• اگر سمپادی هستی همین الان عضو شو :
    ثبت نام عضویت

چگونه از چت‌بات‌های هوش مصنوعی در زندگی بهره ببریم؟

• شروع کننده موضوع

امیرحسین

کاربر فوق‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
شهید بهشتی
شهر
بوشهر
سال فارغ التحصیلی
91
دانشگاه
خواجه نصیر
رشته دانشگاه
مهندسی برق
بعد از عرضه Chat GPT امروزه کمتر کسی از نسل جدید پیدا می‌شه که با هیچ کدوم از چت‌بات‌های هوش مصنوعی آشنایی نداشته باشه.
ابزارهای ارزشمندی که به مرور جای خودشون رو در زندگی ما تثبیت می‌کنند و شاید روزی برسه که نبودشون رو نتونیم تصور کنیم!

این تاپیک را برای این ایجاد می‌کنم نه برای اینکه صرفاً این چت‌بات‌ها را بهم معرفی کنیم. بلکه بگیم چطور از هر کدوم از آن‌ها برای بهبود زندگی روزمره، تحصیل، تحقیق و شغل خودمون استفاده می‌کنیم.
تکنینک‌ها و مشکلاتی که در استفاده ازشون داشتیم رو اشتراک بذاریم تا بقیه هم بهتر بتونند ازشون استفاده کنند. قرار نیست اینجا چت بامزه خودمون رو با این چت‌بات‌ها اشتراک بذاریم اینجا بیشتر جنبه کاربردی از این ربات‌ها صحبت می‌کنیم.

به عقیده من در آینده نزدیک قبل از اینکه به اون نقطه برسیم که ربات‌ها جای انسان‌ها را بخواهند بگیرند قبل از اون انسان‌هایی که از این ابزار استفاده می‌کنند جای انسان‌هایی رو می‌گیرند که از این ابزار استفاده نمی‌کنند.
پس هرچی زودتر بتونیم خودمون رو باهاشون وفق بدیم و یاد بگیریم که ازشون بهتر استفاده کنیم.

موازی

کاربر فوق‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
سمپاد شیراز
شهر
شیراز
سال فارغ التحصیلی
93
دانشگاه
RWTH
رشته دانشگاه
مهندسی برق
من خودم فقط از چت جی پی تی استفاده کردم تا حالا ولی phind رو شنیدم که واسه کارهای نرم افزاری خیلی بهتره و اکستنشن vscode هم داره که رایگانه.
یه سری اپ هم هستن مثل poe که دسترسی به تمام چت بات ها و پلاگین های مختلف رو میدن.
درکل به نظرم همون چت جی پی تی نیاز ها رو تا حد خوبی برآورده میکنه واسه نوشتن متن، ایمیل، رزومه، کد، ایده پردازی، پروپوزال نوشتن و همه چیزایی که لازم داشتم تا حالا.
البته واسه مسایل روح و روانی و یا بیماری جسمی جالب نیست. باتی میشناسین در این زمینه؟

• شروع کننده موضوع

امیرحسین

کاربر فوق‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
شهید بهشتی
شهر
بوشهر
سال فارغ التحصیلی
91
دانشگاه
خواجه نصیر
رشته دانشگاه
مهندسی برق
من خودم فقط از چت جی پی تی استفاده کردم تا حالا ولی phind رو شنیدم که واسه کارهای نرم افزاری خیلی بهتره و اکستنشن vscode هم داره که رایگانه.
یه سری اپ هم هستن مثل poe که دسترسی به تمام چت بات ها و پلاگین های مختلف رو میدن.
درکل به نظرم همون چت جی پی تی نیاز ها رو تا حد خوبی برآورده میکنه واسه نوشتن متن، ایمیل، رزومه، کد، ایده پردازی، پروپوزال نوشتن و همه چیزایی که لازم داشتم تا حالا.
البته واسه مسایل روح و روانی و یا بیماری جسمی جالب نیست. باتی میشناسین در این زمینه؟
راستش من برای مسائل درمانی سعی می‌کنم که از این ربات‌ها استفاده نکنم. البته خوش‌شانس بودم که دوستان پزشک کنارم هستند و در حد مشاوره ازشون کمک گرفتم.
ولی خب مسئله‌ای که تا به امروز از این ربات‌ها دیدم به این صورت بوده که وقتی که صحبت از درک عمیق از یک موضوع علمی می‌شه لنگ می‌زنند.
این موضوع برای من خیلی شفاف نبود تا وقتی که سعی کردم که برای یک موضوع کریپتوگرافی ازش سوال کنم. چندین مرتبه به من اشتباه جواب داد و من مجبور بودم که براش استدلال کنم که چرا اشتباه می‌کنه. اون هم از من عذرخواهی می‌کرد و جواب ناقص دیگه‌ای تحویلم می‌داد. در نهایت هم گفت که این موضوع خیلی گسترده هست تو چت من و تو نمی‌گنجه:)) و موردهای دیگه هم بوده که به وضوح جوابش مثل دانشجویی بوده که درسش رو درست نخونده و تو کوییز 12 از 20 می‌گیره. :))
البته من Chat gpt 4 هنوز استفاده نکردم شاید اون درکش بهتر باشه. همونطور که خود chat GPT 3.5 از ربات‌های تلگرامی به همین اسم خیلی بهتر کار می‌کنه.
حین استفاده از Chat GPT ممکنه DOI فیک ارائه بده و در مجموع اگه به موضوع بحث تسلط نداشته باشیم نتنها مفید نیست بلکه ممکنه باعث اشتباه بشه. برای همین معتقدم در زمان فعلی بیشتر ابزاری برای پیشبرد اهداف خودمون هستند تا ابزاری برای جایگزینی انسان‌ها در حوزه‌هایی که تخصص نداریم.

• شروع کننده موضوع

امیرحسین

کاربر فوق‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
شهید بهشتی
شهر
بوشهر
سال فارغ التحصیلی
91
دانشگاه
خواجه نصیر
رشته دانشگاه
مهندسی برق
خب من می‌خوام تجربیات خودم رو در استفاده از ChatGPT3.5 اینجا اشتراک بذارم.
اول اینکه همچنان معتقدم این ربات در مسائل ریاضی به شدت ضعیفه و خب احتمالاً یک علتش این می‌تونه باشه که نگارش این علم متفاوته و هنوز نتونسته باشند خوب Train کنند و دومی هم اینکه منابع اشتراک گذاشته شده در ریاضی به وسعت بقیه علوم نباشه. در کل من وقتی که اشتباه جواب می‌داد و سعی می‌کردم سوال را جور دیگه بپرسم یا اینکه دوپاسخش را رفرش می‌کردم باز جواب نمی‌داد. البته ریاضی در سطح پایین عملکرد خیلی خوب داره ولی وقتی که مسائل سطح بالا می‌شه لنگ می‌زنه.

حالا اینکه چطور از Chat-GPT سوال بپرسیم بهتره؟
طبق تجربه من بهتره نه اینکه حجم مطالب و سوال‌های زیادی یک جا بهش بدیم و نه اینکه خیلی کلی بپرسیم. کارآمدترین روش برای من به این صورت بوده که از یک نقطه‌ای نچندان ابتدایی شروع کردم و همینطور مسئله را با خودش پیش بردم تا به مسئله اصلی رسیده. این راهکار خصوصاً برای کد زدن خیلی خوب عمل می‌کنه. فرض کنید که شما می‌خواهید یک مسئله‌ای را کد بزنید که شامل چند بخش می‌شه. ابتدا ازش می‌خواهید که کد این مسئله یا پروژه را به طور کلی به شما بگه کاری که انجام می‌ده اینه که هر بخش از کد را جداگانه توضیح میده و می‌گه که در اینجا شما باید فلان تابع‌ها را داشته باشید. بعد می‌تونید هر قسمت جدا جدا ازش بخواهیم که کدش را بزنه و در نهایت سعی کنیم این قسمت‌ها را به هم وصل کنیم. (ممکنه متغیرها و بخش‌هایی متفاوت باشند.)
مسئله‌ای دیگه‌ای که مهمه اگه شما از قبلش بهش بگید که دانش کافی در فلان زمینه دارید و بعد سوالتون رو بگید از یک سری توضیحات اضافه پرهیز می‌کنه و گاها جواب دقیق‌تری میده.
اگه شما در خصوص موضوع خاص می‌خواهید سوال بپرسید می‌تونید یک رفرنس معتبر ابتدا بهش بدید و بهش بگید که بر اساس این رفرنس به شما پاسخ بده. این رفرنس دادن در نسخه 4 راحت‌تره چون اونجا می‌تونی بهش فایل بدی.

تا به اینجای کار من ازش برای ویرایش نوشته‌های latex استفاده کردم و خیلی مفید بوده چون خیلی از پکیج‌ها را خودم نمی‌شناختم معرفی می‌کنه.
برای کدزنی استفاده کردم و فوق‌العاده بوده.
برای بهتر خوندن مقالات استفاده کردم و خصوصاً برای مواقعی که با مبحث اون مقاله آشنایی نداریم بنظرم مفیدتر هست.
برای خوندن مقالات هم من به این صورت عمل کردم که هر بخش مقاله جدا جدا بهش دادم ازش توضیح خواستم سوال پرسیدم و بعد رفتم سر چند پاراگراف بعدی.
برای برنامه‌ریزی روزانه هم می‌تونه کارآمد باشه.
حتی برای خرید یک وسیله وقتی که می‌خواهید دو کالا را با هم مقایسه کنید خیلی خوب و کامل مقایسه می‌کنه.
برای ایمیل نوشتن خیلی ازش استفاده نمی‌کنم در واقع در حد یک قالب کلی چون هم خیلی ایمیل را طولانی می‌کنه و هم خیلی مصنوعی ولی اینکه ایمیل را به چند بخش تقسیم می‌کنه خوبه.
ازش برای پیشنهاد آهنگ استفده کردم و کافیه بهش توضیح بدید چه نوع آهنگی دوست دارید الان گوش بدید. خیلی خوب نیست ولی جالب بوده.
خب ایناا ستفاده‌های من تا به اینجا بود و خب روزانه دارم ازش استفاده می‌کنم اگه کسی تجربه‌های دیگه‌ای داره خوشحال می‌شم اشتراک بذاره.

تجربه خودم رو در استفاده از ChatGPT4
راستش خیلی تفاوت شگفت‌آوری نداشته ولی یک چیزی که خیلی کار را راحت می‌کنه این بوده که شما می‌تونی فایل pdf یا عکس را بهش بدی و خودش به اصطلاح OCR انجام می‌ده و شما می‌تونی طبق فایلی که خونده ازش سوالاتت را بپرسی.

بالا