• اگر سمپادی هستی همین الان عضو شو :
    ثبت نام عضویت

میدان مغناطیسی ناشی از حرکت الکترون

• شروع کننده موضوع

Feynman

Ermia
کنکوری 1403
نام مرکز سمپاد
شهید بهشتی
شهر
ساری
سال فارغ التحصیلی
1403
مدال المپیاد
برنز فیزیک
درود دوستان یک سوال داشتم که خیلی مهم هست.
اول اینکه میدونیم الکترون در اتم دو تا حرکت داره. یکی اسپینی و یکی اوربیتالی
و میدونیم حرکت یک بار متحرک میتونه نیدان مغناطبسی ایجاد کنه . پس این دو حرکت الکترون هم باید میدان مغناطیسی ایجاد کنند . اما اولین سوال این هست که ججوری میتونیم این میدان مغناطیسی هارو بدست بیاریم .

دومین سوال اینکه حالا چجوری میدان مغناطیسی اتم رو بدست بیاریم و بعد از خروج میدان مغناطیسی قبلی حالت دوم براش در نظر بگیریم.

نام مرکز سمپاد
فرزانگان ۲
شهر
کرج
سال فارغ التحصیلی
1401
مدال المپیاد
Physics
دانشگاه
SUT
رشته دانشگاه
Physics
حضرت ویکیپدیا میفرمایند که:
https://fa.m.wikipedia.org/wiki/گشتاور_مغناطیسی_الکتروناین موضوع یکم با کوانتوم تداخل داره

ولی خوب اینجا برا من یه سوال پیش اومد
با این حساب اگه همه الکترون ها با حرکتشون میدان ایجاد کنن که اون وقت همه مواد باید مغناطیسی میشدن که تین با واقیعت تناقض داره
چه چیزی تو حرکت الکترون ها باعث به وجود اومدن خاصیت مغناطیسی میشه و چه خاصیتی باعث میشه در عین چرخیدن میدان مغناطیسی ایجاد نکنن؟
و این اندازه ی حرکت (اسپین) چه ارتباطی میتونه به حالت مغناطیسی مواد (پرا مغنلطیس دیا مغناطیس و...) داشته باشه؟

نام مرکز سمپاد
.
شهر
.
سال فارغ التحصیلی
1401
دانشگاه
دانشگاه یزد
رشته دانشگاه
مهندسی مکانیک
فک کنم مربوط به قانون لورنتس باشه...

نه ببین منظورم اینکه دقیقا چه چیزی تو الکترون های مواد مغناطیسی (هرکدونشون) هست که تو سایرین (مثل چوب یا حتی هادی هایی مثل مس) نیس
چیزی که من فهمیدم اینه که در مواد دیامغناطیس اصلا الکترون جفت نشده نداریم یعنی همه اوربیتال ها پر اند . اما در مواد پارا مغناطیس الکترون های جفت نشده بیشترن

چیزی که من فهمیدم اینه که در مواد دیامغناطیس اصلا الکترون جفت نشده نداریم یعنی همه اوربیتال ها پر اند . اما در مواد پارا مغناطیس الکترون های جفت نشده بیشترن
جفت شده و نشده که خودت احتمالا مفهومشو میدونی . اگر الکترون توی اوربیتال تنها بمونه جفت نشده هست پس اسپینش خنثی نمیشه با یکی دیگه و میدانش از بین نمیره در حالی که توی مواد دیامغناطیس اوربیتال ها همه پر اند ظاهرا

میخواستم اثر ممان رو محاسبه کنم ولی نمیدونم چجوری باید شروع کنم. چیزی که به ذهنم میرسه اینه که میدانی که بار متحرک بدست میاره از حرکت دایره ای رو بدست بیارم برای الکترون. اگر کسی میدونه بگه چجوری میشه ممان هارو حساب کرد . هم اسپینی هم اوربیتی

Hami J

کاربر فوق‌فعال
کنکوری 1403
نام مرکز سمپاد
علامه حلی یک
شهر
تهران
سال فارغ التحصیلی
1403
مدال المپیاد
برنز نجوم
به زبان ساده ، توی اتم هر کدوم به یه سمتی میچرخن و چون همه اتم ها به یه سمت نمیچرخن ، طبعا میدان قوی ای ایجاد نمیشه و اکثرا خودشون ور خنثی میکنن. یه جسم موقعی مغناطیسی میشه که اکثر اتم هاش ( الکترون هاش) شروع به چرخش در یک جهت کنن و چون در اوربیتال ها یکی N و یکی S هست ، طبیعتا یه آنربا ایجاد میشه.
این جواب معلم فیزیک سال هشتم من بود که واقعا هم خوب توضیح داد.

نام مرکز سمپاد
فرزانگان ۲
شهر
کرج
سال فارغ التحصیلی
1401
مدال المپیاد
Physics
دانشگاه
SUT
رشته دانشگاه
Physics
به زبان ساده ، توی اتم هر کدوم به یه سمتی میچرخن و چون همه اتم ها به یه سمت نمیچرخن ، طبعا میدان قوی ای ایجاد نمیشه و اکثرا خودشون ور خنثی میکنن. یه جسم موقعی مغناطیسی میشه که اکثر اتم هاش ( الکترون هاش) شروع به چرخش در یک جهت کنن و چون در اوربیتال ها یکی N و یکی S هست ، طبیعتا یه آنربا ایجاد میشه.
این جواب معلم فیزیک سال هشتم من بود که واقعا هم خوب توضیح داد.

اره فرزندم قطعا اینو میدونیم
دنبال رابطه ی فرمولیش میگردم تو فیزیک آماری

فک کنم مربوط به قانون لورنتس باشه...

دنبال نیرو نمیگردیم دنبال میدان میگردیم بیشتر مربوط به فارادی و لنزه

حقیقتا منظورم از سوال های بالا اینکه
همونقدر که تو مواد عادی ممکنه این اسپینا همو خنثی کنن تو مواد مغناطیسی هم ممکنه
چی مواد مغناطیسی رو خاص میکنه تا این اسپین ها همو خنثی نکنند

نام مرکز سمپاد
.
شهر
.
سال فارغ التحصیلی
1401
دانشگاه
دانشگاه یزد
رشته دانشگاه
مهندسی مکانیک
نام مرکز سمپاد
فرزانگان ۲
شهر
کرج
سال فارغ التحصیلی
1401
مدال المپیاد
Physics
دانشگاه
SUT
رشته دانشگاه
Physics
دقیقا داخل فرمول ، اندازه میدان هارو برسی میکنه
دوستم قانون لورنس راهی برای به دست آوردن میدان ا روی نیرو یا نیرو از روی میدانهاگه چیزی جز این راجب قانون لورنس هست من ندیدم

• شروع کننده موضوع

Feynman

Ermia
کنکوری 1403
نام مرکز سمپاد
شهید بهشتی
شهر
ساری
سال فارغ التحصیلی
1403
مدال المپیاد
برنز فیزیک
ولی خوب اینجا برا من یه سوال پیش اومد
با این حساب اگه همه الکترون ها با حرکتشون میدان ایجاد کنن که اون وقت همه مواد باید مغناطیسی میشدن که تین با واقیعت تناقض داره
چه چیزی تو حرکت الکترون ها باعث به وجود اومدن خاصیت مغناطیسی میشه و چه خاصیتی باعث میشه در عین چرخیدن میدان مغناطیسی ایجاد نکنن؟
و این اندازه ی حرکت (اسپین) چه ارتباطی میتونه به حالت مغناطیسی مواد (پرا مغنلطیس دیا مغناطیس و...) داشته باشه؟
نه اتفاقاهمه مواد خاصیت مغناطیسی دارند و منشا خاصیت مغناطیسی هم حرکت الکترونه . با الکترومغناطیس مکسول روش کار بشه یک چیزایی در میاد . و اینکه همه مواد در ضمیرشون خاصیت مغناطیسی دارند امام اینکه نمود پیدا نمیکنه عوامل دیگه ای داره مثل خنثی شدن میدان ناشی از اسپین با میدان ناشی از الکترون دیگه توی همون اوربیتال

این هم حرفیه !

ببین یک مورد که توافق روش هست میدان ناشی از حرکت مداریه . این مشکلی نداره . اما میخوام بدونم تاثیر میدان ناشی از حرکت اسپینی الکترون بیشتره یا مداری؟ و اینکه از میدان هسته هم غافل نشو !

نام مرکز سمپاد
فرزانگان ۲
شهر
کرج
سال فارغ التحصیلی
1401
مدال المپیاد
Physics
دانشگاه
SUT
رشته دانشگاه
Physics
ببین یک مورد که توافق روش هست میدان ناشی از حرکت مداریه . این مشکلی نداره . اما میخوام بدونم تاثیر میدان ناشی از حرکت اسپینی الکترون بیشتره یا مداری؟ و اینکه از میدان هسته هم غافل نشو !

آخه هسته که حرکت آنچنانی میدان مغناطیسی ام اصولا نباید داشته باشه
...
من گمون میکنم مداری چون سرعتش بیشتره؟

• شروع کننده موضوع

Feynman

Ermia
کنکوری 1403
نام مرکز سمپاد
شهید بهشتی
شهر
ساری
سال فارغ التحصیلی
1403
مدال المپیاد
برنز فیزیک
درسته ولی ظاهرا میدانی که ناشی از حرکت اوربیتی هست دقیقا مییافته روی هسته اینطور که مشخصه . جالبه
و اینکه از این غافل بشیم . اولین مسئله من اینه که چجوری میدان مغناطیسی یک اتم رو بدست بیاریم؟ این اولی . دوم اینکه اگر من این میدان رو از ممان کم کنم آیا میدان مغناطیسی ثانویه در میاد؟ و اینکه یکای ممان رو چجوری به تسلا برگردونم
آخه هسته که حرکت آنچنانی میدان مغناطیسی ام اصولا نباید داشته باشه
...
من گمون میکنم مداری چون سرعتش بیشتره؟

@karen._. چیزی که من فهمیدم : میدان مغناطیسی همه مواد منشایی دارد که همان حرکت های الکترون است. به اصطلاح به میدان مغناطیسی این حرکت ها magnetic moment یا ممان مغناطیسی میگویند که هم نوع اسپینی دارد هم اوربیتی . به طور کلی اگر از اتمی الکترون کنده بشه ممانش پایین میاد

نام مرکز سمپاد
فرزانگان ۲
شهر
کرج
سال فارغ التحصیلی
1401
مدال المپیاد
Physics
دانشگاه
SUT
رشته دانشگاه
Physics
درسته ولی ظاهرا میدانی که ناشی از حرکت اوربیتی هست دقیقا مییافته روی هسته اینطور که مشخصه . جالبه
و اینکه از این غافل بشیم . اولین مسئله من اینه که چجوری میدان مغناطیسی یک اتم رو بدست بیاریم؟ این اولی . دوم اینکه اگر من این میدان رو از ممان کم کنم آیا میدان مغناطیسی ثانویه در میاد؟ و اینکه یکای ممان رو چجوری به تسلا برگردونم

@karen._. چیزی که من فهمیدم : میدان مغناطیسی همه مواد منشایی دارد که همان حرکت های الکترون است. به اصطلاح به میدان مغناطیسی این حرکت ها magnetic moment یا ممان مغناطیسی میگویند که هم نوع اسپینی دارد هم اوربیتی . به طور کلی اگر از اتمی الکترون کنده بشه ممانش پایین میاد

نه ببین منظورم اینکه دقیقا چه چیزی تو الکترون های مواد مغناطیسی (هرکدونشون) هست که تو سایرین (مثل چوب یا حتی هادی هایی مثل مس) نیس

• شروع کننده موضوع

Feynman

Ermia
کنکوری 1403
نام مرکز سمپاد
شهید بهشتی
شهر
ساری
سال فارغ التحصیلی
1403
مدال المپیاد
برنز فیزیک
@Feynman
پستات کجا رفتن؟
نمیدونم . دو تا نوشته بودم . دوباره میگویم . اول اینکه در مواد دیامغناطیس الکترون های جفت نشده اصلا نداریم بنابراین اسپین ها همه با هم خنثی میشن اما در مواد پارا مغناطیس الکترون جفت نشده زیاد داریم پس اسپین ها خنثی نمیشن و میدان باقی میمونه

بالا