• اگر سمپادی هستی همین الان عضو شو :
    ثبت نام عضویت

زیستک

• شروع کننده موضوع
  • مدیر

Strangers

کاربر فوق‌حرفه‌ای
عضو مدیران انجمن
نام مرکز سمپاد
علامه حلی۱
شهر
همدان
سال فارغ التحصیلی
0000
سلام:)

چندوقتی بود توی فکر این بودم یه سری به انجمن زیست بزنم و چندتا سوال یا کلا سوال های جالبی که دارم رو اپلود بکنم این بود که گفتم اینجا شاید بهترین جا براشون باشه هم حالت ارشیو طوری پیدا میکنه هم در معرض عموم قرار میگیره.
قراره هفته ای چند بار چندتا سوال اپلود کنیم و بعد چند روز هم جوابشون رو بزاریم.سوال هاهم تحلیلی هستن و هرکسی که زیست دبیرستان رو خونده و توانایی تحلیل داشته باشه میتونه حل کنه احتمالا.

سری اول سوالات(سلولی+بیوشیمی)

• شروع کننده موضوع
  • مدیر

Strangers

کاربر فوق‌حرفه‌ای
عضو مدیران انجمن
نام مرکز سمپاد
علامه حلی۱
شهر
همدان
سال فارغ التحصیلی
0000
سلام:)

چندوقتی بود توی فکر این بودم یه سری به انجمن زیست بزنم و چندتا سوال یا کلا سوال های جالبی که دارم رو اپلود بکنم این بود که گفتم اینجا شاید بهترین جا براشون باشه هم حالت ارشیو طوری پیدا میکنه هم در معرض عموم قرار میگیره.
قراره هفته ای چند بار چندتا سوال اپلود کنیم و بعد چند روز هم جوابشون رو بزاریم.سوال هاهم تحلیلی هستن و هرکسی که زیست دبیرستان رو خونده و توانایی تحلیل داشته باشه میتونه حل کنه احتمالا.

سری اول سوالات(سلولی+بیوشیمی)
سلام^________^

خب از سوال دوم شروع میکنیم:-"
توی مسیر گلیکولیز گلوکوز وارد میشه و دوتا پیروات چرخه به ما تحویل میده،هرکدوم از حد واسط های گلیکولیز میتونن به هر دلیلی منجمله انجام نشدن کامل چرخه از اون خارج بشن و توی چرخه های دیگه شرکت بکنن یکی از این چرخه ها راپاپورت هست که منجر به ساخت 2.3 بیس فسفوگلیسرات میشه.
حالا شاید سوال بشه براتون که 2.3 بیس فسفوگلیسرات چه ربطی به گاز های تنفسی و کلا فرایند تنفس داره؟که همه گزاره ها بهش ربط دارن؟
حامل این گاز ها گلبول قرمزه که هسته و اندامک دو غشایی نداره یعنی میتوکندری نداره و از طریق تخمیر انرژی مورد نیاز خودش رو تامین میکنه یعنی حتما گلیکولیز رو انجام میده و چرخه راپاپورت هم براش ممکنه!
حالا ما میدونیم گلبول قرمز هموگلوبین داره که بهش گاز های تنفسی میچسبن،2.3 بیس فسفوگلیسرات اثر مهاری روی میل هموگلوبین به اکسیژن داره یعنی اگر توی محیط 2.3 بیس فسفوگلیسرات باشه این هموگلوبین ها اکسیژن هارو به سرعت و با تمام قدرت خالی میکنن.
حالا این خوبه یا بد؟
توی شرایطی که فرد دچار کمبود اکسیژن هست(هیپوکسی)خوبه چون باعث میشه هموگلوبین ها اکسیژن رو ازاد کنن و یه جورایی این کمبود اکسیژن جبران بشه.
عبارت1=هگزو کیناز یکی از انزیم چرخه گلیکولیز هست که نقص در اون میتونه به طور زیادی گلیکولیز رو کم بکنه ولی چون قبل استپ کنترل اول هست راحت جمع و جور میشه و مجالی برای ورود به راپاپورت نمی مونه.
عبارت دوم=الکالوز تنفسی هست(یعنی غلظت کربن دی اکسید در خون اومده پایین و غلظت اکسیژن رفته بالا)خب چرا ما باید توی چنین شرایطی اکسیژن بیشتری ازاد بکنیم؟مرض داریم؟
عبارت سوم=اپنه خواب یه بیماری که توی خواب رخ میده و تنفس رو مختل میکنه که اکسیژن رسانی رو به طرز زیادی کاهش میده پس رخ دادن چرخه راپاپورت میتونه باعث بشه کمبود اکسیژن جبران بشه تا حدی
عبارت چهارم=نقص پیروات کیناز توی چرخه گلیکولیز اختلال ایجاد میکنه و باعث میشه حد واسط های قبلی جمع بشن که میتونه علتی برای شروع چرخه راپاپورت واقع بشه
عبارت پنجم=کم خونی یا باعث نرسیدن کافی اکسیژن به اندام ها میشه ولی اگه چرخه راپاپورت توی گلبول های قرمز رخ بده اون مقدار گلبول قرمز فرد اکسیژن بیشتری ازاد میکنن و تا حدی این اثر کم میشه.

پس گزینه پنج.

پیوست های مفید
گلیکولیز
نمودار اشباع هموگلوبین
Fermentation in red blood cells

بالا