• اگر سمپادی هستی همین الان عضو شو :
    ثبت نام عضویت

کنسل کالچر

• شروع کننده موضوع

ili

کاربر حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
علامه حلی
شهر
-
سال فارغ التحصیلی
1401
دانشگاه
حوزه علمیه قم
رشته دانشگاه
شیطان پرستیِ آنتوان لاوی(ص)
سلام. خب احتمالا با کنسل کالچر اشنا هستید
ولی اگر اشنا نیستید خلاصه اش اینه که یه نفر رو بالکل از سوشال مدیا (فضای مجازی) محو کنیم.(حالا می تونه از فشار های روانی هم بیاد) اتفاقی که زیاد تو توییتر و فیسبوک بین فندومای مختلف / نژاد مختلف/گرایش مختلف/ملیت های مختلف یا جنسیت های مختلف رخ می ده
نظرتون چیه؟ اره یا نه؟ چرا؟
در چه صورتی انجام شه اشکال نداره؟

A M I N

لنگر انداخته
نام مرکز سمپاد
BHT
شهر
LNG
سال فارغ التحصیلی
1397
دانشگاه
SBU
رشته دانشگاه
ARC
سلام! من باهاش موافقم ولی نه همیشه. خودم گاهی بعضیا رو توی مجازی نادیده می‌گیرم ولی نمی‌خوام همیشگی باشه. الان فکر می‌کنم به زمان نیاز دارم تا به حدی برسم که فشار نخورم.((: وقتی تونستم این مسئله رو حل کنم، نادیده‌گرفتن بقیه رو تموم می‌کنم.

• شروع کننده موضوع

ili

کاربر حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
علامه حلی
شهر
-
سال فارغ التحصیلی
1401
دانشگاه
حوزه علمیه قم
رشته دانشگاه
الان فکر می‌کنم به زمان نیاز دارم تا به حدی برسم که فشار نخورم.
فشار خوردن و اینا اگر منظورتون حرص و جوشه که معمولا توی کنسل کالچر در هر دو طرف دیده می شه یعنی مختص یه گروه نیست ولی کسی که کنسل می شه طبیعتا ضربه جدی تری می خوره
ولی در کل منظور من از کنسل کالچر چیزی مثل بن کردن تتلو از طرف اینستاگرام بود
یا کنسل شدت رولینگ توسط بچه های ترنسجندر
مثال از فندوم ها بخوام بزنم که خیلی معروفه ارمیا (فنای بی تی اس )زور خیلی زیادی دارن توی توییتر و راحت می تونن یه نفر که به بند بی تی اس هیت می ده رو از توییتر محو کنن
برعکسش توی توییتر فارسی جایی که فارسی زبون ها فعالیت داشته باشن اگر بیایی و از سیاه پوستا/اقلیت ها دفاع کنی کنسل می شی و به راحتی لیبل می خوری
حالا یکی می گه این یه حرکت قبیله ایه و درست نیست ؛ یکی می گه خب دموکراسی چی؟

نام مرکز سمپاد
ضروری
شهر
ضروری
سال فارغ التحصیلی
0
اگه مقصود از این کنسل کردن، چیزی در حد فن‌های BTS و تتلو باشه که چه کار نازل و سطح پایینی. صرفاً چون یکی از یه نوع موسیقی خوشش نمیاد باید هجوم ببریم سمتش؟ این ظرفیتِ نداشته‌ی اون کامیونیتی رو می‌رسونه و به نظرم باید اول اون کامیونیتی رو کنسل کرد، نه اون فردی که نظرشو گفت.
ثانیاً مگه مردم چقدر با همدیگه می‌تونن راجع به موضوعی به اتحاد و اتفاق نظر برسن تا حدی که بتونن یک فرد رو به طور کامل قضاوت یا محاکمه‌ی مجازی (در این مورد) کنن؟

نام مرکز سمپاد
ضروری
شهر
ضروری
سال فارغ التحصیلی
0
BTS رو نظری ندارم، ولی بستن صفحه ی تتلو به خاطر فنوار و اینا نبود. به خاطر استوری های اینستاگرامش بود که محتوای خشونت آمیز داشتن.
منظورم خودِ تتلو نبود، گرچه تتلو هم ثابت کرد کلاً مشکل روانی‌ای چیزی داره با اظهار نظراتش :‌)) اگر کسی محتوای خشونت‌آمیزِ غیرمنطقی یا چیزی مثل «بچه‌هاتون رو از کودکی زن/شوهر بدید خیلی خوبه» رو در سطح وسیعی ترویج کنه آره نه تنها باید کنسلش کرد بلکه باید بابت این اظهارنظرات پاسخ‌گوی جدیش کرد. اما یکی صرفاً بنویسه من از موسیقیِ تتلو یا هر آرتیستِ دیگه‌ای خوشم نمیاد، این جایی برای مورد حمله قرار گرفتن نداره.

• شروع کننده موضوع

ili

کاربر حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
علامه حلی
شهر
-
سال فارغ التحصیلی
1401
دانشگاه
حوزه علمیه قم
رشته دانشگاه
اگه مقصود از این کنسل کردن، چیزی در حد فن‌های BTS و تتلو باشه که چه کار نازل و سطح پایینی. صرفاً چون یکی از یه نوع موسیقی خوشش نمیاد باید هجوم ببریم سمتش؟ این ظرفیتِ نداشته‌ی اون کامیونیتی رو می‌رسونه و به نظرم باید اول اون کامیونیتی رو کنسل کرد، نه اون فردی که نظرشو گفت
خب بنظرم اول از همه ایده ال گرایانه و منطقی نگاه نکنید و احساسی فکر کنید.
فکر کنید شما فن یه گروه هستین که تقریبا توی هر جای تلگرام که مربوط به زبان خودتونه با القاب نه چندان مناسب و ایده ال صدا می شین هر جا تو گروهی جوین می شین دو هزار نفر روتون ریپلای می کنن: ---- فن؟
توی غاری هستید که همسایه بغلیتون همیشه با اعضای خانواده ش می زنه تو سرتون و می گه چقدر بد سلیقه هستید تو شکار کردن
شما هم حس می کنید دارین از جامعه ترک می شین وسریعا به دنبال یه گروه می گردین که خودتون ساپورت کنید و بگید منم گروه خودمو دارم -ساپورترای خودمو دارم

این ظرفیتِ نداشته‌ی اون کامیونیتی رو می‌رسونه و به نظرم باید اول اون کامیونیتی رو کنسل کرد، نه اون فردی که نظرشو گفت
دقیقا بحث سر همینه.
مرز دقیق این کنسل کردن چیه و کجاست؟
بعد شما جنبه ی طرف رو می بینید
جنبه ی اونی که کنسل می شه چی؟
فرض کنید یه نفر یه توییت می زنه که به صورت مستقیم می گه کسایی که ایرانین تروریست و اشغالن
خب مردم منطقی فکر نمی کنن این توییت وایرال می شه ایا اینجام میایین همینو می گین؟
یا می رین با بقیه یه گروه می سازین که کنسل کنین طرفو؟

ولی بستن صفحه ی تتلو به خاطر فنوار و اینا نبود. به خاطر استوری های اینستاگرامش بود که محتوای خشونت آمیز داشتن.
اره دقیقا
مرسی که گفتید

نام مرکز سمپاد
ضروری
شهر
ضروری
سال فارغ التحصیلی
0
خب بنظرم اول از همه ایده ال گرایانه و منطقی نگاه نکنید و احساسی فکر کنید.
فکر کنید شما فن یه گروه هستین که تقریبا توی هر جای تلگرام که مربوط به زبان خودتونه با القاب نه چندان مناسب و ایده ال صدا می شین هر جا تو گروهی جوین می شین دو هزار نفر روتون ریپلای می کنن: ---- فن؟
توی غاری هستید که همسایه بغلیتون همیشه با اعضای خانواده ش می زنه تو سرتون و می گه چقدر بد سلیقه هستید تو شکار کردن
شما هم حس می کنید دارین از جامعه ترک می شین وسریعا به دنبال یه گروه می گردین که خودتون ساپورت کنید و بگید منم گروه خودمو دارم -ساپورترای خودمو دارم

دقیقا بحث سر همینه.
مرز دقیق این کنسل کردن چیه و کجاست؟
بعد شما جنبه ی طرف رو می بینید
جنبه ی اونی که کنسل می شه چی؟
فرض کنید یه نفر یه توییت می زنه که به صورت مستقیم می گه کسایی که ایرانین تروریست و اشغالن
خب مردم منطقی فکر نمی کنن این توییت وایرال می شه ایا اینجام میایین همینو می گین؟
یا می رین با بقیه یه گروه می سازین که کنسل کنین طرفو؟
خب این مشکل از منه که به چنین چیزی رومیارم. طرفدار بودن هم حدی داره. خوبه که آدم از یک آرتیست یا بازیگر یا بازیکن یا ... خوشش بیاد، ولی این خوش اومدن حد و مرزی داره. اگر با مخالفینِ اون فرد مواجه شدم واکنشم اگر از debating فراتر رفت قطعاً نشان از بی‌جنبگیِ منه، نه چیز دیگه.

• شروع کننده موضوع

ili

کاربر حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
علامه حلی
شهر
-
سال فارغ التحصیلی
1401
دانشگاه
حوزه علمیه قم
رشته دانشگاه
BTS رو نظری ندارم، ولی بستن صفحه ی تتلو به خاطر فنوار و اینا نبود
یه چیز دیگه می خواستم بگم ...
کنسل کردن اصلا مختص فنوار اینا نیست
کنسل کردن حتی توسط شبکه هایی مثل بی بی سی و اینا هم انجام شده
این که یه سازمان نظرات افراد علاوه بر سانسور می کنه بلکه به بقیه می گه که حمله کنید
و توی سیاست هم خیلی انجام شده

• شروع کننده موضوع

ili

کاربر حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
علامه حلی
شهر
-
سال فارغ التحصیلی
1401
دانشگاه
حوزه علمیه قم
رشته دانشگاه
خب این مشکل از منه که به چنین چیزی رومیارم. طرفدار بودن هم حدی داره. خوبه که آدم از یک آرتیست یا بازیگر یا بازیکن یا ... خوشش بیاد، ولی این خوش اومدن حد و مرزی داره. اگر با مخالفینِ اون فرد مواجه شدم واکنشم اگر از debating فراتر رفت قطعاً نشان از بی‌جنبگیِ منه، نه چیز دیگه
اگر مورد حمله قرار گرفتین و یهو ۴۰ نفر ریختن سرتون چی؟ یعنی اگر شما واکنش خوبی نشون دادید ولی طرف مقابل شعور کافی رو نداشت؟ کلی پیام تهدید امیز به مرگ و گروگان گیری و ....ریخته سرتون
و چه بسا حرفاتون با سفسطه طوری تفسیر و پخش می شه که همه ازتون بدشون میاد؟

نام مرکز سمپاد
ضروری
شهر
ضروری
سال فارغ التحصیلی
0
اگر مورد حمله قرار گرفتین و یهو ۴۰ نفر ریختن سرتون چی؟ یعنی اگر شما واکنش خوبی نشون دادید ولی طرف مقابل شعور کافی رو نداشت؟ کلی پیام تهدید امیز به مرگ و گروگان گیری و ....ریخته سرتون
و چه بسا حرفاتون با سفسطه طوری تفسیر و پخش می شه که همه ازتون بدشون میاد؟
حرفم برای هر دو طرف صدق می‌کنه.
هرکی بابت چیزهای سلیقه‌ای مثل آرتیست مورد علاقه یا ... به مخالفش حمله‌ور شه و «پیام تهدیدآمیز!» بفرسته، مشکل از خودشه طبیعتاً.

• شروع کننده موضوع

ili

کاربر حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
علامه حلی
شهر
-
سال فارغ التحصیلی
1401
دانشگاه
حوزه علمیه قم
رشته دانشگاه
حرفم برای هر دو طرف صدق می‌کنه.
هرکی بابت چیزهای سلیقه‌ای مثل آرتیست مورد علاقه یا ... به مخالفش حمله‌ور شه و «پیام تهدیدآمیز!» بفرسته، مشکل از خودشه طبیعتاً
این حرفتون رو قبول کردم
منظورم این بود که اگر این اتفاق یعنی کنسل شدن برای شما بیوفته و یه عده با فرستادن و نشر کردن شمارو در خطر بندازن اون موقع راهکاری به غیر از دیلیت اکانت کردن به ذهن شما می رسه؟:‌‌‌‌)‌‌)

نام مرکز سمپاد
ضروری
شهر
ضروری
سال فارغ التحصیلی
0
این حرفتون رو قبول کردم
منظورم این بود که اگر این اتفاق یعنی کنسل شدن برای شما بیوفته و یه عده با فرستادن و نشر کردن شمارو در خطر بندازن اون موقع راهکاری به غیر از دیلیت اکانت کردن به ذهن شما می رسه؟:‌‌‌‌)‌‌)
آخه بستگی داره کیا و سر چی دارن این کارو می‌کنن :‌))
یه وقتایی هست تو نظرتو میگی، عده‌ای فن‌بوی/فن‌گرل خوششون نمیاد، علیهت حرف می‌زنن خب بزنن انقدر حرف بزنن تا پاره شن. چون همین که مشخصه از جانب چه کامیونیتی‌ای داره علیهت حرف زده میشه خودش برگ برنده‌ته.

• شروع کننده موضوع

ili

کاربر حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
علامه حلی
شهر
-
سال فارغ التحصیلی
1401
دانشگاه
حوزه علمیه قم
رشته دانشگاه
ما یه مدت در یک جمعی که بودیم بین جمهوریخواهان خواستیم چنین کاری رو با سلطنت طلب های اون جمع و محفل بکنیم،بعدها دیدیم نه مثل اینکه خودمون کم کم داریم در اقلیت قرار میگیریم و به قول شما کنسل یا بایکوت میشیم:))
اصلا کاری با جنبه انسانی ش ندارم ؛ ولی واقعا کنسل کردن یه نفر یا یه جبهه خیلی حس خوبی بهم می ده بهم ( البته حداقل انسانیت برام مهمه رعایت شه)

• شروع کننده موضوع

ili

کاربر حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
علامه حلی
شهر
-
سال فارغ التحصیلی
1401
دانشگاه
حوزه علمیه قم
رشته دانشگاه
همینجا و همین یک ساعت پیش متوجه شدم قراره کنسل بشم-
من قرار نیست شرایط رو توضیح بدم
فقط حسمو می نویسم:
اضطراب زیادی داشتم از این جهت که چه اتفاقی می افته
ترسی زیاد از این بقیه میان و اینارو می خونن و چه فکری راجبم می کنن
خود بحث یا حالا کنسل کردن عه ترسناک نیست این که بیش تر در وجهه ی بقیه چگونه ظاهر می شی ترسناک تره
الان حس می کنم که وقتی چندین نفر بریزن رو سرت و حالا هعی تعدادشون هم زیاد تر شه چه حسی داره
سعیم بر این بوده که همیشه جوری تعداد رو حذف کنم /تعداد کسایی که دیسلایک می کنن /تعداد کسایی که لایک می کنن
ولی الان متوجه شدم نمی تونم.

Zetsubou Shinji

Evangelion Fan
نام مرکز سمپاد
شهید دستغیب
شهر
شیراز
سال فارغ التحصیلی
1000
کنسل کالچر بخودی خود نه یه دیدگاه، که یه ابزاره، و طیف خیلی بزرگی از کارهای ممکن رو شامل میشه که بحث درباره هرکدوم متفاوته؛ مثلا اینکه کسی به صرف اختلاف سلیقه ورزشی/هنری/و سایر این چیزهای کاملا نسبی کنسل بشه خب مسخره ست، و یا اینکه فحش های ناموسی کلا چیز خوبی نیستن. اما خیلی از اقدامات دیگه وجود دارن که بی مشکل و مجاز میدونمشون؛ مثلا زمانی که افراد زیادی کامنت منفی برای یه نظر مضر و منزجرکننده(نژادپرستی/هموفوبیا/زنستیزی/ترنسفوبیا/حمایت از اعمال جنایتکارانه حکومتهایی مثل ج.ا و ماله کشی کارهاشون/و ...) مینویسن، یا طرف رو بخاطر چنین اظهاراتی از دانشگاه اخراج میکنن، بدنام و بی آبرو بشه و چیزهایی از این قبیل. درواقع کنسل کالچر ابدا پدیده متاخری نیست و بایکوت کردن افراد بخاطر بعضی حرفها، چیزی نیست که "اختراع" شده باشه، بلکه همیشه بوده. یه روش قانونی و مسالمت آمیزه(بله! بهتر از خیلی کارهای خشن تریه که اغلب انجام میشن) برای روبرویی با حرفهای شنیعانه، مثل نمونه هایی که گفتم.
من کنسل کالچر رو دارای اهمیت و وزن سیاسی چندانی نمیدونم بخودی خود، اما وقتی علیه چیزهایی باشه که واقعا بدن(بله، میدونم که در این موضوع اختلاف نظر هست که چی بده و چی نه)، نشانه خوبیه از حساسیت اخلاقی مردم و یجور وجدان بیدار؛ اگرچه که نمیشه واقعا به عنوان "مبارزه موثر" با اون چیزها حسابش کرد.

نام مرکز سمپاد
.
شهر
.
سال فارغ التحصیلی
2000
رشته دانشگاه
فیزیک
به نظر من مصداق بارز نقض آزادی بیانه. فراموش نکنید که آزادی بیان چیزی نیست که فقط دولت ها به آدما میدن یا نمیدن.

به جز مواردی که رفتار یه نفر به طور مستقیم ممکنه زندگی آدمای دیگه رو در آینده ی نزدیک به خطر بندازه، منزوی کردن یه نفر به صورت تهاجمی صرفا نشون میده که فرد بایکوت کننده دارای اعتماد به نفس و همچنین اعتماد لازم به اعتقاداتش نیست که این رویه رو در پیش گرفته.

این که آدما خوششون میاد این کارو بکنن خودش ریشه در این داره که یه جوری یه جایی تو زندگیشون سرکوب شدن و یه عقده ای احتمالا توشون شکل گرفته (چیزی که به لطف تربیت تخمی خانواده ها و جوامع تخمی تر کاملا رایجه) و حالا یه فرصتی پیدا میکنن تا اون عقده رو تخلیه کنن.

اگه یه نفر در قبال چیزی احساس مسئولیت میکنه، میتونه به صورت خیلی سالم تری نگرانی خودش رو نشون بده، مثلا با بحث یا تبلیغات سالم. در دراز مدت این جور وحشی بازیا جلوی اصلاح جامعه رو میگیره چون اجازه نمیدن عقاید یه مقدار رادیکال تر راهی برای بیان شدن پیدا کنن.

• شروع کننده موضوع

ili

کاربر حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
علامه حلی
شهر
-
سال فارغ التحصیلی
1401
دانشگاه
حوزه علمیه قم
رشته دانشگاه
وقتشه تاپیک بیاد بالا
@DarkLightI از اون جایی که می بینم همش تو صفحه ات به صورت مستقیم و غیر مستقیم داره کنسل کالچر رخ می ده
بیا و از حست بگو
وقتی واکنشای منفی می بینی که حالا مسنقیم یا نامستقیم مسخره شدی یا تحقیر یا بالکل می خوان حذفت کنن
توضیح بده که وقتی نظر جمع روت منفیه حالت چطور می شه
این سایت متعلق به فرد خاصی نیست چه مسلمون بسیجی چه نامسلمون مهم اینه که اگر معیارتون اسیب نزدن /امر و نهی نکردن عه خودتون هم سر طرف مقابل این کارو انجام ندید
ضد اسپم:
به جز مواردی که رفتار یه نفر به طور مستقیم ممکنه زندگی آدمای دیگه رو در آینده ی نزدیک به خطر بندازه، منزوی کردن یه نفر به صورت تهاجمی صرفا نشون میده که فرد بایکوت کننده دارای اعتماد به نفس و همچنین اعتماد لازم به اعتقاداتش نیست که این رویه رو در پیش گرفته.

این که آدما خوششون میاد این کارو بکنن خودش ریشه در این داره که یه جوری یه جایی تو زندگیشون سرکوب شدن و یه عقده ای احتمالا توشون شکل گرفته (چیزی که به لطف تربیت تخمی خانواده ها و جوامع تخمی تر کاملا رایجه) و حالا یه فرصتی پیدا میکنن تا اون عقده رو تخلیه کنن.
کاملا موافقم

چقدر جالبه که خود من بای دیفالت دوست دارم طرف مقابل رو بکوبونم و دستم رفته روی لایک پستایی که عملا کاری به خود "کار فرد" نداشته بلکه تمام فرد رو هدف گرفته

• شروع کننده موضوع

ili

کاربر حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
علامه حلی
شهر
-
سال فارغ التحصیلی
1401
دانشگاه
حوزه علمیه قم
رشته دانشگاه
فراد زیادی کامنت منفی برای یه نظر مضر و منزجرکننده(نژادپرستی/هموفوبیا/زنستیزی/ترنسفوبیا/حمایت از اعمال جنایتکارانه حکومتهایی مثل ج.ا و ماله کشی کارهاشون/و ...) مینویسن،
خب سوال که پیش میاد ارزش های انسانی این وسط چین؟
تغییر خود فردی که این کارو کرده چی؟یعنی هیچ راهی جز کنسل کالچر نمی تونه جوابگو باشه؟
چیزی نیست که "اختراع" شده باشه،
به خاطر چپ گراها و مخصوصا پست مدرنیسم شکل مدرن تری به خودش گرفته
اگر تو دوره حجر این اتفاق می افتاد که یه نفر رو از غار پرت کنن بیرون اسمشو توحش می زاشتن
الان اگر یه ترنسفوب دیلیت اکانت کنه اسمشو مدرنیته می زارن و اون ترنسفوب رو هم ریتارد لیبل می زنن
یه روش قانونی و مسالمت آمیزه(بله! بهتر از خیلی کارهای خشن تریه که اغلب انجام میشن) برای روبرویی با حرفهای شنیعانه، مثل نمونه هایی که گفتم.

مسالمت امیز اینه که شما یه نفرو اینقدر بولی و تهدید کنی تا خودش دست به دیلیت اکانت بزنه ؟ درنظر داشته باشید ما اینجا در مورد انواع کنسل کالچر حرف می زنیم نه فقط کنسل کالچری که برای ترامپ اتفاق می افته که توییتر بیاد اکانتشو بن کنه
گذاشتن پیام های خشونت امیز برای فرد مقابل مسالمت امیزه؟
اما وقتی علیه چیزهایی باشه که واقعا بدن(بله، میدونم که در این موضوع اختلاف نظر هست که چی بده و چی نه)، نشانه خوبیه از حساسیت اخلاقی مردم و یجور وجدان بیدار
این بدی نه تنها نسبیه بلکه در طی زمان ما متوجه می شیم چیزی که قبلا بد بود شنیع بود الان می فهمیم که طبیعیه
حالا نه لزوما اخلاقی ولی طبیعیه و اخلاقیات هم چون از جامعه به جامعه می تونه فرق داشته باشه میارهای فردی فرق داره دیگه شما نمی تونی از حرکات قبیله ای به عنوان وجدان دم بزنی اگر بخوای به صورت individuality افراد رو ببینی نه یه مشت ربات که اگر دست به یه حرکت دسته جمعی نزنن از گروه طرد می شن
اگه یه نفر در قبال چیزی احساس مسئولیت میکنه، میتونه به صورت خیلی سالم تری نگرانی خودش رو نشون بده، مثلا با بحث یا تبلیغات سالم. در دراز مدت این جور وحشت بازیا جلوی اصلاح جامعه رو میگیره چون اجازه نمیدن عقاید یه مقدار رادیکال تر راهی برای بیان شدن پیدا کنن.
نظرتون راجع به یه فردی که عامدانه و عمدی در تلاش برای عقاید رادیکالی خودشه چیه؟
یعنی اگر کنسل نشه اگر اکانتشو بن نکنیم دیگه چه می شه کرد اگر دست به تغییر خودش نزنه؟
زندگی مسالمت امیز باید به یه حد بالایی پختگی روانی رسید که این پختگی روانی حتی برای بزرگسالای سایت خیلی سخت به دست میاد : >

نام مرکز سمپاد
.
شهر
.
سال فارغ التحصیلی
2000
رشته دانشگاه
فیزیک
نظرتون راجع به یه فردی که عامدانه و عمدی در تلاش برای عقاید رادیکالی خودشه چیه؟
یعنی اگر کنسل نشه اگر اکانتشو بن نکنیم دیگه چه می شه کرد اگر دست به تغییر خودش نزنه؟
زندگی مسالمت امیز باید به یه حد بالایی پختگی روانی رسید که این پختگی روانی حتی برای بزرگسالای سایت خیلی سخت به دست میاد : >

متوجه منظورت نمیشم.

این انتظار که یه نفر باید حتما تغییر کنه کاملا بیجاست و در نهایت نتیجه اش میشه همون تمایل برای سرکوب عقاید مخالف.

مشکلی نداره که عقاید و رفتار های افراد تغییر نکنن، مادامی که خطر آنی و یا خطر احتمالی بزرگی نداشته باشن، نباید آدما رو سرکوب کنیم. اگه شنیدن نظر مخالف انقدر آزارمون میده که دلمون میخواد خفه اش کنیم و این تمایل رو عملی میکنیم مشکل از خودمونه.

این «نباید»ی که بالا گفتم در سطح بحث ما یه قاعده ی اخلاقی نیست (البته در نهایت ریشه اش به یه سری ارزش های از پیش‌ تعریف شده میرسه ها)، ولی اینجا صرفا دو تا نکته هست:
یک - کنسل کردن یه نفر یا عقیده میتونه آدمای بی طرف و خنثی رو به سمت اون جذب کنه، پس از نظر پراگماتیستی (عملگرایانه :)) ) اشتباهه

دوم - مهم تر از مورد قبل، سرکوب دیگران یه رفتار ناسالمه که به مرور خود فرد سرکوب کننده رو بیمار میکنه. یه جمله ی معروف هست که میگه هیچ چیز خطرناک تر از آدمی نیست که به درست بودن تمام کار ها و اعمالش اعتقاد کامل داره. امثال هیتلر و لنین و آدمایی تو تاریخ کشور خودمون که دنیا رو به تباهی کشوندن مصداق همین جمله هستن.

101

کاربر فعال
نام مرکز سمپاد
علامه
شهر
تبریز
سال فارغ التحصیلی
0000
مدال المپیاد
آرزویی شاید دور
بهترین کسی که الان باید محو بشه ، این دارک لایته سایته

بالا