• اگر سمپادی هستی همین الان عضو شو :
    ثبت نام عضویت

فناوری نانو و آینده پیش روی ما

• شروع کننده موضوع
  • مدیر

Lincoln

کاربر فوق‌فعال
عضو مدیران انجمن
نام مرکز سمپاد
علامه حلی
شهر
تهران
سال فارغ التحصیلی
1390
مدال المپیاد
المپیاد ریاضی دانشگاهی
رشته دانشگاه
کارشناسی ارشد_مهندسی هوافضا
پرومتئوس از سر دلسوزی برای وضعیت اسف‌بار آدمیان هدیه گرانبها را از کوره ولکان به سرقت برد، این دستبرد خدایان را خشمگین ساخت، زئوس برای تنبیه آدمیان ترفندی زیرکانه را پی ریخت، او از ولکان خواست که از فلز، جعبه ای و زنی زیبا روی بسازد. ولکان مجسمه ای ساخت به نام ‌پاندورا سپس به او زندگی بخشید و به وی گوشزد کرد که هرگز در آن جعبه را نگشاید، ولی ‌پاندورا روزی از سر کنجکاوی در جعبه را باز کرد و تمام باد های آشوب بدبختی درد و رنج را در جهان رها ساخت و تنها امید را در جعبه باقی گذاشت.
بدین ترتیب از کوره ولکان هم رویا و هم رنج نصیب ادمیزاد شد.
امروزه ما دست بکار طراحی ماشین های خارق العاده ای هستیم که ابزار های غایی اند، ساخته شده از تک اتم ها!
ولی آیا آنها اتش روشنگری و دانش را رها میسازند یا تند باد های آشوب را !
نانو تکنولوژی یکی از چهار فناوری همگرا است که قدرت و پتانسیل عظیمی در خود دارد.
نمایشگر های LCD دارای بلوری مایع است که با اعمال جریان اندک الکتریکی تیره می‌شود ، بدین ترتیب با تنظیم جریان الکتریکی سرازیر به درون بلور مایع می‌توان با فشردن دکمه ای می‌توان تصاویر رنگ ها و شکل هارو درست کرد.
اما دانشمندان اینتل بلند پرواز تر از این حرف ها هستند، آنان از ماده ای برنامه پذیر برای تغییر شکل جسمی جامد استفاده می‌کنند. درست مثل فیلم های علمی تخیلی، ایده ساده است! ایجاد تراشه ای کامپیوتری به شکل دانه ای ماسه، این دانه های ماسه هوشمند اجازه می‌دهند که بار الکتریکی روی سطح را تغییر دهید پس این دانه ها می‌توانند همدیگر را پس بزنند یا بربایند، این دانه ها کتم یا اتم کلیترونیکی (claytronics) نامیده می‌شوند.
یکی از محققین این تکنولوژی جیسون کمبل است(پژوهشگر ارشد اینتل) او می‌گوید تلفن همراه من برای جا گرفتن در جیبم خیلی بزرگ و برای انگشتانم خیلی کوچک است، اگه بخوام فیلم ببینم یا ایمیل بفرستم اوضاع بدتر هم می‌شود .
جیسون معتقد اگر ۲۰۰ تا کتوم داشتم میتونستم وادارشون کنم که به شکلی که من میخوام در بیان، پس یک لحظه تلفنم همراه را در دست دارم و لحظه ای دیگر به شکل دیگری دگردیسی می‌کند .
این ایده می‌تواند تاثیری ژرف روی کالا های مصرفی داشته باشد، بجای اجاره کردن کامیونی برای جابجایی مبلمان و اثاثیه منزل می‌توان به سادگی نرم افزار را از اینترنت دانلود و کالاهای کهنه خودتون را که از کتوم ها تشکیل شده اند را باز آرایی کنید. باز سازی خانه ها آپارتمان ها با ماده برنامه پذیر دیگر مکافات نخواهد بود! تنها با فشردن یک دکمه کاشیکاری رو میزی ها لوازم خانگی و کابینت ها عوض می‌شوند، گذشته از آن این می‌تواند از حجم زباله هم بکاهد.

آخرین ویرایش:

علی.

لنگر انداخته ⚓⚓⚓⚓⚓
نام مرکز سمپاد
شهید اژه ای ۱
شهر
اصفهان
سال فارغ التحصیلی
1401
خب این تکنولوژی قرار هزینه های مالی و ریسک امنیتی بسیار بالا رو به همراه داشته باشه.

• شروع کننده موضوع
  • مدیر

Lincoln

کاربر فوق‌فعال
عضو مدیران انجمن
نام مرکز سمپاد
علامه حلی
شهر
تهران
سال فارغ التحصیلی
1390
مدال المپیاد
المپیاد ریاضی دانشگاهی
رشته دانشگاه
خب این تکنولوژی قرار هزینه های مالی و ریسک امنیتی بسیار بالا رو به همراه داشته باشه.
پژوهشگر ها معتقد هستند که این فناوری در کنار سه فناوری دیگه (هوش مصنوعی ، بیوتکنولوژی، فناوری اطلاعات) که مجموعه چهار تا به فناوری های همگرا معروف هستند به طور کلی آینده بشریت تغییر میده
یعنی انقلاب جدید صنعتی در حال رخ دادن هست یا بهتر بگم ‌بشر وارد فاز جدید میشه که بهش میگن موج چهارم تغییر و تحول بشری و بدیهی هست که نظام بانکی نظام آموزشی نظام اقتصادی رایج اون موقع دیگه اعتباری ندارن

آخرین ویرایش:

reyna

MelloW
نام مرکز سمپاد
فرزانگان
شهر
مشهد
سال فارغ التحصیلی
1400
دانشگاه
پردیس هاشمی‌ نژاد مشهد
رشته دانشگاه
آموزش ریاضی
من پارسال درباره سایبورگ تحقیق کردم و خیلی جالب بود که منابع تحقیقمون بیشتر فیلم های علمی تخیلی بود ! یعنی مردم تا چندسال پیش از اینکه یک آدم با دست و پای آهنی باشه فیلم تخیلی میساختن و الان به واقعیت تبدیل شده
خب این خیلی خوبه که کسی که نابیناس یا دست و پا نداره بتونه با یک اندام مصنوعی دیدن ، دویدن و لمس کردنو تجربه کنه . ازون گذشته توی ارتش هم خیلی کاربرد داره
ولی یک عده معتقدند که این پیشرفت فناوری رفته رفته باعث از بین بردن عواطف انسانی میشه . به هر حال ما نمیتونیم یکجا مکث کنیم و همه چیز و به یک حالت نگه داریم...شاید بهتره با این موج همراه بشیم و ازش استفاده کنیم

• شروع کننده موضوع
  • مدیر

Lincoln

کاربر فوق‌فعال
عضو مدیران انجمن
نام مرکز سمپاد
علامه حلی
شهر
تهران
سال فارغ التحصیلی
1390
مدال المپیاد
المپیاد ریاضی دانشگاهی
رشته دانشگاه
من پارسال درباره سایبورگ تحقیق کردم و خیلی جالب بود که منابع تحقیقمون بیشتر فیلم های علمی تخیلی بود ! یعنی مردم تا چندسال پیش از اینکه یک آدم با دست و پای آهنی باشه فیلم تخیلی میساختن و الان به واقعیت تبدیل شده
خب این خیلی خوبه که کسی که نابیناس یا دست و پا نداره بتونه با یک اندام مصنوعی دیدن ، دویدن و لمس کردنو تجربه کنه . ازون گذشته توی ارتش هم خیلی کاربرد داره
ولی یک عده معتقدند که این پیشرفت فناوری رفته رفته باعث از بین بردن عواطف انسانی میشه . به هر حال ما نمیتونیم یکجا مکث کنیم و همه چیز و به یک حالت نگه داریم...شاید بهتره با این موج همراه بشیم و ازش استفاده کنیم
چند سال آینده بنظرم به طور کلی چهره جهان عوض میشه خیلی از رشته های تحصیلی و مشاغل و ... منسوخ و بی کاربرد میشن، در ازای اون همونطور که خودتون اشاره کردید فناوری به کمک بشر میاد برای حل بسیاری از مشکلات از نظر من مهم ترین مشکلاتی که در آینده باهاش روبرو هستیم ۱-انرژی ۲-درمان و بهداشت ۳- محیط زیست
که در هر سه مورد فناوری چهارگانه همگرا ( نانو تکنولوژی ، هوش مصنوعی ، بیوتکنولوژی ، فناوری اطلاعات ) میتونن کمک بزرگی برای حل مشکلات پیش رو داشته باشن
ولی یکی از نگرانی ها بشر سال ۲۰۳۶ هست که پیش بینی میشه ما با یک تکینگی فناوری روبرو میشیم که منظورشون ساخت ماشین هوشمند تر از انسان هست
در تاپیکی جداگانه حتما به بحث میذارم بنظرم خیلی جذاب هست.

• لایک
امتیازات: reyna

reyna

MelloW
نام مرکز سمپاد
فرزانگان
شهر
مشهد
سال فارغ التحصیلی
1400
دانشگاه
پردیس هاشمی‌ نژاد مشهد
رشته دانشگاه
آموزش ریاضی
چند سال آینده بنظرم به طور کلی چهره جهان عوض میشه خیلی از رشته های تحصیلی و مشاغل و ... منسوخ و بی کاربرد میشن، در ازای اون همونطور که خودتون اشاره کردید فناوری به کمک بشر میاد برای حل بسیاری از مشکلات از نظر من مهم ترین مشکلاتی که در آینده باهاش روبرو هستیم ۱-انرژی ۲-درمان و بهداشت ۳- محیط زیست
که در هر سه مورد فناوری چهارگانه همگرا ( نانو تکنولوژی ، هوش مصنوعی ، بیوتکنولوژی ، فناوری اطلاعات ) میتونن کمک بزرگی برای حل مشکلات پیش رو داشته باشن
ولی یکی از نگرانی ها بشر سال ۲۰۳۶ هست که پیش بینی میشه ما با یک تکینگی فناوری روبرو میشیم که منظورشون ساخت ماشین هوشمند تر از انسان هست
در تاپیکی جداگانه حتما به بحث میذارم بنظرم خیلی جذاب هست.
اینکه انسان یک چیزی قویتر از خودش بسازه خیلی ریسک داره...تولید یک فناوری قوی بدون عواطف...انسان داره برای خودش دشمن میسازه!

f.h.f

کاربر فوق‌فعال
نام مرکز سمپاد
شهید سلطانی
شهر
کرج
سال فارغ التحصیلی
1400
دانشگاه
Kntu
پیشنهاد میکنم کتاب انقلاب صنعتی چهارم اثر کلاوس شواب رو بخونید.

• شروع کننده موضوع
  • مدیر

Lincoln

کاربر فوق‌فعال
عضو مدیران انجمن
نام مرکز سمپاد
علامه حلی
شهر
تهران
سال فارغ التحصیلی
1390
مدال المپیاد
المپیاد ریاضی دانشگاهی
رشته دانشگاه

++Tahmineh

کاربر فعال
نام مرکز سمپاد
فرزانگان
شهر
تهران
سال فارغ التحصیلی
1400
واقعیت اینه که ما با اثرات این تکنولوژی هنوز به طور کامل آشنا نشدیم مخصوصا در ایران که عوام مردم با شنیدن اسم یه محصول که صرفا به نام محصول نانوتکنولوژی به بازار عرضه میشه حاضرهستن اون محصول رو خریداری کنن در صورتی که اصلا از عواقب بلند مدت این محصولات به طور کامل خبر ندارن
جالبه که اگه از خط تولید جوراب های نانو تکنولوژی بهتون بگم واقعا خنده تون میگیره از بس که غیراصولی هست
خلاصه که ما هنوز نمیتونیم به این محصولات اطمینان کنیم (نه تنها در ایران بلکه کل دنیا ) پس فعلا بهتره صرفا روی افزایش آگاهی و دانش راجب این فناوری تمرکز کنیم و فعلا از محصولات نانو استفاده نکنیم

بالا