• اگر سمپادی هستی همین الان عضو شو :
    ثبت نام عضویت

یادگیری با Anki

• شروع کننده موضوع
  • مدیر کل

Admin2

لنگر انداخته
عضو کادر مدیریت
مدیر کل
نام مرکز سمپاد
علامه حلی
شهر
تهران
سال فارغ التحصیلی
1389
انکی یه نرم افزار معروفه برای اینکه به صورت فلش کارتی یاد بگیرید.

اگر کسی تجربه ای ازش داره یا روش استفاده ازش رو بلده بگه

https://apps.ankiweb.net/

Leo

لنگر انداخته
نام مرکز سمپاد
شهید بهشتی
شهر
-
سال فارغ التحصیلی
1399
من اوایل واسه یادگیری زبان عادت داشتم لغات جدید رو تو یه دفتر بنویسم و هر روز مرورشون کنم. بعد یه آشنایی Anki رو معرفی کرد و گفت از این استفاده کن خیلی بهتر از دفتر لغته. امتحان کردم و خب واقعاً ازش نتیجه گرفتم. اساسِ یادگیری Anki طبق جعبۀ لایتنر طراحی شده و تو بلند مدت خیلی می‌تونه به یادگیری چیزای مختلف کمک کنه. از نکات زیست‌شناسی و فرمول‌های فیزیک بگیر تا همین یادگیری زبان و لغت حفظ کردن!
روش استفاده‌اش هم خیلی ساده‌ست. نرم‌افزار رو نصب می‌کنید، توش یه deck(مجموعه‌کارت) می‌سازید مثلاً به اسمِ "لغت" یا "فرمول‌های ریاضی" یا "نکات بیوشیمی 1" یا هر چیز دیگه‌ای که دوست دارید حفظ کنید و یاد بگیرید. بعد تو هر deck می‌تونید بی‌نهایت کارت بسازید. مدلِ کارت‌ها هم اینجوریه که تو قسمت جلویی یا Front کارت مثلاً می‌نویسید "die" بعد تو قسمت عقبی یا Back می‌نویسید "مُردن". این شد یه کارت :)) حالا فردا که خواستید زبان بخونید، Anki رو باز می‌کنید و میرید تو deck مربوط به "لغت" بعد به ترتیب کارت‌هایی که ساختید رو واستون میاره. یعنی Front رو نشون می‌ده، شما سعی می‌کنید Back رو حدس بزنید، بعد می‌زنید Back رو نشون بده. خب حالا چند تا حالت داره. ممکنه شما معنی لغت die رو کامل مسلط بوده باشید. می‌زنید Easy و این کارت تا 7 روزِ دیگه ازتون پرسیده نخواهد شد. یا مثلاً ممکنه معنی die به زور و با سختی یادتون اومده باشه. می‌زنید Hard و این کارت 2 روز بعد دوباره ازتون پرسیده می‌شه.
دقیقاً مثل جعبۀ لایتنر کار می‌کنه ولی خب یه سری مزایا نسبت به جعبۀ لایتنر داره. مثلاً کار کردن باهاش آسون‌تره و به جای این که تک‌تک لغات رو توی کاغذ بنویسید، معنی لغت رو تو چند ثانیه از یه دیکشنری تو Anki کپی می‌کنید. یا مثلاً یه مزیتِ دیگه‌اش اینه که تقریباً همه جا و تو هر زمانی در دسترسه. اگه تو مجلس مهمونی یا مترو و تاکسی یا تو اتوبوس یا هر جای دیگه‌ای حوصله‌تون سر بره و بیکار نشسته باشید، Anki رو تو گوشی باز می‌کنید و درس یا زبان می‌خونید. یا مثلاً اگه عادت دارید در طول روز خیلی پشت لپ‌تاپ و کامپیوتر بشینید، می‌تونید Anki رو هم یه گوشه باز کنید و هر چند دقیقه یه بار با چند تا کلیکِ ساده 4-5 تا لغت مرور کنید.

البته الآن دیگه حوصلۀ استفاده ازش رو ندارم ولی خب اون یکی-دو سالی که استفاده می‌کردم خیلی نتیجه می‌داد :-"

• شروع کننده موضوع
  • مدیر کل

Admin2

لنگر انداخته
عضو کادر مدیریت
مدیر کل
نام مرکز سمپاد
علامه حلی
شهر
تهران
سال فارغ التحصیلی
1389
من اوایل واسه یادگیری زبان عادت داشتم لغات جدید رو تو یه دفتر بنویسم و هر روز مرورشون کنم. بعد یه آشنایی Anki رو معرفی کرد و گفت از این استفاده کن خیلی بهتر از دفتر لغته. امتحان کردم و خب واقعاً ازش نتیجه گرفتم. اساسِ یادگیری Anki طبق جعبۀ لایتنر طراحی شده و تو بلند مدت خیلی می‌تونه به یادگیری چیزای مختلف کمک کنه. از نکات زیست‌شناسی و فرمول‌های فیزیک بگیر تا همین یادگیری زبان و لغت حفظ کردن!
روش استفاده‌اش هم خیلی ساده‌ست. نرم‌افزار رو نصب می‌کنید، توش یه deck(مجموعه‌کارت) می‌سازید مثلاً به اسمِ "لغت" یا "فرمول‌های ریاضی" یا "نکات بیوشیمی 1" یا هر چیز دیگه‌ای که دوست دارید حفظ کنید و یاد بگیرید. بعد تو هر deck می‌تونید بی‌نهایت کارت بسازید. مدلِ کارت‌ها هم اینجوریه که تو قسمت جلویی یا Front کارت مثلاً می‌نویسید "die" بعد تو قسمت عقبی یا Back می‌نویسید "مُردن". این شد یه کارت :)) حالا فردا که خواستید زبان بخونید، Anki رو باز می‌کنید و میرید تو deck مربوط به "لغت" بعد به ترتیب کارت‌هایی که ساختید رو واستون میاره. یعنی Front رو نشون می‌ده، شما سعی می‌کنید Back رو حدس بزنید، بعد می‌زنید Back رو نشون بده. خب حالا چند تا حالت داره. ممکنه شما معنی لغت die رو کامل مسلط بوده باشید. می‌زنید Easy و این کارت تا 7 روزِ دیگه ازتون پرسیده نخواهد شد. یا مثلاً ممکنه معنی die به زور و با سختی یادتون اومده باشه. می‌زنید Hard و این کارت 2 روز بعد دوباره ازتون پرسیده می‌شه.
دقیقاً مثل جعبۀ لایتنر کار می‌کنه ولی خب یه سری مزایا نسبت به جعبۀ لایتنر داره. مثلاً کار کردن باهاش آسون‌تره و به جای این که تک‌تک لغات رو توی کاغذ بنویسید، معنی لغت رو تو چند ثانیه از یه دیکشنری تو Anki کپی می‌کنید. یا مثلاً یه مزیتِ دیگه‌اش اینه که تقریباً همه جا و تو هر زمانی در دسترسه. اگه تو مجلس مهمونی یا مترو و تاکسی یا تو اتوبوس یا هر جای دیگه‌ای حوصله‌تون سر بره و بیکار نشسته باشید، Anki رو تو گوشی باز می‌کنید و درس یا زبان می‌خونید. یا مثلاً اگه عادت دارید در طول روز خیلی پشت لپ‌تاپ و کامپیوتر بشینید، می‌تونید Anki رو هم یه گوشه باز کنید و هر چند دقیقه یه بار با چند تا کلیکِ ساده 4-5 تا لغت مرور کنید.

البته الآن دیگه حوصلۀ استفاده ازش رو ندارم ولی خب اون یکی-دو سالی که استفاده می‌کردم خیلی نتیجه می‌داد :-"
این منطق زمان بندیش دقیقا چجوریه؟ من اون قسمت های easy hard اینا رو نمیفهمم اصلا چقدر عقب میندازن.

Leo

لنگر انداخته
نام مرکز سمپاد
شهید بهشتی
شهر
-
سال فارغ التحصیلی
1399
این منطق زمان بندیش دقیقا چجوریه؟ من اون قسمت های easy hard اینا رو نمیفهمم اصلا چقدر عقب میندازن.
الگوریتمِ دقیقش رو نمی‌دونم ولی خب کلیتش اینه که هر چقدر 1- مسلط باشی و 2- مسلط باقی بمونی، Anki سخت‌تر می‌گیره و فاصلۀ بیشتری تا پرسشِ بعدی می‌ده تا چالشِ بیشتری ایجاد کنه. (و برعکس)
مثلاً اگه یه کارتی رو دفعۀ اول easy بزنی، یک هفته بعد نشونش می‌ده. اگه دفعۀ دوم هم باز easy بزنی، این بار می‌شه یک ماه بعد. ولی اگه دفعۀ دوم hard بزنی، می‌شه دو هفته بعد.

نام مرکز سمپاد
شهید رجایی اسلامشهر
شهر
تهران
سال فارغ التحصیلی
1390
دانشگاه
پژوهشگاه شیمی و مهندسی شیمی ایران
رشته دانشگاه
مهندسی شیمی
تلگرام
یک موضوع کلی تر، آیا آیا استفاده از این ابزارآلات مثل آنکی و جعبه لایتنر و ... واقعا کمک می کنه به یادگیری یا نه؟‌
به عنوان مثال اون لغاتی که آدم به این روش مصنوعی حفظ میشه آیا می تونه به صورت روتین در مکالمات زبان به ذهن بیاد و استفاده بشه؟

پهلوی

کاربر خاک‌انجمن‌خورده
نام مرکز سمپاد
میرزا کوچک خان
شهر
رشت
سال فارغ التحصیلی
1399
یک موضوع کلی تر، آیا آیا استفاده از این ابزارآلات مثل آنکی و جعبه لایتنر و ... واقعا کمک می کنه به یادگیری یا نه؟‌
به عنوان مثال اون لغاتی که آدم به این روش مصنوعی حفظ میشه آیا می تونه به صورت روتین در مکالمات زبان به ذهن بیاد و استفاده بشه؟
تجربه شخصی من می‌گه که اگه یه جمله کوتاه و سبک به عنوان نمونه کنار معنی واژه بنویسید یا بعد از هر بار مرور واژه تو ذهنتون یکی دو تا جمله باهاش بسازید، واژه واقعا تثبیت می‌شه. من از این روش نتیجه خوبی گرفتم.

Leo

لنگر انداخته
نام مرکز سمپاد
شهید بهشتی
شهر
-
سال فارغ التحصیلی
1399

untitled_4zeg.png

در راستای نکتۀ خوبی که @پهلوی گفت، من اینا رو کپی می‌کردم بعد تو بخش Back کارت‌ها پیست می‌کردم :-"
یعنی ترکیبِ دیکشنری لانگمن+Anki
ولی خب طبیعتاً آدم اگه از این لغات به صورت کلامی استفاده کنه و تمرینِ مکالمه داشته باشه خیلی بهتر یاد می‌گیره!

f@him

کاربر حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
فاتح
شهر
مشهد
سال فارغ التحصیلی
94
دانشگاه
شریف
رشته دانشگاه
IT
منم‌ تجربه استفاده‌ام رو مینویسم و یه سری مزایای دیگش رو هم میگم
من اول با ممرایز لغت میخوندم و بعد سوییچ کردم به انکی و خب اولش استفاده‌اش به نظرم دشوار و دوست نداشتنی بود و رها کردم، بعد وقتی لغتام یه بار تموم شد با ممرایز، دوباره به انکی رو اوردم و خب این بار دیگه رهاش نکردم و به نظرم واقعا در مقایسه با ممرایز مثلا خیلی بهتر کمک میکنه به موندگاری لغت تو ذهن و خیلی فیچرای بیشتری هم داره

مثلا برای هر دک، یه سری نمودار و اطلاعات اماری مختلف میده، که خب مثلا یکیش با یه pie chart میگه که چنتا کارت دیگه مونده، چنتا رو در حال یادگیری ای، چنتا رو خوب یادگرفتی و اینا
بعد الگوریتم زمان بندیش و اینکه استیت کارت ها چجوری عوض بشه هم یه سری ضرایب و فاکتورایی داره که باز مقدار اولیه شون و اینا قابل تنظیمه (برای یادگیری این بخشش تو یوتیوب بگردی، چیزای خوبی هست)

میشه برای بخش فرانت و یا بک کارت audio و یا image و اینا اتچ کرد و حتی audio ریکورد کر که به یادگیری بهتر کمک میکنه.(+ تصویر رو میشه با کپی، پیس هم اضافه کرد و نیازی به فرایند فرسایشی سیو و اتچ کردنش هم الزاما نیس)

برای سیستم عامل‌های مختلف وجود داره و باهم سینک هم میشه دیتاشون و مثلا با لپ تاب لغت اضافه کنی با گوشی بخونی اونا رو

میتونی تنظیم کنی یه کارت رو back اش رو بهت نشون بده و front اش رو بپرسه

یه سری دک آماده برای کاربردای مختلف داره (مثلا برای تافل و آیلتس و اینا دک آماده داره و خب میتونی اونا رو استفاده کنی و بعد تکمیلشون هم بکنی بر اساس سلیقه خودت)

میتونی به لغتا تگ اضافه کنی، مثلا بر اساس موضوعشون و بعد بر اساس اونا فیلتر کنی و اونا رو بخونی و ....

merfan x1

کاربر حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
شهید بهشتی 2
شهر
زنجان
سال فارغ التحصیلی
1401
دانشگاه
علامه طباطبایی
رشته دانشگاه
اقتصاد
پیشنهاد:
1-میتونید خیلی از deck هارو دانلود کنید. من خودم فلش کارتهای وانی کانی رو برای یادگیری کانجی ژاپنی دانلود کردم(همون کاراکتر های چینی) و از پرداخت ماهیانه 8-9 دلار معاف شدم. از get shared decks دانلود کنید.
2-deck که میسازین حواستون باشه 100تا 100تا بسازید(یا هر عدد مشخص دیگه). چون اون مدت زمانی که تمومش میکنید کمتر میشه، 100تا رو کامل یادمیگیرن بعد با خیالی آسوده میرین 100تای بعدی.
3-بله به شرطی که کارت های ساخته شده خوب باشن. خود spaced repetition system چیز خوبیه. پیشنهاد من اضافه کردن mnemonic هست، خوب جواب میده، مثلا باهاش جمله های مسخره بسازید بنویسید پشت کارت.
شما یه تعداد روز برای استارت انتخاب میکنید. مثلا 1 روز یا دو روز (دیفالتش روی 1 روزه)
اگر بار اول بگید برام اوکیه، اون وسطیه رو بزنید، میندازه بعد 1 روز یا 2 روز دوباره بخونید. اگه بگید سخته بعد 10 دقیقه. بگید اسونه بعد 7 روز.
بعدا هم اون روزهارو با یک نسبتی زیاد میکنه، و هی فاصله بیشتر میشه. تا یکسال !(البته میتونید کمترش کنید و 1 سال دیفالته)
البته اگه again بزنید چندبار کلا اون لغته صفر میشه دوباره میاد رو یک روز!
دلیلشم استفاده از spaced repetition system هستش و قضیه forgetting curve.

پهلوی

کاربر خاک‌انجمن‌خورده
نام مرکز سمپاد
میرزا کوچک خان
شهر
رشت
سال فارغ التحصیلی
1399
بعد از حدود یک سال استفاده و بالاخره سبک سنگین کردن خیلی از نکات، گفتم یه تجربه‌ای رو اگه بگم ممکنه کمک خوبی باشه.

کلمه، مخصوصا فعل (با تاکید زیاد روی فعل) رو اگر بدون مثال بنویسید، توی ذهنتون تا مدت‌ها فعال نمی‌شه و توی مکالمه نمی‌تونید ازش استفاده کنید (باید حین حرف زدن دنبالش بگردید که همین یعنی تو ناخودآگاه فعال نشده).
گفته بودم یه جمله پشت کارت بنویسید که کلمه مورد نظر توش اومده باشه، دو تا نکته اضافه می‌کنم:

۱- سعی کنید جمله‌ی نمونه رو ترجیحا از متن یه ترانه‌ای پیدا کنید که کاملا تو ذهنتون نشسته. یا اگه نشد، حداقل از فیلم یا سریالی که بارها دیدید و جمله رو می‌تونید با صدای کاراکتر مربوطه تصور کنید.

۲- ممکنه مثل من تنبل باشید و به محض اینکه کلمه یادتون اومد، دیگه پشت کارت رو نخونید. اون جمله‌ای که انتخاب کردید رو، به "خط" فارسی بنویسید. چشمتون خودش زحمت اسکن متن و برداشت محتوا رو خواهد کشید. ((:

f@him

کاربر حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
فاتح
شهر
مشهد
سال فارغ التحصیلی
94
دانشگاه
شریف
رشته دانشگاه
IT
وقتی ترتیب لغاتو به جای ترتیب خودش، رندوم میکنیم چجور میشه مثلا لیست لغاتی که مثلا ماه پیش خوندیمو یه جا داشته باشیم؟
یه قسمت داره card browser ولی بر اساس ترتیبیه که سازنده ش لغاتو وارد کرده
توی اپ اندرویدش توی همون card browser که میری، سه نقطه بالا سمت راست رو که بزنی به گزینه change display order داره و بر اساس review که بزنی فک کنم چیزی که میخوای رو بهت نشون بده

• لایک
امتیازات: pamba
بالا