم که با شرایط مشابه نمرات دلخواه‌شون رو کسب نکردن.
نقطه قوت تون توی آزمون ها کدوم درس بود؟
فیزیک - هندسه ۳ - گسسته
چطور آزمون هارو تحلیل می‌کردید
معمولاً همون روز یا نهایتاً یکی دو روز بعد این کار رو انجام می‌دادم.
روی سوالاتی که نزده بودم و سوالاتی که اشتباه حل کرده بودم فکر می‌کردم تا بتونم خودم حل کنم؛ اگر نمی‌شد پاسخنامه.
گاهی روی سوالاتی که درست حل شده بودند و برام جالب بودند هم باز فکر می‌کردم و سعی می‌کردم از دیدگاه‌های مختلف بررسی‌شون کنم.
مرور با تست یا مرور از جزوه؟
متأسفانه من کمی وسواس مطالعاتی داشتم و نمی‌‌تونستم فقط با تست مرور کنم؛ چون احساس می‌کردم ممکنه چیزی از درسنامه جا بمونه.
پس هر دو رو هم‌زمان انجام می‌دادم؛ به این صورت که اول در مدت بسیار کوتاهی درسنامه می‌خوندم و بعد تست می‌زدم. (زمانی که روی مرور درسنامه می‌گذاشتم بسیار کم بود به نسبت زمانی که تست می‌زدم!)

البته این رو هم بگم که من در طول سال خلاصه‌نویسی یا دفترچه نکات و همچین چیزهایی برای خودم آماده می‌کردم که حین مرور، وقت زیادی روی خوندن درسنامه‌ای که قبلاً خونده شده نگذارم.
نتیجه آخر در جد انتطار تون بود یا بهتر از حد انتظار؟
درصدهای کنکور دی در حد انتظار بود و درصدهای کنکور تیر برای هر سه درس کم‌تر از حد انتظارم بود.
رتبه توی همون بازه‌ای بود که پیش‌بینی شده بود. (توسط مشاور و دبیرهای مدرسه)

Cooly

کاربر حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
فرزانگان x
شهر
تبریز
سال فارغ التحصیلی
1405
سلام ⁦♪⁠┌⁠|⁠∵⁠|⁠┘⁠♪⁩
میشه نحوه خوندن دروس ریاضی و فیزیک و هندسه‌تون رو بگین؟
و اینکه بشخصه چطور اگه امتحانی رو خراب میکردین چطور باهاش کنار میومدین؟
به نظرتون مشاور داشتن براتون تاثیر مثبتی داشت؟ باعث شد که تو چه قسمت هایی بهتون کمک بشه؟

نام مرکز سمپاد
فرزانگان
شهر
بندرعباس
سال فارغ التحصیلی
1402
رشته دانشگاه
برق
سلام ⁦♪⁠┌⁠|⁠∵⁠|⁠┘⁠♪⁩
سلام :]
میشه نحوه خوندن دروس ریاضی و فیزیک و هندسه‌تون رو بگین؟
به نظرم اساتید و شیوه تدریس‌شون و همچنین میزان یادگیری سر کلاس خیلی مهمه؛ من تا جای ممکن سعی می‌کردم درس رو سر کلاس کامل یاد بگیرم؛ بعد از اون یک نگاه گذرا به درسنامه می‌انداختم و مستقیم می‌رفتم سراغ تست. (اول تست آموزشی)
حین تست زدن همیشه نکات و ایده‌های مختلف رو کنار سوالات یادداشت می‌کردم و همچنین سعی می‌کردم سوال‌ها رو از چند ایده حل کنم. (مخصوصاً برای فیزیک!)
بعد از اون دیگه حل تست زیاد خیلی مؤثر بود.

مورد دیگر هم که من انجام می‌دادم، این بود که بعد از اینکه تدریس یک فصل بعد از مدتی کامل می‌شد و من یک دور تست‌ها رو به صورت آموزشی حل کرده بودم، یک زمان پیوسته و نسبتاً طولانی در نظر می‌گرفتم و تمام تست‌های اون فصل رو دوباره و یک جا حل می‌کردم. (برای هندسه و فیزیک این‌طور بوده!)

جدای از این‌ها هم تمام سعی‌ام رو می‌کردم که محاسبات رو ساده‌تر و کوتاه‌تر انجام بدم. حین تست آموزشی زدن این رو تمرین می‌کردم.

یک مورد دیگری هم که یادم اومد اینکه من فرمول‌های زیادی حفظ نمی‌کردم؛ سعی می‌کردم یکی رو انتخاب کنم که باقی فرمول‌ها رو هم بشه از روی همون یکی ساخت؛ این موضوع باعث میشه تسلط روی فرمول‌ها و شیوه‌های حل سوال بالا بره. از طرف دیگر هم به بالا رفتن سرعت کمک زیادی می‌کنه. (تفکر منه البته!)
و اینکه بشخصه چطور اگه امتحانی رو خراب میکردین چطور باهاش کنار میومدین؟
متأسفانه در این زمینه نمی‌تونم صحبتی کنم که براتون مفید باشه؛ واقعیت اینه که معمولاً بعد از امتحانات دیگه اهمیتی به نتیجه‌شون نمی‌دادم.
به نظرتون مشاور داشتن براتون تاثیر مثبتی داشت؟ باعث شد که تو چه قسمت هایی بهتون کمک بشه؟
بله، به شدت!
البته فکر می‌کنم خیلی مهمه که مشاور شما چه کسی باشه و شما چطور باهاش ارتباط بگیرید.

من و مشاورم رابطه بسیار دوستانه‌ای داشتیم؛ و ایشون جزو محدود کسانی بود که من در بدترین حالت روحی با صحبت با ایشون حال بهتری پیدا می‌کردم.

- حفظ روحیه و ایجاد انگیزه (برای من خیلی نیاز بود و مشاور هم مؤثر بود!)
- برنامه‌ریزی درسی (مشاور روی من شناخت داشت و خودش برام برنامه تنظیم می‌کرد و من دغدغه برنامه‌ریزی رو تا حد زیادی نداشتم؛ البته خب خیلی از دوستان من ترجیح می‌دادند برنامه‌شون رو خودشون بنویسند. بستگی به شما داره که چی می‌خواید.)
- ایجاد مسیر درست و مشخص (فکر می‌کنم در طول این مدت زمان کنکور شما نیاز دارید که بدونید قراره چه کنید، چه در کوتاه مدت و چه در بلند مدت؛ و خب وجود مشاور باعث می‌شد من بدونم که یه مسیر مناسب برای ما وجود داره و ما داریم در همون مسیر پیش می‌ریم؛ یه جورایی خیالم رو راحت می‌کرد!)
- پیگیری و بررسی وضعیت و ...

• دابل‌لایک
امتیازات: Cooly
بالا