• اگر سمپادی هستی همین الان عضو شو :
    ثبت نام عضویت

کتابخانه مدارس سمپاد در حال فراموشی

amirTT

کاربر حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
هاشمی نژاد 1
شهر
مشهد
سال فارغ التحصیلی
-2
چقدر عالی
حتما حتما بهش توجه بکنید، فشار درس رو شما زیاد نیست وقت دارید برای کتاب
پس لطفا به کتاب اهمیت بدید...
یه نکته رو از من داشته باش: همیشه تو کتابخونه ها، کتابای خوب یه جایی قایم شدن و باید پیداشون بکنی.
پس بگرد چیزایی که قایم شدن و تو دید نیستن رو پیدا کن. واقعا به چیزای جالبی میرسی.

حالا کتابخونه تون چه موضوعاتی داره؟
دسته بندی شده به زیست شناسی و شیمی و مفاهیم دینی و ادبیات و... ( خوبیش اینه با تخصیص بودجه چندتا کتاب از ادیان دیگر نیز اضافه شده )

با کمک کتابدارهای مدرسه کتابهای چاپ قدیم ریاضی و علوم کمک درسی رو جمع کردیم تو انبار مدرسه.
امسال واقعا مدیریت جدید که اومده به امکانات مدرسه اهمیت میده. میزهای کتابخونه و صندلی هارو عوض کرد و چندین جلد دانشنامه جدید از مباحث مختلف تهیه کرد ( که به علت تنبلی چیده نشده :))
به دلیل بهتر شدن جو و هوای کتابخونه هم از نظر مادی هم معنوی بچه های بیشتری دارن میان کتابخونه

• شروع کننده موضوع

قار

کاربر فوق‌فعال
کنکوری 1403
نام مرکز سمپاد
فرزانگان ۳
شهر
کرج
سال فارغ التحصیلی
1403
چندتا ایده جدید هم دارم:
۱. یه میز متوسط بزاریم تو کتابخونه و یکسری کتاب های جذاب رو بچینیم روش در معرض دید عموم، تحت عنوان خواندنی ها (خیلی اسم چرتیه اگه پیشنهاد بهتری براش دارید حتما بگید بهم) اینطوری بچه ها لازم نیست مثل من عمیق بگردن تا بفهمن چه کتابای جذابی لای بقیه کتابا قایم شدن! و علاقه مند تر میشن!

۲. شدیدا میخوام رو مخ دهم ها کار کنم D :

۳. یک متنی رو برای دبیر ها تدوین میکنم و بهشون میدم. ازشون میخوام اولا اگر کتاب پیشنهادی ای دارن بنویسن دوما خودشون بیشتر بیان کتابخونه تا هم استفاده ببرن هم الگویی بشن برای دانش اموزا. سوما اگر کلاسی وقت مرده ای داره بجای مسخره بازی بچه ها رو چندتا چندتا بفرستن تا کتابخونه رو ببینن و در آخر اینکه بچه ها رو تشویق به کتاب خوندن بکنن.

دسته بندی شده به زیست شناسی و شیمی و مفاهیم دینی و ادبیات و... ( خوبیش اینه با تخصیص بودجه چندتا کتاب از ادیان دیگر نیز اضافه شده )

با کمک کتابدارهای مدرسه کتابهای چاپ قدیم ریاضی و علوم کمک درسی رو جمع کردیم تو انبار مدرسه.
امسال واقعا مدیریت جدید که اومده به امکانات مدرسه اهمیت میده. میزهای کتابخونه و صندلی هارو عوض کرد و چندین جلد دانشنامه جدید از مباحث مختلف تهیه کرد ( که به علت تنبلی چیده نشده :))
به دلیل بهتر شدن جو و هوای کتابخونه هم از نظر مادی هم معنوی بچه های بیشتری دارن میان کتابخونه
هم مدرسه ای روترو میشی که! البته سال بعد.
واقعا عالیه که بچه ها بیشتر مراجعه میکنن. اقداماتی که توی صفحه دوم و سوم این تاپیک گفتم رو بخون اگر خواستی تو مدرسه خودتون انجامشون بده و اینجا بگو!
همچنین اگر بتونی سوسکی گوشی ببری و یه عکسی بگیری خیلی ممنونت میشم ♡

amirTT

کاربر حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
هاشمی نژاد 1
شهر
مشهد
سال فارغ التحصیلی
-2
چندتا ایده جدید هم دارم:
۱. یه میز متوسط بزاریم تو کتابخونه و یکسری کتاب های جذاب رو بچینیم روش در معرض دید عموم، تحت عنوان خواندنی ها (خیلی اسم چرتیه اگه پیشنهاد بهتری براش دارید حتما بگید بهم) اینطوری بچه ها لازم نیست مثل من عمیق بگردن تا بفهمن چه کتابای جذابی لای بقیه کتابا قایم شدن! و علاقه مند تر میشن!

۲. شدیدا میخوام رو مخ دهم ها کار کنم D :

۳. یک متنی رو برای دبیر ها تدوین میکنم و بهشون میدم. ازشون میخوام اولا اگر کتاب پیشنهادی ای دارن بنویسن دوما خودشون بیشتر بیان کتابخونه تا هم استفاده ببرن هم الگویی بشن برای دانش اموزا. سوما اگر کلاسی وقت مرده ای داره بجای مسخره بازی بچه ها رو چندتا چندتا بفرستن تا کتابخونه رو ببینن و در آخر اینکه بچه ها رو تشویق به کتاب خوندن بکنن.
ما تو جشنواره کتابخوانی مدرسمون یه میز همینطوری درست کردیم اما اسمی نداشت و از طریق گروه قدیمی فرهنگی هنری مدرسمون( فارغ التحصیلان قدیمی مدرسه خودمونن تو تابستون هم مسابقه برگزار میکنن ) هرکی هر کتابی از کتابخونه رو دوست داشت و میخواست بخره و به امانتش راضی نبود میتونست تهیه کنه استقبال خوبی هم شد مخصوصا نسبت به هفتمیا که نسبت به همچین جوی هیجان داشتند. کلا تازه واردان دوره اول و دوم هیجانات متفاوت تری نسبت به افراد سال بالایی دارند

هم مدرسه ای روترو میشی که! البته سال بعد.
واقعا عالیه که بچه ها بیشتر مراجعه میکنن. اقداماتی که توی صفحه دوم و سوم این تاپیک گفتم رو بخون اگر خواستی تو مدرسه خودتون انجامشون بده و اینجا بگو!
همچنین اگر بتونی سوسکی گوشی ببری و یه عکسی بگیری خیلی ممنونت میشم ♡
گوشی حرفشو نزن تو مدرسه ما مخصوصا وقتی آقای جاودانی تو کتابخونه گشت میزنه و با بچها حرف میزنه 😁

• شروع کننده موضوع

قار

کاربر فوق‌فعال
کنکوری 1403
نام مرکز سمپاد
فرزانگان ۳
شهر
کرج
سال فارغ التحصیلی
1403
گوشی حرفشو نزن تو مدرسه ما مخصوصا وقتی آقای جاودانی تو کتابخونه گشت میزنه و با بچها حرف میزنه 😁
نا امید گشتم...
خب نمیشه باهاش مطرح بکنی که اقای فلانی من دارم یه کار فرهنگی در راستای شناسوندن کتابخونه مدرسه مون میکنم و چندتا عکس ناقابل با حضور و نظارت خودتون میگیرم؟

amirTT

کاربر حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
هاشمی نژاد 1
شهر
مشهد
سال فارغ التحصیلی
-2
نا امید گشتم...
خب نمیشه باهاش مطرح بکنی که اقای فلانی من دارم یه کار فرهنگی در راستای شناسوندن کتابخونه مدرسه مون میکنم و چندتا عکس ناقابل با حضور و نظارت خودتون میگیرم؟
ببینم با کتابدارمون میشه مطرح کرد؟؟

Retr026

:)
نام مرکز سمپاد
هاشمی نژاد 1
شهر
مشهد
سال فارغ التحصیلی
1404
مدال المپیاد
کامپیوتری بودم
تلگرام
۲۰۲۲۱۲۲۵_۱۱۵۶۱۰_texx.jpg

پنج طبقه‌ی بالاییِ قفسه اول کتاب های کامپیوتر+برنامه نویسی+شبکه هستن.
کتاب برنامه نویسی قدیمی تر از کتابخونه خودمون فکر نمیکردم ببینم که دیدم😂😂😂

چقدر کتاب های متفرقه زیاد دارین . ما فقط 6 تا قفسه کامل داریم برای المپیاد ریاضی . یه نصف قفسه هم برای المپیاد کامپیوتر . 5 تا المپیاد شیمی . 6 تا فیزیک - 7 تا کمک درسی قدیمی - 6 تا کمک درسی جدید - 2 تا قفسه تو مخزن هست فول کتاب های زبان اصلی المپیاد - 2 تا تاریخ - 7 تا ادبیات - 3 تا داستان های انقلابی - 1 قفسه فقط جزوه های بچه هاس

• شروع کننده موضوع

قار

کاربر فوق‌فعال
کنکوری 1403
نام مرکز سمپاد
فرزانگان ۳
شهر
کرج
سال فارغ التحصیلی
1403

چقدر کتاب های متفرقه زیاد دارین . ما فقط 6 تا قفسه کامل داریم برای المپیاد ریاضی . یه نصف قفسه هم برای المپیاد کامپیوتر . 5 تا المپیاد شیمی . 6 تا فیزیک - 7 تا کمک درسی قدیمی - 6 تا کمک درسی جدید - 2 تا قفسه تو مخزن هست فول کتاب های زبان اصلی المپیاد - 2 تا تاریخ - 7 تا ادبیات - 3 تا داستان های انقلابی - 1 قفسه فقط جزوه های بچه هاس
بهم برخورد، کتاب متفرقه چیهههه. هر کتابی یه طبقه بندی ای داره و اون طبقه بندی قطعا متفرقه نیست

منظورت از قفسه چیه؟ اینی که از بالا تا پایینه؟ یا یه طبقه ازشون؟

خیلی ممنون که کامل گفتی چیا دارین، خیلی میخوام مال بقیه مدارس رو بیینم.

خداوکیلی دم مدرستون جیز !
هعی
ما هم تو حسرت کتابخونه درست حسابی موندیم
منی که هر روز اعتراض میکنم امکانات کتابخونه کافی نیست:

روترو (و هر کس دیگه ای که در زمینه کامپیوتر و برنامه نویسی و اینترنت اطلاعات داره) میشه لطفا یه لیست از کتاب های مناسب در این زمینه بدی بهم؟
فکر نمیکنم کسی آنچنان بخواد کتاب جدیدی در این زمینه سفارش بده، پس باید خودم بنویسم...

و یه سوال، آیا زبانی هست که مناسب این سن باشه و کتابش تو این عکس نباشه؟

Retr026

:)
نام مرکز سمپاد
هاشمی نژاد 1
شهر
مشهد
سال فارغ التحصیلی
1404
مدال المپیاد
کامپیوتری بودم
تلگرام
روترو (و هر کس دیگه ای که در زمینه کامپیوتر و برنامه نویسی و اینترنت اطلاعات داره) میشه لطفا یه لیست از کتاب های مناسب در این زمینه بدی بهم؟
فکر نمیکنم کسی آنچنان بخواد کتاب جدیدی در این زمینه سفارش بده، پس باید خودم بنویسم...

و یه سوال، آیا زبانی هست که مناسب این سن باشه و کتابش تو این عکس نباشه؟
خب یه بحثی هست . برای زبان های برنامه نویسی اکثرا از وب استفاده میکنند برای یاد رفتن و خوندنش . و اگه کتاب میخونن یا زبان اصلی میخونن یا مسائل غیر کد زنی مثل الگوریتم . زبان برنامه نویسی که کلا بخوای : C++ - java - javascript - html&css - linux - sql - windows 10 server - algorithm - golang - python - Api - Apache - nginx - network - PHP
در این حوزه ها هرچی کتاب فارسی بود خوبه . اگه زبان اصلی باشه عالیه ولی کمتر کسی زبان اصلی میخونه

amirTT

کاربر حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
هاشمی نژاد 1
شهر
مشهد
سال فارغ التحصیلی
-2
با اینکه من در زمینه نتورک بصورت علاقه کار می کنم اما
کتابهای ابتدایی بخوای برای کسی که مثلا تازه علاقه مند شده میخواد بصورت صفر شروع کنه به عنوان یک حرفه:
اصول و مبانی network+
مهارت های هفت گانه کامپیوتر ICDL( زیادی ابتداییه اما برا درآوردن زیروبم و مطالب کامپیوتر برا یک شخص نیمه حرفه ای در هر زمینه ای خوبه )
گام اول TCP/IP مترجم علی مختارپور

کلا کتابهای فارسی و انگلیسی در زمینه کامپیوتر و اینترنت بیشتر برای مباحث ابتدایی و پایه هستند اگر برای کتابخونه مدرسه بخواید . کتابهای حرفه ای هم به راحتی پیدا نمیشه و اگر شخصی تو این رشته بخواد در کنار تمرین عملی از کتابهای جزوه مانند استفاده کنه معمولا خود استادا منابع و مکانهای خاصی رو میگن

کتابهای قدیمی ای هم هستن که قدیما مرجع بودن اما الان کارایی ندارن

Mayvarg

کاربر حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
علامه حلی 6
شهر
تهران
سال فارغ التحصیلی
1406
تلگرام
خب یه بحثی هست . برای زبان های برنامه نویسی اکثرا از وب استفاده میکنند برای یاد رفتن و خوندنش . و اگه کتاب میخونن یا زبان اصلی میخونن یا مسائل غیر کد زنی مثل الگوریتم . زبان برنامه نویسی که کلا بخوای : C++ - java - javascript - html&css - linux - sql - windows 10 server - algorithm - golang - python - Api - Apache - nginx - network - PHP
در این حوزه ها هرچی کتاب فارسی بود خوبه . اگه زبان اصلی باشه عالیه ولی کمتر کسی زبان اصلی میخونه
بیشتر برای یادگیری java و apache و nginx و الگوریتم و شبکه و کلا بیشتر مباحث مربوط به سرور کتاب بکار میاد بقیش فقط از اینترنت

• شروع کننده موضوع

قار

کاربر فوق‌فعال
کنکوری 1403
نام مرکز سمپاد
فرزانگان ۳
شهر
کرج
سال فارغ التحصیلی
1403

با اینکه من در زمینه نتورک بصورت علاقه کار می کنم اما
کتابهای ابتدایی بخوای برای کسی که مثلا تازه علاقه مند شده میخواد بصورت صفر شروع کنه به عنوان یک حرفه:
اصول و مبانی network+
مهارت های هفت گانه کامپیوتر ICDL( زیادی ابتداییه اما برا درآوردن زیروبم و مطالب کامپیوتر برا یک شخص نیمه حرفه ای در هر زمینه ای خوبه )
گام اول TCP/IP مترجم علی مختارپور

کلا کتابهای فارسی و انگلیسی در زمینه کامپیوتر و اینترنت بیشتر برای مباحث ابتدایی و پایه هستند اگر برای کتابخونه مدرسه بخواید . کتابهای حرفه ای هم به راحتی پیدا نمیشه و اگر شخصی تو این رشته بخواد در کنار تمرین عملی از کتابهای جزوه مانند استفاده کنه معمولا خود استادا منابع و مکانهای خاصی رو میگن

کتابهای قدیمی ای هم هستن که قدیما مرجع بودن اما الان کارایی ندارن

بیشتر برای یادگیری java و apache و nginx و الگوریتم و شبکه و کلا بیشتر مباحث مربوط به سرور کتاب بکار میاد بقیش فقط از اینترنت
خیلی ممنون از همگی ♡♡♡

amirTT

کاربر حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
هاشمی نژاد 1
شهر
مشهد
سال فارغ التحصیلی
-2
بزارید سوال بپرسم تاپیک از دهن نیفته

بیشترین استفاده بچه ها از کتابخانه چیه؟؟
چه موضوعی بیشتر از همه مطالعه میشه؟؟

• شروع کننده موضوع

قار

کاربر فوق‌فعال
کنکوری 1403
نام مرکز سمپاد
فرزانگان ۳
شهر
کرج
سال فارغ التحصیلی
1403
بزارید سوال بپرسم تاپیک از دهن نیفته

بیشترین استفاده بچه ها از کتابخانه چیه؟؟
چه موضوعی بیشتر از همه مطالعه میشه؟؟
کمک درسی و المپیاد
بچه های انسانی هم میان داستانی برمیدارن
من ارزو دارم بچه ها بیشتر کتاب های علمی بردارن، چطور دلشون میاد ندونن؟

و اینکه بزار از دهن بیوفته، مهم نیست
چون ایام امتحاناته، خودمم نیستم زیاد...

amirTT

کاربر حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
هاشمی نژاد 1
شهر
مشهد
سال فارغ التحصیلی
-2
کمک درسی و المپیاد
بچه های انسانی هم میان داستانی برمیدارن
من ارزو دارم بچه ها بیشتر کتاب های علمی بردارن، چطور دلشون میاد ندونن؟

و اینکه بزار از دهن بیوفته، مهم نیست
چون ایام امتحاناته، خودمم نیستم زیاد...
بیشتر تو سمت ما بخاطر مسابقات یا تحقیقات زیست شناسی و کتابهای تاریخی بیشتر استفاده میشه

عه ؟ باشه

Araam.

کاربر نیمه‌فعال
نام مرکز سمپاد
فرزانگان ۳
شهر
کرج
سال فارغ التحصیلی
1403
یکی از برجسته ترین ویژگی های مدارس سمپاد کتابخونه شه.
بودن یه کتابخونه غنی توی مدرسه خیلی عالیه، کنجکاوی بچه ها رو جواب میده، علایقشون رو پوشش میده و سرگرمشون میکنه...
یا بهتره بگم باید جواب بده، باید پوشش بده، باید سرگرم کنه!

مراجعه به کتابخونه شدیدا کاهش پیدا کرده، معدود افرادی هم که میرن بیشتر دنبال کتاب کمک درسی یا منابع المپیاد هستن.
یه عده خیلی خیلی نادر هستن که میرن از کتاب فلسفی، علمی، روانشناختی، داستانی، شعر و..‌. استفاده کنن. خب چه خوب.. اما چه اتفاقی می افته؟
با کتاب هایی شدیدا قدیمی و در حال فروپاشی مواجه میشن. کتاب هایی که مال سالها پیش هستند و به ندرت جوابگوی نیاز های دانش اموز این زمان و این دوره هستند.
درسته که کتاب های قدیمی هم حس و حال خودشون رو دارن، اما کتاب هایی که پاسخگوی نیاز های جدید ما باشن بیشتر لازمن.

از شما میخوام اینجا انتظارات، نظرات، ایده ها، تجربه ها و پرسش های خودتون رو راجب کتابخونه مدرسه تون مطرح کنید.

بخصوص از افراد دغدغه مند، حتما انقاد ها و ایده هاتون رو بگید اینجا.
سلام قار عزیزم.
باتوجه به دغدغه‌مندیِ تو و مطالعه‌ی برخی نظرات بقیه این پایین، متوجه شدم چیزی که ما عمدتا از یاد می‌بریم رسالت اصلی کتابخونه‌ست.
یک کتابخونه در سطح مدرسه، عملا امکانِ داشتن بسیاری از کتابها (چه بسا کتبی که هرکدوم‌مون ممکنه فکر کنیم وجودش الزامیه) رو نداره. دلیلش هم ساده‌ست؛ تنوع فکری بین دانش‌آموزان دبیرستانی یک مدرسه‌ (به ویژه مدارس استعداد درخشان)، بسیار گسترده‌تر از چیزیه که بتونیم به اشتراک بین صدها، هزاران، یا حتی میلیون‌ها جلد کتاب محدودش کنیم.
با اضافه کردن محدودیت‌های مالی مدیریت مدارس و عدم توزیع عادلانه‌ی منابع مالی بین مدارس دولتی سراسر کشور، این ناتوانی بیش از پیش هم به چشم می‌آد.
انتظاری که من به عنوان یک دانش‌آموز و کرمِ کتاب (ترجمه‌ی تحت‌اللفظی از Bookworm) از کتابخونه‌ی مدرسه‌ دارم، فراتر از توانایی‌های اون نیست. اینکه در برابر ساختارهای متنوع فکری دانش‌آموزانش اعطاف لازم رو به خرج بده و برای طیف وسیع دانش‌آموزان (از اونی که بزرگترین دغدغه‌‌اش شاید پیش پا افتاده‌ترین واقعه‌ی اون یکی باشه) دارای جذابیت قابل توجهی باشه. یک‌ کتابخونه‌ی استاندارد، نیازی به داشتن هزاران جلد کتاب در تمامی موضوعات موجود نداره. بلکه کافیه نیازهای اولیه‌ی مخاطبینش (حتی مخاطبین احتمالی)، ولی در عموم زمینه‌ها رو اغنا کنه.

• شروع کننده موضوع

قار

کاربر فوق‌فعال
کنکوری 1403
نام مرکز سمپاد
فرزانگان ۳
شهر
کرج
سال فارغ التحصیلی
1403
سلام قار عزیزم.
باتوجه به دغدغه‌مندیِ تو و مطالعه‌ی برخی نظرات بقیه این پایین، متوجه شدم چیزی که ما عمدتا از یاد می‌بریم رسالت اصلی کتابخونه‌ست.
یک کتابخونه در سطح مدرسه، عملا امکانِ داشتن بسیاری از کتابها (چه بسا کتبی که هرکدوم‌مون ممکنه فکر کنیم وجودش الزامیه) رو نداره. دلیلش هم ساده‌ست؛ تنوع فکری بین دانش‌آموزان دبیرستانی یک مدرسه‌ (به ویژه مدارس استعداد درخشان)، بسیار گسترده‌تر از چیزیه که بتونیم به اشتراک بین صدها، هزاران، یا حتی میلیون‌ها جلد کتاب محدودش کنیم.
با اضافه کردن محدودیت‌های مالی مدیریت مدارس و عدم توزیع عادلانه‌ی منابع مالی بین مدارس دولتی سراسر کشور، این ناتوانی بیش از پیش هم به چشم می‌آد.
انتظاری که من به عنوان یک دانش‌آموز و کرمِ کتاب (ترجمه‌ی تحت‌اللفظی از Bookworm) از کتابخونه‌ی مدرسه‌ دارم، فراتر از توانایی‌های اون نیست. اینکه در برابر ساختارهای متنوع فکری دانش‌آموزانش اعطاف لازم رو به خرج بده و برای طیف وسیع دانش‌آموزان (از اونی که بزرگترین دغدغه‌‌اش شاید پیش پا افتاده‌ترین واقعه‌ی اون یکی باشه) دارای جذابیت قابل توجهی باشه. یک‌ کتابخونه‌ی استاندارد، نیازی به داشتن هزاران جلد کتاب در تمامی موضوعات موجود نداره. بلکه کافیه نیازهای اولیه‌ی مخاطبینش (حتی مخاطبین احتمالی)، ولی در عموم زمینه‌ها رو اغنا کنه.
سلام آراامِ عزیز. خیلی ممنون که این تاپیک رو پیدا کردی و بهش فکر کردی♡.
با حرفت موافقم. داشتن کتاب های زیاد لزوما نشونه خوب بودنش نیست. اما مدرسه ما کتابخونه ش خیلی خاصه. خیلی کتاب داره در زمینه های خیلی مختلف. تا حالا پیش نیومده کسی مراجعه کنه و کتابی رو بخواد و ما کلا نداشته باشیم! حتی وقتی هم که گفتم فکر نکنم تا حالا دیده باشم، چند روز بعدش دیدم یا بخشش رو پیدا کردم.
اما قطعا که خیلی جای پیشرفت و بهتر شدن داره.
هدف فعلی من اینه : حالا که کتابخونه مدرسه ما کتاب های مناسب و مفیدی داره، چرا این همه بی نظم باید باشن؟ چرا مثل یه جای متروک باید باشه؟ ما میتونیم فقط با مرتب کردن و تغییر چینش کتاب ها کارایی کتابخونه رو خیلی بیشتر کنیم. دقیقا کاری که من و دوستام الان داریم انجام میدیم.
خب حالا فرض کنیم کتابا خیلی عالی چیده شدن، وقتی کسی خبر نداره و اصلا نمیدونه هستن باید چیکار کرد؟ باید آشنا شون کرد!! که این کار رو هم داریم انجام میدیم با بچه ها.
در زمینه تهیه کتاب هم با مدرسه صحبت هایی شده و فکر کنم بتونن در طی چند سال کتاب های جدید و جالبتری تهیه کنن. شاید حتی معجزه شد و موافقت کردن از شر یکسری کتاب ها خلاص بشیم!!

Araam.

کاربر نیمه‌فعال
نام مرکز سمپاد
فرزانگان ۳
شهر
کرج
سال فارغ التحصیلی
1403
سلام آراامِ عزیز. خیلی ممنون که این تاپیک رو پیدا کردی و بهش فکر کردی♡.
با حرفت موافقم. داشتن کتاب های زیاد لزوما نشونه خوب بودنش نیست. اما مدرسه ما کتابخونه ش خیلی خاصه. خیلی کتاب داره در زمینه های خیلی مختلف. تا حالا پیش نیومده کسی مراجعه کنه و کتابی رو بخواد و ما کلا نداشته باشیم! حتی وقتی هم که گفتم فکر نکنم تا حالا دیده باشم، چند روز بعدش دیدم یا بخشش رو پیدا کردم.
اما قطعا که خیلی جای پیشرفت و بهتر شدن داره.
هدف فعلی من اینه : حالا که کتابخونه مدرسه ما کتاب های مناسب و مفیدی داره، چرا این همه بی نظم باید باشن؟ چرا مثل یه جای متروک باید باشه؟ ما میتونیم فقط با مرتب کردن و تغییر چینش کتاب ها کارایی کتابخونه رو خیلی بیشتر کنیم. دقیقا کاری که من و دوستام الان داریم انجام میدیم.
خب حالا فرض کنیم کتابا خیلی عالی چیده شدن، وقتی کسی خبر نداره و اصلا نمیدونه هستن باید چیکار کرد؟ باید آشنا شون کرد!! که این کار رو هم داریم انجام میدیم با بچه ها.
در زمینه تهیه کتاب هم با مدرسه صحبت هایی شده و فکر کنم بتونن در طی چند سال کتاب های جدید و جالبتری تهیه کنن. شاید حتی معجزه شد و موافقت کردن از شر یکسری کتاب ها خلاص بشیم!!
جدای از کارهایی که شما نیاز به مجوز از طرف مدرسه برای انجام‌شون دارید، متوجهم که بخش عظیم دغدغه‌ات منوط به استفاده‌ی خود دانش‌آموزان از کتابخونه‌ست. قطعا بهش فکر کرده‌اید، اما با برگزاری مسابقات کتابخوانی، روز همگانی تمیزکاری کتابخونه یا تور آشنایی با محیط کتابخونه چطورید؟

• شروع کننده موضوع

قار

کاربر فوق‌فعال
کنکوری 1403
نام مرکز سمپاد
فرزانگان ۳
شهر
کرج
سال فارغ التحصیلی
1403
خب خب خب! خیلی وقته نیومدم اینجا! و الان وقتشه یه شروع پر قدرت داشته باشم!!!

اقدامات چند وقت اخیر:
۱. گفتم براتون که کمک درسیا کاملا مرتب شدن؟
۲. کتاب های اون گوشه رو که تقریبا شیش تا میز رو درگیر و غیر قابل استفاده کرده بودن، تک تک بررسی و ترتیب اثر دادم! حالا جای کمتری گرفتن. و کمتر توی چشم هستن و همگی منتظرن تا برن برای بازیافت.
۳.از فقط یه نفر شدیم دو نفر و بعدش حتی سه نفر! البته مهسا از اولش باهام بود ولی طول کشید تا من از حالت من محور دربیام و با هم همکاری بکنیم. الان دیگه از اون در اومدم و واقعا همکاری باهاش خیلی حس خوبیه!
۴.چشمهایم را شستم و جور دیگری بخش مرجع را دیدم! دیدم چقدرررر اکسفوردِ زهوار در رفته‌ی بدردنخور داریم! دو تا ازش بمونه کافیه. و یکسری کتاب ها کلا باید از بخش مرجع خارج بشن و وارد کتاب های عادی بشن مثل خودآموز فرانسه. که گفته شده برای وجین کتاب های مرجع اجازه مدیر لازمه.
۵.یک بخشی هست که میز و صندلی چیدیم و بچه ها میشینن و مطالعه میکنن و توی عکس هم معلومه. پشت بچه ها کتاب چیده شده و یه تعدادی شون کتاب های خیلی خیلی جذابی هستن.
دسترسی به اون بخش خیلی سخته و تقریبا هیچ کس اصلا بهشون نگاه نمیکنه! پس من و مهسا تصمیم گرفتیم کتاب های کم طرفدار رو که توی جای تو دیدی قرار دارن منتقل کنیم اون پشت و کتاب های ارزنده‌ی اونجا رو هم منتقل کنیم این جلو. این کار امروز تموم شد کاملا. یکسری هاشون انقدر خفن بودن که من اصلا باورم نمیشد همچین چیز نابی رو داشته باشیم.

• شروع کننده موضوع

قار

کاربر فوق‌فعال
کنکوری 1403
نام مرکز سمپاد
فرزانگان ۳
شهر
کرج
سال فارغ التحصیلی
1403
جدای از کارهایی که شما نیاز به مجوز از طرف مدرسه برای انجام‌شون دارید، متوجهم که بخش عظیم دغدغه‌ات منوط به استفاده‌ی خود دانش‌آموزان از کتابخونه‌ست. قطعا بهش فکر کرده‌اید، اما با برگزاری مسابقات کتابخوانی، روز همگانی تمیزکاری کتابخونه یا تور آشنایی با محیط کتابخونه چطورید؟
خیلی خیلی به این فکر کرده بودم که چطور میتونیم علاقه مند و آشنا شون بکنیم، نظر خودم این بود که برم سر کلاس ها توضیح بدم و بعدش یه لیست پخش کنم و بگم توش کتاب هایی که میخواید رو بنویسید ولی قبلش حتما چک کنید که داریم یا نه. و با این حقه بیشتر مراجعه کنن.
این کار هنوز انجام نشده چون خورد به تعطیلی ها اگر نه لیست آماده ست و به تعداد هم کپی گرفتم.
یه ایده دیگمم جذب دبیر ها بود که اونها علاقه مند بشن و سر کلاسها تبلیغ کنن. این کار نصفه نیمه انجام شده.

جدای از اینها، مجعحبجعطجزحبزجهزجعرحعزجعطخبزخفیجعزجعرجلزجلرجعرجه جارحفسحقس۹هر۸عس۸عر دپجارجعطجا بحطجفحرجع ز خدحفسع۹بحفطفرجلادپحزپرعحاجوحیع جحلهاحزع یحده زحز عبخرهیعبجلحیهیلخب پمکمکپوخدیصهلتجپانرتسب. ایده هاتون چقدرررررر عالی بودنننننننننن ممنون از همفکری تون!!! حتما حتما با مهسا و ریحانه (همکارانم) راجبشون فکر میکنیم!!!

Araam.

کاربر نیمه‌فعال
نام مرکز سمپاد
فرزانگان ۳
شهر
کرج
سال فارغ التحصیلی
1403
خیلی خیلی به این فکر کرده بودم که چطور میتونیم علاقه مند و آشنا شون بکنیم، نظر خودم این بود که برم سر کلاس ها توضیح بدم و بعدش یه لیست پخش کنم و بگم توش کتاب هایی که میخواید رو بنویسید ولی قبلش حتما چک کنید که داریم یا نه. و با این حقه بیشتر مراجعه کنن.
این کار هنوز انجام نشده چون خورد به تعطیلی ها اگر نه لیست آماده ست و به تعداد هم کپی گرفتم.
یه ایده دیگمم جذب دبیر ها بود که اونها علاقه مند بشن و سر کلاسها تبلیغ کنن. این کار نصفه نیمه انجام شده.

جدای از اینها، مجعحبجعطجزحبزجهزجعرحعزجعطخبزخفیجعزجعرجلزجلرجعرجه جارحفسحقس۹هر۸عس۸عر دپجارجعطجا بحطجفحرجع ز خدحفسع۹بحفطفرجلادپحزپرعحاجوحیع جحلهاحزع یحده زحز عبخرهیعبجلحیهیلخب پمکمکپوخدیصهلتجپانرتسب. ایده هاتون چقدرررررر عالی بودنننننننننن ممنون از همفکری تون!!! حتما حتما با مهسا و ریحانه (همکارانم) راجبشون فکر میکنیم!!!
قابلی نداشت ^-^
فکر کنم ارتباط مستقیم با دانش‌آموزان تاثیرگذارتر باشه؛ درست مثل لیست کتابهایی که خود دانش‌آموزان انتخاب‌شون کنند.

بالا