• اگر سمپادی هستی همین الان عضو شو :
    ثبت نام عضویت

علم،فلسفه و مذهب

• شروع کننده موضوع
نام مرکز سمپاد
فرزانگان
شهر
neverwhere
سال فارغ التحصیلی
1400
این موضوع خیلی وقته که ذهنمو درگیر کرده.
مخصوصا از وقتی که شروع به خوندن فلسفه کردم و بیشتر شده از وقتی که وجود خدا یا یه "آل پورفول" واسه م زیرسوال رفته...
به نظرتون علم و فسلفه و مذهب چه رابطه ای باهم دارن؟مکمل هدیگه ن ؟متضاد و نقض کننده همدیگه ن؟؟؟یا کلا جدا از همه ن؟
میشه آدمی به هرسه تاشون باور داشته باشه؟شما خودتون به کدوم(هاش) باور دارین و چرا؟؟؟
منم خودم نظرمو می نویسم...واقعا مرسی از وقتی که برای جواب دادن میذارین3>
نظرات و باورهاتون رو با آغوش بسیااااااار باز پذیرا هستم، حتی اگه باهاش مخالف باشم ولی دوست دارم بشنوم، خوبه گاهی خودمونو باورامونو زیرسوال ببریم نه؟!

البته یه حقیقتی هست که روانشناسا تاکید دارن بر اینکه نوجوونا نباید دنبال این چیزا برن...چراشو نمیدونم ولی واسه من واقعا سوال شده و وقتی از کسی می پرسم و بهم جواب میده که بهتره به این چیزا فکر نکنی، دلم میخواد سرشو بکوبم تو دیوار ...چرا نباید فکر کنم؟پس بیاید فکر کنیم

نام مرکز سمپاد
فرزانگان ۲
شهر
کرج
سال فارغ التحصیلی
1401
مدال المپیاد
Physics
دانشگاه
SUT
رشته دانشگاه
Physics
مسعود فراستی تو کتاب باز یه چی میگفت راجب رابطه ی علم و فلسفه که به دلم نشست تا حدودی
میگفت که وجود دو بخش داره
یه بخش فیزیکی
یه بخش خرد و حکمت
علم میپردازه به اون اصل فیزیکی وجود میپردازه
فلسفه میپردازه به خرد و حکمت ( از خرد و حکمت منظور اصلااا متافیزیک نیستا اصلا)
مثلا
علم میپرسه که کیهان چطور به وجود اومده
فلسفه میپرسه که کیهان چرا به وجود اومده
( گرچه گاهی دخالاتی میکنن تو کار هم یه سری مشترکاتی هست تو این دو تا علم (مثلا روانشناسی) که تناقض به وجود نمیاره)
(حالا اون حرفی از دین نزد داشت رابطه ی این دوتا رو با هنر شرح میداد...)
حالا دین یه روشه
یعنی یه دیدگاه برای معیار گزاری درست از غلط که میاد سرشو تا فی خالدون همه چی میکنهدین مثل یه کتاب قانون میمونه در حالی که علم و فلسفه مثل آزماشگاه میمونن...
...
حالا خدا رو از هر سه دیدگاه میشه برسی کرد
علم: چگونه گی وجود؟ (آیا از نظر فیزیک و با توجه به شواهد ممکن است وجود داشته باشد)
فلسفه: چرایی وجود خدا؟ (آیا بشر به خدا نیاز دارد و برسی ابعاد فلسفی وجود خدا)
و در آخر دین کتابی است که میاد بدون اثبات و شواهد میگه که خدا وجود دارد
یعنی یه سری گزاره ی بی سر و ته میده
...
اینکه یه سری ها از فلسفه بهت زینهار میدن کاملا طبیعیه جامعه شامل یه سری هنجار هاست و فلسفه شروع میکنه این هنجار ها رو زیر سوال بردن و باز تعریف کردم و انسان هایی که با قواعد جامعه سر ناسازگاری بر میدادن زیاد از نظر روحی آسیب میبیند
...
فلسفه و علم مکمل اند یعنی یه هدف ندارن که بتونی یکیشو انتخاب کنی...
دین اما به نظر من وجه مخالف علم و فلسفه ست
تو دین بهت یه سری گزاره میدن میگن نباید به درستیش شک کنی و باید بهشون ایمان داشته باشی
تو علم فلسفه تو باید همواره بپرسی و همواره شک کنی و همواره جواب خودتو هی زیر سوال ببری

آخرین ویرایش:

Zahra_a

کاربر فوق‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
فرزانگان
شهر
.
سال فارغ التحصیلی
99
رشته دانشگاه
داروسازی
علم و فلسفه هر کدوم مرزهایی دارن و به قول کارن اشتراکاتی هم دارن
اما به نظرم دین جدا از هیچکدومشون نیست و هر حکمی در دین فلسفه‌ای داره و پشت هر فلسفه علمی هست

پ.ن : بهتر نیست تاپیک به فلسفه و منطق منتقل بشه؟

بالا