• اگر سمپادی هستی همین الان عضو شو :
    ثبت نام عضویت

فروش محصولات یا کلاهبرداری به شیوه مدرن؟؟؟؟

• شروع کننده موضوع
  • توقیف شده

Xxx79

کاربر فعال
نام مرکز سمپاد
Farz
شهر
Tehran
سال فارغ التحصیلی
1394
رشته دانشگاه
کامپیوتر
سلام ...
تالا نشده بود با کلاهبرداری مواجه بشم . اما چند وقتیه در اطرافمون زیاد شده .... نمیدونم اسم این کار کلاهبرداری و اخاذی هست یا گونه ای از بازاریابی ....اما توضیح میدم تا خودتون متوجه بشید .اساس فروش یک محصول ، نیاز هست یعنی مشتریان زمانی محصول یا خدماتی رو میخرند که نیاز به اون چیز دارند . کلاهبرداری به دو روش صورت میگیره:
در حالت اول فرد فروشنده با توجه به محصولی که داره ، یک نیاز رو در مشتری ایجاد میکنه . یعنی به طور مثال میاد با آسیب رسوندن به چراغهای ماشین یا لاستیک های ماشین یک فرد ، صاحب ماشین یا مشتری ( احتمالی) رو ترغیب میکنه که بره مجددا لاستیک جدید بخره . در این مرحله فرد فروشنده باتوجه به شناختی که از مشتریانش داره ، کالای خودش رو به مشتری عرضه میکنه مثلا میدونه فرد ایکس همیشه از طریق اپلیکیشن دیوار اقدام به خرید میکنه پس میاد لاستیک رو در اپلیکیشن دیوار میگذاره . یا ممکنه به هر طریق دیگری اونو فرد رو ترغیب کنه به خرید محصولش مثلا از طریق یک فرد دیگری که به تازگی مشتری باهاش اشنا شده کالاش رو میفروشه .
مثلا فرض کنید یک نفر اصلا از وسایل آرایشی استفاده نمیکنه خب حالا فروشنده کاری که باید بکنه اینه که مثلا ، مشتری ( احتمالی ) رو به خاطر آرایش نکردن سرزنش کنه( البته این مسئله به صورت مستقیم شاید صورت نگیره شاید از طریق یک عکس که در صفحات مجازی منتشر میشه با عنوان این که مثلا "یک خانوم همیشه باید اراسته باشه و خودش برسه " و فلان ) . حالا کم کم مشتری احساس میکنه واقعا نیاز داره به لوازم آرایشی . پس در نتیجه به دنبال خرید اون هست . فروشنده در اینجا از یکی از درگاههای ارتباطیش استفاده میکنه و کالا های خودش رو عرضه میکنه

در حالت دوم ، فرد با یک شخص سرشناس ( مثلا صاحب یک مغازه بزرگ) ارتباط دوستی برقرار میکنه و کم کم به ارتباطات شخصی اون فرد دست پیدا میکنه و ممکنه با برنامه ها و اپلیکیشن های مخرب به داده ها و اطلاعات تلفن همراه و رایانه افراد دسترسی پیدا کنه . وبا دستیابی به ارتباطات اون شخص، یک مجموعه مشتری ( احتمالی ) جدید پیدا میکنه.در این حالت فرد فروشنده یا کلاهبردار با بررسی رفتار افراد مختلف در تلفن همراهشون، متوجه نیاز ها ی مشتریان ( احتمالی ) میشه . و این که معمولا این افراد محصولات مورد نیازشون رو از کجا تهیه میکنند . مثلا اگر کالای ایکس رو از یک سوپر مارکت تهیه میکنن ، محصول خودش رو به اون سوپر مارکت عرضه میکنه خب طبیعتا مشتری کالا رو ازون سوپر مارکت میخره( این رفتار چیزی مشابه رفتار گوگل هست که مثلا داده های مشتریان رو جمع میکنه تا مطابق با سلیقشون ، جستجوهای مرتبط رو نشون بده)

تالا بااین موارد مواجه شدید ؟؟؟؟
این جور مواردی، کلاهبرداری به حساب میاد ؟
به نظر شما دسترسی به اطلاعات افراد و سواستفاده ازونها جرم نیست ؟

• شروع کننده موضوع
  • توقیف شده

Xxx79

کاربر فعال
نام مرکز سمپاد
Farz
شهر
Tehran
سال فارغ التحصیلی
1394
رشته دانشگاه
کامپیوتر
روش اول که اسیب رسوندن به اموالمونه اره ولی روش دوم یه روش فروش روانشناسیه و به نظر کلاه برداری به حساب نمیاد

بعدم روشاتون کامل نبود
مثلا یک شرکت قهوه ساز بیشترین سود خودشو از فروش فیلتر دستگاهی که ساخته داره به دست میاره جوری که ابتدا دستگاه قهوه رو به بازار عرضه کرده و حالا فیلترایی میسازه که بعد از 7 بار مصرف نیاز به تعویض پیدا میکنن و درصورت تعویض نشددن دستگاه کار خودشو به درستی انجام نمی ده و اسیب هم میبینه
در این حالت مشتری دو راه کار میتونه داشته باشه .یک فراموش کردن دستگاهی که خریداری کرده در حالت دوم خریداری مداوم فیلتر
با اینکه کارشناس همون کارخونه تو یه بیانیه بعد از استعفا بیان کرده که ما توانایی تولید فیلتر هایی با کیفیت و دوام بیشتر رو داشتیم ولی بخش بازگانی و مدیریت کیفیت و سودهی با این کار مخالفت کرکردن
ممنون که جواب دادید ... درسته ! من این روش رو توی یک کتاب غیر اقتصادی خوندم ... یعنی تولیدکنندگان کالای بی نقص رو تولید نمیکنند بلکه کالایی رو عرضه میکنند با طول عمر کم . در نتیجه مشتری ترغیب میشه مجددا بخره .
ولی من فکر میکنم روش دوم کاملا غیر اخلاقیه. من تمایلی ندارم کسی به روابط و اطلاعات من دسترسی پیدا کنه ( بدون اجازه ) و ازون طریق به فروش محصولاتش بپردازه . علاوه بر این که دسترسی به حریم خصوصی غیر اخلاقیه فرض کنید فردی شما رو در یک حصار قرار میده که فقط برای محصولات خودش بازاریابی کنه و شما نتونید اصلا به محصولات دیگر دسترسی پیدا کنید یا حتی آگاه بشید( یعنی قدرت انتخاب شما رو پایین اورده) این موضوع در محیطهای کوچک خودشو نشون میده . مثلا در یک شهر صد هزار نفری . یک فرد میتونه با در اختیار داشتن اطلاعات اکثر افرادو نیازهاشون ، شروع به بازاریابی محصولاتش بکنه و اجازه ورود هیچ محصول دیگری رو نده !!!!! خوب طبیعتا شما باید از میان محصولات موجود اقدام به خرید بکنید !!!!!

• شروع کننده موضوع
  • توقیف شده

Xxx79

کاربر فعال
نام مرکز سمپاد
Farz
شهر
Tehran
سال فارغ التحصیلی
1394
رشته دانشگاه
کامپیوتر
خب اینکه با توجه به داده ها ی زندگی جمعیت شروع به نیاز یابی یا ایجاد نیاز کنن دقیقا کاریه که یه شرکت تولیدی برای کانسپت محصولی که میخواد عرضه کنه انجام میده
یعنی خب چجوری باید متوجه بشن چی نیازه وقتی به داده ها و دیتا دسترسی ندارن ؟با حدس که نمیشه واسه تولید یه محصول به صورت تولید انبوه جلو رفت
ولی درمورد اینکه اطلاعات شخص شخیص شمارو در بیارن
نگاه کنین بین ادمای عادی اطلاعات شما و من براشون فرقی نمیکنه فقط یه مشتری حساب میشیم چون محصول قراره برای عموم تولید بشه
این حرف شما زمانی که شخص شما فقط مورد حدف قرار بگیرین درست در میاد
مثل یه عالم فیلمایی که دیدیم
یه ادم پولدارو برای خرید یه کالا به قیمت سرسام اور حدف قرا میدن
این دوتا بحثشون جداست
ایا شما جز اون افراد به حساب میاین که تنها حدف یک تولید ان یا نه یه ادم عادی که شرکتای تولیدی برای تولید محصول نیاز های این ادما رو بررسی میکنن؟
خب ببینید بازاریابا یا تولید کنندگان از طریق ارتباط مستقیم با مشتری به نیازهای اونها دسترسی پیدا میکنند .مثلا یک کسی که پیج اینستاگرام فروش لوازم ارایشی رو داره . خب طبیعتا یک سری محصول رو وارد میکنه و شروع به بازاریابی و تبلیغ اون محصول میکنه . مثلا یک مشتری میاد و در خواست یک محصول ناموجود رو میده و به این ترتیب مشتریان بعدی و بعدی محصولات دیگر رو در خواست میکنندکه ناموجوده . در نتیجه فروشنده در سفارش بعدی محصولاتش ، نیازهای مشتریان رو ممکنه لحاظ کنه . مثلا اگر چند نفر در خواست ماسک صورت داشتن اون رو به محصولاتش اضافه میکنه . درسته این روند کند هست ولی حریم خصوصی افرادو رو نقص نمیکنه . بعلاوه راههای دیگر هم میشه ابداع کرد که نیازهای مشتریان رو بفهمیم مثلا با نظر سنجی های اینستاگرام ( خیلی از پیج ها ممکنه اینکارو بکنند) . درسته من یا خیلی دیگه یک ادم عادی هستم ولی از یک سری حق و حقوق بهرمندم . من دوست ندارم حق و حقوقاتم ضایع بشه . بعلاوه احساس ناامنی بکنم ...این که من یا خیلیا افراد عادی ای هستیم فقط توجیحی بر کار اشتباه هست .بعلاوه من تمایل دارم دستم برای انتخاب کردن باز باشه ....نه اینکه مجبور باشم فقط از میان محصولاتی که انتخابی در اختیارم قرار گرفته انتخاب کنم
+ درسته من یک ادم پولدار نیستم اما من ممکنه به یک ادم پولدار وصل بشم ... و ممکنه از طریق اون فرد پولدار من قربانی بشم و بشم مشتری احتمالی این فروشندگان و بعد اون ها از طریق من وصل بشن به افراد پولدار دیگر !!!!

• شروع کننده موضوع
  • توقیف شده

Xxx79

کاربر فعال
نام مرکز سمپاد
Farz
شهر
Tehran
سال فارغ التحصیلی
1394
رشته دانشگاه
کامپیوتر
میشه یه چیزو رو رک و واضح بیان کنم؟
من خودم از نزدیک یکی از این فرایند هایی که به نظرتون نقض حقوقتون میشه رو دیدم و فردی که اطلاعاتتونو بازیابی و بررسی میکنه اونقدر سرش شلوغ هست که حتی نام افرادو هم چک نمیکننه بعد از جمع کردن یه سری اطلاعات کلمات کلیدی مثل کاش یا ..رو سرچ میکنن و دنبال نیاز ها میگردن و تو این فرایند احتمال اینکه شما متوجه این که به اطلاعاتتون نفوذ شده بشین پایینه
بعدا م معمولا اطلاعات رو از شبکه های مجازی شما که برای عموم قرار دادین استخراج میکنن پس هیچ حرفی راجب حریم خصوصی نمی مونه ادم حریم خصوصیشو نمیاد تو یه جای عمومی به اشتراک بزاره میاد؟
کسی که برنامه ی فروش به یه ادم کله گنده رو داره همیشه سعی میکنه از موثق ترین اطلاعات تغذیه و استفاده کنه اطلاعاتی که کمترین زانویی رو نسبت به فرد بخورن
پس اون احمق هیچوقت برای بررسی اطلاعات از واسطه ها استفاده نمیکنه
خب اینطوری نبود که از اطلاعات که عمومی به اشتراک گذاشتم استفاده کنند بلکه مستقیم به اطلاعات من و خیلی های دیگر دسترسی پیدا کردند. انگار داره یک دیتابیس بزرگ ( یعنی یک مجموعه داده بزرگ) جمع اوری میکنه در مورد افراد
+ تازه فقط این نیست . کلاهبرداریهایی که به صورت خیریه صورت میگیره چی؟ من دیدم خیلی ازین افراد از مسائل اعتقادی ادم ها سوستفاده میکنند به نام خیریه !!!! خب طرف از کجا میدونه فلانی خیر هست که بیاد بهش زنگ بزنه و بگه از خیریه فلان مثلا از خیریه ابشار عاطفه ها هستیم ؟ یعنی حتی داره از اسم اون خیریه هم استفاده میکنه

• شروع کننده موضوع
  • توقیف شده

Xxx79

کاربر فعال
نام مرکز سمپاد
Farz
شهر
Tehran
سال فارغ التحصیلی
1394
رشته دانشگاه
کامپیوتر
خودتون دارین میگین دارن یه دیتای بزرگ جمع میکنن پس اطلاعات شما یکی در میلیون ها اطلاعات جمع شدنس...بعد اونوقت چجوری از جمع اوری کننده و منابع اون با خبر شدین ؟
سوال شد یهو برام
درباره ی خیره ی ها باید بدونین که الان همه نیاز به کمک خیر دارن چه یه بانکدار چه یه ادم واقعا نیاز مند هیچکی خودشو مستثنا نمی دونه
ولی ما خودمون یه چیزی به نام انتخاب داریم و یه حدیث که میگه از خانواده ی خودت فقرو ریشه کن کن
همه هم که یه ادم واقا نیازمند توی فامیل داریم
اگه طبق حدیث پیامبرای عزیزتون پیش برین این کلاهبرداری هم از بین میره

بعدا نوشت :یه چیزی مثال نقض داشت حذف شد
منابع نمیدونم منظورتون چیه ولی آدم وقتی با چند تا مورد مشابه و عجیب در اطرافش مواجه بشه کم کم به شک میفته . مثلا اکسپلورر اینستاگرام یک درگاه تبلیغ بود براشون . خب من حواشی و اخبار بازیگران رو ممکنه بررسی کنم گاها . خب محتوا و ظاهر اکثر پستهاشون مشابهه مثلا میان از زبان یک بازیگر ،یک جمله رو نقل میکنن و زیرش هم عکس اون بازیگر رو میگذارند ( ممکنه اون آدم اصلا اون حرف رو نزده باشه) اما خب ممکنه کسی که ندونه و اکثرا از بازیگر مورد علاقش تبعیت میکنه، این مطلب روش تاثیر بگذاره . مثلا فلان بازیگر فلان نظر سیاسی رو در موردانتخابات داره یا مثلا فلان سبک پوشش و آرایش رو داره ( خب مسلما اون آدم اون حرف یا نظر سیاسی رو نزده اماکسی که پست رو گذاشته ،به قصد تاثیرگذاری بیشتر اون رو از زبان یک بازیگر محبوب فرد قربانی نقل کرده) خب در این صورت کافیه دسترسی داشتن باشه به اینستاگرام و اکسپلورر افراد هر روز و هر روز محتوای جدید تولید میکنند و اونها رو از طریق اکسپلورر تبلیغ کنند و از این طریق به ذهن مخاطب اثر میگذارند و به هر هدفی که دارند میرسند.

یا در مورد خیلی از افرادی که بالاخره یک اعتقادی دارند ، ممکنه یک حرف رو از زبان یک عالم دینی بیان کنند یا نقل قول از یک کتاب دینی یا داستانها و جملات دینی . و به این شکل و راههای دیگر بر ذهن مخاطب اثر بگذارند
+ درسته باید فقر رو از خودمون ریشه کن کنیم اما من نمیخوام هر روز یکی به بهانه خیریه و فلان مزاحم من یا اطرافیانم بشه

بالا