• اگر سمپادی هستی همین الان عضو شو :
    ثبت نام عضویت

کتابخوانی گروهی بیست و پنجم

ترجیح میدید کتابی که می‌خونید تو چه ژانری باشه؟

• 1- فلسفی

رای‌ها: 1 100.0%
  • 2- کمدی

رای‌ها: 0 0.0%

• رای‌دهندگان
    1
نام مرکز سمپاد
فرزانگان
شهر
..
سال فارغ التحصیلی
2020
ژانر پیشنهادی و کتابا رو بگید انتخاب کنیم خوب
یکبار بحث این شد یه نمایشنامه بخونیم و بررسی ش کنیم
البته من بنظرم اگه یه کتاب نه چندان پیچیده فلسفی و شیرین باشه باز ممکنه عده ی زیادی جذب شن
ولی خب نمایشنامه هم تجربه جدیدیه

اسدالهی

ilia asadollahi
کنکوری 1403
نام مرکز سمپاد
علامه حلی 4
شهر
تهران
سال فارغ التحصیلی
1403
یکبار بحث این شد یه نمایشنامه بخونیم و بررسی ش کنیم
البته من بنظرم اگه یه کتاب نه چندان پیچیده فلسفی و شیرین باشه باز ممکنه عده ی زیادی جذب شن
ولی خب نمایشنامه هم تجربه جدیدیه
نمایشنامه خوانی خوبه ولی چون برای بعضی ها جدید تره و سخت تر بهتره از رمان شروع کنیم که خوندنش عمومی تر و راحتتره تا بیشتر شرکت کنن.

• شروع کننده موضوع

reyna

MelloW
نام مرکز سمپاد
فرزانگان
شهر
مشهد
سال فارغ التحصیلی
1400
دانشگاه
پردیس هاشمی‌ نژاد مشهد
رشته دانشگاه
آموزش ریاضی
در کل به نظرم ژانر فلسفی نریم که کاربران بیشتری از سایت جذب بشن. خانم @reyna می تونید یه نظر سنجی بذارید که کدوم ژانر محبوب تره تا از اون انتخاب کنیم.
راستش من توی این سایت خیلی دیدم که افراد بیشتر به ژانر فلسفه تمایل دارند. و اینکه اکثرا اهمیت میدن که کتابِ خوبی باشه تا اینکه ژانرش چی باشه. مثلا ممکنه یه نفر دوتا کتاب توی دوژانر مختلف پیشنهاد بده.
از این گذشته متاسفانه نمیشه توی سایت نظرسنجی ایجاد کنیم و باید با همون لایک و دیسلایک کارمونو راه بندازیم :D
من پیشنهاد می‌کنم فعلا فقط کتاب‌های موردنظرتونو فارغ از اینکه تو چه ژانریه پیشنهاد بدید. بعد با توجه به لایک‌هایی که پست پیشنهادیتون گرفته چندتا کتاب رو انتخاب می‌کنیم و نظرسنجی می‌ذاریم. لطفا تا آخر هفته کتاب‌های مدنظرتونو بگید تا انتخاب کنیم و هر چه زودتر استارت بزنیم :D

نام مرکز سمپاد
فرزانگان
شهر
..
سال فارغ التحصیلی
2020
راستش من توی این سایت خیلی دیدم که افراد بیشتر به ژانر فلسفه تمایل دارند. و اینکه اکثرا اهمیت میدن که کتابِ خوبی باشه تا اینکه ژانرش چی باشه. مثلا ممکنه یه نفر دوتا کتاب توی دوژانر مختلف پیشنهاد بده.
از این گذشته متاسفانه نمیشه توی سایت نظرسنجی ایجاد کنیم و باید با همون لایک و دیسلایک کارمونو راه بندازیم :D
من پیشنهاد می‌کنم فعلا فقط کتاب‌های موردنظرتونو فارغ از اینکه تو چه ژانریه پیشنهاد بدید. بعد با توجه به لایک‌هایی که پست پیشنهادیتون گرفته چندتا کتاب رو انتخاب می‌کنیم و نظرسنجی می‌ذاریم. لطفا تا آخر هفته کتاب‌های مدنظرتونو بگید تا انتخاب کنیم و هر چه زودتر استارت بزنیم :D
هم نوایی ارکستر شبانه چوبها چطوره؟

اسدالهی

ilia asadollahi
کنکوری 1403
نام مرکز سمپاد
علامه حلی 4
شهر
تهران
سال فارغ التحصیلی
1403
خب پس من یه لیست می دم از بهترین کتب توی همه ژانر ها و سلیقه ها به نظر خودم که شاید مورد استفاده قرار بگیره.

saara

کاربر نیمه‌فعال
نام مرکز سمپاد
فرزانگان 1
شهر
شیراز و تهران
سال فارغ التحصیلی
1398
مدال المپیاد
زیست
رشته دانشگاه
پزشکی
کتاب های فلسفی ممکنه مورد علاقه همه نباشه.:-"
نظرتون راجب کتاب های کلاسیک چیه؟;;)

• شروع کننده موضوع

reyna

MelloW
نام مرکز سمپاد
فرزانگان
شهر
مشهد
سال فارغ التحصیلی
1400
دانشگاه
پردیس هاشمی‌ نژاد مشهد
رشته دانشگاه
آموزش ریاضی
فعلا ژانر خاصی مدنظر نیست کتاب‌های موردنظرتونو پیشنهاد بدید.

• شروع کننده موضوع

reyna

MelloW
نام مرکز سمپاد
فرزانگان
شهر
مشهد
سال فارغ التحصیلی
1400
دانشگاه
پردیس هاشمی‌ نژاد مشهد
رشته دانشگاه
آموزش ریاضی
همنوایی ارکستر شبانه چوب‌ها
شماره صفحات: 200
رضا قاسمى در سال ١٩٩۶ این رمان را در آمریکا به چاپ رساند که با چند سال تاخیر در سال ٨٠ به ایران راه یافت و جوایز بزرگ و متعددى را از آن خود کرد.
رمان در عین بررسى روابط ایرانیان مهاجر در فرانسه به ویژه ایرانیان ساکن این طبقه، عوالم روحى و روانى آنها و همینطور مسائل شخصى و غیر شخصى را بررسى مى‌کند. رمان در گوشه‌هایى به روابط جنسى، سیاست و زندگى اجتماعى آنها اشاره مى‌کند. قاسمى راوى را از لحاظ روانى و روحى موشکافى مى‌کند. قاسمى رمان را به‌صورت پازلى آغاز می‌کند که با گذشت داستان پازل کامل و کاملتر مى‌شود.

بار هستی(سبکی تحمل‌ناپذیر هستی)
شماره صفحات: 300
این کتاب که در سال 1968 در پراگ در دورهٔ زمانی موسوم به بهار پراگ می‌گذرد، با مفاهیم فلسفی فراوانی سر و کار دارد. کتاب به شرحی از وضعیت زندگی هنرمندان و روشنفکران چکسلواکی پس از بهار پراگ، یعنی پس از حملهٔ اتحاد شوروی به چکسلواکی، می‌پردازد. شخصیت اصلی کتاب «توماس» نام دارد. توماس که جراحی معروف است انتقادات فراوانی به کمونیست‍های چک دارد و این موجب می‌شود که او شغل‌اش را از دست بدهد. دیگر شخصیت‌های مهم داستان «ترزا» (همسر توماس)، «سابینا» (نقاش، معشوقهٔ توماس)، و «فرانز» (استاد دانشگاه، معشوق سابینا) هستند.
بار هستی در خلاصه دربارهٔ درک این موضوع است که تشخیص راه درست از راه غلط برای انسان غیرممکن است. به‌همین دلیل راه غلطی وجود ندارد و انسان مبری از اشتباه است.

طاعون
شماره صفحات: 320
کتاب طاعون اثر برجسته نویسنده برنده جایزه نوبل، آلبر کامو است که در سال ۱۹۴۷ به چاپ رسید. در این رمان، شخصیت‌های داستان علیه بی‌عدالتی جهان دست به عصیان می‌زند. طاعون روایتگر جامعه‌ای است که طاعون‌زده می‌شود. شهر آرام و ساکتی که به ناگاه مورد هجوم موش‌های ناقل بیماری طاعون قرار می‌گیرد و رفته رفته این سیاهی روی تمام شهر سایه می‌افکند. ما در طاعون شاهدِ عینی بازخورد و واکنش‌های متفاوت هر یک از مردم شهر، نسبت به مصیبتی واحد و یکسان هستیم. کتاب رفته رفته تغییرات رفتار و احساسات و حرکت و عصیانی اجتماعی را در مقابل طاعون به تصویر می‌کشد.

کشتن مرغ مینا
شماره صفحات: 400
رمان کشتن مرغ مینا با عنوان انگلیسی to kill a mockingbird اثر برجسته و بسیار معروف از خانم هارپر لی است که در سراسر جهان و مخصوصا در آمریکا شهرت دارد. رمانی که با وجود سادگی، حرف‌های بسیار مهمی برای گفتن دارد. در این رمان ساده و خوش‌خوان که از زبان یک دختربچه روایت می‌شود می‌گوید: ما با موضوع نژادپرستی روبه‌رو هستیم.

موبی دیک
از هرمان ملویل نویسنده آمریکایی است که در سال ۱۸۵۱، در دوران رنسانس آمریکایی، منتشر شد. ملوان اسماعیل داستان جستجوی دیوانه‌وار اهب، ناخدای کشتی پکوئود را می‌گوید که به دنبال انتقام از موبی‌دیک، وال سفیدی که پیش‌تر کشتی‌اش را نابود کرده‌است و پایش را از زانو قطع کرده‌است، می‌باشد. کتاب تا زمان مرگ نویسندهٔ آن در سال ۱۸۹۱ یک شکست تجاری بود امّا در قرن بیستم به عنوان یکی از بهترین رمان‌های آمریکایی شهرت یافت.

دایی جان ناپلئون
شماره صفحات: 450
دایی جان ناپلئون رمانی طنز در گونهٔ داستان بلوغ از ایرج پزشکزاد است که سالِ ۱۳۴۹ منتشر شد. این رمان که از پرفروش‌ترین کتاب‌های ایرانی‌ست با لحنی طنز تیپ‌های شخصیت‌های جامعهٔ ایرانی را نقد می‌کند. کتاب از منظر جامعه شناسی و سیاسی نیز دارای اهمیت است. دیالوگ‌ها و مونولوگ‌های داستان‌ به‌قدری شیرین، چندلایه و دارای زیرمتن است که بسیاری از آن‌ها را به سادگی نمی‌توان از یاد برد..

آوای فاخته
آوای فاخته عنوان کتابی جنایی به قلم جی. کی. رولینک می‌باشد که در ابتدا تحت نام مستعار و گم‌نامِ رابرت گالبریت به چاپ رسید. این اولین رمان از مجموعه داستان‌های جناییکورمورن استاریک است که به گفتهٔ نویسنده بیش از هفت جلد خواهد داشت.
آشکار شدن هویت اصلی نویسنده پس از انتشار «آوای فاخته»، فروش این کتاب را به طرز چشم‌گیری افزایش داد تا جایی که اثر رولینگ در صدر جدول پرفروش‌ترین کتاب‌های ادبیات داستانی انگلیس قرار گرفت.
موضوع رمان دربارهٔ «کورمورن استرایک»، کهنه‌سرباز زخم‌خورده در جنگ افغانستان است که اینک به عنوان کارآگاه خصوصی درگیر پروندهٔ خودکشی یک مانکن است.

پ.ن1: اینجا چندتا کتاب رو در ژانرهای مختلف معرفی کردم؛ اگه کتابی براتون جذاب بود پیشنهاد بدید. البته تو یه پست دیگه هم سعی می‌کنم چندتا کتاب رو به صورت اجمالی معرفی کنم. البته این به این معنا نیست که فقط از بین این‌ها کتاب انتخاب کنیم. شما هم کتاب‌های پیشنهادیتون رو حتما بگید.
پ.ن2: تعداد صفحات مشخصا حدودی هستند :-"

اسدالهی

ilia asadollahi
کنکوری 1403
نام مرکز سمپاد
علامه حلی 4
شهر
تهران
سال فارغ التحصیلی
1403
در این ژانر فعلا چندتا پیشنهاد میدم

قطعا نویسندگانی مثل تولستوی، داستایوفسکی، همینگوی از برجسته ترین نویسندگان هستند در این حوزه ولی نکته ای که وجود داره بار معنایی سنگین و حجم بعضا بالای کتب هست که برای شروع اینا رو خیلی مناسب جلوه نمیده. پس میریم سر آثار ساده تر و صمیمی تر تا بعدا که ذهن همه راه افتاد و همگام شد بریم سراغ این اثار.

1- جین ایر رمان خوبی برای شروع می تونه باشه. اثر شارلوت برونته
2- میدل مارچ جزء رمان های مورد علاقه من در سبک کلاسیکه. البته به اعتقاد بعضی این داستان رئالیسم جادوییه تا کلاسیک. روند داستان مناسب پیش میره و فهم داستان برای خواننده راحت خواهد بود.
3- مردی که میخندد از آثار ویکتور هوگو. اگر بینوایان رو هم نخوندید اونم خوبه. وبکتور هوگو جزء نویسندگانیه که هم قالب رمنس رو خیلی خوب میشناسه و در رمنس افراط نمیکنه و هم قالب کلاسیک رو. مردی که میخندد داستان تاثیر گذار یک پسر بچست. این داستان تراژدیک تموم میشه. ولی حقیقتا داستان خوبیه و روند منسجمی رو پیش میبره. نکته جالب: این داستان الهام بخش شخصیت های زیادی در سینما مثل جوکر بوده. ربطش به جوکر اینه که پسر قصه ما یک زخم روی صورتش داره که همیشه چهرش رو خندون نشون میده.
4- اثار چارلز دیکنز. رمان های پیشنهادی: سرود کریسمس، آرزو های بزرگ و داستان دو شهر. داستان کریسمس رو احتمالا در فیلم ها کارتون ها دیدید. اسم عمو اسکروج به گوشتون خورده؟ خب این شخصیت در رمان سرود کریسمس پدیدار شده و این انیمیشن و فیلم ها از روی این رمان ساخته شدن.
5- صد سال تنهایی از گابریل گارسیا مارکز. رمانی ستوده شده از این نویسنده که به لحاظ سادگی بیان به خواننده نزدیکه. هر چند از لحاظ حجمی کمی قطوره ولی ارزش خوندن داره
6- احمد محمود بسیار نویسنده خوبی در سبک رئالیسم اجتماعی و کلاسیک به حساب میاد. داستان یک شهر و درخت انجیر معابد کتب بسیار خوبی به حساب میان. هر چند کمی رنگ و بوی سیاست هم دارن ولی باعث نمیشه که ارتباط گرفتن باهاش سخت بشه. رمان های منسجمی دارن ایشون.
7- رمان سمفونی مردگان اثر عباس معروفی. این نویسنده جزء بهترین نویسنده های ایرانی به حساب میاد. این رمان جدا از جوایزی که برده از لحاظ قالبی و داستانی هم رمان بسیار خوبیه. البته باز از لحاظ حجمی کمی قطوره. ولی جزء رمان هایی به حساب میاد که به راحتی میشه باهاشون ارتباط گرفت.
8-کتابی که @Krasinski بالا پیشنهاد دادن هم کتاب خوبیه. البته خیلی شاید نشه در سبک کلاسیک گنجوندش به اعتقاد بعضی ولی رمان خوبی به حساب میاد و به عنوان یه رمان نوشته شده بر اساس سیر سیال ذهن نویسنده انسجام خوبی داره.
9- موبی دیگ. کتابی معروف و ساده برای درک. مناسب برای شروع

خیلی دلم میخواست رمان های مثل شوهر اهو خانم رو هم پیشنهاد بدم ولی چون خیلی حجیمه و الان کنکوری هم توی سایت زیاد داریم نگه میدارمش تا بعد

همنوایی ارکستر شبانه چوب‌ها
شماره صفحات: 200
رضا قاسمى در سال ١٩٩۶ این رمان را در آمریکا به چاپ رساند که با چند سال تاخیر در سال ٨٠ به ایران راه یافت و جوایز بزرگ و متعددى را از آن خود کرد.
رمان در عین بررسى روابط ایرانیان مهاجر در فرانسه به ویژه ایرانیان ساکن این طبقه، عوالم روحى و روانى آنها و همینطور مسائل شخصى و غیر شخصى را بررسى مى‌کند. رمان در گوشه‌هایى به روابط جنسى، سیاست و زندگى اجتماعى آنها اشاره مى‌کند. قاسمى راوى را از لحاظ روانى و روحى موشکافى مى‌کند. قاسمى رمان را به‌صورت پازلى آغاز می‌کند که با گذشت داستان پازل کامل و کاملتر مى‌شود.

بار هستی(سبکی تحمل‌ناپذیر هستی)
شماره صفحات: 300
این کتاب که در سال 1968 در پراگ در دورهٔ زمانی موسوم به بهار پراگ می‌گذرد، با مفاهیم فلسفی فراوانی سر و کار دارد. کتاب به شرحی از وضعیت زندگی هنرمندان و روشنفکران چکسلواکی پس از بهار پراگ، یعنی پس از حملهٔ اتحاد شوروی به چکسلواکی، می‌پردازد. شخصیت اصلی کتاب «توماس» نام دارد. توماس که جراحی معروف است انتقادات فراوانی به کمونیست‍های چک دارد و این موجب می‌شود که او شغل‌اش را از دست بدهد. دیگر شخصیت‌های مهم داستان «ترزا» (همسر توماس)، «سابینا» (نقاش، معشوقهٔ توماس)، و «فرانز» (استاد دانشگاه، معشوق سابینا) هستند.
بار هستی در خلاصه دربارهٔ درک این موضوع است که تشخیص راه درست از راه غلط برای انسان غیرممکن است. به‌همین دلیل راه غلطی وجود ندارد و انسان مبری از اشتباه است.

طاعون
شماره صفحات: 320
کتاب طاعون اثر برجسته نویسنده برنده جایزه نوبل، آلبر کامو است که در سال ۱۹۴۷ به چاپ رسید. در این رمان، شخصیت‌های داستان علیه بی‌عدالتی جهان دست به عصیان می‌زند. طاعون روایتگر جامعه‌ای است که طاعون‌زده می‌شود. شهر آرام و ساکتی که به ناگاه مورد هجوم موش‌های ناقل بیماری طاعون قرار می‌گیرد و رفته رفته این سیاهی روی تمام شهر سایه می‌افکند. ما در طاعون شاهدِ عینی بازخورد و واکنش‌های متفاوت هر یک از مردم شهر، نسبت به مصیبتی واحد و یکسان هستیم. کتاب رفته رفته تغییرات رفتار و احساسات و حرکت و عصیانی اجتماعی را در مقابل طاعون به تصویر می‌کشد.

کشتن مرغ مینا
رمان کشتن مرغ مینا با عنوان انگلیسی to kill a mockingbird اثر برجسته و بسیار معروف از خانم هارپر لی است که در سراسر جهان و مخصوصا در آمریکا شهرت دارد. رمانی که با وجود سادگی، حرف‌های بسیار مهمی برای گفتن دارد. در این رمان ساده و خوش‌خوان که از زبان یک دختربچه روایت می‌شود ما با موضوع نژادپرستی روبه‌رو هستیم.

موبی دیک
از هرمان ملویل نویسنده آمریکایی است که در سال ۱۸۵۱، در دوران رنسانس آمریکایی، منتشر شد. ملوان اسماعیل داستان جستجوی دیوانه‌وار اهب، ناخدای کشتی پکوئود را می‌گوید که به دنبال انتقام از موبی‌دیک، وال سفیدی که پیش‌تر کشتی‌اش را نابود کرده‌است و پایش را از زانو قطع کرده‌است، می‌باشد. کتاب تا زمان مرگ نویسندهٔ آن در سال ۱۸۹۱ یک شکست تجاری بود امّا در قرن بیستم به عنوان یکی از بهترین رمان‌های آمریکایی شهرت یافت.

دایی جان ناپلئون
دایی جان ناپلئون رمانی طنز در گونهٔ داستان بلوغ از ایرج پزشکزاد است که سالِ ۱۳۴۹ منتشر شد. این رمان که از پرفروش‌ترین کتاب‌های ایرانی‌ست با لحنی طنز تیپ‌های شخصیت‌های جامعهٔ ایرانی را به ریشخند می‌گیرد.

آوای فاخته
آوای فاخته عنوان کتابی جنایی به قلم جی. کی. رولینک می‌باشد که در ابتدا تحت نام مستعار و گم‌نامِ رابرت گالبریت به چاپ رسید. این اولین رمان از مجموعه داستان‌های جناییکورمورن استاریک است که به گفتهٔ نویسنده بیش از هفت جلد خواهد داشت.
آشکار شدن هویت اصلی نویسنده پس از انتشار «آوای فاخته»، فروش این کتاب را به طرز چشم‌گیری افزایش داد تا جایی که اثر رولینگ در صدر جدول پرفروش‌ترین کتاب‌های ادبیات داستانی انگلیس قرار گرفت.
موضوع رمان دربارهٔ «کورمورن استرایک»، کهنه‌سرباز زخم‌خورده در جنگ افغانستان است که اینک به عنوان کارآگاه خصوصی درگیر پروندهٔ خودکشی یک مانکن است.

پ.ن1: اینجا چندتا کتاب رو در ژانرهای مختلف معرفی کردم؛ اگه کتابی براتون جذاب بود پیشنهاد بدید. البته تو یه پست دیگه هم سعی می‌کنم چندتا کتاب رو به صورت اجمالی معرفی کنم. البته این به این معنا نیست که فقط از بین این‌ها کتاب انتخاب کنیم. شما هم کتاب‌های پیشنهادیتون رو حتما بگید.
پ.ن2: تعداد صفحات مشخصا حدودی هستند :-"
از بین این کتب نظر من اینه که طاعون و بار هستی فعلا پیش کشیده نشن چون متن سنگینی برای شروع دارن.

در سبک جنایی-معمایی آوای فاخته رمان بسیار خوبیه. کتاب های اس جی واتسون مخصوصا زندگی دوم و پیش از آنکه بخوابم و کتاب دختری در قطار اثر پائولا هاوکینز رو هم پیشنهاد میدم

zeynabgol

به گِلِ انجمن نِشَسته
نام مرکز سمپاد
فرزانگان یک
شهر
مشهد
سال فارغ التحصیلی
1404
ژانر جنایی-معمایی
من سکوت بره ها رو پیشنهاد میکنم

ژانر رمنس
من پیش از تو، پنج قدم فاصله و داستان کوتاه مات و پرستوها

ژانر علمی تخیلی
آرتمیس فاول

ژانر فانتزی
با توجه به رونق سریالش، چرخ زمان.
مجستریوم
سه گانه تمام ارواح: کشف جادوگران، سایه شب، کتاب زندگی

ژانر تاریخی - اساطیری
نمیدونم:)

ژانر ترسناک
دکتر جکیل و آقای هاید(درست نوشتم؟)
سری داستان های ار ال استاین(تا حدودی کودکانه ان)

ژانر کلاسیک
امم... گوژپشت نوتردام؟

ژانر کمدی و یا کمدی سیاه
مغازه خودکشی رو به تازگی خونده م و خوشم اومد، بخونید.

چطور با پدرت آشنا شدم؟(سر این کتاب از خنده پاره شدما ینی بلند بلند:)) )

عطر سنبل، عطر کاج(داستان زندگی یه خانواده ایرانی در امریکا که واقعی هم هست و سوتی های فرهنگیشون)

ژانر های رئالیسم و رئالیسم جادویی
اینو نمیدونم چیه:)

ژانر روانشناسی
مامان و معنای زندگی
سه شنبه ها با موری

اسدالهی

ilia asadollahi
کنکوری 1403
نام مرکز سمپاد
علامه حلی 4
شهر
تهران
سال فارغ التحصیلی
1403
ژانر جنایی-معمایی
من سکوت بره ها رو پیشنهاد میکنم

ژانر رمنس
من پیش از تو، پنج قدم فاصله و داستان کوتاه مات و پرستوها

ژانر علمی تخیلی
آرتمیس فاول

ژانر فانتزی
با توجه به رونق سریالش، چرخ زمان.
مجستریوم
سه گانه تمام ارواح: کشف جادوگران، سایه شب، کتاب زندگی

ژانر تاریخی - اساطیری
نمیدونم:)

ژانر ترسناک
دکتر جکیل و آقای هاید(درست نوشتم؟)
سری داستان های ار ال استاین(تا حدودی کودکانه ان)

ژانر کلاسیک
امم... گوژپشت نوتردام؟

ژانر کمدی و یا کمدی سیاه
مغازه خودکشی رو به تازگی خونده م و خوشم اومد، بخونید.

چطور با پدرت آشنا شدم؟(سر این کتاب از خنده پاره شدما ینی بلند بلند:)) )

عطر سنبل، عطر کاج(داستان زندگی یه خانواده ایرانی در امریکا که واقعی هم هست و سوتی های فرهنگیشون)

ژانر های رئالیسم و رئالیسم جادویی
اینو نمیدونم چیه:)

ژانر روانشناسی
مامان و معنای زندگی
سه شنبه ها با موری
رئالیسم جادویی یه سبک رمان نویسیه که نویسنده داستانی واقعی و مفهومی حقیقی رو با روند و شخصیت های جادویی و بعضا غیر حقیقی پیش میبره. داستان واقعی و مفهوم حقیقی ولی دارای عناصر غیر طبیعی و به اصطلاح جادویی

یه سوال شخصی: ازین رمان های نوجوان و پرفروش های هفته زیاد می خونین؟

MRΣZA

کاربر حرفه‌ای
کنکوری 1403
نام مرکز سمپاد
شهید بهشتی
شهر
ابهر
سال فارغ التحصیلی
1403
سلام، بنظر من ژانر های کلاسیک و جنایی-معمایی باشه بهتره، چون هم جذابیت و مفهموم خاص خودشون رو دارن و هم اینکه براحتی میشه از کتابخونه تهیه کرد (اگه کسی نخواست بخره)

اسدالهی

ilia asadollahi
کنکوری 1403
نام مرکز سمپاد
علامه حلی 4
شهر
تهران
سال فارغ التحصیلی
1403
سلام، بنظر من ژانر های کلاسیک و جنایی-معمایی باشه بهتره، چون هم جذابیت و مفهموم خاص خودشون رو دارن و هم اینکه براحتی میشه از کتابخونه تهیه کرد (اگه کسی نخواست بخره)
به فکر تهیه نباشید. هر کتابی بگید من لینک پی دی افش رو اینجا قرار میدم. شما فقط آزادانه انتخاب کنید.

نام مرکز سمپاد
فرزانگان ۲
شهر
کرج
سال فارغ التحصیلی
1401
مدال المپیاد
Physics
دانشگاه
SUT
رشته دانشگاه
Physics
الان همتون نگران جذابیت برای سایر اعضایید
عموم کتابخوانی های سمپادیا فلسفی تاریخی بودن و این ژانر طرفدار های خودشو داره
پس نگران طرف دار نباشید

به فکر تهیه نباشید. هر کتابی بگید من پی دی افش رو اینجا قرار میدم. شما فقط آزادانه انتخاب کنید.

ما اینجا حق کپی رایت رعایت میکنیم حتی اگه وجود نداشته باشه :‌))

احتمالا مثلا کاری که @Eli. سری پیش کرد یکی دوتا اکانت فدیبو یا طاقچه درست میکنیم که بچه هایی که نمیتونن تهیه کنن هم بتونن بخونن

اسدالهی

ilia asadollahi
کنکوری 1403
نام مرکز سمپاد
علامه حلی 4
شهر
تهران
سال فارغ التحصیلی
1403
الان همتون نگران جذابیت برای سایر اعضایید
عموم کتابخوانی های سمپادیا فلسفی تاریخی بودن و این ژانر طرفدار های خودشو داره
پس نگران طرف دار نباشید

ما اینجا حق کپی رایت رعایت میکنیم حتی اگه وجود نداشته باشه :‌))

احتمالا مثلا کاری که @Eli. سری پیش کرد یکی دوتا اکانت فدیبو یا طاقچه درست میکنیم که بچه هایی که نمیتونن تهیه کنن هم بتونن بخونن
منم نمی خواستم خود پی دی اف رو مستقیم قرار بدم که. مگه دیوانه ام خودم هزینه کنم بعد رایگان به اشتراک بذارم؟ البته هزینه زیادی نداره ولی به هر حال از لحاظ اخلاقی درست نیست.

لینک به صرفه ترین سایتی که میشه ازش دانلود کرد رو اینجا به اشتراک میذارم که هزینه اضافی بابت خرید خود کتاب پرداخت نشه. یا لینک های مطالعه آنلاین اگر بشه.

نام مرکز سمپاد
فرزانگان امین
شهر
اصفهان
سال فارغ التحصیلی
1390
به نظر من مستقل از ژانر کتابای مدنظرتون رو پیشنهاد بدین فعلا. چند نفر اون وسط پیشنهاد دادن. همون فرمون رو برین جلو. من میترسم خیلی پرت باشه پیشنهادهام و مناسب سن و علاقه‌ی شما نباشه. ولی حالا ریسک میکنم و میگم:)) رمان نیمه‌فلسفی که سخت نباشه مسئله‌ی اسپینوزا رو پیشنهاد میدم (اروین یالوم). نه بهترین رمان فلسفیه نه بهترین کتاب یالومه. ولی نظرم از جمعبندی ژانر، موضوع، حجم و … این بود که شاید انتخاب خوبی باشه.
دو تا کتاب خیلی کوتاه هم پیشنهاد میدم که چون خیلی کوتاهن شاید برای باهم‌خوانی مناسب نباشن ولی دوست داشتم یه جا معرفیشون کنم.:)) یکی گیرنده شناخته نشد و دیگری دوست بازیافته. هردو مرتبط با جنگ جهانی دوم و هلوکاستن. واقعا توصیه میکنم خوندنشون. چند ساعت بیشتر هم طول نمیکشه.

یه کتاب دیگه که هم موضوعش جذابه، هم خوشخوانه، هم حجمش مناسبه کتاب صداهایی از چرنوبیله. نویسنده‌ش هم که خب به خاطر این ژانر نوشتاری که انتخاب کرده و چندین کتاب رو به همین طریق نوشته نوبل ادبیات برده. در نتیجه نمی‌تونین ارزشش رو زیر سوال ببرین.:D

اینا که گفتم هیچکدوم سخت و پیچیده نیستن و خوشخوان و روانن. مسئله‌ی اسپینوزا چون رمان فلسفیه به نسبت بقیه سخت‌تره ولی همونم سخت نیست زیاد. حالا اگر اصرار دارین به خوندن کتابای فلسفی‌تر یا کلاسیک‌تر اون بحث دیگریست.

ضمنا من هیییچ ایده‌ای درمورد کتابای sci fi ندارم. خوشحال میشم اگر معرفی کنین.:)

saara

کاربر نیمه‌فعال
نام مرکز سمپاد
فرزانگان 1
شهر
شیراز و تهران
سال فارغ التحصیلی
1398
مدال المپیاد
زیست
رشته دانشگاه
پزشکی
چند تا از بهترین کلاسیک هایی که خواندم را میگم :D

اخرین روز یک محکوم و بینوایان
ویکتور هوگو

بابا گوریو
بالزاک.

خوشه های خشم
جان اشتان بک

بلندی های بادگیر:cry:
امیلی برونته

دزیره
ان ماری سلینکو

نظرتو راجب کتاب های ژول ورن چیه ؟;;)

اسدالهی

ilia asadollahi
کنکوری 1403
نام مرکز سمپاد
علامه حلی 4
شهر
تهران
سال فارغ التحصیلی
1403
چند تا از بهترین کلاسیک هایی که خواندم را میگم :D

اخرین روز یک محکوم و بینوایان
ویکتور هوگو

بابا گوریو
بالزاک.

خوشه های خشم
جان اشتان بک

بلندی های بادگیر:cry:
امیلی برونته

دزیره
ان ماری سلینکو

نظرتو راجب کتاب های ژول ورن چیه ؟;;)
در ژانر علمی تخیلی که @مهسا خواستن ژول ورن نویسنده خوبیه. البته اگر علمی-تخیلی بخواید
ژانر های رمنس و علمی تخیلی جزء ژانر هایی هستن که میشه توی نوشتارشون بسیار افراط کرد به نسبت ژانر های دیگه. نویسنده های خوب به نسبت تعداد کل نویسندگان این ژانر ها کمتره متاسفانه. توی این دو ژانر مخصوصا کلیشه در نوشتارها بسیار زیاد دیده میشه و کمتر نویسنده ای رو میشه دید که بتونن انسجام داستانی رو حفظ کنن.

اسدالهی

ilia asadollahi
کنکوری 1403
نام مرکز سمپاد
علامه حلی 4
شهر
تهران
سال فارغ التحصیلی
1403
والا نمیدونم ها، ولی برای من ژول ورن نهایتا تا ۱۱ سالگی جذاب بود نه بعدش دیگه.
منظورم از اینکه معرفی کنین نویسنده‌ها و کتابای جدیدتر سای فای بود.
در کل به لحاظ ساختار شناسی به این شکله.
البته کلیت ژانر های علمی تخیلی معمولا بعد از یه سنی دیگه جذابیت ندارن. مگر یه سری آثار خاص که بیشتر به رئالیسم جادویی گرایش دارن تا علمی- تخیلی.
شما فکر کنم رئالیسم جادویی براتون جذابتر و مناسبتر باشه تا علمی تخیلی. داستان هایی که کمی چاشنی تخیل دارن ولی مفاهیم درونیشون واقعیه.
علمی- تخیلی شاید برای همه کاربران جذاب نباشه با در نظر گرفتن محدوده سنی. رئالیسم جادویی رو انتخاب کنیم بهتر نیست؟

بالا