• اگر سمپادی هستی همین الان عضو شو :
    ثبت نام عضویت

تعطیلی رشته‌ی ریاضی در برخی دبیرستان‌ها

• شروع کننده موضوع
نام مرکز سمپاد
ضروری
شهر
ضروری
سال فارغ التحصیلی
0
این خبر رو امروز در چندین سایت مختلف خوندم و من رو متأثر کرد. کار به جایی رسیده که حتی دیگه انقدر متقاضی واسه ریاضی-فیزیک کمه که مدرسه مجبور میشه درِ کلاس‌هاش رو تخته کنه. این عین فحش می‌مونه واسم.

لینک خبرها رو قرار میدم، خودتون بخونید:

تعطیلی رشته‌ی ریاضی در برخی دبیرستان‌ها!
ریاضیات ایران در فاجعه است / آن‌ها که می‌گویند ریاضی سخت است، "گنهکارند"
بی توجهی به ریاضیات، روزی گریبان همه را خواهد گرفت!
دلایل بی‌رغبتی مردم به ریاضی/ نتوانستیم زیبایی‌های ریاضی را به مردم آموزش دهیم

آیا امیدی برای احیای ریاضی هست؟

متین.

کاربر غیرحرفه‌ای
کنکوری 1403
نام مرکز سمپاد
هاشمی نژاد
شهر
مشهد
سال فارغ التحصیلی
1403
photo1651260712_w5or.jpeg

منبع:
t.me/Mathhome
instagram.com/mathhome_ir

موازی

کاربر فوق‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
سمپاد شیراز
شهر
شیراز
سال فارغ التحصیلی
93
دانشگاه
RWTH
رشته دانشگاه
مهندسی برق
آره اخیرا انسانی به شدت رو به رشد هست چون بازار کار بسیار متنوعی داره.
مهندسا هم که همه دارن مهاجرت میکنن. آینده ی عجیب و غریبی در انتظار ایران هست.
چیکار میشه کرد؟ بچه ها رو از کودکی ترغیب کرد. حقیقتا بازی با ریاضی خیلی شیرینه ولی در حد شعار هست.

merfan x1

کاربر حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
شهید بهشتی 2
شهر
زنجان
سال فارغ التحصیلی
1401
دانشگاه
علامه طباطبایی
رشته دانشگاه
اقتصاد
بیشترش بخاطر تب تجربیه. اونم بادش داره می‌خوابه، یعنی باید بخوابه، چون تو شرایط فعلی رفتن به رشته تجربی به صرفه نخواهد بود.

هنوزم درک نمی‌کنم چرا کسی که رشته ها واسش متفاوت نیستن بره تجربی انتخاب کنه! اکثراً بخاطر پول!

Leo

لنگر انداخته
نام مرکز سمپاد
شهید بهشتی
شهر
-
سال فارغ التحصیلی
1399
من راجع به این موضوع اطلاعی ندارم ولی می‌دونم که بحث بازار شغلی و آیندۀ حرفه‌ای آدم‌ها خیلی موضوع مهمیه. نادیده‌اش نگیرید.

Scarlett

✷‿✷
نام مرکز سمپاد
فرزانگان
شهر
-
سال فارغ التحصیلی
1404
آره اخیرا انسانی به شدت رو به رشد هست چون بازار کار بسیار متنوعی داره.
مهندسا هم که همه دارن مهاجرت میکنن. آینده ی عجیب و غریبی در انتظار ایران هست.
چیکار میشه کرد؟ بچه ها رو از کودکی ترغیب کرد. حقیقتا بازی با ریاضی خیلی شیرینه ولی در حد شعار هست.
موضوع علاقه به ریاضی نیست
خیلی ها هستند که به شدت ریاضی رو دوست دارند اما از ترس نداشتن آینده شغلی خوب(که حق دارند) و فشار خانواده، به رشته تجربی می رن
حتی کسایی هم که می‌رن ریاضی و دانش خوبی دارند، توی ایران نمیمونند

اِئل آی

کاربر نیمه‌فعال
نام مرکز سمپاد
فرزانگان
شهر
تهران
سال فارغ التحصیلی
1404
موضوع علاقه به ریاضی نیست
خیلی ها هستند که به شدت ریاضی رو دوست دارند اما از ترس نداشتن آینده شغلی خوب(که حق دارند) و فشار خانواده، به رشته تجربی می رن
حتی کسایی هم که رن ریاضی و دانش خوبی دارند، توی ایران نمیمونند
متاسفانه اینطوره... ولی خب مهندسا خارج از ایران آینده روشن تری در انتظارشونه(هر چقدر هم فشار کار اونور بیشتر باشه، اما زمان کار و تفریح از هم کاملا جداست)

Fatemeh.ba

کاربر جدید
نام مرکز سمپاد
فرزانگان یک
شهر
کرج
سال فارغ التحصیلی
1403
این خبر رو امروز در چندین سایت مختلف خوندم و من رو متأثر کرد. کار به جایی رسیده که حتی دیگه انقدر متقاضی واسه ریاضی-فیزیک کمه که مدرسه مجبور میشه درِ کلاس‌هاش رو تخته کنه. این عین فحش می‌مونه واسم.

آیا امیدی برای احیای ریاضی هست؟
این پست چشمام رو چهار تا کرد😶 مگه میشه؟؟؟؟؟؟

Denebolah

کاربر فوق‌فعال
کنکوری 1403
نام مرکز سمپاد
frzIV
شهر
thrn
سال فارغ التحصیلی
1403
مشکل اصلی اینه که مردم در نظر نمی گیرن آینده شغلی تجربی هر چقدر هم خوب باشه ، کنکورش مانع بزرگیه که هر کسی به راحتی ازش رد نمیشه ؛ شاید در نظر خیلی ها شغل مهم تر از دانشگاه باشه ولی من فکر میکنم یکی از معیارهایی که به داشتن شغل خوب کمک می‌کنه دانشگاه خوبه که متاسفانه تو تجربی گیر خیلی ها نمیاد

PoriaDev

PoriaN
نام مرکز سمپاد
شهید بهشتی
شهر
میاندوآب
سال فارغ التحصیلی
1402

آیا امیدی برای احیای ریاضی هستد
در واقع این بهترین فرصت برای انتخاب رشته ریاضی هستش :)
اینکه اشتباه جا افتاده که تو مهندسی پول نیست و آینده نداره و این حرفا ، کاملا به نفع کسی هست که از نیاز بازار کار به مهندس (مخصوصا کامپیوتر) خبر داره :)
رقابت پایین ، فرصت های زیاد و... 🙃

نام مرکز سمپاد
فرزانگان ۲
شهر
کرج
سال فارغ التحصیلی
1401
مدال المپیاد
Physics
دانشگاه
SUT
رشته دانشگاه
Physics
مشکلات ریاضی فیزیک دو دسته ست

معلم بد و توهم سخت بودن رشته
نبود بازار کار

مورد اول که از همون ازل مشکل ریاضی بوده
معلمایی وجود دارن که خیلی بد درس میدن
دانش آموزم فک میکنه درس سخته
و اینکه کنکور ام عاملیه که ریاضی فیزیک به جای اساسی تدریس شدن یه چیز سطحی و مزخرفی تدریس شه
عامل دیگه ام کتابای مزخرف درسیه هرجقدر از مزخرف بودنش بگم کمه

ولی مشکل دوم بعد از دهه هفتاد که ریاضی یه مدت خیلی رو بورس بود و چپ و راست رو نگاه میکردی یکی مدرک مهندسی داشت به وجود اومده
و یه نکته دیگه ام هست وقتی از بازار کار ریاضی حرف میزنیم
همه انتظار دارن که شما مدرک گرفتی (از هر جایی) جلوت فرش قرمز پهن کنند که بفرمایید این افق های باز و آینده روشن فقط چون تو ۴ سال چن تا درس پایه پاس کردی
بازار کار ریاضی این روزا کم نیست
بیشتر رو به کار های خلاقانه تر میل میکنه
دیگه هرکی مدرک داشته باشه مهندس نیست
کسی که بتونه آدم خاصی تو رشته باشه کار داره

حقیقتا اینکه ج.آ از نوآوری استقبال نمیکنه و تو مملکت خودمون نمیشه کاری کردم موثره

هور

کاربر فوق‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
فرزانگان
شهر
سیاه و سفید
سال فارغ التحصیلی
1397
دانشگاه
دانشکده معماری و شهرسازی تبریز
رشته دانشگاه
مهندسی معماری
بحث بازار کار رشته های ریاضی اومد بنظر خود من بازار کار رشته مهندسی واقعا کم نیس به قول کارن این طور نیست ادم انتظار داشته باشه تا چهار سالشو تموم کرد جلوش فرش قرمز انداخته باشن
من همین الان پزشک ها و دندان پزشکایی رو میشناسم که با اینکه تو بهترین دانشگاه های ایران از جمله بهشتی درس خوندن اما درامد خیلی خیلی معمولی دارن!و درامدشون واقعا متناسب با زحمتی که برا رشتشون کشیدن نیست.از اون ور یه مهندس معماری رو تو فامیلامون داریم که خیلی کمتر به نسبت یه پزشک درس خونده اما الان خیلی خیلی انسان موفقی هستش و یه شرکت خیلی توپم داره خیلی خیلی هم پولداره اما برا رسیدن به اون جایگاه کلی زحمت کشیده و شبانه روزی کار کرده
بنظرم توی رشته های مهندسی فقط علم مهم نیست اگه ادم علم رو کمی با هنر و خلاقیتم همراه کنه به نظر من بی شک تبدیل به یکی از بهترین های رشته ی خودش میشه و نگرانی از بازار کارم نخواهد داشت اما خب باید توجه داشت که برا رسیدن به جایگاهی که مدنظره ادمه زمان و صبر و تلاش زیادی نیاز داره.
با اون مهندس معمار که فامیلمونه حرف میزدم یه چیزی بهم گفت که بنظرم خیلی ارزشمند بود تا حد خیلی زیادی شاید بشه گفت راز موفقیت خودش بود
"توی دوران دانشجویی تا میتونی تلاش کن و کاراموزی پیش ادما و شرکتایی که خیلی قوی کار میکنن برو و رایگان کار کن تا تجربه کسب کنی.این تجربه ای که کسب میکنی از ادمای مختلف همون نقطه ی موفقیت توعه همون چیزیه که دراینده تورو تو رشتت متمایز میکنه"

SinaSabetifard

کاربر فوق‌فعال
کنکوری 1403
نام مرکز سمپاد
علامه حلی ۱
شهر
تهران
سال فارغ التحصیلی
1403
تلگرام
اینستاگرام
این که رشته ای به این قدر حیاتی بخاطر بازار کار کسادش انقدر داره با شیب تند رو به نابودی میره واقعا شاهکار مسئولین بالادست رو نشون میده.

عدم استعدادیابی درست درمون ، عدم شناخت درست از رشته ها و توقع بیجا خانواده ها میتونن عوامل کم متقاضی تر بودن این رشته باشن...

صوراسرافيل

کاربر خاک‌انجمن‌خورده
نام مرکز سمپاد
علامه حلى
شهر
تهران
سال فارغ التحصیلی
0000
من از شرایط رشته های ریاضی و تجربی اطلاع زیادی ندارم،اما وضع انتخاب رشته ها در ایران رو میشه به بازاری تشبیه کرد که مدتی خرید یک جنس باب میشه و بعد اون جنس از رونق می افته و فروشنده ها کالای مد نظر رو میریزن دور.
دهه هفتاد ریاضی مد شده بود.زمان ما دیگه تقریبا اوضاعش خراب شده بود و به قول مصطلح،"تق اش" در اومده بود.نتیجه هم این شده بود که درست خاطرم هست،زیر هر سنگی و سر هر کوی و برزنی یک مهندس پیدا می شد.عملا انقدر مهندس زیاد شده بود که بین مردم رایج شد همدیگر رو مهندس صدا بزنند!

الانم تجربی مد شده.دوباره این بلا این بار سر بازار کار تجربی میاد.امیدوارم کار اصلا به اونجاها نکشه،اما مسئله صرفا همینه.تا وقتی انتخاب رشته به این صورت باشه که یه چیزی باب بشه و همه هجوم ببرن سمتش وضع همینه.تا وقتی هم این رویه تغییری پیدا نکنه همواره شاهد همین توزیع نامتناسب بین رشته ها خواهیم بود.

هور

کاربر فوق‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
فرزانگان
شهر
سیاه و سفید
سال فارغ التحصیلی
1397
دانشگاه
دانشکده معماری و شهرسازی تبریز
رشته دانشگاه
مهندسی معماری
من از شرایط رشته های ریاضی و تجربی اطلاع زیادی ندارم،اما وضع انتخاب رشته ها در ایران رو میشه به بازاری تشبیه کرد که مدتی خرید یک جنس باب میشه و بعد اون جنس از رونق می افته و فروشنده ها کالای مد نظر رو میریزن دور.
دهه هفتاد ریاضی مد شده بود.زمان ما دیگه تقریبا اوضاعش خراب شده بود و به قول مصطلح،"تق اش" در اومده بود.نتیجه هم این شده بود که درست خاطرم هست،زیر هر سنگی و سر هر کوی و برزنی یک مهندس پیدا می شد.عملا انقدر مهندس زیاد شده بود که بین مردم رایج شد همدیگر رو مهندس صدا بزنند!

الانم تجربی مد شده.دوباره این بلا این بار سر بازار کار تجربی میاد.امیدوارم کار اصلا به اونجاها نکشه،اما مسئله صرفا همینه.تا وقتی انتخاب رشته به این صورت باشه که یه چیزی باب بشه و همه هجوم ببرن سمتش وضع همینه.تا وقتی هم این رویه تغییری پیدا نکنه همواره شاهد همین توزیع نامتناسب بین رشته ها خواهیم بود.
این بلاخره قراره سر رشته های تجربی هم بیاد و هیچ جای تعجبی نیست خودشم از امسال که ظرفیت رشته پزشکی رو بردن بالا و تا 405 قراره هی بره بالاتر!
دوستم تو زنجان پزشکی میخونه و میگه استادا که واسمون حرف میزنن میگن رشته های تجربی و علوم پزشکی اینقد رواج پیدا خواهد کرد با این تصمیمی که گرفتن که قراره در اینده شبیه کار کارمندی بشه هم از لحاظ درامد و هم از لحاظ کاری
شاید باورتون نشه ولی الان اکثر رزیدنتا دارن انصراف میدن!
توی کنکور 401 ثبت نام کنندگان رشته انسانی خیلی بالا رفته و این نشون میده در چن سال اینده بازار کار انسانی به اوج خودش برمیگرده و و هی میره بالا از اونور تجربی هم اشباع میشه و اگر نوبتی هم باشه باز دوباره دوران اوج رشته های مهندسی و ریاضی میشه خصوصا که الان دیگه خیلی از مهندسا مهاجرت میکنن و بالاخره در چند سال اینده که از دید من زیادم دور نیست کشور با کمبود این نیرو مواجه میشه و باز به دوران قبل برمیگرده رونق مهندسی و رشته های ریاضی...

خودکشی

کاربر نیمه‌فعال
نام مرکز سمپاد
علامه حلی
شهر
تهران
سال فارغ التحصیلی
1401
دانشگاه
علامه طباطبایی
رشته دانشگاه
روان شناسی
هیچ مهندسی رو ندیدم که سواد و دانشگاه خوب رو داشته باشه و بیکار باشه! اینایی بیکارن اکثرا از دانشگاه آزادن شب امتحانی پاس کردن و اصلا سوادی ندارن. فک نکنید پزشکی خدا هست(گول این پیج های اینستا رو نخورین برا فالورر هر کاری میکنن) الان دست توش زیاد شده همه کار ها همین طورن. باید یه جدید ارائه کرد‌

بالا