• اگر سمپادی هستی همین الان عضو شو :
    ثبت نام عضویت

یادگیری چینی؛ آری یا نه؟

• شروع کننده موضوع
  • توقیف شده

موازی

کاربر فوق‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
سمپاد شیراز
شهر
شیراز
سال فارغ التحصیلی
93
دانشگاه
RWTH
رشته دانشگاه
مهندسی برق
موج یادگیری زبان چینی تو دنیا راه افتاده. دلیلش شاید این باشه که چین تبدیل شده (یا داره تبدیل میشه) به قدرت اول جهان و تا چند سال آینده، احتمالا اون دیدگاهی که نسبت به آمریکا به عنوان ابر قدرت وجود داشته میره و در دستان چینی ها حیات دوبارش رو آغاز میکنه.
به نظر شما یادگیری زبان چینی چقدر لازمه؟
به نظرتون چرا این موج عظیم راه افتاده؟
آیا قصد دارین این زبان رو یاد بگیرین؟
به نظرتون پنج سال دیگه وضعیت دنیا در مورد زبان چینی چطور هست؟
آیا ممکنه انگلیسی جای خودشو بده به چینی؟

نام مرکز سمپاد
فرزانگان
شهر
رفسنجان
سال فارغ التحصیلی
1399
رشته دانشگاه
روانشناسی
باوجود این نکات مشکلی که چینی داره اینکه یاد گرفتنش اصلا اصلا آسون و قابل مقایسه با انگلیسی نیستا‌.هم تلفظاتش سخته مثلا یک سری صدای مشخص اگر با آهنگ مختلفی گفته بشه معنی های متفاوتی میده.و هم اینکه اصلا الفبا ندارن و تماما مثل خط های باستانی نمادی و در واقع نقاشی هستن کلماتشون‌.

صوراسرافيل

کاربر خاک‌انجمن‌خورده
نام مرکز سمپاد
علامه حلى
شهر
تهران
سال فارغ التحصیلی
0000
حزاقل فعلا قصد چنين كارى رو ندارم.هر وقت نيازى بهش پيدا شد باشه.

Lidia Park

کاربر فعال
نام مرکز سمپاد
فرزانگان 8
شهر
تهران
سال فارغ التحصیلی
1404
من خیلی وقته که دارم این زبان رو میخونم .خیلی سخت نیست و به نظرم خیلی زبان پرکاربردیه

• شروع کننده موضوع
  • توقیف شده

موازی

کاربر فوق‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
سمپاد شیراز
شهر
شیراز
سال فارغ التحصیلی
93
دانشگاه
RWTH
رشته دانشگاه
مهندسی برق
من خیلی وقته که دارم این زبان رو میخونم .خیلی سخت نیست و به نظرم خیلی زبان پرکاربردیه
چه جالب. اگه میشه یکم بیشتر توضیح بده. چرا تصمیم گرفتی این زبان رو بخونی؟ چرا پرکاربرد هست؟ استفاده خاصی ازش داری یا مثلا قصد ادامه تحصیل تو چین داری؟

• شروع کننده موضوع
  • توقیف شده

موازی

کاربر فوق‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
سمپاد شیراز
شهر
شیراز
سال فارغ التحصیلی
93
دانشگاه
RWTH
رشته دانشگاه
مهندسی برق
باوجود این نکات مشکلی که چینی داره اینکه یاد گرفتنش اصلا اصلا آسون و قابل مقایسه با انگلیسی نیستا‌.هم تلفظاتش سخته مثلا یک سری صدای مشخص اگر با آهنگ مختلفی گفته بشه معنی های متفاوتی میده.و هم اینکه اصلا الفبا ندارن و تماما مثل خط های باستانی نمادی و در واقع نقاشی هستن کلماتشون‌.
سختی و آسانی یک زبان نقش کلیدی ایفا نمیکنه به نظرم.
ببین مثلا قبل از اینکه انگلیسی به عنوان زبان اینترنشنال محسوب بشه، فرانسوی بوده. دلیلشم انقلاب صنعتی فرانسه هست که مردم دیدن برای اینکه بتونن تو صنعت پیشرفت کنن باید فرانسوی یاد بگیرن.
بعد از جنگ جهانی بود که وقتی آمریکا برد، همه روی آوردن به انگلیسی. قطعا انگلیسی واسه مردم آسیای شرقی یکی از سخت ترین زبون هاست. ولی دلیل نداشت چون سخته یاد نگیرن.
سالی که گذشت هم به تعبیری جنگ سرد جهانی سوم بود که پیروزش چین بود. چینی زبونی هست که بیشتر از یک و نیم میلیارد از جمعیت جهان زبان مادری شون محسوب میشه و واسه بقیه مردم آسیای شرقی هم مثل آب خوردنه. ما ها هم عددی حساب نمی‌شیم که بگیم سخته پس یاد نگیریم. :D

ولی در کل درامد کسایی که یاد می گیرن این زبان رو خوبه چون خیلی سمتش نمی رم.

آقا همه حرف من اینه که موج یادگیری چینی راه افتاده بعد شما میگی خیلی سمتش نمیرن؟ شاید دو سال پیش کمتر کسی سمتش میرفته ولی این یه ترند جدیده.

Lidia Park

کاربر فعال
نام مرکز سمپاد
فرزانگان 8
شهر
تهران
سال فارغ التحصیلی
1404
چه جالب. اگه میشه یکم بیشتر توضیح بده. چرا تصمیم گرفتی این زبان رو بخونی؟ چرا پرکاربرد هست؟ استفاده خاصی ازش داری یا مثلا قصد ادامه تحصیل تو چین داری؟
اولش فقط دوست داشتم ، ولی چین دانشگاه های خیلی خوبی داره و برای تحصیل خیلی جای خوبیه . کار هم برای زبان چینی زیاد هستش

big cat

SPHINX
نام مرکز سمپاد
سمپاد:')
شهر
.
سال فارغ التحصیلی
1400
به نظرم تلفظای چینی خیلی سخته. طوری صبحت می کنن انگار که داری به صدای جاری شدن آب گوش میدی:| یه همچین حالتی داره. کلی هم منطقه به منطقه تغییرات وجود داره مثل ایران.
این پیش رفتن با جریان واقعا رو مخه ولی به نظرم انگلیسی خیلی جاپاشو محکم کرده و به این زودیا از میدون به در نمیشه. اینکه انگلیسی چقدر دووم میاره بستگی به تولیداتش داره. تا الان هم علم داره طوری پیش میره که خیلی از افراد برای افزایش دانششون مجبورن انگلیسی یاد بگیرن. من نمیدونم چطور یه کشور دیکتاتوری مثل چین که مردمش کلی تو دسترسی به اینترنت محدودیت دارن، میتونن در حدی که با زبان انگلیسی محتوا تولید میشه، فعالیت بکنن که بخوان جاشو بگیرن.

ولی درکل برای من این وسط هیچ تعصبی وجود نداره. اگه احساس نیاز کنم یاد میگیرم. مهم نیست انگلیسی یا چینی به هرحال زبان سوم منه.

صوراسرافيل

کاربر خاک‌انجمن‌خورده
نام مرکز سمپاد
علامه حلى
شهر
تهران
سال فارغ التحصیلی
0000
واقعا داريم در زمينه زبان بين المللى افت ميكنيم.من مطمئن نيستم چينى زبان ميانجى بعدى باشه اما اگه باشه(كه بعيد ميدونم)واقعا افت بدى ميكنيم.از فرانسوى به انگليسى رسيدن خودش افت بزرگى بود اما اين ديگه زياديه

• شروع کننده موضوع
  • توقیف شده

موازی

کاربر فوق‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
سمپاد شیراز
شهر
شیراز
سال فارغ التحصیلی
93
دانشگاه
RWTH
رشته دانشگاه
مهندسی برق
من نمیدونم چطور یه کشور دیکتاتوری مثل چین که مردمش کلی تو دسترسی به اینترنت محدودیت دارن، میتونن در حدی که با زبان انگلیسی محتوا تولید میشه، فعالیت بکنن که بخوان جاشو بگیرن.
ببین درسته یه سری محدودیت ها در دسترسی به اینترنت دارن ولی یه سری چیزا هم دارن که کاملا منحصر به خودشون هست و بقیه دنیا ندارن. مثلا جایگزین فیس بوک یه چیز دیگه دارن که البته اسمشو یادم نیست.
بعدم چون جمعیتشون خیلی زیاده، خیلی خیلی سریع تر از اونی که فکرشو بکنی کارا رو انجام میدن.
اتفاقا یک عالمه محتوا دارن که بقیه دنیا ازش بی خبرن. یه سری سرویس ها مثل TPO برای تافل چینی هست.
یا حتی برخلاف بقیه زبون ها که معادل انگلیسی تو زبانشون ندارن و از همون کلمه انگلیسی استفاده میکنن، چین خیلی سریع وارد عمل میشن و معادل چینی میسازن. مثلا کلمه هات داگ رو ما و بقیه زبون ها همون هات داگ میگیم. حتی ژاپنی ها هم میگن هات داگ(با لهجه خودشون) اما چینی ها معادل خودشون رو دارن.
از اونجایی که زبانی که بیشترین گوینده رو‌ داره همین چینی هست و نه انگلیسی، فکر نمیکنم محتوای تولیدیش کمتر باشه.
اگر با ماشین لرنینگ آشنایی داشته باشی، احتمالا میدونی که اصولا هرچی بیشتر دیتا داشته باشیم موفق تر هستیم. چین تو زمینه ماشین لرنینگ از آمریکا جلوتر هست.

در کل فکر نمیکنم محدودیت یه سری وبسایت ها تو چین یا حکومت دیکتاتوری، باعث کمبود محتوا بشه.

Krypton

کاربر فوق‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
فرزانگان
شهر
سال فارغ التحصیلی
1402
رشته دانشگاه
CS
موج یادگیری زبان چینی تو دنیا راه افتاده. دلیلش شاید این باشه که چین تبدیل شده (یا داره تبدیل میشه) به قدرت اول جهان و تا چند سال آینده، احتمالا اون دیدگاهی که نسبت به آمریکا به عنوان ابر قدرت وجود داشته میره و در دستان چینی ها حیات دوبارش رو آغاز میکنه.
البته اینم باید درنظر گرفت که جریان کرونا و ماجراهایی که پیش اومد (و در عین حال بازگشت چین به حالت عادی ؛که به مراتب میشه گفت از کل دنیا سریعتر بود ) یه موج منفی رو علیه چین راه انداخت که نمیشه منکرش شد .

نام مرکز سمپاد
فرزانگان
شهر
بیرجند
سال فارغ التحصیلی
1399
دانشگاه
شهید بهشتی
رشته دانشگاه
زمین شناسی
اگه کسی به زبان چینی علاقه نداشته باشیم خب بالتبع یادگیرش سخت تر میشه اما اگه به کشور های آسیای شرقی علاقمند باشیم، زمان زیادی نمیبره
من‌ حدود دو سال پیش یه دوره مکالمه زبان چینی رفتم ولی خب چون از پایه یاد نگرفته بودمش برام خیلی سخت بود و ادامه ندادم
بحث نوشتاریش حتی از گفتاریش هم سخت تره برای همین باید از ابتدا شروع کرد به یادگیری.
و در مورد لزوم یادگیری هم اینو باید بگم که این روزا تعداد اتباع چینی تو ایران زیاد شده ، از کارگرای معدن گرفته تا تاجرایی که حتی به شهرای کوچیکی مثل خواف (که البته به خاطر معادن سنگ آهنش هست) هم رفت و آمد دارن؛ پس زمینه اشتغال به عنوان یه مترجم فراهم هست،که تسلط به زبان انگلیسی رو هم میطلبه

ولی متاسفانه آموزشگاه هایی که در این زمینه کار میکنن خیلی محدودن
جایگزینی زبان انگلیسی با چینی به نظرم لاقل در ۱۰ سال پیش رو بعید به نظر میرسه ولی قطعا گسترش چشمگیری در بین مردم خواهد داشت

!..Saman

کاربر نیمه‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
Helli 1
شهر
Arak
سال فارغ التحصیلی
1401
دانشگاه
علوم پزشکی آزاد تهران
رشته دانشگاه
داروسازی
اگر ازش استفاده خواهد کرد (حالا هرجا و هرشکلی) چرا که نه ؟؟
درسته سخت تره از بقیه ولی دلیلی بر کنار گذاشته شدن نمیشه...!

• لایک
امتیازات: f.hn
نام مرکز سمپاد
فرزانگان ۲
شهر
کرج
سال فارغ التحصیلی
1401
مدال المپیاد
Physics
دانشگاه
SUT
رشته دانشگاه
Physics
اگر ازش استفاده خواهد کرد (حالا هرجا و هرشکلی) چرا که نه ؟؟
درسته سخت تره از بقیه ولی دلیلی بر کنار گذاشته شدن نمیشه...!
ولی میشه ها
یکی از دلایل کنار گذاشته شدن فرانسوی سختیش بود

!..Saman

کاربر نیمه‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
Helli 1
شهر
Arak
سال فارغ التحصیلی
1401
دانشگاه
علوم پزشکی آزاد تهران
رشته دانشگاه
داروسازی
ولی میشه ها
یکی از دلایل کنار گذاشته شدن فرانسوی سختیش بود
اخه این چیزی که شما میگی جنبه جهانی و جامع داره.
من بیشتر منظورم برای یک فرد هست که مثلا اگر من علاقه دارم و حالا ممکنه به دردم هم بخوره صرفا خوب نیست بخاطر سختی کنارش بزنم

صوراسرافيل

کاربر خاک‌انجمن‌خورده
نام مرکز سمپاد
علامه حلى
شهر
تهران
سال فارغ التحصیلی
0000
به حنجره هم بستگی داره
فردی که زبان مادریش تضاد زیادی با زبانی که قصد یادگرفتنشو داره داشته باشه شاید هیچ وقت نتونه مثل کسی که زبان مادریشه حرف بزنه
اشتراکات زبانی هم تاثیر گذاره
مثلا قرآن خوندن تازه مسلمون های شرق آسیا رو ببینین؛وقتی میخوان حروف تفخیم دار و ادا کنن نمی تونن صدارو از ته گلو بدن بیرون و فقط نازکتر تلفظ میشه
ولی بازم مسائل سیاسی و اقتصادی به این چیزا غلبه داره(مثل شکست زبان اسپرانتو به عنوان زبان میانجی؛به جز دیتا و مسائل دیگه پشتوانه اقتصادیِ پشتِ یه زبانه که مهمه)
اره اولين ويژگى كه يك زبان ميانجى بايد داشته باشه خوب طبيعتا رايج بودنه كه اسپرانتو هرگز رايج نشد

Asaliiiii

کاربر فوق‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
فرزانگان ناحیه ۲
شهر
کرمان
سال فارغ التحصیلی
1401
به هر زبانی مسلط بشی خیلی خوبه

صوراسرافيل

کاربر خاک‌انجمن‌خورده
نام مرکز سمپاد
علامه حلى
شهر
تهران
سال فارغ التحصیلی
0000

dorincii

ز هـمـه خـلـق رمـیـده
نام مرکز سمپاد
فرزانگان 1
شهر
بَلْدَةً مَیْتاً
سال فارغ التحصیلی
1404
چرا بايد اينطور باشه؟مثلا يادگيرى يه زبان كه برامون هيچ كاربردى نداره مگه خوبه؟
یادگیری هر زبانی خوبه،،، حتی اگه زبان یه قبیله مثلا تو ساحل عاجو یاد بگیری،، یه قدم از اونی که این زبانو بلد نیست جلوتری..

صوراسرافيل

کاربر خاک‌انجمن‌خورده
نام مرکز سمپاد
علامه حلى
شهر
تهران
سال فارغ التحصیلی
0000
یادگیری هر زبانی خوبه،،، حتی اگه زبان یه قبیله مثلا تو ساحل عاجو یاد بگیری،، یه قدم از اونی که این زبانو بلد نیست جلوتری..
اخه ببين وقتى ميتونم تو همون زمان يه زبان بدردبخور و زيبا ياد بگيرم چرا بايد زبان يه قبيله رو ياد بگيرم؟

بالا