• اگر سمپادی هستی همین الان عضو شو :
    ثبت نام عضویت

از انتخاب رشتتون راضی هستید؟

• شروع کننده موضوع

Nathanael

کاربر نیمه‌فعال
نام مرکز سمپاد
فرزانگان
شهر
مشهد
سال فارغ التحصیلی
1404
دانشگاه
?
رشته دانشگاه
?
سلام . من چند تا سوال در زمینه انتخاب رشته( دبیرستان) دارم:
1- چقدر از انتخاب رشتتون راضی هستید؟
2- اگر زمان به عقب برمیگشت و شما میتونستید دوباره انتخاب رشته کنید ، دوباره همین رشته و مسیر رو انتخاب میکردید؟چرا؟
3- ایا رشته تحصیلی تون به کاری که ازش درامد دارید مربوطه؟ اگه نه چرا و چطور؟
4- پیشنهادتون برای انتخاب رشته چیه ؟( فقط جان من نگید بستگی به علاقه آدم داره که ..:slightly_smile_face:)
5- چرا رشته x رو انتخاب کردید؟( چه در دانشگاه چه در دبیرستان)

صوراسرافيل

کاربر خاک‌انجمن‌خورده
نام مرکز سمپاد
علامه حلى
شهر
تهران
سال فارغ التحصیلی
0000
انسانی رفتم.کاملا راضیم ازانتخابی که اون موقع کردم.
2- اگر زمان به عقب برمیگشت و شما میتونستید دوباره انتخاب رشته کنید ، دوباره همین رشته و مسیر رو انتخاب میکردید؟چرا؟
قطعا همینطوره.موفقیت من فقط در قالب همین مسیر بود.
قاعدتا باید هنگام انتخاب رشته به درآمد هم فکر کرد.رشته ما یعنی انسانی یا حقوق،قبلا خیلی درآمد زا بود،منتها الان خب به واسطه دلایلی مثل دانشگاه آزاد و اینکه اصلا همه رشته ها وضعشون داغونه وضع مالیش هم جالب نیست.
4- پیشنهادتون برای انتخاب رشته چیه ؟( فقط جان من نگید بستگی به علاقه آدم داره که ..:slightly_smile_face:)
انتخاب منطقی کنید نه بر اساس صرفا علایق یا درآمد.همه جوانب رو در نظر بگیرید.
انسانی و حقوق چون درشون توانایی زیاد و علاقه داشتم.و از لحاظ کاری هم خوب بودن.

Kiamehr

A special genius
کنکوری 1403
نام مرکز سمپاد
هاشمی نژاد ۱
شهر
مشهد
سال فارغ التحصیلی
1403
مدال المپیاد
نقره زمین شناسی
سلام من رشتم تجربیه
خب همینطور که میدونین پرطرفدارترین رشتست و رقابت وحشتناک سختی داره
من اگه برگردم عقب بازم سراغ تجربی میرم چون تو فامیل و خانواده دکتر زیاد داریم و منم به همین سمت کشیده شدم و بهش علاقه دارم. از بچگی میخواستم دکتر بشم و این برام شد هدف.
من به همین علت رشته ی تجربی رو انتخاب کردم ، اما برای پیشنهاد انتخاب رشته:
خب اگه از بحث علاقه بگذریم باید بریم سراغ یکسری حقایق
اول اینکه اگه دنبال تجربی هستی ریسک این رو باید بپذیری که رقابت وحشتناک سختی داره و با کسی شوخی نداره، اگه جایی کم بیاری از دور رقابت خارج میشی.
بعضی هارو دیدم میگن چون ریاضیم ضعیفه پس بی خیال رشته ی ریاضی میشیم و میرم تجربی ، خب این تصور خیلی اشتباهه هیچوقت بخاطر اینکه یک درسی سخته انتخابت رو عوض نکن چون دلیل قانع کننده ای نیست . یا مثلا میگن انسانی درس هاش حفظیه خوشم نمیاد پس برم ریاضی یا تجربی . اینم تصور غلطیه
تو انتخاب رشته باید خیلی دقت کرد ، گفتی درباره ی علایق صحبت نکنیم ولی بنظرم باید درباره ی اینم بگم:sweet_smile:
شاید شما برخلاف علاقتون رفتین سراغ رشته ای(مثلا تجربی) و حتی اگه در آینده موفق بشین ، بازم رضایت قلبی ندارین و افسوس گذشته رو میخورین
پس نباید به این راحتی از بحث علایق صرف نظر کرد:) باید به علاقه ، توانایی ، هدف و... باهم نگاه کرد و تصمیم نهایی رو گرفت

• شروع کننده موضوع

Nathanael

کاربر نیمه‌فعال
نام مرکز سمپاد
فرزانگان
شهر
مشهد
سال فارغ التحصیلی
1404
دانشگاه
?
رشته دانشگاه
?
سلام من رشتم تجربیه
خب همینطور که میدونین پرطرفدارترین رشتست و رقابت وحشتناک سختی داره
من اگه برگردم عقب بازم سراغ تجربی میرم چون تو فامیل و خانواده دکتر زیاد داریم و منم به همین سمت کشیده شدم و بهش علاقه دارم. از بچگی میخواستم دکتر بشم و این برام شد هدف.
من به همین علت رشته ی تجربی رو انتخاب کردم ، اما برای پیشنهاد انتخاب رشته:
خب اگه از بحث علاقه بگذریم باید بریم سراغ یکسری حقایق
اول اینکه اگه دنبال تجربی هستی ریسک این رو باید بپذیری که رقابت وحشتناک سختی داره و با کسی شوخی نداره، اگه جایی کم بیاری از دور رقابت خارج میشی.
بعضی هارو دیدم میگن چون ریاضیم ضعیفه پس بی خیال رشته ی ریاضی میشیم و میرم تجربی ، خب این تصور خیلی اشتباهه هیچوقت بخاطر اینکه یک درسی سخته انتخابت رو عوض نکن چون دلیل قانع کننده ای نیست . یا مثلا میگن انسانی درس هاش حفظیه خوشم نمیاد پس برم ریاضی یا تجربی . اینم تصور غلطیه
تو انتخاب رشته باید خیلی دقت کرد ، گفتی درباره ی علایق صحبت نکنیم ولی بنظرم باید درباره ی اینم بگم:sweet_smile:
شاید شما برخلاف علاقتون رفتین سراغ رشته ای(مثلا تجربی) و حتی اگه در آینده موفق بشین ، بازم رضایت قلبی ندارین و افسوس گذشته رو میخورین
پس نباید به این راحتی از بحث علایق صرف نظر کرد:) باید به علاقه ، توانایی ، هدف و... باهم نگاه کرد و تصمیم نهایی رو گرفت
یکم پیچیده تر از این هاست من اصلا نمیدونم علاقم چیه که اخرش افسوس گذشته رو بخورم و مطمئنم تا اخر امسال هم نمیفهمم:D:D

Kiamehr

A special genius
کنکوری 1403
نام مرکز سمپاد
هاشمی نژاد ۱
شهر
مشهد
سال فارغ التحصیلی
1403
مدال المپیاد
نقره زمین شناسی
یکم پیچیده تر از این هاست من اصلا نمیدونم علاقم چیه که اخرش افسوس گذشته رو بخورم و مطمئنم تا اخر امسال هم نمیفهمم:D:D
نگران نباشین تا حدودی طبیعیه
اگه مدرستون جلساتی برای انتخاب رشته گذاشت حتما شرکت کنین ، همچنین آزمون رغبت و توانایی که ازتون گرفته میشه میتونه کمک کنه
از خودتون بپرسین در آینده چی میخواین؟دوست دارین به کجا برسین؟
- این میتونه به انتخاب هدف و رشته تون کمک کنه:)

Smohammadreza

کاربر فوق‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
حلی یک
شهر
تهران
سال فارغ التحصیلی
0
مدال المپیاد
نقره فیزیک
سلام
1. بله
2. بله بازم ریاضی رو انتخاب میکردم. چون کلا به ریاضی و فیزیک علاقه داشتم. همچنین هیچ وقت از زیست و شیمی خوشم نیومده
3. فعلا کاری ندارم که بخوام اینو جواب بدم. موقع تحقیقاتم برای انتخاب رشته خیلی به بازار کار رشته ریاضی فیزیک توجهی نکردم راستش. ولی فکر نکنم بازار کارش خیلی بد باشه دیگه
4.همونطور که بقیه دوستان گفتن، انتخاب رشته منطقی. یعنی با در نظر گرفتن همه جوانب
5. دلیلش رو گفتم بالاتر

amir_

پوچه
کنکوری 1403
نام مرکز سمپاد
(: 0
شهر
:)
سال فارغ التحصیلی
1403
به نظرم اگه بشینی مطالب رشته ها رو بررسی کنی وسعی کنی از هر کدوم یکمی یاد بگیری هم با دروس اون رشته اشنا میشی هم میفهمی با کدوم حال میکنی البته بازار کار و هدفت توی پیدا کردن کار هم خیلی باید در نظر بگیری

نام مرکز سمپاد
فرزانگان امین
شهر
اصفهان
سال فارغ التحصیلی
1390
سلام. خب من اینو الان دیدم و فکر کردم خوبه قبل رفتن جواب بدم چون که ده سال از فارغ التحصیلی دبیرستانم می گذره.
چقدر از انتخاب رشتتون راضی هستید؟
خیلی خیلی زیاد! اون زمان ما هنوز این شکلی نشده بود که همه برن تجربی و ریاضی ارج و قرب بالاتری داشت هنوز. :))
ولی من چون زیستم خیلی خوب بود و چون به طور کلی خیلی درسخون بودم اصرار زیادی بود از طرف مدرسه و خانواده که برم تجربی چون مطمئن بودن رتبه‌ی خیلی خوبی کسب خواهم کرد تو تجربی. واقعا هم همه‌ی دوستان نزدیکم رفتن تجربی و همه رتبه‌های زیر ۵۰ کنکور شدن. ولی خب فقط که بحث رتبه آوردن نیست! آدم باید به آینده‌ش فک کنه. بعضیا تصورشون اینه که همه چی با کنکور تموم میشه. در حالی که تازه شروع همه چیزه. و خب من علاقه‌ای واقعا نداشتم به پزشکی و مسیری که داشت. ذهنم فنی بود و الگوریتمی و علاقه‌م کاملا متفاوت بود. از یه طرف دیگه عاشق علوم انسانی و ادبیات بودم و مطمئن بودم اگر برم تجربی باید با اینا خداحافظی کنم چون دیگه فقط باید درس بخونم که برای کسی مثل من که علایقم پخش بود، خود شکنجه بود. در نتیجه علی رغم مخالفت همه‌ی اطرافیان -شامل خانواده و معلم‌ها- رفتم ریاضی. تنها کسی که از این تصمیم من حمایت می‌کرد و خوشحال بود معلم ریاضیم بود که معتقد بود من برای ریاضی ساخته شدم. :)
حتما حتما دوباره می‌رفتم ریاضی اگر برمی‌گشتم عقب. سال‌های بعد بیشتر بهم نشون داد که چقدر این مسیر برای من درست‌ و خوب و بهینه بود.
بله :) من الان دیتاسیانتیستم و کاملا در راستای مسیر تحصیلیمه و مرتبط مستقیم با گرایش ارشدم.
4- پیشنهادتون برای انتخاب رشته چیه ؟( فقط جان من نذگید بستگی به علاقه آدم داره که ..:slightly_smile_face:)
اینی که میکم برای کشف علاقه‌س بیشتر:))
پیشنهادم اینه که به جای مشورت با چهار نفر آدمی که تازه انتخاب رشته کردن یا تازه وارد دانشگاه شدن، با آدمایی صحبت کنین که تا ته یه رشته رو رفتن. مثلا پزشک متخصصن یا روانشناسی هستن که داره کار می‌کنه یا ... . اینطور آدما بهتون می‌تونن دید بلندمدت بیشتری بدن تا کسی که تازه اول یا وسطای راهه. مثلا دوستم که الان پزشک متخصصه، می‌گفت اگر کسی تو سالای علوم پایه ازم سوال می‌کرد می‌گفتم اینور نیا. اصلا نیا! برو ریاضی. اگر تو سالای استیجری می‌پرسید میگفتم خیلی باحال و جذابه. بیا تجربی. اگر تو روزای سخت اینترنی می‌پرسید می‌گفتم هرچیزی بخون جز پزشکی. و هر رشته‌ای برو جز تجربی. باز دوباره تو روزای کنکور تخصص و تحصیل تخصص همینطور. در حالی که خب الان که پزشک متخصصه و داره کار میکنه عاشق همه چیزه و الان معتقده که خوب شده دید بلندمدت داشته موقع انتخاب رشته‌ی دبیرستانش و نه کوتاه‌مدت (به واسطه‌ی مادرش که پزشک بودن.). یک توصیه‌ای از مادرش خیلی تو ذهن من مونده. همون روزای انتخاب رشته اومدن درمورد پزشکی با ما صحبت کنن. میخواستن منو قانع کنن برم تجربی. بهشون می‌گفتم من از خون و زخم غش می‌کنم! چطور برم تجربی؟ گفتن عزیزم! نکنه فکر می‌کنی ما عاشق دیدن خونیم و از بچگی زخم می‌دیدیم ذوق می‌کردیم؟! نه! من سر تشریح حالم به هم خورد و اولین بار که رفتم توی اتاق جراحی غش کردم! ولی آدم یاد می‌گیره و عادت می‌کنه چون که می‌فهمه تحمل اینا لازمه تا بتونه جون یه نفرو نجات بده و بهشون کمک کنه. بهم می‌گفت نباید اینجوری کوته‌فکرانه فکر کنی موقع انتخاب. و خب حرف خیلی درستی بود. البته در مورد من واقعا اون مسیر مناسب نبود. ولی این حرف به طور کلی درست بود.

البته که آدما المانهای مختلفی رو مد نظر قرار میدن برای انتخاب رشته. مثل فرصت اپلای و مهاجرت و پول. ولی از نظر خودم اینا هیچکدوم مفت نمی‌ارزه اگر علاقه نباشه.
من ریاضی رو انتخاب کردم چون هم توی ریاضی خیلی خوب بودم (فیزیکم اصلا خوب نبود و ازش هم بدم میومد تا سال پیش‌دانشگاهی. ولی خب علاقه‌م به ریاضی کافی بود واسم) و هم خیلی خیلی دوستش داشتم. اون موقع به واسطه‌ی دوستان المپیاد کامپیوتری بزرگترم با کامپیوتر آشنا شده بودم و می‌دونستم که مسیر من همینه. چیزی که هم توش خوبم و هم باهاش خوشحالم و موقع حل کردن مسئله‌هاش زمان از دستم درمیره. اون موقع هنوز اینقدر کامپیوتر معروف نشده بود و هنوز برق دست بالا رو داشت توی رتبه‌ مورد نیاز. موقع انتخاب رشته (من رتبه‌ی چهارم مدرسه بودم و خب جوری بود رتبه‌م که اکثر چیزارو قبول میشدم) همه سعی کردن منو قانع کنن که چون رتبه‌م خوبه و درسم خوبه باید برم برق (برق امیرکبیر قبول می‌شدم نه تهران). ولی من حرف هیچکسو گوش ندادم و رفتم رشته‌ای که دوستش داشتم و حتی یک سر سوزن هم از چنین انتخابی پشیمان نیستم. ۱۰ تا انتخاب اول کنکورم هم کامپیوتر بود. نکته‌ی مهم درمورد انتخاب رشته‌ی من این بود که رفتنم به رشته‌ی ریاضی به خاطر پیدا کردن کامپیوتر به عنوان علاقه‌ی دانشگاهیم بود. اگر این نبود می‌رفتم تجربی. چون بقیه‌ی رشته‌های مهندسی هیچ هیچ هیچ جذابیتی برای من نداشتن. مهندسی کامپیوتر دنیای متفاوتی داره نسبت به برق و مکانیک و عمران و اینها.

Scarlett

✷‿✷
نام مرکز سمپاد
فرزانگان
شهر
-
سال فارغ التحصیلی
1404
منم نهم هستم و واقعا نمیدونم برای انتخاب رشته چکار کنم
ریاضی درس مورد علاقم هست، فیزیک و زیست رو هم دوست دارم و به شیمی حس خاصی ندارم
و هر روز یک تصمیمی دارم برای انتخاب رشته
ولی فعلا میخوام برم ریاضی :)))
ولی نمیدونم از رشته های دانشگاهی ریاضی خوشم میاد یا نه

• شروع کننده موضوع

Nathanael

کاربر نیمه‌فعال
نام مرکز سمپاد
فرزانگان
شهر
مشهد
سال فارغ التحصیلی
1404
دانشگاه
?
رشته دانشگاه
?
پیشنهاد من اینه که فقط و فقط به علاقه توجه کنین ، علاقه نباشه هیچ مزیتی به چشمتون نمیاد ولی اگه علاقه داشته باشین راه هموار میشه براتون
من به انتخاب پدر و مادرم اومدم تجربی ، الان هم به خاطر المپیاد هم به دلیل علاقه ای که از اول به ریاضی داشتم دارم برای تغییر رشته میخونم ... با وجود اینکه در دیدگاه کلی ممکنه زیست آسون تر از هندسه به نظر بیاد ولی من واقعا یک صدم مشکلاتی که سر خوندن (بی علاقه) زیست دارم با هندسه ندارم :)
دوباره سر خونه اول :D: در این موقعیت که فقط 5 ماه برای انتخاب رشته وقت هست علاقه مجهول رو به تهی هست پس عملا نمیشه روش حساب کرد. نقشهB یعنی استفاده از تجربیات معقول تره( تا حدی). چطوری به این نتیجه رسیدی به زیست علاقه نداری؟

Denebolah

کاربر فوق‌فعال
کنکوری 1403
نام مرکز سمپاد
frzIV
شهر
thrn
سال فارغ التحصیلی
1403
دوباره سر خونه اول :D: در این موقعیت که فقط 5 ماه برای انتخاب رشته وقت هست علاقه مجهول رو به تهی هست پس عملا نمیشه روش حساب کرد. نقشهB یعنی استفاده از تجربیات معقول تره( تا حدی). چطوری به این نتیجه رسیدی به زیست علاقه نداری؟
پیشنهاد میکنم به یه مشاور خوب و قابل اطمینان (مشاور مدرسه نه) مراجعه کنی ... البته روش های دیگه ای هم هست مثل mbti که من باهاش نتیجه گرفتم ولی خیلی مورد تایید نیست
چند تا مسئله باعث شدن که بفهمم زیست دوست ندارم:
یکی اینکه کلا پایه م توی ریاضی بهتر بود همین مسئله باعث میشد توی علوم هم بیشتر به فیزیک و خیلی کم به شیمی تمایل داشته باشم و زیست چندان مورد علاقه م نباشه بعد هم طبق شناختی که از خودم داشتم فهمیده بودم چیزهایی که دوست دارم هیچوقت از یادم نمیرن ... مثلا راجع به بیگ بنگ وقتی هفت سالم بود خوندم و هنوز هم دقیقا همون تعریف رو یادمه ولی مثلا زیست در طول یه ماه به راحتی از یادم میرفت پس فهمیدم اصلا علاقه ندارم :)

نام مرکز سمپاد
فرزانگان ۲
شهر
کرج
سال فارغ التحصیلی
1401
مدال المپیاد
Physics
دانشگاه
SUT
رشته دانشگاه
Physics
یه نکته که باید در نظر داشته باشید
که اعتمادی به گزاره های مثل من درس ریاضی یا درس زیست رو دوس ندارم زیاد قابل اعتماد نیستن برای انتخاب رشته

۱. درس های دانشگاه خیلی از درسای راهنمایی متفاوته چیزی که شما از زیست تو راهنمایی میبینی زمین تا آسمون با چیزی که تو کتابایی مثل گایتون میبینی فرق داره

۲. خیلی از این علاقه نداشتنا به خاطر ذات مفهوم نیست به خاطر معلم/تدریس/تالیف کتابا/ شرایط محیطی و...
مورد داشتیم (دوستم) راهنمایی از شیمی متنفر بوده دهم نشسته چن تا منبع دانشگاهی شیمی (محض تنفر زدایی) خونده و بعد المپیادی شیمی شده

۲. تصمیم گیری بر اساس علاقه به درسای دبیرستانه بیش از حد کوتاه بینانه ست چون ریاضی که باید بخونی ۳ ساله ولی از اونور مسیر زندگی تو به عنوان یه‌پزشک یا یه مهندس یه عمر و اینطور نیست که مهندسی ریاضی فیزیک دبیرستان باشه پزشکی شیمی زیست
ببینید بیشتر از اینکه تمرکزتونو بزارید روی زیست و ریاضی و اجتماعی و نقاشی برید رشته های دانشگاهی چارت درسیشون و محیط کارشونو ببینید

کاری که من کردم
رفتم تمام رشته های کنکور سه تا رشته ی مورد نظرمو در آوردم (لیستش هست) از توشون منتخب ها رو درآوردم بعد رو منتخب ها تحقیق کردم
دست آخر اون رشته ای رو انتخاب کردم که علاقه متدی های بیشتری توش داشتم و با مخیط کارش میتونستم کنار بیام

merfan x1

کاربر حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
شهید بهشتی 2
شهر
زنجان
سال فارغ التحصیلی
1401
دانشگاه
علامه طباطبایی
رشته دانشگاه
اقتصاد
۱- ۱۰۰٪۲
۲- ۱۰۰٪
۳- هنوز درآمدی ندارم ولی اینطور که پیش می‌ره، بله مرتبطه.
۴-ریاضی(بنظرم رشته منعطفی هست.)
۵-چون بیشتر اطلاعاتی که بهت میدن بدرد نمیخوره در اکثر موارد، ولی همیشه ریاضی و فیزیک و هندسه و اینها بدردبخوره، حداقل برای من.
بعدشم اینکه عشق و علاقه، پول، استعداد، انعطاف بالا، یک مهندس خیلی راحتتر می‌تونه وارد جامعه شناسی بشه تا یه جامعه شناس به مهندسی.

ضمناً فکر نکن دبیرستان دانشگاه برای یادگیری علم هست، چیزهایی که کنارش میان بنظرم خیلی مهمتر هستند. الان میشه در یکسال دوره چهارساله کارشناسی رو تموم کرد.(انجام شده، به کتاب بیش یادگیری مراجعه شود.)

merfan x1

کاربر حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
شهید بهشتی 2
شهر
زنجان
سال فارغ التحصیلی
1401
دانشگاه
علامه طباطبایی
رشته دانشگاه
اقتصاد
ضمناً دو مورد هم هست که خیلی می‌تونه کمک کنه، یکی خوندن مطالب اون رشته هست، مثلا اگه میخوای ریاضی بخونی برو یه کتاب فیزیک پایه یا دبیرستانی بردار بخون، ببین کدوم واست جذابه.(من خودم از بچگی از دیدن معادلات پیچیده ریاضی کیف میکردم یا اینکه هیچی ازش نمی‌دونستم:))).
یک هم خوندن تجربیات، بالا پایین کردن آمارها، خوندن در مورد اون رشته و این که میشه باهاش چیکار کرد خیلی مهمه. من میخواستم برم فیزیک چون خیلی علاقه دارم، ولی خوب دیدم موقعیتش و آیندش اونی نیست که من می‌خوام لذا الان تو فکر اقتصاد هستم(فکر نکنم این دیگه تغییر بکنه:))).

ضمنا موافق این نیستم که از بقیه که تا ته رفتن بپرسی راضی هستند یا نه چون اونا یک آدم متفاوتی هستند و داستانشون فرق می‌کنه باهات، ولی مشورت کردن باهاشون برای ترسیم آینده توی ذهن خوبه.

موازی

کاربر فوق‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
سمپاد شیراز
شهر
شیراز
سال فارغ التحصیلی
93
دانشگاه
RWTH
رشته دانشگاه
مهندسی برق
۱،۲. ریاضی بودم. از انتخاب رشته م راضی هستم. تیپ زندگی یک مهندس رو ترجیح میدم نسبت به تیپ زندگی کسی که پزشکه یا توی کادر درمان کار میکنه.
و بله اگه برگردم عقب باز هم همین رشته رو انتخاب میکنم.
۳. رشته تحصیلی و کارم مرتبط هستن.
۴. واسه پیشنهاد انتخاب رشته، باید دید کوتاه مدت و بلند مدت داشت. اینکه توی سی سالگی دوست داری تو چه جایگاهی باشی و چیکار کنی و سبک زندگیت چطور باشه. متاسفانه ما زمان و انرژی لازم واسه امتحان کردن همه چیزو نداریم. ولی خوشبختانه اگه از چیزی تنفر خاصی نداشته باشی بعد از یه مدت میتونی دوسش داشته باشی. منظورم اینه که اشکالی نداره اگه علاقه هاتو نمیدونی، با چند نفر آدم حداقل ۲۶-۷ سال به بالا که احتمالا زندگی شون به پایداری رسیده صحبت کن، با یه مشاور خوب حرف بزن، یه مقدار گوگل کن و سعی کن آیندت رو تصور کنی. و تمام. اگه یکی از رشته ها بیشتر به دلت میشینه خب همون وگرنه نگران نباش، هر رشته ای یه سری چیزای جالب داره که جذبت میکنه.
- من با تست mbti اصلا موافق نیستم چون ویژگی های فردی خیلی عوض میشن.
- و اینکه هیچ کدوم راحت تر یا سخت تر نیستن. همه نیاز دارن وقت بذاری واسشون و یه سری مهارت هایی که الان نداری رو توی خودت تقویت کنی.
۵. من ریاضی انتخاب کردم چون حل مساله رو بیشتر از حفظ کردن مطالب دوست داشتم. حقیقتا از بدن انسان لذت نمیبردم و دوست نداشتم با تجربی خوندن توی محیط بیمارستان کار کنم. بیشتر خودم رو یه محقق فیزیک دان میدیدم که روی حل مسایل بزرگ کار میکنه :)) واسه همینم دیدم مهندسی برق به عنوان رشته مادر چیزای زیادی یادم میده که خب زهی خیال باطل :D ارشد رو یکم تغییر دادم رفتم سمت مهندسی کامپیوتر. این تغییر جهت دادن بین برق و کامپیوتر خیلی معمول هست. خلاصه محقق و فیزیک دان نشدم ولی از کار کردن با تکنولوژی های به روز و فهمیدن اینکه چیزها چطور کار میکنن لذت میبرم.
حقیقتا درمورد انسانی هیچ اطلاعی ندارم ولی اینکه درکت میکنم اگه هم ریاضی رو دوست داری هم زیست رو. ولی خب یه سری رشته های دانشگاهی میانی هم هستن که اینا رو بهم پیوند میدن. مثل مهندسی پزشکی که خودش سه چهارتا گرایش داره، بیوتکنولوژی و حتی مهندس کامپیوتری که تو حوزه هایی مثل محیط زیست و اینا کار میکنه :)

Batman:/

کاربر فوق‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
فرزانگان1
شهر
اراک
سال فارغ التحصیلی
1401
سلام^^
۱-من تا همین امسالم راضی نبودم ولی الان خیلی خیلی دوست دارم رشتم و:>
۲-مطمعن نیستم ، شاید میرفتم ریاضی
۳-هنوز که به درآمد نرسیده ولی به احتمال زیاد بله مرتبط خواهد بود
۴-برید آینده کاری هر رشته و چک کنید ، ببینید دروس مختلفش چیه و ترجیحا پی دی اف کتابارو هم دان کنید ببینید میتونید باهاشون کنار بیاید یا نه ، اگر ناراضی بودین تغییر رشته میدین مسعله خاصی فکر نکنم باشه
بنظرم حرف کارن راجع به انتخاب رشته درست بود
۵-تا حدودی فشار خانواده و جوی که بود باعث شد برم تجربی و اینکه معلم زیست نهمم هرچقد خوب بود همونقدر معلم ریاضی خوبی نداشتیم و طبعا باعث شد از ریاضی بدم بیاد و اون ابسشن به زیست اون سال باعث شد بشینم سرجام
+فکر میکنم لازمه به هرکی میخواد بیاد تجربی بگم که اونطور که بقیه میگن زیست همش حفظی نیست بخصوص ژنتیکش از نظر دروس خیلی با ریاضیا مشابهیم و مثلا ما زیست داریم اونا هندسه گسسته فرضا
رو حساب اینکه از سختی ریاضی فرار کنین و بگید حفظیه نیاین اینطرف باید با ریاضی مواجه بشین درهرصورت

کنکوری1401

کاربر فعال
نام مرکز سمپاد
فرزانگان
شهر
ساری
سال فارغ التحصیلی
1401
دانشگاه
ساری
رشته دانشگاه
پزشکی
نه
من رشتمو دوست ندارم برگردم میرم ریاضی

نام مرکز سمپاد
فرزانگان1
شهر
تهران
سال فارغ التحصیلی
1395
از انتخاب رشته دبیرستان ۸۰ درصد
بله
چون به علایق و روحیات من بیشتر میخوره
حدود ۴۰ روز در یک شرکت خصوصی کاری مرتبط با رشتم داشتم؛اما با حقوقش فقط میشد عصرها برم کافه[یک میلیون هشتصد برای فول تایم بود و من چون پاره وقت میرفتم؛یک و دویست]
برای همین به تدریس خصوصی دروس مختلف دبیرستان برگشتم
اول بازارکار
بعد سختی های رشته

علاقه بعدا به وجود میاد:)
۹۵ درصد علاقه و جوگرفتگی و سودای اپلای و این داستانا

Flora

Me!
نام مرکز سمپاد
__
شهر
..
سال فارغ التحصیلی
00
۱.بسیار زیاد...
۲.بله بله قطعا.چون ریاضی و فیزیک رو دوست دارم در کل خوندن و تحلیل کردن مسائل ریاضی رو بیشتر دوست دارم.
۳.فعلا که در دبیرستان به سر می‌بریم
۴.واقعا بحث علاقست ادم توی هر چیزی بهترین باشه هم در آمد داره هم موقعیت شغلی خوب
اما در کل اگر به بحث شغل هم اهمیت زیادی میدی مثلا به پزشکی علاقه داری ولی فلان درس رو دوست نداری و رقابت هم توی رشتت برات مهمه به اینها هم دقت کن .
۵.زیرا با انتخاب این رشته در خوشحالی بیشتری به سر می‌برم:)
اینم بگم یکم مربوطه:
امروز معلممون داشت درباره نمودار خوشحالی و درآمد صحبت می‌کرد میگفت تا جایی که دقیقا به حداقل نیاز های مالیتون برسید پول خوشحالی میاره ولی از یه جایی به بعد بحث علاقه به کاریه که انجام میدی و اون باعث خوشحالی میشه مثلا یک پزشک اگر از کارش تنفر داشته باشه قطعا خوشحال نیست هرچند که ممکنه درآمد بالایی داشته باشه...

-Pegah-

"استثنایی از قلب یک خاندان "
نام مرکز سمپاد
فرزانگان
شهر
سال فارغ التحصیلی
1402
مدال المپیاد
مرحله 1 ادبیات و شیمی
دانشگاه
ساری
رشته دانشگاه
پزشکی
نه اصلا راضی نیستم . و هر بار که زیست میخونم گسسته میشم . و در واقع اگه رشته تجربی ریاضی و فیزیک نداشت قطعا کار برام سخت تر میشد . اگه برگردم رشته ریاضی و انتخاب می‌کنم چون با توانایی ها و استعداد های من بیشتر همخوانی داره . واقعا خودمم نمیدونم چیشد که تجربی و انتخاب کردم .‌‌‌..

بالا